logo
مدارس امارات
فهرست مطالب
معیار های جستجو

معیار های جستجو

country
country
country
country
country
محدوده شهریه مدارس
از
د.إ
درهم امارات
تا
د.إ
مرتب سازی
مرتب سازی بر اساس
همه کمترین شهریه بیشترین شهریه

مدارس امارات

انواع مدارس امارات


1. انواع مدارس امارات بر اساس نحوه اداره و تامین بودجه

2. انواع مدارس امارات بر اساس مقطع تحصیلی و گروه سنی دانش‌آموزان

3. انواع مدارس امارات بر اساس رویکردها و سیستم‌های آموزشی

4. انواع مدارس امارات بر اساس شرایط اسکان دانش‌آموزان

5. انواع مدارس امارات بر اساس جنسیت دانش‌آموزان

 • مدارس دولتی و خصوصی در امارات

مدارس در کشور امارات، بر اساس روش اداره و تامین سرمایه، به دو نوع مدارس دولتی و مدارس خصوصی دسته‌بندی می‌شوند. مدارس دولتی امارات، تحت نظارت مستقیم نهادهای دولتی فعالیت می‌کنند و سیستم آموزشی ملی این کشور را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. در مقابل، مدارس خصوصی امارات، با تامین سرمایه از منابع غیر دولتی، اختیارات بیشتری در زمینه انتخاب و ارائه سیستم‌های آموزشی دارند. تحصیل در مدارس دولتی امارات، برای شهروندان این کشور رایگان است و مدارس خصوصی، به دلیل عدم دریافت حمایت مالی از سوی دولت، برای تامین هزینه‌های خود از دانش‌آموزان شهریه دریافت می‌کنند.

مدارس دولتی در سه ترم فعالیت می‌کنند؛ ولی مدارس خصوصی این کشور غالبا از مدل دو ترمی استفاده می‌کنند. در هر دو مدل، مدارس دارای تعطیلات زمستانی در دسامبر، تعطیلات بهاره در اواخر مارس و تعطیلات تابستانی در ماه‌های گرم سال هستند.

بازه مجاز شهریه مدارس خصوصی در امارات، توسط نهادهای آموزشی مربوطه اعلام می‌شود. بدین صورت که مدارس بر اساس رتبه‌بندی عملکرد، می‌توانند سالانه تا سقف مشخصی شهریه خود را افزایش دهند.

تفاوت دیگر بین مدارس دولتی و خصوصی در امارات این است که آموزش در مدارس دولتی امارات، به زبان عربی است. هرچند بر اساس قانون وزارت آموزش امارات، در مدارس غیر دولتی نیز دانش‌آموزان باید از پایه 1 تا 10 (سال 2 تا 11) زبان عربی را به‌عنوان یکی از دروس اجباری در سیستم آموزشی خود، بیاموزند. لازم به ذکر است دانش‌آموزان برای دریافت دیپلم دبیرستان امارات، باید در سال 12 و 13 (پایه 11 و 12) نیز درس زبان عربی را بگذرانند.

 • مدارس ابتدایی، راهنمایی و متوسطه امارات

تحصیل در مدارس دبی در مقطع ابتدایی از سن 6 سالگی آغاز می‌شود و همه دانش‌آموزان اماراتی باید در مدرسه ثبت نام کنند. آموزش ابتدایی در کشور امارات پایه‌های 1 تا 5 را در برمی‌گیرد و کودکان گروه سنی 6 تا 11 ساله در مدارس ابتدایی این کشور تحصیل می‌کنند. در مدارس ابتدایی امارات، موضوعاتی مانند ریاضی، علوم، زبان انگلیسی و زبان عربی و علوم اجتماعی به دانش‌آموزان تدریس می‌شود. در کشور امارات، دانش‌آموزان از یکشنبه تا پنجشنبه به مدرسه می‌روند.

مقطع راهنمایی یا Preparatory Stage در مدارس امارات به پایه‌های 7 تا 9 اختصاص دارد و دانش‌آموزان رده سنی 12 تا 14ساله را برای ورود به مقطع بعدی آماده می‌کند. نوجوانان در امارات، از سن 15سالگی تحصیل خود را در مقطع متوسطه یا دبیرستان آغاز می‌کنند و با پایان تحصیل در پایه 12 در سن 18سالگی آماده ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل در مقطع آموزش عالی می‌شوند.

سیستم نمره‌دهی در مدارس امارات کمی با یکدیگر تفاوت دارد ولی به‌طور کلی، سیستم استاندارد نمره‌دهی در این کشور از مدل آمریکایی پیروی می‌کند:

   • نمره A – بین 91 تا 100 درصد
   • نمره B – بین 80 تا 89 درصد
   • نمره C – بین 70 تا 79 درصد
   • نمره D – بین 60 تا 69 درصد
   • نمره F – بین 0 تا 59 درصد
 • مدارس امارات بر اساس سیستم آموزشی

امارات متحده عربی، به‌عنوان یک کشور جوان با سرعت توسعه و پیشرفت بالا، گام‌های بزرگی در عرصه آموزش برداشته است. در اواسط قرن گذشته، تعداد کمی مدرسه و آن هم صرفا در مناطق شهری فعالیت می‌کردند. در اواسط دهه 1970 میلادی، نرخ باسوادی بزرگسالان در امارات، 54 درصد در بین زنان و 31 درصد در میان مردان بود. در حال حاضر، نرخ باسوادی در میان هر دو جنس تقریبا 95 درصد است.

