logo
ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان چیست؟

کشور آلمان در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد تحصیلی پرطرفدار در میان دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی در کشور آلمان، به دلیل نداشتن شهریه، هر ساله جمعیت دانشجویان بین‌المللی بیشتری را به سمت آلمان رهسپار می‌کنند.

همچنین، یکی از بزرگترین موانع در جذب دانشجوی بین‌المللی – یعنی زبان – نیز برطرف گردید و در حال حاضر، بیش از 1.300 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، به طور اختصاصی برای دانشجویان بین‌المللی طراحی شده و به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشجویان ایرانی برای تحصیل در موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های کشور آلمان، باید ویزای تحصیلی و اجازه اقامت دانشجویی در این کشور را دریافت کنند. ویزای تحصیلی آلمان برای یک دوره سه ماهه یا شش ماهه صادر می‌شود و دانشجویان پس از ورود به آلمان، باید برای دریافت کارت اقامت تحصیلی اقدام نمایند.

انواع ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

بر اساس هدفتان از ورود به آلمان، باید برای نوع مناسب ویزای آلمان درخواست دهید. اگر با اهداف آموزشی و بلندمدت قصد ورود به آلمان را دارید، واجد شرایط دریافت ویزای کوتاه‌مدت/ شنگن (ویزای نوع C) نخواهید بود. در عوض، باید برای دریافت ویزای ملی آلمان (ویزای D) اقدام کنید که دارای اعتبار بلندمدت است.

به علاوه، بر اساس شرایط برنامه تحصیلی، ویزای تحصیلی آلمان شامل سه نوع اصلی زیر می‌شود:

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی آلمان

به طور میانگین، بررسی درخواست ویزای تحصیلی آلمان 25 روز طول می‌کشد. فرآیند بررسی پرونده ویزای تحصیلی آلمان، بر اساس کشور مبدا و سفارت آلمان در آن کشور متغیر خواهد بود.

دانشجویان بین‌المللی باید بلافاصله پس از دریافت پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزش عالی آلمان، برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان (ویزای نوع D) و اجازه اقامت اقدام کنند. پیشنهاد می‌شود حداقل 3 ماه پیش از آغاز دوره تحصیلی در دانشگاه برای دریافت ویزا اقدام نمایید.

مدت اعتبار ویزای دانشجویی آلمان

اعتبار ویزای تحصیلی آلمان

ویزای دانشجویی آلمان در ابتدا با اعتبار سه ماهه صادر می‌شود. پس از ورود به آلمان، با توجه به طول دوره تحصیل در موسسه آموزش عالی یا دوره‌های فاندیشن یا آموزش زبان آلمانی، اعتبار آن تا شش ماه قابل تمدید خواهد بود.

اجازه اقامت در آلمان

دارندگان ویزای تحصیلی آلمان، در ابتدا اجازه 3 ماه اقامت در این کشور را دارند. در طول این دوره، باید برای دریافت اجازه اقامت جهت تحصیل در این کشور اقدام کنید. بیشترین مدتی که اجازه اقامت صادر می‌شود 2 سال است. اجازه اقامت را می‌توان بر اساس طول دوره تحصیل تمدید کرد.

نحوه دریافت اجازه اقامت تحصیلی آلمان

1. مکانی برای زندگی دائمی پیدا کنید. در هفته اول پس از ورود به کشور آلمان با ویزای تحصیلی، باید مکان مناسبی برای زندگی پیدا کنید.

2. محل سکونت خود را در اداره اقامت ثبت کنید. بلافاصله پس از آن، باید آدرس محل زندگی دائمی خود را اداره اقامت محلی ثبت کنید. پس از ثبت آدرس، تاییدیه ثبت آدرس (Meldebescheinigung) را دریافت خواهید کرد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت آدرس در آلمان بعنوان دانشجوی بین‌المللی

3. در دانشگاه ثبت کنید. برای اینکه بتوانید در دانشگاه به تحصیل بپردازید و به همه منابع و امکانات دانشگاه دسترسی داشته باشید، باید به صورت رسمی در دانشگاه ثبت نام خود را انجام دهید. ثبت نام باید در مدت زمان مشخص‌شده در ددلاین اعلامی در نامه پذیرش انجام شود.

