logo
ویزای تحصیلی مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان

کشور مجارستان، در سال‌های اخیر توانسته است نظر بسیاری از دانشجویان بین‌المللی را به خود جلب کند و با ارائه دوره‌های تحصیلی استاندارد و با کیفیت آموزشی بسیار بالا، به خصوص در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی، به یک مقصد تحصیلی محبوب تبدیل شود.

علاوه بر کیفیت آموزشی بسیار بالا، مجارستان فرصت زندگی در یک فرهنگ پذیرای دانشجویان بین‌المللی و تاریخ جذاب و شهرهای زیبا را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد. هزینه زندگی در کشور مجارستان، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است که خود دلیل محکمی برای انتخاب این کشور توسط دانشجویان بین‌المللی است.

ویزای تحصیلی مجارستان چیست؟

ویزای تحصیلی مجارستان

دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا، که قصد دارند بیش از 90 روز متوالی در کشور مجارستان اقامت داشته باشند، باید برای دریافت ویزای تحصیلی بلندمدت این کشور اقدام کنند.

شرایط و مقررات ویزای تحصیلی مجارستان بر اساس کشور مبدا، برای متقاضیان گوناگون اندکی تفاوت دارد. بنابراین، بهتر است پیش از اقدام شرایط ورود به این کشور را به دقت مورد بررسی قرار دهید.

برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان، لازم است ابتدا یک پذیرش از دانشگاه‌های مجارستان دریافت کرده باشید. برای دریافت ویزای مجارستان، باید پیش از عزیمت به این کشور، از طریق سفارت یا کنسولگری مجارستان در کشور خودتان درخواست دهید.

اتباع کشورهای خارجی که قصد اقامت بیشتر از سه ماه در مجارستان را دارند، باید اسناد مسافرتی معتبر و اجازه لازم برای بازگشت یا ادامه سفر را داشته باشند، به علاوه باید هدف از ورود به مجارستان و اقامت در این کشور را بیان کنند. این افراد باید جایی برای زندگی و نیز تمکن مالی برای پوشش هزینه‌ها به همراه بیمه سلامت یا منابع مالی کافی برای استفاده ضروری از خدمات درمانی داشته باشند.

اجازه اقامت (Residence Permit) به اتباع خارجی اجازه می‌دهد به مدت حداقل 90 روز و کمتر از 2 سال در کشور مجارستان اقامت داشته باشند. درخواست برای اجازه اقامت باید به کنسولگری مجارستان در کشور محل اقامت موقت یا دائم متقاضی یا کشور محل تابعیت او ارائه شود. این درخواست توسط مراجع ذی‌صلاح منطقه‌ای بررسی خواهد شد.

افرادی که در حال حاضر در کشور مجارستان اقامت دارند، می‌توانند درخواست خود را به طور مستقیم به مرجع ذی‌صلاح در کشور مجارستان ارائه دهند.

دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در یک موسسه آموزشی دولتی در مجارستان، که هم‌راستا با سیستم اطلاعات آموزشی دولتی فعالیت می‌کند، می‌توانند اجازه اقامت دریافت کنند. قوانین در این خصوص برای افرادی که خواهان اقامت در مجارستان برای تحصیل تمام‌وقت در موسسات آموزش عالی دولتی یا شرکت در دوره‌های آماده‌سازی برای تحصیل در موسسات آموزش عالی دولتی مجارستان هستند، یکسان است. این افراد باید شرایط مربوط به مهارت‌های زبانی را داشته باشند.

انواع ویزای تحصیلی مجارستان

مجارستان، یکی از کشورهای حوزه شنگن است و اتباع خارجی متقاضی ورود به این کشور، برای اقامت‌های کمتر از 3 ماه (90 روز) باید برای دریافت ویزای شنگن مجارستان اقدام کنند. بدیهی است که دارندگان این ویزا، اجازه سفر به کشورهای حوزه شنگن را، در طول دوره اعتبار ویزای خود خواهند داشت.

