logo

آوسبیلدونگ (Ausbildung)

کشور آلمان یک سیستم منحصربه‌فرد و شناخته‌شده تحت عنوان آوسبیلدونگ دارد که برای دانشجویان سایر کشورها امکان کارآموزی در شرکت‌های آلمانی را فراهم می‎‌سازد. این افراد، همزمان با کارآموزی در شرکت‌های آلمانی، در مؤسسات آموزشی در مورد یک شغل یا حرفه خاص نیز آموزش خواهند دید.

آوسبیلدونگ یک واژه آلمانی برای دوره کارآموزی در حرفه‌های مختلف است و نوعی از برنامه آموزشی فنی-حرفه‌ای در مشاغل یقه آبی مانند تعمیرکار، نظافتچی، نجار، پرستار، قصاب، منشی یا راننده قطار به شمار می‌آید. از طریق آوسبیلدونگ (با نام کامل Berufsausbildung) یک مدرک معتبر دولتی به عنوان نیروی کار متخصص به دست می‌آورید که موقعیت‌های زندگی و کار زیادی در کشور آلمان برای شما فراهم می‌سازد. این دوره‌ها در آگوست یا سپتامبر آغاز می‌شوند.

آوسبیلدونگ یک برنامه آموزشی حرفه‌ای در آلمان است که در زبان انگلیسی به عنوان Apprenticeship یا کارآموزی شناخته می‌شود.

پس از کسب پذیرش در این برنامه به عنوان Azubi یا Ausbildender از یک شرکت آلمانی، آموزش آوسبیلدونگ شما به دو بخش تقسیم خواهد شد: در مرحله اول، با یک شرکت آلمانی در ارتباط هستید و به عنوان کارآموز در آن به کار مشغول می‌شوید. در مرحله دوم، در کلاس‌های آموزشی یک آموزشگاه فنی‌وحرفه‌ای (Berufsschule) حضور خواهید یافت.

آوسبیلدونگ یک آموزش 3-2 ساله برای تبدیل‌شدن به نیروی کار متخصص است. در طول سالیان متمادی، نظام آموزش دوگانه آلمان تکامل یافته و طرح توصیفی مشاغل بنا بر نیازهای جامعه، دستخوش تغییرات مثبتی شده است.

نکته مهمی که درباره دوره‌های آوسبیلدونگ باید به آن اشاره کرد، زبان آنهاست: آلمانی! زبان استفاده‌شده در آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای آلمانی است و همه آزمون‌ها نیز به زبان آلمانی برگزار می‌شوند.

در کشور آلمان، جوانان زیادی از طریق سیستم کارآموزی وارد بازار کار می‌شوند. بیش از 500 هزار قرارداد کارآموزی آوسبیلدونگ هر ساله توسط شرکت‌های مختلف در این کشور منعقد می‌شود. بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده، 521.900 خارجی در سال 2018 برای دوره‌های آموزشی/ کارآموزی درخواست داده اند که این رقم در مقایسه با سال 2009، بیش از دو برابر افزایش داشته است.

در آلمان، معمولا نیمی از جوانان پس از پایان تحصیل یک قرارداد آموزش دوگانه امضا می‌کنند و در دوره‌های Ausbildung به کارآموزی می‌پردازند. درصد بالایی از این افراد پس از اتمام دوره آموزش، موفق به ورود به بازار کار می‌شوند. بیش از 400 هزار شرکت آلمانی در زمینه کارآموزی فعال هستند و دو سوم این شرکت‌ها، از کارآموزان خود دعوت به همکاری دائمی می‌کنند.

اتاق بازرگانی، اتحادیه کارفرمایان و اصناف با همکاری نهادهای دولتی استانداردهای آوسبیلدونگ را تدوین می‌کنند و بر روند دوره آموزشی، برگزاری آزمون و اعلام نتیجه نظارت دارند.

