logo

کالج‌های آلمان

کالج چیست؟

کالج در آلمان یک دوره آمادگی یک ساله است که برای دانش‌آموزان بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود. کشور آلمان دیپلم سایر کشورها را برای ورود به دانشگاه‌ها تایید نمی‌کند و برای این دانش‌آموزان دوره آمادگی برای دانشگاه برگزار می‌کند. دروس تحصیل در این کالج‌ها گسترده بوده و شامل دوره زبان، دروس موضوعی تخصصی و تلفیق فرهنگی است و برای تمامی رشته‌ها از علوم انسانی تا دروس پایه تخصصی و مهندسی در دسترس است.

تفاوت کالج و دانشگاه در آلمان

همانطور که توضیح دادیم، کالج‌ها دوره‌های یک ساله‌ای هستند که دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می‌کند. تعداد زیادی از این کالج‌ها با همکاری دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند.

مزایای تحصیل در کالج‌های آلمان

برای دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان تحصیل کنند، کالج‌ها یا Studienkolleg ها، مسیر ویژه‌ای را برای موفقیت آنها طراحی کرده است. در این سیستم دانشجویان می‌توانند تفاوت و فاصله موجود در سیستم آموزشی کشور خود را با کشور آلمان پر کرده و با آمادگی بیشتر و بهتر وارد دانشگاه شوند. تحصیل در کالج‌های آلمان مزایای بسیاری دارد که به برخی از آنها در زیر اشاره می‌کنیم:

 1. کسب مهارت زبان آلمانی: با اینکه در آلمان دانشگاه‌هایی نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، اما داشتن مهارت زبان آلمانی، گستره‌ انتخاب دانشجویان را بیشتر می‌کند و همچنین یافتن موقعیت‌های مناسب برای کارآموزی و موقعیت‌های شغلی را برای آنها آسان‌تر خواهد کرد. کالج‌ها با دوره‌های زبان آلمانی می‌توانند این مهارت را در دانشجویان تقویت کنند.
 2. آمادگی تخصصی در یک زمینه مشخص: کالج‌های آلمان دانشجویان خود را بر اساس مسیر مشخصی که آنها برای آینده خود انتخاب کرده‌اند تربیت و آموزش می‌دهد. از این رو دانشجویان قبل از ورود به رشته دلخواه خود در دانشگاه، پایه‌های اصلی آن رشته را می‌آموزند.
 3. آمیختگی فرهنگی: مهاجرت به یک کشور دیگر و تطابق با فرهنگ و سیستم آموزشی آن کشور، امری چالش‌برانگیز است. تحصیل در کالج‌های آلمان فرصتی را فراهم می‌کند که دانشجویان در یک فضای دوستانه و در محیط مناسبی با این فرهنگ و سیستم جدید سازگار شوند.
 4. بهبود شانس قبولی در دانشگاه: تحصیل در کالج‌های آلمان، میزان بالایی از نیازمندی دانشگاه‌های آلمان را برآورده می‌کند، دانشگاه‌ها به نوع آموزشی که دانشجویان در کالج می‌بینند آگاه هستند، از این‌رو شانس دانشجو برای ورود به دانشگاه در آلمان بسیار بالا خواهد رفت.
 5. صرفه اقتصادی: کالج‌های آلمان هزینه بسیار کمی برای دانشجویان دارد و برخلاف ورود مستقیم به دانشگاه، هزینه کمتری صرف می‌شود. همچنین در صورت عملکرد خوب دانشجو در کالج، ورود به دانشگاه‌هایی که به زبان آلمانی هستند آسان‌تر خواهد بود. این دانشگاه‌ها به نسبت دانشگاه‌های به زبان انگلیسی، هزینه کمتری دارند.

هزینه تحصیل در کالج‌های آلمان

هزینه تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی با یکدیگر متفاوتند. کالج‌های دولتی رایگان بوده و فقط هزینه ترم به مبلغ 200 – 400 یورو پرداخت می‌شود. اما هزینه تحصیل در کالج‌های خصوصی مبلغی حدود 7000 – 8000 یورو برآورد می‌شود.

انواع کالج در آلمان

کالج‌های دولتی

کالج‌های دولتی آلمان تحت مدیریت و نظارت دولت آلمان فعالیت می‌کنند. این کالج‌ها از طرف دولت آلمان حمایت مالی می‌شوند و از این جهت شهریه‌ای برای دانش‌آموزان نخواهند داشت. کالج‌های دولتی دارای امتحان ورودی هستند و برای اپلای در این کالج‌ها دانش‌آموزان باید مدرک زبان حداقل B2 داشته باشند. این کالج‌ها در انتهای دوره، مجوز برگزاری آزمون FSP یا آزمون پایان دوره کالج را دارند و دانش‌آموزان می‌توانند در همان کالج آزمون خود را بگذرانند.

کالج‌های دولتی آلمان انواع مختلف دارند:

 1. زیر چتر یک دانشگاه دولتی (Universität)
 2. زیر چتر یک دانشگاه صنعتی دولتی (TU) – دانشجویانی که از این دو کالج‌ فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند در کلیه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تحصیل خود را ادامه دهند.
 3. زیر چتر یک دانشگاه علمی-کاربردی (TH یا FH) – دانشجویانی که از این کالج‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند فقط به دانشگاه‌های علمی-کاربردی TH و FH دسترسی خواهند داشت و در این دانشگاه‌ها قادر به ادامه تحصیل خواهند بود.

