logo
مدارس سوئیس

مدارس سوئیس

مدارس سوئیس به دلیل خلق یک تجربه تحصیلی منحصربه‌فرد، از شهرت و اعتبار بسیار زیادی برخوردار هستند. تحصیل در مدارس سوئیس، از برنامه‌های آموزشی دقیق و جامع گرفته تا زیبایی‌های فرهنگ کشور سوئیس، بسترهای زیادی را در اختیار دانش‌آموزان و خانواده‌ها قرار می‌دهد. به همین دلیل، این کشور یکی از گزینه‌های جذاب مهاجرت تحصیلی برای دانش‌آموزان بین‌المللی به شمار می‌آید.

سیستم آموزشی مدارس سوئیس، یکی از بهترین و معتبرترین سیستم‌های آموزشی در دنیا به شمار می‌آید. این سیستم آموزشی، دانش‌آموزان را برای موفقیت در آینده تحصیلی و شغلی آماده می‌سازد. بعضی از مدارس شبانه‌روزی سوئیس، با ارائه برنامه‌های اختصاصی در حوزه‌هایی مانند تکنولوژی و کارآفرینی، دانش‌آموزان خود را به مهارت‌هایی مسلط می‌کنند که برای موفقیت در دنیای مدرن مورد نیاز است.

علاوه بر این، به دلیل محبوبیت سوئیس به عنوان یک مقصد تحصیلی شاخص، تعداد دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس شبانه‌روزی سوئیس بسیار بالاست. بنابراین، فرزندتان با تحصیل در این مدارس، فرصت ارزشمند آشنایی با فرهنگ‌های گوناگون و ارتباط با افرادی از سراسر دنیا را به دست می‌آورد. زندگی در محیط‌های چندملیتی چندفرهنگی، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا به درک و فهم مناسبی از دنیا برسند.

در مدارس سوئیس، توجه زیادی به علایق و توانمندی‌های دانش‌آموزان می‌شود. بنابراین، از همان سال‌های آغازین تحصیل، دانش‌آموزان با مسیرهای گوناگونی برای تحصیل روبرو می‌شوند. علاوه بر این، تنوع سیستم‌های آموزشی بین‌المللی در مدارس شبانه‌روزی سوئیس، گزینه‌های تحصیل در مقطع آموزش عالی را برای فرزندتان به طور قابل توجهی گسترش می‌دهد.

علاوه بر تمامی مواردی که در بالا ذکر کردیم، موقعیت مکانی کشور سوئیس نیز ویژگی مثبت دیگری است که به جذابیت‌های این کشور به عنوان یک مقصد مناسب برای مهاجرت تحصیلی افزوده است. سوئیس با موقعیت جغرافیایی مناسب در قاره اروپا، علاوه بر سهولت دسترسی به سایر کشورهای اروپایی، مقصد تحصیلی مناسبی برای ایرانیان به شمار می‌آید. در مقایسه با سایر کشورها، مانند کانادا، سوئیس در فاصله بسیار کمتری با ایران قرار گرفته و رفت‌وآمد دانش‌آموز و خانواده او را به میزان قابل توجهی آسان‌‌تر می‌کند.

هزینه تحصیل در مدارس سوئیس

تنوع هزینه در مدارس سوئیس چه دلایلی دارد؟


هزینه تحصیل در مدارس سوئیس، به عوامل مختلفی همچون موقعیت مکانی، سیستم‌های آموزشی، امکانات و زیرساخت‌های مدرسه، فهرست فعالیت‌های فوق برنامه ارائه‌شده و عواملی دیگر بستگی دارد. مدارس شبانه‌روزی سوئیس، در مقایسه با مدارس سایر کشورهای محبوب در حوزه مهاجرت تحصیلی، شهریه‌های بالاتری از دانش‌آموزان خود دریافت می‌کنند. ولی با در نظرگرفتن ویژگی‌ها و برتری‌های مدارس سوئیس، می‌توان گفت تحصیل در مدارس این کشور یک تصمیم هوشمندانه برای خانواده و یک سرمایه‌گذاری پر سود برای آینده تحصیلی و شغلی دانش‎آموز محسوب می‌شود. به طور کلی، شهریه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی سوئیس بین 50 تا 170 هزار فرانک سوئیس تخمین زده می‌شود. در این بخش، به عوامل تاثیرگذار بر روی محدوده قابل پیش‌بینی شهریه مدارس شبانه‌روزی و خصوصی سوئیس می‌پردازیم:

موقعیت مکانی مدرسه در سوئیس

کشور سوئیس، از لحاظ زیبایی‌های طبیعی یکی از بهترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. طبیعت زیبای سوئیس، امکان انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی تابستانی و زمستانی متنوعی را فراهم کرده است. مدارس سوئیس، با بهره‌مندی از این ویژگی طبیعی خاص، فرصت‌های گوناگونی را برای مشارکت در فعالیت‌های فوق برنامه و فعالیت‌های ورزشی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند.

اغلب مدارس خصوصی و شبانه‌روزی خاص سوئیس، در پردیس‌های وسیع و گسترده در مجاورت مناطق روستایی قرار دارند و علاوه بر دسترسی به امکانات شهری، از فضایی کافی برای فراهم‌ساختن امکانات ورزشی و اسکان شبانه‌روزی دانش‌آموزان برخوردار هستند. ولی به طور کلی می‌توان گفت مدارسی که در شهرهای بزرگ یا در مجاورت آنها قرار گرفته اند، به دلیل دسترسی به امکانات و تسهیلات مدرن و پیشرفته پیرامونی، شهریه بالاتری برای دانش‌آموزان خود در نظر می‌گیرند. در این مدارس، تمامی زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای رشد تحصیلی، ورزشی، هنری و … دانش‌آموزان در پردیس مدرسه فراهم شده است و دانش‌آموزان برای استفاده از این امکانات، مجبور به رفت و برگشت در سطح شهر نیستند. این موضوع در تامین امنیت و رفاه دانش‌آموزان و آسودگی خاطر خانواده‌ها نقش بزرگی ایفا می‌کند.

نوع اسکان دانش‌آموز در مدارس سوئیس

دانش‌آموزان بین‌المللی در بیشتر مدارس شبانه‌روزی سوئیس، می‌توانند از گزینه‌های اسکان متنوعی استفاده کنند. علاوه بر حالت اسکان کامل، که 7 روز هفته به همراه وعده‌های غذایی را شامل می‌شود، دانش‌آموزان می‌توانند متناسب با شرایط، وضعیت اسکان خود را از حالت تمام‌وقت خارج کنند و فقط روزهای مدرسه را در خوابگاه مدرسه اسکان داشته باشند. در اینصورت، دانش‌آموز فقط به مدت 5 روز از امکانات خوابگاه مدرسه استفاده می‌کند. بنابراین، بر اساس شرایط اسکان دانش‌آموز، می‌توان اعداد متفاوتی برای شهریه تحصیل شبانه‌روزی او پیش‌بینی کرد. همچنین، گزینه اسکان با خانواده میزبان سوئیسی نیز در بعضی از مدارس ارائه می‌شود. در اینصورت، دانش‌آموز با یک خانواده سوئیسیِ مورد تایید و قابل اطمینان زندگی می‌کند. انتخاب هر یک از گزینه‌های اسکان، می‌تواند بر روی میزان شهریه تحصیل دانش‌آموز تاثیرگذار باشد.

پایه تحصیلی در مدارس سوئیس

مدارس روزانه و شبانه‌روزی سوئیس، امکان تحصیل در پایه‌های گوناگون را در اختیار دانش‌آموزان بین‌المللی قرار می‌دهند. به دلیل اداره مدارس سوئیس توسط کانتون‌ها، شروع تحصیل و ساختار آموزش کودکان در این کشور دارای تنوع و گستردگی زیادی است؛ ولی با این‌حال، تحصیل در کودکستان در تمامی کانتون‌های سوئیس اختیاری است و آموزش اجباری کودکان از مقطع دبستان شروع می‌شود. دانش‌آموزان در سیستم آموزشی مدارس سوئیس، پس از پایان مقطع متوسطه اول، می‌توانند در مورد ادامه تحصیل در دبیرستان یا آغاز یادگیری مهارت شغلی و فنی-حرفه‌ای تصمیم‌گیری کنند. بر اساس نوع و محتوای موضوعات آموزشی در پایه‌های مختلف، شهریه تحصیل دانش‌آموزان می‌تواند متغیر باشد. برای مثال، شهریه تحصیل شبانه‌روزی دانش‌آموزان در مدرسه Le Rosey در پایه‌های 3 تا 6، برابر با 97.800 فرانک سوئیس است. در پایه‌های بالاتر (پایه 7 تا 12)، در هر سال تحصیلی برابر با 138.900 فرانک سوئیس است.

نوع مدرسه در سوئیس

اگر اقامت دائم سوئیس را نداشته باشید، نمی‌توانید فرزندتان را در مدارس دولتی سوئیس ثبت نام کنید. در واقع، دانش‌آموزان بین‌المللی در سوئیس، تنها می‌توانند در مدارس خصوصی این کشور تحصیل کنند که به دو صورت روزانه و شبانه‌روزی فعالیت دارند. مدارس خصوصی سوئیس، در زیباترین قسمت‌های این کشور قرار گرفته اند و دارای امکانات متعددی مانند زیرساخت‌های آموزشی پیشرفته و مجموعه‌های ورزشی و اقامتی برای دانش‌آموزان هستند. مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، در مقایسه با مدارس شبانه‌روزی استاندارد، از امکانات گسترده‌تری برخوردارند، فهرست فعالیت‌های فوق برنامه ارائه‌شده در این مدارس تنوع بسیار بالایی دارد و از همه مهم‌تر، دانش‌آموزان در مدارس شبانه‌روزی خاص از توجه و تمرکز بیشتری از سوی آموزگاران و کادر آموزشی مدرسه برخوردار می‌شوند. بنابراین، انتخاب هر یک از انواع مدرسه در سوئیس باعث ایجاد تفاوت‌های زیادی در مبلغ نهایی شهریه تحصیل فرزندتان در این کشور خواهد شد.

