logo
دانشگاه‌های سوئیس

دانشگاه‌های سوئیس

کشور سوئیس یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های آموزشی در سراسر جهان را دارد. کیفیت خدمات آموزشی ارائه‌شده در دانشگاه‌های این کشور، وجود اساتید و محققین برجسته جهانی، توجه ویژه به شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های خلاقانه، اقتصاد پیشرفته، کیفیت بالای زندگی و امنیت اجتماعی شهرهای سوئیس و نهایتا شهریه بسیار پایین دانشگاه‌ها، این کشور را در رده‌های بالای کشورهای محبوب دانشجویان بین‌المللی قرار داده است.

دانشگاه‌های سوئیس، از معتبرترین سیستم‌های آموزش عالی جهان بهره می‌برند، شامل دو دانشگاه ETH Zurich (Swiss Federal Institute of Technology) و Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) که مطابق با آمار QS World University Rankings 2019 دارای بیشترین ورودی دانشجو در اروپا هستند و هر دو در بین 30 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

از مجموع 12 دانشگاه سوئیس، چهار دانشگاه مطرح این کشور در بین 50 دانشگاه برتر رده‌بندی 2022 وبسایت QS قرار دارند. به علاوه، در بین 500 دانشگاه برتر جهان، نام 8 دانشگاه دیگر کشور سوئیس به چشم می‌خورد.

یکی دیگر از جذابیت‌های تحصیل در سوئیس مربوط به زیبایی‌های کارت‌پستالی این کشور است که بیشتر به خاطر کوهستان‌های باشکوه آلپ و دریاچه‌های خیره‌کننده‌اش است. سوئیس دارای 4 زبان رسمی است و به عنوان «دیگ ذوب» اروپا شناخته می‌شود و در رده‌بندی کشورهای پیشرو در کیفیت زندگی جایگاه برتری دارد.

دانشگاه‌های سوئیس

10 دانشگاه سوئیس در فهرست QS World University Rankings 2021 حضور دارند و همگی بین 650 دانشگاه برتر جهان هستند. دانشگاه‌های ETH Zurich و EPFL هر دو در بین 30 دانشگاه برتر جهانی هستند و به همراه 5 دانشگاه دیگر سوئیس در فهرست 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. سوئیس کشور کم‌جمعیتی به شمار می‌آید و جمعیت کل آن حدودا 8.5 میلیون نفر است (تقریبا برابر با ایالت ویرجینیا در آمریکا).

دانشگاه‌های سوئیس علاوه بر حضور قدرتمند در فهرست رده‌بندی جهانی، با توجه به دانشجوهای پذیرفته‌شده و جوامع آکادمیک، جزو دانشگاه‌های بین‌المللی نیز شناخته می‌شوند. چهار دانشگاه از 8 دانشگاه سوئیس، به دلیل درصد بالای پذیرش دانشجویان بین‌المللی، در رده‌بندی 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. همچنین سوئیس در مقایسه با سایر کشورها به دلیل درصد بالای اعضای بین‌المللی جامعه آکادمیک (کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها) نسبت به تعداد دانشگاه‌ها، عملکرد بهتری داشته است.

کشور سوئیس، چهارمین مقصد تحصیلی محبوب در بین کشورهای اروپایی و ششمین مقصد تحصیلی پرطرفدار در میان سایر کشورهای جهان به شمار می‌آید. مهمترین شهرهای دانشجویی کشور سوئیس عبارتند از زوریخ، لوزان، ژنو و برن که در مجموع شش دانشگاه برتر این کشور را در خود جای داده اند و تجربه زندگی منحصربفردی را برای دانشجویان بین‌المللی رقم می‌زنند.

تعداد دانشجویان بین‌المللی در کشور سوئیس، در طول 20 سال گذشته بیش از سه برابر شده و در سال 2018، بیش از 38 هزار دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل بوده اند.

دانشگاه ETH (مؤسسه فناوری فدرال سوئیس) زوریخ

دانشگاه ETH که برترین رتبه در میان دانشگاه‌های سوئیس در رده‌بندی QS World University Rankings 2021 را دارد، در جایگاه ششم جهانی قرار دارد و تنها دانشگاه غیر انگلیسی اروپاست که بین 10 دانشگاه برتر جهانی قرار دارد. این دانشگاه در سال 1855 تأسیس شده و با دارابودن 21 برنده جایزه نوبل، به عنوان دانشگاهی پیشرو در رشته‌های علمی و فنی شناخته می‌شود. در حال حاضر، تقریبا 21.400 دانشجو در دانشگاه ETH Zurich تحصیل می‌کنند، یکی از دانشکده‌های این دانشگاه در مرکز شهر زوریخ قرار دارد و دیگری در حومه این شهر.