انواع آوسبیلدونگ

شاخه های اصلی آوسبیلدونگ

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ رسانه

رسانه از اسناد تاریخی آرشیوشده گرفته تا فرمت‌های دیجیتال بر روی اینترنت، گستره بسیار وسیعی را شامل می‌شود. رسانه‌های چاپی مانند روزنامه، بروشور یا کتاب باید طراحی، تولید و بازاریابی شوند. محصولاتی در حوزه فیلم، و تلویزیون پیرامون موضوعات و در قالب‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. این گروه شغلی آوسبیلدونگ آلمان شاخه‌های بیشماری را شامل می‌شود، از چهره‌پردازی گرفته تا مدیریت و کارگردانی و مهندسی صدا.

چاپ، عکس، رادیو و تلویزیون، آرشیو، کتابخانه و مستندسازی، روزنامه‌نگاری و ویراستاری

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ هنر، فرهنگ و طراحی

در حوزه هنر، فرهنگ و طراحی همه چیز مربوط به خلاقیت است. موادی مانند شیشه، چوب یا فلز برای تولید آثار هنری پردازش می‌شوند و از جواهرات و اشیاء به دقت نگهداری می‌شود. در مشاغل این آوسبیلدونگ به طراحی رسانه، مد و محصولات و دکوراسیون داخلی نیز از دیدگاه‌های عملیاتی و زیبایی‌شناختی پرداخته می‌شود. پس از خلق آثار هنری، نمایش مناسب و بازاریابی آنها بسیار مهم و حیاتی است. موزه‌ها این اشیاء را در معرض بازدید عمومی قرار می‌دهند و با حفاظت از بناهای یادبود، از آنها برای نسل بعدی محافظت می‌کنند.

هنر و فرهنگ، طراحی و تولید، صحنه و تئاتر، موزه، مرمت و حفاظت از بنای یادبود، موسیقی، جواهرات، صنایع دستی

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ علوم اجتماعی و انسانی

علوم اجتماعی و انسانی از حفاری‌های باستان‌شناسی گرفته تا زبان‌شناسی رایانشی، از جنبه‌های مختلفی با زندگی اجتماعی و توسعه‌های تاریخی و فرهنگی سر و کار دارد. این علم درباره کاوش و توصیف تفاوت‌ها بین مناطق و فرهنگ‌های گوناگون است. از دیدگاه علمی، زبان و ادبیات مورد بازبینی، آنالیز و ترجمه قرار می‌گیرند. آوسبیلدونگ علوم اجتماعی در آلمان، بر روی چگونگی تغییرات همزیستی انسان در طول دوره‌های مختلف زمانی کار می‌کند و به مسائل اجتماعی-اقتصادی و مذهبی می‌پردازد.

علوم اجتماعی، مطالعات زبانی و ادبی، مطالعات فرهنگی و منطقه‌ای، تاریخ و باستان‌شناسی

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ آموزش اجتماعی

در حوزه آموزش اجتماعی، تمرکز بر روی افراد است: پشتیبانی از افراد و ارائه مشاوره در موقعیت‌های بحرانی و دشوار یا مراقبت‌های روزمره در این بخش انجام می‌شود. طراحی و انجام امور آموزشی یا همکاری در امور توانبخشی پزشکی بسیار بااهمیت است.

بر اساس حوزه انتخابی می‌توانید با کودکان، بزرگسالان یا افراد دارای معلولیت کار کنید. مدیریت اجتماعی، توسعه برنامه‌های بهبود سلامت، ارائه دروس آموزشی، برگزاری مصاحبه‌های مشاوره‌ای یا انجام امور اداری در حوزه اجتماعی مربوط به مشاغل  آوسبیلدونگ آموزش اجتماعی می‌شود.

آموزش، مدرسه، آموزش و پرورش پیشرفته، کودکان و نوجوانان، سالمندان، افراد دارای معلولیت، مددکاری اجتماعی، مدیریت سلامت و جامعه، مذهب و کلیسا

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ خدمات درمانی

آوسبیلدونگ خدمات درمانی و سلامت در زمینه‌های کاربردی گسترده‌ای وجود دارد: هر روزه، بیماران به تشخیص، مشاوره و درمان از جانب پزشک یا خدمات کمک‌های اولیه نیاز دارند. مراقبت از بیماران سرپایی یا بستری، به ویژه در هنگام نیاز افراد به مراقبت یا کمک ضروری است. رویکردهای درمانی مانند درمان تنفسی و طبیعت‌درمانی بر روی بهبود وضع سلامت تمرکز دارند. عواملی مانند ورزش و تمرین و نیز تغذیه مناسب نقش مهمی در ایجاد یک سبک سالم زندگی ایفا می‌کند.

