logo
مدارس استرالیا

مدارس استرالیا

کشور استرالیا یک سیستم حکومتی فدرال دارد که در آن، حاکمیت بین دولت‌های فدرال در کانبرا و شش ایالت (نیو ساوث ولز، کوئینزلند، استرالیای جنوبی، تاسمانی، ویکتوریا و استرالیای غربی) به اشتراک گذاشته می‌شود. علاوه بر ایالت های فدرال، ده قلمرو با درجات مختلفی از خودگردانی نیز وجود دارد. قلمروی پایتختی استرالیا و قلمروی شمالی درجات یکسانی از خودگرانی را بعنوان ایالت‌های فدرال دارند، ولی بیشتر قلمروها بطور مستقیم توسط دولت فدرال اداره می‌شوند.

استرالیا نقش مهمی در آموزش در سطح بین‌المللی ایفا می‌کند و بعد از آمریکا و انگلستان، سومین کشور محبوب برای تحصیل است. دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی، استرالیا را فقط بخاطر کیفیت بالای آموزش در این کشور انتخاب نمی‌کنند بلکه یکی از دلایل اصلی آنها تنوع تجربیات آموزشی و فرهنگی است که در این کشور بدست می‌آورند. تحصیل در مدارس استرالیا فرصت بهره‌مندی از آموزش در بالاترین کیفیت، موقعیت‌های مثال‌زدنی برای مشارکت در فعالیت‌های فوق برنامه و تحصیل در محیطی بسیار پذیرا در یک جامعه چندفرهنگی را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند.

سیستم آموزش استرالیا غیر متمرکز است – بدین معنا که ایالت‌ها و بعضی از قلمروها، وزارت آموزش مختص به خود را دارد و سیاست‌های آموزشی خود را دنبال می‌کنند. با این حال، دولت فدرال سیاست‌های آموزشی را تبیین می‌کند و اهداف ملی آموزش با توافق بین ایالت‌ها، قلمروها و دولت فدرال تنظیم می شود. ایالت‌ها و قلمروها، به طور مشترک بودجه مدارس ابتدایی و متوسطه را همراه با دولت فدرال تامین می‌کنند. ایالت‌ها و قلمروها در حدود 75 درصد بودجه مشارکت دارند و باقیمانده آن از سوی دولت فدرال تامین می‌شود، که عمدتا مربوط به مدارس خصوصی است.

مدارس دولتی، خصوصی، مذهبی، شبانه‌روزی، مدارس مونته‌سوری یا اشتاینر و مدارس تک‌جنسیتی انواع گوناگون مدارس در سیستم آموزشی کشور استرالیا را تشکیل می‌دهند که زبان آموزش در آنها انگلیسی است. بر اساس آمار موجود، در سال 2019 بالغ بر 952 هزار دانش‌آموز بین‌المللی در مدارس استرالیا ثبت نام کرده اند که 32 درصد از آنها در مدارس بین‌المللی مستقل ثبت نام کرده اند. همچنین، از این تعداد، بالغ بر 14500 دانش‌آموز در حدود 144 مدرسه شبانه‌روزی استرالیا ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل هستند.

تامین بودجه دولتی مدارس خصوصی، که شامل مؤسسه‌های مذهبی مانند مدارس کاتولیک و سایر مدارس غیر انتفاعی می‌شود، در مقایسه با کشورهای غربی غیر عادی به نظر می‌رسد و اکنون، یک موضوع سیاسی مناقشه‎‌برانگیز است. با اینکه همکاری نزدیک بین دولتی پیرامون مسائل مربوط به مدرسه و آموزش فنی-حرفه ای وجود دارد، ولی بیشتر تصمیم‌گیری‌ها در این خصوص، توسط ایالت‌ها و قلمروها انجام می‌شود.

هزینه تحصیل در مدارس استرالیا بر اساس نوع مدرسه و شهر و ایالت مدرسه متفاوت و نسبتا گران است و بر اساس آمار منتشرشده، مدارس دولتی و خصوصی شهر سیدنی، گرانترین مدارس در استرالیا هستند. هزینه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی استرالیا در حدود 67500 تا 71000 دلار استرالیا در سال است.

سال تحصیلی در مدارس ابتدایی و متوسطه از اواخر ژانویه یا اوایل فوریه آغاز می‌شود و در دسامبر به پایان می‌رسد. سال تحصیلی آموزش عالی از فوریه تا نوامبر معمولا به طول می‌انجامد. فصل‌ها در کشور استرالیا برعکس فصول سال در کشورهای نیمکره شمالی است.

موردی یافت نشد!
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