سیستم‌های آموزشی در مدارس سوئیس

مدارس خصوصی در کشور سوئیس، به دلیل کیفیت و استانداردهای بسیار بالای آموزش، تنوع زیادی در سیستم‌های آموزشی خود در پایه‌های مختلف تحصیلی دارند. در حقیقت، مدارس خصوصی سوئیس به دلیل ماهیت بین‌المللی مدرسه و جمعیت زیاد دانش‌آموزان بین‌المللی، اقدام به ارائه سیستم‌های آموزشی بین‌المللی معتبری مانند IB کرده اند. علاوه بر این، سیستم‎های آموزشی مدارس انگلستان (A-level و GCSE) و سیستم آموزشی آمریکایی Advanced Placement در کنار برنامه دیپلم دبیرستان آمریکا (US High School Diploma) نیز در مدارس روزانه و شبانه‌روزی سوئیس در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. مدارس ارائه‌کننده سیستم‌های آموزشی بین‌المللی، به طور منظم تحت نظارت و بررسی سازمان‌های آموزشی مربوطه قرار می‌گیرند و کیفیت آموزش در آنها به طور دقیق مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

امکانات و فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس سوئیس

مدارس خصوصی سوئیس، تاکید بسیاری بر روی رشد و پیشرفت همه‌جانبه دانش‌آموزان خود دارند و علاوه بر فراهم‌کردن امکانات آموزشی برای آنها، شرایط رشد روانی، ورزشی، هنری و شخصیتی آنان را نیز مهیا می‌کنند. دانش‌آموزان با تحصیل در مدارس شبانه‌روزی معتبر و شناخته‌شده سوئیس، علاوه بر بهره‌مندی از آموزش بسیار باکیفیت، می‌توانند در فهرست گسترده‌ای از فعالیت‌های فوق برنامه نیز مشارکت داشته باشند. در مدارس شبانه‌روزی سوئیس دانش‌آموزان می‌توانند با انتخاب فعالیت‌های فوق برنامه بر اساس علایق و نقاط ضعف و قوت خود، در کنار پیشرفت تحصیلی و دستیابی به اهداف آموزشی، مسیر رشد شخصیتی و فردی خویش را نیز دنبال کنند. مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، با پردیس‌های چندهکتاری و قرارگرفتن در زیباترین بخش‌های این کشور، تنوع بیشتری در ارائه فعالیت‌های فوق برنامه ایجاد کرده اند. این مدارس، با دسترسی به تمامی امکانات هنری، ورزشی و آکادمیک در داخل مدرسه، امکان دسترسی متمرکز تمامی دانش‌آموزان به فرصت‌های رشد و ارتقاء همه‌جانبه را فراهم ساخته اند. برای نمونه، مدرسه Rosenberg سوئیس با دسترسی به امکانات بی‌نظیری مانند Rosenberg Creative Lab را برای دانش‌آموزان فراهم کرده که یک فضای آموزشی و تجربی بسیار مجهز و دارای تجهیزات اختصاصی هنر، طراحی و تکنولوژی است. Health & Fitness Club مخصوص فعالیت‌های ورزشی و تناسب اندام، Mario J. Molina Science Centre با آزمایشگاه‌های مدرن و کاملا مجهز و Golf Training Facility برای آموزش و تمرین گلف تنها گوشه‌ای از امکانات گوناگون و خیره‌کننده این مدرسه محسوب می‌شوند. هزینه تحصیل سالانه در مدرسه Rosenberg حدودا 140.000 فرانک سوئیس برآورد می‌شود.

با در نظرگرفتن تمامی عوامل تاثیرگذار بر روی مبلغ شهریه مدارس سوئیس، به بررسی هزینه تحصیل در مدارس سوئیس می‌پردازیم:

 • شهریه مدارس روزانه خصوصی سوئیس – شهریه تحصیل دانش‌آموزان در مدارس روزانه سوئیس، بین 30.000 تا 70.000 فرانک سوئیس ارزیابی می‌شود. این مبلغ، صرفا دربرگیرنده هزینه تحصیل دانش‌آموز است و شامل هزینه‌های اسکان و تغذیه او نمی‌شود.
 • شهریه مدارس شبانه‌روزی خصوصی سوئیس – هزینه سالانه تحصیل دانش‌آموزان در بخش شبانه‌روزی مدارس خصوصی سوئیس، بین 60.000 تا 170.000 فرانک سوئیس برآورد می‎شود. این مبلغ، دربرگیرنده شهریه مدرسه به همراه هزینه اسکان و تغذیه دانش‌آموز است.

هزینه پرداختی به مدارس سوئیس چه مواردی را پوشش می‌دهد؟


هزینه تحصیل در مدارس سوئیس چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

هزینه پرداختی به مدارس سوئیس چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

کشور سوئیس، دارای معتبرترین و باکیفیت‌ترین سیستم آموزشی در جهان است. مدارس دولتی این کشور از شهرت بسیار بالایی برخوردارند و مدارس شبانه‌روزی آن نیز در فهرست برترین‌های جهان حضور دارند. مدارس شبانه‌روزی سوئیس دارای سیستم‌های آموزشی معتبر و شناخته‌شده و امکانات متعددی هستند که با شهریه‌های نسبتا بالا همراه است. مدارس سوئیس، در مقایسه با مدارسی با کیفیت و استانداردهای مشابه در سایر کشورهای جهان، گران‌تر هستند.

شهریه مدرسه در تمامی مدارس روزانه و شبانه‌روزی دربرگیرنده ارائه آموزش و نظارت در تمامی دروس اجباری، به همراه استفاده از کتابخانه مدرسه و دسترسی به اینترنت است. هزینه اسکان Home Stay دانش‌آموزان با خانواده سوئیسی در این مبلغ در نظر گرفته نمی‌شود و هزینه استفاده از این حالت اسکان، به صورت جداگانه به خانواده اعلام خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در مبلغ کل شهریه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی گنجانده شده است، هزینه اسکان شبانه‌روزی، وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های دانش‌آموز است. همچنین، دانش‌آموزان به امکانات ورزشی مدرسه نیز، بر اساس برنامه آموزشی خود، دسترسی دارند. البته ممکن است هزینه تمامی هزینه‌های ورزشی در شهریه تحصیل دانش‌آموز در نظر گرفته نشده باشد و برای استفاده فرزندتان از بعضی امکانات ورزشی، ملزم به پرداخت مبلغ اندکی شوید.

یکی دیگر از هزینه‌های اجباری در مدارس سوئیس، هزینه درخواست پذیرش (Application Fee) و پس از آن هزینه ثبت نام (Enrollment Fee) است. اپلیکیشن فی، برای بررسی پرونده دانش‌آموز جهت پذیرش از سوی مدرسه دریافت می‌شود و هزینه ثبت نام، مربوط به تمامی دانش‌آموزانی است که برای اولین بار در یک مدرسه ثبت نام می‌کنند. اپلیکیشن فی معمولا در حدود 300 فرانک سوئیس و هزینه ثبت نام، تقریبا 3.000 فرانک سوئیس برآورد می‌شود. لازم به ذکر است این اعداد صرفا جهت نمونه اعلام می‌شوند و رقم دقیق مربوط به اپلیکیشن فی و هزینه ثبت نام در هر مدرسه را باید به صورت موردی بررسی کرد.

بعضی هزینه‌ها در مدارس شبانه‌روزی تحت عنوان Extra Fees وجود دارند که مربوط به استفاده دانش‌آموز از خدماتی مانند آموزش خصوصی موسیقی یا ورزش، هدایت شخصی و هزینه دوره‌های اختیاری است. همچنین، ممکن است برای شرکت فرزندتان در فعالیت‌های اختیاری و فوق برنامه، مانند سفر برای تماشای تئاتر یا هفته‌های مطالعه در مرکزی خارج از مدرسه، هزینه‌ای از شما دریافت شود. علاوه بر این، هزینه کتاب‌های درسی و سایر مواد آموزشی و هزینه شرکت در آزمون‌ها بر عهده خانواده دانش‌آموز است.

دریافت بورسیه تحصیلی (تحصیل رایگان) در سوئیس چه شرایطی دارد؟


اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی در مدارس سوئیس

دریافت بورسیه تحصیلی (تحصیل رایگان) در سوئیس چه شرایطی دارد؟

پیش‌تر اشاره شد مدارس سوئیس، جزء بهترین و باکیفیت‌ترین مراکز آموزشی کودکان و نوجوانان در سراسر جهان محسوب می‌شوند و استانداردهای آموزشی در این مدارس، از سطح بسیار بالایی برخوردارند. مدارس سوئیس، متناسب با کیفیت آموزشی بالا و امکانات آموزشی، هنری، ورزشی و … بی‌شمار خود، شهریه‌های نسبتا بالایی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته اند. تصور اغلب والدین در مورد مدارس سوئیس این است که مدارس شبانه‌روزی سوئیس، صرفا مخصوص ثروتمندان و قشر به اصطلاح الیت جامعه است و افراد عادی توانایی ثبت نام فرزندان خود در اینگونه مدارس را ندارند. اما باید بدانید که این مدارس علاوه بر برنامه‌های متنوع و منعطف پرداخت شهریه، تعدادی اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی نیز برای حمایت از دانش‌آموزان مستعد و واجد شرایط ارائه می‌دهند.

اسکالرشیپ‌ها در مدارس شبانه‌روزی غالبا در برگیرنده درصدهای گوناگونی کاهش در مبلغ شهریه دانش‌آموزان هستند. دانش‌آموزان برای دریافت اسکالرشیپ‌های ارائه‌شده در حوزه‌های گوناگون تحصیلی، هنری، ورزشی و … باید صلاحیت خود بر اساس معیارهای تعیین‌شده توسط مدرسه را نشان دهند. به عنوان مثال، اگر دانش‌آموزی دارای استعداد ورزشی یا هنری خاصی باشد، می‌تواند بر اساس گزینه‌های موجود، مشمول دریافت اسکالرشیپ شود.

برای مثال، مدرسه آمریکایی لزین (LAS) برنامه‌های زیادی برای حمایت از دانش‌آموزان مستعد و نخبه خود دارد و بیش از 40 درصد دانش‌آموزان مدرسه، موفق به دریافت اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی می‌شوند. این رقم، بالاترین میزان در بین تمامی مدارس کشور سوئیس است.

بعضی از مدارس سوئیس، اسکالرشیپ‌های محدودی دارند و صرفا برای دانش‌آموزان در پایه‌های تحصیلی خاص ارائه می‌دهند. مثلا، مدرسه Brillantmont، برای حمایت از دانش‌آموزان واجد شرایط در پایه تحصیلی هشتم و نهم، اسکالرشیپی در نظر گرفته است که تا 20 درصد کاهش در شهریه تحصیل دانش‌آموز را در برمی‌گیرد.

لازم به ذکر است در اغلب مدارس شبانه‌روزی سوئیس، اعطای اسکالرشیپ به دانش‌آموزان، بر اساس برگزاری آزمون و با درنظرگرفتن معیارهای خاصی انجام می‌شود. در واقع، به دلیل محدودبودن منابع و تعداد اندک اسکالرشیپ‌ها، رقابت در این زمینه بالاست و دانش‌آموزان باید عملکرد بسیار خوبی در آزمون مربوطه داشته باشد.

مدارس سوئیس چگونه هزینه‌های خود را دریافت می‌کنند؟


پرداخت شهریه تحصیل در مدارس سوئیس

مدارس سوئیس چگونه هزینه‌های خود را دریافت می‌کنند؟

پس از اینکه نامه پذیرش توسط مدرسه برای فرزندتان صادر شد، اولین و حیاتی‌ترین اقدام در ادامه روند مهاجرت تحصیلی دانش‌آموز، پرداخت شهریه است. پرداخت کامل و به موقع شهریه مدرسه تاثیر مستقیمی بر روی نتیجه پرونده ویزای تحصیلی دانش‌آموز دارد. در واقع، خانواده با پرداخت شهریه تحصیل فرزندش، توانایی مالی تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی او را به سفارت سوئیس اثبات می‌کند.

پیش‌تر اشاره کردیم، مدارس سوئیس بر اساس سیاست‌های متنوع، روش‌های انعطاف‌پذیری را برای پرداخت شهریه در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهند. این روش‌ها شامل پرداخت قسطی شهریه به صورت ماهانه یا ترمی می‌شوند. بعضی از مدارس، برای خانواده‌هایی که شهریه تحصیل فرزندشان را به صورت کامل و یک‌جا پرداخت می‌کنند، درصدی تخفیف در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، مدارس سوئیس برای خانواده‌هایی که بیش از یک فرزندشان را در مدرسه ثبت نام کنند، تخفیفی با نام Sibling Discount در نظر می‌گیرند که شامل تخفیفی در حدود 15 درصد، در شهریه فرزندان بعدی می‌شود.

به جز شیوه‌های متداول و سنتی پرداخت شهریه مانند حواله بین بانکی، روش‌های دیگری به صورت آنلاین و بر اساس پلتفرم‌های پرداخت شهریه وجود دارند که خانواده‌ها می‌توانند با استفاده از آن، شهریه فرزندشان را پرداخت کنند. ولی با توجه به تحریم‌های بانکی، امکان استفاده از این روش برای خانواده‌های ایرانی فراهم نیست و پرداخت شهریه تحصیل در خارج از کشور، به یکی از بزرگ‌ترین و مبهم‌ترین چالش‌های پیش روی آنها تبدیل شده است.