پزشکی، خدمات درمانی غیر پزشکی، پرستاری، تغذیه، تکنولوژی توانبخشی و پزشکی، خدمات امداد و نجات، روانشناسی، ورزش

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ خدمات

در حوزه بسیار متنوع آوسبیلدونگ خدمات، تمرکز اصلی بر روی مشتری است. رسیدگی به میهمانان در هتل و رستوران، سازمان‌دهی سفر و برنامه‌های تفریحی، برنامه‌ریزی رویدادها به لحاظ محتوایی و تکنولوژی‌های مرتبط، مشاوره تلفنی و هماهنگی مراسم خاکسپاری. همه انواع این خدمات نیازمند رویکرد خاصی به سمت مشتری است. این رویکرد مشتری‌مداری، در خدمات مربوط به خانه‌داری، زیبایی و سلامت یا خدمات ترجمه کتبی و شفاهی نیز ضروری است.

مرکز تماس، صنعت هتلداری و رستوران، صنعت گردشگری،مدیریت نمایشگاه و رویدادها، تکنولوژی رویدادها، زبان‌های خارجی، خانه‌داری، نظافت و بهداشت، رفاه، مراقبت از بدن و زیبایی، حفاظت و امنیت، یونیفرم، تامین و پسماند، خاکسپاری

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ حمل‌ونقل و لجستیک

حمل‌ونقل و لجستیک بر روی جاده، آب، هوا و ریل اتفاق می‌افتد. اهمیت حمل‌ونقل برای مردم و کالاها در تجارت جهانی غیر قابل چشم‌پوشی است. آوسبیلدونگ حمل‌ونقل و لجستیک صرفا در مورد ساخت خودرو نیست، بلکه کنترل و نگهداری از آنها را نیز شامل می‌شود. برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر عملیات حمل‌ونقل باید برای تامین امنیت افراد و کالاها، ارسال به موقع و مناسب به مقصد انجام شود.

ماشین و ترافیک جاده‌ای، حمل‌ونقل ریلی و راه آهن، هواپیما و هوانوردی، کشتی و کشتیرانی، حمل‌ونقل، انبارداری و لجستیک

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ مدیریت و کسب‌وکار

مدیریت و کسب‌وکار یکی از گسترده‌ترین و پرمسئولیت‌ترین گروه‌های شغلی آوسبیلدونگ محسوب می‌شود: از مدیریت دفتر گرفته تا بازاریابی و حقوق تا مدیریت شرکت. در دفتر، همه چیز به سازماندهی فرآیندها، تعیین برنامه زمانی و پردازش امور مختلف مربوط می‌شود. حوزه‌های کاری این آوسبیلدونگ مدیریت و کسب‌وکار غالبا شامل مدیریت، بازاریابی و تبلیغات، بیمه، منابع انسانی یا مدیریت معاملات ملکی است. توزیع و فروش همه انواع کالاها و خدمات در این گروه شغلی انجام می‌پذیرد.

دفتر و امور دفتری، مدیریت و اداره شرکت، منابع انسانی و خدمات پرسنل، بازاریابی و تبلیغات، فروش و توزیع، تجارت، پول، بیمه و املاک، حسابداری و کنترل، مالیات و حسابرسی، قانون و مدیریت، اقتصاد

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ تکنولوژی

در آوسبیلدونگ تکنولوژی، حوزه‌های تخصصی فراوانی وجود دارد. در مهندسی ژنتیک، آرایش ژنتیکی انسان‌ها، حیوانات و گیاهان موضوع تحقیق هستند. وسایل نقلیه جاده‌ای، ریلی و آبی با استفاده از تکنولوژی ترافیک و خودرو ساخته می‌شوند. تمرکز تکنولوژی هوافضا بر روی هواپیما، هلیکوپتر و ماهواره است.