در رده‌بندی موضوعی دانشگاه‌های برتر جهان بر اساس فهرست QS، در رشته‌های مهندسی و تکنولوژی و علوم طبیعی، دانشگاه ETH Zurich در جایگاه سوم قرار دارد. آموزش در مقطع کارشناسی غالبا به زبان آلمانی انجام می‌شود، با این حال بیشتر دوره‌ها در مقطع ارشد به زبان انگلیسی است.

دانشگاه EPFL (دانشگاه پلی‌تکنیک فدرال لوزان)

دومین دانشگاه از مؤسسات فناوری فدرال سوئیس، دانشگاه EPFL (دانشگاه پلی‌تکنیک فدرال لوزان) است که کمی زودتر از دانشگاه ETH زوریخ و در سال 1853 تأسیس گردید. این دانشگاه در جایگاه 14 جهانی رده‌بندی QS World University Rankings 2021 قرار دارد که در رشته مهندسی و تکنولوژی جایگاه یازدهم و در رشته علوم طبیعی جایگاه سیزدهم را به خود اختصاص داده است.

لوزان در قسمت فرانسوی‌زبان سوئیس قرار گرفته و به همین دلیل، بیشتر آموزش‌ها در این دانشگاه به زبان فرانسه ارائه می‌شود. با اینحال، برخی از دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی انجام می شوند. دانشگاه Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne از لحاظ اندازه، یک دوم دانشگاه ETH است و در حال حاضر، حدودا 11.100 دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

دانشگاه زوریخ

دانشگاه زوریخ با 25.500 دانشجو، بزرگترین دانشگاه سوئیس محسوب می‌شود و دارای بیشترین تعداد رشته‌های تحصیلی در این کشور است. این دانشگاه با رتبه 69، بر خلاف دانشگاه های تخصصی‌تر ETH زوریخ و EPFL لوزان، در رشته‌های متنوع‌تری آموزش و پژوهش ارائه می‌دهد و امکانات آن در سراسر شهر زوریخ گسترده شده است.

دانشگاه زوریخ رشد و توسعه عمومی را به عنوان مأموریت اصلی خود قرار داده و دارای موزه، کتابخانه عمومی، کلکسیون، رویدادها و برنامه‌های آموزشی متنوعی است که شامل «Children’s University» و «Senior Citizens’ University » می‌شود.

شهرهای دانشگاهی سوئیس

سوئیس یک کشور کوچک و محصور در خشکی است که در مرکز قاره اروپا قرار گرفته است و بیشتر به خاطر شهرهای مدرن، کوهستان‌ها و دریاچه‌های زیبا و خیره‌کننده، کیفیت بالای زندگی و شکلات‌های شیری لذیذش شناخته می‌شود. این کشور دارای چهار زبان رسمی است و 25 درصد جمعیتش را افراد غیر سوئیسی تشکیل می‌دهند، به همین دلیل دوزبانگی و چندفرهنگی‌بودن در بطن زندگی روزمره مردم جریان دارد.

زوریخ

زوریخ بزرگترین شهر کشور سوئیس است و به عنوان یکی از بزرگترین مراکز مالی جهان، چهارمین مرکز بزرگ بورس و بزرگترین شرکت‌های بین‌المللی را در خود جای داده است.

این شهر در بالای دریاچه زوریخ قرار گرفته و با ترکیب خیره‌کننده ساختمان‌های تاریخی و مدرن در مقابل پس‌زمینه تپه‌ها و کوهستان‌ها، فرصت‌های زیادی برای گشت و گذار در طبیعت زیبای سوئیس برای علاقمندان فراهم می‌کند.

هزینه زندگی در این شهر مانند سایر نقاط کشور سوئیس بالا است، اما این هزینه برای دانشجویان بین‌المللی با شهریه پایین دانشگاه‌ها جبران می‌شود. زبان اصلی در این بخش از سوئیس آلمانی است.

شهر زوریخ دارای دو دانشگاه با رتبه‌بندی بالا است که عبارتند از: دانشگاه ETH Zurich و دانشگاه زوریخ، که به ترتیب در جایگاه ششم و 69 ام رده‌بندی اعلام‌شده توسط QS World University Rankings 2021 قرار دارند.

