logo
ویزای توریستی و همراه آمریکا

ویزای توریستی آمریکا

هر سال، میلیون‌ها نفر وارد کشور آمریکا و از آن خارج می‌شوند. آمریکا یک مقصد گردشگری و مهاجرتی محبوب است. با این حال، اگر مقیم آمریکا نباشید، به احتمال زیاد برای ورود به این کشور به یک ویزا نیاز خواهید داشت.

ویزای آمریکا یک مهر بر روی سند مسافرتی، به خصوص پاسپورت شماست و نشان می‌دهد که شما واجد شرایط ورود به خاک آمریکا هستید. داشتن ویزای آمریکا لزوما به معنی ورود به آمریکا نیست، بلکه به نظر و تشخیص وزارت امنیت داخلی (DHS) و افسران حفاظت مرزی و گمرگی (CPB) این کشور بستگی دارد.

اهداف ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی آمریکا

سیستم قانون ایالات متحده، ویزای غیر مهاجرتی آمریکا را برای اقامت موقت در این کشور در نظر گرفته است. بدین معنا که در یک دوره زمانی کوتاه از این کشور بازدید خواهید کرد؛ مثلا با دلایلی مانند گردشگری، تجارت و غیره. ولی اقامت شما دائمی نخواهد بود.

افرادی که با هدف اقامت دائم برای زندگی یا کار در آمریکا قصد ورود به این کشور را دارند، باید برای ویزای U.S Immigrant درخواست دهند.

چه افرادی می‌توانند برای ویزای توریستی آمریکا اقدام کنند؟

برای اینکه واجد شرایط دریافت ویزای توریستی آمریکا باشید، باید هدف‌تان از ورود به آمریکا یکی از موارد زیر باشد:

انواع ویزای توریستی آمریکا

انواع ویزای توریستی آمریکا

طبقه‌بندی ویزای غیر مهاجرتی آمریکا، انواع گوناگونی دارد. نوع ویزایی که باید برای آن اپلای کنید، به هدف شما از سفر بستگی دارد. بنابراین، اگر با هدف گردشگری وارد آمریکا می‌شوید ویزای زیر مناسب شما خواهد بود:

با داشتن این ویزا، چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم و چه کارهایی نمی‌توانیم؟

به طور کلی، با ویزای توریستی آمریکا می‌توانید:

و نمی‌توانید:

مدت اعتبار ویزای توریستی آمریکا

از آنجایی که ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا موقتی هستند، تاریخ انقضا دارند. این تاریخ به نوع ویزای درخواستی بستگی دارد. ویزای توریستی آمریکا (ویزای B2) یک ویزای غیر مهاجرتی است که برای اقامت کوتاه‌مدت در آمریکا صادر می‌شود. ویزای توریستی آمریکا معمولا برای یک دوره 6 ماهه صادر می‌شود.

در بعضی موارد، این ویزا به صورت ویزای مولتی برای دوره 10 ساله صادر می‌شود. ولی در هر بار ورود به آمریکا، فقط تا 6 ماه (180 روز) می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید.

چه مدارکی برای اقدام برای این نوع ویزا مورد نیاز است؟

اپلای ویزای توریستی آمریکا

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی آمریکا (یا ویزای B2) عبارتند از:

مراحل انجام کار برای دریافت ویزای توریستی آمریکا

پروسه درخواست ویزای توریستی آمریکا

اگر برای ویزای توریستی آمریکا اقدام کنید، به یک جلسه مصاحبه دعوت خواهید شد که در آن از شما در مورد هدف و برنامه سفرتان به آمریکا، سوالاتی پرسیده می‌شود.

کسب آمادگی برای مصاحبه ویزای توریستی آمریکا

1. یک وقت مصاحبه در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری آمریکا مشخص کنید.

2. مدت زمان انتظار را در نظر بگیرید. باید بدانید که زمان انتظار بر اساس موقعیت مکانی، طبقه‌بندی ویزا و حتی فصل متغیر خواهد بود. بنابراین بهتر است در اولین زمان ممکن برای ویزا اقدام کنید.

3. هزینه درخواست ویزا را پرداخت نمایید. این مبلغ غیر قابل استرداد است.

4. مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید:

5. آمادگی برای جلسه مصاحبه با تمرین‌کردن پاسخ به سوالات متداولی که در اینگونه جلسات پرسیده می‌شود.

مصاحبه‌های ویزا معمولا برای افراد بین سنین 14 تا 79 ساله الزامی است. معمولا، افراد زیر 13 ساله یا بالای 80 ساله ملزم به شرکت در جلسه مصاحبه نیستند. با این حال، افسر کنسولگری، صرف نظر از سن، در مورد لزوم شرکت در جلسه مصاحبه برای متقاضی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

مدت زمان مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی آمریکا

زمان بررسی ویزای توریستی آمریکا (B2) بین چند هفته تا چند ماه متغیر است. این زمان در کشورهای گوناگون متغیر است، زیرا حجم کار سفارت در کشورهای مختلف تفاوت دارد. اگر در مورد درخواست ویزای توریستی خود، از سفارت نتیجه‌ای دریافت نکردید، منتظر بمانید تا سفارت به شما اطلاع دهد که آیا موفق به دریافت ویزای آمریکا شده اید یا خیر.

هزینه اخذ ویزای توریستی آمریکا

هزینه اخذ ویزای توریستی آمریکا

هزینه درخواست ویزای توریستی آمریکا (ویزای B2) برابر با 160 دلار است. این هزینه، متناسب با رابطه کشور شما با آمریکا متفاوت است، همچنین ممکن است ملزم به پرداخت هزینه‌های دیگری نیز شوید. این هزینه‌ها، هزینه صدور ویزا نام دارند که مبلغ آن در کشورهای مختلف متفاوت است. پس از پرداخت، رسید را نزد خود نگه دارید و همراه با اسناد و مدارک لازم برای ویزا ارسال کنید.

دلایل اصلی ردشدن درخواست ویزای توریستی آمریکا

دلایل رد ویزای توریستی آمریکا

اگر افسر ویزا تشخیص دهد که بر اساس قانون آمریکا، واجد شرایط دریافت ویزای این کشور نیستید، درخواست ویزای شما رد و در مورد دلیل آن، به شما اطلاعات کافی ارائه خواهد شد. درخواست متقاضیان ویزای توریستی آمریکا، بنا به دلایل متفاوتی رد می‌شود.

در بعضی موارد، می‌توان دلایل عدم شایستگی را برطرف کرد. این موضوع یا توسط متقاضی انجام می‌شود یا توسط اسپانسر ویزا (Petitioner). سایر دلایل عدم شایستگی غیر قابل برطرف‌شدن هستند و هر بار که برای ویزا درخواست دهید، با همان دلیل درخواست شما رد خواهد شد.

در اینجا به برخی از دلایلی که باعث می‌شود واجد شرایط دریافت ویزای توریستی آمریکا تشخیص داده نشوید، می‌پردازیم. متقاضی:

در صورت ردشدن درخواست ویزای توریستی آمریکا، چه باید کرد؟

به این نکته توجه کنید که اگر درخواست شما برای ویزای توریستی آمریکا رد شد، هزینه‌های پرداختی غیر قابل استرداد خواهند بود.

اگر درخواست شما برای ویزا رد شد، می‌توانید در آینده دوباره برای ویزا اقدام کنید. در اینصورت، باید یک درخواست جدید ارائه دهید و هزینه‌های ویزا را دوباره پرداخت کنید. در موارد خاص، برای درخواست مجدد باید شواهدی ارائه دهید که نشان دهد از زمان درخواست قبلی تا الان، در شرایط شما تغییراتی ایجاد شده است.

آیا دوستان یا بستگان می‌توانند برای رد درخواست ویزای متقاضی اقدامی انجام دهند؟

بر اساس قانون، سوابق پرونده‌های درخواست ویزا در وزارت امور خارجه آمریکا، محرمانه هستند. بنابراین، اطلاعات مربوط به پرونده، به جز موارد خاص، فقط به شخص متقاضی ارائه داده می‌شود. برخی اطلاعات خاص به حامیان مالی ایالات متحده، وکیل متقاضی، اعضای کنگره، یا سایر افرادی که از طرف و با اجازه متقاضی اقدام می‌کنند، ارائه می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study