logo
ویزای تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس چیست؟

کشور سوئیس یکی از بهترین سیستم‌های آموزش عالی در سراسر دنیا را دارد و 4 دانشگاه این کشور، در بین 100 دانشگاه برتر رده‌بندی جهانی دانشگاه‌های Times Higher Education قرار دارند.

دانشجویان بسیاری در کشورهای مختلف جهان، هر سال برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس که به چهار زبان مختلف ارائه می‌شوند، به این کشور می‌آیند. در سال تحصیلی 2021-2020 حدود 26 درصد از جمعیت دانشجویی سوئیس را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دادند.

همه دانشجویان بین‌المللی به جز شهروندان EU/EFTA برای ورود به کشور سوئیس و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به ویزای تحصیلی سوئیس نیاز خواهند داشت. این ویزا، به دانشجویان اجازه می‌دهد برای مدت زمان مشخصی در این کشور به تحصیل و زندگی بپردازند.

ویزای تحصیلی سوئیس، یک ویزای 3 ماهه است که دانشجو یا دانش‌آموز متقاضی تحصیل در دانشگاه‌ها یا مدارس سوئیس به کمک این ویزا می‌تواند وارد این کشور شود. پس از ورود و انجام امور اداری جهت ثبت در کانتون محل تحصیل، کارت اقامت یک‌ساله برای دانشجو صادر می‌شود. در انتهای هر سال تحصیلی و در صورتی‌که دانشجو برای سال تحصیلی بعد ثبت نام کرده باشد و مستندات لازم را داشته باشد، کارت اقامت وی به مدت یک سال دیگر تمدید می‌شود. دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره‌های آموزشی بلندمدت، اجازه کار تا 15 سال در هفته را در کشور سوئیس خواهند داشت.

انواع ویزای تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس، بر اساس مدت زمان اقامت در این کشور، به دو دسته تقسیم می‌شود:

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی سوئیس

فرآیند بررسی درخواست ویزای تحصیلی سوئیس معمولا بین 8 تا 12 هفته طول می‌کشد. بنابراین، بهتر است حداقل 3 ماه پیش از آغاز دوره تحصیلی‌تان در سوئیس، برای دریافت ویزا اقدام کنید.

با این حال، توصیه می‌شود در اولین زمان ممکن، پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، برای دریافت آن درخواست دهید.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی نوع C، حداکثر تا 90 روز در یک باز زمانی 180 روزه اعتبار دارد. این ویزا، از نوع شنگن است و به دارنده اجازه می‌دهد در طول اعتبار ویزای خود، در کشورهای عضو شنگن سفر کند.

ویزای تحصیلی سوئیس (ویزای D) به شما اجازه می‌دهد تا برای دوره‌های تحصیلی دانشگاهی که بیش از 3 ماه به طول می‌انجامد، در این کشور اقامت داشته باشید. این ویزا، در ابتدا با اعتبار سه‌ماهه صادر می‌شود. پس از ورود به سوئیس و انجام امور اداری مربوطه، کارت اقامت یک‌ساله برای دانشجو یا دانش‌آموز صادر می‌شود.

در صورت ثبت نام برای سال تحصیلی بعد نیز این کارت اقامت به مدت یک سال دیگر تمدید می‌شود و به همین صورت می‌توانید تا پایان دوره تحصیلی خود این کارت اقامت را تمدید نمایید. با داشتن کارت اقامت دانشجویی یا دانش‌آموزی سوئیس، برای ورود و خروج به سوئیس به ویزا نیاز ندارید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی کشور سوئیس

برای درخواست ویزای تحصیلی سوئیس، لازم است از یک موسسه آموزشی یا دانشگاه معتبر در این کشور پذیرش دریافت کرده باشید. علاوه بر این، باید نشان دهید که شرایط و ویژگی‌های لازم برای گذراندن دوره مورد نظر، سرمایه مورد نیاز برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور و بیمه سلامت برای مدت زمان اقامت در کشور را دارا هستید.