لوزان

شهر لوزان در قسمت فرانسوی‌زبان سوئیس قرار گرفته و از غنای فرهنگی خوبی برخوردار است. این شهر در ساحل دریاچه ژنو قرار گرفته و مانند زوریخ دارای موقعیت کنار دریاچه خیره‌کننده‌ای است. لوزان پنجمین شهر بزرگ سوئیس است و با مرکز تاریخی قرون وسطایی و کلیسای جامع گوتیک در قلب آن، مجاورت با تعدادی از پیست‌های اسکی و رویدادهای هنری آن شناخته می‌شود.

لوزان همچنین کمیته بین‌المللی المپیک و موزه اختصاصی بازی‌های المپیک را در خود جای داده است. محبوبیت این شهر در میان توریست‌ها و جمعیت دانشجویی قابل توجه در این شهر، به پدیدآمدن زندگی شبانه پر جنب و جوش کمک کرده است.

دو دانشگاه اصلی شهر لوزان عبارتند از: دانشگاه Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (با رتبه 14 در رده‌بندی QS) و دانشگاه University of Lausanne (در جایگاه 169).

ژنو

شهر ژنو بین دریاچه ژنو و مرز فرانسه قرار گرفته و مرکز قسمت فرانسوی‌زبان سوئیس به شمار می‌آید. این شهر به عنوان یکی از مرکز اصلی دیپلماسی جهانی محسوب می‌شود و دومین پایگاه بزرگ سازمان ملل و تعداد زیادی NGO را در خود جای داده است. ژنو مانند سایر شهرهای سوئیس، جزو مقاصد تحصیلی بین‌المللی گران به شمار می‌آید، ولی در عوض، از زندگی در یک محیط آرام، امن و مدرن شهری و امکان تحصیل در یکی از دانشگاه‌های برتر جهان بهره‌مند خواهید شد. برترین دانشگاه در این شهر، دانشگاه University of Geneva است که در جایگاه 106 جهانی قرار دارد.

برن

شهر برن، پایتخت فدرال کشور سوئیس است و با زندگی نسبتا آرام در آن شناخته می‌شود. قسمت قدیمی این شهر (Old Town) با خیابان‌های سنگفرش و ساختمان‌های قرن پانزدهم، یکی از شهرهای ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. در اطراف این شهر هیچ دریاچه‌ای وجود ندارد، برن در نزدیکی مسیر رودخانه آره (River Aare) قرار گرفته و دارای مسیرهای پیاده‌روی زیادی است که در میان تپه‌ها و کوه‌ها احاطه شده اند. این شهر همچنین دارای موزه‌ها و گالری‌های زیادی است، مانند مرکز اختصاصی هنرهای مدرن Paul Klee Centre، و تعداد زیادی امکانات شهری برای سرگرم‌کردن مردم. برترین مؤسسه آموزشی شهر برن University of Bern است که در جایگاه 114 رده‌بندی جهانی QS World University Rankings 2021 قرار دارد.

بازل

بازل در شمال کشور سوئیس و در مجاورت مرزهای فرانسه و آلمان قرار گرفته و برای افرادی که در طول مدت اقامت‌شان علاقمند به سفر به سایر کشورهای اروپایی هستند، گزینه ایده‌آلی به نظر می‌رسد. بازل سومین شهر پرجمعیت سوئیس است و به عنوان مرکز صنایع شیمیایی و دارویی سوئیس شناخته می‌شود. این شهر همچنین یکی از قطب‌های اصلی فرهنگی، به خصوص موسیقی به شمار می‌آید. به عنوان مثال، مرکز بین‌المللی ویژه مطالعات موسیقی از دوره قرون وسطی تا دوره باروک، که به عنوان مدرسه عالی موسیقی قرون وسطای اروپائی بازل (Schola Cantorum Basiliensis) شناخته می‌شود، در این شهر قرار دارد.

دانشگاه University of Basel، برترین دانشگاه شهر بازل است که در رده‌بندی QS World University Rankings 2021 در جایگاه 149 قرار گرفته و قدیمی‌ترین دانشگاه کشور سوئیس نیز محسوب می‌شود.