آموزش در مدرسه یکی از اولویت‌های اصلی حکومت امارات به شمار می‌آید و افزایش چشمگیر میزان باسوادی افراد جامعه، اثبات‌کننده این ادعاست. اما در کنار افزایش تعداد مدارس دولتی برای اماراتی‌ها، همگام با توسعه‌های اقتصادی و تجاری و فراهم‌شدن بسترهای مناسب برای ورود خارجی‌ها به این کشور، تقاضا برای تاسیس مدارس خصوصی و بین‌المللی بالا رفت. تا سال 2001، فرزندان خارجی‌ها نمی‌توانستند در مدارس دولتی در امارات مشغول به تحصیل شوند. بنابراین، تعداد مدارس بین‌المللی با سرعت زیادی افزایش پیدا کرد. کیفیت آموزش در اغلب مدارس بین‌المللی امارات، مطابق با بالاترین استانداردهای آموزشی است. امارات متحده عربی، یکی از کشورهای دارای بالاترین میزان مدارس بین‌المللی در سطح جهان است.

اغلب مدارس بین‌المللی امارات، از ویژگی Rolling Admissions برخوردارند، بدین معنا که در طول سال تحصیلی و در صورت خالی‌بودن ظرفیت، دانش‌آموزان جدید را پذیرش می‌کنند. با این حال، ظرفیت پذیرش در مدارس ابتدایی محدودتر است و بنابراین، برای ثبت نام فرزندتان در مدرسه دلخواه، باید زودتر اقدام کنید.

در مدارس اماراتی، سیستم آموزشی سنتی این کشور ارائه می‌شود. آموزش در این مدارس نیز به زبان عربی است. ولی در مدارس بین‌المللی، به دلیل ماهیت جهانی‌بودن و نرخ بالای دانش‌آموزان متقاضی تحصیل در سیستم‌های آموزشی بین‌المللی، آموزش به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. سیستم‌های آموزشی کشورهای آمریکا، انگلستان، سوئیس و فرانسه بعضی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین سیستم‌های آموزشی بین‌المللی در مدارس امارات هستند. ولی با این حال، دانش‌آموزان باید زبان عربی را به عنوان یک زبان خارجی اجباری بیاموزند.

در بیشتر مدارس بومی، آموزش دختران و پسران در مدارس جداگانه ارائه می‌شود. ولی مدارس بین‌المللی محدودیتی در خصوص جنسیت دانش‌آموزان ندارند.

 • مدارس روزانه و شبانه‌روزی امارات

مدارس امارات در دو حالت روزانه و شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند. مدارس روزانه امارات، صرفا به ارائه آموزش می‌پردازند و پس از پایان ساعت فعالیت آموزشی خود، مسئولیتی در قبال دانش‌آموز ندارند. اغلب خانواده‌های خارجی مقیم امارات، مدارس خصوصی روزانه را برای تحصیل فرزندشان انتخاب می‌کنند.

در مقابل، حوزه فعالیت و مسئولیت‌های مدارس شبانه‌روزی امارات فراتر از ارائه خدمات آموزشی در طول روز است. این مدارس برای کل ساعات روز و روزهای هفته دانش‌آموزان برنامه‌ریزی می‌کنند. تامین مکانی برای زندگی و ارائه وعده‌های غذایی روزانه دانش‌آموزان، بخشی از وظایف و مسئولیت‌های مدارس شبانه‌روزی امارات به شمار می‌آید.

 • مدارس دخترانه، پسرانه و مختلط امارات

در کشور امارات، به‌عنوان یک کشور مسلمان، توجه زیادی به آموزش جداگانه دختران و پسران می‌شود. بخش قابل توجهی از مدارس دولتی امارات، دارای تفکیک جنسیتی هستند و اگر تمایل دارید فرزندتان در یک مدرسه عادی (با ترکیب دانش‌آموزی مختلط) تحصیل کند، باید به جای مدرسه دولتی، یکی از مدارس خصوصی یا بین‌المللی این کشور را انتخاب کنید.

در مدارس تک‌جنسیتی امارات، تمرکز ویژه‌ای بر روی ارائه خدمات آموزشی متناسب با جنسیت دانش‌آموزان وجود دارد. دانش‌آموزان در مدارس دخترانه امارات، در سیستم آموزشی ارائه‌شده صرفا آموزش‌های متناسب با جنسیت خود را دریافت می‌کنند. در مدارس پسرانه نیز، کودکان و نوجوانان در فضای آموزشی جدا از دختران هم‌سن خود به تحصیل می‌پردازند. در واقع، در این مدارس یک رویکرد همه‌جانبه به آموزش دانش‌آموزان وجود ندارد و موارد آموزشی با نگاه اختصاصی و ویژه جنسیت تدوین و ارائه می‌شود.

