logo
دانشگاه‌های استرالیا

دانشگاه‌های استرالیا

شهرت و اعتبار بالای مؤسسات آموزش عالی، کیفیت و تنوع برنامه‌های آموزشی در این کشور، فرصت‌های اشتغال در استرالیا و امکان دریافت ویزای کار پس از اتمام تحصیل، برخی از دلایل مهم برتری این کشور انگلیسی‌زبان نسبت به سایر مقصدهای تحصیلی جهان در نظر گرفته می‌شود. بر طبق گزارش QS، از میان 42 دانشگاه کشور استرالیا، 8 دانشگاه در بین 100 دانشگاه و 8 دانشگاه در رده‌بندی 250 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

امکان شرکت در دوره‌های آموزش عالی به منظور دریافت مدرک بالاتر و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا فراهم است. انواع دوره آموزش عالی در کشور استرالیا عبارتند: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا.

ثبت نام در دوره کارشناسی دوگانه یا ترکیبی و دریافت دو مدرک کارشناسی در استرالیا بسیار متداول است. این موضوع بیشتر در رشته‌های هنر، بازرگانی، حقوق و ساینس رایج است.

برنامه آموزشی در مؤسسات آموزش عالی استرالیا دربرگیرنده طیف گوناگون و وسیعی از رشته‌های تحصیلی است؛ از علوم طبیعی گرفته تا مدیریت و بازرگانی، علوم انسانی تا مهندسی، حقوق تا علوم بهداشت و سلامت. مؤسسات آموزشی استرالیا، به ویژه در رشته‌های مهندسی و تکنولوژی، پزشکی، علوم محیط زیست، حسابداری و مالی جزء دانشگاه‌های برتر جهان به شمار می‌آیند.

43 دانشگاه در استرالیا وجود دارد (40 دانشگاه استرالیایی، دو دانشگاه بین‌المللی و یک دانشگاه تخصصی خصوصی). علاوه بر دانشگاه‌ها، مؤسسات دیگری نیز دوره‌های آموزش عالی برای دانشجویان ارائه می‌دهند.

آمارهای مرتبط با دانشجویان بین‌المللی در استرالیا حاکی از آن است که در سال 2020، بیش از 400 هزار نفر در مؤسسات آموزش عالی این کشور مشغول به تحصیل شده اند که نسبت به تعداد 240 هزار نفری دانشجویان در سال 2010، با رشد دو برابری همراه بوده است.

تضمین کیفیت

کشور استرالیا یک آژانس کیفیت و تنظیم مقررات ملی برای آموزش عالی دارد – آژانس استاندارد و کیفیت آموزش عالی (TEQSA). این مؤسسه، توسط دولت استرالیا و با هدف نظارت بر کیفیت و تنظیم قوانین برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیر دانشگاهی در مقابل مجموعه‌ای از استانداردهای وضع‌شده توسط پنل استانداردهای آموزش عالی مستقل تشکیل شده است.

به علاوه، مطابق با قانون مؤسسه خدمات آموزشی برای دانشجویان خارجی (ESOS) دانشجویان دارای حقوق زیر هستند:

 • رفاه تمامی دانشجویان بین‌المللی
 • کیفیت تجربه آموزشی دانشجویان
 • فراهم‌ساختن اطلاعات به‌روز و دقیق

استرالیا با پنج شهر در میان 50 شهر برتر دانشگاهی جهان در رده‌بندی مربوط به سال 2022 وبسایت QS، یکی از جذاب‌ترین مکان‌ها برای تحصیل در خارج از کشور به شمار می‌آید. از بهترین شهرهای این کشور برای تحصیل می‌توان به ملبورن، سیدنی، کانبرا و بریزبن اشاره کرد. دانشگاه‌های ملی استرالیا، سیدنی، ملبورن، نیوساوث‌ولز و کوئینزلند، 5 دانشگاه معتبر استرالیا هستند که در رده‌بندی 50 دانشگاه برتر جهان در سال 2021 حضور دارند.

