021-22879322
AZIN SEPEHR SAMAN INSTITUTE
Canada
logo
Canada
 • area مساحت
  9,984,670 کیلومتر مربع
 • currency واحد پول
  دلار کانادا
 • capital جمعیت
  38,143,159
 • capital پایتخت
  اتاوا
 • capital زبان ملی
  انگلیسی

کشور کانادا

کانادا، کشوری زیبا در شمالی ترین بخش قاره آمریکای شمالی است. کشور کانادا، از 10 استان و سه قلمروی مجزا تشکیل شده و از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی می رسد. کشور کانادا، با مساحتی نزدیک به ده میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور در سراسر جهان به شمار می آید و مرز جنوبی اش با کشور آمریکا، طولانی ترین مرز خشکی در سراسر دنیا است. کانادا دارای مرز دریایی مشترک با گرینلند (قلمروی خودگردان کشور دانمارک) و سن پیر و میکلون (Saint Pierre and Miquelon – یک قلمروی جزیره ای کوچک متعلق به کشور فرانسه) است.

تقسمیات کشوری در کانادا شامل سه دسته بندی فرعی است. این کشور، از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده است. هر سیستم دارای یک حکومت داخلی است. منطقه ای که امروزه به نام کشور کانادا می شناسیم، برای مدت زمان طولانی بخشی از مستعمرات آمریکای شمالی بوده است. این کشور در اواسط قرن نوزدهم میلادی، با حفظ پیوندها با پادشاهی بریتانیا، به یک مستعمره خودگردان تبدیل گردید. در تاریخ 1 جولای 1867، کشور کانادا با استناد به لایحه آمریکای شمالی بریتانیا (که امروزه بعنوان لایحه قانون اساسی 1867 شناخته می شود) اعلام استقلال کرد و با چهار استان اولیه اش، به نام های انتاریو، کبک، نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا، بعنوان کشور مستقل تشکیل شد.

کشور کانادا به منطقه های جغرافیایی گوناگونی تقسیم شده است و سرزمین این کشور دارای چشم اندازهای طبیعی متنوعی است. بزرگترین ناحیه جغرافیایی این کشور، که سپر کانادا (Canadian Shield) نام دارد، نیمی از کشور و مرکز خلیج هادسون را در بر می گیرد. ناحیه جنوبی کشور کانادا، با بخش غیر کوهستانی پوشیده شده و دارای مرز با دریاچه های بزرگ (Great Lakes) است که عبارتند از: دریاچه میشیگان، دریاچه سوپریور، دریاچه ایری و دریاچه انتاریو.

کشور کانادا، در شاخص توسعه انسانی سازمان ملل، دارای رتبه سیزدهم جهان در سال 2019 است. همچنین، بر اساس گزارش سال رضایت جهانی سازمان ملل که در همین سال منتشر گردید، کانادا در جایگاه یازدهم در میان کشورهای جهان قرار گرفت.

جمعیت کانادا در سال 2020، حدود 38 میلیون نفر برآورد شده است که فقط 10 درصد از آن در مجاورت کشور آمریکا ساکن هستند. پایتخت ملی کشور کانادا، شهر اتاوا و بزرگترین شهر آن تورنتو است. انگلیسی و فرانسه، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می شوند.

این کشور با مساحت 9,984,670 کیلومتر مربع، دومین کشور بزرگ در نیمکره غربی به شمار می آید. بطوریکه کمی بزرگتر از کشور آمریکا و 18 برابر کشور فرانسه در قاره اروپا است.