موسسه مهاجرتی سامان اِستادی برای سهولت در پرداخت شهریه و کاهش دغدغه‌های خانواده‌ها برای پرداخت شهریه تحصیل فرزندشان در مدارس سوئیس، اقدام به ارائه راهکارهایی امن و مطمئن کرده است. این راهکارها، علاوه بر کاهش نگرانی‌های خانواده برای پرداخت شهریه، فرآیند بازگشت پول در مواقع ضروری را نیز ساده‌تر می‌کند.

انواع مدارس سوئیس

در سوئیس چند نوع مدرسه برای تحصیل وجود دارد؟


شناسایی انواع مدارس سوئیس، یکی از پیش‌نیازهای انتخاب مدرسه مناسب برای فرزندانتان در این کشور اروپایی است. هر چقدر که دانش و اطلاعات والدین در خصوص سیستم و ساختار آموزشی سوئیس و همچنین انواع مدارس این کشور، بیشتر و کامل‌تر باشد، امکان انتخاب آگاهانه‌ و مناسب‌تری برای خانواده ایجاد می‌شود. مانند تمام کشورهای مهاجرپذیر دیگر، مدارس گوناگونی در کشور سوئیس فعالیت می‌کنند. در این بخش قصد داریم با عوامل تاثیرگذار بر روی شکل‌گیری انواع مدارس در سوئیس بیشتر آشنا شویم. برخی از این عوامل عبارتند از: شیوه اداره مدرسه، شرایط اسکان دانش‌آموزان، جنسیت دانش‌آموزان، رده سنی دانش‌آموزان و تمرکز برنامه آموزشی مدرسه.

 • مدارس دولتی/ خصوصی سوئیس

در کشور سوئیس، شیوه اداره و محل تامین سرمایه مدارس، یکی از عوامل تعیین‌کننده در نوع مدرسه است. مدارس دولتی سوئیس، تحت نظارت کانتونی که مدرسه در آن قرار گرفته، اداره می‌شوند. سیستم و ساختار آموزشی، برنامه درسی، نحوه اداره مدارس و بسیاری موارد دیگر، بر اساس قوانین و مقررات هر کانتون سازمان‌دهی می‌شود. مدارس دولتی سوئیس، فاقد شهریه هستند و دانش‌آموزان سوئیسی بدون پرداخت شهریه می‌توانند دوره تحصیل اجباری خود را در این مدارس سپری کنند.

در مقابل، مدارس خصوصی سوئیس هستند که در تعیین و تدوین برنامه آموزشی خود از آزادی عمل بیشتری برخوردار هستند. مدارس خصوصی سوئیس، از دولت و کانتونی که در آن قرار گرفته اند، حمایت مالی دریافت نمی‌کنند و سرمایه لازم برای اداره مدرسه را از شهریه دانش‌آموزان تامین می‌کنند و دانش‌آموزان بین‌المللی نیز می‌توانند در این مدارس تحصیل کنند. برخی از این مدارس خصوصی، در کنار سیستم آموزشی ملی سوئیس، سیستم‌های آموزشی بین‌المللی را نیز ارائه می‌دهند و برخی دیگر، صرفا سیستم‌های آموزشی بین‌المللی را ارائه می‌کنند.

 • مدارس روزانه/ شبانه‌روزی سوئیس

همانطور که از اسم این مدارس مشخص است، به مدت زمان حضور دانش‌آموز در مدرسه مربوط می‌شود. زمان شروع و پایان برنامه آموزشی در مدارس روزانه سوئیس، بسته به کانتون مربوطه، از ساعت 8:30 تا 9:30 صبح تا ساعت 15:30 تا 16:30 است. پس از این ساعت، دانش‌آموزان به خانه‌های خود باز می‌گردند و استفاده از امکانات مدرسه در خارج از این ساعات، برای دانش‌آموزان مجاز نیست. دانش‌آموزان در مدارس روزانه سوئیس حق استفاده از امکانات خوابگاه مدرسه را ندارند و فقط وعده ناهار را در مدرسه صرف می‌کنند (البته تمام مدارس روزانه این امکان را در اختیار دانش‌آموزان قرار نمی‌دهند).

بر خلاف مدارس روزانه، دانش‌آموزان در مدارس شبانه‌روزی سوئیس در طول شبانه‌روز و در تمام روزهای هفته در مدرسه حضور دارند. معمولا، همه امکانات آموزشی، ورزشی، هنری و اسکان دانش‌آموزان در مدارس شبانه‌روزی سوئیس در داخل پردیس مدرسه متمرکز هستند و دانش‌آموزان، متناسب با علاقمندی‌ها و برنامه آموزشی خود، می‌توانند از آنها استفاده کنند. عمدتا این مدارس، در مناطق غیر شهری و به دور از شهرهای بزرگ تاسیس می‌شوند تا دانش‌آموزان بتوانند با تمرکز بیشتر بر برنامه آموزشی خود، مسیر پیشرفت و ترقی را با سرعت بیشتری سپری کنند. علاوه بر این، دانش‌آموزان می‌توانند در تعطیلات آخر هفته در سفرهای کوتاهی که توسط مدرسه سازمان‌دهی می‌شود، نیز حضور داشته باشند.

 • مدارس دخترانه، مدارس پسرانه و مدارس دخترانه-پسرانه سوئیس

جنسیت دانش‌آموزان، یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده نوع مدارس در کشور سوئیس است. طرفداران مدارس تک‌جنسیتی (صرفا دخترانه یا صرفا پسرانه)، بر این باور هستند که شیوه و نظام یادگیری در دختران و پسران متفاوت است. بر این اساس، مدارس تک‌جنسیتی، می‌توانند با لحاظ‌نمودن این تفاوت‌ها و نیازهای مختص هر جنسیت، برنامه آموزشی خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که دانش‌آموزان بهترین عملکرد را در زمینه پیشرفت تحصیلی و شخصیتی خود داشته باشند. در مقابل، طرفداران مدارس دخترانه-پسرانه، با رد این دلایل، تحصیل در مدارس مختلط را هم به لحاظ آموزشی و هم به لحاظ رشد شخصیتی مناسب‌تر می‌دانند.

بیشتر مدارس در سوئیس، مدارس مختلط (دخترانه-پسرانه) هستند و تعداد اندکی مدرسه دخترانه یا مدرسه پسرانه نیز وجود دارند. بدین ترتیب، اگر قصد ثبت نام فرزندتان در مدارس سوئیس را دارید، و بر روی تک‌جنسیتی بودن یا مختلط بودن مدرسه فرزندتان اصرار دارید، می‌توانید مطمئن باشید که حتما گزینه مناسب را در بین مدارس باکیفیت این کشور خواهید یافت.

 • مدارس ابتدایی و متوسطه سوئیس

در کشور سوئیس، قوانین و مقررات آموزشی توسط کانتون‌های این کشور تدوین می‌شود. بر این اساس، سن شروع تحصیل و مدت زمان آموزش اجباری در مدارس سوئیس، در کانتون‌های مختلف، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در مدارس سوئیس، دو مقطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه وجود دارد. مقطع ابتدایی در مدارس سوئیس معمولا از سن شش سالگی شروع می‌شود. با این حال، در برخی کانتون‌ها، کودکستان نیز جزء آموزش اجباری محسوب می‌شود؛ بنابراین سن آموزش اجباری از چهار سالگی شروع می‌شود. تحصیل در مقطع دبستان، با درنظرگرفتن دو سال کودکستان یا پیش‌دبستانی، در مجموع 8 سال طول می‌کشد.

مقطع متوسطه در مدارس سوئیس به دو مرحله تقسیم می‌شود که به آنها متوسطه اول یا مقدماتی (Lower Secondary) و متوسطه دوم یا پیشرفته (Upper Secondary) گفته می‌شود. دانش‌آموزان، مقطع متوسطه اولِ خود را در سنین 13-12 سالگی آغاز می‌کنند و یک دوره آموزشیِ سه یا چهار ساله را سپری می‌کنند. آموزش اجباری در مدارس سوئیس در این مقطع به اتمام می‌رسد. بنابراین، اکثر نوجوانان در سن 15 سالگی، موفق می‌شوند آموزش اجباری در مدارس سوئیس را به پایان برسانند. مقطع متوسطه دوم، تقریبا معادل دبیرستان در نظام آموزشی کشور ما و همچنین کشورهای آمریکا و کانادا است. دانش‌آموزان پس از سپری‌کردن مقطع متوسطه اول، متناسب با مسیر شغلی که برای آینده خود در نظر گرفته اند، می‌توانند وارد دبیرستان یا همان متوسطه دوم شوند و دیپلم (Baccalaureate School) دریافت کنند؛ یا به مدارس فنی و حرفه‌ای (Vocational School) سوئیس بروند و یک حرفه بیاموزند؛ یا وارد در مدارس تخصصی (Upper Secondary Specialized School) شوند و آموزش‌های تخصصی در مورد مشاغل مربوط به سلامت، خدمات اجتماعی یا آموزش را دریافت کنند.

 • مدارس سوئیس بر اساس گرایش‌های تحصیلی مختلف

  • مدارس مونته‌سوری سوئیس (Switzerland Montessori schools) – آن دسته از مدارس ابتدایی که سیستم آموزشی معرفی‌شده توسط ماریا مونته‌سوری، معلم ایتالیایی را ارائه می‌دهند، مدارس مونته‌سوری نام دارند. این دسته از مدارس، عمدتا در مقطع ابتدایی در سیستم آموزشی سوئیس فعالیت می‌کنند. در این مدارس، بر روی خلاقیت و استقلال کودکان در یادگیری تاکید زیادی وجود دارد و یادگیری از طریق بازی و به صورت تجربی در این مدارس انجام می‌شود. در بعضی از کانتون‌های سوئیس، دانش‌آموزان پس از پایان تحصیل در این مدارس، باید دو سال دیگر را در مدارس ابتدایی پیش از ورود به دوره کارآموزی یا مقطع متوسطه بگذرانند.
  • مدارس مذهبی سوئیس (Switzerland Religious schools) – در سیستم آموزشی مدارس مذهبی سوئیس، متناسب با مقطع تحصیلی دانش‌آموز، در کنار تدریس دروس استانداردی مانند علوم، ریاضی و زبان، تعالیم معنوی آن مذهب به خصوص نیز به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. عمده مدارس مذهبی سوئیس، مدارس کاتولیک هستند. دانش‌آموزان مدرسه موظف به احترام به مذهب حاکم در مدرسه هستند ولی در بعضی موارد، اجباری برای حضور در مراسم و آیین مذهبی مدرسه وجود ندارد.
  • مدارس فنی و حرفه‌ای سوئیس (Switzerland Vocational Schools) – همانطور که قبلا هم بیان شد، دانش‌آموزان پس از اتمام دوره اجباری متوسطه اول، مختار به ادامه تحصیل در مقطع متوسطه دوم (دبیرستان) و یا فراگرفتن یک حرفه مشخص از طریق ثبت نام در مدارس فنی و حرفه‌ای هستند. در این مدارس، دانش‌آموزان در یک حرفه مشخص آموزش می‌بینند و همزمان از طریق انجام کارآموزی در صنعت مربوطه، تجربیات عملی نیز کسب می‌کنند. دوره آموزشی در مدارس فنی و حرفه‌ای، بر اساس حرفه یا شغل انتخابی، بین دو تا 4 سال طول می‌کشد. تقریبا تمام مشاغل فنی و خدماتی مورد نیاز جامعه و صنعت، در برنامه آموزشی این مدارس وجود دارند و دانش‌آموزان بسته به علاقمندی خود، می‌توانند رشته مورد نظر را انتخاب کنند.
  • مدارس تخصصی سوئیس (Switzerland Specialized Schools) – در این مدارس آموزش‌های تخصصی مربوط به مشاغل موجود در حوزه سلامت، خدمات اجتماعی و آموزش (Education)، به متقاضیان داده می‌شود. در این مدارس، دانش‌آموزان از طریق دروسی که در یک دوره آموزشی سه ساله می‌گذرانند، با اصول و مبانی یک شغل خاص آشنا می‌شوند. اگر در امتحانات پایان این دوره آموزشی موفق شوند، گواهینامه آموزش تخصصی متوسطه دوم را دریافت می‌کنند و می‌توانند تحصیلات خود را در رشته‌ای که فارغ‌التحصیل شده اند در کالج‌های مربوطه ادامه دهند و یا وارد بازار کار شوند.
  • مدارس بین‌المللی سوئیس (Switzerland International Schools) – اغلب مدارس بین‌المللی سوئیس، جزو مدارس خصوصی این کشور هستند و سیستم‌های آموزشی بین‌المللی و معتبری را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. در این مدارس، بر خلاف مدارس دولتی سوئیس، دانش‌آموزان فرصت یادگیری 2 یا 3 زبان خارجی را دارند و پس از فارغ‌التحصیلی، امکان ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان را خواهند داشت. مدارس IB که یکی از معتبرترین سیستم‌های آموزشی را در اختیار دانش‌آموزان خود قرار می‌دهند، یکی از انواع شناخته‌شده و پرطرفدار مدارس بین‌المللی در کشور سوئیس هستند (مانند مدارس Beau Soleil و Le Rosey). علاوه بر این، مدارس زیادی در کشور سوئیس فعالیت می‌کنند که سیستم‌های آموزشی کشور انگلستان (سیستم آموزشی A-level و GCSE) یا سیستم‌های آموزشی آمریکا (شامل Advanced Placement یا US High School Diploma) را ارائه می‌دهند و ساختار آموزشی‌شان بر اساس قوانین کشورهای مربوطه تعیین می‌شود. برای مثال، مدرسه آمریکایی سوئیس (TASIS) و مدرسه آمریکایی لزین (LAS)، علاوه بر ارائه سیستم آموزشی IB، به ترتیب دوره‌های AP و US High School Diploma را نیز ارائه می‌کنند.