کالج‌های خصوصی

کالج‌های خصوصی آلمان به طور مستقل فعالیت می‌کنند و برای دانش‌آموزان شهریه در نظر گرفته می‌شود. در این کالج‌ها معمولا آزمون ورودی وجود ندارد و همچنین برای گرفتن پذیرش از این کالج‌ها داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی کافی خواهد بود چرا که این کالج‌ها دوره‌های زبان آلمانی نیز برگذار می‌کنند.

کالج‌های خصوصی نیز انواع مختلفی دارند که برخی از آنها، مجوز دولتی برگزاری آزمون FSP دارند:

 1. کالج خصوصی زیر چتر یک دانشگاه خصوصی
 2. کالج خصوصی زیر چتر یک دانشگاه دولتی: معمولا در فضای دانشگاه دولتی و در کلاس‌های دانشگاه برگزار می‌شود و دارای دوره‌های زبان مستقل هستند.
  – این دو کالج با تاییدیه از طرف دولت، مجوز برگزاری آزمون FSP را دارند و دانش‌آموزان می‌توانند در پایان دوره در همان کالج امتحان بدهند.
 3. کالج خصوصی مستقل که زیر چتر هیچ موسسه‌ای نیست.
  – این کالج‌ها تاییدیه دولت را ندارند و از این‌رو دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی در این کالج‌ها برای شرکت در آزمون FSP باید به مراکزی که دولت مشخص می‌کند مراجعه کنند و در بیشتر مواقع قبل از شرکت در FSP باید تعدادی پیش‌آزمون نیز بگذرانند.
 4. دوره‌های Foundation برای دانشگاه‌های خصوصی و دسترسی به همان دانشگاه خصوصی.
  – این دوره‌ها وابسته به یک دانشگاه خصوصی و در بیشتر اوقات در فضای همان دانشگاه برگزار می‌شود و در پایان دوره دانش‌آموز می‌تواند در همان دانشگاه خصوصی ادامه تحصیل بدهد. این دوره‌ها اغلب به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

تفاوت کالج و دانشگاه علمی کاربردی در آلمان

دانشگاه علمی کاربردی در آلمان، موسسه‌ای است که دانشجویان را منحصرا برای ورود به یک حرفه و یا صنعت آموزش می‌دهد. دروس و دوره‌ها کاربردی‌تر و عملی‌تر بوده و بیشتر این دانشگاه‌ها با شرکت‌های صنعتی قرارداد دارند و برای این شرکت‌ها نیروی کار تربیت می‌کنند.

اما کالج‌ها موسساتی هستند که با دوره‌های یک ساله دانش‌آموزان را برای ورود به این دانشگاه‌ها آماده می‌کنند. برخی کالج‌های دولتی، کالج‌هایی هستند که زیر چتر دانشگاه‌های علمی کاربردی فعالیت کرده و دانش‌آموزان را برای ورود به این دانشگاه‌ها آماده می‌کنند. این کالج‌ها فرآیند پذیرش راحت‌تری نسبت به سایر کالج‌ها دارند.

دوره‌های این کالج‌ها با عنوان‌های WW-Kurs، TI-Kurs ارائه می‌شود که مشابه دوره‌های کالج‌های دیگر است، تنها تفاوت در کاربردی‌تر و حرفه‌ای این دوره‌هاست.

لیست کالج‌های دولتی آلمان

 • کالج لاندس
 • کالج هاله
 • کالج علمی کاربردی نوردهاوزن
 • کالج مونشن
 • کالج دانشگاه هامبورگ
 • کالج دانشگاه فنی دورتموند
 • کالج ملی ساکسون
 • کالج فرانکفورت
 • کالج دانشگاه فنی برلین

در کالج‌های دولتی آلمان عموما مبلغی برای شهریه از دانشجویان دریافت نمی‌شود و آنها فقط هزینه ترم که مبلغی حدود 200 تا 400 یورو است پرداخت می‌کنند. همچنین در کالج‌های دولتی آلمان، اغلب تمامی کورس‌ها ارائه می‌شود.

لیست کالج‌های خصوصی آلمان

نام کالج شهر کورس‌های ارائه‌‌شده شهریه
راینلند دویسبورگ T, M 3000 یورو
راینلند دوسلدروف W, G 3000 یورو
تودیاس درسدن T, M, W 6000 یورو
کالج گلاوخاو گلاوخاو T/TI, W/WW 4360 یورو
کالج علمی کاربردی آخن آخن T, W, M, G 20000 یورو
کالج MDWI ماگدبورگ T, M, W 10000 یورو
کالج اروپایی بازرگانی ماگدبورگ T/TI, W/WW 6300 یورو
کالج علمی کاربردی میتل‌شتایند