ویژگی‌های مدارس شبانه‌روزی خصوصی امارات


مدارس شبانه‌روزی امارات

مدارس شبانه‌روزی خصوصی امارات چه ویژگی‌هایی دارند؟

دانش‌آموزان و خانواده‌ها در امارات، مدارس شبانه‌روزی خصوصی این کشور را عمدتا به‌دلیل فضای آموزشی چالشی آنها انتخاب می‌کنند. در مدارس شبانه‌روزی خصوصی امارات، انگیزه و اشتیاق دانش‌آموزان برای تحصیل و یادگیری به روش‌های متفاوتی از سایر مدارس برانگیخته می‌شود. در مدارس شبانه‌روزی، دانش‌آموزان در یک دنیای آموزشی قرار می‌گیرند که یادگیری در مرکز همه فعالیت‌هاست. میانگین جمعیت کلاس‌های درس در مدارس شبانه‌روزی خصوصی امارات، تقریبا 12 نفر است. در کلاس درس، دانش‌آموز به تفکر و اشتراک‌گذاری عقاید و دیدگاه‌های خود ترغیب می‌شود. آنها در فرآیند یادگیری مشارکت فعال دارند. در اغلب مدارس شبانه‌روزی امارات، آموزگاران در پردیس مدرسه سکونت دارند و می‌توانند در پایان روز، به دانش‌آموزان کمک و پشتیبانی لازم را ارائه دهند.

ویژگی‌های مدارس روزانه خصوصی امارات


مدارس روزانه خصوصی امارات

مدارس روزانه خصوصی امارات چه ویژگی‌هایی دارند؟

در کشور امارات، بیش از 500 مدرسه بین‌المللی وجود دارد که مسئول آموزش بیش از 400 هزار دانش‌آموز اماراتی و خارجی هستند. بخش قابل توجهی از این مدارس در شهرهای دبی و ابوظبی قرار گرفته اند؛ شهرهایی که بیشترین تعداد اتباع خارجی را دارند. تقریبا همه مدارس بین‌المللی امارات از نوع روزانه هستند و فقط تعداد کمی از آنها، امکانات اسکان شبانه‌روزی برای دانش‌آموزان دارند.

در مدارس روزانه خصوصی امارات، سیستم‌های آموزشی متنوعی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرند. سیستم آموزشی در مدارس روزانه خصوصی امارات، خواسته‌ها و اولویت‌های دانش‌آموزان را به‌خوبی در نظر می‌گیرد و به آنها در کشف و شناخت بهتر استعدادها و علایق‌شان کمک می‌کند.

در این مدارس، دانش‌آموزان می‌توانند بر اساس سیستم‌های آموزشی آمریکایی، بریتانیایی، سوئیسی و غیره به تحصیل بپردازند. کشورهای مانند ژاپن، هند، فیلیپین و ایران نیز به‌دلیل تعداد زیادی شهروندان ساکن امارات، اقدام به تاسیس مدارس خصوصی کرده اند که سیستم آموزشی سنتی کشور خود را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند.

مدارس روزانه خصوصی امارات، آموزش باکیفیت و استانداردی را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کنند. دانش‌آموزان پیرامون موضوعات درسی متنوعی تحصیل می‌کنند و بر اساس سیستم آموزشی انتخابی، فرصت یادگیری زبان‌هایی غیر از انگلیسی و عربی را نیز به دست می‌آورند. زبان آموزش در اغلب این مدارس انگلیسی است. تعدادی از مدارس خصوصی امارات، آموزش جداگانه‌ای برای دختران و پسران فراهم می‌کنند و اصطلاحا تک‌جنسیتی هستند.

شرایط تحصیل در مدارس دولتی امارات


تحصیل در مدارس دولتی امارات

آیا تحصیل در مدارس دولتی امارات امکان‌پذیر است؟

تا اواسط قرن پیش، آموزش در کشور امارات رونق چندانی نداشته و تعداد محدودی مدرسه، در نواحی شهری فعالیت می‌کردند. فرصت تحصیل برای دانش‌آموزان دارای محدودیت بوده و نرخ باسوادی در میان بزرگسالان پایین بوده است. اما همزمان با شکوفایی و جهش اقتصادی در این کشور و ورود تعداد زیادی از اتباع خارجی برای کسب‌وکار و تجارت، تغییراتی در قوانین آموزشی امارات به‌وجود آمد.

از حدود دو دهه پیش و در سال 2001 میلادی، دانش‌آموزان خارجی نیز می‌توانند با پرداخت شهریه و دریافت پذیرش در مدارس دولتی امارات تحصیل کنند. در اغلب مدارس دولتی ابتدایی و همه مدارس مقطع متوسطه این کشور، آموزش دختران و پسران در فضایی جداگانه ارائه می‌شود. حتی زنگ تفریح دختران و پسران نیز با یکدیگر تفاوت دارد. به عبارت دیگر، فرزندان خانواده‌های خارجی در مدارس دولتی امارات باید بر اساس جنسیت، در مدرسه دولتی دخترانه یا مدرسه دولتی پسرانه ثبت نام کنند.