این فرآیند Matriculation نام دارد و با ارسال مدارک لازم به اداره امور دانشجویی (Studentensekretariat) دانشگاه محل تحصیل دانشجو انجام می‌شود. علاوه بر این، باید پیش از دریافت ID و پسورد و کارت شناسایی دانشجویی، مبلغ هزینه ترم (Semester Fee) را پرداخت کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان به عنوان دانشجوی بین‌المللی:

نکته: اداره بین‌المللی «Akademisches Auslandsamt» در دانشگاه محل تحصیل، مهم‌ترین جایی است که می‌توانید در آن اطلاعات مفیدی در خصوص شرایط تحصیل و اقامت خود کسب کنید.

4. برای اجازه اقامت دانشجویی درخواست دهید. پس از ثبت نام در دوره تحصیلی، باید ویزای خود از طریق درخواست اجازه اقامت دانشجویی، در اداره اتباع خارجی محلی یا «Einwohnermeldeamt»، تمدید کنید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست کارت اقامت تحصیلی آلمان

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

مدارک ویزای تحصیلی آلمان

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان می‌توانید از طریق سفارت، کنسولگری یا یک آژانس واسطه انجام امور مربوط به ویزا در کشور مبدا (در ایران، شرکت ویزامتریک) اقدام نمایید. تصمیم نهایی در خصوص درخواست ویزا، بر اساس اطلاعات و مدارکی که ارائه دهید صادر خواهد شد. بنابراین، مدارک زیر باید برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان ارسال گردد:

شرایط سنی دریافت ویزای تحصیلی آلمان

سیستم آموزشی معتبر و بسیار باکیفیت در مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های کشور آلمان، مورد توجه بسیاری از نوجوانان و جوانان در سراسر جهان بوده است. نکته حائز اهمیت در این خصوص، شرایط سنی متقاضیان و تاثیر آن بر پذیرش درخواست ویزای تحصیلی آلمان است.

حداکثر سن مجاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان، 21 سال است و دانشجویان بین‌المللی باید دارای مدرک زبان آلمانی در سطح B1 باشند.

به طور کلی برای مقطع کارشناسی ارشد، شرایط سنی خاصی برای پذیرش ذکر نشده است. ولی متقاضیان زیر 30 سال شانس بیشتری برای احذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر کشور آلمان را دارند. برای تحصیل در این مقطع، با توجه به زبان آموزش در دوره انتخابی، نمره زبان آلمانی در سطح B1 یا آزمون آیلتس حداقل 6.5 مورد نیاز است.

در مورد دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکترا، شرایط با توجه به دانشگاه انتخابی متغیر است. می‌توان گفت محدودیت خاص و سختگیرانه‌ای در این خصوص وجود ندارد، ولی برای دریافت بورسیه تحصیلی، متقاضیان زیر 31 سال از شانس بیشتری برخوردار خواهند بود.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی آلمان

عامل تاثیرگذار و مهم دیگر در فرآیند دریافت ویزای تحصیلی آلمان، تمکن مالی متقاضی و توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی در این کشور است.

در حال حاضر، دانشجویان بین‌المللی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید مبلغ 10.332 یورو (معادل 861 یورو در ماه) را در حساب بانکی خود داشته باشند. توجه به این نکته ضروری است که تا پیش از دریافت ویزا، اجازه برداشت این مبلغ از حساب بانکی خود را نخواهید داشت.

مدرک زبان مورد نیاز برای ویزای دانشجویی آلمان

گواهینامه‌های پذیرفته‌شده برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان شامل موارد زیر می‌شود:

برای اثبات مهارت زبان انگلیسی خود می‌توانید هر یک از مدارک زیر را ارسال کنید:

به خاطر داشته باشید که ممکن است بعضی از دانشگاه‌ها، شرایط و الزامات خاصی برای مهارت زبان داشته باشند و همه آزمون‌ها و نمرات گوناگون قابل قبول نباشد.