بیله‌فلد، پولهایم، شورین

T, W, M 8800 تا 10500 یورو
کالج راین برلین T, W, M, G/S 4350 تا 6800 یورو

لیست بهترین کالج‌های آلمان

نام کالج شهر کورس‌های ارائه‌شده
کالج هایدلبرگ هایدلبرگ M, T, W, G, S
کالج KIT کارلسروهه T
کالج دوسلدروف دوسلدروف T, M, W, G, DSH
کالج تکنواوژی کنستانتس HTWG  کنستانتس T, W
کالج علمی کاربردی بایرن کوبورک TI, WW
کالج دانشگاه فنی برلین برلین T, TI, WW, W
کالج دانشگاه FU برلین برلین T, M, W, G, S
کالج هامبورگ هامبورگ M, T, W, G
کالج بین‌المللی دانشگاه پادربورن پادربورن T, W
کالج دانشگاه گوته فرانکفورت M, T, W, G
کالج TU دارمشتات دارمشتات T, G, DSH
کالج دانشگاه کسل کسل T, W
کالج بین‌المللی برلین برلین T, W, DSH
کالج دانشگاه ماربورگ ماربورگ M, T, W, G
کالج علمی کاربردی آخن T, M, W
کالج علمی کاربردی دانشگاه ویسمار ویسمار TI, W, WW
کالج دانشگاه هانوفر هانوفر G, M, T, W

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در کالج‌های آلمان

 • فرم اپلیکیشن دانشگاه یا کالج
 • مدرک صلاحیت ورود به دانشگاه
 • ریز نمرات مقاطع قبلی
 • مدرک زبان آلمانی B2 (یا DSH-1 و TestDaF سطح 3)
 • کپی پاسپورت
 • رزومه

همه مدارک باید ترجمه‌شده به انگلیسی و یا آلمانی باشد.

شرایط اخذ پذیرش از کالج‌های آلمان

برای گرفتن پذیرش از کالج‌های آلمان، دانش‌آموزان باید دبیرستان را در کشور خود به پایان رسانده باشند. همچنین داشتن دانش زبان آلمانی برای ورود به کالج ضروری است. در ابتدا شرایط و صلاحیت دانش‌آموز برای ورود به دانشگاه بررسی شده و در صورت داشتن صلاحیت به او اجازه شرکت در آزمون ورودی کالج داده می‌شود. در صورت قبولی در آزمون، دانش‌آموزان در کالج‌های آلمان پذیرش می‌شوند.

ددلاین اپلای در کالج‌های آلمان

ددلاین‌های کالج معمولا زودتر از دانشگاه‌هاست. برای ترم پاییز ددلاین کالج‌ها از اواسط نوامبر تا ژانویه خواهد بود و برای ترم زمستان اواسط مارچ تا اواسط جولای. برای اطمینان بیشتر لازم است به سایت کالج مورد نظر مراجعه شود.

روش‌های اپلای در کالج‌های آلمان

اپلای برای کالج‌های آلمان با دانشگاه‌های این کشور متفاوت بوده و به دو طریق انجام می‌شود. در روش اول، دانش‌آموز برای ورود به یک دانشگاه در آلمان اپلای ‌می‌کند و دفتر دانشجویان بین‌المللی دانشگاه، متقاضی را برای ثبت نام و ورود به کالج پیش از ورود به دانشگاه راهنمایی می‌کند.

در روش دوم بعضی از کالج‌ها به طور مستقل از دانشگاه، دانشجو را پذیرش می‌کنند که در این حالت بهتر است حتما از مشاوره و راهنمایی یک متخصص استفاده شود. چرا که این پذیرش مستقل در تمام کالج‌ها وجود ندارد.

زمان شروع سال تحصیلی در کالج‌های آلمان

زمان شروع سال تحصیلی در کالج‌های آلمان در ترم پاییز از ماه سپتامبر و در ترم زمستان از اول فوریه است. طول مدت تحصیل در کالج‌های آلمان نیز یک سال خواهد بود.

تحصیل آنلاین در کالج‌های آلمان

برخی از کالج‌های آلمان، اغلب کالج‌های خصوصی، شرایطی را برای تحصیل آنلاین در کالج‌ را فراهم می‌کنند. اما نکته قابل توجه این است که دانشجویان برای شرکت در آزمون ورودی کالج‌ها و همچنین FSP حتما باید در آلمان حضور داشته باشند. از این‌رو برای اینکه افراد به مشکل ویزا برنخورند، بهتر است دوره کالج را به صورت حضوری در آلمان بگذرانند.

آزمون ورودی انواع کالج در آلمان

برای تحصیل در کالج‌های دولتی آلمان، دانشجویان لازم است آزمون ورودی به این کالج‌ها را بگذرانند. این آزمون جنبه‌های مختلفی از دانش‌آموزان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. مهارت زبان آلمانی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سنجش اولیه دانشجویان خواهد بود. به علاوه با توجه به نوع کورسی که دانشجویان برای تحصیل انتخاب می‌کند، این آزمون پایه آن کورس را در این دانشجویان مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

نوع کورس بخش اول آزمون بخش دوم آزمون
G سه متن کوتاه از موضوعات مختلف که در آن 75 جای خالی برای کلمات در نظر گرفته می‌شود که در 30 دقیقه باید توسط دانش‌آموز تکمیل شود. چند توضیح مختصر در رابطه با یک یا چند نمودار در نظر گرفته می‌شود که از دانشجو می‌خواهد مرتبط‌بودن یا نبودن این توضیحات را در 30 دقیقه یا کمتر مشخص کنند.
M, T و W سه متن کوتاه از موضوعات مختلف که در آن 75 جای خالی برای کلمات در نظر گرفته می‌شود که در 30 دقیقه باید توسط دانش‌آموز تکمیل شود. یک آزمون ریاضی 90 دقیقه‌ای از دانشجویان گرفته می‌شود که نوع این سوالات در نمونه سوالات ریاضی کالج‌های آلمان وجود دارند.

