logo
مدارس انگلستان
فهرست مطالب
معیار های جستجو

معیار های جستجو

country
country
country
country
country
محدوده شهریه مدارس
از
£
پوند استرلینگ
تا
£
مرتب سازی
مرتب سازی بر اساس
همه کمترین شهریه بیشترین شهریه

مدارس انگلستان

هزینه تحصیل در مدارس انگلستان

 • شهریه مدارس روزانه خصوصی انگلستان: حدودا 10.000 تا 20.000 پوند
 • شهریه مدارس شبانه‌روزی استاندارد انگلستان: بین 35.000 تا 45.000 پوند
 • شهریه مدارس شبانه‌روزی برتر و خاص انگلستان: بین 45.000 تا 60.000 پوند
مقایسه هزینه تحصیل در مدارس انگلستان

مقایسه هزینه تحصیل در مدارس انگلستان

 

  • مدارس روزانه خصوصی انگلستان – هزینه تحصیل در مدارس روزانه خصوصی انگلستان، حدود 10.000 تا 20.000 پوند در سال است. این مبلغ، صرفا شهریه مدرسه بوده و سایر هزینه‌های دانش‌آموز مانند اسکان و تغذیه را پوشش نمی‌دهد.
  • مدارس شبانه‌روزی استاندارد انگلستان – هزینه سالانه تحصیل در مدارس استاندارد انگلستان، معمولا بین 35.000 تا 45.000 پوند برآورد می‌شود. مبلغ شهریه در مدارس شبانه‌روزی انگلیس، در بردارنده همه هزینه‌های دانش‌آموز در یک سال تحصیلی (مانند شهریه، اسکان شبانه‌روزی، تغذیه، بیمه سلامت و …) است.
  • مدارس شبانه‌روزی برتر و خاص انگلستان – این دو نوع مدرسه، جزء گران‌ترین مدارس در کشور انگلستان شناخته می‌شوند. هزینه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی برتر و خاص انگلستان، بین 45.000 تا 60.000 پوند در سال برآورد می‌شود.

امکانات فوق‌العاده، تنوع فعالیت‌های فوق برنامه، کیفیت خدمات آموزشی و رسیدگی تحصیلی به دانش‌آموز و موارد متعدد دیگر، بعضی از دلایل بالاتربودن شهریه این مدارس در مقایسه با مدارس شبانه‌روزی استاندارد است.

لازم به ذکر است هزینه‌هایی که در اینجا ذکر کردیم، عموما مربوط به سال تحصیلی 24-2023 هستند و توصیه می‌شود پس از تصمیم‌گیری نهایی در مورد منطقه یا مدرسه مورد نظر برای تحصیل فرزندتان، هزینه دقیق را از کارشناسان موسسه اعزام دانش‌آموز سامان اِستادی بپرسید.

مدارس انگلستان، جزء محبوب‌ترین مقصدهای تحصیلی برای دانش‌آموزان بین‌المللی در سراسر جهان به شمار می‌آیند. آموزش در مدارس این کشور انگلیسی‌زبان، به دلیل وجود سیستم‌های آموزشی ساختاریافته و پیشرفته از استانداردهای بالایی برخوردار است. سطح کیفی بالای آموزش در مدارس انگلستان، به دانش‌آموزان در سطوح تحصیلی مختلف کمک می‌کند تا با توسعه و ارتقاء مهارت‌های خود، به خوبی برای تحصیل در مقطع آموزش عالی و ورود به بازار کار آماده شوند.

 

با وجود بیش از صدها مدرسه روزانه و شبانه‌روزی در مناطق مختلف کشور انگلستان، انتخاب مناسب‌ترین مدرسه برای ادامه تحصیل فرزندتان، کاری بسیار چالش‌برانگیز و سخت است.

توجه همزمان به فاکتورهای مختلفی مانند کیفیت آموزشی، امکانات و فعالیت‌های فوق برنامه، سیستم آموزشی، موقعیت مکانی، میزان موفقیت مدرسه در ورود دانش‌آموزان‌شان به دانشگاه برای خانواده‌ها دشوار و زمانبر است.

اخذ تصمیم نادرست در خصوص انتخاب مدرسه مناسب، گذشته از تحمیل هزینه مالی زیاد به خانواده‌ها، می‌تواند تاثیرات جبران‌ناپذیری در پیشرفت تحصیلی دانش‌آموز و آینده تحصیلی و شغلی او داشته باشد.

تحصیل در مدارس انگلستان، یک فرصت استثنایی و تجربه بی‌نظیر برای دانش‌آموزان است. با تحصیل در هر یک از مدارس انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی، علاوه بر رشد و پیشرفت تحصیلی، فرصت شناسایی و پرورش استعدادها و توانایی‌های بالقوه دانش‌آموزان و تبدیل آنها به مهارت‌های مورد نیاز برای زندگی در دنیای واقعی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. همچنین، قرارگرفتن در محیط‌های چندفرهنگی مدارس این کشور، که دانش‌آموزانی از سراسر دنیا را در خود جای داده اند، فرصت تعامل با فرهنگ‌های مختلف در یک جامعه کوچک به نام مدرسه را برای محصلان ایجاد می‌کند. استفاده مناسب از این فرصت، می‌تواند دانش‌آموزان را برای ورود به دنیای واقعی و بازار کار آماده کند.

موسسه مهاجرتی سامان اِستادی، تلاش می‌کند با ارائه اطلاعات کامل، دقیق و به‌روز در مورد انواع مدارس در انگلستان و بررسی وجوه تمایز آنها با یکدیگر و همچنین هزینه‌های تحصیلی در هر یک از این مدارس، مسیر تصمیم‌گیری برای والدین و دانش‌آموزان را هموار نماید.

دلایل تنوع هزینه تحصیل در مدارس انگلستان


شهریه تحصیل در انواع مدارس خصوصی انگلستان، برای دانش‌آموزان بین‌المللی، سالانه بین 35.000 تا 55.000 پوند برآورد می‌شود. در هنگام انتخاب مدرسه برای تحصیل فرزندتان در مدارس انگلستان، باید شهریه تحصیل و سایر هزینه‌های مدرسه را مد نظر قرار دهید. در نگاه اول ممکن است هزینه تحصیل در مدارس انگلستان در مقایسه با سایر کشورها بالا به نظر برسد؛ ولی با در نظرگرفتن کیفیت آموزش، کلاس‌های کم‌جمعیت، سطح بالای مراقبت و نظارت، کیفیت بالای غذا و اسکان، امکانات آموزشی و ورزشی فوق‌العاده و فعالیت‌های فوق برنامه متنوع، هزینه‌ها مقرون‌به‌صرفه است.

حدودا 2.500 مدرسه خصوصی روزانه و شبانه‌روزی در انگلستان فعالیت می‌کنند. تنوع هزینه تحصیل در مدارس انگلستان، به عوامل مختلفی بستگی دارد. در واقع، نمی‌توانید بر اساس یک «لیست قیمت» در مورد بودجه‌بندی تحصیل فرزندتان در انگلستان تصمیم سریع و مناسبی بگیرید. برای اینکه بتوانید ارزیابی خوبی از هزینه‌های بالقوه تحصیل در مدارس انگلستان داشته باشید، ابتدا باید ویژگی‌های آموزش و وضعیت مدرسه را مورد ارزیابی و بررسی دقیق قرار دهید.

 

در این بخش، به مروری بر عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه تحصیل در مدارس انگلستان می‌پردازیم:

نوع مدرسه در انگلستان

یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی محدوده شهریه مدارس انگلستان، نوع مدرسه است. به دلیل اینکه دانش‌آموزان ایرانی نمی‌توانند در مدارس دولتی انگلستان تحصیل کنند، از ارائه توضیح در مورد هزینه تحصیل در این مدارس صرف نظر می‌کنیم. هزینه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی خصوصی انگلستان، بر اساس نوع مدرسه (استاندارد، برتر یا خاص) متفاوت است. مدارس شبانه‌روزی خاص انگلستان، گران‌ترین مدارس در این کشور هستند و بالاترین کیفیت آموزش را به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهند.

مدارس روزانه خصوصی در کشور انگلستان، در کنار ارائه خدمات آموزشی بسیار باکیفیت، امکان اسکان برای دانش‌آموزان را ندارند و در صورت انتخاب این مدارس، باید هزینه‌هایی را به عنوان سکونت فرزندتان با یک خانواده میزبان بریتانیایی (Homestay) در نظر بگیرید.

علاوه بر این، انگلیسی یا بین‌المللی‌بودن مدرسه نیز می‌تواند بر روی مبلغ شهریه تحصیل دانش‌آموزان تاثیر‌گذار باشد. مدارس بین‌المللی انگلستان، ترکیب جمعیتی دانش‌آموزان و کارکنان و خدمات متفاوتی در مقایسه با مدارس انگلیسی ارائه می‌دهند و از شهرت و جایگاه بهتری در میان انواع مدارس انگلستان برخوردارند.

موقعیت مکانی مدرسه در انگلستان

موقعیت مکانی مدرسه، در مقایسه با سایر عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه، مانند شهرت مدرسه، تاثیر نسبتا کمتری بر روی محدوده شهریه مدارس خصوصی دارد. عبارت United Kingdom (UK)، به محدوده جغرافیایی اطلاق می‌شود که دربردارنده چهار کشور انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی است. شهریه مدارس خصوصی در کشور انگلیس از سایر کشورهای UK بیشتر است. ایرلند شمالی، مدارس خصوصی ارزان‌تری دارد و شهریه تحصیل در یک مدرسه خصوصی در اسکاتلند از ایرلند شمالی بالاتر است. در کشور انگلیس نیز، شهریه مدارس خصوصی در شهرهایی مانند لندن، منچستر، آکسفورد، لیورپول و شهرهای بزرگ این کشور، در مقایسه با شهرهای کوچک‌تر، بیشتر است.

علاوه بر این، موقعیت قرارگرفتن مدرسه در یک شهر خاص (در حومه، مرکز شهر یا در مناطق روستایی) نیز بر روی هزینه تحصیل در آن مدرسه تاثیرگذار است. علاوه بر این، وسعت پردیس مدرسه که نشان‌دهنده امکانات و تسهیلات مدرسه است، هم بر روی هزینه تحصیل در آن تاثیر دارد.

مقطع تحصیلی در مدارس انگلستان

گروه سنی و مقطع تحصیلی یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر روی میزان شهریه مدارس خصوصی انگلستان است. در انگلستان، دانش‌آموزان تا پیش از سن 11 سالگی، در مدارس prep-school به تحصیل می‌پردازند و پس از پایان تحصیل در این مدارس و موفقیت در آزمون پایانی، وارد مقطع تحصیلی بعدی می‌شوند. prep-school ها مشابه مدارس ابتدایی هستند و دانش‌آموزان را برای ورود به مدارس متوسطه (برای دانش‌آموزان ایرانی، مدارس متوسطه خصوصی) آماده می‌کنند؛ با این تفاوت که دانش‌آموزان برای تحصیل در این مدارس، موظف به پرداخت شهریه هستند. هزینه تحصیل در پایه‌های ابتدایی تحصیل (مقطع ابتدایی) در مقایسه با پایه‌های بالاتر تحصیل (مقطع دبیرستان) کمتر است.

سیستم‌های آموزشی در مدارس انگلستان

مدارس دولتی و بسیاری از مدارس خصوصی انگلستان، سیستم آموزشی ملی انگلستان یا National Curriculum را به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهند و دانش‌آموزان پس از تحصیل در دوره آموزشی GCSE و موفقیت در آزمون‌های آن، وارد مقطع بعدی تحصیلی خود در دوره آموزشی A-level می‌شوند. مدارک صادرشده در سیستم آموزشی سنتی انگلستان، از اعتبار بسیار خوبی برخوردار بوده و مورد قبول دانشگاه‌های برتر دنیا است.

مدارس خصوصی انگلستان در انتخاب سیستم آموزشی خود مستقل هستند و الزامی در ارائه سیستم آموزشی ملی انگلستان ندارند. به دلیل ماهیت بین‌المللی مدارس خصوصی انگلستان و جمعیت دانش‌آموزی آنها، که ترکیبی از دانش‌آموزان انگلیسی و بین‌المللی است، سیستم‌های آموزشی بین‌المللی نیز در این مدارس ارائه می‌شوند. سیستم‌های آموزشی بین‌المللی مانند سیستم آموزشی IB (یا International Baccalaureate)، سیستم آموزشی Advanced Placement (AP) و یا US High School Diploma، از سیستم‌های آموزشی پرطرفدار و معمول در مدارس خصوصی روزانه یا شبانه‌روزی انگلستان هستند.

اعتبار مدارک مدارس انگلستان و شایستگی مدارس خصوصی بر اساس ارزشیابی‌های منظمی که توسط سازمان‌های اعتبارسنجی موسسات آموزشی انگلستان انجام می‌شود، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بنابراین، هرچه استانداردهای آموزشی و کیفیت خدمات و امکانات آموزشی در یک مدرسه روزانه یا شبانه‌روزی خصوصی بیشتر باشد، این مدرسه شانس بیشتری برای کسب مجوز ارائه سیستم‌های آموزشی جدید را دارد. به عبارت دیگر، مدرسه‌ای که قابلیت ارائه سیستم‌های آموزشی متنوع را دارد، از امکانات و تسهیلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بیشتری برخوردار است و در نتیجه هزینه تحصیل در اینگونه مدارس بیشتر است.

امکانات و فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس انگلستان

با پیشرفت صنعت آموزش در جهان، نگاه مسئولین و والدین دانش‌آموزان به آموزش کودکان و نوجوانان در سنین پیش از دانشگاه کاملا تغییر کرده است. مدرسه دیگر صرفا جایی برای سوادآموزی نیست. دانش‌آموز از ابتدای روز تا پایان حضور در مدرسه، علاوه بر یادگیری موضوعات درسی می‌تواند فرصت کشف استعدادها و علایق جدید، غلبه بر نقاط ضعف و شناسایی نقاط قوت خود را نیز به دست آورد. این دستاوردهای بزرگ و ارزشمند، از طریق شرکت در فعالیت‌های فوق برنامه و خارج از کلاس درس حاصل می‌شوند.

ارائه فهرست متنوعی از فعالیت‌های فوق برنامه در یک مدرسه، مستلزم برخورداری از امکانات و زیرساخت‌هایی است که همه جنبه‌های رشد شخصیتی، فردی، احساسی، ورزشی، آکادمیک، هنری و … دانش‌آموزان را در برگیرد. در سراسر جهان، مدارس بزرگ با پردیس‌های وسیع، غالبا همه امکانات ورزشی، هنری و تحصیلی را در فضای اختصاصی مدرسه به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند و این ویژگی، نیاز جابجایی دانش‌آموزان به مکان‌های مختلف برای انجام فعالیت‌های فوق برنامه را از بین می‌برد.