هزینه ویزای دانشجویی آلمان

هزینه ویزای تحصیلی آلمان

دانشجویان بین‌المللی که برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام می‌کنند، ملزم به پرداخت هزینه ویزا به شرح زیر هستند:

روش گرفتن وقت سفارت آلمان برای ویزای دانشجویی از طریق شرکت ویزامتریک

پس از آنکه از یک کالج یا دانشگاه معتبر در آلمان پذیرش دریافت کردید، باید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنید. یکی از مراحل مهم و تاثیرگذار در فرآیند دریافت ویزای دانشجویی آلمان، گرفتن وقت سفارت و حضور در شرکت ویزامتریک (کارگزار رسمی سفارت آلمان) برای ارائه مدارک و پاسخ‌گویی به سوالات افسر مهاجرت است.

با توجه به روند افزایشی مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان و به تبع آن، بالارفتن حجم درخواست‌ها برای دریافت وقت سفارت، لازم است به گونه‌ای نسبت به دریافت وقت سفارت اقدام نمایید که انجام پروسه بررسی مدارک و صدور ویزای تحصیلی شما، اختلالی در زمان مقرر در برای حضور در آلمان و تحصیل در این کشور ایجاد نکند.

برای رزرو وقت سفارت باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. هزینه اعلام‌شده از طرف شرکت ویزامتریک برای رزرو وقت ملاقات (یک میلیون و 300 هزار تومان) را به شماره حساب درج شده در سایت این شرکت واریز نمایید. این هزینه برای رزرو وقت شما بوده و پس از انجام کارهای مربوط به ویزا از طریق شماره شبا به حساب شما برگشت داده خواهد شد.
 2. پس از 24 ساعت از پرداخت این مبلغ، می‌توانید وارد سایت ویزامتریک شوید و با توجه به وقت‌های موجود، مناسب‌ترین روز را انتخاب کنید.
 3. در مرحله بعد، ساعت‌های موجود در روز انتخابی نمایش داده می‌شود. به تازگی یک گزینه با عنوان Prime در اختیار متقاضیان قرار گرفته است که با پرداخت هزینه بیشتر، می‌توانند در خارج از وقت اداری (پیش از شروع یا پس از پایان ساعت کاری ویزامتریک)، وقت رزرو کنند.
 4. در اینجا می‌توانید خدمات اضافی درخواستی خود، در هنگام حضور برای ارائه مدارک را نیز مشخص کنید.
 5. در پایان و پس از تایید تاریخ و زمان درخواستی، یک ایمیل حاوی اطلاعات مربوط به رزرو نهایی شما و کد PNR به آدرس ایمیل ارائه‌شده ارسال می‌شود. با استفاده از این کد می‌توانید تاریخ یا زمان وقت رزروشده خود را تا 72 ساعت قبل از وقت اصلی خود، تغییر دهید.
 6. لازم به ذکر است تا 72 ساعت پیش از زمان مقرر برای وقت سفارت، می‌توانید بدون پرداخت هزینه، تاریخ و زمان وقت ملاقات خود را تغییر دهید یا آن را کنسل نمایید.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی آلمان

برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان، می‌توان از طریق سفارت یا کنسولگری این کشور اقدام کرد. پیش از آنکه وقت سفارت خود را قطعی کنید، بهتر است همه مدارک لازم برای درخواست ویزا را آماده کنید.

در طول پروسه درخواست ویزای تحصیلی، لازم است که در یک جلسه مصاحبه حضور داشته باشید. به علاوه، باید تاییدیه پرداخت هزینه درخواست ویزا را در هنگام حضور در سفارت برای انجام مصاحبه، به همراه داشته باشید.

فرآیند درخواست ویزای دانشجویی آلمان، ممکن است برای دانشجویان بین‌المللی اندکی پیچیده باشد. رویه‌ها در کشورهای مختلف با هم تفاوت دارد، ولی در اینجا می‌توانید یک دید کلی در مورد مراحل اصلی اپلای برای ویزای تحصیلی آلمان به دست آورید.

