logo

کالج‌های آلمان

آیا تحصیل در کالج‌های آلمان ضروری است؟ اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های آلمان را دارید، باید بدانید که ممکن است مدرک پایان تحصیلات دبیرستان (دیپلم) شما قابلیت معادل‌سازی و تطبیق با سیستم آموزشی آلمان را نداشته باشد. در اینصورت، لازم است تا با شرکت در برخی دوره‌ها، صلاحیت لازم جهت حضور در دانشگاه‌های این کشور را کسب نمایید.

شناخته‌شده‌ترین روش برای تطابق مدرک پایان تحصیلات دبیرستان سایر کشورها و کسب پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های این کشور، شرکت در کالج‌های آلمان است که به عنوان Studienkolleg شناخته می‌شوند. Studienkolleg ها، کالج‌هایی در آلمان هستند که با ارائه دوره‌های آموزشی یک ساله، متقاضیان بین‌المللی را برای حضور در سیستم آموش عالی این کشور آماده می‌سازند.

به علاوه، بیشتر دوره‌های آموزشی ارائه‌شده در دانشگاه‌های دولتی آلمان در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی هستند. بنابراین کسب دانش کافی در مهارت‌های گوناگون مرتبط با زبان آلمانی یک ضرورت غیر قابل انکار به نظر می‌رسد. کالج‌های آلمان با ارائه دوره‌هایی به زبان آلمانی، شرایط سازگاری هرچه بیشتر دانشجویان خارجی با زندگی در آلمان و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را به خوبی فراهم کرده اند.

برای آگاهی از انواع کالج‌های آلمان (Studienkolleg)، شرایط و نحوه اقدام برای دریافت پذیرش از این کالج‌ها، دوره‌های ارائه‌شده و هزینه‌های آن با ما همراه باشید.

معرفی کالج‌های آلمان

گاهی پیش می‌آید که گواهینامه تحصیلی که دانشجویان بین‌المللی خواهان تحصیل در یک برنامه آموزشی در آلمان، در کشور مبدا دریافت کرده اند، قابل انتقال به سیستم آموزش عالی آلمان نباشد. اگر این وضعیت در مورد شما صدق می‌کند، نگران نباشید! حتی اگر مدرک شما قابلیت معادل‌سازی نداشته باشد، باز هم امکان تحصیل در آلمان وجود دارد. اگر در مورد انجام فرآیند آن اطلاعات کافی ندارید، لطفا فرآیند اپلای برای برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در آلمان را به دقت بررسی کنید.

از سوی دیگر، دانشجویانی که قصد حضور در برنامه‌های تحصیلی به زبان آلمانی را دارند و به دنبال بهبود مهارت‌های زبانی‌شان هستند، کالج فرصت بسیار خوبی برای آمادگی دانشجویان به شمار می‌آید. با اینکه تحصیل بیشتر دانش‌آموزان بین‌المللی به زبان انگلیسی است، ولی می‌توانند در صورت تمایل در دوره‌هایی به زبان آلمانی نیز شرکت کنند.

کالج آلمان برای دانشجویانی که تصمیم دارند مهارت زبان آلمانی خود را ارتقا دهند و یا برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های آلمان آماده شوند، مزایای زیادی دارد. در این بخش، به معرفی کالج و نحوه ارتباط آن با وضعیت شما و چگونگی اپلای برای آن می‌پردازیم.

به‌طور خلاصه، کالج مؤسسه‌ای است که برای دانشجویان بین‌المللی پلی به سوی تحصیل در برنامه‌های آموزشی موجود در کشور آلمان ایجاد می‌کند. هدف کالج، آماده‌کردن دانشجویان برای یک آزمون نهایی (Feststellungsprüfung یا FSP) است که مجوز حضور آنان در برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌های آلمان به شمار می‌آید. کالج‌های آلمان دوره‌هایی به زبان آلمانی برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان برگزار می‌کنند که آنها را برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور آلمان آماده می‌سازند. دانشجویان فرصت یادگیری اصول زبان آلمانی یا بهبود مهارت‌های سطح متوسط زبان آلمانی‌شان را دارند. به علاوه، کالج دانشجویان را برای زندگی دانشگاهی و ساختار آموزشی در دانشگاه‌های آلمان آماده می‌سازد.

انواع کالج‌های آلمان

کالج در کشور آلمان به صورت دولتی و خصوصی ارائه می‌شود. کالج‌های دولتی، رایگان هستند و موضوعات درسی عمومی‌تری را فراهم می‌سازند. کالج خصوصی، دارای شهریه است ولی بیشتر مناسب دانشجویانی است که به دنبال رشته‌های دانشگاهی خاصی هستند. بعضی از دانشگاه‌های آلمان گواهینامه‌های ارائه‌شده توسط کالج‌های خصوصی را به رسمیت نمی‌شناسند، بنابراین پیش از اپلای حتما در این مورد بررسی کامل انجام دهید.