بدیهی است که امکاناتی که یک مدرسه، برای ارائه سیستم‌های آموزشی متنوع و فعالیت‌های فوق برنامه متعدد فراهم می‌آورد، تأثیر مستقیمی بر روی میزان شهریه دریافتی آن مدرسه دارد. طبیعی است مدارسی که دارای پردیس‌های بزرگ بوده و امکانات مورد نیاز برای ارائه طیف وسیعی از فعالیت‌های فوق برنامه را در پردیس مدرسه ایجاد نموده اند، هزینه‌های بیشتری دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، مدرسه ACS انگلستان در منطقه کوبهام در نزدیکی لندن و یا کالج Queen Ethelburga’s انگلستان در شهر یورک (در نزدیکی منچستر)، از مدارسی هستند که امکانات زیادی برای فعالیت‌های فوق برنامه دارند و هزینه تحصیل در این مدارس نیز قابل توجه است.

هزینه پرداختی به مدارس انگلستان چه مواردی را پوشش می‌دهد؟


شهریه مدارس انگلستان چه مواردی را پوشش می دهد؟

هزینه پرداختی به مدارس انگلستان چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

برای خانواده‌ها مهم است که بدانند به غیر از هزینه پرداخت‌شده به عنوان شهریه، چه هزینه‌های دیگری را باید در طول زمان تحصیل فرزندشان به مدرسه پرداخت کنند. هزینه دریافت‌شده توسط مدارس روزانه خصوصی و مدارس شبانه‌روزی خصوصی انگلستان، هر یک، موارد مختلفی را پوشش می‌دهند. بیشتر هزینه تحصیل در مدارس انگلستان، شامل مواردی مانند شهریه مدرسه (Tuition)، هزینه ناهار (در مدارس روزانه)، یا کل وعده‌های غذایی و هزینه اسکان (در مدارس شبانه‌روزی) است. علاوه بر این، هزینه برخی فعالیت‌های فوق برنامه که از ابتدا در برنامه آموزشی مدرسه گنجانده شده اند، در کل هزینه تحصیل در مدرسه در نظر گرفته می‌شوند.

پس از صدور پذیرش اولیه برای یک متقاضی، مدرسه فاکتوری صادر می‌کند که هزینه‌های دانش‌آموز در سال تحصیلی پیش رو در آن درج شده است.

فهرست بعضی از هزینه های تحصیل در مدارس انگلستان

فهرست برخی از هزینه‌های مدارس انگلستان

برخی از هزینه‌های دانش‌آموزان مدارس انگلستان در یک سال تحصیلی عبارتند از:

 • درخواست پذیرش (Application Fee)
 • ثبت نام دانش‌آموزان جدید (Registration/ Administration Fee) – این مبلغ، فقط یک بار و در هنگام ثبت نام دانش‌آموزان جدید در مدرسه دریافت می‌گردد.
 • شهریه (Tuition Fee)
 • اسکان و خوابگاه (Accommodation Fee) برای مدارس شبانه‌روزی
 • فعالیت‌های فوق برنامه (Extra-Curricular Activities)
 • لباس فرم مدرسه (Uniform) – شامل لباس فرم عادی مدرسه و لباس ورزشی دانش‌آموز
 • بیمه سلامت دانش‌آموزان بین‌المللی (Health Insurance)
 • کلاس‌های خصوصی با آموزگاران مدرسه (در صورت درخواست متقاضی)
 • کتب و جزوات آموزشی (Books)
 • هزینه بعضی از فعالیت‌های فوق برنامه (به صورت آموزش انفرادی یا فعالیت‌های خارج از پردیس مدرسه)
 • هزینه برگزاری آزمون‌های پایان سال تحصیلی (Exams Fee)
 • خدماتی مانند استقبال فرودگاهی (Pick-up Services)، استفاده از اتوبوس مدرسه و تجهیزات کمک آموزشی (Technology Fee)
 • گاردین (Guardian) – بر طبق قوانین کشور انگلستان، همه دانش‌آموزان خارجی زیر 18 ساله که قصد اقامت بیش از سه ماه در این کشور را دارند، باید یک گاردین مقیم در انگلستان داشته باشند.
 • بیعانه یا Deposit – این مبلغ در پایان دوره تحصیل فرزندتان در مدرسه و پس از کسر هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده، خسارات احتمالی و سایر هزینه‌های خاص، به شما بازگردانده می‌شود.
 • تعیین محل اسکان هوم استی (Homestay Placement Fee) – عمدتا برای مدارس روزانه

علاوه بر موارد فوق که بخش عمده هزینه تحصیل در مدارس انگلستان را شامل می‌شود، هر مدرسه لیستی با عنوان هزینه‌های اختیاری (Optional) نیز دارد. خانواده‌ها متناسب با نیاز فرزندشان، از این خدمات استفاده و هزینه آن را نیز به‌صورت جداگانه پرداخت می‌کنند. مانند کلاس‌های خصوصی زبان برای تقویت سطح زبان دانش‌آموز و یا کلاس خصوصی آموزش یک ساز موسیقی و یا یک ورزش خاص.

 • هزینه تحصیل در مدارس روزانه خصوصی انگلستان: هزینه‌هایی که در فاکتور صادر‌شده توسط مدرسه خصوصی روزانه انگلیس، وجود دارد، مواردی مانند هزینه درخواست پذیرش، ثبت نام، شهریه، بیمه، یونیفرم، کتاب‌های آموزشی، گاردین و موارد مشابه را در بر می‌گیرد. با این حال، هر مدرسه بر اساس سیاست مالی خود، برخی از موارد را به‌طور جداگانه از خانواده‌ها دریافت می‌کند.
 • هزینه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی خصوصی انگلستان: این هزینه، غالبا دربرگیرنده هزینه‌های یک سال تحصیلی مانند شهریه مدرسه، هزینه اسکان دانش‌آموز در خوابگاه مدرسه، همه وعده‌های غذایی، هزینه فعالیت‌های فوق برنامه مدرسه و بیمه سلامت دانش‌آموز می‌شود. مواردی مانند فعالیت‌های فوق برنامه اختیاری، کلاس‌های آموزش خصوصی موسیقی، تجهیزات الکترونیکی مانند لپ‌تاپ، کتاب‌های درسی، استقبال فرودگاهی و لباس فرم مدرسه (یونیفرم) ممکن است در مبلغ کل شهریه بعضی از مدارس شبانه‌روزی گنجانده نشده باشد.

توجه داشته باشید که مواردی مانند هزینه درخواست پذیرش (Application Fee)، هزینه ثبت نام دانش‌آموز در مدرسه (Registration Fee) و هزینه‌های خدمات اداری مدرسه (Administration/ School Fee)، غیر قابل برگشت یا Non-Refundable هستند و در صورت انصراف دانش‌آموز از تحصیل در مدرسه، به خانواده عودت داده نمی‌شود.

بورسیه تحصیلی (تحصیل رایگان) در مدارس انگلستان


اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی در مدارس انگلستان

دریافت بورسیه تحصیلی (تحصیل رایگان) در انگلستان

ارائه خدمات آموزشی در مدارس دولتی انگلستان رایگان است و بخش قابل توجهی از دانش‌آموزان انگلیسی، دوره تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه خود را در این مدارس می‌گذرانند. دانش‌آموزان بین‌المللی از نظر قانونی، اجازه استفاده از تحصیل رایگان در مدارس دولتی انگلستان را ندارند؛ بنابرین باید به دنبال مدرسه خصوصی روزانه یا مدرسه خصوصی شبانه‌روزی مناسب شرایط خود باشند.

شهریه تحصیل در مدارس خصوصی انگلستان، در مقایسه با مدارس سایر کشورهای پرطرفدار، بالاتر است. هرچند، با بررسی امکانات و استانداردهای آموزشی عالی در این مدارس، هزینه تحصیل کاملا منطقی و مقرون‌به‌صرفه به نظر می‌رسد. سوالی که ممکن است ذهن شما را مشغول کرده باشد این است که آیا راهی برای کاهش هزینه‌های تحصیل فرزندتان در انگلستان وجود دارد؟

جواب سوال شما این است که، بیشتر مدارس خصوصی انگلستان، اعم از مدارس سنتی یا بین‌المللی، برای حمایت از دانش‌آموزان انگلیسی و بین‌المللی مستعد و واجد شرایط، اقدام به ارائه اسکالرشیپ‌هایی می‌کنند. نباید انتظار داشته باشید که اسکالرشیپ، همه هزینه‌های تحصیل فرزندتان در مدرسه را پوشش دهد. بیشتر اسکالرشیپ‌ها در مدارس انگلستان، بین 5 تا 10 درصد و در موارد خاص تا 50 درصد از هزینه شهریه مدرسه را پوشش می‌دهد. بر اساس گزارش کمیسیون مدارس مستقل انگلستان (ISC) که بیش از 1.300 مدرسه را در زیرمجموعه خود دارد، تا سپتامبر 2022، در مجموع به 59.000 دانش‌آموز و به میزان متوسط 3.380 پوند در سال برای هر دانش‌آموز، اسکالرشیپ تعلق گرفته است.

بنابراین، هزینه سالانه تحصیل فرزندتان در انگلستان، به عوامل دیگری هم بستگی دارد. عملکرد فرزند شما در زمینه‌های مختلف می‌تواند در مبلغ نهایی هزینه تحصیل او تاثیرگذار باشد. نکته‌ای که باید در اینجا به آن توجه کرد این است که عملکرد مناسب صرفا مربوط به توانمندی‌های تحصیلی نمی‌شود. مثلا ممکن است فرزندتان در یک زمینه ورزشی، هنری، موسیقی یا سایر فعالیت‌ها، دارای استعداد ویژه‌ای باشد. در اینصورت، می‌تواند از اسکالرشیپ‌های مختص به خود در مدرسه بهره‌مند شود. مدارس انگلیس برای اختصاص اسکالرشیپ تحصیلی برای دانش‌آموزان جدیدالورود، توانمندی‌های غیر تحصیلی را هم مورد ارزیابی قرار می‌دهند. در رقابت میان دانش‌آموزان، افرادی که توانمندی یا استعداد ویژه‌ای در یک زمینه خاص دارند، توسط کمیته انتخاب مدرسه برای دریافت اسکالرشیپ برگزیده می‌شوند.

علاوه بر اسکالرشیپ‌های مدرسه، در دو حالت ممکن است مشمول دریافت تخفیف یا کاهش چنددرصدی در مبلغ کل شهریه فرزندتان شوید:

– حالت اول زمانی است که قصد دارید بیش از یک فرزندتان را برای تحصیل در مدارس انگلیس بفرستید. در اینصورت، پس از پرداخت کامل شهریه فرزند اول، شهریه فرزند(ان) بعدی مشمول تخفیفی با عنوان Sibling Discount می‌شود.

– حالت دوم زمانی است که تصمیم دارید کل مبلغ شهریه را به صورت یک‌جا (و نه در سه قسط به صورت ترمی) پرداخت کنید. در این‌صورت مدرسه مبلغی را از شهریه فرزندتان کسر می‌کند. بنابراین، امکان تحصیل رایگان در مدارس انگلستان برای دانش‌آموزان بین‌المللی وجود ندارد و تنها بر اساس صلاحیت و شایستگی دانش‌آموزان، اقدام برای دریافت اسکالرشیپ در بعضی از مدارس انگلستان امکان‌پذیر است.

روش پرداخت شهریه به مدارس انگلستان


روش پرداخت شهریه در مدارس انگلستان

مدارس انگلستان چگونه هزینه‌های خود را دریافت می‌کنند؟

بعد از اینکه از مدرسه برای فرزندتان نامه پذیرش صادر شد، باید مقدمات پرداخت هزینه‌های تحصیل بر اساس فاکتور ارسالی مدرسه را فراهم کنید. مدارس گوناگون در کشور انگلستان، از قوانین و مقررات خاص خود برای پرداخت شهریه پیروی می‌کنند. بنابراین، نمی‌توان یک روال یا روش مشترک پرداخت شهریه برای همه آنها در نظر گرفت.

خانواده‌های ایرانی به دلیل پیچیدگی‌های فرآیند دریافت ویزای تحصیلی انگلستان، باید در هنگام اقدام برای دریافت ویزا و جلب نظر سفارت در خصوص عزم جدی فرزندشان برای تحصیل در مدارس این کشور، نسبت به واریز کامل شهریه سال اول اقدام کنند. البته ضرورت این موضوع، صرفا برای سال اول تحصیل دانش‌آموز و به منظور ایجاد اطمینان بیشتر در فرآیند اخذ ویزای دانش‌آموزی انگلستان است. برای سال‌های بعدی تحصیل دانش‌آموز، می‌توانید پرداخت هزینه به مدرسه را به صورت ترم به ترم انجام دهید و یا هر نوع توافق دیگری با مدرسه داشته باشید.

مدارس بین‌المللی انگلستان، برای سهولت فرآیند پرداخت شهریه خانواده‌های غیر انگلیسی و خارج از کشور انگلستان، پلتفرم‌های آنلاین پرداخت را برای پرداخت امن و سریع شهریه، فراهم کرده اند. در سال‌های اخیر و با اعمال تحریم‌های مالی علیه سیستم بانکی کشور ایران، محدودیت خانواده‌های ایرانی برای استفاده از پلتفرم‌های آنلاین پرداخت شهریه بیشتر شده است. ما در موسسه اعزام دانش‌آموز سامان اِستادی، با هدف برطرف‌کردن موانع و کاهش چالش‌های تحصیل دانش‌آموزان در خارج از کشور، بستری امن و مطمئن برای انتقال وجه شهریه به مدارس سراسر دنیا فراهم کرده ایم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد پرداخت شهریه از خدمات تکمیلی موسسه، مقاله حواله ارزی را مطالعه کنید.

