logo
آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ (Ausbildung)

آوسبیلدونگ یک واژه آلمانی برای دوره کارآموزی در حرفه‌های مختلف است و نوعی از برنامه آموزشی فنی-حرفه ای در مشاغل یقه آبی شامل تعمیرکار، نظافتچی، نجار، پرستار، قصاب، منشی یا راننده قطار به شمار می‌آید. از طریق آوسبیلدونگ (با نام کامل Berufsausbildung) یک مدرک معتبر دولتی به عنوان نیروی کار متخصص بدست می‌آورید که موقعیت‌های زندگی و کار زیادی در کشور آلمان برای شما فراهم می‌سازد. این دوره‌ها در آگوست یا سپتامبر آغاز می‌شوند.

در آلمان، معمولا نیمی از جوانان پس از پایان تحصیل یک قرارداد آموزش دوگانه امضا می‌کنند و در دوره‌های آوسبیلدونگ به کارآموزی می‌پردازند. درصد بالایی از این افراد پس از اتمام دوره آموزش، موفق به ورود به بازار کار می‌شوند. بیش از 400 هزار شرکت آلمانی در زمینه آوسبیلدونگ فعال هستند و دو سوم این شرکت‌ها، از کارآموزان خود دعوت به همکاری دائمی می‌کنند.

آوسبیلدونگ یک آموزش 3-2 ساله برای تبدیل‌شدن به نیروی کار متخصص است. در طول سالیان متمادی، نظام آموزش دوگانه آلمان تکامل یافته و طرح توصیفی مشاغل بنا بر نیازهای جامعه، دستخوش تغییرات مثبتی شده است.

اتاق بازرگانی، اتحادیه کارفرمایان و اصناف با همکاری نهادهای دولتی استانداردهای آوسبیلدونگ را تدوین می‌کنند و بر روند دوره آموزشی، برگزاری آزمون و اعلام نتیجه نظارت دارند.

انواع آوسبیلدونگ

با توجه به تقاضای بسیار زیاد برای نیروی کار متخصص در کشور آلمان، فرصت‌های شغلی خوب و فراوانی پس از آوسبیلدونگ برای شما فراهم می‌شود. فرصت‌های شغلی به نمره کسب‌شده در آوسبیلدونگ، مهارت‌های شغلی فردی و میزان مشارکت شما در کار بستگی دارد.

متقاضیان می‌توانند از بین 330 رشته تحصیلی معتبر، به طور مستقیم به شرکت‌های آلمانی درخواست کارآموزی ارائه دهند. ظرفیت پذیرش دانشجو توسط شرکت‌ها اعلام می‌شود و دانشجویان بر اساس شرایط و امکانات شرکت‌ها برای دوره کارآموزی، رشته و شرکت مورد نظرشان را انتخاب می‌کنند. پس از توافق و عقد قرارداد با شرکت مربوطه، دانشجویان در دوره آموزش فنی-حرفه‌ای به عنوان کارمند شرکت مشغول کارآموزی می‌شوند، لذا هیچ شهریه‌ای برای این دوره پرداخت نخواهند کرد. تقریبا 70 درصد دوره در شرکت به عنوان آموزش حین کار سپری می‌شود و 30 درصد دیگر را باید در آموزشگاه‌های فنی-حرفه‌ای بگذرانند.

پس از پایان دوره کارآموزی در شرکت و اتمام آموزش فنی در آموزشگاه، آزمونی تحت نظر شرکت و آموزشگاه فنی-حرفه‌ای و اتاق بازرگانی مرتبط با حرفه دانشجو، جهت ارزیابی مهارت‌های کسب‌شده دانشجویان برگزار می‌شود. در صورت قبولی در این آزمون، مدرک نیروی کار تخصصی به دانشجو اعطا می‌گردد. نیروی کار متخصص می‌تواند به طور قانونی و نامحدود در شرکت‌های آلمانی کار کند. همچنین امکان دریافت مدرک‌های شغلی بیشتر و نیز تحصیل در دانشگاه غالبا با حمایت شرکت‌های آلمانی (آموزش دوگانه) وجود دارد.

کارفرما در طول دوره کارآموزی به شما دستمزد پرداخت می‌کند. مبلغ پرداختی تقریبا 600 یورو در سال اول و 900 یورو در سال سوم آموزش است. کارفرمایان برای برخی از جایگاه‌های کارآموزی تا 1200 یورو در ماه هم دستمزد پرداخت می‌کنند. این مبلغ به کارفرما و رزومه شما بستگی دارد. پس از اتمام آوسبیلدونگ، بین 1800 تا 3800 یورو در ماه دستمزد خواهید داشت.