ویژگی‌های مدارس شبانه‌روزی استاندارد در سوئیس چیست؟


مدارس شبانه‌روزی استاندارد سوئیس چه ویژگی‌های دارند؟

ویژگی‌های مدارس شبانه‌روزی استاندارد در سوئیس چیست؟

آموزش در کشور سوئیس از اهمیت و کیفیت بسیار زیادی برخوردار است. هر یک از مدارس شبانه‌روزی این کشور، رویکرد خاصی به آموزش دانش‌آموزان دارند که برآمده از فلسفه مدرسه است. صرف نظر از اینکه فرزندتان را در کدام نوع از مدارس شبانه‌روزی سوئیس ثبت نام کنید، می‌توانید از کیفیت آموزش ارائه‌شده در آن اطمینان خاطر داشته باشید. در واقع، تفاوت اصلی در بین این مدارس را باید در موضوعاتی مانند تعداد دانش‌آموزان در کلاس، نسبتِ معلمین به دانش‌آموزان، سیستم آموزشی مدرسه، فعالیت‌های فوق برنامه و امکانات مدرسه جستجو کرد.

بیشتر مدارس شبانه‌روزی استاندارد سوئیس، مدارس دوزبانه محسوب می‌شوند. در این مدارس، دانش‌آموزان در کنار تحصیل به زبان انگلیسی، فرصت یادگیری زبان‌های فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی را دارند. نسبت تعداد معلمین به دانش‌آموزان در این نوع مدارس، معمولا بین یک به 8 تا یک به 12 نفر است. یعنی برای هر 8 تا 12 دانش‌آموز یک معلم وجود دارد.

مدارس شبانه‌روزی سوئیس، متناسب با موقعیت مکانی مدرسه، دارای پردیس‌هایی با امکانات متنوع هستند. مدارس شبانه‌روزی استاندارد سوئیس، در مقایسه با مدارس دولتی سوئیس، از امکانات بیشتری برخوردارند و دانش‌آموزان این مدارس، در محیط‌های مجهزتری تحصیل می‌کنند. همچنین، به دلیل کمتربودن تعداد دانش‌آموزان حاضر در کلاس درس در مقایسه با مدارس دولتی، دانش‌آموزان از توجه و پشتیبانی بیشتری از معلمان خود بهره‌مند می‌شوند.

مدارس شبانه‌روزی استاندارد سوئیس، معمولا دانش‌آموزانی از سراسر دنیا و از کشورهای مختلف را می‌پذیرند. فرآیند گزینش دانش‌آموزان برای ثبت نام در این مدارس، معمولا چندان سختگیرانه نیست و دانش‌آموزانی که از سوابق تحصیلی معمولی برخوردار باشند نیز می‌توانند در این مدارس به ادامه تحصیل بپردازند. همچنین، هزینه تحصیل سالانه در مدارس شبانه‌روزی سوئیس، معمولا بین 80 تا 100 هزار فرانک سوئیس است.

مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس چه ویژگی‌هایی دارند؟


مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس

مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس چه ویژگی‌هایی دارند؟

مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، جزو خاص‌ترین، باکیفیت‌ترین و البته گران‌ترین مدارس دنیا هستند. این مدارس، غالبا به دور از شهرهای بزرگ قرار گرفته اند و پردیس‌های زیبا، وسیع و بسیار مجهزی در اختیار دارند. این پردیس‌ها، تمامی امکانات مورد نیاز برای آموزش، فعالیت‌های فوق برنامه (اعم از ورزشی و هنری)، اسکان و حتی سلامت دانش‌آموزان را در خود جای داده اند. تجهیزات و زیرساخت‌های آموزشی در مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، از استانداردهای معمول آموزشی در مدارس دولتی و مدارس شبانه‌روزی استاندارد سوئیس بسیار بالاتر است.

به دلیل ماهیت بین‌المللی مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، سیستم‌های آموزشی گوناگونی نیز در این مدارس ارائه می‌شوند. به عنوان مثال، مدرسه روزنبِرگ در کشور سوئیس، علاوه بر ارائه سیستم آموزشی بین‌المللی IB، امکان تحصیل بر اساس سیستم آموزشی سنتی کشور انگلستان (GCSE/ A-Level)، سیستم آموزشی کشور آمریکا (US High School Diploma) و سیستم آموزشی کشور آلمان (German Abitur) را برای دانش‌آموزان خود فراهم کرده است. مدرسه Brillantmont سوئیس، در کشور سوئیس است که سیستم‌های آموزشی انگلیسی iGCSE و A-level را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد. همچنین امکان تحصیل بر اساس برنامه دیپلم آمریکایی US High School Diploma و دوره‌های پیشرفته Advanced Placement در این مدرسه فراهم شده است.

یکی از تفاوت‌های اصلی مدارس شبانه‌روزی خاص با سایر انواع مدارس در کشور سوئیس، فرآیند اعطای پذیرش تحصیلی در اینگونه مدارس است. مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، در پذیرش دانش‌آموزان جدید بسیار گزینشی رفتار می‌کنند و صرفا کارنامه تحصیلی سال‌های گذشته دانش‌آموز را مبنای ارزیابی و تصمیم‌گیری قرار نمی‌دهند. دانش‌آموزان برای ورود به مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس باید غالبا سطح مناسبی از دانش زبان انگلیسی را داشته باشند و برای دریافت پذیرش از این مدارس معتبر و نامدار، در آزمون‌های ورودی مدرسه شرکت کنند. عملکرد مناسب دانش‌آموزان در آزمون ورودی می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی نتیجه پرونده تحصیلی دانش‌آموزان و دریافت پذیرش از مدرسه داشته باشد.

مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، توجه ویژه‌ای به ارائه خدمات آموزشی انفرادی و تمرکز بر روی رشد همزمان تحصیلی، فردی و شخصیتی دانش‌آموزان دارند. بنابراین، کلاس‌های کم‌جمعیت، برنامه‌های آموزشی منسجم و فعالیت‌های فوق برنامه هدفمند در این مدارس دور از ذهن نیست. در مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، دانش‌آموزان در مرکز تمام تصمیم‌گیری‌های آموزشی و غیر آموزشی مدرسه قرار دارند و علایق و استعدادهای هر دانش‌آموز، در کنار نقاط قوت و ضعف او، بر روی تدوین برنامه آموزشی خاص هر دانش‌آموز تاثیرگذار است. همچنین، به دلیل فراوانیِ امکانات ورزشی، هنری، آموزشی در این مدارس، همه دانش‌آموزان با هر نوع سلیقه و استعدادی، می‌توانند برنامه‌هایی برای ارتقاء مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی خود پیدا کنند.

تحصیل در فضایی صمیمی و حمایتگر، بهره‌مندی از خدمات مشاوره تحصیلی برای پذیرش در دانشگاه، دریافت مدارک و دیپلم‌های معتبر بین‌المللی و یادگیری چندین زبان خارجی تنها بخش کوچکی از مزایای تحصیل در مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس به شمار می‌آید. بدیهی است که هزینه‌های تحصیل در چنین مدارسی نسبت به مدارس استاندارد بسیار بالاتر بوده و سالیانه در حدود 100 تا 150 هزار فرانک سوئیس است.

آیا تحصیل در مدارس روزانه یا دولتی سوئیس امکان‌پذیر است؟


مدارس دولتی سوئیس

آیا تحصیل در مدارس روزانه یا دولتی سوئیس امکان‌پذیر است؟

استانداردهای آموزشی در مدارس دولتی و خصوصی سوئیس، تشابهات زیادی دارند. بنابراین، بیش از 95 درصد دانش‌آموزان این کشور در مدارس دولتی به تحصیل می‌پردازند. مدارس دولتی سوئیس، استانداردهای آموزشی بالایی دارند و کیفیت آموزش آنها در جهان از شهرت و اعتبار زیادی برخوردار است. تحصیل در مدارس دولتی سوئیس، کاملا رایگان است و دانش‌آموزان سوئیسی می‌توانند بدون پرداخت شهریه، دوره تحصیل اجباری خود را در این مدارس بگذرانند. تفاوت دیگر مدارس دولتی و خصوصی سوئیس، در زبان آموزش آنها است. زبان اصلی آموزش در مدارس دولتی بر اساس زبان رسمی کانتون مربوطه تعیین می‌شود که یکی از چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش است. بنابراین، تحصیل به زبان انگلیسی فقط در مدارس خصوصی سوئیس امکان‌پذیر است.

تحصیل در مدارس دولتی سوئیس، برای تمامی افراد مقیم این کشور رایگان است و هزینه‌های آموزش در این مدارس، از مالیات‌های دریافت‌شده از مردم تامین می‌شود. به دلیل اهمیت بالای آموزش در کشور سوئیس، حتی کودکان افرادی که وضعیت اقامتی قانونی مناسبی در این کشور ندارند هم می‌توانند در مدارس دولتی سوئیس تحصیل کنند. ولی دانش‌آموزان ایرانی که با ویزای تحصیلی وارد سوئیس می‌شوند، حق تحصیل در مدارس دولتی این کشور و بهره‌مندی از خدمات آموزشی در بخش دولتی این کشور را ندارند. به عبارت دیگر، تنها در صورتی که دانش‌آموز اقامت دائم کشور سوئیس را داشته باشد و یا والدین وی، به دلایلی مانند تحصیل یا کار ساکن این کشور باشند، می‌تواند در مدارس دولتی سوئیس ثبت نام کند.