آزمون نهایی (FSP) در کالج‌های آلمان

FSP یا آزمون ارزیابی صلاحیت دانش‌آموز با مدرک خارجی، آزمونی است که صلاحیت دانش‌آموزان برای ورود به یکی از دانشگاه‌های در آلمان در پایان دوره کالج می‌سنجد. دانش‌آموزانی که دیپلم خود را در کشوری غیر از آلمان دریافت کرده‌اند برای گرفتن پذیرش کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان باید این امتحان را بگذرانند.

مواردی که در این آزمون مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، به نوع دوره‌ای وابسته است که دانشجو در کالج گذرانده است. برای مثال برای کسی که در دوره‌های W-Kurs بوده‌اند، موارد امتحان مربوط به اقتصاد و امور مالی خواهد بود.

نمونه سوالات آزمون FSP کالج‌های آلمان

نمونه سوالات آزمون FSP کالج‌های آلمان، با توجه به کورسی که دانشجو برای تحصیل در کالج انتخاب می‌کند طراحی می‌شود. این مجموعه سوالات را شرکت سامان استادی در اختیار کلاینت‌های این مجموعه قرار خواهد داد تا بتوانند آزمون خود را به بهترین نحو بگذرانند.

HZB چیست؟ چه کاربردی دارد؟

ارزیابی صلاحیت ورود به دانشگاه یا HZB در آلمان، یک پروسه بررسی سوابق تحصیلی دانش‌آموزانی است که می‌خواهند در یکی از دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند. در این ارزیابی، نتایج و نمرات آزمون FSP تنها پنجاه درصد صلاحیت دانش‌آموز را نشان می‌دهد، از این‌رو دانش‌آموزان باید مدارک و ریز نمرات مدارسی که در کشور خود گذرانده‌اند را نیز ارائه کنند. نمرات و سوابق تحصیلی دانش‌آموز در کشور خودش نیز 50 درصد این ارزیابی خواهد بود. مجموع این دو در نهایت صلاحیت دانش‌آموز را برای ورود به دانشگاه مشخص می‌کند.

دوره‌های کالج در آلمان

دوره‌های کالج، موضوع‌محور بوده و دانشجویان بر اساس رشته دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارند، دوره کالج خود را انتخاب می‌کنند. دوره‌های کالج به صورت زیر است:

کالج‌های آمادگی برای دانشگاه‌های آلمان کالج‌های آمادگی برای دانشگاه‌های علمی کاربردی
G-course GD-course: طراحی و هنر
W-course SW-course: علوم اجتماعی
T-course WW-course: بیزنس و اقتصاد
M-course TI-course: فنی و مهندسی
S-course  

برخی از دانشگاه‌های خصوصی، دوره‌های ترکیبی نیز ارائه می‌کند. این دوره‌ها برای دانش‌آموزانی است که درباره مسیر تحصیلی خود در دانشگاه مطمئن نیستند و برای مثال دوره‌ی ترکیبی M-T را انتخاب می‌کنند تا بعد از اتمام دوره تصمیم بگیرند که آیا در رشته‌ها پزشکی قصد ادامه دارند و یا فنی.

کالج‌های M-Kurs در آلمان

برای آن دسته از دانش‌آموزانی که قصد ورود به رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی دارند، باید در دوره‌های M-Kurs ثبت نام کنند.

رشته‌های دانشگاهی طول دوره موضوعات امتحان کتبی
پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، زیست‌شناسی، زیست‌شیمی، میکروبیولوژی 38 هفته (دو ترم) زبان آلمانی، زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی

کالج‌های T-Kurs در آلمان

برای آن دسته از دانش‌آموزانی که قصد ورود به رشته‌های مهندسی مثل مهندسی کامپیوتر، آی‌تی و غیره یا علوم پایه‌های مهندسی باید در دوره‌های T-Kurs ثبت نام کنند.

رشته‌های دانشگاهی طول دوره موضوعات امتحان کتبی
رشته‌های مهندسی، ریاضیات، فیزیک، انفورماتیک تجاری 38 هفته (دو ترم) زبان آلمانی، ریاضی، فیزیک، شیمی

کالج‌های W-Kurs در آلمان

برای آن دسته از دانش‌آموزانی که قصد ورود به رشته‌های مدیریت، اقتصاد، بیزنس و رشته‌های مرتبط با امور مالی و اقتصادی باید در دوره‌های W-Kurs ثبت نام کنند.

رشته‌های دانشگاهی طول دوره موضوعات امتحان کتبی
مطالعات بازرگانی، اقتصاد، جامعه‌شناسی، مدیریت جهانگردی، حقوق، علوم سیاسی 38 هفته (دو ترم) زبان آلمانی، انگلیسی، ریاضی، اقتصاد

کالج‌های G-Kurs در آلمان

برای آن دسته از دانش‌آموزانی که قصد ورود به رشته‌های علوم انسانی مانند تاریخ، باستان‌شناسی، جغرافیا و غیره را دارند، باید در دوره‌های G-Kurs ثبت نام کنند.

رشته‌های دانشگاهی طول دوره موضوعات امتحان کتبی
مطالعات آلمانی، هنر و طراحی، موزیک، تاریخ، روزنامه‌نگاری، الهیات، ادبیات، فلسفه 38 هفته (دو ترم) زبان و ادبیات آلمانی، تاریخ، علوم اجتماعی

کالج‌های S-Kurs در آلمان

آن دسته از دانش‌آموزانی که قصد ورود به رشته‌های زبان‌شناسی، ادبیات زبان‌های مختلف و رشته‌های مشابه را دارند، باید در دوره‌های S-Kurs ثبت نام کنند.