موضوع دیگری که خانواده‌های خارجی باید در هنگام اپلای برای مدارس دولتی امارات در نظر داشته باشند، زبان آموزش در مدارس دولتی است. زبان آموزش در همه موضوعات درسی در مدارس دولتی امارات، عربی است. علاوه بر این، مدارس دولتی امارات از سیستم آموزشی ملی این کشور پیروی می‌کنند که به‌طور کامل تحت نظارت و مورد تایید وزارت آموزش این کشور (MOE) است. زبان انگلیسی در مدارس دولتی امارات، به‌عنوان زبان خارجی دوم آموزش داده می‌شود. در آموزش زبان انگلیسی در مدارس دولتی امارات، تاکید اصلی بر روی گرامر و درک مطلب است.

قوانین مدارس امارات


قوانین مدارس امارات

قوانین مدارس امارات

مدارس امارات در راستای ایجاد و حفظ یک محیط یادگیری امن، سازمان‌یافته و مشارکت‌پذیر اقدام به تعیین قوانین و مقرراتی کرده اند که اصول و مرزهای رفتاری خاصی برای دانش‌آموزان و کارکنان مدرسه در حوزه‌های مختلف مشخص می‌کنند. مدارس در امارات و دبی متعهد هستند فرهنگی را در محیط یادگیری دانش‌آموزان به‌وجود آورند که از یادگیری مطلوب و رفاه همه افراد عضو جامعه پشتیبانی حمایت می‌کند.

قوانین و مقررات در کشور امارات در مورد ارسال جملات و مطالب منفی درباره افراد، کسب‌وکارها و حکومت بسیار سختگیرانه است. قرارداد والدین-مدرسه که توسط KHDA نوشته و منتشر می‌شود و والدین ملزم به امضا و رعایت آن هستند، شامل بند زیر می‌شود:

مدرسه هیچ‌گونه افترا یا آسیب عمدی از طریق انجمن‌ها و فروم‌های رسانه‌های اجتماعی را تحمل نمی‌کند. مدرسه باید خط مشی و سیاست روشن و واضحی در مورد استفاده از رسانه‌های اجتماعی و/یا انجمن‌ها توسط والدین و دانش‌آموزان داشته باشد. این سیاست باید حداقل شامل موارد زیر باشد:

 • والدین و دانش‌آموزان در همه پایه‌های تحصیلی که هر شکلی از فروم‌های شبکه‌های اجتماعی را استفاده می‌کنند، باید همواره با احترام در مورد همه دانش‌آموزان و کارکنان مدرسه صحبت کنند.
 • والدین و دانش‌آموزان نباید اطلاعات محرمانه را فاش کنند، یا باعث آسیب یا ایجاد تهدید برای افراد عضو مدرسه شوند.

شواهدی از تخلف عمدی و تاییدشده از هر یک از قوانین فوق، می‌تواند منجر به جریمه‌هایی شامل تعلیق از مدرسه شود.

علاوه بر این، مدارس امارات توجه و تاکید زیادی بر روی ایجاد یک محیط آموزشی امن و حمایتگر برای دانش‌آموزان و کارکنان خود دارند. این مدارس، مقررات سختگیرانه و بازدارنده بسیاری در خصوص رفتارهای قلدرمآبانه و قلدری مجازی (Cyber bullying) وضع کرده اند که هدف آنها، پیشگیری از رفتارهای آزاردهنده و زورگویانه در بین دانش‌آموزان، در محیط مدرسه و فضای مجازی است.

بر اساس مقررات مدرسه، کارکنان موظفند با اشراف بر دستورالعمل‌های مربوطه، حمایت و پشتیبانی کامل را از دانش‌آموز قربانی آزار و اذیت به عمل آورند و موارد را به مدیران مدرسه گزارش دهند. همچنین، اگر دانش‌آموزی حس کند قربانی رفتارهای قلدرمآبانه شده یا شاهد چنین رفتارهایی علیه دیگران بوده، باید موضوع را با یکی از کارکنان مدرسه در میان گذارد، تا اقدامات لازم در این خصوص انجام پذیرد.

در هنگام ثبت نام در مدرسه، خانواده و دانش‌آموزان باید از مفاد دقیق قوانین مدرسه مطلع شوند و پس از امضای آن، در رعایت همه بندهای آن کوشا باشند. هرگونه سرپیچی از قوانین مدرسه می‌تواند منجر به جریمه‌هایی در سطوح مختلف شود که در شدیدترین حالت آن، به اخراج دانش‌آموز از مدرسه می‌انجامد. تنبیهات و جریمه‌های مدارس امارات عمدتا شامل سطوح زیر می‌شود:

 • اخطار شفاهی
 • اخطار کتبی
 • محرومیت از زمان بازی
 • اطلاع به خانواده
 • درج در چارت رفتاری پرونده دانش‌آموز
 • ارجاع به اداره امور دانش‌آموزان، معاون یا مدیر مدرسه
 • محرومیت از بازدیدها و فعالیت‌های آموزشی و غیر آموزشی مدرسه
 • تعلیق از حضور در کلاس درس

لباس فرم مدارس امارات


لباس فرم مدارس امارات

لباس فرم در مدارس امارات

دانش‌آموزان در مدارس امارات ملزم به پوشیدن لباس فرم هستند. همه مدارس دولتی امارات و دبی، از یک یونیفرم یکپارچه برای پوشش دانش‌آموزان پیروی می‌کنند. ظاهر یکسان باعث تقویت حس برابری و عدالت بین دانش‌آموزان، بدون توجه به پیشینه و وضعیت اجتماعی آنها می‌شود و هویت ملی و فرهنگی امارات متحده عربی را نمایان می‌سازد.