موضوع برنامه آموزشی و نوع دانشگاهی که قصد انتخاب و ادامه تحصیل در آلمان را دارید، بر روی نوع کالج شما تاثیر دارد، زیرا موضوعات متفاوت با رویکردهای آموزشی مختلفی در این حوزه وجود دارد (مثال، موضوعات STEM در مقایسه با برنامه‌های نظری اجتماعی). برای بعضی از رشته‌های آموزشی، می‌توانید بین دانشگاه و دانشگاه‌های علمی کاربردی (مثلا بازرگانی یا مهندسی) انتخاب کنید، سایر رشته‌های تحصیلی فقط توسط یک نوع از کالج ارائه می‌شود (مثلا پزشکی).

کالج‌ها در آلمان به دو نوع مختلف دسته‌بندی می‌شود: دانشگاه و علمی کاربردی. این تمایز بسیار مهم است، زیرا بر اساس نوع کالج انتخابی شما، مسیرهای مختلفی به روی شما باز خواهد شد.

 • اگر دانشجویی موفق به گذراندن آزمون‌های «دانشگاه» کالج شود، می‌تواند برای تحصیل در یک دانشگاه یا دانشگاه علمی کاربردی (UAS) تصمیم‌گیری نماید.
 • اگر دانشجو یک کالج وابسته به یک دانشگاه علمی کاربردی را انتخاب کند.

کالج‌های علمی کاربردی، برنامه‌های عملی و تکنیکی بیشتری در مقایسه با کالج‌های نظری یا پژوهشی ارائه می‌دهند. با این حال، این موضوع به برنامه آموزشی بستگی دارد. به عنوان مثال، دانشجویی که به دنبال دریافت مدرک در رشته تاریخ هنر است، احتمالا باید در یک Studienkolleg یا کالج دانشگاهی حضور یابد تا در نوع علمی کاربردی آن.

کالج‌های انگلیسی‌زبان آلمان

تعداد کالج‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، بسیار کم است. در واقع دلیل آن این است که هدف کالج‌ها، آماده‌سازی دانشجویان جهت تحصیل به زبان آلمانی است. همه کالج‌های انگلیسی، با هدف آماده‌سازی دانشجویان برای زندگی به زبان آلمانی، دوره‌های زبان آلمانی ارائه می‌دهند (حتی اگر برنامه آموزشی‌شان به زبان انگلیسی باشد). در برخی از کالج‌ها، برنامه ارائه‌شده امکان ورود مستقیم به دانشگاه را از طریق تکمیل دوره و شرکت در آزمون FSP، میسر می‌سازد.

زبان آموزش در کالج‌های آلمان

عموما زبان آموزش در این مؤسسه‌ها، آلمانی است. دانشجویان برای پذیرش در یک کالج، باید مهارت زبان آلمانی در سطح B2 داشته باشند (که یک سطح بالاتر از متوسط بر طبق چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها – CEFR است). این یک دستورالعمل کلی است، ولی توجه داشته باشید که برخی از کالج‌ها فقط آلمانی در سطح B1 را قبول می‌کنند.

سطح آموزش با ارائه یک گواهینامه زبان مشخص خواهد شد. مدرک‌های زبان قابل پذیرش برای اثبات سطح توانایی زبانی دانشجو، با ارائه گواهینامه از یک مؤسسه رسمی زبان یا آزمون زبان مشخص می‌شود. TestDaF، DSH، TELC و Goethe، نمونه‌هایی از این چنین مؤسسه‌ها و آزمون‌های رسمی و معتبر به شمار می‌آیند.

مدارک مورد نیاز برای کالج‌های گوناگون، متفاوت است ولی به طور کلی، می‌توان گفت مدارک زیر برای اپلای در کالج‌های آلمان ضروری هستند:

 • اپلیکیشن فرم تکمیل‌شده
 • رزومه یا CV
 • مدرک، دیپلم یا گواهینامه تحصیلی
 • مدرک زبان آلمانی

کالج یا Studienkolleg بعد از دریافت و بررسی این مدارک، به دانشجویان واجد شرایط اجازه شرکت در آزمون ورودی را می‌دهد. پس از آزمون ورودی، به دانشجویان در مورد نتیجه درخواست‌شان اطلاع‌رسانی خواهد شد. دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش شده اند، می‌توانند با استفاده از نامه پذیرش در کالج برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام نمایند.