رشته‌های دانشگاهی طول دوره موضوعات امتحان کتبی
زبان‌های خارجه، مترجمی دینی، زبان‌شناسی کلاسیک، مطالعات اسلامی 38 هفته (دو ترم) زبان و ادبیات آلمانی، تاریخ، علوم اجتماعی

زبان آموزش در کالج‌های آلمان

نوع کالج رشته‌ها زبان آموزش
M-Kurs پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و پیراپزشکی آلمانی
T-Kurs مهندسی مثل مهندسی کامپیوتر، آی‌تی و غیره آلمانی/ انگلیسی
W-Kurs مدیریت، اقتصاد، بیزنس و رشته‌های مرتبط آلمانی/ انگلیسی
G-Kurs مطالعات آلمانی، هنر و طراحی، موزیک، تاریخ، روزنامه‌نگاری، الهیات، ادبیات، فلسفه آلمانی
S-Kurs زبان‌شناسی، ادبیات زبان‌های مختلف و رشته‌های مشابه آلمانی

بورسیه تحصیلی کالج‌های آلمان

به طور کلی برای تحصیل در کالج‌های آلمان بورسیه تحصیلی خاصی وجود ندارد. به علت رایگان‌بودن تحصیل در آلمان و همچنین حمایت مالی از طرف دولت در این کالج‌ها، هزینه تحصیل پایین در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی، مزیت محسوب شده و بورسیه برای تحصیل وجود نخواهد داشت.

شرایط کار حین تحصیل در کالج‌های آلمان

دانشجویان در کالج‌های آلمان معمولا اجازه کار در حین تحصیل ندارند. اما در صورت نیاز، می‌توانند در تعطیلات بین دو ترم کار پاره‌وقت یا تمام‌وقت داشته باشند.

ویزای مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های آلمان

برای تحصیل در کالج‌های آلمان، دانش‌آموزان باید آزمون ورودی بدهند. آلمان شرایطی را فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان بتوانند برای شرکت در این آزمون وارد آلمان شوند و بعد از قبولی در کالج، ویزای خود را به ویزای تحصیلی آلمان تغییر دهند.

ویزای همراه دانشجوی مشغول به تحصیل در کالج‌های آلمان

به دانشجوی مشغول به تحصیل در کالج‌های آلمان، ویزای همراه تعلق نمی‌گیرد. برای درخواست ویزای همراه، شخص متقاضی باید ویزای دانشجویی یا کاری داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کالج‌های آلمان

برای دریافت ویزای کالج‌های آلمان مدارک زیر نیاز خواهد بود:

 • مدارک هویتی مانند پاسپورت، شناسنامه و …
 • مدارک تحصیلی مانند مدرک دبیرستان و ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • تمکن مالی

در صورتی که متقاضی تحصیل در کالج زیر سن 18 سال باشد، در کنار مدارک بالا، به اجازه خروج از طرف هر دو والد نیاز خواهد داشت. همچنین برای تمکن مالی، لازم است مدارک حامی مالی به سفارت ارائه شود.

لازم به ذکر است که تمامی مدارک ارائه‌شده به سفارت، حتی اگر پذیرش به زبان انگلیسی باشد، باید به زبان آلمانی ترجمه و ارائه شود.

تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ ویزای کالج‌های آلمان

تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ ویزای کالج‌های آلمان، معمولا مبلغ برآورد هزینه‌های زندگی یک سال در آلمان خواهد بود. این مبلغ برای یک ماه 934 یورو تخمین زده می‌شود. بنابراین تمکن مالی سفارت آلمان برای ویزای کالج‌های آلمان مبلغی حدود 11208 یورو برای یک سال است.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه و شرایط زندگی دانشجویی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی معقولانه‌‍‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است. تخمین هزینه زندگی در آلمان برای یک نفر حدود 934 یورو ماهانه و به عبارتی 11208 یورو سالانه خواهد بود. البته هزینه زندگی در شهرهای آلمان با یکدیگر متفاوت بوده و مونیخ و اشتوتگارت از شهرهای گران، آخن و درسدن شهرهای ارزان آلمان محسوب می‌شوند. در جدول زیر هزینه‌های زندگی را در شهرهای گران‌تر آلمان بررسی کردیم:

شهر مونیخ برلین هامبورگ فرانکفورت
اجاره 1398 یورو 1317 یورو 996 یورو 1156 یورو
500 گرم نان 2.23 یورو 1.94 یورو 2.02 یورو 1.91 یورو
یک وعده غذای رستوران 15 یورو 12 یورو 15 یورو 14.50 یورو
یک لیتر شیر 1.24 یورو 1.24 یورو 1.23 یورو 1.16 یورو
12 تخم مرغ 3.23 یورو 3.27 یورو 3.41 یورو 3.22 یورو
یک کیلو برنج 2.60 یورو 2.80 یورو 2.68 یورو 2.42 یورو
یک کیلو گوجه  2.61 یورو 2.95 یورو 2.71 یورو 2.21 یورو
یک کیلو سیب زمینی 1.81 یورو 1.64 یورو 1.69 یورو 1.42 یورو
یک کیلومتر تاکسی 2.27 یورو 2 یورو 2.50 یورو 2 یورو

با توجه به جدول بالا، بیشترین میزان هزینه برای اجاره خانه در آلمان است. به طور میانگین هزینه اجاره خانه در آلمان حدودا 827 یورو بوده و پایین‌ترین هزینه اجاره برای شهر آخن به مبلغ 567 یورو و بالاترین مبلغ اجاره در شهر مونیخ 1398 یورو خواهد بود.