به تازگی، سازمان مدارس امارات (Emirates Schools Establishment – ESE) اقدام به طراحی و معرفی یک لباس فرم یکپارچه برای دانش‌آموزان کودکستان تا پایه 12 کرده است که برای همه سنین و متناسب با پایه‌های تحصیلی در اختیار آنان قرار می‌گیرد. یونیفرم جدید مدارس دولتی امارات، محیط آموزشی مبتنی بر برابری و تعامل مثبت بین دانش‌آموزان را فراهم می‌کند.

لباس فرم مدارس دولتی امارات باید توسط همه دانش‌آموزان و به‌شیوه صحیح تعیین‌شده توسط مدرسه پوشیده شود. در کشور امارات، رنگ، سبک و اندازه موی دانش‌آموزان باید بر اساس هنجارهای اجتماعیِ قابل قبول باشد. در صورتی که هر یک از دانش‌آموزان از پوشیدن یونیفرم سر باز زند یا از ظاهر پیشنهادی مدرسه پیروی نکند، برای اقدامات بیشتر به خانواده اطلاع داده می‌شود.

علاوه بر مدارس دولتی، مدارس خصوصی نیز باید یک لباس فرم داشته باشند که لوگوی مدرسه بر روی آن قابل مشاهده باشد. شکل و ساختار لباس فرم در مدارس خصوصی امارات با مدارس دولتی این کشور متفاوت است. یونیفرم در مدارس خصوصی و بین‌المللی دبی و امارات، می‌تواند شامل یک تی‌شرت یا پلوشرت ساده سیاه/سفید باشد که لوگوی مدرسه بر روی آن نقش بسته است. بعضی مدارس نیز اقدام به ارائه یک پکیج کامل یونیفرم، شامل پیراهن و دامن، شلوارک و شلوار و … می‌کنند. در مدارس بریتانیایی امارات، لباس فرم از یک بلوز به همراه دامن یا شلوار برای دختران و پیراهن با شلوار برای دانش‌آموزان پسر تشکیل شده است که دارای لوگوی مدرسه هستند.

پذیرش از مدارس امارات

شرایط اخذ پذیرش از مدارس امارات


کشور امارات، به‌ویژه در امارت‌هایی مانند دبی و ابوظبی که جمعیت خارجی‌ها در آنها زیاد است، مدارس خصوصی زیادی را در خود جای داده است. در حال حاضر، حدودا 216 مدرسه خصوصی در دبی در حال ارائه خدمات آموزشی بر اساس 17 سیستم آموزشی مختلف هستند. در امارت ابوظبی نیز، 247 مدرسه خصوصی از دانش‌آموزان اماراتی و خارجی ثبت نام می‌کنند. با اینکه تعداد مدارس در این دو امارت بسیار زیاد است، اما ظرفیت موسسات آموزشی پرتقاضا به‌سرعت تکمیل می‌شود و اینگونه مدارس، اغلب دارای لیست انتظار هستند.

علیرغم حق انتخاب بیشتری که به دلیل بالابودن تعداد مدارس خصوصی امارات در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد، جستجو در فهرست متنوع مدارس و گرفتن یک تصمیم مناسب برای تحصیل در مدارس بین‌المللی این کشور، فرآیندی چالش‌برانگیز به شمار می‌آید. اگر در حال مهاجرت به امارات همراه با خانواده‌تان هستید یا قصد دارید فرزندان‌تان را برای تحصیل به مدارس این کشور بفرستید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

تحصیل در محیط آموزشی ساختاریافته برای فرزندتان مناسب‌تر است یا ترجیح می‌دهید بر اساس برنامه‌های آموزشی منعطف آموزش ببیند؟ آیا اولویت شما مدرسه‌ای است که صرفا بر روی علوم و ریاضی تمرکز دارد؟ یا آموزش موسیقی، هنرهای زیبا و ورزش را نیز برای رشد و توسعه شخصی فرزندتان لازم و ضروری می‌دانید؟ پاسخ به اینگونه پرسش‌ها می‌تواند انتخاب مدرسه و رسیدن به تصمیم نهایی را برای خانواده آسان‌تر کند.

علاوه بر مسائل فوق، جمعیت کلاس‌های درس، فهرست و تنوع فعالیت‌های فوق برنامه، نسبت معلم به دانش‌آموز، تکالیف خانگی دانش‌آموز و شهریه مدرسه بعضی از موضوعات مهم دیگری هستند که در هنگام بررسی لیست مدارس خصوصی و بین‌المللی امارات باید به آن توجه کنید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام بررسی و انتخاب مدرسه مناسب در امارات مورد توجه قرار دهید، رتبه مدرسه در ارزیابی عملکرد توسط نهادهای مربوطه است. برای بررسی نتایج ارزیابی مدارس دبی، وبسایت اداره توسعه دانش و منابع انسانی دبی (Knowledge and Human Development Authority – KHDA) و برای مدارس ابوظبی به وبسایت سازمان دانش و آموزش ابوظبی (Abu Dhabi Department of Education and Knowledge – ADEK) مراجعه کنید.