پذیرش از مدارس سوئیس

پذیرش از مدارس سوئیس چه شرایطی دارد؟


انتخاب مدرسه مناسب برای تحصیل فرزندتان در سوئیس، یکی از مهم‌ترین تصمیم‌هایی است که باید در آغاز مهاجرت تحصیلی او بگیرید. مدارس خصوصی شبانه‌روزی سوئیس، هر یک، فرآیندهای پذیرش متفاوتی دارند و آگاهی از جزئیات مربوط به زمان مناسب برای اپلای، انتخاب سیستم آموزشی مطابق با پایه تحصیلی فرزندتان، نحوه ارتباط با مدرسه و اقدام برای دریافت پذیرش از اهمیت بسیار بالایی در این مسیر برخوردار است.

جستجو در میان فهرست گسترده و متنوع مدارس شبانه‌روزی در کشور سوئیس، تصمیم‌گیری در مورد بهترین و مناسب‌ترین مدرسه برای فرزندتان را به یک تصمیم دشوار تبدیل می‌کند. در اغلب مدارس شبانه‌روزی سوئیس، سیستم‌های آموزشی متعددی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. اما کدام سیستم آموزشی مناسب شرایط و اهداف تحصیلی فرزندتان است؟ بر چه اساس باید برنامه و موضوعات درسی فرزندتان را انتخاب کنید؟ آیا امکان ادامه پایه تحصیلی سپری‌شده در ایران، در مدارس سوئیس وجود دارد یا دانش‌آموز، برای مشخص‌کردن پایه تحصیلی، باید در آزمون تعیین سطح مدرسه شرکت کند؟ چه مدرک یا سطح دانش زبان انگلیسی برای تحصیل در مدارس سوئیس لازم است؟ بهترین زمان اپلای برای پذیرش در مدارس سوئیس کدام است؟ آیا در میانه سال تحصیلی امکان ثبت نام فرزندتان برای تحصیل در مدارس شبانه‌روزی سوئیس وجود دارد؟

دانستن پاسخ هر یک از سوالات بالا، نیازمند سال‌ها تجربه عملی در زمینه اپلای برای مدارس و انجام مرحله به مرحله فرآیند پذیرش تحصیلی در مدارس سوئیس است. درک پیچیدگی‌های سیستم‌های آموزشی مختلف، اطلاع از تفاوت قوانین و مقررات در کانتون‌ها و مدارس گوناگون سوئیس و حتی آشنایی با روند اپلای برای دریافت پذیرش، غالبا جزء تجربیات معمول والدین نیست و تکیه بر دانش شخصی متقاضی برای انجام پروسه پذیرش تحصیلی، می‌تواند بر روی نتیجه پرونده تحصیلی دانش‌آموز تاثیرات منفی و جبران‌ناپذیری داشته باشد. از این‌رو، استفاده از دانش و تبحر مشاوران تحصیلی مجرب در این مورد، تصمیم عاقلانه‌ای به نظر می‌رسد. مراحل انتخاب مدرسه مناسب و اقدام برای تحصیل در مدارس سوئیس به صورت زیر انجام می‌شود:

 • دریافت مشاوره در مورد مدارس سوئیس. گام حیاتی و ابتدایی در مسیر مهاجرت، استفاده از تجربیات و دانش مشاوران کاردان و باتجربه در حوزه مهاجرت تحصیلی است. مشاوران ما در سامان اِستادی، با بررسی کامل شرایط متقاضی اعم از وضعیت تحصیلی دانش‌آموز و مالی خانواده، اطلاعات کاملی در مورد شرایط تحصیل در مدارس مختلف سوئیس، هزینه تحصیل، ویژگی‌های مدارس و موارد متعدد دیگر به شما ارائه می‌دهند.
 • انتخاب مدرسه شبانه‌روزی در سوئیس. پس از تهیه فهرست مدارس مناسب، اطلاعات لازم و کافی در مورد هر یک از گزینه‌ها به خانواده ارائه می‌شود. طی جلسات مشاوره برای انتخاب مدرسه، مشاوران ما پاسخگوی تمامی سوالات خانواده بوده و می‌کوشند تا ابهامات آنان در خصوص مسائل مربوط به هر یک از مدارس را برطرف کنند. بعد از جمع‌بندی و با تصمیم خانواده، یک یا دو مدرسه برای اپلای انتخاب می‌شوند.
 • آماده‌سازی مدارک مورد نیاز مدرسه برای اپلای در مدارس سوئیس. در این مرحله، فهرست مدارک مورد نیاز هر مدرسه به خانواده ارائه می‌شود. خانواده نیز در زمان تعیین‌شده، اصل و ترجمه مدارک را به موسسه ارائه می‌دهد. مدارس شبانه‌روزی سوئیس غالبا مدارک مشابهی برای تکمیل پرونده متقاضیان دریافت می‌کنند. ولی بعضی مدارس، ممکن است مدارک بیشتری از متقاضیان درخواست کنند. از این رو، تهیه و ارائه تمامی مدارک لازم برای هر مدرسه از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • اپلای تحصیلی در مدارس سوئیس. فرآیند اپلای در مدارس شبانه‌روزی سوئیس معمولا به صورت آنلاین انجام می‌شود. در این مرحله، مدارک درخواست‌شده توسط مدرسه همراه با فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش (Application Form)، برای مدرسه ارسال می‌شود. اکثر مدارس سوئیس، برای بررسی پرونده تحصیلی متقاضیان جدید، مبلغی را تحت عنوان Application Fee دریافت می‌کنند. نکته مهم اینکه بدون پرداخت این مبلغ، بررسی پرونده فرزندتان امکان‌پذیر نیست. علاوه بر این، صرف نظر از نتیجه مثبت یا منفی ارزیابی و بررسی پرونده، اپلیکیشن‌فی غیر قابل بازگشت (Non-Refundable) است. در این مرحله ممکن است متقاضی موظف به شرکت در آزمون تعیین سطح یا مصاحبه مدرسه باشد. در اینصورت، هماهنگی‌های لازم توسط موسسه مهاجرتی Saman Study انجام می‌شود. در پایان، اگر نتیجه ارزیابی مدرسه مثبت باشد، یک نامه پذیرش اولیه به نام Offer Letter صادر می‌شود.
 • پرداخت شهریه تحصیل در مدارس سوئیس. در نامه پذیرش اولیه، هزینه تحصیل فرزندتان درج شده است که در صورت پرداخت کامل آن، نامه پذیرش قطعی یا Letter of Acceptance و سایر مدارک توسط مدرسه صادر می‌شود و فرزندتان مجاز به اپلای برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس خواهد بود. توجه کنید که خانواده موظف است در تاریخ تعیین‌شده در نامه پذیرش اولیه یا فاکتور پیوست‌شده، نسبت به پرداخت شهریه فرزند خود اقدام کند.

برای گرفتن پذیرش از مدارس سوئیس از چه زمانی اقدام کنیم؟


برای گرفتن پذیرش از مدارس سوئیس از چه زمانی اقدام کنیم؟

برای گرفتن پذیرش از مدارس سوئیس از چه زمانی اقدام کنیم؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، تعیین قوانین و مقررات مربوط به اداره مدارس در کشور سوئیس بر عهده کانتون‌ها است. هر کانتون، متناسب با شرایط و الزامات جغرافیایی زمان مشخصی را برای شروع و پایان سال تحصیلی و حتی زمان آغاز تحصیل اجباری و اختیاری برای دانش‌آموزان تعیین می‌کند. ولی سال تحصیلی در کشور سوئیس، عمدتا از اواسط آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز می‌شود و در اواسط یا اواخر ژوئن پایان می‌پذیرد. هر سال تحصیلی در مدارس سوئیس، دارای دو ترم است و هر ترم از 12 هفته تشکیل می‌شود.

شرایط سنی ورود به مدرسه نیز در هر کانتون با بقیه کانتون‌های سوئیس متفاوت است. به طور کلی می‌توان گفت کودکان در سنین 4 تا 6 سالگی به کودکستان می‌روند و از 6 تا 12 سالگی را در مدرسه ابتدایی می‌گذرانند. دوره متوسطه اول بین سنین 12 تا 15 سالگی و متوسطه دوم از 15 تا 18 سالگی دانش‌آموزان را پوشش می‌دهند.

مدارس شبانه‌روزی سوئیس با ایجاد فضایی صمیمی و خانوادگی برای دانش‌آموزان بین‌المللی، به آنها کمک می‌کنند تا به دستاوردهای تحصیلی عالی دست پیدا کنند و بتوانند در تمامی جنبه‌ها خود را توسعه و ارتقاء دهند. این مدارس، برای هر دانش‌آموز یک رویکرد آموزشی انفرادی را دنبال می‌کنند. بر اساس نظر متخصصین، بهترین سن برای تحصیل در خارج از کشور، سن 12 سالگی و پس از آن است. در این سن، دانش‌آموزان آمادگی بیشتری برای تحصیل و زندگی دور از خانواده و در یک کشور دیگر را دارند.

اما بهترین سن برای تحصیل کودک/ نوجوان در یک مدرسه سوئیسی کدام است؟ سوئیس یکی از 10 کشور برتر در حوزه خدمات آموزشی در جهان است؛ بنابراین، خانواده‌های زیادی در سراسر جهان تمایل دارند تا فرزندشان را برای تحصیل به این کشور بفرستند. فرصت تحصیل در محیط چندفرهنگی مدارس سوئیس، با زبان‌های آموزشی متنوع و بر اساس سیستم‌های آموزشی بین‌المللی گوناگون بعضی از مزایای تحصیل در مدارس سوئیس هستند.

مهم‌ترین ملاک برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین سن برای مهاجرت تحصیلی فرزندتان به سوئیس و تحصیل در مدارس این کشور، به اولویت‌های خانواده، اهداف تحصیلی دانش‌آموز و سیستم آموزشی مدرسه انتخاب شده بستگی دارد. تحصیل در دبیرستان، دانش‌آموزان را به بهترین شکل برای ورود به دانشگاه‌های معتبر در سوئیس و جهان آماده می‌کند. اگر قصد شما ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان است، بهترین زمان برای ورود به مدارس سوئیس، دو سال آخر تحصیل در دبیرستان (پایه‌های 11 و 12) است. اکثر مدارس شبانه‌روزی سوئیس دانش‌آموزان را از سن 4 تا 18 سالگی پذیرش می‌کنند و محدودیت سنی خاصی برای پذیرش دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس سوئیس وجود ندارد. ولی به طور کلی می‌توان گفت دانش‌آموزان بین‌المللی عمدتا در سنین 14 تا 16 سالگی وارد مدارس شبانه‌روزی سوئیس می‌شوند و بر اساس سیستم‌های آموزشی متنوع، آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه را کسب می‌کنند.

سوال مهم دیگری که توسط خانواده‌ها مطرح می‌شود این است که چه زمانی از سال فرآیند ثبت نام فرزندشان در مدارس شبانه‌روزی سوئیس را باید آغاز کنند تا فرزندشان در زمان مناسب و بدون تأخیر وارد مدرسه شود. پاسخ به این سوال، تا حدود زیادی به نوع مدرسه شبانه‌روزی بستگی دارد. در مدارس استاندارد، معمولا دو بار در سال، یعنی در سپتامبر و ژانویه/ فوریه، دانش‌آموزان امکان ورود به مدرسه را دارند. بنابراین، اگر این نوع از مدارس را در نظر دارید، می‌توانید فرآیند پذیرش را از حدود ماه مارس هر سال (برای شروع تحصیل در سپتامبر) و یا از حدود ماه جولای (برای شروع تحصیل در ژانویه/ فوریه) آغاز نمایید. ذکر این مطلب هم ضروری است که فرآیند اخذ ویزای تحصیلی سوئیس، از زمان تحویل مدارک به سفارت، بین 8 تا 12 هفته به طول می‌انجامد.