دانشجویان بین‌المللی که از دوره‌های تحصیلی با طول مدت بیش از 90 روز پذیرش گرفته اند، باید برای دریافت ویزای تحصیلی بلندمدت مجارستان (ویزای D) اقدام کنند. این ویزا، به آنها اجازه اقامت تا پایان دوره تحصیل را می‌دهد.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی مجارستان

وقت‌های سفارت مجارستان محدود است، بنابراین بهتر است حداکثر 6 هفته زودتر از شروع دوره تحصیلی خود، برای تنظیم وقت سفارت اقدام کنید. بعد از برگزاری جلسه با کنسولگری یا سفارت مجارستان، فرآیند بررسی درخواست ویزا آغاز می‌شود. مدت زمان بررسی پرونده ویزای تحصیلی مجارستان و اعلام نتیجه نهایی، معمولا 1 ماه است، ولی بر حسب شرایط ممکن است بیشتر نیز طول بکشد. بنابراین، توصیه می‌شود در اولین زمان ممکن برای دریافت آن اقدام کنید.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی مجارستان

ویزای تحصیلی مجارستان (ویزای بلندمدت D) در ابتدا با اعتبار 3 ماهه صادر می‌شود. دانشجویان بین‌المللی پس از ورود به این کشور، باید ظرف مدت 15 روز نسبت به دریافت کارت اقامت خود اقدام نمایند. اعتبار ویزای تحصیلی، بر اساس طول دوره تحصیل دانشجویان قابل تمدید خواهد بود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی مجارستان

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان به شرح زیر است:

هزینه ویزای تحصیلی مجارستان

دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان باید برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور، 60 یورو به سفارت یا کنسولگری این کشور پرداخت نمایند. در صورت رد درخواست ویزا توسط سفارت، برای اپلای مجدد باید این مبلغ را دوباره پرداخت نمایید. لازم به ذکر است هزینه درخواست ویزای تحصیلی مجارستان، غیر قابل بازگشت است.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

درخواست ویزای تحصیلی مجارستان

در صورتی که در فرآیند بررسی درخواست ویزای تحصیلی مجارستان، نیاز به اخذ وقت سفارت باشد، باید حدودا 4 تا 6 هفته زودتر برای دریافت و تنظیم وقت خود اقدام کنید. فرآیند بررسی ویزا معمولا بین 1 تا 4 هفته به طول می‌انجامد.

پس از آماده‌کردن تمامی مدارک و شرایط مالی مورد نیاز برای درخواست ویزا، باید مراحل زیر را برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان طی کنید:

  1. از یک دانشگاه در مجارستان پذیرش بگیرید. پیش از اینکه برای ویزای تحصیلی مجارستان اقدام کنید، باید از یکی از دانشگاه‌های مجارستان پذیرش دریافت کرده باشید. پس از دریافت تاییدیه پذیرش از دانشگاه، باید پیش‌پرداخت شهریه را پرداخت و نامه پذیرش را امضا کنید. پس از آن، دانشگاه تاییدیه نامه پذیرش را برای شما صادر خواهد کرد. این تاییدیه در فرآیند اپلای برای ویزای تحصیلی مورد نیاز خواهد بود.
  2. با سفارت مجارستان در تماس باشید. برای اطمینان از تمامی شرایط ضروری جهت دریافت ویزای تحصیلی مجارستان، با سفارت در ارتباط باشید. با اینکه شرایط کلی در خصوص ویزای تحصیلی مجارستان در اینجا ذکر شده، ولی ممکن است سفارت از شما برای تایید درخواست‌تان مدارک یا اسناد بیشتری بخواهد. به همین دلیل، توصیه می‌شود سایت سفارت را چک کنید و از کامل‌بودن تمامی مدارک اطمینان حاصل کنید.
  3. مدارک و اسناد لازم برای اپلای ویزای تحصیلی مجارستان را آماده کنید. ابتدا باید از کامل‌بودن فرم اپلیکیشن ویزای تحصیلی مطمئن شوید. از صحت اطلاعات درج‌شده اطمینان حاصل کنید و فراموش نکنید اصل مدارک را نیز ارائه دهید. سفارت مجارستان می‌تواند به دلیل ناقص‌بودن اطلاعات، درخواست ویزای تحصیلی شما را رد کند.
  4. در زمان مقرر، در سفارت مجارستان حضور داشته باشید. پس از آنکه درخواست ویزای خود را به سفارت ارسال کردید، می‌توانید از وقت سفارت خود را تنظیم کنید. در روز حضور در سفارت، تمامی مدارک را همراه داشته باشید. در اینجا لازم است اطلاعات بیومتریک خود، مانند عکس و اثر انگشت، را ثبت کنید. در بعضی موارد ممکن است سفارت مجارستان از شما مدارک دیگری را نیز درخواست کند. در پایان، باید هزینه اپلیکیشن‌فی ویزا را نیز پرداخت نمایید.
  5. پاسپورت خود را با لیبل ویزای D مجارستان دریافت نمایید. درخواست برای یک ویزای تحصیلی بلندمدت و اجازه اقامت ممکن است 30 روز طول بکشد. پس از آنکه در مورد پرونده شما تصمیم‌گیری شد، به شما در خصوص دریافت پاسپورت‌تان اطلاع‌رسانی خواهد گردید. در صورت موفقیت‌آمیزبودن درخواست، یک لیبل ویزای نوع D با اجازه یک‌بار ورود برای شما صادر می‌شود که با استفاده از آن، می‌توانید وارد خاک مجارستان شوید. این ویزا فقط 30 روز اعتبار دارد و بنابراین، باید به محض ورود به کشور مجارستان، برای دریافت اجازه اقامت اقدام نمایید.

