021-22879322
AZIN SEPEHR SAMAN INSTITUTE
USA
logo
USA
 • area مساحت
  9,833,520 کیلومتر مربع
 • currency واحد پول
  دلار
 • capital جمعیت
  333,346,614
 • capital پایتخت
  واشینگتن
 • capital زبان ملی
  انگلیسی

کشور آمریکا

کشور آمریکا، یا ایالات متحده که در محافل رسمی بعنوان ایالات متحده آمریکا، «آمریکا» یا U.S.A یا U.S شناخته می شود، یک کشور بزرگ است که در آمریکای شمالی و در جنوب کشور کانادا قرار گرفته و دارای طولانی ترین مرز خشکی در جهان با این کشور است. این کشور از شرق با اقیانوس اطلس، از غرب با اقیانوس آرام و از جنوب با مکزیک و خلیج مکزیک هم‌مرز است.

کشور آمریکا یک جمهوری فدرال متشکل از 50 ایالات مستقل است که تحت یک دولت ملی قدرتمند و دموکراسی پارلمانی متحد شده اند. علاوه بر 48 ایالت همجوار که گستره میانی یا سرزمین اصلی قاره را اشغال کرده اند، ایالات متحده شامل ایالت جزیره ای هاوایی (که در میانه اقیانوس آرام قرار گرفته) و آلاسکا (در منتهی الیه شامل شرق آمریکای شمالی) نیز می شود.

آمریکا با مساحت 9.526.468 کیلومتر مربع، پس از کشورهای روسیه، کانادا و چین، چهارمین کشور پهناور جهان به شمار می آید. پایتخت ایالات متحده شهر واشینگتن دی.سی است که بعنوان منطقه کلمبیا (District of Columbia) نیز شناخته می شود؛ یک ناحیه فدرال که از زمان پیدایشش در سال 1790، بعنوان پایتخت کشور در نظر گرفته می شد.

جمعیت کشور آمریکا در سال 2021، برابر با 330 میلیون نفر تخمین زده شده است و پرجمعیت ترین کشور در قاره آمریکا محسوب می شود. پایتخت این کشور واشینگتن دی سی (ناحیه کلمبیا) است. بزرگترین شهر آمریکا نیویورک است. 80 درصد جمعیت آمریکا به زبان انگلیسی و 19 درصد به زبان اسپانیایی صحبت می کنند.