logo

ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان، یک ویزای شنگن کوتاه‌مدت برای کشور آلمان است. این ویزا، به دارنده اجازه سفر به آلمان با اهداف گردشگری را می‌دهد. بیشترین مدت اعتبار ویزای توریستی آلمان، 90 روز در یک بازه زمانی 180 روزه است.

اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند، برای ورود به آلمان و سایر کشورهای منطقه شنگن باید درخواست ویزا دهید:

اهداف ویزای توریستی آلمان

معمولا افراد با اهداف متفاوتی برای دریافت ویزای توریستی آلمان اقدام می‌کنن. دسته اول، افرادی هستند که صرفا با هدف توریستی و بازدید از جذابیت‌های توریستی آلمان درخواست دریافت ویزای توریستی این کشور را دارند. دسته دوم، والدینی هستند که فرزند(ان) آنها در حال تحصیل در آلمان هستند و به جهت دیدار با فرزند(ان) خود، درخواست دریافت ویزای توریستی آلمان را دارند. گروه بعدی، صاحبان کسب و کارها و افرادی هستند به جهت مراودات تجاری با شرکت‌ها و سازمان‌های مستقر در کشور آلمان و یا به منظور شرکت در نمایشگاه‌ها، نیاز به دریافت ویزای توریستی آلمان دارند.

دسته چهارم، محققین، دانشجویان و اساتید دانشگاهی هستند که به منظور شرکت در کنفرانس‌ها، سمینارها و گردهمایی‌های علمی و برای یک مدت مشخص و کوتاه، قصد سفر به کشور آلمان را دارند. افرادی که قصد انجام اقدامات درمانی نیز دارند باید برای ورود به آلمان، درخواست ویزای توریستی ارائه دهند و این نوع ویزا را دریافت کنند.

چه افرادی می‌توانند برای ویزای توریستی آلمان اقدام کنند؟

اگر شهروند کشوری هستید که دارای توافق لغو ویزا با کشورهای حوزه شنگن نیست، برای ورود به آلمان به ویزای توریستی آلمان نیاز خواهید داشت.

در حال حاضر، شهروندان 62 کشور از دریافت ویزای آلمان معاف هستند. اگر شهروند یکی از این 62 کشور باشید، برای ورود به آلمان با اهداف گردشگری، نیازی به دریافت ویزا نخواهید داشت. در غیر اینصورت، باید برای دریافت ویزای توریستی آلمان اقدام نمایید.

انواع ویزای توریستی آلمان

انواع ویزای توریستی آلمان

اگر قصد دارید به صورت کوتاه‌مدت (تا 90 روز) به آلمان سفر کنید، در اینصورت باید برای ویزای شنگن کوتاه‌مدت آلمان اپلای کنید. این ویزا به عنوان ویزای C-type نیز شناخته می‌شود. اگر اقامت شما بیش از 90 روز طول بکشد، باید ویزای بلندمدت آلمان – یا ویزای D-type – را دریافت کنید.

بر اساس هدف‌تان از سفر به آلمان، می‌توانید برای دریافت یکی از ویزاهای زیر اقدام کنید:

با داشتن این ویزا، چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم و چه کارهایی نمی‌توانیم؟

با ویزای توریستی آلمان، اجازه ندارید در این کشور مشغول به کار شوید. دارندگان ویزای شنگن، در هیچ‌یک از کشورهای حوزه شنگن مجاز به کار نیستند. اگر قصد اشتغال در آلمان را دارید، باید برای یکی از ویزاهای زیر اپلای کنید:

همچنین، با ویزای توریستی آلمان نمی‌توانید در این کشور کسب‌وکار خودتان را راه‌اندازی کنید. بدین منظور، باید برای دریافت ویزای بلندمدت آلمان اقدام کنید تا بتوانید به صورت خویش‌فرما مشغول به فعالیت شوید.

مدت اعتبار ویزای توریستی آلمان

ویزای شنگن کوتاه‌مدت به طور کلی تا 90 روز و در یک بازه زمانی 6 ماهه اعتبار دارد. از سوی دیگر، مدت اعتبار ویزای شما، تا حد زیادی به سفارت صادرکننده آن بستگی دارد.

مدت زمان مجاز برای اقامت شما در حوزه شنگن، در برچسب ویزایی که بر روی پاسپورت شما چسبانده می‌شود، درج شده است.