اجازه اقامت در کشور مجارستان

دانشجویان بین‌المللی باید ظرف مدت 15 روز پس از ورود به مجارستان، برای دریافت اجازه اقامت در این کشور اقدام کنند. این قانون در مورد تمامی دانشجویان خارجی که قصد اقامت بیش از 90 روز در مجارستان را دارند، صدق می‌کند. هزینه درخواست اجازه اقامت مجارستان، برابر با 60 یورو است.

فرآیند بررسی ویزای تحصیلی مجارستان

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه‌های مجارستان، باید در سفارت یا کنسولگری مجارستان در کشور مبدا یک وقت سفارت برای ویزای نوع D بگیرید. این وقت نباید بیش از 3 ماه پیش از آغاز دوره تحصیل در کشور مجارستان باشد. جلسه مصاحبه ویزای تحصیلی مجارستان، غالبا به زبان انگلیسی انجام می‌شود و دانشجو باید دانش کلی در مورد زبان مجاری، دانشگاه انتخابی و برنامه تحصیلی خود در مجارستان داشته باشد.

درخواست موفقیت‌آمیز منجر به دریافت ویزای کوتاه‌مدت (نوع D) می‌شود که فقط برای یک‌بار ورود اعتبار دارد و دانشجو باید ظرف مدت 30 روز پس از ورود به مجارستان، نسبت به دریافت اجازه اقامت دانشجویی در این کشور، اقدامات لازم را انجام دهد.

دلایل ردشدن ویزای تحصیلی مجارستان

دلایل رد درخواست ویزای تحصیلی مجارستان

پس از بررسی پرونده درخواست ویزای تحصیلی مجارستان توسط سفارت یا کنسولگری این کشور، در مورد نتیجه نهایی به شما اطلاع داده خواهد شد. در صورتی که درخواست شما رد شود، سفارت باید در مورد دلایل ریجکت به شما توضیح دهد. بعضی از دلایل رایج برای رد درخواست ویزای تحصیلی مجارستان عبارتند از:

در صورت رد درخواست ویزای تحصیلی مجارستان، چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

درخواست تجدید نظر ویزای تحصیلی مجارستان

اگر درخواست ویزای شما به دلیل اپلیکیشن ناقص رد شد، می‌توانید با تکمیل نواقص، دوباره برای دریافت ویزا اپلای کنید. در اینصورت لازم است تا هزینه درخواست ویزا را مجددا پرداخت نمایید. شایان ذکر است در صورت رد درخواست ویزای تحصیلی، هیچ مبلغی به متقاضی عودت داده نخواهد شد.

در صورتی که با دلایل رد درخواست ویزای خود موافق نباشید، می‌توانید درخواست تجدید نظر دهید. در اینصورت، باید به صورت کتبی درخواست تجدید نظر خود را به کنسولگری یا سفارت مجارستان ارائه دهید.

در این شرایط نیز، معمولا باید هزینه تجدید نظر را پرداخت کنید، که این مبلغ نیز غیر قابل بازگشت است، حتی اگر نتیجه تجدید نظر مثبت باشد و برای شما ویزا صادر شود.

تمدید ویزای تحصیلی و اجازه اقامت دانشجویی در مجارستان

درخواست تمدید اجازه اقامت دانشجویی در مجارستان، باید پیش از پایان مدت اعتبار اجازه اقامت فعلی ارائه شود. زودترین زمان ممکن برای انجام این کار، تا سه ماه پیش از پایان اعتبار است. مثلا، اگر تاریخ پایان کارت اقامت فعلی 30 ژوئن باشد، باید درخواست تمدید خود را از اول آوریل ارائه دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study