دانشگاه‌های استرالیا


استرالیا در جدیدترین فهرست منتشرشده دانشگاه‌های برتر جهان توسط QS، با 36 دانشگاه حضور چشمگیری در این فهرست داشته است. اغلب دانشگاه‌های استرالیایی حاضر در این رده‌بندی، نسبت به سال‌های گذشته، در جایگاه خود بهبودهای قابل توجهی نشان داده اند. دانشگاه ملی استرلیا (ANU) با اینکه در رده‌بندی جهانی دو پله پایین‌تر از سال قبل قرار گرفته، با اینحال در رده‌بندی دانشگاه‌های برتر استرالیا جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است.

در این بخش به معرفی دانشگاه‌های برتر استرالیا از دیدگاه شهرت و اعتبار آموزشی، سطح اعتبار دانشگاه در بازار کار و نرخ تاثیرگذاری تحقیقات انجام‌شده در دانشگاه می‌پردازیم:

دانشگاه ملی استرالیا (Australian National University – ANU)

دانشگاه ملی استرالیا برای یک سال دیگر نیز، توسط QS به عنوان بهترین دانشگاه کشور استرالیا انتخاب شد و تقریبا در همه شاخص‌ها بالاترین امتیاز را به خود اختصاص داد. در شاخص‌های شهرت و اعتبار آموزشی، اساتید بین‌المللی، تعداد دانشجویان بین‌المللی و میزان خروجی تحقیقاتی در میان 50 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. پردیس اصلی این دانشگاه در آکتون، حومه کانبرا قرار دارد. دانشگاه ملی استرالیا در ایالت‌های نیوساوث‌ولز و قلمروی شمالی نیز دارای پردیس است.

دانشگاه سیدنی (University of Sydney)

دومین دانشگاه برتر استرالیا، دانشگاه سیدنی است که در سال جاری با دو پله صعود، در جایگاه 40 برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته است. این دانشگاه در شاخص‌های تعداد اساتید و دانشجویان بین‌المللی امتیازهای خوبی را از آن خود کرده است. این دانشگاه در سال 1850 تاسیس شده و اولین دانشگاه کشور استرالیا و عضو گروه هشت است.

دانشگاه ملبورن (University of Melbourne)

در سال جاری، دانشگاه ملبورن با سه پله تنزل جایگاه، در رده 41 بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته است. این دانشگاه عضو گروه 8 است و با قرارگرفتن در فهرست 30 دانشگاه برتر از دیدگاه اعتبار آموزشی و شغلی، بهترین دانشگاه استرالیا در این زمینه به شمار می‌آید. دانشگاه ملبورن همچنین در شاخص تعداد دانشجویان بین‌المللی عملکرد مناسبی داشته است به طوری که 42 درصد جمعیت دانشجویی این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی از بیش از 130 کشور جهان تشکیل می‌دهند.

دانشگاه نیوساوث‌ولز (University of New South Wales – UNSW)

دانشگاه نیوساوث‌ولز در رده چهل و چهارم برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. با اینکه این دانشگاه در یک جایگاه پایین‌تر نسبت به سال گذشته قرار گرفته است، ولی کماکان چهارمین دانشگاه برتر کشور استرالیا به شمار می‌آید. دانشگاه UNSW یکی از بنیانگذاران گروه هشت محسوب می‌شود که از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی استرالیا تشکیل شده است. این دانشگاه در اغلب شاخص‌ها بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد، به جز شاخص مربوط به نرخ دانشجو به استاد.

شهرهای دانشگاهی استرالیا


استرالیا با هفت شهر در بین 75 شهر برتر دانشگاهی در فهرست QS 2022، یکی از محبوب‌ترین مقصدهای تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود که کیفیت بالای خدمات آموزشی در مکان‌هایی زیبا را برای دانشجویان فراهم می‌سازد. بهترین شهرهای دانشگاهی استرالیا امتیازهای بالایی در شاخص‌های ترکیب جمعیت دانشجویی، مطلوبیت فضای شهری و فرصت شغلی برای فارغ‌التحصیلان کسب کرده اند. دو شهر از این هفت شهر برتر دانشگاهی در استرالیا، در رده‌بندی کلی بین 5 شهر برتر جهان بوده اند. شهرهای استرالیا نیز مانند آمریکا و انگلستان، در شاخص صرفه اقتصادی امتیاز پایینی داشتند، ولی از نظر بیشتر دانشجویان، تحصیل در این کشور ارزش صرف هزینه بیشتر را دارد.

در این بخش هفت شهر دانشگاهی استرالیا را معرفی می کنیم، که همگی حداقل دو دانشگاه با رتبه جهانی خوب و تجربه منحصربفرد تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می دهند.