آزمون ورودی کالج چیست؟

پیش از پذیرش در یک کالج دولتی، دانشجویان ابتدا باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند. این آزمون برای ارزیابی سطح توانایی زبان آلمانی دانشجو جهت شرکت در دوره انجام می‌شود. به علاوه، از دانش پایه دانشجو بر روی موضوعاتی که قصد تحصیل در کالج را دارند، نیز ارزیابی به عمل می‌آید. از آنجایی که آزمون ورودی به زبان آلمانی است، دانشجویان باید مهارت‌های حداقلی زبان آلمانی را داشته باشند و همچنین، چون ریاضیات نیز در این آزمون گنجانده شده است، مرور مهارت‌های ریاضی به دانشجویان توصیه می‌شود. کالج‌های خصوصی معمولا دانشجویان را بدون آزمون ورودی، پذیرش می‌کنند.

  کالج دانشگاهی کالج دانشگاه علمی-کاربردی
دوره G تحلیل زبانی: سه متن اطلاعاتی کوتاه در موضوعات گوناگون در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد که دارای 75 کلمه ناقص یا جاافتاده هستند. این بخش آزمون باید در نهایتا 30 دقیقه به پایان برسد. ارزیابی چارت: تعدادی عبارت مرتبط با یک یا چند چارت در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد. دانشجویان باید در مورد درستی یا نادرستی این جملات، یا مرتبط یا غیر مرتبط‌بودن آنها به چارت تصمیم‌گیری نمایند. این بخش باید در کمتر از 30 دقیقه انجام شود.
دوره‌های M، T و W تحلیل زبانی: سه متن اطلاعاتی کوتاه در موضوعات گوناگون در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد که دارای 75 کلمه ناقص یا جاافتاده هستند. این بخش آزمون باید در نهایتا 30 دقیقه به پایان برسد. آزمون ریاضی: مدت زمان آزمون، 90 دقیقه به همراه زمان استراحت است. این بخش از آزمون فقط یک بار تکرار می‌شود. محتویات آزمون ریاضی را می‌توان در آزمون‌های نمونه Studienkolleg مشاهده کرد.

 

انواع دوره‌های کالج در آلمان

دوره T-course

دانشجو بر اساس دانش قبلی و مدرک تحصیلی از کشور مبدا، برای گذراندن آزمون ورودی آماده می‌شود. شرکت در T-course برای دانشجویانی که قصد تحصیل در یک از رشته‌های دانشگاهی زیر را دارند، ضروری است:

فیزیک، معماری، انفورماتیک بازرگانی، شیمی، مهندسی عمران، انفورماتیک، تکنولوژی مواد غذایی، تکنولوژی فرآیند، ریاضیات، متالورژی، مهندسی برق، آمار، زمین‌شناسی، مهندسی مکانیک، مهندسی کشتی، نقشه‌برداری، جغرافیا، معماری منظر، مهندسی صوت و تصویر، مهندسی شیمی، مهندسی تصویر، مهندسی زنجیره تأمین، نساجی و طراحی پارچه، مهندسی تولید، مهندسی پوشاک، مهندسی محیط زیست، معدن‌شناسی، اقلیم‌شناسی.

اگر در دوره T-course ثبت نام کنید، در موضوعات زیر تحصیل خواهید کرد:

  • فیزیک
  • ریاضی
  • شیمی
  • زبان آلمانی
  • انفورماتیک (توسط بعضی از دانشگاه‌ها ارائه می‌شود.)

دوره M-course

دوره M-course در کالج، بر اساس دانش قبلی و مدرک تحصیلی در کشور مبدا، دانشجویان را برای گذراندن آزمون ورودی آماده می‌سازد. اگر قصد ثبت نام در یکی از رشته‌های دانشگاهی زیر را دارید، باید در دوره M-course شرکت کنید:

پزشکی، زیست‌شناسی، علم تغذیه، دندانپزشکی، میکروبیولوژی، مدیریت محیط زیست و علوم کشاورزی، دامپزشکی، بیوشیمی، ورزش، روانشناسی، داروسازی.

با ثبت نام در دوره M-course، موضوعات زیر به شما تدریس می‌شود:

  • ریاضی
  • فیزیک
  • شیمی
  • زبان آلمانی
  • زیست‌شناسی

دوره W-course

بر اساس دانش قبلی و مدرک دبیرستان در کشور مبدا، دانشجویان برای گذراندن آزمون ورودی آماده می‌شوند. اگر قصد ثبت نام در یکی از رشته‌های دانشگاهی زیر را دارید، باید در دوره W-course شرکت کنید:

علوم بازرگانی، علوم اجتماعی، انفورماتیک بازرگانی، جامعه‌شناسی، جغرافیا، مدیریت کسب‌وکار، آموزش اجتماعی، مددکاری اجتماعی، اقتصاد، علوم سیاسی، علم تغذیه و اقتصاد خانواده، حقوق، بیمه کسب‌وکار، خانه‌داری.

