logo
مدارس آلمان

مدارس آلمان

به دلایل متعددی نظیر کیفیت بالای مدارس آلمان، محیط‌های آموزشی مجهز و مناسب، موقعیت مکانی بی‌نظیر آلمان در قلب اروپا، امکان یادگیری چندین زبان و محیط آموزشی دوستانه و گرم، تحصیل در مدارس بین‌المللی آلمان در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و به عنوان یک سرمایه‌گذاری باارزش برای دانش‌آموزان به حساب می‌آید.

اغلب مدارس بین‌المللی در کشور آلمان کلاس‌های کم‌جمعیتی دارند و امکانات و استاندارد آموزشی فوق‌العاده‌ای را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند. مدارس بین‌المللی آلمان عموما مدارس دوزبانه هستند و سیستم‌آموزشی مانند IB، سیستم آموزشی انگلستان و سیستم آموزشی ملی آلمان را به دانش‌آموزان ارائه می‌کنند.

مسئولیت سیستم آموزشی مدارس آلمان بر عهده 16 ایالت فدرال این کشور است. به همین دلیل، سیستم ها و طرح های آموزشی مختلف و نیز انواع گوناگونی از مدارس در این کشور آلمان وجود دارد. مجمع دائمی وزرای آموزش‌وپرورش و امور فرهنگی در جمهوری فدرال آلمان (KMK)، تشابه و تطابق برنامه های آموزشی و گواهینامه های ارائه شده را تضمین می کند.

در سال تحصیلی 7-2016 تقریبا 11 میلیون دانش‌آموز به همراه 798.180 معلم، در 42.322 مدرسه فنی-حرفه ای و آموزش همگانی حضور یافتند. علاوه بر این، 990.402 دانش‌آموز در 5.836 مدرسه خصوصی آموزش همگانی و فنی-حرفه ای ثبت نام کرده اند. بطور کلی، حضور در مدارس آلمان برای تمامی کودکان 6 ساله برای یک دوره 9 ساله در کشور آلمان اجباری است.

تحصیل در مدارس ایالتی آلمان رایگان است. سیستم مدارس آلمان به سه سطح تقسیم می شود: آموزش ابتدایی و آموزش متوسطه در سطح های 1 و 2. بعنوان یک قانون، همه دانش‌آموزان وارد یک مدرسه ابتدایی می شوند، که از سال اول تا چهارم (در برلین و براندنبورگ، 1 تا 6) ادامه پیدا می کند. به همین ترتیب، سه برنامه درسی استاندارد در مدارس آلمان وجود دارد: برنامه درسی آموزش متوسطه همگانی (سال 5 تا 9 یا 10)، برنامه درسی آموزش میانی (سال 5 تا 10، دیپلم راهنمایی یا «Mittlere Reife») و برنامه آموزشی مدرسه گرامر (سال 5 تا 12 یا 13، دیپلم عمومی ورود به آموزش عالی؛ یا Abitur).

سیستم آموزشی مدارس آلمان تابع قوانین و مقررات قانون اساسی این کشور (Grundgesetz) است. وزارتخانه آموزش‌وپرورش، امور فرهنگی و علمی فدرال، مسئول اصلی تبیین و تدوین دستورالعمل های سیاست آموزشی، علمی و هنری، و اتخاذ قوانین و مقررات اداری مربوطه است.

وزارت خانه مذکور، در نظارت بر فعالیت تمامی مؤسسه‌ها، سازمان‌ها و بنیادهای آموزشی با مقامات فدرال و ایالتی کشور آلمان نزدیکی دارد.

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