تصمیم‌گیری بر اساس فاکتورهای عنوان‌شده در این بخش با در نظرگرفتن اولویت‌های اقتصادی خانواده می‌تواند انتخاب مدرسه در امارات را به فرآیند پیچیده‌تری تبدیل کند. هر چقدر در فهرست طولانی مدارس خصوصی و بین‌المللی امارات بیشتر جستجو کنید، احتمالا از تنوع قوانین پذیرش، سیستم‌های آموزشی، امکانات آموزشی و زیرساخت‌های غیر آموزشی، شهریه‌های مدارس و … بیشتر شگفت‌زده می‎شوید. علاوه بر این، به دلیل سرعت بالای تکمیل ظرفیت مدارس شناخته‌شده دوبی و ابوظبی، انتخاب سریع و درست مدرسه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بنابراین، توصیه می‌شود برای انتخاب گزینه مناسب از بین بیش از 500 مدرسه در امارات و پیشگیری از مشکلات احتمالی در پروسه مهاجرت تحصیلی به امارات، از مشاوره کارشناسان حوزه اعزام دانش‌آموز بهره‌مند شوید.

یکی از شرایط اصلی تحصیل دانش‌آموزان ایرانی در امارات، این است که والدین (و دانش‌آموز) کارت اقامت امارات داشته باشند. اما اگر هنوز برای دریافت اقامت دبی اقدام نکرده اید، نگران نباشید. یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌های اخذ اقامت امارات (برای متقاضی و خانواده او)، ثبت شرکت در این کشور است. به‌طوری که با بهره‌مندی از خدمات موسسه مهاجرتی سامان استادی، ظرف مدت حداکثر 7 روز کاری می‌توانید تاییدیه ثبت شرکت خود را دریافت کنید. در مقاله اقامت دبی با ثبت شرکت، اطلاعات کاملی در مورد شرایط ثبت شرکت در امارات، هزینه‌ها و روش اخذ کارت اقامت برای سایر اعضای خانواده متقاضی توضیح داده ایم.

ما در موسسه سامان استادی، آمادگی کامل برای ارائه مشاوره تخصصی و به‌روز پیرامون مدارس دبی و ابوظبی، شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در هر یک از آنها و پیشنهاد مدرسه مناسب بر اساس ویژگی‌های فرزندتان و شرایط و اولویت‌های مالی خانواده را داریم.

بهترین زمان برای اخذ پذیرش از مدارس امارات


زمان پذیرش در مدارس امارات

بهترین زمان پذیرش در مدارس امارات

از آنجایی که تعداد خارجی‌ها در امارات از تعداد شهروندان اماراتی بیشتر است، تعداد مدارسی که از دانش‌آموزان بین‌المللی ثبت نام کنند نیز به‌طور چشمگیری زیاد است. مدارس بین‌المللی دبی عمدتا از تقویم آموزشی غربی پیروی می‌کنند. کلاس‌های درس در مدارس بین‌المللی امارات در ماه سپتامبر آغاز می‌شوند. در پایان سال تقویمی، یک وقفه دوهفته‌ای برای تعطیلات سال نو وجود دارد و کلاس‌ها در ژانویه از سر گرفته می‌شوند. سال تحصیلی در مدارس بین‌المللی امارات در ماه ژوئن به پایان می‌رسد.

اغلب مدارس بین‌المللی امارات، در صورت خالی‌بودن ظرفیت، در میانه سال تحصیلی نیز دانش‌آموزان جدید را پذیرش و ثبت نام می‌کنند. اما تحصیل و زندگی در شرایط جدید برای همه افراد، به خصوص کودکان و نوجوانان، تجربه‌ای چالش‌برانگیز است. روشن است که آشنایی با محیط و تطابق با وضعیت جدید زندگی نیازمند صرف زمان است. بنابراین، توصیه می‌شود برای سازگاری بهتر فرزندتان با شرایط تحصیل در مدرسه جدید، چند ماه پیش از شروع رسمی سال تحصیلی، برای اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس امارات اقدامات لازم را انجام دهید.

مراحل اخذ پذیرش از مدارس امارات


روش اخذ پذیرش از مدارس دوبی

دریافت پذیرش از مدرسه، یکی از استرس‌آورترین تجربیاتی است که اغلب والدین با آن درگیر هستند. جستجو در فهرست طویل مدارس بین‌المللی امارات و تصمیم‌گیری در مورد انتخاب مدرسه مناسب، یکی از موضوعاتی است که ممکن است در نگاه اول برای اغلب والدین ناممکن به نظر برسد. اما استفاده از مهارت و تخصص یک مشاوره تحصیلی در حوزه مهاجرت به خارج از کشور، می‌تواند تا حد زیادی موانع موجود در فرآیند تصمیم‌گیری را برطرف کند.