همچنین برای تردد در شهر هزینه حمل‌ونقل عمومی در آلمان برای یک بلیط تک‌سفره 3 یورو، و در صورت داشتن کارت ماهانه تردد بدون محدودیت، مبلغ 60 یورو خواهد بود.

از سایر هزینه‌های زندگی در آلمان، می‌توان به هزینه‌ی آب و برق و گاز اشاره کرد که برای یک واحد 85 متری، به طور میانگین مبلغی حدود 273 یورو خواهد بود. این مبلغ بر اساس متراژ آپارتمان و شهر محل زندگی و میزان مصرف هر فرد متفاوت بوده و بین بازه 170 تا 425 یورو می‌تواند متغیر باشد.

یکی دیگر از هزینه‌های مهم، هزینه خط موبایل و اینترنت است که بر اساس شرکت تامین‌کننده این خدمات می‌تواند متفاوت باشد. برای هزینه خط موبایل، این بازه بین 12 تا 40 یورو و برای اینترنت، 30 تا 48 یورو خواهد بود.

42 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. ستاره علوی 14 اسفند 1402

  سلام من در مورد کالج های آلمان سوال دارم. اگر تاییدیه دولتی نداشته باشن نمیشه ازشون پذیرش گرفت؟ یا مشکلی برای ویزا پیش میاد؟

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 14 اسفند 1402

   سلام خانم علوی عزیز. ببینید تفاوت کالج‌های State Recognizied و کالج‌هایی که تاییدیه دولتی ندارن اینه که کالج‌های فاقد تاییدیه دولتی نمی‌تونن آزمون FSP برگزار کنن. درواقع اگر در کالج‌های دارای تاییدیه دوره‌تون رو بگذرونین می‌تونین در آزمون نهایی همون کالج هم شرکت کنید در غیر اینصورت باید برای ثبت نام در آزمون‌های سایر مراکز اقدام کنید. اگر باز هم سوالی داشتید، لطفا با کارشناس‌های ما در سامان اِستادی تماس بگیرید. موفق باشید.

   پاسخ دادن
 2. ملیکا جنیدی 24 بهمن 1402

  سلام من تصمیم دارم برای کالج دولتی اپلای کنم. شرایطش رو‌ میدونین؟ آزمون fsp سخته؟ اگر قبول نشم چی میشه؟

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 24 بهمن 1402

   سلام خانم جنیدی عزیز. شرایط اپلای در کالج دولتی مثل کالج خصوصیه با این تفاوت که شرایط پذیرش سختگیرانه‌تری داره و باید در آزمون ورودی شرکت کنید. سوال‌های آزمون FSP از همون مواردی که در طول یک سال تحصیل در کالج آموختین طرح میشه. برای کالج‌های دولتی آلمان فقط دو بار می‌تونین در آزمون FSP شرکت کنید. اگر نمره قبولی رو کسب نکنید دیگه حق شرکت در آزمون رو ندارید و نمی‌تونین وارد دانشگاه بشید. به امید بهروزی.

   پاسخ دادن
    Sina 26 خرداد 1403

    در آزمون fsp نمره قابل قبول نیاریم در رشته های دیگه وارد دانشگاه بشیم؟ و اگه آزمون وردی کالج رو قبول نشدیم میتونیم برای کالج خصوصی اقدام کنیم؟

    پاسخ دادن
     موسسه سامان اِستادی 27 خرداد 1403

     سلام روز بخیر. بله اگر آزمون ورودی کالج دولتی قبول نشدید می‌تونین برای کالج خصوصی اقدام کنید. ولی در هر دو صورت، برای ورود به دانشگاه باید آزمون FSP رو با موفقیت پشت سر بگذارید. موفق باشید.

     پاسخ دادن
  علی 01 دی 1402

  سلام بدون گذراندن کالج میشه مستقیم fspآزمون داد و وارد دانشگاه شد؟

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 06 دی 1402

   سلام وقتتون بخیر. اگر در حال حاضر داخل آلمان هستید بله می‌تونین فقط آزمون بدین. ولی از ایران برای آزمون نهایی کالج بهتون ویزا نمیدن. برای شرکت در کالج و آزمون ورودیش می‌تونین ویزا بگیرید اما صرفا برای آزمون خروجی، تا جایی که ما اطلاع داریم خیر، نمیشه. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  sahand 01 مهر 1402

  سلام به من گفتن برای تجصیل در دانشگاهای آلمان اول باید یک سال کالج درس بخونم درسته؟ من لیسانس عمران دارم و میخوام برای مستر مهاجرت کنم

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 01 مهر 1402

   سلام روز بخیر. تحصیل یک‌سال در کالج عمدتا در شرایطی پیش میاد که در مقطع کارشناسی بخواید تحصیل کنید یا در رشته متفاوتی با تحصیلات قبلی‌تون. برای مستر معمولا نیازی نیست می‌تونین مستقیم اپلای کنین. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  سوگند 05 شهریور 1402

  سلام چطوری میتونم از شما وقت مشاوره بگیرم؟ امکانش هست آنلاین باشه؟ من تهران نیستم