سایر زمینه‌های آوسبیلدونگ تکنولوژی عبارتند از میکروتکنولوژی و نانوتکنولوژی. در صنعت نورشناسی و بینایی، عدسی‌های عینک، میکروسکوپ یا لیزر ساخته می‌شوند و در تکنولوژی مواد، به ویژگی‌های مواد پرداخته می‌شود. در حوزه توسعه، سیستم‌ها طراحی یا ساخته می‌شوند.

بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، الکترونیک نور و بینایی، مهندسی ترافیک و وسایل نقلیه، انرژی‌های تجدیدپذیر، مهندسی هوا-فضا، تکنولوژی مواد، توسعه، ساخت و CAD

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ علوم طبیعی

موضوع اصلی آوسبیلدونگ علوم طبیعی (از زیست‌شناسی، شیمی، داروسازی و فیزیک گرفته تا ریاضی و زمین‌شناسی)، انجام تحقیق یا ارزیابی و آنالیز دیتا است. در این حوزه از آوسبیلدونگ، نمونه‌ها در آزمایشگاه برای بررسی مواد اولیه و ویژگی‌ها مورد آزمون قرار می‌گیرند، مجموعه تست‌ها انجام می‌شود و نتایج آماده و ارائه می‌گردد.

با کمک نظریات ریاضی، فرمول‌ها و مدل‌هایی ساخته می‌شوند که به عنوان مثال در توسعه تولید و پردازش یا شکل‌دهی پایه و اساس تولیدات دارویی، پلاستیکی و و روکش‌های پوششی به کار می‌روند.

آزمایشگاه، زیست‌شناسی، داروسازی، علم شیمی، علم فیزیک، ریاضی و آمار، زمین‌شناسی

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ کامپیوتر و IT

زمینه کاری آوسبیلدونگ کامپیوتر و IT، از سخت‌افزار و نرم‌افزار و برنامه‌نویسی گرفته تا آموزش کاربر، بسیار متنوع و اجتناب‌ناپذیر در حیطه‌های مختلف زندگی روزمره است. در اینجا، اجزاء، سیستم‌ها و شبکه‌های کامپیوتری طراحی می‌شوند، طراحی اپلیکیشن‌های IT، اجرا و نگهداری از سیستم‌های IT و ارائه آموزش به کاربران در این حوزه انجام می‌شود.

تمرکز دیگر گروه شغلی آوسبیلدونگ کامپیوتر و فناوری اطلاعات بر روی طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌ها برای کنترل و بهینه‌سازی فرآیندهای اجرایی است. طراحی راهکارهای IT ویژه مشتری، طراحی وبسایت، پورتال و اپ‌های اینترنتی و نیز نگهداری از آنها مربوط به این گروه شغلی می‌شود.

توسعه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، مدیریت IT، هماهنگی و راهبری IT، خدمات مشتریان IT، امنیت اطلاعات، دیتا و شبکه

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ برق و الکترونیک

بدون مهندسی برق و الکترونیک، محصولات و فرآورده‌های آن کار و زندگی روزمره غیر قابل تصور است. این حوزه کاری شامل توسعه و ساخت سیستم‌های الکتریکی، الکترونیکی مرتبط با انرژی و فعالیت‌های وابسته در کارخانه است. در آوسبیلدونگ تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، سیستم‌های ارتباطات سیار یا اینترنت، طراحی، نصب و راه‌اندازی می‌شوند. از سوی دیگر، در تکنولوژی اتوماسیون، کارخانجات تولیدی پیچیده تولید، کنترل و برنامه‌دهی می‌شوند.

مهندسی قدرت، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تکنولوژی اتوماسیون و مکاترونیک

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ مهندسی مکانیک و فلزات

تمرکز شاخه‌های دستی و صنعتی آوسبیلدونگ مهندسی مکانیک و فلزات بر روی ابزار، اجزاء، ماشین‌آلات و محصولات ساخته‌شده از فلز است. محدوده فعالیت در این زمینه بسیار گسترده است: استخراج مواد خام فلزی، تراشکاری ابزارآلات ماشینی یا کنترل فرآیندهای ذوب، تولید اتصالات جوشی، بازسازی سطوح یا توسعه و راه‌اندازی کلی سیستم‌ها. نصب سیستم‌های تامین و تولید مدل‌های مصور، مثلا برای ساخت خودرو، نیز یکی دیگر از کاربردهای این آوسبیلدونگ است.