موسسه مهاجرتی سامان استادی، تجربه‌های موفقی در زمینه اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان به خارج از کشور داشته است. تیم باتجربه و کاردان مشاوران و کارشناسان پذیرش این موسسه، با اطلاعات به‌روز و موثق، متقاضیان تحصیل در خارج از کشور را به‌خوبی در پروسه مهم و حساس مهاجرت تحصیلی راهنمایی و هدایت می‌کنند. تسلط بر شرایط تحصیل در خارج از کشور و بهره‌مندی از ویژگی همکاری و ارتباط مستمر با موسسات آموزشی معتبر خارج از کشور، سامان استادی را به نقطه اتکای مناسبی برای خانواده‌ها تبدیل کرده است.

فرآیند استفاده از خدمات مهاجرت تحصیلی موسسه مهاجرتی سامان اِستادی به صورت زیر است:

 • دریافت مشاوره تحصیلی – در اولین گام و طی برگزاری جلسه‌های ارزیابی و مشاوره، وضعیت تحصیلی متقاضی با درنظرگرفتن پارامترهای مختلف بررسی می‌شود. آشنایی دقیق با شرایط دانش‌آموز و خانواده، می‌تواند به مشاوران کمک زیادی در تشخیص مدارس مناسب بر اساس سیستم‌های آموزشی، مبلغ شهریه یا حتی موقعیت مکانی مدرسه کند. ارزیابی ویژگی‌های اختصاصی هر یک از متقاضیان و انتخاب مدارس مناسب بر اساس آن، می‌تواند فهرست انبوه مدارس بین‌المللی امارات را محدودتر و انتخاب مدرسه مناسب در دبی و ابوظبی را آسان‌تر کند.
 • انتخاب مدرسه برای اپلای – فرآیند انتخاب مدرسه بر اساس عواملی مانند اولویت‌های تحصیلی، تناسب سیستم آموزشی با توانمندی‌ها و علایق دانش‌آموز، وضعیت اقتصادی و اولویت‌های مالی خانواده و حتی اهداف شغلی دانش‌آموز در آینده از اهمیت زیادی برخوردار است. مشاوران ما با درنظرگرفتن فاکتورهای مرتبط، فهرست کوتاهی از مدارس مناسب برای تحصیل فرزندتان در امارات را در اختیار شما قرار می‌دهند. این فهرست همراه با اطلاعات جزئی‌تر در مورد سیستم آموزشی مدارس، تعداد دانش‌آموزانی خارجی، فهرست فعالیت‌های فوق برنامه، درصد قبولی فارغ‌التحصیل هر مدرسه در دانشگاه و … به خانواده ارائه می‌شود. در نهایت، پس از تصمیم‌گیری خانواده و انتخاب دو یا سه مدرسه، وارد مرحله بعدی از فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس امارات می‌شویم.
 • آماده‌سازی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی – در اینجا وارد فاز اجرایی اخذ پذیرش می‌شویم؛ یعنی آماده‌سازی مدارک لازم برای اپلای. اغلب مدارس بین‌المللی امارات مدارک مشابهی برای شروع فرآیند پذیرش دارند. توجه داشته باشید مدارک لازم برای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس دبی و ابوظبی باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند. در این مرحله، خانواده باید بر اساس لیست مدارکی که توسط مدرسه تعیین می‌شود، اقدام به تهیه، آماده‌سازی و ترجمه آنها در زمان مشخص‌شده نماید. ارائه مدارک به‌صورت کامل و سریع، نقش مهمی در موفقیت پرونده پذیرش تحصیلی متقاضیان دارد.
 • اقدام برای اخذ پذیرش از مدارس امارات – پس از آماده‌سازی مدارک، فرآیند اپلای برای مدارس انتخابی خانواده آغاز می‌شود. در این مرحله، کارشناس مسئول پرونده اخذ پذیرش تحصیلی فرزندتان، مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش را همراه با فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش به مدرسه ارسال می‌کند. نکته‌ای که باید در اینجا به آن توجه کنید این است که مدارک ارسالی توسط متقاضیان در صورتی بررسی و ارزیابی می‌شوند که مبلغ مشخصی تحت عنوان «اپلیکیشن فی» به حساب مدرسه واریز گردد. پس از واریز اپلیکیشن فی، تیم پذیرش مدرسه پرونده تک‌تک متقاضیان را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهد تا در مورد شرایط و صلاحیت دانش‌آموز به نتیجه نهایی برسد. در پروسه تصمیم‌گیری برای اعطای پذیرش یا رد درخواست متقاضی، مدارس امارات غالبا آزمون‌های تعیین سطح یا آزمون‌های ورودی مخصوص به خود را در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، برگزاری یک جلسه مصاحبه حضوری یا آنلاین با دانش‌آموز و خانواده او دور از ذهن نیست.
 • پرداخت هزینه‌های تحصیل – پس از انجام بررسی‌های لازم و در صورت مثبت‌بودن ارزیابی مدرسه از پرونده دانش‌آموز، یک نامه تحت عنوان Offer Letter برای دانش‌آموز صادر می‌شود که به‌منزله پذیرش اولیه یا مشروط در مدرسه است. در نامه پذیرش اولیه، فهرست هزینه‌هایی که باید برای یک سال تحصیل دانش‌آموز پرداخت شود، در اختیار خانواده قرار می‌گیرد. در صورت پرداخت هزینه‌های ذکرشده، نامه پذیرش قطعی یا Letter of Acceptance صادر می‌گردد. متقاضی با در اختیارداشتن این نامه، می‌تواند برای دریافت ویزای تحصیلی امارات اقدام کند.