هزینه تحصیل، زندگی و ویزای تحصیلی سوئیس

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس

شهریه دانشگاه های دولتی سوئیس نسبتاً پایین است. با اینحال، برخی از دانشگاه‌ها شهریه بیشتری برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته اند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس، تقریباً بین 500 تا 2000 فرانک سوئیس در سال برآورد شده است. برخی هزینه‌های اضافی در هنگام تحصیل در سوئیس عبارتند از: هزینه ثبت نام، هزینه امتحانات، شهریه ترم تحصیلی، هزینه مؤسسات فرهنگی و اجتماعی، شهریه ورزش‌های دانشگاهی، هزینه استفاده از کتابخانه، شهریه انجمن‌های دانشجویی، بیمه و غیره.

هزینه زندگی در سوئیس

سوئیس یک کشور گران‌قیمت برای زندگی به شمار می‌آید. هزینه‌های سالانه زندگی دانشجویی در کشور سوئیس بین 20 هزار تا 30 هزار فرانک سوئیس تخمین زده می‌شود. اما در عوض هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه‌ها در سوئیس نسبتاً پایین است. به طور معمول، دانشجویان بین‌المللی هزینه بیشتری نسبت به دانشجویان بومی پرداخت نمی‌کنند. ولی با اینحال، برخی از دانشگاه‌ها شهریه بیشتری برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته اند.

برخی هزینه‌های رایج زندگی دانشجویی در سوئیس

توجه داشته باشید که هزینه‌های زیر در مناطق مختلف اندکی تفاوت دارد.

 • شهریه: متناسب با دانشگاه انتخابی متفاوت است.
 • اسکان: ماهانه 700 فرانک سوئیس
 • غذا: ماهانه 600 فرانک سوئیس
 • پوشاک و سایر موارد شخصی: 150 فرانک سوئیس در ماه
 • اشتراک حمل‌ونقل عمومی: ماهانه 60 فرانک سوئیس
 • بیمه سلامت: 60 فرانک سوئیس در ماه
 • سایر هزینه‌ها (تلفن، اینترنت، قبض‌های خدماتی): ماهانه 150 فرانک سوئیس

میزان دقیق شهریه متناسب با دانشگاه مقصد متفاوت است ولی دانشجویان بین‌المللی به طور میانگین بین 1000 تا 2450 فرانک سوئیس در سال (تقریباً 1091 تا 2670 دلار آمریکا) شهریه پرداخت می‌کنند. همچنین، دولت سوئیس و تعدادی از دانشگاه‌های سوئیس امکان دریافت اسکالرشیپ را برای دانشجویان فراهم کرده اند.

شرایط کار حین تحصیل در سوئیس

کار در حین تحصیل یکی از گزینه‌های محبوب بین دانشجویان خارجی در سوئیس است. با این حال، برخی از دانشگاه‌ها برای پیشگیری از تاثیر منفی بر روی کار آکادمیک دانشجو، اشتغال حین تحصیل را به دانشجویان خود توصیه نمی‌کنند. سایر مؤسسات آموزشی، امکان پیداکردن کار از طریق بورد فرصت‌های شغلی و سایر خدمات مشاوره را در اختیار دانشجویان خود قرار داده اند.

 • ساعت‌های کار دانشجویی در طول سال تحصیلی محدود است.
 • دانشجویان بین‌المللی می توانند 15 ساعت در هفته کار کنند.
 • در طول تعطیلات ترم، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به صورت تمام‌وقت مشغول به کار شوند.
 • دانشجویانی که از کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا وارد سوئیس می‌شوند، فقط 6 ماه بعد از آغاز برنامه تحصیلی‌شان می‌توانند مشغول شوند.

شرایط دریافت ویزای دانشجویی سوئیس

اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی یک فرآیند اداری و تجربه‌ای خسته‌کننده است. دانشجویانی که از کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا وارد سوئیس می‌شوند، باید از طریق سفارت سوئیس در کشور مبدأ برای دریافت ویزای اقامت طولانی‌مدت (Visa D) اقدام نمایند و حداقل سه ماه برای پروسه دریافت ویزا زمان اختصاص دهند. به دانشجویان شش ماه مهلت داده می‌شود تا پس از دریافت مدرک خود، در سوئیس کار پیدا کنند و در صورت موفقیت ویزای کاری دریافت نمایند. دانشجویان باید ظرف 14 روز پس از ورود به سوئیس برای دریافت اجازه اقامت اقدام کنند.

دانشگاه‌های سوئیس
معیار های جستجو

معیار های جستجو

country
country
country
country
country
country
country
محدوده شهریه دانشگاه
از
CHF
فرانک سوئیس
تا
CHF
مرتب سازی
مرتب سازی بر اساس
همه کمترین شهریه بیشترین شهریه
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study