نکته مهم دیگر در خصوص شرایط دریافت ویزای تحصیلی سوئیس، شرایط سنی فرد متقاضی است. عموما برای تحصیل در مقطع کارشناسی، درصورتی‌که سن فرد متقاضی تا حداکثر 23-24 سال باشد، می‌تواند انتظار دریافت ویزای تحصیلی سوئیس را داشته باشد و این سن برای متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، تا حدود 30 سال است.

در خصوص مدرک زبان نیز باید به این نکته اشاره کرد که به دلیل اینکه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی سوئیس در مقطع کارشناسی، عمدتا به یکی از زبان‌های آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی است، داشتن مدرک زبان مناسب برای اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئیس الزامی است. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز بسته به اینکه زبان تحصیل در دانشگاه محل تحصیل دانشجو، چه زبانی است، ارائه مدرک تاثیر بسیار خوبی برای شرایط اخذ ویزای تحصیلی دارد.

هزینه ویزای تحصیلی سوئیس

هزینه اپلای برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس برابر با 88 فرانک سوئیس است. در صورت درخواست تسریع فرآیند و پیگیری خارج از زمان کاری سفارت، می‌توانید هزینه بیشتری (تا 50 درصد بالاتر از قیمت استاندارد) پرداخت نمایید. این هزینه باید در زمان درخواست ویزا پرداخت گردد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

اپلای برای ویزای تحصیلی سوئیس

برای درخواست ویزای تحصیلی سوئیس باید پس از دریافت پذیرش در یک دوره آموزشی، از طریق سفارت یا کنسولگری این کشور اقدام کنید.

مراحل اقدام برای ویزای تحصیلی سوئیس عبارت است از:

علاوه بر تکمیل و ارسال فرم درخواست ویزای تحصیلی، باید اسناد و مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

اجازه اقامت در کشور سوئیس

پس از دریافت ویزای تحصیلی سوئیس و ورود به این کشور، ظرف مدت 14 روز باید از طریق اداره مهاجرت کانتون محل سکونت و تحصیل خود، برای دریافت اجازه اقامت سوئیس اقدام کنید.

ممکن است فرآیند صدور اجازه اقامت چند هفته طول بکشد، بنابراین، تا پیش از زمان دریافت آن می‌توانید با یک سند موقت در سوئیس سکونت داشته باشید.

فرآیند بررسی ویزای تحصیلی سوئیس

پس از تکمیل فرم درخواست ویزا و ارسال اسناد و مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای تحصیلی سوئیس به سفارت یا کنسولگری این کشور، فرآیند بررسی درخواست ویزا آغاز می‌شود.

در بعضی موارد، سفارت سوئیس ممکن است از طریق یک مصاحبه با کنسولگری این کشور یا از طریق آزمون‌های کتبی و شفاهی، مهارت‌های زبانی شما را مورد ارزیابی قرار دهد. اداره نمایندگی سوئیس اپلیکیشن درخواست ویزا، شامل مدارک و تاییدیه مهارت زبانی را به اداره مهاجرت کانتونی که در آن قصد تحصیل و زندگی را دارید، ارسال خواهد کرد.

آزمون‌های زبان مورد تایید دانشگاه‌های سوئیس عبارتند از:

پس از دریافت مدارک توسط کانتون محل سکونت و تحصیل شما در سوئیس، اداره مهاجرت این کانتون، شرایط متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس را بررسی نموده و در صورت مساعدبودن شرایط، موافقت خود را جهت صدور ویزای تحصیلی اعلام می‌نماید. در این مرحله، پرونده متقاضی به اداره مهاجرت کانتون برن (پایتخت سوئیس) ارسال می‌شود و مجددا مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورت موافقت کانتون برن با صدور ویزای تحصیلی سوئیس برای متقاضی، اجازه صدور این ویزا به سفارت سوئیس در کشور مقصد اعلام شده و سفارت سوئیس نسبت به صدور ویزای تحصیلی سوئیس اقدام می‌نماید.