تقریبا تمام مدارس خاص شبانه‌روزی سوئیس، دانش‌آموزان را تنها برای شروع تحصیل در سپتامبر هر سال پذیرش می‌کنند. در این مدارس، به دلیل تقاضای بسیار زیاد و همچنین طولانی‌تربودن فرآیند ارزیابی و تصمیم‌گیری، باید فرآیند پذیرش را خیلی زودتر آغاز نمود. معمولا ظرفیت این مدارس برای شروع تحصیل در سپتامبر هر سال، پیش از آغاز سال میلادی تکمیل می‌شود. بنابراین، اگر قصد ادامه تحصیل در این مدارس را دارید باید از ماه اکتبر و نوامبر سال قبل، فرآیند پذیرش را آغاز نمایید.

برای اخذ پذیرش از مدارس سوئیس از کجا شروع کنم؟


برای اخذ پذیرش از مدارس سوئیس از کجا شروع کنم؟

برای اخذ پذیرش از مدارس سوئیس از کجا شروع کنم؟

فرآیند دریافت پذیرش از مدارس شبانه‌روزی سوئیس برای دانش‌آموزان بین‌المللی و خانواده‌های آنها، پیچیدگی‌های خاصی دارد. به دلیل اینکه این خانواده‌ها، غالبا امکان حضور در سوئیس برای بررسی مدارس و انتخاب بهترین گزینه برای تحصیل فرزندشان را ندارند؛ دریافت اطلاعات کامل و دقیق و آشنایی با شرایط واقعی مدارس شبانه‌روزی سوئیس را برای آنها دشوار می‌کند. به خصوص با دانستن اینکه بخش قابل توجهی از مدارس سوئیس، جزء بهترین و معتبرترین مدارس شبانه‌روزی در سراسر دنیا هستند. بنابراین، صرف‌نظر از اینکه فرزندتان در چه سنی و برای تحصیل در کدام پایه تحصیلی وارد مدارس سوئیس می‌شود یا استعدادها و علاقه‌مندی‌های او پیرامون چه موضوعات و زمینه‌هایی است، تشخیص مدرسه مناسب یک تخصص محسوب می‌شود و نیازمند تجربه زیاد و دانش گسترده‌ای در مورد مدارس سوئیس و اشراف کامل بر سیستم‌های آموزشی مدارس است.

روشن است که استفاده از دانش و تخصص مشاوران مهاجرتی می‌تواند این مسیر دشوار و پر از پیچیدگی را برای خانواده‌ها هموارتر سازد. ما در موسسه Saman Study با تکیه بر سال‌ها تجربه در حوزه اعزام دانش‌آموز و اعزام دانشجو و با بهره‌مندی از دانش و مهارت مشاوران و کارشناسان پذیرش تحصیلی، در این مرحله حساس و سرنوشت‌ساز در کنار شما هستیم. علاوه بر این، همکاری دوجانبه ما با اغلب مدارس خصوصی و شبانه‌روزی سوئیس، کسب اطلاعات دقیق و کافی از این مدارس و فرآیند اپلای و دریافت پذیرش را برای علاقمندان به تحصیل در مدارس این کشور سرعت خواهد بخشید.

پس از عبور از این مرحله حساس و انتخاب مدرسه و دریافت پذیرش، با انتخاب و تصمیم خانواده فرآیند واریز شهریه و سایر هزینه‌های مدرسه انجام می‌شود. با پرداخت کامل شهریه مدرسه، زمان اقدام برای دریافت ویزای دانش‌آموزی فرا می‌رسد. انجام کامل و دقیق این مرحله، به همراه تهیه و ارسال تمامی مدارک مورد نیاز سفارت برای صدور ویزا نیز یکی از گام‌های اصلی در فرآیند مهاجرت تحصیلی است که غالبا از حوزه تخصص و مهارت خانواده‌ها خارج است. در صورت تمایل خانواده به واگذاری این پروسه به موسسه سامان اِستادی، هماهنگی مراحل مختلف آماده‌سازی مدارک برای ویزا و طی‌کردن سایر فرآیندهای مرتبط با سفارت سوئیس بر عهده Saman Study خواهد بود. گرفتن به موقع وقت سفارت و تهیه مناسب و صحیح تمام مدارک، کمک بزرگی در دستیابی به نتیجه مطلوب در پرونده ویزای تحصیلی فرزندتان خواهد داشت.

سیستم‌های آموزشی مدارس سوئیس

سیستم آموزشی سنتی سوئیس


سیستم آموزشی سوئیس یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در دنیا است. در این نظام آموزشی، مدیریت و قانون‌گذاری برای مدارس توسط هر کانتون به طور جداگانه انجام می‌پذیرد (البته چارچوب‌های کلی توسط دولت مرکزی تعیین می‌شود). هر کانتون، تقویم آموزشی، برنامه درسی و روش‌های ارزیابی دانش‌آموزان را تعیین می‌کند. سیستم آموزشی سنتی سوئیس، تحت نظارت دبیرخانه دولتی آموزش، تحقیقات و نوآوری سوئیس قرار دارد. توجه ویژه به تمایلات، قابلیت‌ها و توانمندی‌های دانش‌آموزان، از عوامل متمایزکننده سیستم آموزشی سوئیس نسبت به سایر سیستم‌های آموزشی دنیا به شمار می‌آید.

سیستم آموزشی مدارس کشور سوئیس، به دو مقطع اصلی تقسیم می‎‌شود که عبارتند از ابتدایی و متوسطه (اول و دوم). آموزش اجباری در کشور سوئیس برای تمام کودکان و نوجوانان، بین 9 تا 11 سال به طول می‌انجامد. دانش‌آموزان این دوره آموزشی را زمانی که بین 4 تا 6 سال سن دارند، آغاز می‌کنند و در 15 سالگی به اتمام می‌رسانند. البته باید به این مطلب اشاره داشت که زمان شروع این دوره آموزشی اجباری و طول مدت آن، توسط هر کانتون مشخص می‌شود. در ادامه، به طور خلاصه به معرفی این دو سطح در سیستم آموزشی سوئیس می‌پردازیم:

 • آموزش ابتدایی در مدارس سوئیس

مقطع ابتدایی در مدارس سوئیس، با کودکستان و در سن 4 سالگی شروع می‌شود. کودکان دو سال را در کودکستان سپری می‌کنند. اولین چرخه یادگیری کودکان در کشور سوئیس، در کودکستان اتفاق می‌افتد. لازم به ذکر است کودکستان در هیچکدام از کانتون‌های سوئیس اجباری نیست. در کودکستان، کودکان به کمک بازی‌های گوناگون و موسیقی، آموزش‌هایی در مورد مهارت‌های اجتماعی و اصول رفتاری پایه دریافت می‌کنند. همچنین، با سایر زبان‌ها و فرهنگ سوئیس آشنایی پیدا می‌کنند. علاوه بر این، از طریق موسیقی، هنر، بازی و کاردستی با ریاضی و خواندن آشنا می‌شوند.

بعد از پایان کودکستان در سن 6 سالگی، دانش‌آموزان وارد دبستان یا مدرسه ابتدایی می‌شوند و یک دوره آموزشی شش ساله را سپری می‌کنند. در این مقطع، تمرکز اصلی بر پرورش و توسعه مهارت‌های فکری و خلاقانه دانش‌آموزان است. همچنین، مهارت‌های اصلی دانش‌آموزان و حس مسئولیت آنها در قبال خودشان، محیط زیست، همنوعان و اجتماعشان پرورش پیدا می‌کند و برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بعدی آماده می‌شوند.

 • آموزش متوسطه در مدارس سوئیس

آموزش متوسطه در سوئیس از دو مرحله تشکیل شده است. متوسطه اول یا Lower Secondary و متوسطه دوم یا Upper Secondary. دانش‌آموزان در سوئیس، آموزش متوسطه اول را بین سنین 11 تا 12 سالگی آغاز می‌کنند. دوره متوسطه اول، 3 یا 4 سال به طول می‌انجامد. با توجه به گروه سنی دانش‌آموزان، می‌توان گفت متوسطه دوم معادل دبیرستان در مدارس ایران و سایر نقاط جهان است. اما با این حال تفاوت‌های زیادی با دبیرستان‌های ایران دارد.

آموزش متوسطه اول در مدارس سوئیس، Gymnasiums نامیده می‌شود. در این مقطع دانش‌آموزان علاوه بر زبان مادری، یکی از زبان‌های رسمی سوئیس (فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و رومانش) و زبان انگلیسی را می‌آموزند. در سیستم آموزشی سوئیس، تاکید زیادی بر روی آموزش زبان وجود دارد. بنابراین، اکثر مردم سوئیس می‌توانند علاوه بر زبان مادری، به یک زبان دیگر نیز صحبت کنند. در این مقطع تحصیلی، به آموزش علوم طبیعی نیز اهمیت ویژه‌ای داده می‌شود و دانش‌آموزان دروس ریاضی، زیست، شیمی، فیزیک و جغرافیا را در برنامه درسی خود دارند. علاوه بر این موارد، دروس دیگری مانند تاریخ، آموزش مدنی، موسیقی، هنر، طراحی، اقتصاد، تربیت بدنی و سلامت و موارد متعدد دیگر نیز در برنامه درسی دانش‌آموزان در این مقطع وجود دارد. دانش‌آموزان در مقطع متوسطه اول، بر اساس سیستم عددی 6 (بالاترین) تا 1 (پایین‌ترین) ارزشیابی می‌شوند. در انتهای هر سال تحصیلی، دانش‌آموزان در امتحانات پایانی شرکت کرده و بسته به عملکرد خود در این آزمون‌ها، یا به سال تحصیلی بعدی خواهند رفت و به دلیل عدم کسب حداقل نمره قبولی، دوباره همان پایه را می‌گذرانند تا مجدد در ارزشیابی، نمره قبولی دریافت کنند.

آموزش متوسطه دوم (یا دبیرستان) در مدارس سوئیس، اجباری نیست. دانش‌آموزان پس از پایان موفقیت‌آمیز مقطع متوسطه اول، می‌توانند در مورد شروع یک حرفه یا ادامه تحصیل تصمیم‌گیری کنند. به طور کلی، سه انتخاب پیش روی دانش‌آموزان در این مقطع وجود دارد. تحصیل در دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای (Vocational Education and Training – VET)، ادامه تحصیل در مدارس مختص آموزش متوسطه دوم (و اخذ دیپلم دبیرستان) و یا تحصیل در مدارس تخصصی (Specialized School)، بعضی از گزینه‌های پیش روی دانش‌آموزان پس از اتمام آموزش اجباری در مدارس سوئیس است.

 • دیپلم دبیرستان سوئیس یا Swiss Matura

دیپلم دبیرستان در سوئیس که با نام Swiss Matura شناخته می‌شود، در انتهای دوره متوسطه دوم به دانش‌آموزانی که با موفقیت این مقطع را به پایان رسانده اند، اعطا می‌شود. برای دریافت این دیپلم، دانش‌آموزان باید 13 درس مختلف که شامل سه زبان خارجی است را در یک دوره 2 تا 4 ساله، با موفقیت سپری کنند. داشتن این دیپلم یکی از مدارک اصلی برای ورود به دانشگاه‌های سوئیس به شمار می‌آید. این دیپلم بیشتر در دانشگاه‌های کشور سوئیس مورد قبول بوده و در دانشگاه‌های سایر کشورها مقبولیت گسترده‌ای ندارد. در واقع، آن دسته از دانشگاه‌های غیر سوئیسی و بین‌المللی که دیپلم Swiss Matura را به عنوان یکی از پیش‌نیازهای اپلای می‎پذیرند، سطح نمرات بالاتری در مقایسه با مدارک اخذشده در سیستم‌های آموزشی دیگری مانند IB و A-level، از متقاضیان خود انتظار دارند.