ساخت و ریخته‌گری فلز، مدل‌سازی، آبکاری و روکش‌دهی فلزی، فلزکاری، ساخت فلز، تامین و نصب، مهندسی مکانیک و کارخانه، ساخت و مکانیک ابزار دقیق

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ ساخت‌وساز، معماری و نقشه‌برداری

آوسبیلدونگ ساخت‌وساز، معماری و نقشه‌برداری مربوط به طراحی و ساخت ساختمان، مسیرهای ترافیکی و فضای باز است. این حوزه هم مربوط به کار فیزیکی در محل ساخت ساختمان، توسعه و عمران می‌شود و هم معماری مفهومی و سازمان‌دهی مقیاس‌های ساخت‌وساز را شامل می‌شود.

طراحی منظر بر روی فضاهای سبز و باز تمرکز دارد که مطابق با جنبه‌های اقتصادی و زیست‌بومی طراحی شده اند. به علاوه، استخراج و پردازش اطلاعات جغرافیایی، که نقطه آغاز پروژه‌های ساختمانی هستند، نیز در آوسبیلدونگ ساخت‌وساز، معماری و نقشه‌برداری انجام می‌پذیرد.

ساخت‌وساز ساختمان، مهندسی عمران، توسعه، معماری و تکنولوژی ساخت، تکنولوژی ساختمان، طراحی منظر و فضا، نقشه‌برداری و اطلاعات جغرافیایی

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ تولید

بخش تولید از اجزای بتن پیش‌ساخته تا پوشاک و غذا و ادوات موسیقی، به ساخت همه انواع فرآورده‌ها و محصولات مرتبط می‌شود. شما با چوب، پلاستیک یا شیشه، چرم، پارچه، کاغذ یا رنگ، سنگ‌های گرانبها، مصالح ساختمانی یا فرآورده‌های غذایی کار می‌کنید. در معدن، همه چیز مربوط به استخراج نفت خاک، ذغال سنگ یا نمک می‌شود.

کار در آوسبیلدونگ تولید و ساخت، از توسعه و آماده‌سازی برای فرآیندهای تولید با دست یا با کمک کارخانجات بزرگ صنعتی تا تضمین کیفیت را شامل می‌شود.

معدن، مصالح ساختمانی و سنگ‌های طبیعی، سنگ‌های گرانبها، نقاشی و رنگ روغن، شیشه، سفالکاری، پلاستیک، کاغذ، چوب، پارچه، پوشاک، چرم، فرآورده‌های غذایی، نوشیدنی، ساخت ادوات موسیقی، آمادگی شغلی، تضمین کیفیت

مشاغل مرتبط با آوسبیلدونگ کشاورزی، طبیعت و محیط زیست

در حوزه کشاورزی، طبیعت و محیط زیست افراد عموما با گیاهان و حیوانات کار می‌کنند و مسئول حفاظت از آنها هستند. به عنوان مثال، پرورش و نگهداری از حیوانات و برداشت محصولات گیاهان. برداشت میوه، سبزیجات، گوشت و شیر حیوانات و فروش آنها نیز در این بخش اتفاق می‌افتد. حوزه طبیعی دیگر در این خصوص، طراحی فضای سبز است.

طراحی طبیعت و حفاظت از محیط زیست، نظارت بر دفع پسماند و فاضلاب یا پیروی از مقررات حفاظت از محیط زیست نیز از شاخه‌های مرتبط با آوسبیلدونگ کشاورزی، طبیعت و محیط زیست به شمار می‌آید.