انواع مدارس انگلستان


مدارس انگلستان به پنج دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

1. مدارس انگلستان بر اساس جنسیت

2. مدارس انگلستان بر اساس شیوه اداره و تامین بودجه

3. مدارس انگلستان بر اساس مقطع تحصیلی

4. مدارس انگلستان بر اساس ساعات آموزشی و تامین اسکان و تغذیه دانش‌آموزان

5. مدارس انگلستان بر اساس گرایش‌های تحصیلی و سیستم‌‌های آموزشی

 

 • مدارس دخترانه انگلستان، مدارس پسرانه انگلستان، مدارس مختلط انگلستان

مدارس انگلستان، متناسب با جنسیت دانش‌آموزان به سه دسته مدارس دخترانه، مدارس پسرانه و یا مدارس مختلط (دخترانه-پسرانه) تقسیم می‌شوند. مدارس تک‌جنسیتی در انگلستان، مزایای زیادی برای دانش‌آموزان دارند. در این مدارس، فرزندتان می‌تواند در یک محیط راحت، جامع و سالم تحصیل کند. در مدارس صرفا دخترانه یا صرفا پسرانه، دانش‌آموزان بر روی رشد شخصیتی و ارتقاء دستاوردهای تحصیلی خود در یک فضای امن و آرام متمرکز می‌شوند. مدارس تک‌جنسیتی انگلستان که عمدتا جزء مدارس معتبر و شناخته‌شده شبانه‌روزی و خاص انگلستان هستند، از امکانات زیادی برخوردار بوده و فرصت‌های تحصیلی جذابی را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند.

منتقدان مدارس تک‌جنسیتی بر این باور هستند که فضای این مدارس مصنوعی بوده و مانع رشد مهارت‌های اجتماعی دانش‌آموزان می‌شود. آنها بر این باورند که در این مدارس، دانش‌آموزان به خوبی آماده ورود به زندگی در دنیای واقعی نمی‌شوند. بنابراین، تعداد زیادی مدرسه مختلط دخترانه-پسرانه در انگلستان وجود دارد. این مدارس، از سطح آموزشی بالایی برخوردار هستند و فارغ‌التحصیلان آنها در بهترین دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دنیا به ادامه تحصیل می‌پردازند. در انگلستان، عمده مدارس از نوع مختلط (دخترانه-پسرانه) هستند.

 • مدارس دولتی/ خصوصی انگلستان

شیوه اداره و تامین بودجه در مدارس انگلستان، باعث ایجاد دسته‌بندی مهم دیگری با عنوان مدارس دولتی و مدارس خصوصی در این کشور می‌شود. مدارس دولتی انگلستان، مانند سایر مدارس دولتی در جهان، بر اساس قوانین، مقررات و بودجه‌بندی دولتی اداره می‌شوند و اجازه دریافت شهریه از دانش‌آموزان خود را ندارند. تقریبا 97 درصد دانش‌آموزان در انگلستان، در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند. مقررات ثبت نام در این مدارس با مدارس خصوصی کاملا متفاوت است و دانش‌آموزان خارجی حق تحصیل در این مدارس را ندارند. در مقابل، مدارس خصوصی انگلستان به دلیل عدم دریافت بودجه از دولت، برای تامین هزینه‌های خود، از دانش‌آموزان شهریه دریافت می‌کنند. علاوه بر آن، در تدوین برنامه آموزشی خود ملزم به تابعیت از قوانین دولت و اتخاذ یک سیستم آموزشی خاص نیستند، اما به طور منظم توسط سازمان‌ها و نهادهای مربوطه مورد ارزیابی و اعتبارسنجی سالانه قرار می‌گیرند.

 • مدارس ابتدایی، متوسطه و کالج در انگلستان

آموزش ابتدایی در سیستم آموزشی مدارس انگلستان، از سن 5 سالگی آغاز می‌شود و تا 11 سالگی ادامه پیدا می‌کند. مقطع ابتدایی در انگلستان، دربرگیرنده Key Stage های یک و دو است. دانش‌آموزان در این مقطع، دانش ابتدایی در مورد موضوعات مختلفی مانند زبان انگلیسی، ریاضی، تربیت بدنی، علوم و جغرافیا و … را به دست می‌آورند و برای ورود به سطح بعدی تحصیل خود آماده می‌شوند.

در مقطع متوسطه، دانش‌آموزان 11 تا 16 ساله وارد دومین فاز در سیستم آموزشی مدارس انگلستان می‌شوند. این مقطع دربرگیرنده مقطع‌های Key Stage 3 و Key Stage 4 است. مقطع متوسطه، به عنوان یکی از مراحل اجباری و مهم تحصیل کودکان در انگلستان است. دانش‌آموزان باید در آزمون‌های GCSE یا گواهینامه عمومی آموزش متوسطه (General Certificate of Secondary Education) شرکت کنند تا بتوانند وارد مرحله بعدی تحصیل خود شوند. آموزش ابتدایی و متوسطه در انگلستان اجباری است و دانش‌آموزان بعد از 16 سالگی، می‌توانند در مورد ادامه تحصیل آکادمیک یا یادگیری یک حرفه و ورود به بازار کار تصمیم‌گیری کنند.

در انگلستان، دانش‌آموزانی که قصد ادامه تحصیل و دریافت مدرک A-level یا BTEC و سایر گواهینامه‌های مورد نیاز برای ورود به دانشگاه را دارند، می‌توانند تحصیل خود را در مدارس یا کالج‌های مربوطه ادامه دهند. علاوه بر این، امکان تحصیل در مسیرهای شغلی و حرفه‌ای گوناگون برای دانش‌آموزان بالای 16 ساله فراهم است. در کالج‌های انگلستان، علاوه بر دوره آموزشی A-level یا سیستم‌های آموزشی بین‌المللی مانند IB، امکان تحصیل در دوره‌های تخصصی فاندیشن نیز برای دانش‌آموزان وجود دارد.

 • مدارس روزانه/ شبانه‌روزی انگلستان

مدرسه روزانه، مرکز آموزشی است که در آن دانش‌آموزان پس از پایان ساعات آموزشی روزانه، به خانه خود باز می‌گردند. مدارس روزانه انگلستان، صرفا مسئولیت آموزش دانش‌آموزان در طول ساعات حضور آنها در مدرسه (شامل آموزش‌های آکادمیک و فعالیت‌های فوق برنامه مدرسه)، را بر عهده دارند. مدارس روزانه در انگلستان می‌توانند از هر دو نوع دولتی یا خصوصی باشند. فعالیت مدارس روزانه در انگلیس، معمولا بین ساعات 8 تا 9 صبح شروع شده و در ساعات 15 تا 16 عصر به پایان می‌رسد. در مقابل، مدارس شبانه‌روزی علاوه بر ارائه آموزش، مسئولیت تامین محل سکونت، تغذیه و امنیت دانش‌آموزان در طول ساعات روز را بر عهده دارند. فعالیت‌های فوق برنامه مدرسه، در ساعات پایانی روز به دانش‌آموزان ساکن خوابگاه مدرسه ارائه می‌گردد و بدین ترتیب دانش‌آموزان زمان بیشتری برای بهره‌مندی از امکانات فوق برنامه مدرسه و فرصت بیشتری برای رشد و پرورش استعدادهای خود در اختیار دارند.

 • مدارس انگلستان بر اساس گرایش‌های تحصیلی و سیستم‌های آموزشی

  • مدارس ارائه‌کننده سیستم آموزشی International Baccalaureate در انگلستان (یا UK IB Schools)
   در حال حاضر، در مجموع 139 مدرسه IB یا IB World School در کشور انگلستان وجود دارد که همگی آموزش‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. از این میان، 91 مدرسه برنامه دیپلم IB یا IB Diploma را به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهند. تنها 5 مدرسه در کشور انگلستان، امکان تحصیل در هر سه برنامه سیستم آموزشی IB، شامل PYP یا برنامه سال‌های ابتدایی، MYP یا برنامه سال‌های میانی و DP یا برنامه دیپلم را فراهم کرده اند.
  • مدارس مذهبی انگلستان (UK Faith Schools)
   مدارس مذهبی موظف به ارائه سیستم آموزشی ملی انگلستان هستند، ولی می‌توانند در مورد مطالعات مذهبی خود مستقل عمل کنند. این مدارس ممکن است معیارهای پذیرش و سیاست‌های استخدامی متفاوتی نسبت به مدارس دولتی داشته باشند، ولی همه دانش‌آموزان می‌توانند برای تحصیل در این مدارس اپلای کنند.
  • مدارس خاص انگلستان (UK Special Schools)
   مدارس خاص انگلستان، مشابه مدارس استثنائی در ایران هستند و در یکی از حوزه‌های ارتباط و تعامل، شناخت و یادگیری، سلامت اجتماعی، احساسی و ذهنی، نیازهای فیزیکی و حسی به دانش‌آموزان بالای 11 ساله آموزش‌های تخصصی ارائه می‌دهند. این مدارس، می‌توانند در یکی از حوزه‌های فوق به صورت تخصصی‌تر خدمات آموزشی خود را ارائه دهند؛ به عنوان مثال برای اختلالات طیف اوتیسم، اختلال بینایی یا نیازهای گفتاری، زبانی و ارتباطی (SLCN).
  • مدارس آزاد انگلستان (UK Free Schools)
   مدارس آزاد انگلستان، بودجه خود را از دولت دریافت می‌کنند ولی توسط گروه‌هایی مانند خیریه‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس مستقل، گروه‌های اجتماعی و اعتقادی، آموزگاران، والدین و کسب‌وکارها اداره می‌شوند. این مدارس موظف به ارائه سیستم آموزشی ملی انگلستان نیستند. انواع مدارس آزاد شامل دو دسته کالج‌های فنی دانشگاه (University technical colleges) و مدارس استودیو (Studio schools) می‌شود. کالج‌های فنی دانشگاهی در موضوعاتی مانند مهندسی و ساخت، آموزش‌های خود را به صورت تخصصی همراه با مهارت‌های کسب‌وکار و استفاده از IT ارائه می‌دهد. مدارس استودیو، مدارسی کوچک با جمعیت حدودا 300 دانش‌آموز هستند و آموزش‌های خود را مبتنی بر پروژه‌های گوناگون و کار در موقعیت‌های واقعی ارائه می‌دهند.
   آکادمی‌های انگلستان (UK Academies)
   آکادمی‌ها در انگلستان بودجه خود را به‌طور مستقیم از دولت دریافت می‌کنند و توسط هیئت امنای آکادمی اداره می‌شوند. آکادمی‌ها نیز ملزم به پیروی از سیستم آموزشی ملی انگلستان نیستند و آزادی عمل بیشتری در ارائه برنامه آموزشی خود دارند. این مدارس فاقد شهریه هستند و زمان ترم‌های تحصیلی را خود انتخاب می‌کنند. هیئت امنای آکادمی از شرکت‌های غیر انتفاعی تشکیل می‌شوند. بعضی از آکادمی‌ها دارای اسپانسر از میان کسب‌وکارها، دانشگاه‌ها، سایر مدارس، گروه‌های مذهبی و اعتقادی و گروه‌های داوطلب هستند.

ویژگی‌های مدارس شبانه‌روزی استاندارد انگلستان


مدارس شبانه روزی استاندارد انگلستان

ویژگی‌های مدارس شبانه‌روزی استاندارد در انگلستان

جمعیت دانش‌آموزان در مدارس شبانه‌روزی استاندارد انگلستان، ترکیب متنوعی از دانش‌آموزان بریتانیایی و دانش‌آموزان بین‌المللی از کشورهای مختلف جهان است. دانش‌آموزان بین‌المللی بخش قابل توجهی از جمعیت دانش‌آموزی را شکل می‌دهند و زبان آموزش در این مدارس، انگلیسی است.

مدارس شبانه‌روزی استاندارد انگلستان، از کیفیت آموزشی مطلوبی برخوردارند و غالبا سیستم آموزشی ملی انگلستان (شامل دوره‌های GCSE و A-level) را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. با این‌حال، در برخی از مدارس شبانه‌روزی استاندارد، کیفیت آموزش با مدارس برتر نیز برابری می‌کند و این مدارس همچنان در حال ارتقاء امکانات و تسهیلات رفاهی و آموزشی دانش‌آموزان هستند.

مدارس شبانه‌روزی استاندارد انگلستان، به‌طور منظم و سالانه توسط سازمان‌های مسئول ارزیابی کیفیت و اعتبارسنجی مدارس، مورد بررسی و ارزشیابی قرار می‌گیرند. این سازمان‌ها، عملکرد مدارس و امکانات آنها را بر اساس معیارهای مشخصی، ارزیابی می‌کنند و در گزارش سالانه خود، علاوه بر بیان سطح مدرسه، پیشنهاداتی برای بهبود خدمات آنها نیز ارائه می‌دهند. بر این اساس، مدارس، فرصت بهبود امکانات و ارتقاء سطح آموزشی خود در سال آینده را به دست می‌آورند.

ویژگی‌های مدارس شبانه‌روزی برتر انگلستان


ویژگی های مدارس شبانه‌روزی برتر انگلستان

مدارس شبانه‌روزی برتر در انگلستان

مدارس شبانه‌روزی برتر انگلستان، در مقایسه با مدارس استاندارد، از سطح بالاتری برخوردارند و دارای امکانات زیادی هستند. مدارس شبانه‌روزی برتر انگلستان معمولا در فضاهایی گسترده با امکانات ورزشی، علمی، آموزشی و رفاهی متنوعی قرار دارند.

کلاس‎های درس در مدارس شبانه‌روزی برتر انگلستان، معمولا در مقایسه با مدارس استاندارد، جمعیت کمتری دارند و آموزگاران تمرکز و فرصت بیشتری برای رسیدگی انفرادی و آموزش تک‌تک دانش‌آموزان دارند. این مدارس ممکن است در پذیرش دانش‌آموزان خارجی دارای محدودیت باشند. می‌توان گفت تعداد دانش‌آموزان بومی این مدارس، تا حد قابل توجهی از خارجی‌ها بیشتر است.

مدارس شبانه‌روزی برتر انگلستان، در پذیرش دانش‌آموز جدید سختگیری بیشتری دارند و بر اساس معیارها و آزمون‌های ورودی خاصی، سطح دانش و صلاحیت متقاضیان را بررسی می‌کنند.

این مدارس، به دلیل کیفیت آموزشی برتر خود، علاوه بر ارائه سیستم آموزشی ملی انگلستان، می‌توانند سیستم‌های آموزشی بین‌المللی مانند IB یا دوره‌های پیشرفته سیستم آموزشی آمریکایی، یعنی AP را در بعضی دروس خاص به دانش‌آموزان ارائه دهند.

ویژگی‌های مدارس شبانه‌روزی خاص در انگلستان


مدارس شبانه روزی خاص در انگلستان

مدارس شبانه‌روزی خاص در انگلستان

مدارس شبانه‌روزی خاص انگلستان، شناخته‌شده‌ترین، معتبرترین و مهم‌ترین مدارس در کشور انگلستان هستند و از شهرت خوبی در حوزه آموزش دانش‌آموزان در پایه‌های مختلف برخوردارند. در طول تاریخ، افراد سرشناس و مهمی از این مدارس فارغ‌التحصیل شده اند. بسیاری از نخست وزیران، وزیران و اعضای کابینه در دولت‌های مختلف انگلستان و افراد تاثیرگذار در پیشرفت علوم و صنایع گوناگون عمدتا در مدارس شبانه‌روزی خاص انگلستان تحصیل کرده اند.

