logo
کشور مجارستان
logo
کشور مجارستان
 • area مساحت
  93,030 کیلومتر مربع
 • currency واحد پول
  فورینت
 • capital جمعیت
  9,631,181
 • capital پایتخت
  بوداپست
 • capital زبان ملی
  مجاری

کشور مجارستان

کشور مجارستان بخشی از امپراتوری چندزبانه اتریش-مجارستان بود که در طول جنگ جهانی اول سقوط کرد. این کشور، بعد از جنگ جهانی دوم تحت قوانین کمونیست قرار گرفت.

در سال 1956، با مداخله گسترده نظامی مسکو، یک شورش و اعلام خروج از پیمان ورشو اتفاق افتاد. در سال‌های آزادتر دوره ریاست جمهوری گورباچف در شوروی، این کشور جنبشی برای انحلال پیمان ورشو راه انداخت و به تدریج به سوی تشکیل دموکراسی چندحزبی و اقتصاد بر مبنای بازار آزاد حرکت کرد.

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، این کشور پیوندهای اقتصادی و سیاسی نزدیکی با اروپای غربی شکل داد. این کشور در سال 1999 به پیمان ناتو ملحق شد و امروزه از کشورهای پیشگام در توسعه‌های آتی اتحادیه اروپا به شمار می‌آید. جمهوری مجارستان دارای مرز مشترک با اتریش، کرواسی، رومانی، صربستان، اسلواکی، اسلوونی و اوکراین است.

مساحت کشور مجارستان 93028 کیلومتر مربع و تقریبا برابر با کشور پرتغال و ایالت ایندیانای آمریکا است. جمعیت این کشور در سال 2021 تقریبا 10 میلیون نفر گزارش شده است و زبان رسمی آن مجاری است. بزرگترین شهر و پایتخت کشور مجارستان، شهر بوداپست (با جمعیت 1.8 میلیون نفر) است. شهرهای اصلی این کشور عبارتند از: دبرسن (با جمعیت 115 هزار نفر، دومین شهر بزرگ و مرکز منطقه دشت بزرگ شمالی)، میشکولتس (109 هزار نفر) شهر صنعتی شمال غرب کشور است. سِگِد (104 هزار نفر) در ساحل رود تیسا، مرکز منطقه‌ای دشت بزرگ جنوبی به شمار می‌آید و به واسطه دانشگاه سگد به شهرت رسیده است.

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study