ملبورن

در سال جاری، ملبورن پس از پاریس در رده دوم برترین شهرهای دانشگاهی جهان قرار گرفت. شهر ملبورن به عنوان پایتخت فرهنگی استرالیا شناخته می‌شود و تجربیات گوناگونی برای ساکنین فراهم می‌کند، به ویژه اگر به رویدادهای ورزشی، کمدی و موسیقی زنده علاقمند باشید. این شهر هفت دانشگاه برتر در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان را در خود جای داده است و با فراهم‌بودن امکان ارتباطات چندفرهنگی در شاخص «ترکیب جمعیت دانشجویی» امتیاز بالایی کسب نموده است. ملبورن با سواحل زیبا و استاندارد بالای زندگی، امتیاز بالایی در شاخص مطلوبیت فضای شهری نیز کسب کرده است (شهر ملبورن، طبق اعلام مجله اکونومیست، در حال حاضر بهترین شهر برای زندگی در سراسر جهان به شمار می‌آید). این شهر در دسته‌های «فرصت شغلی برای فارغ‌التحصیلان» و «رده‌بندی دانشگاه» نیز جایگاه اول را به خود اختصاص داده که نشان‌دهنده اعتبار (و گرانی) خدمات آموزشی ارائه‌شده در این شهر است.

سیدنی

سیدنی بزرگترین شهر استرالیا و قطب اقتصادی و مالی این کشور است که بلافاصله پس از ملبورن، در رده چهارم برترین شهرهای دانشگاهی جهان قرار گرفته است. با اینکه این شهر در رده اول برترین شهرهای دانشگاهی استرالیا قرار ندارد، با این حال با ترکیب کیفیت بالای زندگی در کنار سواحل و فضای سبز زیبا، در شاخص مطلوبیت فضای شهری امتیاز بالایی کسب کرده است. یک چهارم جمعیت دانشجویی پنج دانشگاه بین‌المللی استرالیا را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند. از این رو، سیدنی در شاخص «ترکیب جمعیت دانشجویی» نیز جایگاه مناسبی دارد. علاوه بر ارائه تجربه دانشجویی لذتبخش، شهر سیدنی دانشگاه‌های معتبری را نیز در خود جای داده که دو دانشگاه آن، در بین 50 دانشگاه برتر سال QS 2022 قرار دارند. کارفرمایان نیز به اعتبار دانشگاه‌های سیدنی توجه ویژه‌ای دارند. بدین ترتیب، سیدنی در شاخص «فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان» نیز امتیاز خوبی کسب کرده است.

کانبرا

کانبرا پایتخت استرالیاست و با چهار پله صعود، در رده هفدهم برترین شهرهای دانشگاهی جهان قرار گرفته است. مانند سایر شهرهای استرالیا، کانبرا نیز جایگاه مناسبی در شاخص «ترکیب جمعیت دانشجویی» دارد که نشان‌دهنده جمعیت دانشجویی بین‌المللی متنوع و بزرگ آن است. دانشگاه ملی استرالیا، برترین دانشگاه این کشور است که در شهر کانبرا قرار گرفته و رتبه نوزدهم جهان در فهرست QS 2022 را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل، کانبرا یکی از شهرهای محبوب دانشگاهی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. کانبرا در شاخص «مطلوبیت فضای شهری» نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است. این شهر یکی از معدود مکان‌هایی در استرالیاست که فاصله کمی تا ساحل ندارد. ولی جاذبه‌های زیادی از قبیل دریاچه مصنوعی در مرکز شهر و پارک‌های طبیعی بی‌شمار در اطراف شهر برای گردشگران وجود دارد.

بریزبن

شهر بریزبن، با پنج پله صعود در رده‌بندی شهرهای دانشگاهی برتر جهان، رتبه هجدهم را به طور مشترک با شهر آوکلند نیوزیلند، به خود اختصاص داده است. بریزبن یک شهر بسیار دوستانه است که سه دانشگاه مهم و جمعیت دانشجویی قابل ملاحظه‌ای را در خود جای داده است. به علاوه، این شهر در حال رشد، یک مقصد توریستی با بزرگترین اقتصاد بین سیدنی و سنگاپور است. مانند اغلب شهرهای استرالیا، بریزبن ترکیب دانشجویی خوبی دارد که در جستجوی تعادل بین سبک زندگی شهری و روستایی وارد این شهر شده اند. سواحل زیبا، آب و هوای آفتابی و فرهنگ ورزشکاری در کنار ناحیه بین‌المللی در مرکز شهر توانسته است زندگی شبانه و مکان‌های هنری قابل توجهی برای بازیدکنندگان فراهم کند.