مدارس شبانه‌روزی خاص انگلستان، عموما دارای قدمتی طولانی (مثلا 600-700 سال) هستند و به عنوان مدارس شبانه‌روزی سنتی (Traditional Boarding School) انگلستان نیز شناخته می‌شوند. مدارس شبانه‌روزی سنتی، به لحاظ قدمت ساختمان‌ها، جزء بناهای تاریخی انگلستان محسوب می‌شوند. هر ساله، مسئولین مدارس شبانه‌روزی سنتی (یا مدارس شبانه‌روزی خاص) اقدام به بازسازی زیرساخت‌ها و ساختمان‌ها یا افزودن بناهای جدید به این مدارس می‌کنند.

اکثر مدارس تک‌جنسیتی کشور انگلستان، یا به عبارتی مدارس صرفا دخترانه یا صرفا پسرانه، جزء مدارس شبانه‌روزی خاص به شمار می‌آیند. نکته شایان توجه دیگر در مورد جمعیت دانش‌آموزی مدارس خاص انگلستان، نسبت تعداد دانش‌آموزان انگلیسی (British) و دانش‌آموزان خارجی در آنهاست. می‌توان گفت حداقل 90 درصد جمعیت دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی خاص انگلستان را بریتانیایی‌ها تشکیل می‌دهند. این افراد عمدتا شامل دو گروه می‌شوند:

– افرادی که اصالت بریتانیایی دارند؛ یعنی اهل یکی از چهار کشور انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی هستند.

– نسل دوم یا سوم مهاجرانی که سال‌ها پیش به انگلستان مهاجرت کرده اند و به لحاظ فرهنگی و زبانی، انگلیسی محسوب می‌شوند و دارای پاسپورت انگلیسی هستند.

تعداد دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس شبانه‌روزی خاص انگلستان بسیار کم است و این مدارس، در پذیرش دانش‌آموزان خارجی محدودیت‌های بسیاری دارند. به عنوان مثال، ممکن است ظرفیت پذیرش سالانه دانش‌آموزان ایرانی در یک مدرسه شبانه‌روزی خاص، حداکثر 1 یا 2 نفر باشد.

علاوه بر این، دریافت پذیرش از مدارس شبانه‌روزی خاص انگلستان بسیار دشوار است و شرایط سختگیرانه‌ای برای ورود به این مدارس وجود دارد. آزمون ورودی مدارس، بر اساس پایه تحصیلی، پیرامون موضوعات مختلفی مانند ریاضیات، شیمی یا فیزیک برگزار می‌شود و عمدتا، حضور دانش‌آموز در مدرسه برای شرکت در آزمون ورودی الزامی است. بدین معنا که اگر فرزندتان متقاضی تحصیل در یکی از مدارس شبانه‌روزی خاص انگلستان است، باید پس از دریافت ویزای کوتاه‌مدت انگلستان، برای شرکت در آزمون وارد این کشور شود.

یکی دیگر از تفاوت‌های مدارس شبانه‌روزی خاص با سایر مدارس شبانه‌روزی انگلستان، این است که در فرآیند پذیرش، ممکن است چندین جلسه مصاحبه با دانش‌آموز برگزار شود. در واقع، به دلیل فرآیند پیچیده و سختگیرانه مدرسه برای ارزیابی دانش‌آموزان، زمان نسبتا طولانی و زیادی برای تصمیم‌گیری در مورد صلاحیت دانش‌آموز برای دریافت پذیرش و آغاز تحصیل در این مدارس صرف می‌شود.

معدل و سطح دانش زبان انگلیسی هم، در مدارس شبانه‌روزی خاص انگلستان تاثیر بسزایی دارد. دانش‌آموزان با معدل خوب و سطح زبان بالا، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از این مدرسه‌ها دارند.

تفاوت دیگر مدارس شبانه‌روزی خاص انگلستان با سایر مدارس در این کشور، این است که دانش‌آموزان باید حداقل سه پایه آخر دوران تحصیلی خود را در این مدارس تحصیل کنند. این مدارس غالبا برای پایه 11 پذیرش نمی‌دهند و دانش‌آموزان دبیرستانی، می‌توانند از پایه 10 تحصیل خود را آغاز کنند. شایان ذکر است اعتبار مدارس شبانه‌روزی خاص انگلستان به قدری بالاست که شانس موفقیت فارغ‌التحصیلان این مدارس را برای دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج در انگلستان و سایر موسسات آموزش عالی برتر در سراسر جهان بالا می‌برد.

ویژگی تحصیل در مدارس روزانه خصوصی انگلستان


ویژگی های مدارس روزانه خصوصی انگلستان

تحصیل در مدارس روزانه خصوصی انگلستان

مدارس خصوصی انگلستان که می‌توان از آنها به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های مدارس مستقل نام برد، از حمایت مالی دولتی استفاده نمی‌کنند. بنابراین، دانش‌آموزان برای تحصیل در این مدارس ملزم به پرداخت شهریه هستند. شهریه مدارس خصوصی انگلستان برای دانش‌آموزانی که در حال تحصیل در این مدارس هستند، غالبا سه بار در سال، به صورت قسط‌های ترمی پرداخت می‌شود.

شهریه تحصیل در دبیرستان‌های روزانه خصوصی انگلستان، بین 4.000 تا 8.000 پوند در هر ترم و برای دانش‌آموزان شبانه‌روزی در حدود 15.000 پوند در هر ترم تحصیلی است. اما این ارقام، ممکن است از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر و همچنین از منطقه‌ای به منطقه دیگر، تفاوت داشته باشند. به دلیل اینکه مدارس خصوصی انگلستان، شهریه دریافت می‌کنند، بنابراین توانایی ارائه امکانات و تسهیلات متنوع‌تر و باکیفیت‌تری را دارند. همچنین فهرست فعالیت‌های فوق برنامه در این مدارس از تنوع بیشتری برخوردار است.

سیستم آموزشی در مدارس خصوصی انگلستان، الزاما از سیستم آموزشی ملی این کشور پیروی نمی‌کند. همه مدارس خصوصی انگلستان به طور منظم مورد ارزیابی و اعتبارسنجی سازمان‌های معتبری مانند OFSTED یا ISI (Independent Schools Inspectorate) قرار می‌گیرند. مدارس خصوصی الزاما بر اساس معیارهای آکادمیک به متقاضیان جدید پذیرش نمی‌دهند. اما بهترین مدارس خصوصی در انگلستان، به صورت کاملا گزینشی و بر اساس ارزیابی صلاحیت‌های آموزشی افراد اقدام به ارائه پذیرش می‌کنند. در این مدارس، رقابت برای دریافت پذیرش بسیار بالاست.

مدارس روزانه خصوصی انگلستان، فاقد امکانات اسکان هستند و دانش‌آموزان امکان اسکان در مدرسه را ندارند. دانش‌آموزان بین‌المللی متقاضی تحصیل در اینگونه مدارس، می‌توانند از گزینه اسکان با خانواده میزبان بریتانیایی یا هوم استی استفاده کنند. معمولا مدارس روزانه یا خود شبکه‌ای از خانواده‌های انگلیسی، که می‌توانند پذیرای دانش‌آموزان باشند، را دارند و به خانواده‌ها پیشنهاد می‌دهند و یا با شرکت‌هایی که اینگونه خدمات را ارائه می‌دهند، همکاری می‌کنند. در این صورت، یک خانواده واجد شرایط بریتانیایی مسئولیت اسکان و تامین نیازهای اولیه فرزندتان را به مدت یک سال تحصیلی (که غالبا 10 ماه است) بر عهده می‌گیرد. خانواده‌های میزبان (Host Families)، از میان خانواده‌های دارای اصالت انگلیسی و بر اساس معیارهای سختگیرانه و خاصی انتخاب می‌شوند.

تحصیل در مدارس دولتی انگلستان


تحصیل در مدارس دولتی انگلستان

تحصیل در مدارس دولتی انگلستان

مدارس دولتی انگلستان، بودجه خود را از دولت دریافت می‌کنند و به آموزش رایگان کودکان 3 تا 18 ساله بریتانیایی اختصاص یافته اند. بر اساس آمار اعلام‌شده، تقریبا 93 درصد دانش‌آموزان انگلیسی در مدارس دولتی انگلستان تحصیل می‌کنند. بودجه آموزشی مدارس دولتی انگلستان از محل مالیات‌های ملی و محلی تامین می‌شود. با این حال، ممکن است مدارس دولتی برای استفاده دانش‌آموز از فعالیت‌های فوق برنامه، مانند کلاس شنا یا سفرهای علمی و تفریحی، از والدین هزینه دریافت کند. لازم به ذکر است این هزینه‌ها داوطلبانه و اختیاری هستند.

تحصیل در مدارس دولتی انگلستان، برای فرزندان خانواده‌هایی امکان‌پذیر است که دارای پاسپورت بریتانیایی یا شهروندی این کشور هستند و یا یک اجازه کار معتبر در این کشور دارند. به عبارت دیگر، برای ثبت نام در مدارس دولتی انگلستان، دانش‌آموز و خانواده وی باید در انگلستان ساکن باشند؛ در غیر اینصورت، فقط ثبت نام در مدارس مستقل یا خصوصی انگلستان برای فرزندان این افراد امکان‌پذیر است.

بر اساس قوانین مربوط به اداره مهاجرت انگلستان، کودکان و نوجوانان خارجی که برای تحصیل در مدارس انگلستان، قصد اخذ ویزای تحصیلی انگلستان و ورود به این کشور را دارند، باید صرفا در مدارس مستقل (Independent Schools)، مدارس خصوصی (Private Schools)، کالج‌های Sixth-form و به طور کلی، در مدارسی ثبت نام کنند که اجازه صدور نامه تاییدیه پذیرش برای تحصیل (Confirmation of Acceptance for Studies – CAS) را دارند. لازم به ذکر است که همه مدارس انگلستان، اجازه صدور این نامه را ندارند و در نتیجه، با پذیرش در این مدارس امکان اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس وجود ندارد. مدارس دولتی انگلیس از این نوع مدارس هستند.

بنابراین، دانش‌آموزان بین‌المللی اجازه تحصیل در مدارس دولتی انگلستان را ندارند و صرفا افراد دارای پاسپورت بریتانیایی یا پاسپورت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا می‌توانند فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام کنند.

قوانین مدارس انگلستان


قوانین مدارس انگلستان

قوانین مدارس انگلستان

معمولا مدارس انگلستان، خواسته‌ها و انتظارات خود از دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها را در قالب یک مجموعه قوانین تدوین می‌کنند و پیش از ثبت نام قطعی دانش‌آموزان در اختیار آنها قرار می‌دهند. بر اساس قوانین کشور انگلستان، همه مدارس این کشور باید این قوانین را که مشخص‌کننده خط مشی و سیاست‌های مدیریتی مدرسه است، از طریق وب‌سایت مدرسه در اختیار خانواده‌ها قرار دهند. این سیاست‌ها عمدتا مواردی مانند قوانین تحصیلی، رفتاری، انضباطی، مالی و موارد مشابه را توصیف می‌کند.

بر طبق قوانینی که مدارس اعلام می‌کنند، مدرسه حق برخورد و جریمه دانش‌آموزانی که قوانین را رعایت نمی‌کنند، دارد. این جریمه‌ها می‌تواند شامل مواردی همچون تذکر شفاهی، ارسال نامه به والدین، حذف از کلاس درس یا نگهداشتن دانش‌آموز در مدرسه (در ساعات مدرسه، بعد از پایان ساعات مدرسه، در روزهای آخر هفته و …) شود. به عنوان مثال، در مورد استفاده از تلفن همراه، مدارس می‌توانند سیاست خاص خود را داشته باشند. مدارس انگلستان بر اساس قانون این حق را دارند که از همراه‌داشتن تلفن همراه در همه یا بخشی از ساعات مدرسه ممانعت به عمل آورند. مثلا، در مدارس انگلستان، دانش‌آموزان فقط در صورتی می‌توانند در مدرسه حضور نداشته باشند و در کلاس درس غایب باشند که یا مبتلا به بیماری شدیدی شوند یا والدین از قبل، برای عدم حضور او از مدرسه اجازه گرفته باشند. مدارس انگلستان در مواقع لازم به دانش‌آموزانی که به دلیل مشکل بیماری قادر به حضور طولانی‌مدت در مدرسه نیستند، خدمات حمایتی کاملی ارائه می‌دهند.

طرز رفتار دانش‌آموزان به‌طور مداوم توسط مدرسه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورتی‌که دانش‌آموز رفتارهای پرخاشگرانه و تهدیدآمیزی انجام دهد که امکان آسیب‌زدن به دیگر دانش‌آموزان داشته باشد، مدرسه می‌تواند با فرد خاطی برخورد کند. همچنین، رفتارهای آسیب‌زا و تاثیرگذار بر روی محیط مدرسه نیز می‌تواند برای دانش‌آموز خاطی دارای تبعاتی باشد.

خانواده‌ها لازم است به این نکته توجه داشته باشند که مدارس در انگلستان می‌توانند در بعضی موارد در خصوص عدم رعایت قوانین به پلیس گزارش دهند. برای مثال، اگر رفتارهای قلدرمآبانه و تحکم‌آمیز (Bullying) از دانش‌آموزی سر بزند، مدرسه می‌تواند این مورد را به پلیس گزارش دهد.

علاوه بر اینها، مدارس انگلستان باید تابع قانون ضد تبعیض باشند. بدین معنا که کارکنان مدرسه باید بکوشند تا از ایجاد تبعیض بین دانش‌آموزان و آزار و اذیت آنها پیشگیری کنند.

لباس فرم در مدارس انگلستان


لباس فرم مدارس انگلستان

لباس فرم مدارس انگلستان

در بریتانیا، قانون ثابت و یکسانی برای لباس فرم در مدارس دولتی این کشور وجود ندارد. مدارس و قانونگذاران آنها در مورد لباس فرم و عناصر تشکیل‌دهنده آن تصمیم می‌گیرند. بر اساس قانون، لباس فرم در مدارس انگلستان باید هزینه معقولی داشته باشد و تهیه آن برای همه خانواده‌ها امکان‌پذیر باشد. هزینه لباس فرم هرگز نباید به عنوان مانعی برای اپلای و تحصیل دانش‌آموزان در یک مدرسه قلمداد شود.

حتی در صورت اجباری‌نبودن لباس فرم، مدارس باید برای جلوگیری از تبعیض، اقدام به تعیین استاندارد پوشش یا Dress Code کنند و دانش‌آموزان موظف هستند با پوششی بر اساس اصول مشخص‌شده، در مدرسه حاضر شوند.