گیاهان، حیوانات، حفاظت از طبیعت و محیط زیست

با توجه به تقاضای بسیار زیاد برای نیروی کار متخصص در کشور آلمان، فرصت‌های شغلی خوب و فراوانی پس از آوسبیلدونگ برای شما فراهم می‌شود. فرصت‌های شغلی به نمره کسب‌شده در Ausbildung، مهارت‌های شغلی فردی و میزان مشارکت شما در کار بستگی دارد.

شما می‌توانید از بین 330 رشته تحصیلی معتبر، به‌طور مستقیم به شرکت‌های آلمانی درخواست کارآموزی ارائه دهید. ظرفیت پذیرش دانشجو توسط شرکت‌ها اعلام می‌شود و بر اساس شرایط و امکانات شرکت‌ها برای دوره کارآموزی، رشته و شرکت مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید.

پس از توافق و عقد قرارداد با شرکت مربوطه، می‌توانید در دوره آموزش فنی-حرفه‌ای به عنوان کارمند شرکت مشغول کارآموزی می‌شوید، لذا نیازی به پرداخت شهریه برای این دوره نیست. تقریبا 70 درصد دوره در شرکت به‌عنوان آموزش حین کار سپری می‌شود و 30 درصد دیگر را باید در آموزشگاه‌های فنی-حرفه‌ای بگذرانید.

پس از پایان دوره کارآموزی در شرکت و اتمام آموزش فنی در آموزشگاه، آزمونی تحت نظر شرکت و موسسه آموزش فنی-حرفه‌ای و اتاق بازرگانی مرتبط با حرفه دانشجو، جهت ارزیابی مهارت‌های کسب‌شده دانشجویان برگزار می‌شود. در صورت قبولی در این آزمون، مدرک نیروی کار تخصصی به شما اعطا می‌گردد. نیروی کار متخصص می‌تواند به‌طور قانونی و نامحدود در شرکت‌های آلمانی کار کند. همچنین امکان دریافت مدرک‌های شغلی بیشتر و نیز تحصیل در دانشگاه غالبا با حمایت شرکت‌های آلمانی (آموزش دوگانه) وجود دارد.

کارفرما در طول دوره آوسبیلدونگ به شما دستمزد پرداخت می‌کند. مبلغ پرداختی تقریبا 600 یورو در سال اول و 900 یورو در سال سوم آموزش است. کارفرمایان برای برخی از جایگاه‌های کارآموزی تا 1200 یورو در ماه هم دستمزد پرداخت می‌کنند. این مبلغ به کارفرما و رزومه شما بستگی دارد. پس از اتمام آوسبیلدونگ، به دستمزد ماهانه بین 1800 تا 3800 یورو در ماه می‌رسید.

دوره آوسبیلدونگ در آلمان بر حسب حرفه انتخابی، بین 3 تا 4 سال طول می‌کشد. ارائه مدرک مرتبط با حرفه، باعث کوتاه‌شدن دوره کارآموزی می‌شود.

فرصت‌های کارآموزی زیادی با همکاری شرکت‌ها، آموزشگاه‌های فنی-حرفه‌ای و مؤسسات آموزشی در آلمان وجود دارد. ما بهترین و مناسب‌ترین دوره را در شهر دلخواه شما در آلمان پیدا می‌کنیم. همچنین، همه تلاشمان را می‌کنیم که دوره کارآموزی همراه با خانواده برای شما فراهم شود.

برای گذراندن دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان معمولا محدودیت سنی وجود ندارد. در برخی مشاغل، مانند پرستاری، متقاضیان بالای 40 سال کم نیست. ولی توجه داشته باشید که در آموزشگاه فنی-حرفه‌ای با دانش‌آموزان 16 تا 25 ساله آموزش می‌بینید.

شما باید بتوانید در ابتدای آموزش حداقل در سطح B1 به آلمانی صحبت کنید. با اینحال با A2 هم می توان اپلای کرد. برای دوره های پرستاری سطح B2 ضروری است.

نیازی به ارائه مدرک زبان از مؤسسه خاصی نیست. شما می‌توانید با گواهینامه زبان از هر مؤسسه‌ای اپلای کنید. با این حال، باید بتوانید در طول پروسه ویزا، مهارت زبان آلمانی خود را در جلسه مصاحبه اثبات کنید.

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study