آدلاید

پنجمین شهر بزرگ استرالیا، آدلاید است که در جایگاه بیست و ششم فهرست برترین شهرهای دانشگاهی جهان قرار دارد. این شهر در ساحل جنوبی قرار گرفته و با بلوارهای وسیع، فضاهای باز، پارک‌های ملی و مرکز شهر با دسترسی آسان شناخته می‌شود. این شهر نه تنها در نزدیکی سواحل و جزیره‌های زیبا قرار گرفته، بلکه به تپه‌های آدلاید نیز دسترسی خوبی دارد که برای کوهپیمایی، دوچرخه‌سواری و تماشای حیات وحش مناسب هستند. سه دانشگاه شهر آدلاید در فهرست QS برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند و همگی جزء 550 دانشگاه برتر جهان هستند، که عبارتند از: دانشگاه آدلاید (در جایگاه 113)، دانشگاه استرالیای جنوبی (در رتبه 288) و دانشگاه فلیندرز (در رده 501 تا 550). شهر آدلاید، با جمعیت دانشجویی بزرگ و متنوع، توانسته است در شاخص «ترکیب جمعیت دانشجویی» امتیاز خوبی کسب کند.

پرث

شهر پرث در ساحل غربی استرالیا قرار گرفته و بیش از 3200 کیلومتر از شهرهایی مانند سیدنی و ملبورن فاصله دارد. پرث در شاخص‌های «مطلوبیت فضای شهری» و «ترکیب جمعیت دانشجویی» امتیاز خوبی کسب کرده و در فهرست برترین شهرهای دانشگاهی جهان جایگاه سی و پنجم را به خود اختصاص است. این شهر با جاذبه‌های فرهنگی، آشپزی و تفریحی گوناگون، هر آنچه که از یک پایتخت ایالتی با جمعیتی بالغ بر 2 میلیون نفر انتظار دارید، فراهم می‌سازد. این شهر همچنین دارای آب و هوای دلپذیری است و امکان دسترسی به زیباترین پارک‌ها و سواحلی که تاکنون دیده اید، را فراهم می‌کند. سه دانشگاه شهر پرث در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند، که بهترین آنها دانشگاه استرالیای غربی با رتبه 98 جهان است.

گلد کوست

آخرین شهر استرالیا، شهر گلد کوست است که به تازگی وارد فهرست برترین شهرهای دانشگاهی جهان شده است. شهر گلدکوست، در ایالت کوئینزلند و جنوب بریزبن قرار گرفته و رتبه 69 را در فهرست شهرهای دانشگاهی برتر جهان به خود اختصاص داده است. 52 کیلومتر ساحل با شن‌های طلایی و 300 روز آفتابی در سال و عنوان «بهشت موج‌سواران» از نکات جالب توجه در مورد شهر گلد کوست است. در واقع، موج‌سواران و دوستداران فضای ساحلی، این شهر را مانند خانه خود می‌دانند. به همین دلیل، شهر گلد کوست در شاخص «مطلوبیت فضای شهری» بیشترین امتیاز را به دست آورده است. جایی دور از همه آسمانخراش‌ها، سرزمین پس‌کرانه روستایی قرار دارد که به لقب «green behind the gold» معروف است؛ مکانی سرسبز با جنگل‌های بارانی نیمه‌گرمسیری در سه پارک ملی، کوهستان‌های بی‌شمار، صخره‌های طبیعی و آبشارهای باشکوه.

هزینه تحصیل، زندگی و ویزای تحصیلی استرالیا


هزینه زندگی در استرالیا

جمع آوری اطلاعات لازم در خصوص هزینه‌های زندگی و تحصیل در استرالیا، یکی از بخش‌های مهم فرآیند کسب آمادگی مالی و اپلای محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در استرالیا به مؤسسه آموزشی انتخابی، مقطع تحصیلی و شهر محل تحصیل شما بستگی زیادی دارد.