سیستم‌های آموزشی بین‌المللی در مدارس سوئیس


کشور سوئیس، از دیدگاه آموزش و نظام آموزشی، در فهرست 10 کشور برتر جهان قرار دارد و با نظارت و سختگیری شدید در رعایت استانداردهای آموزشی در تمامی مدارس، کیفیت یکسان و عالی در تمام مدارس خود را تضمین می‌نماید. از این رو، اکثر خانواده‌های سوئیسی ترجیح می‌دهند فرزندشان را در مدارس دولتی این کشور ثبت نام کنند. اما همانگونه که بیان شد، در سوئیس مدارس خصوصی بین‌المللی بسیاری نیز وجود دارند که شرایط و امکانات ویژه‌ای برای تحصیل دانش‌آموزان فراهم کرده‌اند. از این رو، تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان سوئیسی و همچنین دانش‌آموزان بین‌المللی، هر ساله تحصیل خود را در این مدارس آغاز می‌کنند. در مدارس سوئیس، علاوه بر سیستم آموزشی سنتی این کشور، تعدادی از معتبرترین سیستم‌های آموزشی جهان نیز به دانش‌آموزان ارائه می‌شوند. به عنوان مثال، در تمام مدارس خصوصی سوئیس، حداقل یک سیستم آموزشی بین‌المللی نظیر سیستم آموزشی کشور انگلستان (GCSE و A-level)، سیستم آموزشی بین‌المللی IB، سیستم آموزشی آمریکایی US High School Diploma و یا Advanced Placement، ارائه می‌شود. برخی از مدارس دولتی سوئیس (7 مدرسه) نیز سیستم‌های آموزشی بین‌المللی مانند IB را به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهند. همچنین، برخی از مدارس خصوصی سوئیس، سیستم آموزشی کشور فرانسه (French Baccalaureate) و سیستم آموزشی کشور آلمان (German Abitur) را نیز در مجموعه سیستم‌های آموزشی خود دارند. در ادامه این بخش، به معرفی مختصر این سیستم‌های آموزشی می‌پردازیم.

سیستم آموزشی IB در مدارس سوئیس

سیستم آموزشی International Baccalaureate (IB) نام سوئیس را در ذهن متبادر می‌کند. این سیستم آموزشی، بیش از 50 سال پیش در ژنو سوئیس تدوین شد و در مدت کوتاهی در سراسر جهان، به عنوان یک سیستم آموزشی مدرن مورد پذیرش هزاران مدرسه قرار گرفت. متناسب با گروه سنی دانش‌آموزان، سیستم آموزشی IB دارای چهار برنامه آموزشی مختلف است که عبارتند از:

– برنامه سال‌های ابتدایی (Primary Years Program (PYP)) برای گروه سنی 3 تا 12 سال

– برنامه سال‌های میانی (Middle Years Program (MYP)) برای رده سنی 11 تا 16 سال

– برنامه دیپلم (Diploma Program (DP)) برای رده سنی 16 تا 19 سال

– برنامه شغلی (Career-related Program (CP)) برای گروه سنی 16 تا 19 سال

داشتن مدرک دیپلم IB، دانش‌آموزان را قادر می‌سازد تا در دانشگاه‌ها و یا سایر موسسات آموزشی سوئیس به ادامه تحصیل بپردازند. همچنین، دانشگاه‌های پرطرفدار و برجسته دنیا نیز این مدرک را به خوبی به رسمیت می‌شناسند.

سیستم آموزشی IB، از طریق برنامه درسی خود که ترکیبی از دروس تئوری، فعالیت‌های پژوهشی و فعالیت‌های فوق برنامه (Extra-Curricular Activities) است، تلاش می‌کند که دانش‌آموزان را به ابزار تفکر خلاقانه مجهز نماید. همچنین، سیستم آموزشی IB، یک سیستم آموزشی بسیار چالشی است و دانش‌آموزان را از جنبه‌های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که دانش‌آموزان به استانداردهای مورد نظر در این سیستم آموزشی دست یافته اند. این ارزیابی‌ها شامل امتحانات کتبی (در دروس سپری‌شده توسط دانش‌آموز مانند ریاضی، فیزیک، علوم و موارد دیگر)، نگارش مقاله، مصاحبه‌های شفاهی، انجام پروژه‌های عملی و بررسی عملکرد دانش‌آموز در فعالیت‌های فوق برنامه می‌شود. برخی از مزایای تحصیل در سیستم آموزشی IB عبارتند از:

  • دانشگاه‌های سراسر جهان، برای دیپلم IB اعتبار و ارزش بسیار بالایی قائل هستند. بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌ها در جهان، فارغ‌التحصیلان سیستم IB را به خوبی قبول می‌کنند.
  • سیستم آموزشی IB بر روی یادگیری مستقل و خودمحور تاکید دارد. علاوه بر این، توسعه توانمندی‌های اجتماعی و احساسی دانش‌آموزان در این سیستم آموزشی بسیار با اهمیت است. مثلا، تبدیل‌شدن به یک شهروند جهانی، مطابق با ارزش‌های جهانی.
  • داشتن چشم‌انداز جهانی را در دانش‌آموزان تشویق می‌کند. برای مثال، دانش‌آموزان باید در یک زبان خارجی تسلط پیدا کنند و در مورد سایر فرهنگ‌ها و سیستم‌هایی سیاسی بیاموزند.
  • IB یک سیستم آموزشی بین‌المللی است و بنابراین، به طور خاص برای دانش‌آموزانی که قصد کار یا تحصیل در محیط‌های بین‌المللی را دارند، مناسب است.
  • IB یک سیستم آموزشی محبوب و استاندارد در مدارس بین‌المللی سراسر جهان است. دانش‌آموزان به راحتی می‌توانند حین تحصیل در این سیستم آموزشی و در صورتی که ضرورتی برای جابجایی آنها پیش آید، در سایر مدارس کشور خود و یا حتی کشورهای دیگر که سیستم آموزشی IB دارند، به ادامه تحصیل بپردازند.

سیستم آموزشی French Baccalaureate در مدارس سوئیس

دانش‌آموزان مدارس سوئیس، بعد از گذراندن پایه‌های 11 و 12 بر اساس سیستم آموزشی فرانسوی French Baccalaureate ، در یک آزمون جامع و ملی شرکت می‌کنند. در صورت موفقیت در این آزمون، دیپلم French Baccalaureate را به دست می‌آورند. این مدرک، برای دانش‌آموزانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع آموزشی عالی در دانشگاه‌های کشور فرانسه را دارند، ضروری است.

بیش از 12.000 دانش‌آموز در 250 مدرسه فرانسوی در بیش از 100 کشور جهان، بر اساس سیستم آموزشی French Baccalaureate تحصیل می‌کنند. French Baccalaureate چیزی بیش از یک دیپلم ساده است و ذهن دانش‌آموزان را برای تجزیه و تحلیل آماده می‌سازد. از سال 2021، تغییراتی در این سیستم آموزشی اعمال شد و دانش‌آموزان بر اساس انتخاب خود، در سه موضوع تخصصی تحصیل می‌کنند. علاوه بر این، امکان آموزش در موضوعات اختیاری بیشتر نیز برای آنها فراهم است. بنابراین:

  • همه دانش‌آموزان در دروس اصلی مشترک تحصیل می‌کنند. از این رو، کسب دانش اولیه و موفقیت هر یک از دانش‌آموزان در این سیستم آموزشی تضمین شده است.
  • دانش‌آموزان سه موضوع درسی تخصصی را، برای تقویت مهارت در حوزه‌های دلخواه خود، انتخاب می‌کنند و از این طریق می‌توانند به تحصیل در دروس مورد علاقه خود نیز بپردازند.
  • دانش‌آموزان در این سیستم آموزشی، عملکرد تحصیلی‌شان را با سپری‌کردن دروس اختیاری مانند ریاضی، زبان لاتین، یک زبان خارجی سوم، هنر و ورزش بهبود می‌بخشند.

علاوه بر این، دانش‌آموزان در مدارس مختلف و بر اساس زبان‌های قابل ارائه، فرصت یادگیری زبان‌های خارجی دیگری مانند انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی، روسی، عربی، عبری، چینی، یونانی و غیره را دارند.

سیستم آموزشی Advanced Placement در مدارس سوئیس

سیستم آموزشی Advanced Placement اولین بار در سال 1955 توسط موسسه معتبر کالج بورد (College Board) آمریکا طراحی و معرفی شد. همانگونه که از نام این سیستم آموزشی مشخص است، دانش‌آموزان دبیرستان فرصت یادگیری دروس در سطح پیشرفته را دارند. این موضوع به هموارترشدن مسیر ورودشان به سطح تحصیلات عالی (کالج یا دانشگاه) کمک زیادی می‌کند. آن دسته از مدارس سوئیس که این سیستم آموزشی را دارند، دروس خود را در دو سطح پیشرفته و معمولی به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. دانش‌آموزان نیز بسته به اهداف تحصیلی خود، تعدادی از دروس را در سطح پیشرفته انتخاب می‌کنند. آزمون‌های AP یک بار در سال و به صورت سراسری برگزار می‌شوند.

کسب نمرات خوب در آزمون‌های AP، یکی از پیش‌شرط‌های مورد نیاز برای دریافت پذیرش در کالج‌ها و دانشگاه‌ها است. این سیستم آموزشی مورد قبول دانشگاه‌های سراسر دنیا بوده و فارغ‌التحصیلان آن به راحتی می‌توانند در دانشگاه‌های کشورهای مختلف مانند کانادا و آمریکا و حتی دانشگاه‌های اروپا به تحصیل بپردازند. دانش‌آموزان می‌توانند دروسی که در آنها نمرات بین 4 تا 5 دریافت کرده اند را به عنوان دروس گذرانده‌شده به کالج یا دانشگاه ارائه دهند و در صورت موافقت، به عنوان دروس سال اول در نظر گرفته شوند. این نمرات همچنین در کالج‌ها و دانشگاه‌ها، برای اعطای اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی نیز مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرند. به طور کلی، سیستم آموزشی AP توسط مدارس با همکاری کالج بورد سازمان‌دهی شده است. بعضی از مزایای تحصیل در سیستم آموزشی AP در مدارس سوئیس عبارت است از:

  • نمرات AP، باعث سهولت در فرآیند پذیرش کالج/ دانشگاه می‌شوند. با ارائه نمرات AP، شانس دانش‌آموز برای دریافت پذیرش تا حد قابل توجهی بالاتر می‌رود.
  • دانش‌آموزان با گذراندن آزمون‌های AP، می‌توانند پیش از ورود به کالج یا دانشگاه، چند واحد از دروس کالج یا دانشگاه را بگذرانند. در این صورت، می‌توانند در هزینه‌های مربوط به تحصیل در کالج یا دانشگاه خود صرفه‌جویی کنند یا در یک رشته دوم، به تحصیل بپردازند.
  • دانش‌آموز می‌تواند با گذراندن واحدهای AP در دبیرستان، از واحدهای ابتدایی کالج یا دانشگاه صرف نظر کنند و مستقیما به دروس تخصصی‌تر رشته خود بپردازد.
  • دوره‌های AP، مهارت‌هایی را که دانش‌آموزان در طول تحصیل در کالج یا دانشگاه به آن نیاز پیدا خواهند کرد، ارتقاء می‌دهند.