دلایل رد ویزای تحصیلی سوئیس

دلایل رد ویزای تحصیلی سوئیس

اداره مهاجرت در خصوص درخواست‌های ویزای تحصیلی سوئیس، به صورت فردی مورد بررسی قرار می‌دهد و با در نظر گرفتن مجموعه‌ای از عوامل، در مورد درخواست ویزا تصمیم‌گیری می‌نماید.

درخواست‌های ویزای تحصیلی سوئیس معمولا بنا به دلایل زیر رد می‌شوند:

در صورت رد درخواست ویزای تحصیلی سوئیس، چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

اگر درخواست ویزای شما به دلیل ناکافی‌بودن مدارک ارسالی رد شد، بهترین اقدام این است که پس از آماده‌کردن اطلاعات و مدارک مورد نیاز، دوباره درخواست خود را مطرح کنید. هزینه درخواست ویزا غیر قابل بازگشت است، بنابراین پیش از ارسال درخواست خود، از کامل‌بودن اپلیکیشن خود اطمینان حاصل کنید.

اگر از تصمیم نهایی در خصوص درخواست ویزای تحصیلی خود رضایت ندارید، می‌توانید ظرف مدت 30 روز برای تجدید نظر ویزا درخواست دهید. برای درخواست تجدید نظر، می‌توانید به سفارت یا کنسولگری سوئیس بروید و دلایل خود را ارائه دهید.

اگر از نتیجه این درخواست نیز ناراضی بودید، می‌توانید با SEM (State Secretariat for Migration) تماس بگیرید که مرجع قانونی برای بررسی و صدور ویزا و اجازه اقامت کشور سوئیس است. هزینه این درخواست، 200 فرانک سوئیس است که باید در ابتدا پرداخت شود.

اگر SEM نیز درخواست تجدید نظر شما را رد کند، آخرین راهکار دادگاه اداری فدرال (Federal Administrative Court) سوئیس خواهد بود. در اینصورت باید درخواست تجدید نظر خود را ظرف مدت 30 روز، همراه با مدارک لازم به این دادگاه پست کنید.

تمدید ویزای تحصیلی و اجازه اقامت در سوئیس

تمدید ویزای تحصیلی سوئیس

همانطور که بیان شد، ویزاهای تحصیلی سوئیس، در ابتدا با اعتبار سه ماهه صادر می‌شود و پس از ورود متقاضی به سوئیس، کارت اقامت یک ساله دریافت خواهد نمود. پس از این یک سال و در صورتی‌که تحصیل متقاضی در سوئیس ادامه داشته باشد و بتواند مدارک مورد نیاز اداره مهاجرت کانتون مربوطه را تهیه نماید، کارت اقامت متقاضی به مدت یک سال دیگر تمدید خواهد شد و این روال تا پایان زمان تحصیل متقاضی ادامه خواهد داشت. درخواست تمدید کارت اقامت، باید در اداره مهاجرت کانتونی که در آن تحصیل می‌کنید، انجام شود.

غالبا، برای تمدید ویزای تحصیلی لازم است نشان دهید که کماکان در دوره تحصیلی خود ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل هستید و به عبارت دیگر ترک تحصیل نکرده اید.

پس از آنکه دوره تحصیل خود در کشور سوئیس را به پایان رساندید، می‌توانید اجازه اقامت موقت خود را تا 6 ماه دیگر تمدید کنید و به دنبال کار تمام‌وقت و ثابت بگردید. در طول دوره جستجوی برای کار، می‌توانید حداکثر 15 ساعت در هفته کار کنید. اجازه اقامت موقت پس از 6 ماه دیگر قابل تمدید نخواهد بود.

برای تمدید اجازه اقامت موقت مدارک زیر را باید ارائه دهید:

5/5 - (2 امتیاز)

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study