آگاهی از میانگین هزینه‌های زندگی در استرالیا کمک بزرگی به کسب آمادگی مالی دانشجویان می‌کند. در این بخش، قسمتی از هزینه‌های مرتبط با زندگی و تحصیل در استرالیا را ذکر می‌کنیم (همه هزینه‌ها به دلار استرالیا هستند).

هزینه اسکان

 • هاستل و مسافرخانه: 90 تا 150 دلار در هفته
 • اجاره خانه اشتراکی: 100 تا 325 دلار در هفته
 • خوابگاه داخل دانشگاه: 110 تا 280 دلار در هفته
 • اقامت با خانواده استرالیایی (Homestay): 235 تا 325 دلار در هفته
 • خانه اجاره ای: 185 تا 440 دلار در هفته
 • مدرسه شبانه‌روزی: 11.000 تا 22.000 دلار در هفته

سایر هزینه‌های زندگی

 • مواد غذایی و غذای بیرون: 140 تا 280 دلار در هفته
 • گاز و برق: 10 تا 20 دلار در هفته
 • تلفن و اینترنت: 15 تا 30 دلار در هفته
 • حمل‌ونقل عمومی: 30 تا 60 دلار در هفته
 • ماشین (پس از خرید): 150 تا 260 دلار در هفته
 • تفریح و سرگرمی: 80 تا 150 دلار در هفته

وزرات امور داخلی استرالیا شرایط مالی خاصی برای صدور ویزای دانشجویی در نظر گرفته است. از تاریخ اکتبر 2019، هزینه زندگی سالانه در استرالیا به شرح زیر است:

 • برای دانشجو یا سرپرست: 21.041 دلار استرالیا
 • برای همسر/نامزد که همراه دانشجو وارد استرالیا می‌شوند: 7.362 دلار استرالیا
 • برای فرزندی که همراه دانشجو وارد استرالیا می‌شود: 3.152 دلار استرالیا

اگر در تأمین هزینه‌های زندگی در استرالیا با مشکل مواجه شدید، با پرسنل خدمات اقامتی دانشجویان و حامی دانشجویان بین‌المللی در مؤسسه آموزشی خود در تماس باشید.

هزینه تحصیل در استرالیا

فهرست زیر، هزینه‌های سالانه تحصیل در دوره‌ها و مقطع‌های گوناگون را نشان می‌دهد (تمامی هزینه‌ها به دلار استرالیا ذکر شده اند).

 • مدرسه: 7.800 تا 30.000 دلار
 • برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی: به طول دوره بستگی دارد، به طور میانگین 300 دلار در هفته.
 • آموزش فنی و حرفه‌ای (گواهینامه I تاIV، دیپلم و دیپلم پیشرفته): 4.000 تا 22.000
 • مقطع کارشناسی: 20000 تا 45000 دلار
 • مقطع کارشناسی ارشد: 22.000 تا 50.000 دلار
 • مقطع دکترا: 18.000 تا 42.000 دلار

ویزای دانشجویی استرالیا

برای تحصیل در استرالیا نیاز به دریافت ویزای دانشجویی این کشور دارید. بدین منظور، باید بتوانید به وزارت امور داخلی استرالیا ثابت کنید که توانایی تحقق شرایط زیر را دارید:

 • اثبات ورود موقت به قصد تحصیل (GTE)
 • شرایط تمکن مالی
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی
 • تهیه بیمه و موارد شخصی

همچنین باید فرم تقاضای صدور ویزا را تکمیل و هزینه تقاضای ویزا را پرداخت نمایید و در یک مصاحبه حضور یابید.

ورود موقت تحصیلی (GTE) چیست؟

بر اساس شرط اثبات ورود موقت تحصیلی (GTE) که در نوامبر 2011 ارائه شد، متقاضی ویزا باید بتواند هدف واقعی اقامت موقت در استرالیا به قصد تحصیل، یا اقامت با یک دانشجو به عنوان «همراه» (به عبارت دیگر همسر یا فرزند) یا یک سرپرست را نشان دهد. در فرآیند تصمیم‌گیری برای صدور ویزا در وزارت امور داخلی، عوامل زیر تأثیرگذار هستند:

 • شرایط کشور محل سکونت دانشجو
 • شرایط بالقوه دانشجو در استرالیا
 • تاثیر رشته تحصیلی انتخابی در آینده دانشجو
 • تاریخچه مهاجرت دانشجو

ممکن است برای سنجش شرایط GTE، دانشجو ملزم به حضور در یک جلسه مصاحبه در نزدیک‌ترین کنسولگری یا سفارت استرالیا باشد. برخی دیگر فقط لازم است فرم تقاضای ویزا را تکمیل نمایند.