مدارک و شرایط پذیرش در مدارس بین‌المللی مختلف امارات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. ولی به‌طور کلی، مدارک زیر برای آغاز فرآیند پذیرش فرزندتان در هر یک مدارس دوبی یا ابوظبی مورد نیاز است:

 • فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش یا اپلیکیشن فرم
 • پرداخت هزینه ثبت نام (حدودا 136 دلار آمریکا). این مبلغ غیر قابل برگشت است.
 • کارت شناسایی امارات برای دانش‌آموز و والدین او (Emirates ID)
 • گواهی تولد دانش‌آموز
 • گواهی پایان تحصیل از مدرسه قبلی
 • کارنامه تحصیلی دو سال آخر
5/5 - (9 امتیاز)

10 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. زارع 20 مرداد 1402

  سلام وقت بخیر.برای تحصیل در دبیرستان‌های خصوصی دبی چه سطح زبانی نیاز است؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 21 مرداد 1402

   سلام. روزتون بخیر. مدارس امارات عمدتا سطح آیلتس یا تافل خاصی رو مشخص نمی‌کنند. در واقع سطح زبان متقاضی توی جلسه مصاحبه و آزمون‌هایی که قبل از پذیرش برگزار میشه مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیره. دانش‌آموزهایی که برای سال‌های آخر دبیرستان اپلای می‌کنن باید سطح زبان خیلی خوبی داشته باشن ولی برای سال‌های پایین‌تر، توانایی برقراری ارتباط کافیه. موفق باشید.

   پاسخ دادن
 2. علی 28 مرداد 1402

  وقت بخیر هزینه این مدارس چطوره؟ و آیا مدارس بین المللی برای پذیرش سخت گیر هستن؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 28 مرداد 1402

   سلام روز بخیر. هزینه مدارس دبی و امارات در مقایسه با مدارس کانادا یا اروپا پایین‌تره. پروسه پذیرش در مدارس بین‌المللی امارات عمدتا شامل تست هوش یا آزمون تعیین سطح ورودی میشه و بسته به سطح آمادگی دانش‌آموز، غالبا اخذ پذیرش از این مدارس کار پیچیده و دشواری نیست. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  پویا نظری 04 شهریور 1402

  سلام.وقت بخیر. من میخوام پسرم قبل از مشمول سربازی بشه از ایران خارج بشه و بفرستمش دبی...البته خودم باهاش برم واسه زندگی.. پسرم باید چه شرایطی داشته باشه واسه درس خوندن در مقطع دبیرستان؟؟آیا قبل از پذیرش در دبیرستان باید به کالج بره یا از ایران باید اقدام به یادگیری زبان کنه؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 04 شهریور 1402

   سلام روز بخیر. خیر نیازی به حضور در کالج نیست. سطح زبان انگلیسی بستگی به اولویت‌های مدرسه داره، ولی مهارت‌های زبانیش باید در سطحی باشه که به زبان انگلیسی بتونه دوره تحصیلش رو بگذرونه. اگر خودتون هم دبی تشریف داشته باشید، شرایط قطعا بهتره. برای بررسی وضعیت تحصیلی فرزندتون، لطفا فرم ارزیابی دانش‌آموز رو تکمیل کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  سما سادات فاطمی 03 مهر 1402

  سلام‌.مدرسه مختلط حجاب اختیاریه یا اجباری؟

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 04 مهر 1402

   سلام روز بخیر. در کشور امارات حجاب اجباری نیست.

   پاسخ دادن
  بیژن صدیقی 14 آبان 1402

  امارات مدارسش مختلطه؟ مدرسه ایرانی هم داره؟ سال تحصیلیش با ایران یکیه؟چند روزه پذیرش میگیرید؟

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 14 آبان 1402

   سلام وقت بخیر. بله مدارس بین‌المللی مختلط هستن. چند مدرسه ایرانی هم در امارات فعالیت می‌کنه که عمدتا به‌صورت تک‌جنسیتی هستن. زمان شروع سال تحصیلی تقریبا یکسانه. برای پذیرش در میانه سال تحصیلی باید زمان بیشتری در نظر بگیرید. چون اکثر مدارس ظرفیتشون تکمیله و پیداکردن مدرسه‌ای که جای خالی داشته باشه و بعد از شروع سال تحصیلی پذیرش بده کمه. اگر برای پذیرش دانش‌آموز در مدارس دبی نیاز به مشاوره دارید، لطفا فرم ارزیابی دانش‌آموز رو تکمیل کنید تا همکارانم باهاتون تماس بگیرن. موفق باشید.

   پاسخ دادن

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study