با ثبت نام در دوره W-course مباحث آموزشی زیر ارائه می‌شود:

  • ریاضی
  • اقتصاد
  • مدیریت کسب‌وکار
  • انگلیسی
  • زبان آلمانی

دوره G-course

دانشجویان، متناسب با دانش قبلی و مدرک تحصیلی در کشور مبدا، برای گذراندن آزمون ارزیابی آماده می‌شوند. اگر قصد ثبت نام در یکی از رشته‌های دانشگاهی زیر را دارید، باید در دوره G-course شرکت کنید:

مطالعات آلمانی، حقوق، الهیات، ادبیات، هنر، طراحی، باستان‌شناسی، تاریخ، آموزش هنر، مدیریت رستوران، سیاست، تاریخ هنر، قوم‌شناسی، آموزش، علوم ارتباطات، روزنامه‌نگاری، فلسفه، علم موسیقی، هنرهای نمایشی، روانشناسی، موسیقی، طراحی محصول.

با ثبت نام در دوره W-course مباحث آموزشی زیر ارائه می‌شود:

  • ادبیات
  • تاریخ
  • علوم اجتماعی
  • زبان آلمانی

دوره S-course

دانشجویان متناسب با دانش قبلی و مدرک تحصیلی در کشور مبدا، برای گذراندن آزمون ورودی آماده می‌شوند. اگر قصد ثبت نام در یکی از رشته‌های دانشگاهی زیر را دارید، باید در دوره S-course شرکت کنید:

زبان‌های خارجی امروزی، ترجمه متون مذهبی، واژه‌شناسی کلاسیک، مطالعات اسلامی، حقوق.

با ثبت نام در دوره S-course مباحث آموزشی زیر ارائه می‌شود:

  • ادبیات
  • تاریخ
  • علوم اجتماعی
  • زبان آلمانی

دوره TI-course

دوره TI-course یک دوره آمادگی برای دوره‌های فنی و مهندسی است. این دوره شامل موارد زیر خواهد بود:

اتوماسیون صنعتی و مکاترونیک، علوم طبیعی کاربردی، سیستم‌های تامین قدرت، انرژی و تکنولوژی محیط زیست، مهندسی مکانیک، بیوتکنولوژی مولکولی، بوم‌شناسی و حفاظت از محیط زیست.

دوره WW-course

دوره WW با هدف آمادگی برای دوره‌های اقتصاد طراحی شده است. این دوره شامل موارد زیر می‌شود:

مدیریت کسب‌وکار، علوم کامپیوتر، آموزش درمانی، آموزش کودکی، روانشناسی ارتباطات، فرهنگ و مدیریت، مدیریت بهداشت و درمان، مددکاری اجتماعی، مدیریت گردشگری، اقتصاد و فناوری اطلاعات، اقتصاد و زبان، مهندسی صنایع، صنعت املاک و مستغلات.

دوره GD-course

آلمانی، ریاضیات، طراحی، فیزیک: برای رشته‌های دانشگاهی طراحی و هنر.

دوره SW-course

ریاضیات، علوم پرورشی، آلمانی: برای رشته‌های دانشگاهی علوم اجتماعی.

چگونه می‌توان برای یک کالج در آلمان اپلای کرد؟

برای اپلای در یک کالج در کشور آلمان، مراحل زیر را انجام دهید:

از معتبربودن مدارک قبلی خود در آلمان اطمینان حاصل نمایید.

قبل از هر چیزی، باید بررسی کنید آیا مدرک پایان تحصیلات دبیرستان شما در کشور مبدا، در دانشگاه‌های آلمان معتبر است یا خیر. به وبسایت دانشگاه بروید و بخش شرایط پذیرش را بررسی کنید. در آنجا می‌توانید اطلاعاتی در این خصوص کسب کنید. معمولا دانشگاه‌ها نوع مدرک تحصیلی مورد پذیرش را به‌طور دقیق ذکر می‌کنند. اگر مدرک تحصیلی‌تان در فهرست ذکرشده موجود نباشد، باید در یک دوره مقدماتی شرکت کنید.

یک کالج و یک دوره پیدا کنید.