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 05 شهریور 1402

   سلام سوگند عزیز. فرم ارزیابی دانشجو رو تکمیل کنید، همکاران من برای تنظیم وقت مشاوره آنلاین با شما تماس می‌گیرن. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  انوشه 29 مرداد 1402

  سلام. به نظرتون زبانمو تقویت کنم برم کانادا بهتره یا آلمانی یاد بگیرم ورایگان تحصیل کنم؟ نمیتونم تصمیم بگیرم :(

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 29 مرداد 1402

   سلام انوشه عزیز روز بخیر. در وهله اول بدون بررسی شرایط شما، مخصوصا سن و مقطع تحصیلی نمی‌شه دقیق راهنمایی کرد. پیشنهاد می‌کنم فرم ارزیابی رو تکمیل کنید تا همکارانم باهاتون تماس بگیرن. ولی طبیعتا اگر هزینه براتون مهمه، آلمان مقصد بهتریه چون تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگانه. توی این مقاله، در مورد مزایای تحصیل در آلمان صحبت کردیم. اگر هم بعد مسافت براتون مهم نیست، نمره آیلتس خوبی می‌تونین بیارید و آمادگی پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیلتون در کانادا رو دارید، دانشگاه‌های کانادا گزینه‌های خیلی خوبی هستند. ما منتظر دریافت اطلاعات تماس شما از طریق فرم ارزیابی هستیم. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  meisam 25 مرداد 1402

  سلام. به من گفتن از هر کالجی پذیرش بگیرم توی دانشگاه مربوط به همون کالج باید ادامه بدم. شما تایید می کنین اینو؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 28 مرداد 1402

   سلام میثم عزیز. خیر چنین محدودیتی وجود نداره و شما بعد از پایان تحصیلتون در کالج، می‌تونین در دانشگاه همکار کالج خودتون تحصیلتون رو ادامه بدین یا برای دانشگاه دیگری اپلای کنین. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  دزیره1402 22 مرداد 1402

  برای پزشکی توی کدوم کالج باید دوره بگذرونیم؟ شما برای کالج هم اقدام می کنین؟ مرسی

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 22 مرداد 1402

   سلام روز بخیر. نوع کالج تفاوتی نداره چیزی که مهمه گذروندن دوره m-course برای رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های آلمانه. بله ما برای کالج‌های آلمان هم اقدام می‌کنیم. فرم ارزیابی دانشجو رو تکمیل کنید تا همکارانم باهاتون تماس بگیرن و پروسه اپلای شروع بشه. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  فاطمه امیدی 22 مرداد 1402

  چجوری میتونم برای پذیرش کالج‌های خصوصی آلمان ازتون مشاوره بگیرم؟

  پاسخ دادن
  آسیه فعال 17 مرداد 1402

  سلام. نمیشه برای پزشکی توی دانشگاه انگلیسی زبان تحصیل کنیم؟ پولش برام مساله نیست، یادگرفتن آلمانی سخته و زمانم کمه

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 17 مرداد 1402

   سلام آسیه عزیز. ببینین توی رشته‌هایی که به طور مستقیم با آدم‌ها سروکار دارن، مثل پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و ... باید حتما دانش خوبی از زبان آلمانی داشته باشید. چون لازمه ارتباط با بیمار، تسلط به زبان آلمانیه. اگر یادگیری آلمانی براتون سخته و از لحاظ مالی محدودیتی ندارید، می‌تونین رشته دیگه‌ای رو بر اساس علاقمندیتون انتخاب کنید که امکان آموزش به زبان انگلیسی هم داشته باشه. اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید، لطفا با ما تماس بگیرید. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  majid 15 مرداد 1402

  سلام. من زبان آلمانی بلد نیستم آیلتسم ندارم. میتونم از کالج زبان پذیرش بگیرم برم آلمان؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 15 مرداد 1402

   سلام روزتون بخیر. ببینید شما بطور کلی از هیچ کشوری نمی‌تونید برای گذروندن دوره زبان ویزا بگیرید. در کشورهایی مثل آلمان، باید یک پذیرش مشروط از دانشگاه بگیرید، به این صورت که در صورت گذراندن دوره زبان و گرفتن مدرک B2، بتونید تحصیلتون رو توی دانشگاه شروع کنید. اگر در مورد روال گرفتن پذیرش مشروط نیاز به مشاوره دارید، با ما تماس بگیرید. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  سمیه عبدی 01 مرداد 1402

  سلام. اگر از یه کالج پذیرش بگیریم بعد از آزمون fsp حتما باید تو دانشگاه همکار همون کالج درس بخونیم؟ اگه منصرف بشیم چی میشه؟ ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 02 مرداد 1402

   سلام سمیه عزیز. نه اکثر کالج‌ها معمولا محدودیتی برای ادامه تحصیل ندارن. می‌تونین از یک کالج پذیرش بگیرید، دوره رو بگذرونین، آزمون بدین و بعد وارد هر دانشگاهی که خواستید بشید. انتخابتون محدود به دانشگاه همکار کالج نیست. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  علیرضاثابت 01 مرداد 1402

  همه کالجای آلمان آزمون ورودی داره؟ یعنی بدون آزمون ورودی نمیشه وارد کالج شد؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 01 مرداد 1402