طبق قانون کشور انگلستان، تعداد اجزای لباس فرم که باید از یک برند خاص تهیه شوند، باید محدود باشد و علاوه بر آن، امکان تهیه لباس فرم دست دوم هم برای خانواده‌ها فراهم شود. همچنین، مدارس باید در خصوص لباس فرم ورزشی دانش‌آموزان، انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند و در صورت ناتوانی خانواده در تهیه لباس ورزش، پشتیبانی لازم را به آنها ارائه دهند. خانواده‌های مقیم اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی می‌توانند از کمک‌هزینه خرید لباس فرم مدرسه بهره‌مند شوند.

مدارس انگلستان می‌توانند سیاست‌ها و خط مشی خاص خود در مورد لباس فرم را داشته باشند. اما هرگز نباید به صورت تبعیض‌آمیز در این خصوص تصمیم‌گیری کنند. مثلا، با اینکه مدارس می‌توانند لباس فرم دخترانه و پسرانه مجزا تعیین کنند، ولی نباید تفاوت چشمگیری در هزینه آنها وجود داشته باشد.

در صورت سرپیچی دانش‌آموزان از پوشیدن لباس فرم، مدارس مطابق با قانون می‌توانند با فرد برخورد کنند. پیروی از قوانین مدرسه، توسط همه دانش‌آموزان الزامی است.

پذیرش از مدارس انگلستان


در انگلستان مدارس زیادی وجود دارد که تعدادی از آنها جزء بهترین مدارس دنیا هستند. برای ثبت نام فرزندتان در مدارس انگلستان، باید تحقیقات جامع و وسیعی در مورد این مدارس انجام دهید تا مدرسه‌ای را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای و استعدادهای وی بوده و بتواند مسیر رشد و شکوفایی او را هموار سازد. خانواده‌ها برای انتخاب مدرسه مناسب با سوالات متعددی مواجه هستند. مدرسه تک‌جنسیتی (دخترانه یا پسرانه) را انتخاب کنم؟ یا فرزندم را در مدارس مختلط (دخترانه-پسرانه) ثبت نام کنم؟ مناسب‌ترین سن برای آغاز تحصیل فرزندم در مدارس انگلستان چندسالگی است؟ چه نوع مدرسه‌ای را انتخاب کنم؟ تعداد دانش‌آموزان بخش شبانه‌روزی مدرسه چقدر است؟ مدارس چه کمکی به شکوفایی استعدادهای تحصیلی و غیر تحصیلی فرزندم می‌کنند؟ کدام مدرسه امکانات بهتری دارد؟ مدرسه چه امکاناتی برای ارتقاء سطح زبان انگلیسی فرزندم دارد؟ اینها و سوالات متعدد دیگر، تنها بخشی از سوالات و نگرانی‌های خانواده‌ها هستند. آگاهی از پاسخ این سوالات، کمک شایانی در مسیر انتخاب درست مدرسه، به خانواده‌ها می‌کند.

 

تیم مشاوران خبره موسسه اعزام دانش‌آموز سامان استادی، با تکیه بر سالها تجربه و انجام ده‌ها پرونده موفق در زمینه ثبت نام دانش‌آموزان ایرانی در بهترین مدارس و دبیرستان‌های انگلیس، می‌کوشند تا با ارائه بهترین و مناسب‌ترین پیشنهادات، شرایط لازم برای موفقیت تحصیلی فرزندتان را فراهم کند.

دریافت پذیرش از مدارس انگلستان


دریافت پذیرش و ورود به مدارس خصوصی انگلستان فرآیندهای گوناگون و بعضا متفاوتی دارد. بعضی از مدارس در پذیرش دانش‌آموزان جدید، مخصوصا دانش‌آموزان بین‌المللی، به صورت کاملا گزینشی عمل می‌کنند. بدین صورت که پیش از تصمیم‌گیری در مورد متقاضیان جدید و صدور نامه پذیرش، از طریق برگزاری آزمون یا مصاحبه با دانش‌آموز و والدین، به بررسی سطح دانش و آمادگی او برای ورود به مدرسه می‌پردازند.

در مقابل، بعضی از مدارس با هدف فراهم‌کردن فرصت بهره‌مندی از خدمات و امکانات آموزشی باکیفیت برای طیف وسیع‌تری از دانش‌آموزان، فرآیند اعطای پذیرش در مدرسه خود را ساده‌تر کرده اند. در این مدارس، دانش‌آموزان جدید، صرفا با بررسی کارنامه سال‌های تحصیلی پیشین و در صورت خالی‌بودن ظرفیت مدرسه، شانس دریافت پذیرش و آغاز تحصیل را به دست می‌آورند.

در بعضی از مدارس انگلستان، مثلا مدارس شبانه‌روزی خاص، ارائه مدرک زبان انگلیسی (مانند IELTS) حائز اهمیت است و سطح زبان انگلیسی دانش‌آموزان، تاثیر زیادی در پذیرش یا عدم پذیرش آنها در اینگونه مدارس دارد. بنابراین، آشنایی با انواع مدارس در انگلستان و اشراف کامل بر تفاوت‌های پذیرش در هر یک از آنها، یکی از پیش‌نیازهای اولیه موفقیت در مهاجرت تحصیلی دانش‌آموزان به انگلستان به شمار می‌آید. به طور کلی، مراحل اصلی اخذ پذیرش از مدارس انگلستان، عبارتند از:

مراحل اخذ پذیرش از مدارس انگلستان

مراحل اخذ پذیرش از مدارس انگلستان

– مشاوره تحصیلی برای انتخاب مدرسه در انگلستان: اولین گام، بررسی وضعیت تحصیلی، علایق و اهداف تحصیلی و شغلی دانش‌آموز است. انتخاب مدرسه مناسب برای تحصیل فرزندتان، به شرایط مالی و اولویت‌های خانواده نیز بستگی دارد. با دریافت این اطلاعات از خانواده متقاضی، مشاوان موسسه می‌توانند از میان انبوهی از مدارس، تعدادی را که بیشتر با شرایط دانش‌آموز و خانواده وی همخوانی دارند، انتخاب کنند.

– ارائه گزینه‌های مناسب و انتخاب مدرسه در انگلستان: پس از بررسی و ارزیابی کامل وضعیت دانش‌آموز و شرایط والدین، فهرستی از مناسب‌ترین مدارس انگلستان، در اختیار خانواده قرار می‌گیرد. در این مرحله، به شما اطلاعات کاملی در مورد کیفیت آموزش، امکانات، شرایط پذیرش و تحصیل دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس منتخب، شانس موفقیت فارغ‌التحصیلان هر مدرسه در مقطع آموزش عالی و … ارائه می‌شود و به سوالات شما پاسخ داده می‌شود. با استفاده از این اطلاعات، می‌توانید در مورد گزینه‌های مطلوب خود به نتیجه نهایی برسید و یک یا دو مدرسه را برای اخذ پذیرش انتخاب کنید.

– آماده‌سازی مدارک مورد نیاز برای اپلای در مدارس انگلستان: اولین گام در فاز عملی اپلای برای دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس خصوصی انگلستان، تهیه، ترجمه و ارسال مدارک تحصیلی مورد نیاز به مدرسه است. همه مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه و در زمان مقرر، به مدرسه ارائه شوند. ارائه صحیح و کامل مدارک مورد نیاز برای پذیرش، نقش مهمی در موفقیت پرونده تحصیلی فرزندتان دارد. بسیاری از مدارس برای بررسی پرونده تحصیلی متقاضی، مدارک مشابهی را درخواست می‌کنند. برخی از این مدارک عبارتند از: کارنامه تحصیلی (ریز نمرات) سه سال تحصیلی آخر، شناسنامه یا پاسپورت، عکس، گواهینامه‌ها یا مدارکی دال بر فعالیت‌های غیر تحصیلی دانش‌آموز و سوابق واکسیناسیون وی.

– اپلای برای دریافت پذیرش از مدارس انگلستان: در گام بعدی، باید مدارک ترجمه‌شده همراه با فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش یا Application Form به مدرسه ارسال شود. در این مرحله، لازم است تا هزینه‌ای تحت عنوان اپلیکیشن فی برای بررسی پرونده دانش‌آموز به مدرسه پرداخت کنید. این مبلغ، صرف نظر از نتیجه پرونده و ارائه یا عدم ارائه پذیرش به دانش‌آموز، توسط مدرسه بازپرداخت نمی‌شود. پس از بررسی اولیه و در صورت مثبت‌بودن نظر مدرسه در مورد پرونده فرزندتان، ممکن است یک آزمون کتبی و/یا مصاحبه آنلاین برای بررسی دقیق‌تر سطح علمی و سطح زبان دانش‌آموز انجام شود. موسسه اعزام دانش‌آموز سامان اِستادی هماهنگی لازم برای فراهم‌کردن شرایط مناسب برای انجام آزمون کتبی و برگزاری جلسه مصاحبه دانش‌آموز و والدین با مدرسه را به عمل می‌آورد. هدف مدرسه از انجام مصاحبه آنلاین، علاوه بر کسب آگاهی در مورد میزان تسلط دانش‌آموز بر زبان انگلیسی، آشنایی با شخصیت، علایق، توانمندی‌ها و ارزش‌های وی و تا حدودی اطمینان از تطابق‌داشتن شرایط خانواده با مدرسه است. موسسه مهاجرتی سامان استادی، با توجه به سابقه طولانی در اخذ پذیرش از مدارس بین‌المللی، به‌خوبی دانش‌آموزان را برای انجام این آزمون آماده و به آنها کمک می‌کند تا جلسه مصاحبه را با موفقیت سپری نمایند.

اگر نتیجه ارزیابی مدرسه مثبت باشد و صلاحیت دانش‌آموز برای ورود به مدرسه، از طریق کمیته پذیرش مدرسه تایید شود، مدرسه با صدور نامه پذیرش اولیه (Offer Letter)، موافقت خود را اعلام می‌دارد. در این نامه، فهرست هزینه‌های دانش‌آموز در سال تحصیلی پیش رو با جزئیات کامل ذکر شده و یک زمان مشخص برای پرداخت این هزینه‌ها تعیین شده است. پس از پرداخت شهریه و سایر هزینه‌های ضروری، مدرسه مدرک مهمی به نام Confirmation of Acceptance for Studies (CAS) را صادر می‌کند. این نامه حاوی اطلاعات مهمی است و یکی از مدارک اصلی اقدام برای ویزای تحصیلی انگلستان است.

– پرداخت هزینه‌های تحصیل دانش‌آموز به مدرسه در انگلستان: بعد از صدور پذیرش اولیه، خانواده باید هزینه‌های اعلام‌شده توسط مدرسه را پرداخت کند. واریز شهریه سال اول تحصیل فرزندتان در مدارس انگلستان، تاثیر زیادی بر روی پذیرش یا عدم پذیرش درخواست ویزای تحصیلی ایشان دارد.

بهترین زمان برای گرفتن پذیرش از مدارس انگلستان


زمان مناسب برای اپلای در مدارس انگلستان

برای گرفتن پذیرش از مدارس انگلستان از چه زمانی اقدام کنیم؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های مدارس انگلستان با سایر کشورهای جهان، ساختار سال تحصیلی در آنهاست. سال تحصیلی در مدارس انگلستان، از سه ترم تشکیل شده است: ترم پاییز، ترم بهار و ترم تابستان. ترم اول تحصیلی مدارس، در اوایل سپتامبر آغاز می‌شود و تا اواسط دسامبر ادامه پیدا می‌کند. بعد از دو یا سه هفته وقفه (برای تعطیلات کریسمس) ترم دوم سال تحصیلی، در اوایل ژانویه آغاز می‌شود و در اواخر مارس یا اوایل آوریل به پایان می‌رسد. ترم سوم سال تحصیلی مدارس انگلستان نیز، در اواسط یا اواخر آوریل شروع می‌شود و معمولا در اواخر ژوئن (June) به پایان می‌رسد. در نتیجه، در مدارس انگلستان امکان اخذ پذیرش برای دو یا حتی سه نوبت در سال وجود دارد. البته این موضوع، به میزان بالایی به نوع مدرسه بستگی دارد و نمی‌توان یک قانون کلی برای همه مدارس بیان کرد.

زمان مناسب شروع فرآیند ثبت نام دانش‌آموزان در مدارس انگلستان، به نوع مدرسه و قوانین داخلی آن بستگی دارد. برای مثال، ظرفیت مدارس برتر انگلستان به دلیل اینکه متقاضیان بسیاری دارند، زود تکمیل می‌شود و معمولا برای شروع تحصیل در سپتامبر هر سال (حدودا شهریور ماه)، در دیرترین حالت ممکن باید از اکتبر و نوامبر (حدودا مهر و آبان) سال قبل، فرآیند ثبت نام را آغاز کرد. در مدارس خاص انگلستان که از معتبرترین و بهترین مدارس این کشور هستند، لازم است از دو یا حتی سه سال قبل از ورود به پایه مورد نظر، درخواست خود را ارائه دهید. ولی در مورد مدارس استاندارد، شرایط کمی راحت‌تر است و برای آغاز تحصیل در سپتامبر هر سال، در این مدارس از ماه‌های اکتبر و نوامبر تا ماه‌های می (May) و ژوئن (June)، یعنی اردیبهشت و خرداد، هم می‌توان اقدام کرد. برخی از مدارس، تاریخ‌ها و زمان‌های مشخصی را به عنوان مهلت ارائه درخواست ثبت نام در نظر می‌گیرند و برخی مدارس دیگر مانند ACS International Schools، در طول سال تحصیلی، به شرط داشتن ظرفیت، درخواست‌ها را بررسی می‌کنند. با این حال، به دلیل پیچیدگی‌های فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس و دبیرستان‌های انگلستان، همیشه توصیه می‌شود در اولین زمان ممکن، برای بررسی مدارس و انتخاب گزینه نهایی، اقدامات لازم توسط خانواده صورت پذیرد. بنابراین، بهتر است شرایط پذیرش در هر مدرسه را به صورت دقیق بررسی نمایید.

سوال مهم دیگر والدین، سن مناسب فرزندانشان برای ثبت نام در مدارس انگلستان است. پذیرش دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس خصوصی انگلستان، عملا از سن 4 سالگی امکان‌پذیر است. ولی غالبا در این سنین، گزینه‌ای در بین مدارس شبانه‌روزی وجود ندارد. در سیستم آموزشی سنتی انگلستان، پایه‌های تحصیلی 10 و 12 از پایه‌های تحصیلی بسیار مهم به شمار می‌آیند. پایه تحصیلی 10، شروع دوره تحصیلی دو ساله GCSE و پایه 12، شروع دوره تحصیلی دو ساله A-Level است و از پایه‌های تحصیلی مهم برای شروع تحصیل محسوب می‌شوند. البته، برخی از مدارس برای پایه تحصیلی 11 نیز، در سیستم آموزشی سنتی انگلستان، دانش‌آموز جدید می‌پذیرند. بنابراین، اگر قصد دارید فرزندتان را برای ادامه تحصیل به یکی از مدارسی که سیستم آموزشی ملی انگلستان را ارائه می‌دهند، بفرستید، باید به نکات فوق توجه نمایید. برای فرزند شما، بهترین پایه‌های تحصیلی برای شروع، پایه‌های 10 و 12 (سنین 14 یا 16 سالگی) است.