دوره کارآموزی در آلمان بر حسب حرفه انتخابی، بین 3 تا 4 سال طول می‌کشد. ارائه مدرک مرتبط با حرفه، باعث کوتاه‌شدن دوره کارآموزی خواهد شد.

فرصت‌های کارآموزی زیادی با همکاری شرکت‌ها، آموزشگاه های فنی-حرفه‌ای و مؤسسات آموزشی در آلمان وجود دارد. ما بهترین و مناسب‌ترین دوره را در شهر دلخواه شما در آلمان پیدا کنیم. همچنین، همه تلاشمان را می‌کنیم که دوره کارآموزی همراه با خانواده برای شما فراهم شود.

هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. در برخی مشاغل، مانند پرستاری، متقاضیان بالای 40 سال کم نیست. ولی توجه داشته باشید که در مدرسه فنی-حرفه‌ای با دانش آموزان 16 تا 25 سال آموزش خواهید دید.

شما باید بتوانید در ابتدای آموزش حداقل در سطح B1 به آلمانی صحبت کنید. با اینحال با A2 هم می توان اپلای کرد. برای دوره های پرستاری سطح B2 ضروری است.

نیازی به ارائه مدرک زبان از مؤسسه خاصی نیست. متقاضیان می‌توانند با گواهینامه زبان از هر مؤسسه‌ای اپلای کنند. با این حال، در طول پروسه ویزا باید مهارت زبان آلمانی خود را در جلسه مصاحبه اثبات کنند.

شاخه های اصلی آوسبیلدونگ

رسانه

رسانه از اسناد تاریخی آرشیوشده گرفته تا فرمت‌های دیجیتال بر روی اینترنت، گستره بسیار وسیعی را شامل می‌شود. رسانه‌های چاپی مانند روزنامه، بروشور یا کتاب باید طراحی، تولید و بازاریابی شوند. محصولاتی در حوزه فیلم، و تلویزیون پیرامون موضوعات و در قالب‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. این گروه شغلی شاخه‌های بیشماری را شامل می‌شود، از چهره‌پردازی گرفته تا مدیریت و کارگردانی و مهندسی صدا.

هنر، فرهنگ و طراحی

در حوزه هنر، فرهنگ و طراحی همه چیز مربوط به خلاقیت است. موادی مانند شیشه، چوب یا فلز برای تولید آثار هنری پردازش می‌شوند و از جواهرات و اشیاء به دقت نگهداری می‌شود. در این مشاغل، به طراحی رسانه، مد و محصولات و دکوراسیون داخلی نیز از دیدگاه‌های عملیاتی و زیبایی‌شناختی پرداخته می‌شود. پس از خلق آثار هنری، نمایش مناسب و بازاریابی آنها بسیار مهم و حیاتی است. موزه‌ها این اشیاء را در معرض بازدید عمومی قرار می‌دهند و حفاظت بناهای یادبود، از آنها برای نسل بعدی محافظت می‌کنند.

علوم اجتماعی و انسانی

علوم اجتماعی و انسانی از حفاری‌های باستان‌شناسی گرفته تا زبان‌شناسی رایانشی، با زندگی اجتماعی و توسعه‌های تاریخی و فرهنگی از جنبه‌های مختلف سر و کار دارد. این علم درباره کاوش و توصیف تفاوت‌ها بین مناطق و فرهنگ‌های گوناگون است. از دیدگاه علمی، زبان و ادبیات مورد بازبینی، آنالیز و ترجمه قرار می‌گیرند. علوم اجتماعی، به عنوان مثال بر روی چگونگی تغییرات همزیستی انسان در طول دوره‌های مختلف زمانی کار می‌کند و به مسائل اجتماعی-اقتصادی و مذهبی می‌پردازد.

آموزش اجتماعی

در حوزه آموزش اجتماعی، تمرکز بر روی افراد است: مشاوره و پشتیبانی از افراد در موقعیت‌های بحرانی و دشوار یا مراقبت‌های روزمره در این بخش انجام می‌شود. طراحی و انجام امور آموزشی یا همکاری در امور توانبخشی پزشکی بسیار بااهمیت است. بر اساس حوزه انتخابی، می‌توانید با کودکان، بزرگسالان یا افراد دارای معلولیت کار کنید. مدیریت اجتماعی، توسعه برنامه‌های بهبود سلامت، ارائه دروس آموزشی، برگزاری مصاحبه‌های مشاوره‌ای یا انجام امور اداری در حوزه اجتماعی مربوط به مشاغل این گروه می‌شود.