   سلام روز بخیر. اکثر کالج‌های آلمان دارای آزمون ورودی هستند و شما برای اینکه بتونین پذیرش بگیرین، باید در آزمون ورودی شرکت کنین. البته در اکثر کالج‌های خصوصی، آزمون ورودی حالت تعیین سطح داره و برای سنجش میزان دانش متقاضی در حوزه‌های مختلف، به خصوص سطح زبان آلمانی، استفاده میشه. اگر تمایلی به شرکت در آزمون ورودی ندارین، می‌تونم کالج دوسلدورف آلمان رو بهتون معرفی کنم که فاقد آزمون ورودیه. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  سعادت 31 تیر 1402

  من میخوام تو دانشگاه‌های آلمان پزشکی بخونم. مهمه کالج دولتی یا خصوصی برم؟ ممنون

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 31 تیر 1402

   سلام روز بخیر. همینطور که توی این مقاله ذکر کردیم، کالج‌های دولتی معمولا دوره‌های عمومی‌تر رو ارائه میدن و اگر به دنبال تحصیل در رشته خاصی هستید، کالج‌های خصوصی پیشنهاد میشن. برای رشته پزشکی باید دوره M-course رو توی کالج ثبت نام کنین. براتون آرزوی موفقیت داریم.

   پاسخ دادن
    زهره ابویی 24 مرداد 1402

    ممنون که کامنتا رو جواب میدین. جواب سوالام رو گرفتم. خسته نباشین

    پاسخ دادن
     موسسه Saman Study 24 مرداد 1402

     سلام زهره عزیز. از همراهی‌تون سپاسگزاریم.

     پاسخ دادن
  Sara 28 تیر 1402

  سلام وقت بخیر این کالج مدرکش چقدر معتبر هست یعنی دانشگاه های خوب قبولش دارن؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 31 تیر 1402

   سلام روزتون بخیر. کالج‌های آلمان، فارغ از دولتی یا خصوصی، همگی معتبر هستن و امکان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور رو فراهم می‌کنن. در واقع برای دانشگاه‌ها نتیجه آزمون fsp مهمه که توی همه کالج‌ها، در پایان دوره یکساله برگزار میشه. موفق باشید

   پاسخ دادن
  محمد طه شفاهی 25 تیر 1402

  سلام.بورسیه برای کالج هست؟حداکثر چند درصد پوشش میدن؟ اسکالرشیپ ۱۰۰ درص میشه گرفت؟ کدوم شهر کم هزینه تره و اینکه تحصیل توی کالج چقد زمان میبره؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 27 تیر 1402

   سلام وقت بخیر دوره‌های کالج یک ساله هستن و بعد از اتمام دوره، در صورت قبولی در آزمون نهایی می‌تونین برای ورود به دانشگاه اپلای کنید. کالج‌های دولتی آلمان فاقد شهریه هستند. کالج‌های خصوصی هم عمدتا بورسیه ندارن. در مورد هزینه‌ها هم طبیعتا هرچقدر شهر محل زندگی‌تون بزرگتر باشه هزینه‌ها بالاتر میره. در این مقاله، در مورد هزینه زندگی در آلمان اطلاعات مفیدی در اختیارتون قرار دادیم. موفق باشید

   پاسخ دادن
  سهیل امجد پارسایی 20 تیر 1402

  سلام.وقتتون بخیر برای پذیرش کالج المان چه زمانی باید اقدام کنیم؟ زمان خاصی داره؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 21 تیر 1402

   سلام روزتون بخیر. با درنظرگرفتن حدودا 2 ماه برای پروسه ویزا، بهتره زمان کافی برای دریافت پذیرش هم لحاظ کنید. حدودا 6 ماه پیش از شروع دوره تحصیلی بهتره فرآیند اپلای رو آغاز کنید. البته به کالج هم بستگی داره، بعضیا زودتر بررسی می‌کنن و پروسه بررسی پرونده‌ها توی بعضی از کالج‌ها ممکنه طولانی باشه. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر لطفا با ما تماس بگیرید تا پرونده تحصیلی‌تون بهتر بررسی بشه. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  صادق علیایی 28 خرداد 1402

  سلام.خسته نباشید کالج رایگان توی المان برای کارشناسی ارشد وجود داره یا فقط تبلیغات شرکتای مهاجرتیه؟ خیلی تبلیغ تحصیل رایگان در کالجهای المان زیاد شده ممنون میشم اگه توضیح بدید

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 28 خرداد 1402

   سلام روزتون بخیر. تحصیل توی اغلب دانشگاه‌های دولتی آلمان، تقریبا رایگان محسوب می‌شه. یعنی شما شهریه نمی‌دین و فقط مبلغی رو به عنوان هزینه ترم پرداخت می‌کنین که سالانه کمتر از 1000 یوروئه. بازم اگر سوالی دارید در خدمتتون هستیم. موفق باشید.

   پاسخ دادن
    صادق علیایی 28 خرداد 1402

    خیلی ممنون شرایط خاصی داره یا مدارک خاصی میخواد؟بین کالج و دانشگاه فرقی هم داره؟

    پاسخ دادن
     موسسه Saman Study 30 خرداد 1402

     خیر. از نظر مدارک تفاوت چندانی با بقیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نداره. توی کشور آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی اول لازمه یک سال در کالج دوره بگذرونین. به این دلیل که سیستم آموزشی ایران 12 ساله ست و آلمان 13 ساله. اون یک سال تفاوت در کالج جبران میشه. اگر در مورد شرایط اپلای در کالج‌های آلمان نیاز به مشاوره دارید، با ما تماس بگیرید.

     پاسخ دادن

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study