البته، مدارس انگلیس، سیستم‌های آموزشی بین‌المللی نظیر IB، AP و یا US High School Diploma را نیز ارائه می‌دهند. برای ثبت نام فرزندتان در مدارسی که این سیستم‌های آموزشی را دارند، باید پایه تحصیلی مناسب را با دقت بسیار انتخاب نمایید. برای مثال، در سیستم آموزشی IB، دو سال آخر تحصیل (پایه‌های 11 و 12)، که دانش‌آموز دیپلم IB را دریافت می‌کند، دو سال پیوسته هستند. مدارسی که این سیستم آموزشی را دارند، معمولا دانش‌آموز را فقط برای پایه 12 تحصیلی نمی‌پذیرند و او باید دو پایه آخر تحصیلی را در مدرسه حضور داشته باشد.

مراحل اخذ پذیرش از مدارس انگلستان


فرآیند دریافت پذیرش از مدارس انگلستان

برای اخذ پذیرش از مدارس انگلستان از کجا شروع کنم؟

انتخاب مدرسه مناسب در کشور انگلستان، یکی از چالش‌هایی است که خانواده‌ها در آغاز فرآیند مهاجرت تحصیلی فرزندان‌شان به این کشور، با آن مواجه می‌شوند. در انگلستان، بیش از 2.000 مدرسه مستقل و خصوصی وجود دارد که دانش‌آموزان بین‌المللی از لحاظ قانونی، مجاز به تحصیل در آنها هستند. انتخاب از میان سیستم‌های آموزشی بریتانیایی و بین‌المللی (مانند IB یا AP) با در نظرگرفتن ویژگی‌های متفاوت و متنوع مدارس در هر بخش و منطقه از انگلستان، تصمیمی گیج‌کننده و بسیار دشوار است. خانواده‌ها می‌توانند در سایت‌های مختلف، لیست مدارس انگلستان و همچنین اطلاعات بسیار زیادی در مورد آنها بیابند. ولی برای یک انتخاب صحیح، باید در مورد شخصیت و ماهیت این مدارس نیز اطلاعات کاملی داشته باشند تا بتوانند تشخیص دهند که آیا این مدرسه برای فرزند آنها مناسب است یا خیر؟

بهترین راه برای دوری از اشتباه و طی‌کردن مطلوب مسیر پیچیده مهاجرت تحصیلی، استفاده از تخصص و دانش یک مشاور تحصیلی مناسب است که با اشراف کامل بر ساختار آموزشی و فهرست متنوع مدارس کشور انگلستان، بتواند در انتخاب بهترین گزینه و اتخاذ بهترین تصمیم، شما را یاری کند. وجود یک مشاور امین و دلسوز در کنار خانواده‌ها، به آنها کمک می‌کند تا بر اساس توانایی‌های تحصیلی دانش‌آموز، سطح زبان انگلیسی، شخصیت و علاقمندی‌های او، از میان صدها گزینه موجود، مدرسه مناسب را برگزینند. پس از انتخاب مدرسه و اخذ پذیرش تحصیلی، در فرآیند اخذ ویزای تحصیلی انگلستان نیز همراهی مشاور آگاه به جزئیات اخذ این نوع ویزا، می‌تواند راه را برای خانواده‌ها هموار کرده و با ارائه اطلاعات دقیق و درست، شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان را تسهیل کند. ما در موسسه مهاجرتی سامان اِستادی، با سالها تجربه در حوزه مهاجرت تحصیلی و انجام پرونده‌های موفق اعزام دانش‌آموز و دانشجو به کشور انگلستان، در تلاش هستیم تا به متقاضیان خود بهترین مسیر مهاجرتی را پیشنهاد دهیم.

در موسسه مهاجرتی سامان استادی، مشاوران ما از مراحل ابتدایی فرآیند اخذ پذیرش تا مراحل نهایی اخذ ویزا و ورود دانش‌آموز به مدرسه و شروع به تحصیل، همراه و در کنار خانواده‌ها هستند. در طول این زمان، همواره تلاش داریم تا با ارائه اطلاعات دقیق و درست، مسیر تصمیم‌گیری و انتخاب را برای خانواده‌ها تسهیل نموده، به سوالات آنها پاسخ دهیم و نگرانی‌های آنها را برطرف کنیم. موسسه اعزام دانش‌آموز سامان استادی، با بیش از 100 مدرسه در انگلستان همکاری نزدیک دارد و با توجه به شناخت کامل در مورد این مدارس، می‌تواند راهنمای مناسبی برای مهاجرت تحصیلی فرزندان شما در مقطع پیش از دانشگاه به کشور انگلستان باشد.

سیستم‌های آموزشی مدارس انگلستان

ضرورت شناخت سیستم آموزشی مدارس انگلستان


هدف اصلی آموزش، آماده‌کردن افراد برای زندگی بهتر و مجهزساختن آنها به دانش و مهارت‌هایی است که برای ایفای نقش موثر در یک جامعه پررونق و توسعه‌یافته نیاز دارند. نظام آموزشی باید جوانانی فهیم و باانگیزه برای ورود به بازار کار یا تحصیلات دانشگاهی، تربیت کند که بتوانند تصمیمات آگاهانه و درست در مسائل زندگی روزمره، تحصیل یا کار خود اتخاذ کنند. در سطح ملی نیز، سیستم آموزشی باید توانایی تأمین نیروی کار مورد نیاز صنایع و بخش‌های مختلف اقتصادی را داشته باشد. یک سیستم آموزشی پویا و منطبق با نیازهای واقعی جامعه، باید قابلیت پاسخ‌گویی به نیازهای آموزشی جامعه خود را در سطوح مختلف داشته باشد. توانایی‌ها و استعدادهای متنوع دانش‌آموزان و لزوم رشد و پرورش آنها در ابعاد تحصیلی، اجتماعی و شخصیتی، ضرورت وجود یک سیستم آموزشی پاسخ‌گو به این نیازها را بیش از پیش نمایان می‌کند.

 

سیستم آموزشی انگلستان یکی از باسابقه‌ترین و پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزشی دنیا است و بسیاری از مدارس و دانشگاه‌های شناخته شده در سراسر دنیا را در خود جای داده است. در نظام آموزشی انگلستان، سعی شده است که برای رشد و شکوفایی هر طیفی از استعدادها و توانایی‌های محصلان، برنامه خاص و ویژه‌ای داشته باشد. به همین دلیل است که در سطوح تحصیلی پیش از دانشگاه، انواع مختلفی از مدارس و همچنین سیستم‌های آموزشی ملی و بین‌المللی متنوع، در این نظام آموزشی وجود دارد. شما در مقام تصمیم‌گیری برای انتخاب مدرسه مناسب برای تحصیل فرزندتان در انگلستان، با تعداد زیادی از مدارس و سیستم‌های آموزشی مواجه هستید. برای گرفتن تصمیم درست، باید به شناخت و آگاهی درستی از آنها برسید تا بتوانید مدرسه‌ای انتخاب کنید که مطابق با علایق، توانمندی‌ها، استعدادها و چشم‌انداز آینده تحصیلی و کاری فرزندتان باشد. در این بخش، تلاش شده تا اطلاعات مفیدی در مورد ساختار و انواع سیستم‌های آموزشی مدارس انگلستان ارائه شود.

سیستم آموزشی سنتی در مدارس انگلستان


سیستم آموزشی سنتی در مدارس انگلستان

سیستم آموزشی سنتی در مدارس انگلستان

پادشاهی انگلستان از چهار کشور انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی تشکیل شده است. در میان این کشورها، سیستم آموزشی اسکاتلند با سه کشور دیگر تفاوت‌های بیشتری دارد که در انتهای این بخش، به معرفی کوتاه آن می‌پردازیم.

سیستم آموزشی سنتی انگلستان که از دیرباز در مدارس دولتی و تعداد زیادی از مدارس خصوصی (اعم از روزانه یا شبانه‌روزی) این کشور تدریس می‌شود، با عنوان سیستم آموزشی ملی انگلستان یا National Curriculum شناخته می‌شود. این سیستم آموزشی به چهار مرحله (یا بخش یا سطح (Key Stage)) تقسیم‌بندی می‌شود. آموزش اجباری در انگلستان از سن 5 سالگی آغاز شده و تا 16 سالگی ادامه دارد. در این سن دانش‌آموزان تصمیم می‌گیرند که آیا مسیر تحصیلات دانشگاهی را برای آینده خود انتخاب کنند یا با یادگیری حرفه و مهارت وارد بازار کار شوند. مراحل اصلی سیستم آموزشی سنتی انگلستان عبارتند از:

 • مرحله اصلی 1: دانش‌آموزان 5 تا 7 ساله
 • مرحله اصلی 2: دانش‌آموزان 7 تا 11 ساله
 • مرحله اصلی 3: دانش‌آموزان 11 تا 14 ساله
 • مرحله اصلی 4: دانش‌آموزان 14 تا 16 ساله

در پایان هر یک از این مراحل اصلی، عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان به‌طور جدی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد تا صلاحیت وی برای ورود به مرحله بعدی تعیین شود. در مدارس ابتدایی انگلستان (Primary Schools)، دانش‌آموزان از سن 5 تا 11 سالگی، دو مرحله اصلی 1 و 2 را به پایان می‌رسانند. آموزش ابتدایی در مدارس انگلستان دربرگیرنده سال‌های Reception (مخصوص کودکان 4 تا 5 ساله) و سال‌های 1 تا 6 تحصیل است. در سال 6، آزمون SAT برای پایان مرحله اصلی 2 انجام می‌شود.

آموزش متوسطه (دبیرستان) در انگلستان، مراحل اصلی 3 و 4 را شامل می‌شود و دانش‌آموزان سنین 11 تا 16 ساله، در مقطع دبیرستان تحصیل می‌کنند. دوره دبیرستان در انگلیس، با پایه‌های تحصیلی 7 و 8 آغاز می‌شود. دروسی مانند زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم، علوم انسانی و یک زبان خارجی امروزی در این مقطع به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. علاوه بر این، فهرستی شامل دروس اختیاری (هنر، موسیقی، نمایش، زبان لاتین، علوم ورزشی، تکنولوژی طراحی، علوم کامپیوتر) در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد و می‌توانند بر اساس علاقمندی خود چند درس اختیاری را نیز برای تحصیل در این دو سال انتخاب کنند.

سال 9، یکی از مهم‌ترین سال‌های تحصیلی در سیستم آموزشی مدارس انگلستان به شمار می‌آید. در این سال، اکثر دانش‌آموزان از مدرسه Junior School (معادل مدرسه راهنمایی در ایران) وارد Senior School (دبیرستان) می‌شوند  و پایه خوبی برای ورود به دوره آموزشی GCSE در دانش‌آموزان شکل می‌گیرد.

دوره تحصیلی GCSE در مدارس انگلستان

دو سال آخر مقطع متوسطه (سال 10 و 11) دانش‌آموزان برای آزمون‌های General Certificate of Secondary Education (GCSE) آماده می‌شوند. در سیستم آموزشی مدارس انگلستان، دانش‌آموزان در دوره آموزشی GCSE، بین 9 تا 12 موضوع درسی را سپری می‌کنند. از این میان، بعضی از دروس مانند: انگلیسی، ریاضی، دو یا سه درس از مجموعه دروس علوم (Science)، تاریخ یا جغرافیا، یک زبان مدرن و غیره) اجباری هستند. بعضی از دروس نیز از ماهیت اختیاری برخوردارند و دانش‌آموزان بر اساس توانمندی‌ها و اولویت‌های خود از میان آنها چند درس را انتخاب می‌کنند. در پایان برنامه دو ساله دوره آموزشی GCSE، دانش‌آموزان در آزمون‌های مربوطه شرکت می‌کنند و در صورت موفقیت و کسب نتایج مطلوب، گواهینامه GCSE را به دست می‌آورند. موضوعات انتخابی در سیستم آموزشی، تاثیر زیادی در ادامه تحصیل دانش‌آموز در دوره آموزشی A-level یا سیستم آموزشی IB و ورود به دانشگاه و انتخاب شغل آینده او دارند.

پس از پایان دوره GCSE و دریافت مدرک تحصیلی آن، دانش‌آموزان در مورد آینده تحصیلی و کاری خود تصمیم می‌گیرند. اگر فردی علاقمند به تحصیلات دانشگاهی باشد، معمولا وارد دوره‌های تحصیلی پیش‌دانشگاهی می‌شود؛ در غیر اینصورت، تحصیل را رها کرده و وارد بازار کار می‌شود.

دوره تحصیلی A-level در مدارس انگلستان

در سیستم آموزش مدارس انگلستان، دانش‌آموزان پس از سن 16 سالگی می‌توانند در یک برنامه آموزشی دو ساله تحت عنوان A-level تحصیل کنند و با شرکت در آزمون‌های سطح پیشرفته (Advanced level examination)، صلاحیت ورود به مقطع آموزش عالی در انگلستان را به دست آورند. در این سیستم آموزشی، غالبا دانش‌آموزان در 3 یا 4 موضوع مرتبط با رشته تحصیلی دانشگاهی دلخواه خود تحصیل می‌کنند. آزمون‌های دوره آموزشی A-level به صورت سراسری و دولتی در کشور انگلستان برگزار می‌شوند؛ بنابراین، در دانشگاه‌های انگلستان و سایر موسسات آموزشی در سراسر دنیا دارای اعتبار بسیار بالایی هستند.

دانش‌آموزان در پایان سال 13، پس از شرکت در آزمون‌های مربوط به هر موضوع درسی و در صورت کسب نتایج مطلوب، گواهینامه تحصیلی A-level خود را دریافت می‌کنند.

سیستم آموزشی مدارس اسکاتلند

سیستم آموزشی کشور اسکاتلند تا حدودی با سیستم آموزشی سه کشور انگلیس، ولز و ایرلند شمالی، متفاوت است. در این بخش، تلاش می‌کنیم به اختصار به نکات اصلی این تمایزها اشاره کنیم.

