logo
مدارس سوئیس

مدارس سوئیس

سیستم آموزشی مدارس سوئیس یکی از پیشرفته‌ترین سیستم های آموزشی در سراسر جهان است. کشور سوئیس بهترین انتخاب برای دانشجویانی به شمار می‌آید که تصمیم دارند در خارج از کشور به تحصیل بپردازند. نظام آموزشی مدارس کشور سوئیس به خوبی سازمان یافته و مسئولیت و مدیریت آن به کانتون‌ها واگذار شده است.

مدیریت و قانونگذاری سیستم مدارس در سوئیس بر عهده کانتون‌ها است، ولی عملکرد کلی بر اساس چارچوب مشخص‌شده توسط دولت مرکزی خواهد بود. هر کانتون تقویم مدرسه، برنامه درسی و معیارهای مختص به خودش را دارد. سیستم آموزشی تدوین‌شده مدارس سوئیس توسط کانتون‌ها، توسط دبیرخانه دولتی آموزش، تحقیقات و نوآوری (SERI) مورد بازبینی قرار می‌گیرد. این تمرکززدایی مزیت‌های زیادی دارد، ولی در عین حال جابجایی کودکان از یک کانتون به کانتون دیگر را برای والدین دشوار کرده است.

یک ویژگی متمایز سیستم آموزشی در مدارس سوئیس، توجه به خواسته‌ها و توانایی‌های دانش‌آموزان است. این موضوع با ایجاد تنوع در مسیرهای موجود برای دانش‌آموز در روند تحصیل در آموزش ابتدایی نمود پیدا می‌کند. با اینکه کانتون‌ها خود سیستم آموزشی‌شان را اداره می‌کنند، ولی نقطه مشترک بین همه آنها وجود همین تنوع است.

در مدارس بین‌المللی سوئیس، سیستم‌های آموزشی متنوعی مانند سیستم آموزشی ملی کشور سوئیس و فرانسه، IB، سیستم آموزشی ملی انگلستان (GCSE/A-Level)، سیستم آموزشی آمریکای شمالی مانند US High School و Advanced Placement (AP) را به فارغ التحصیلان خود ارائه می دهند.

تحصیل در مدارس سوئیس برای همه کودکان بین 9 تا 11 ساله در این کشور اجباری است. آموزش اجباری کودکان از حدود چهار تا شش سالگی آغاز می‌شود و تا سن 15 سالگی ادامه می‌یابد. کانتون‌ها در مورد سن تحصیل نیز بصورت مستقل تصمیم‌گیری می‌کنند.

با اینکه مدارس خصوصی و غیر انتفاعی زیادی در سوئیس وجود دارند، با این حال اکثر دانش‌آموزان در مدارس دولتی سوئیس در ناحیه خود به تحصیل می‌پردازند. در محیط پر از تنوع و گوناگونی این مدارس، امکان تجربه پیشینه‌های متفاوتی مانند تفاوت‌های زبانی، برای دانش‌آموزان فراهم شده است. مدارس دولتی سوئیس فاقد شهریه هستند و کودکان ملزم به پوشیدن یونیفرم نیستند.

خانواده‌هایی ایرانی که علاقمند به تحصیل فرزندانشان در مدارس سوئیس هستند، با دریافت پذیرش از مدارس شبانه‌روزی سوئیس امکان دریافت ویزای تحصیلی برای فرزندان خود را دارند. آموزش چندین زبان مختلف، فراهم آوردن محیطی امن و مطمئن، برخورداری از امکانات وسیع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، ارائه سیستم‌های آموزشی متنوع و بروز دنیا و ارائه فعالیت‌های متعدد فوق برنامه به دانش‌آموزان، مدارس شبانه‌روزی سوئیس را در زمره خاص‌ترین، برترین و البته گران‌ترین مدارس شبانه‌روزی دنیا قرار داده است.

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