فرآیند بررسی ویزای تحصیلی آلمان

اقامت با ویزای تحصیلی آلمان

کشور آلمان، برای اعطای ویزا و اجازه ورود اتباع خارجی مقررات سختگیرانه‌ای وضع کرده است. پس از دریافت پذیرش از دانشگاه یا سایر موسسات آموزشی عالی این کشور، لازم است برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

پس از ارسال فرم تکمیل‌شده درخواست و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان، افسر مهاجرتی پرونده شما را به دقت مورد بررسی قرار می‌دهد. در طول فرآیند بررسی ویزا و تصمیم‌گیری نهایی در مورد صدور یا عدم صدور ویزای تحصیلی، باید در یک جلسه مصاحبه شرکت کنید. عملکرد شما در این مصاحبه، تاثیر زیادی بر روی نتیجه نهایی ویزا خواهد داشت.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان

مهمترین شرایط و الزامات برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان عبارتند از:

دلایل رد ویزای دانشجویی آلمان

صدور ویزا یا رد درخواست ویزای تحصیلی آلمان، کاملا به نظر افسر سفارت بستگی دارد. بر اساس عملکرد مثبت یا منفی متقاضی در جلسه مصاحبه، افسر ویزا می‌تواند در مورد صدور یا عدم صدور ویزا برای وی تصمیم بگیرد. اما با این حال، ممکن است علیرغم عملکرد مناسب در مصاحبه، باز هم درخواست ویزای تحصیلی شما رد شود. در اینجا، به معرفی برخی از رایج‌ترین دلایل رد درخواست ویزای تحصیلی آلمان می‌پردازیم:

در صورت رد درخواست ویزای تحصیلی آلمان، چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

در صورتی که درخواست ویزای دانشجویی شما رد شود، می‌توانید به روش‌های زیر اقدام نمایید:

تمدید ویزای تحصیلی و اجازه اقامت دانشجویی در آلمان

تمدید ویزای تحصیلی آلمان

اعتبار اجازه اقامت در آلمان، یک سال است. اگر دوره تحصیل شما، بر اساس زمان‌بندی پیش‌بینی‌شده در حال انجام است و در زمان مقرر به پایان می‌رسد، می‌توانید اعتبار اجازه اقامت‌تان را تمدید کنید. برای تمدید اجازه اقامت دانشجویی باید یک تاییدیه از محل تحصیل خود، مبنی بر منظم‌بودن روند دوره تحصیلی‌تان ارائه دهید.

لازم به ذکر است پیش از آنکه اعتبار اجازه اقامت فعلی به پایان برسد، باید برای تمدید آن اقدام کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

4 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. سارا 11 فروردین 1403

  سلام وقت بخیر. یک دانشجوی ایرانی، چه مدت قبل از شروع ترم تحصیلی در آلمان، اجازه ورود به خاک این کشور رو داره؟

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 14 فروردین 1403

   سلام روز بخیر. بستگی به تاریخی که روی لیبل ویزاتون درج میشه داره. ممکنه یک روز قبل از شروع ترم تحصیلی بتونین وارد آلمان بشین یا حتی یک روز بعد از تاریخ دریافت پاسپورتتون از سفارت. قانون ثابتی وجود نداره، استیکر ویزا تعیین‌کننده ست. موفق باشید.

   پاسخ دادن
 2. محمد حسین براتی 16 مرداد 1402

  سلام.خسته نباشید من دو ساله کاردانی گرفتم و بعدش برای کارشناسی ناپیوسته قبول نشدم.میتونم ادامه تحصیلاتمو برای آلمان پذیرش و ویزا بگیرم؟زبان المانی اصلا بلد نیستم.زبان انگلیسیم نسبتا خوبه.محدودیتی برای تسلط به زبان وجود داره؟سپاس

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 16 مرداد 1402

   سلام روز بخیر. توی کشور آلمان می‌تونین تو اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی یا آلمانی تحصیل کنید، محدودیتی از این بابت وجود نداره. برای اینکه بدونین می‌شه مستقیم وارد دانشگاه بشید یا لازمه ابتدا توی کالج دوره بگذرونین، باید مدارک تحصیلی‌تون توسط کارشناس‌های ما بررسی بشه. لطفا با ما تماس بگیرید. موفق باشید.

   پاسخ دادن

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study