آموزش ابتدایی در کشور اسکاتلند، 7 سال طول می‌کشد. دانش‌آموزان در گروه سنی 5 تا 12 ساله، در مقطع ابتدایی مدارس اسکاتلند به تحصیل می‌پردازند. پس از آن، دانش‌آموزان 12 تا 16 ساله، وارد آموزش متوسطه اول می‌شوند که 4 سال طول می‌کشد.

در کشور اسکاتلند، دانش‌آموزان پس از 11 سال آموزش اجباری در مقطع ابتدایی و متوسطه، برای اخذ گواهینامه پایان دوره آموزش متوسطه اسکاتلند، در آزمون‌های مربوطه شرکت می‌کنند. این گواهینامه با عنوان Scottish Certificate of Education یا SCE و SCE Standard Grade شناخته می‌شود. این آزمون در سطح استاندارد یا متوسط برگزار می‌شود. در سال‌های اخیر، گواهی Scottish Qualifications Certificate یا SQC به عنوان جایگزین مدرک SCE ارائه شده است. دو مدرک SCE و SQC معادل دیپلم دبیرستان هستند.

بعد از SCE Standard Grade، دانش‌آموزان طی یک دوره یک یا دو ساله، با گذراندن آموزش‌های اختصاصی، برای ورود به آموزش عالی، بازار کار یا آموزش فنی-حرفه‌ای آماده می‌شوند. پس از پایان این دوره، گواهی SCE Higher Grade یا SCE Advanced Higher Grade به فارغ‌التحصیلان اعطا می‌شود.

آموزش فنی-حرفه‌ای در اسکاتلند منتهی به دریافت مدرک Scottish Vocational Qualification یا SVQ می‌شود. این دوره‌ها، دانش و مهارت‌های مورد نیاز دانش‌آموز برای ورود به یک شغل خاص را به وی می‌آموزد. آموزش‌های حرفه‌ای، برای پاسخ به نیازهای گوناگون دانش‌آموزان، در 5 سطح مختلف از لحاظ دشواری ارائه می‌شوند که دربرگیرنده سطوح تازه‌کار تا افراد متخصص و باتجربه است.

سیستم‌های آموزشی بین‌المللی در مدارس مستقل یا خصوصی انگلستان


سیستم‌های آموزشی بین‌المللی در مدارس خصوصی انگلستان

سیستم‌های آموزشی بین‌المللی در مدارس خصوصی انگلستان

مدارس خصوصی و مستقل انگلستان در انتخاب سیستم آموزشی خود آزاد هستند و ملزم به ارائه سیستم آموزشی ملی انگلستان (UK National Curriculum) نیستند. همچنین، تعداد دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس خصوصی در مقایسه با مدارس دولتی بسیار بالاتر است. از این رو، مدارس خصوصی اقدام به ارائه سیستم‌های آموزشی بین‌المللی و معتبری کرده اند که راه را برای ادامه تحصیل فارغ‌التحصیلان در دانشگاه‌های انگلستان و سایر کشورهای جهان باز می‌کند. سیستم‌های آموزشی بین‌المللی در مدارس انگلستان شامل سیستم آموزشی IB، سیستم آموزشی AP و سیستم آموزشی High School Diploma می‌شود؛ که در اینجا، به معرفی کوتاه آنها می‌پردازیم:

سیستم آموزشی International Baccalaureate یا IB در مدارس انگلستان

سیستم آموزشی IB، یکی از شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین سیستم‌های آموزشی دنیاست که در 5.000 مدرسه در انگلستان و سایر کشورهای جهان ارائه می‌شود. در این سیستم آموزشی ساختاریافته و هدفمند، دانش‌آموزان رده سنی 3 تا 18 ساله، امکان تحصیل دارند. مهم‌ترین اهداف سیستم آموزشی IB، توسعه روحیه کنجکاوی و پرسشگری در کودکان و نوجوانان و پرورش افرادی دانا، دارای اعتماد به‌نفس و مسئولیت‌پذیر است.

سیستم آموزشی IB، اولین بار توسط بنیاد IBO در کشور سوئیس، به صنعت جهانی آموزش معرفی شد. IB شامل 4 برنامه آموزشی می‌شود که هر یک، به صورت اختصاصی به آموزش دانش‌آموزان در گروه‌های سنی و سطوح آموزشی خاص می‌پردازند.

– برنامه سال‌های ابتدایی یا Primary Years Program (PYP)

– برنامه سال‌های میانی یا Middle Years Program (MYP)

– برنامه دیپلم یا Diploma Program (DP)

– برنامه شغلی یا Career-related Program (CP)

سیستم آموزشی IB، دانش‌آموزان را در مسیر صحیح تحصیلی هدایت می‌کند و باعث توسعه مهارت‌های آنها شده و اعتماد به‌نفس مورد نیاز برای موفقیت و ایجاد تغییرات بادوام را به آنها می‌دهد. مدرک صادرشده در سیستم آموزشی IB دارای اعتبار جهانی است و دانش‌آموزان در حین تحصیل در مدارس IB، به راحتی می‌توانند در سایر مدارس مشابه جابجا شوند. سیستم آموزشی IB، شامل گروهی از موضوعات درسی اجباری است که مورد قبول دانشگاه‌های زیادی در جهان است.

سیستم آموزشی Advanced Placement یا AP در مدارس انگلستان

سیستم آموزشی AP، یک سیستم آموزشی کاملا آمریکایی است که در دهه 50 میلادی توسط موسسه College Board در آمریکا توسعه یافت. هدف اصلی برنامه آموزشی AP، ارائه دروسی در سطح پیشرفته (در سطح دانشگاه) برای دانش‌آموزان دبیرستانی بوده است تا آنها را به خوبی برای ورود به کالج یا دانشگاه آماده کند. موسسه College Board، به عنوان پدیدآورنده این سیستم آموزشی، برنامه درسی و آزمون‌های آن را تدوین و برگزار می‌کند. بر اساس تعریف کالج بورد، دوره‌های AP دوره‌هایی جامع و سختگیرانه هستند که در موضوعات متنوع درسی در سطح کالج ارائه می‌شوند و به دانش‌آموزان فرصت گذراندن واحدهای درسی در سطح کالج یا دانشگاه را در مقطع دبیرستان، می‌دهند. برنامه آموزشی AP، شامل 38 درس مختلف است که برخی از آنها عبارتند از: هنر، زیست‌شناسی، محاسبات، شیمی، علوم کامپیوتر، اقتصاد، زبان انگلیسی، محیط زیست، تاریخ اروپا، فیزیک، روانشناسی، آمار، ریاضی و دروس متعدد دیگر. دانش‌آموزان پایه‌های 10 تا 12 امکان انتخاب دروس خود در سطح پیشرفته را دارند و بسته به توانایی‌ها، اهداف و برنامه‌های تحصیلی آینده خود، می‌توانند یک، دو یا چند درس را در سطح پیشرفته انتخاب کنند.

دوره‌های AP به دانش‌آموزان انعطاف‌پذیری لازم برای تغییر رشته، گرفتن مدرک دوم یا تحصیل در کشورهای دیگر را می‌دهند. در واقع با گذراندن دوره‌های AP در دبیرستان، زمان کمتری در کالج صرف گذراندن واحدهای مقدماتی می‌شود و دانشجو می‌تواند زودتر فارغ‌التحصیل شود یا دوره‌های دلخواه خود را بگذراند. نمره‌دهی AP از 1 تا 5 است و برای گذراندن موفقیت‌آمیز هر واحد، کسب نمره 3 و بالاتر الزامی است. گذراندن دوره‌های AP معمولا 8 ماه طول می‌کشد و اکثر دانش‌آموزان، در سال آخر دیپلم خود اقدام به گذراندن آنها می‌کنند.

سیستم آموزشی US High School Diploma در مدارس انگلستان

دیپلم دبیرستان آمریکا یا US High School Diploma گواهینامه استاندارد پایان تحصیلات دبیرستان در کشور آمریکاست. این سیستم آموزشی از برنامه درسی کاملا آمریکایی پیروی می‌کند که انعطاف‌پذیری بالا و موضوعات درسی متنوعی را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. این گواهینامه معتبر پایان دبیرستان، درهای زیادی را در مقطع آموزش عالی به روی فارغ‌التحصیلان باز می‌کند و مسیر ورود به دانشگاه‌های قاره آمریکای شمالی را برای دارندگان هموار می‌سازد.

سیستم آموزشی American High School Diploma به دانش‌آموزان پایه‌های 9 تا 12 ارائه می‌شود. دانش‌آموزانی که سیستم آموزشی US High School Diploma را انتخاب کنند، می‌توانند با انتخاب از میان تعدادی دوره اجباری و اختیاری، برنامه درسی مخصوص به خود را ایجاد کنند. دوره‌های این سیستم آموزشی در سطوح مختلفی از دشواری ارائه می‌شود و دانش‌آموزان باید بر اساس سطح توانمندی و با توجه به علایق خود، اقدام به انتخاب دوره‌ها و موضوعات درسی مناسب نمایند. تحصیل در سیستم آموزشی US High School Diploma مناسب افرادی است که به یادگیری موضوعات متنوعی علاقه دارند و تمایل به ادامه تحصیل در مقطع آموزش عالی در دانشگاه‌های آمریکا دارند که با داشتن آزادی عمل بیشتر در انتخاب دوره‌های تحصیلی در یک سیستم آموزشی منعطف، عملکرد تحصیلی‌شان نیز ارتقاء پیدا می‌کند.

زبان آموزش در مدارس انگلستان


زبان آموزش در مدارس انگلستان

زبان آموزش در مدارس انگلستان

کشور انگلستان، به عنوان زادگاه و خاستگاه اصلی زبان انگلیسی، تاکید بسیاری بر روی استفاده و یادگیری زبان انگلیسی دارد. برای مثال، یادگیری زبان انگلیسی (در دروسی مانند زبان و ادبیات انگلیسی) مورد تأکید بسیار مدارس در دوره آموزشی GCSE (از سیستم آموزشی سنتی انگلستان) است. بخش‌ها و کشورهای مختلف تشکیل دهنده بریتانیای کبیر، رویکرد مختلفی در خصوص آموزش زبان خارجی در دوره آموزشی GCSE دارند. در کشور انگلیس، بر اساس دستورالعمل‌های دولتی، زبان انگلیسی و ادبیات انگلیسی تحت عنوان درس انگلیسی، جزء دروس اجباری برنامه آموزشی GCSE به شمار می‌آیند. در کشور ولز، زبان ولزی علاوه بر انگلیسی، زبان رسمی محسوب می‌شود. در مدارس ولز، با اینکه یادگیری زبان خارجی اجباری نیست، ولی دانش‌آموزان باید در دوره GCSE دو زبان انگلیسی و ولزی را بیاموزند.

در کشور ایرلند شمالی، قوانین شباهت زیادی به کشور انگلیس دارد. درس انگلیسی (شامل زبان و ادبیات انگلیسی) یکی از سه درس اجباری در برنامه آموزشی دانش‌آموزان است. اما در مدارس خصوصی، ممکن است یادگیری زبان خارجی به عنوان درس اجباری برای همه دانش‌آموزان در نظر گرفته شود. در کشور اسکاتلند، با اینکه سیستم آموزشی تفاوت‌هایی با سایر بخش‌های بریتانیا دارد، اما قوانین مربوط به یادگیری زبان خارجی تقریبا یکسان است. در مدارس دولتی، اجباری برای یادگیری زبان خارجی نیست ولی، مدارس خصوصی می‌توانند بر اساس اولویت‌های خود امکان یادگیری فهرستی از زبان‌های خارجی را در اختیار دانش‌آموزان خود قرار دهند.

بعضی از مدارس خصوص انگلستان، یادگیری یک زبان خارجی را به عنوان یک واحد درسی اجباری در سیستم آموزشی خود در نظر گرفته اند. یادگیری زبان خارجی به رشد شخصی و حرفه‌ای دانش‌آموزان کمک زیادی می‌کند و به آنان مهارت‌هایی را می‌آموزد که در آینده برای آنها مفید است.

در اغلب مدارس خصوصی انگلستان، بر اساس سیستم آموزشی ارائه‌شده در سال‌های مختلف تحصیل، دانش‌آموزان از فرصت یادگیری فهرست گسترده‌ای از زبان‌های خارجی مانند فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی، چینی مندرین، عربی و … بهره‌مند می‌شوند. علاوه بر این، اغلب مدارس بین‌المللی یا خصوصی انگلستان، که دانش‌آموزان خارجی را نیز ثبت نام می‌کنند، دوره‌هایی برای آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی (ESL) ارائه می‌دهند. این دوره‌ها با هدف ارتقاء سطح توانمندی دانش‌آموزان خارجی در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی و سازگاری هرچه بیشتر و سریع‌تر آنها با محیط زندگی و یادگیری جدید برگزار می‌شوند.

کتاب‌های درسی مدارس انگلستان


لیست کتاب‌های درسی مدارس انگلستان

لیست کتاب‌های درسی مدارس انگلستان

سیستم‌های آموزشی سنتی مدارس انگلستان (شامل GCSE و A-level)، موضوعات درسی متنوعی دارند که برخی از آنها اجباری (Core Subjects) و بعضی از آنها اختیاری (Optional Subjects) هستند و دانش‌آموزان بر اساس علاقه‌مندی و اهداف تحصیلی یا شغلی خود می‌توانند از بین موضوعات موجود، انتخاب کنند. در کشور انگلستان، دولت بریتانیا در مورد موضوعات درسی سیستم‌های آموزشی مختلف تصمیم‌گیری می‌کند. برای مثال، برای درس ادبیات انگلیسی در دوره آموزشی GCSE، بر اساس مقررات دولت مدارس باید یک کتاب از شکسپیر، مجموعه‌ای از اشعار تا سال 1789 (شامل اشعار دوره رومانتیک)، یک رمان از قرن نوزدهم و یک نمایشنامه یا رمان که بعد از سال 1914 نوشته شده را در برنامه درسی مدرسه خود استفاده کنند.

کتاب‌های درسی در مدارس انگلستان، علاوه بر دستورالعمل‌های دولت بریتانیا، تابع تصمیم‌های بورد امتحانات این کشور هم است. بوردهای امتحانات در کشور انگلستان غالبا از معلمان قدیمی و باسابقه تشکیل شده است. این بوردها گزینه‌هایی برای کتاب‌های درسی در چارچوب اعلام‌شده توسط دولت بریتانیا ارائه می‌دهند. بورد امتحانات، در مورد متون و کتاب‌هایی که در طبقه‌بندی‌های دولت تعیین‌شده، تصمیم می‌گیرد. در کشورهای انگلیس، ولز و ایرلند شمالی، پنج بورد اصلی امتحانات عبارتند از Assessment and Qualifications Alliance (AQA)، Council for Curriculum and Examinations Assessment (CCEA)، Pearson Edexcel، Oxford, Cambridge and RSA Exams (OCR) و Welsh Joint Examinations Committee (WJEC). بنابراین، تصمیم‌گیری و انتخاب مواد آموزشی و کتاب‌های درسی در هر مدرسه، به بورد امتحانات انتخابی مدرسه بستگی دارد.