چه مدارکی برای اقدام برای ویزای توریستی مورد نیاز است؟

ارائه مدارک زیر برای همه انواع ویزاهای کوتاه‌مدت آلمان الزامی است:

سایر مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان بر اساس وضعیت اشتغال

اگر کارمند هستید:

اگر صاحب کسب‌وکار هستید:

اگر مشغول تحصیل هستید:

اگر بازنشسته هستید:

در صورت امکان:

مراحل انجام کار برای دریافت ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان

به منظور تکمیل فرآیند درخواست و درخواست ویزای کوتاه‌مدت آلمان، باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. نوع ویزای مورد نیاز را بدانید.
 2. در مرکز تعیین‌شده درخواست خود را ثبت کنید.
 3. اپلیکیشن فرم ویزای کوتاه‌مدت آلمان را تکمیل کنید.
 4. مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان را گردآوری کنید. به خاطر داشته باشید که:
  – بیمه سلامت مسافرتی آلمان خریداری کنید.
  – بلیت پروزا رزرو کنید.
  – هماهنگی‌های محل اسکان را انجام دهید.
 5. وقت سفارت بگیرید.
 6. در وقت تعیین‌شده مدارک را به سفارت آلمان تحویل دهید.
 7. منتظر بمانید تا نتیجه درخواست ویزا اعلام شود.

مدت زمان مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی آلمان

مدت زمان بررسی و صدور ویزای توریستی آلمان، به مرکزی که در آن درخواست داده اید و میزان حجم کاری آن بستگی دارد. به طور کلی، مدت زمان انتظار برای ویزای توریستی شنگن حدودا دو هفته کاری است. ولی بهتر است در اولین زمان ممکن برای دریافت ویزای توریستی آلمان اقدام کنید.

در بعضی موارد، زمان انتظار برای ویزای توریستی آلمان 30 روز است. ولی متناسب با سایر شرایط، ممکن است تا 60 روز نیز طول بکشد.

هزینه اخذ ویزای توریستی آلمان

هزینه ویزای توریستی آلمان

هزینه‌های ویزای شنگن آلمان به شرح زیر است:

دلایل اصلی ردشدن درخواست ویزای توریستی آلمان

رد ویزای توریستی آلمان

باید بدانید که درخواست ویزای شنگن آلمان، همیشه به دقت مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. افسر ویزا همه مدارک شما را با دقت بررسی می‌کند و تصمیم نهایی در خصوص درخواست ویزای توریستی آلمان را اتخاذ می‌کند. بنابراین، دلیل رد درخواست ویزا تا حد زیادی به کیفیت و چگونگی درخواست شما بستگی دارد.

به طور طبیعی، دلایل مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد که افسر مهاجرت درخواست شما را مناسب ارزیابی نکند. اما رایج‌ترین دلایل عبارتند از:

هدف‌تان از سفر را به طور مناسب اعلام نکرده‌اید.

برای مثال:

مدارک نادرست ارائه داده‌اید.

اگر هر یک از مدارکی که به سفارت ارائه می‌دهید، نادرست یا جعلی باشد، درخواست ویزای آلمان شما بلافاصله رد می‌شود.

اگر هیچ‌یک از مدارک شما غیر اصل نیست و درخواست‌تان رد شد، می‌توانید در این صورت درخواست تجدید نظر دهید.

به سرمایه کافی دسترسی ندارید.

اگر درخواست ویزای شنگن آلمان را داشته باشید، باید بتوانید اثبات کنید که به سرمایه لازم برای پوشش هزینه‌های اسکان و بازگشت به کشور را در اختیار دارید. اگر نتوانید نشان دهید که به منابع مالی کافی دسترسی دارید، افسر ویزای آلمان درخواست شما را رد خواهد کرد.

بیمه سلامت مسافرتی ندارید.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های ارسال درخواست ویزای شنگن آلمان، تهیه بیمه سلامت مسافرتی کافی و مناسب است. شما باید یک بیمه مسافرتی با حداقل پوشش‌دهی 50 هزار یورو برای هر نفر، در طول مدت اقامت در آلمان و رفت‌وبرگشت تهیه کنید. این بیمه باید همه کشورهای حوزه شنگن و هرگونه هزینه پزشکی غیر منتظره را شامل شود. اگر بیمه نداشته باشید، درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

دعوتنامه یا نامه توضیحی مناسبی ارائه نداده باشید.