سیستم آموزشی GCSE و A-level در مدارس سوئیس

سیستم آموزشی سنتی کشور انگلستان که با نام سیستم آموزشی GCSE و A-Level شناخته می‌شود، در چهار سال پایانی دوره تحصیلی دانش‌آموزان، از دو دوره اصلی تشکیل شده است که عبارتند از دوره تحصیلی General Certificate for Secondary Education (GCSE) و دوره تحصیلی Advanced Level (A-Level).

دوره تحصیلی GCSE، یک برنامه آموزشی بریتانیایی دو ساله است که در پایه 10 آغاز و در پایان سال 11، با برگزاری یک آزمون به پایان می‌رسد. در این دوره تحصیلی، دانش‌آموزان رده سنی 14 تا 16 ساله شرکت می‌کنند. دانش‌آموزان مدارس سوئیس صرفا با موفقیت در آزمون‌های GCSE می‌توانند تحصیل در دوره تحصیلی A-level یا برنامه تحصیلی دیپلم IB را آغاز کنند. مدارک صادرشده در این دو سیستم آموزشی، برای ورود به دانشگاه‌های سوئیس و سایر کشورهای جهان ضروری است.

موضوعات درسی سیستم آموزشی GCSE در مدارس سوئیس، شامل زبان انگلیسی، یک زبان خارجی، ریاضی، علوم تجربی و گزینه‌ای از میان علوم انسانی (مانند هنر، موسیقی، تئاتر، سایر زبان‌های خارجی) است.

در این سیستم آموزشی، دانش‌آموزان علاوه بر آموزش در دروس اصلی و پایه، حق انتخاب در میان دروس اختیاری را نیز دارند. ولی نکته مهم، شیوه انتخاب موضوعات درسی است. دانش‌آموز باید موضوعات درسی خود را بر اساس اولویت‌های آموزشی خود برای ادامه تحصیل در مقطع بعدی دبیرستان (دوره تحصیلی A-level یا برنامه تحصیلی دیپلم IB) و پس از آن در دانشگاه و بازار کار انتخاب کند.

سیستم نمره‌دهی در GCSE به صورت عددی و از 1 تا 9 است. 9 بالاترین نمره در آزمون GCSE و 1 کمترین نمره است. در اکثر مدارس سوئیس که بر اساس این سیستم بریتانیایی فعالیت می‌کنند، دانش‌آموزان با کسب نمره 4 موفق به گذراندن این آزمون و دریافت مدرک GCSE می‌شوند.

دوره آموزشی A-level در سیستم آموزشی سنتی کشور انگلستان، مربوط به پایه‌های تحصیلی 12 و 13 شده و دانش‌آموزان رده سنی 16 تا 19 ساله در آن حضور دارند. در مدارس سوئیس، دانش‌آموزان پس از پایان دوره GCSE و موفقیت در آزمون‌های آن، می‌توانند تحصیل خود را در دوره دو ساله A-level در مقطع دبیرستان ادامه دهند. هدف دوره A-Level، آماده‌سازی دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه بوده و محتوای آموزشی آن، بر موضوعات تئوری و نظری دروس متمرکز است و آموزش عملی در این دوره آموزشی، در مرکز توجه قرار ندارد.

بیش از 40 موضوع درسی مختلف در دوره A-level در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. برخی از این موضوعات درسی، جدید بوده و برخی نیز ادامه دروس دوره GCSE هستند و دانش‌آموزان در این دو سال دانش عمیق‌تری پیرامون آنها کسب می‌کنند. همانطور که قبلا اشاره کردیم، دانش‌آموزان در دوره GCSE موضوعات درسی دلخواه خود برای ادامه در A-level و دانشگاه را انتخاب می‌کنند. بنابراین، در حین انتخاب موضوعات درسی باید با یک نگاه بلندمدت و با توجه به علایق و نقاط قوت فرزندتان اقدام به انتخاب بهترین موضوعات درسی کنید. دانش‌آموز برای اینکه بتواند در دوره A-level تحصیل کند، باید حداقل در 5 موضوع GCSE نمراتی بین 4 تا 9 کسب کرده باشد. البته این موضوع، تا حد زیادی به مدرسه یا کالجی که دانش‌آموز دوره A-Level را در آن خواهد گذراند، بستگی دارد. برای برخی از کالج‌ها و مدارس، ممکن است داشتن حداقل نمره 5 برای تحصیل در A-level، ضروری باشد.

سیستم آموزشی آلمان یا German Abitur در مدارس سوئیس

در نظام آموزشی کشور آلمان، واژه Abitur به معنی مدرک تحصیلی است که دانش‌آموزان پس از سپری‌کردن 12 یا 13 سال آموزش متوالی در یک مدرسه در آلمان یا در کشوری دیگر طی می‌کنند و با موفقیت در آزمون‌های نهایی، به دست می‌آورند. در مدارس سوئیس، این مدرک تحصیلی معادل مدارک تحصیلی سایر سیستم‌های آموزشی مانند IB، A-Level و AP بوده و مورد پذیرش دانشگاه‌های آلمان و دانشگاه‌های کشورهای دیگر است. در این مدرک تحصیلی، نمرات و دستاوردهایی که دانش‌آموزان در دو سال پایانی تحصیل خود در سیستم آموزشی German Abitur به دست آورده اند و همچنین نتیجه آزمون‌های نهایی آنها منعکس می‌شود.

در مدارس سوئیس، دانش‌آموزانی که در این سیستم آموزشی آلمانی German Abitur تحصیل می‌کنند باید دروس خود را از بین سه دسته زیر انتخاب کنند:

1) زبان، ادبیات و هنر

2) علوم اجتماعی

3) ریاضی، علوم طبیعی و تکنولوژی

دانش‌آموزانی که دیپلم Abitur دارند، باید از میان سه دسته فوق، دروسی را گذرانده باشند. در میان دروس گذرانده‌شده، دو درس، جزو دروس اصلی هستند و از این دو درس، یکی باید حتما از میان دروس زبان، ریاضی و علوم طبیعی انتخاب شود و دروس دیگر جزو دروس اختیاری هستند.

سیستم آموزشی US High School Diploma در مدارس سوئیس

دانش‌آموزان در مدارس سوئیس، پس از اتمام دوره دبیرستان بر اساس سیستم آموزشی ملی آمریکا و موفقیت در آزمون‌های آن، مدرکی با عنوان US High School Diploma دریافت می‌کنند. در آمریکا یک برنامه آموزشی ملی واحد وجود ندارد و هر ایالت یا منطقه آموزشی، استانداردهایی را در این خصوص تعیین کرده است. به عبارت دیگر، هر ایالت به طور جداگانه الزامات دریافت دیپلم دبیرستان را مشخص می‌کند. در مدارس سوئیس، دانش‌آموزان در هر نیم‌سال تحصیلی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در این ارزیابی، مواردی مانند نمرات پایان نیم‌سال، کیفیت تمرین‌ها و تکالیف انجام‌شده، مشارکت در کلاس درس، مشارکت در کار گروهی و کیفیت انجام پروژه‌های تحقیقاتی، مورد توجه قرار می‌گیرد.

ویژگی شاخص سیستم آموزشی US High School Diploma در دبیرستان‌های سوئیس، آزادی عمل دانش‌آموزان در انتخاب دروس خود از میان تعداد زیاد دروس موجود است. به عبارت دیگر، دانش‌آموزان بر اساس چشم‌انداز تحصیلی و کاری که برای آینده خود در نظر دارند، از میان دروس موجود، ترکیب درسی مناسب را انتخاب می‌کنند. این سیستم آموزشی، مناسب افرادی است که برای یادگیری بیشتر و بهتر، به آزادی عمل بیشتری برای انتخاب موضوعات درسی خود احتیاج دارند. سیستم آموزشی US High School Diploma همچنین برای دانش‌آموزانی مناسب است که یکی از دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا را برای ادامه تحصیل در مقطع آموزش عالی در نظر دارند.

اعتبار مدارک مدارس سوئیس


در کشور سوئیس هم مانند همه کشورهای جهان، داشتن دیپلم یا گواهینامه پایان تحصیلات دبیرستان یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای ورود به دانشگاه محسوب می‌شود. بنابراین، دانش‌آموزان در سیستم آموزشی مدارس دولتی سوئیس، پس از فارغ‌التحصیلی دیپلم Matura را دریافت می‌کنند. Matura یک دیپلم پایان دبیرستان فدرال در سوئیس است.

دانش‌آموزان در مدارس خصوصی سوئیس، بر اساس سیستم آموزشی که در آن تحصیل کرده اند، دیپلم‌های گوناگونی دریافت می‌کنند. مثلا، دانش‌آموزان پس از تحصیل در سیستم آموزشی IB که در مدارس سوئیس بسیار محبوب است، موفق به دریافت دیپلم IB می‌شوند. دیپلم بین‌المللی IB در سراسر جهان از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار است. در سایر مدارس نیز، مانند مدارس انگلیسی که سیستم آموزشی A-level را برای دو سال آخر تحصیل دانش‌آموز در دبیرستان ارائه می‌دهند، مدرک معتبر و ارزشمند A-level را برای فارغ‌التحصیلان موفق صادر می‌شود. بنابراین، صرف نظر از نوع مدرسه و سیستم آموزشی انتخابی شما برای تحصیل فرزندتان در کشور سوئیس، می‌توانید از اعتبار مدارک صادرشده توسط مدارس در سوئیس اطمینان داشته باشید.

تمام مدارس سوئیس، چه مدارس دولتی و چه مدارس خصوصی و بین‌المللی، کیفیت و استانداردهای آموزشی بسیار بالایی دارند. مدارس سوئیس، به طور منظم و سالانه، توسط سازمان‌های دولتی و خصوصی داخلی و بین‌المللی مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرند. مثلا، مدارس IB در کشور سوئیس، موظف به رعایت استانداردهای تعیین‌شده توسط IBO هستند و این سازمان به صورت منظم، کیفیت آموزش و خدمات ارائه‌شده در مدارس خود را مورد بررسی دقیق و سختگیرانه قرار می‌دهد. در انتهای این بخش، فهرست بعضی از سازمان‌های اعتبارسنجی و ارزشیابی مدارس سوئیس را ارائه می‌کنیم.

Accreditation Organization

– International Baccalaureate – IB
– IB Schools and Colleges Association – IBSCA
– State Secretariat for Education, Research and Innovation – SERI
– The New England Association of Schools and Colleges – NEASC
– The Council of International Schools – CIS
– Swiss Learning
– Swiss Private School Register
– US College Board
– Swiss Group of International Schools
– Cognia
– Quebecan Society of IB World Schools and francophone countries – SEBIQ
– Association of Private Schools in the Canton of Vaud – AVDEP
– Swiss Federation of Private Schools – SFPS
– Swiss Label
– Green Fork
– Premium Switzerland
– Boarding Schools’ Association – BSA
– Association Genevoise des Ecoles Privées – AGEP
– Federation of Swiss Private Schools – FSPS
– Swiss Group of Private Boarding Schools
– Groupement des Ecoles Suisses qui préparent au Baccalauréat Français – GESBF
– Pearson Edexcel
– Duke of Edinburgh’s International Award
– Swiss Group of International Schools – SGIS
– University of Cambridge International Examinations
– Kanton Zug – Direktion für Bildung und Kultur
– Swiss Private Education – PBS
– Swiss Boarding Schools
– Nord Anglia Education – NAE
– International Commission on Benedictine Education – ICBE
– Independent Schools Association – ISA
– British Association of Independent Schools with International Students – BAISIS

مدارس سوئیس
معیار های جستجو

معیار های جستجو

country
country
country
country
محدوده شهریه مدارس
از
CHF
فرانک سوئیس
تا
CHF
مرتب سازی
مرتب سازی بر اساس
همه کمترین شهریه بیشترین شهریه
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study