شرایط دریافت ویزای دانشجویی

در هنگام تکمیل فرم تقاضای ویزا به صورت آنلاین، باید مدارک زیر را ارائه نمایید:

 • شرایط مالی: مدرکی که نشان دهد سرمایه کافی برای پرداخت شهریه، هزینه سفر و زندگی در استرالیا را دارید. از فوریه 2018، مبلغ مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه زندگی (بدون در نظر گرفتن شهریه و هزینه سفر به استرالیا) برای یک سال به مقدار 20.290 دلار استرالیا تعیین شده است. اگر همسر یا فرزندتان به صورت همراه با شما به استرالیا سفر می‌کنند، نیز باید بتوانید مدرکی دال بر توانایی مالی پوشش هزینه زندگی آنها، شامل هزینه مدرسه ارائه نمایید. از طرفی، می‌توانید ثابت کنید که همسر یا والدین‌تان قصد حمایت مالی شما را دارند و حداقل 60.000 دلار استرالیا (برابر با 43.986 دلار آمریکا) در سال درآمد دارند.
 • اثبات توانایی و مهارت‌های زبان انگلیسی: اگر از یک کشور غیر انگلیسی زبان وارد استرالیا می‌شوید (یا یک دوره حداقل 5 ساله را در یک کشور انگلیسی‌زبان دیگر نگذرانده اید) باید ثابت کنید که توانایی صحبت‌کردن به زبان انگلیسی در سطح مورد نیاز را دارید. آزمون‌های معتبر عبارتند از: آیلتس، تافل الکترونیکی، آزمون سنجش مهارت‌های انگلیسی آکادمیک پیرسون یا PTE و آزمون انگلیسی پیشرفته کمبریج یا CAE. امتیاز مورد نیاز به اینکه چه دوره‌ای را آغاز می‌کنید بستگی دارد و برای یک مقطع تحصیلی کامل، دوره فاندیشن یا نام‌نویسی در یک دوره فشرده زبان انگلیسی مقدماتی برای دانشجویان بین‌المللی (ELICOS) کسب نمره متفاوتی لازم است.
 • شرایط بهداشت و سلامت: ممکن است بعضی از دانشجویان ملزم به انجام چکاپ پزشکی و/یا رادیولوژی برای نشان‌دادن وضعیت مناسب سلامتی شوند (معمولا شامل افرادی می‌شود که قصد آموزش به عنوان پزشک، دندانپزشک یا پرستار را دارند). در اینصورت، باید توسط یک پزشک معتمد اداره مهاجرت استرالیا معاینه شوید. تمامی دانشجویان بین‌المللی (بجز دانشجویان بلژیک و نروژ)، ملزم به خریداری «پوشش سلامت دانشجویان بین‌المللی» (OSHC) هستند. این بیمه را می‌توانید از طریق دانشگاه محل تحصیل خود، یا مستقیما از پنج شرکت تأمین‌کننده تأییدشده تهیه کنید؛ که عبارتند از: Australian Health Management، BUPA Australia، Medibank Private، Allianz Global Assistance و nib OSHC. هزینه بیمه سلامت به مدت زمان پوشش‌دهی خدمات و نوع شرکت بیمه بستگی دارد.
 • شرایط شخصیتی: مقررات و الزامات صدور ویزای دانشجویی صراحتا اعلام می‌کند که برای ورود به استرالیا باید شخصیت خوبی داشته باشید. این فرآیند شامل کنترل سابقه کیفری برای کسب اطمینان از نداشتن سابقه مهم کیفری دانشجو می‌شود. همچنین باید گواهی عدم سوء پیشینه (یا گواهی پلیس) ارائه دهید یا یک اظهارنامه از پلیس دریافت نمایید. همچنین ممکن است ملزم به تکمیل فرم اظهارنامه قانونی شخصیت (Character Statutory Declaration Form) شوید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی استرالیا