خدمات درمانی

موضوع خدمات درمانی و سلامت در زمینه‌های کاربردی گسترده‌ای وجود دارد: هر روزه، بیماران به تشخیص، مشاوره و درمان از جانب پزشک یا خدمات کمک‌های اولیه نیاز دارند. مراقبت از بیماران سرپایی یا بستری، به ویژه در هنگام نیاز افراد به مراقبت یا کمک ضروری است. رویکردهای درمانی مانند درمان تنفسی و طبیعت‌درمانی بر روی بهبود وضع سلامت تمرکز دارند. عواملی مانند ورزش و تمرین و نیز تغذیه مناسب نقش مهمی در ایجاد یک سبک سالم زندگی ایفا می‌کند.

خدمات

در حوزه بسیار متنوع خدمات، تمرکز اصلی بر روی مشتری است. رسیدگی به میهمانان در هتل و رستوران، سازمان‌دهی سفر و برنامه‌های تفریحی، برنامه‌ریزی رویدادها به لحاظ محتوایی و تکنولوژی‌های مرتبط، مشاوره تلفنی و هماهنگی مراسم خاکسپاری – همه انواع این خدمات نیازمند رویکرد خاصی به سمت مشتری است. این رویکرد مشتری‌مداری، در خدمات مربوط به خانه‌داری، زیبایی و سلامت یا خدمات ترجمه کتبی و شفاهی نیز ضروری است.

حمل‌ونقل و لجستیک

حمل‌ونقل و لجستیک بر روی جاده، آب، هوا و ریل اتفاق می‌افتد. اهمیت حمل‌ونقل برای مردم و کالاها در تجارت جهانی غیر قابل چشم‌پوشی است. این حوزه صرفا در مورد ساخت خودرو نیست، بلکه کنترل و نگهداری از آنها را نیز شامل می‌شود. برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر عملیات حمل‌ونقل باید برای تامین امنیت افراد و کالاها، ارسال به موقع و مناسب به مقصد انجام شوند.

مدیریت و کسب‌وکار

مدیریت و کسب‌وکار یکی از گسترده‌ترین و پرمسئولیت‌ترین گروه‌های شغلی محسوب می‌شود: از مدیریت دفتر گرفته تا بازاریابی و حقوق تا مدیریت شرکت. در دفتر، همه چیز به سازماندهی فرآیندها، تعیین برنامه زمانی و پردازش امور مختلف مربوط می‌شود. حوزه‌های کاری غالبا شامل مدیریت، بازاریابی و تبلیغات، بیمه، منابع انسانی یا مدیریت معاملات ملکی است. توزیع و فروش همه انواع کالاها و خدمات در این گروه شغلی انجام می‌پذیرد.

تکنولوژی

در زمینه تکنولوژی، حوزه‌های تخصصی فراوانی وجود دارد. در بیوتکنولوژی، اپ‌های فنی از ساختارهای بیولوژیکی استخراج می شوند، در مهندسی ژنتیک، آرایش ژنتیکی انسان‌ها، حیوانات و گیاهان موضوع تحقیق هستند. وسایل نقلیه جاده‌ای، ریلی و آبی با استفاده از تکنولوژی ترافیک و خودرو ساخته می‌شوند. تمرکز تکنولوژی هوافضا بر روی هواپیما، هلیکوپتر و ماهواره است.

سایر زمینه‌های تکنولوژی عبارتند از میکروتکنولوژی و نانوتکنولوژی. در صنعت نورشناسی و بینایی، عدسی‌های عینک، میکروسکوپ یا لیزر ساخته می‌شوند و در تکنولوژی مواد، به ویژگی‌های مواد پرداخته می‌شود. در حوزه توسعه، سیستم‌ها طراحی یا تماما ساخته می‌شوند. موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر نقش مهمی در زمینه‌های گوناگون تکنولوژی ایفا می‌کند.

علوم طبیعی

در علوم طبیعی، از زیست‌شناسی، شیمی، داروسازی و فیزیک گرفته تا ریاضی و زمین‌شناسی، موضوع اصلی انجام تحقیق یا ارزیابی و آنالیز دیتا است. در این حوزه، نمونه‌ها در آزمایشگاه برای بررسی مواد اولیه و ویژگی‌ها مورد آزمون قرار می‌گیرند، مجموعه تست‌ها انجام می‌شود و نتایج آماده و ارائه می‌گردد.

با کمک نظریات ریاضی، فرمول‌ها و مدل‌هایی ساخته می‌شوند که به عنوان مثال در توسعه تولید و پردازش یا شکل‌دهی پایه و اساس تولیدات دارویی، پلاستیکی و و روکش‌های پوششی به کار می‌روند.