اگر قصد دیدار با کسی در آلمان را دارید، باید برای شما دعوتنامه ارسال کنند و طی آن، دعوت از شما برای اسکان همراه با خود و قبول مسئولیت شما در آلمان را اعلام کنند. این نامه باید محتوی اطلاعات مهم در مورد میزبان و شما (میهمان) باشد.

همچنین باید یک کاور لتر بنویسید و در آن دلیل سفر به آلمان و کارهایی که قصد دارید در آنجا انجام دهید را بیان کنید – به طور کلی باید خودتان را معرفی کنید. اگر هر یک از مدارک مورد را نیاز را نمی‌توانید ارائه دهید، در کاور لتر دلیل آن را به افسر مهاجرت اعلام کنید.

در 6 ماه گذشته، 90 روز را در کشورهای حوزه شنگن گذارنده اید.

اگر ویزای شنگن داشته باشید، نمی‌توانید بیش از 90 روز در بازه زمانی 6 ماهه اقامت داشته باشید. اگر در طول شش ماه گذشته به تعداد 90 روز در حوه شنگن بوده اید، نمی‌توانید مجددا ویزای دیگری دریافت کنید. در سیستم اطلاعات شنگن، در این خصوص به شما هشدار لازم داده می‌شود.

سیستم اطلاعات شنگن (SIS) یک سیستم اشتراک‌گذاری اطالاعات در اروپا برای امنیت و مدیریت مرز است. این سیستم به مقامات پلیس یا افسران مهاجرت در گذرگاه‌های مرزی حوزه شنگن اجازه می‌دهد که هشدارهایی در مورد افراد تحت تعقیب، اشیا و افراد گمشده منتشر کنند.

همچنین، اگر یکی از اعضای حوزه شنگن شما را به عنوان «تهدیدی برای سیاست عمومی، امنیت داخلی و سلامت عمومی» در نظر بگیرد، درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

آنها را به خوبی متقاعد نکرده‌اید که پس از پایان اعتبار ویزا، حوزه شنگن را ترک خواهید کرد.

در هنگام اپلای برای ویزای توریستی آلمان، باید چندین مدرک ارائه دهید که ثابت کند پس از پایان اعتبار ویزا، حوزه شنگن را به مقصد کشورتان ترک خواهید کرد. اگر کارمندان سفارت بر این عقیده باشند که ممکن است بیشتر از زمان مجاز در آلمان می‌مانید، درخواست ویزای شما را رد خواهند کرد. این تصمیم بر اساس عوامل زیر اتخاذ می‌شود:

پاسپورت شما معتبر نیست.

وقتی برای ویزای شنگن درخواست می‌دهید، پاسپورت شما باید از زمانی که قصد ورود به حوزه شنگن را دارید، حداقل تا شش ماه دیگر اعتبار داشته باشد. همچنین، پاسپورت شما باید دو صفحه خالی برای الصاق برچسب ویزا داشته باشد.

اگر پاسپورت شما فاقد شرایط لازم باشد، درخواست ویزا رد خواهد شد.

همچنین، اگر پاسپورتتان پاره شده باشد، بعضی صفحات را نداشته باشد و به طور کلی صدمه دیده باشد، سفارت آلمان درخواست ویزای شما را رد خواهد کرد.

لطفا توجه داشته باشید که دلایل زیادی برای ردشدن درخواست ویزای آلمان وجود دارد. موارد ذکرشده بعضی از متداول‌ترین دلایلی است که سفارت آلمان در مورد امتناع از اعطای ویزا ارائه می‌دهد و شامل همه موارد نمی‌شود.

در صورت ردشدن درخواست ویزای توریستی آلمان، چه باید کرد؟

اگر درخواست شما برای ویزای توریستی آلمان رد شد، در هنگام تحویل پاسپورت، به شما دلیل رد درخواست تان را اعلام می‌کنند. اگر فکر می‌کنید سفارت به اشتباه درخواست شما را رد کرده است، همواره می‌توانید در مورد این تصمیم درخواست تجدید نظر دهید.

درخواست تجدید نظر، از طریق نوشتن یک نامه تجدید نظر رد درخواست ویزا و ارسال آن به سفارت انجام‌پذیر است. معمولا، سفارت یک بازه زمانی مجاز برای درخواست تجدید نظر اعلام می‌کند. اگر در طول این مدت مجاز درخواست خود را ثبت نکنید، پس از آن قادر نخواهید بود در مورد رد درخواست ویزای توریستی آلمان درخواست تجدید نظر ارائه دهید.

5/5 - (2 امتیاز)

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study