وبسایت وزارت امور داخلی استرالیا فهرستی از مدارک مورد نیاز برای شرایط خاص را فراهم کرده است. معمولا دانشجویان باید مدارک زیر را ارائه نمایند:

 • فرم تکمیل‌شده تقاضای ویزای دانشجویی استرالیا (157A)
 • پرداخت هزینه فرآیند درخواست صدور ویزا – در حال حاضر برای بیشتر موارد 620 دلار استرالیا (تقریبا 454 دلار آمریکا) است.
 • یک کپی از صفحه اصلی پاسپورت (از برخی دانشجویان خواسته می‌شود نسخه اصلی پاسپورت را ارائه دهند.)
 • گواهی ثبت نام یا پیشنهاد از دانشگاه (Letter of Offer)
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی پوشش بیمه سلامت
 • نتیجه آزمون مهارت های انگلیسی
 • نتیجه کنترل سابقه کیفری
 • چهار عکس پاسپورتی جدید

پس از جمع آوری و اسکن تمامی مدارک مورد نیاز، باید یک حساب کاربری در سیستم تقاضای ویزای آنلاین ImmiAccount باز کنید و برای صدور ویزای دانشجویی اقدام نمایید.

بیشتر فرآیندهای صدور ویزا غالبا 4 هفته به طول می‌انجامند. اگر در یک دوره طولانی تر از 10 ماه تحصیل می‌کنید که در پایان سال تحصیلی استرالیا (معمولا اواسط دسامبر) به اتمام می‌رسد، ویزای شما تا پانزدهم مارس سال بعد اعتبار خواهد داشت. اگر طول دوره تحصیلی‌تان بیشتر از 10 ماه باشد و بین ژانویه تا اکتبر به پایان برسد، ویزای دانشجویی شما معمولا تا دو ماه پس از اتمام دوره معتبر خواهد بود. در برخی موارد خاص، امکان درخواست برای تمدید ویزا یا صدور ویزای جدید در پایان دوره تحصیل وجود دارد (برای اطلاع بیشتر، به وبسایت وزارت امور داخلی استرالیا مراجه کنید).

کار دانشجویی در استرالیا

با ویزای دانشجویی استرالیا می‌توانید تا 90 روز پیش از آغاز دوره تحصیلی‌تان وارد این کشور شوید. ظرف 7 روز پس از ورودتان به خاک استرالیا، باید آدرس محل سکونت خود را به مؤسسه آموزشی که در آن قصد تحصیل دارد، اعلام نمایید. در صورت تغییر آدرس نیز باید ظرف 7 روز آدرس جدیدتان را به آنها اطلاع دهید.

با ویزای دانشجویی می‌توانید در طول ترم تحصیلی، تا 40 ساعت در طول یک دوره دوهفته‌ای و در تعطیلات به صورت تمام‌وقت کار کنید. این ویزا به طور خودکار با اجازه کار صادر می‌شود. با این حال، تا پیش از شروع دوره تحصیلی‌تان در استرالیا اجازه کار ندارید و نباید برای تأمین هزینه‌های زندگی خود یا خانواده‌تان در استرالیا، بر روی درآمد حاصل از کار دانشجویی حساب ویژه‌ای باز کنید.

اگر دانشجوی دوره پژوهش‌محور مقطع کارشناسی ارشد یا دانشجوی دکترا هستید، هیچ محدودیتی در خصوص اشتغال حین تحصیل شامل حال شما نمی‌شود. در نظر داشته باشید که کارهایی که مرتبط با دوره آموزشی‌تان هستند، در محدودیت‌های اشتغال قرار نمی‌گیرند. کار داوطلبانه/بدون حقوق، اگر واقعا داوطلبانه و برای یک سازمان غیر انتفاعی و در راستای منافع اجتماعی باشد، مشمول محدودیت 40 ساعت نخواهد شد.

با داشتن ویزای دانشجویی، الزامات ویژه‌ای را باید رعایت نمایید: نام‌نویسی در یک دوره ثبت‌شده در CRICOS، حضور منظم در کلاس درس، پیشرفت درسی مطلوب و تهیه بیمه سلامت OSHC. همچنین، شرایط خاصی برای ویزای شما و همراهانتان وجود دارد، که نقض هر یک از آنها می‌تواند به لغو ویزا منجر شود.

5/5 - (1 امتیاز)

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study