کامپیوتر و IT

زمینه کاری کامپیوتر و IT، از سخت‌افزار و نرم‌افزار و برنامه‌نویسی گرفته تا آموزش کاربر، بسیار متنوع و اجتناب‌ناپذیر در حیطه‌های مختلف زندگی روزمره است. در اینجا، اجزاء، سیستم‌ها و شبکه‌های کامپیوتری طراحی می‌شوند، طراحی اپلیکیشن‌های IT، اجرا و نگهداری از سیستم‌های IT و ارائه آموزش به کاربران در این حوزه انجام می‌شود. تمرکز دیگر این گروه شغلی بر روی طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌ها برای کنترل و بهینه‌سازی فرآیندهای اجرایی است. طراحی راهکارهای IT ویژه مشتری، طراحی وبسایت، پورتال و اپ‌های اینترنتی و نیز نگهداری از آنها مربوط به این گروه شغلی می‌شود.

برق و الکترونیک

بدون مهندسی برق و الکترونیک، محصولات و فرآورده‌های آن کار و زندگی روزمره غیر قابل تصور است. این حوزه کاری شامل توسعه و ساخت سیستم‌های الکتریکی، الکترونیکی مرتبط با انرژی و فعالیت‌های وابسته در کارخانه است. در حوزه تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، سیستم‌های ارتباطات سیار یا اینترنت، طراحی، نصب و راه‌اندازی می‌شوند. از سوی دیگر، در تکنولوژی اتوماسیون، کارخانجات تولیدی پیچیده تولید، کنترل و برنامه‌دهی می‌شوند.

مهندسی مکانیک و فلزات

تمرکز شاخه‌های دستی و صنعتی حوزه کاری مهندسی مکانیک و فلزات بر روی ابزار، اجزاء، ماشین‌آلات و محصولات ساخته‌شده از فلز است. محدوده فعالیت در این زمینه بسیار گسترده است: استخراج مواد خام فلزی، تراشکاری ابزارآلات ماشینی یا کنترل فرآیندهای ذوب، تولید اتصالات جوشی، بازسازی سطوح یا توسعه و راه‌اندازی کلی سیستم‌ها. نصب سیستم‌های تامین و تولید مدل‌های مصور، مثلا برای ساخت خودرو، نیز یکی دیگر از کاربردهای این گروه شغلی است.

ساخت‌وساز، معماری و نقشه‌برداری

حوزه ساخت‌وساز، معماری و نقشه‌برداری مربوط به طراحی و ساخت ساختمان، مسیرهای ترافیکی و فضای باز است. این حوزه هم مربوط به کار فیزیکی در محل ساخت ساختمان، توسعه و عمران می‌شود و هم معماری مفهومی و سازمان‌دهی مقیاس‌های ساخت‌وساز را شامل می‌شود.

طراحی منظر بر روی فضاهای سبز و باز تمرکز دارد که مطابق با جنبه‌های اقتصادی و زیست‌بومی طراحی شده اند. به علاوه، استخراج و پردازش اطلاعات جغرافیایی، که نقطه آغاز پروژه‌های ساختمانی هستند، نیز در این گروه شغلی انجام می‌پذیرد.

تولید

بخش تولید از اجزای بتن پیش‌ساخته تا پوشاک و غذا و ادوات موسیقی، به ساخت همه انواع فرآورده‌ها و محصولات مرتبط می‌شود. شما با چوب، پلاستیک یا شیشه، چرم، پارچه، کاغذ یا رنگ، سنگ‌های گرانبها، مصالح ساختمانی یا فرآورده‌های غذایی کار می‌کنید. در معدن، همه چیز مربوط به استخراج نفت خاک، ذغال سنگ یا نمک می‌شود.

کار در بخش تولید و ساخت، از توسعه و آماده‌سازی برای فرآیندهای تولید با دست یا با کمک کارخانجات بزرگ صنعتی تا تضمین کیفیت را شامل می‌شود.

کشاورزی، طبیعت و محیط زیست

در حوزه کشاورزی، طبیعت و محیط زیست افراد عموما با گیاهان و حیوانات کار می‌کنند و مسئول حفاظت از آنها هستند. به عنوان مثال، پرورش و نگهداری از حیوانات و برداشت محصولات گیاهان. برداشت میوه، سبزیجات، گوشت و شیر حیوانات و فروش آنها نیز در این بخش اتفاق می‌افتد. حوزه طبیعی دیگر در این خصوص، طراحی فضای سبز است.

طراحی طبیعت و حفاظت از محیط زیست، نظارت بر دفع پسماند و فاضلاب یا پیروی از مقررات حفاظت از محیط زیست نیز از شاخه‌های مرتبط با این حوزه به شمار می‌آید.

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study