برای مثال، در بعضی از مدارس که آموزش بر اساس بورد امتحانات AQA ارائه می‌شود، کتاب GCSE Mathematics for AQA Higher Student Book برای تدریس درس ریاضی در دوره آموزشی GCSE به کار می‌رود. علاوه بر این، برای تدریس درس‌های زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک در همین بورد امتحانات، کتاب‌هایی مانند AQA GCSE (9-1) Biology Student Book، AQA GCSE Chemistry و AQA GCSE (9-1) Physics Student Book استفاده می‌شود.

در دوره آموزشی A-level بر اساس بورد امتحانات AQA، کتاب‌های New A-Level Maths Edexcel Complete Revision & Practice برای آموزش درس ریاضی، کتاب A-Level Biology: OCR A Year 1 & 2 Complete Revision & Practice برای درس زیست‌شناسی، A-Level Physics: AQA Year 1 & 2 Complete Revision & Practice برای فیزیک و AS and A-Level Psychology: AQA Complete Revision & Practice برای تدریس روانشناسی استفاده می‌شود.

در سیستم‌های آموزشی بین‌المللی مانند IB یا US High School Diploma و Advanced Placement، مدارس از کتاب‌هایی برای آموزش دانش‌آموزان استفاده می‌کنند که منطبق با اصول آموزشی ارائه‌شده توسط سازمان‌های پدیدآورنده آن سیستم‌های آموزشی تعیین می‌گردد. کتاب‌ها و منابع آموزشی سیستم‌های آموزشی بین‌المللی مورد بازبینی مراجع قانونی مرتبط قرار می‌گیرد و در صورت نیاز به اصلاحیه در راستای ارتقاء کیفیت یادگیری دانش‌آموزان، به مدارس اطلاع‌رسانی می‌شود. مدارس بین‌المللی موظفند آموزش‌های خود را بر اساس جدیدترین اصول آموزشی و به‌روزترین کتاب‌ها و منابع موجود در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند.

اعتبار مدارک مدارس انگلستان


اعتبار مدارک مدارس انگلستان

اعتبار مدارک مدارس انگلستان

بر اساس قانون کشور انگلستان، عملکرد همه مدارس اعم از دولتی، خصوصی یا مستقل، باید به‌طور منظم و سالانه مورد ارزیابی و بررسی دقیق سازمان‌های اعطاکننده اعتبارنامه قرار بگیرند. این قانون تضمین‌کننده رعایت حداقل کیفیت آموزشی در همه مدارس انگلستان است.

در کشور انگلستان، علاوه بر سازمان‌های تحت نظارت دولت مانند شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کنسول) یا OFSTED، تعداد زیادی از موسسات بازرسی و تایید اعتبار خصوصی نیز در حوزه‌هایی مانند مدارس مستقل، مدارس بین‌المللی یا مدارس شبانه‌روزی انگلستان، اقدام به انجام ارزیابی‌های منظم و سالانه عملکرد و استانداردهای آموزشی مدارس کرده اند. هر یک از این موسسات، علاوه بر سنجش و بررسی دقیق معیارهایی مانند کیفیت آموزش، کیفیت خدمات و امکانات، سطح دانش و مهارت کارکنان، سطح رفاه دانش‌آموزان و غیره، ویژگی‌هایی مانند خدمات آموزش زبان انگلیسی، امکانات اسکان شبانه‌روزی و موارد متعدد دیگر را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند.

در وب‌سایت‌های موسسات ارزشیابی و تایید اعتبار مدارس انگلستان، اطلاعات به‌روز و کاملی در مورد مدارس تحت نظارت ارائه می‌شود و می‌توانید در هنگام بررسی و انتخاب مدرسه برای تحصیل فرزندتان، با استناد به گزارش‌های ارائه‌شده و اولویت‌های خود، بهترین تصمیم را در مورد محل تحصیل فرزندتان بگیرید. در پایان این بخش، به معرفی بعضی از سازمان‌های اعتبارسنجی موسسات آموزشی انگلستان می‌پردازیم.

– Office for Standards in Education, Children’s Services and Skills – OFSTED

– British Accreditation Council – BAC

– Accreditation Service for International Colleges – ASIC

– British Council

– Independent Schools Council – ISC

– British Association of Independent Schools with International Students – BAISIS

– Association for the Education and Guardianship of International Students – AEGIS

– Boarding Schools’ Association – BSA

– Pearson Education

– Independent Schools Association – ISA

– Independent Schools Inspectorate – ISI

– Independent Association of Prep Schools – IAPS

– Council of British International Schools – COBIS

– Headmasters’ and Headmistresses’ Conference – HMC

– Council of International Schools – CIS

– Office of Qualifications and Examinations Regulation – OFQUAL

– Council for the Curriculum, Examinations & Assessment – CCEA

– International Baccalaureate Organization – IBO

5/5 - (3 امتیاز)

26 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. سارا فیاضی 21 مرداد 1402

  سلام وقتتون بخیر. من میخوام دخترم رو برای سال آخر دبیرستان بفرستم انگلستان و بعدش دانشگاه. راهنمایی میکنین لطفا؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 22 مرداد 1402

   سلام روز بخیر خانم فیاضی عزیز. ببینید توی سیستم‌های آموزشی انگلستان و بین‌المللی مثل A-level و IB، تحصیل توی تک‌پایه عمدتا امکان‌پذیر نیست و فرزندتون باید برای دو سال پایانی دبیرستان پذیرش بگیره. که توی مدارس انگلستان میشه پایه 12 و 13. اگر به مشاوره نیاز دارید، فرم ارزیابی دانش‌آموز رو تکمیل کنید تا همکارانم باهاتون تماس بگیرن. موفق باشید.

   پاسخ دادن
 2. طاهره عبدی 23 مرداد 1402

  سلام چطوری متونم ازتون مشاوره بگیرم؟ برای دانش آموز 16 ساله، رشته تجربی

  پاسخ دادن
  فهیمه جبلی 25 مرداد 1402

  سلام. الان خیلی دیره برای اپلای؟ دخترم کلاس یازدهمه میخوام بفرستمش انگلیس. میشه راهنمایی کنین؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 28 مرداد 1402

   سلام خانم جبلی عزیز. با توجه به اینکه از ماه بعد سال تحصیلی شروع میشه، ممکنه کمی کار سخت باشه. لطفا فرم ارزیابی دانش‌آموز رو تکمیل کنید تا همکارانم بتونن باهاتون تماس بگیرن. به امید موفقیت.

   پاسخ دادن
  mahsa 30 مرداد 1402

  سلام. توی انگلستان فرق میکنه تحصیل رو از GCSE شروع کنیم یا A level؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 30 مرداد 1402

   سلام. دوره تحصیلی GCSE برای دو سال پیش از دبیرستانه و A-level برای دو سال پایانی (یعنی سال 12 و 13). اگر منظورتون اینه که از چه سنی تحصیل در انگلستان رو شروع کنین، خب بستگی به خودتون و توانایی سازگاری با شرایط جدید رو داره. بعضی افراد در سنین پایین‌تر سازگاری بیشتری نشون میدن. اگر احتیاج به مشاوره برای تصمیم‌گیری دارید فرم ارزیابی دانش‌آموز رو تکمیل کنید تا همکارانم با شما تماس بگیرند. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  شهلا رستگار 30 مرداد 1402

  سلام. امکان جابجایی دانش آموز بین کانادا و انگلستان وجود داره؟ دخترم کانادا درس میخونه میخوام بیارمش انگلستان. شدنیه؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 30 مرداد 1402

   سلام روزتون بخیر. شرایط یه مقدار پیچیده است. لطفا با سامان اِستادی تماس بگیرید تا مشاور موسسه بتونن بهتر و دقیق‌تر راهنمایی کنن.

   پاسخ دادن
  محمود علایی 01 شهریور 1402

  سلام. سیستم آموزشی IB بهتره A-Level؟ با توجه به اینکه IB بین المللیه، پذیرش گرفتن باهاش تو بقیه کشورها راحت تره درسته؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 01 شهریور 1402

   سلام جناب علایی، وقتتون بخیر. مدارکی و دیپلم‌های IB و A-level هر دو بسیار معتبر هستن و می‌تونین در دانشگاه‌های معتبر دنیا اپلای کنین و پذیرش بگیرید. از این بابت تفاوتی با هم ندارن. در مقاله‌های سیستم آموزشی IB و دوره آموزشی A-level انگلستان اطلاعات خوبی در مورد این دو ارائه دادیم. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  صبحی 04 شهریور 1402

  من ویزای توریستی کانادا داشتم و تونستم تبدیلش کنم به کاری. میتونم فرزندمو از انگلستان ببرم کانادا و شرایط تحصیلش چجوریه؟ سپاس

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 04 شهریور 1402

   سلام وقت بخیر. بله امکان‌پذیره. در صورتی که ورک پرمیت داشته باشید فرزندتون مانند شهروندان کانادایی می‌تونه به رایگان در کانادا تحصیل کنه. اینجا در مورد شرایط تحصیل رایگان در مدارس کانادا توضیح دادیم. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  سهیلاعزیزی 13 شهریور 1402

  با سلام. برای دانش آموز پسر پایه یازدهم میشه الان پذیرش گرفت؟ استعداد درخشانه معدلش 20 ه.

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 13 شهریور 1402

   سلام خانم عزیزی، روزتون بخیر. با توجه به نزدیک‌بودن شروع سال تحصیلی در انگلستان و زمان‌بربودن پروسه ویزا، ممکنه حتی در صورت گرفتن پذیرش هم به موقع به مدرسه نرسید. فرزندتون از لحاظ تحصیلی قطعا وضعیت خوبی دارن، اما باید ببینیم کدوم مدارس ظرفیت خالی دارن یا در صورت پر بودن، آیا میانه سال تحصیلی هم پذیرش می‌کنن یا خیر. بعد هم وارد پروسه ویزا می‌شیم که اگر همه مدارک آماده باشه، می‌تونیم امیدوار باشیم زود نتیجه رو اعلام کنن. بنابراین، بهتون توصیه می‌کنم فرم ارزیابی دانش‌آموز رو هرچه سریع‌تر تکمیل کنین تا همکاران ما با شما تماس بگیرن و پروسه اخذ پذیرش رو آغاز کنیم. موفق باشید و به امید دیدار.

   پاسخ دادن
  سارا 15 شهریور 1402

  سلام وقتتون بخیر من ۱۱ سالمه و امسال میرم هفتم تیزهوشان ۴ تا مقام جهانی ریاضیات دارم و یه سال جهشی خوندم خواستم سال دیگه برای کلاس نهم اقدام کنم ، میشه سال دیگه ویزای همراه یکی از والدین رو بگیرم؟و اینکه چند درصد احتمال بورسیه در مدارس عالی وجود دارد؟

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 18 شهریور 1402

   سلام روز بخیر. بله می‌تونین اپلای کنین و با توجه به رزومه تحصیلی‌تون، شانس خوبی هم دارید. انگلستان به مادر یا پدر دانش‌آموز زیر 12 سال ویزای همراه میده؛ که البته اجازه کار یا تحصیل ندارن. برای دریافت مشاوره، لطفا فرم ارزیابی دانش‌آموز رو تکمیل کنید. ممنون.

   پاسخ دادن
  علیرضانیکنام 29 شهریور 1402

  سلام از مطلب خوبتون سپاسگزارم. یه سوالی دارم. فرزند من تحصیلش رو در انگلستان شروع کرده. برای تعطیلات کریسمس خوابگاه مدرسه قابل استفاده نیست. چه گزینه هایی داریم برای اسکانش؟

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 29 شهریور 1402

   سلام جناب نیکنام عزیز. برای تعطیلات می‌تونین از گزینه‌های زندگی با گاردین (در صورت امکان) یا اسکان با خانواده میزبان (homestay) استفاده کنید. اگر هم خودتون قصد سفر به انگلستان رو داشته باشید، که در اینصورت امکان اسکان فرزندتون همراه با شما فراهمه. از همراهی‌تون سپاسگزاریم.

   پاسخ دادن
    علیرضا نیکنام 29 شهریور 1402

    ممنون از پاسختون. اگر بجز گزینه هایی که فرمودین، میشه بیاد ایران و قبل از اتمام تعطیلات برگرده؟

    پاسخ دادن
     موسسه سامان اِستادی 29 شهریور 1402

     بله قربان. اگر تمایل داشته باشید و‌ هیچکدوم از راه‌های دیگه مقدور نباشه، فرزندتون می‌تونه برای تعطیلات به ایران سفر کنه و‌ مجددا برگرده انگلستان. موفق باشید.

     پاسخ دادن
  افسانه 01 مهر 1402

  سلام شهریه سال 11 مدارس انگلیس چقدره؟ برای سال تحصیلی جدید میتونیم پذیرش بگیریم یا دیره؟

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 01 مهر 1402

   سلام افسانه عزیز، روز بخیر. شهریه مدارس مختلف انگلستان با هم متفاوته و نمی‌شه عدد دقیقی اعلام کرد. اما حدودا در این پایه بین ۳۵ تا ۴۵ هزار پوند می‌تونید در نظر بگیرید. در مورد سوال دومتون، سال تحصیلی جدید شروع شده ولی احتمال اینکه بتونین مدرسه‌ای پیدا کنید که ظرفیت خالی داشته باشه و در میانه سال تحصیلی هم پذیرش بده وجود داره. لطفا فرم ارزیابی دانش‌آموز رو تکمیل کنید تا پروسه اپلای رو‌ سریع‌تر شروع کنیم. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  سها 07 آبان 1402

  سلام. الان که سال تحصیلی شروع شده بازم میشه از مدرسه های انگلیس پذیرش گرفت؟ زبانم خوبه تمکنم دارم.

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 07 آبان 1402

   سلام روز بخیر. بله سال تحصیلی شروع شده اما ممکنه اگر محدودیت در شهر و منطقه نداشته باشیم، بتونیم توی مدارسی که هنوز ظرفیتشون تکمیل نشده یا بعد از شروع سال تحصیلی هم پذیرش میدن، گزینه مناسبی براتون پیدا کنیم. خیلی عالیه که از نظر زبان انگلیسی و شرایط مالی وضعیت خوبی دارید. لطفا فرم ارزیابی دانش‌آموز رو تکمیل کنید تا همکارانم با شما تماس بگیرند. موفق باشید.

   پاسخ دادن

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study