حالا که می‌دانید باید یک دوره پایه را پیش از پذیرش بگذرانید، لازم است که یک کالج و یک دوره مناسب برای خودتان پیدا کنید. در این مرحله، باید از خودتان بپرسید (و کاملا منطقی پاسخ دهید): آیا دانشگاه انتخابی من جایی است که در کالج شرکت خواهم کرد؟ با اینکه بخش عمده‌ای از دانشگاه‌ها این دوره‌ها را برگزار می‌کنند، ولی برخی دیگر فاقد دوره‌های مذکور هستند. بعضی از دانشگاه‌ها، مانند دانشگاه اشتوتگارت، دانشجویان خارجی را ملزم به شرکت در دوره‌های مقدماتی مؤسسه تکنولوژی کارلسروهه (KIT) یا دانشگاه روپرشت-کارلز هایدلبرگ می‌کنند. به علاوه، سازمان‌های خصوصی زیادی که دوره‌های کالج را به طور مستقل از دانشگاه، سازمان‌دهی می‌کنند نیز وجود دارند.

شرایط مورد نیاز برای کالج را بررسی نمایید.

شرایط ورود در کالج‌های مقدماتی مختلف برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان، بسیار متفاوت است. به همین دلیل، باید شرایط را در وبسایت کالج به دقت بررسی کنید و در صورت نیاز، از طریق ایمیل با آنها در ارتباط باشید. مدارک زیر عمدتا برای اپلای در یک کالج مورد نیاز است:

 • گواهینامه پایان تحصیلات دبیرستان
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • مدرک زبان
 • رزومه (CV)
 • نسخه ترجمه‌شده مدارک بالا توسط یک مترجم رسمی

در یک کالج اپلای کنید.

بعد از جمع‌آوری مدارک مورد نیاز، باید درخواست خود را ارسال کنید. می‌توانید اپلیکیشن فرم خود را به صورت آنلاین یا پستی برای کالج ارسال کنید. توجه داشته باشید که نمی‌توانید به‌طور مستقیم به یک کالج خاص درخواست بفرستید، مگر آنکه کالج خصوصی باشد. اگر کالج مورد نظر توسط دانشگاه شما اداره می‌شود، باید از طریق دانشگاه اقدام نمایید.

به مهلت‌های اپلای توجه ویژه داشته باشید. درخواست‌هایی که پس از مهلت تعیین‌شده ارسال گردند، بررسی و پذیرفته نخواهند شد. معمولا، ددلاین‌های اپلای برای کالج یا Studienkolleg به شرح زیر است:

 • پیش از 15 ژانویه برای ترم تابستان
 • پیش از 15 جولای برای ترم زمستان

ویزای دانشجویی آلمانی خود را دریافت نمایید.

به عنوان یک دانشجوی خارج از اتحادیه اروپا، برای پذیرش و تحصیل در آلمان نیاز به یک ویزای دانشجویی دارید. پس از آنکه برای کالج در آلمان اپلای و نامه پذیرش را دریافت کردید، واجد شرایط دریافت یک ویزای دانشجویی خواهید بود که سفر به آلمان شرکت در دوره‌های تحصیلی دانشگاهی در این کشور را امکان‌پذیر می‌سازد.

در آزمون ورودی کالج شرکت کنید.

برای ورود به یکی از دوره‌های Studienkolleg یا کالج در آلمان، باید سطح دانش مناسبی از موضوعات اصلی مرتبط با دوره مورد نظر داشته باشید. سطح دانش مربوطه با شرکت در یک آزمون ورودی و سنجش دانش و مهارت‌های کلی پیرامون آن موضوعات، مشخص خواهد شد. در پایان دوره مقدماتی، در یک آزمون ارزیابی شرکت می‌کنید که بهبود حاصل‌شده در طول دوره کالج را نشان خواهد داد. اگر در این آزمون عملکرد مناسبی ارائه ندهید، واجد شرایط پذیرش در دانشگاه نخواهید بود.

برای حضور در کالج، باید یک مدرک ورود به آموزش عالی از کشور مبدا داشته باشید. علاوه بر این، برای برخی کشورها، چند سال تحصیل در یک دانشگاه پیش از دریافت مجوز تحصیل در دانشگاه آلمان ضروری است. در دیتابیس آنابین (Anabin)، اطلاعات دقیق در مورد شرایط فارغ‌التحصیلان دبیرستان در کشورهای مختلف فراهم شده است.

همچنین، سطح خاصی از دانش زبان آلمانی (B1) ضروری است، زیرا کلاس‌های کالج Studienkolleg عمدتا به زبان آلمانی تدریس می‌شوند.

هزینه تحصیل در کالج‌های آلمان

همانطور که قبلا گفتیم، انواع گوناگونی از کالج یا Studienkolleg وجود دارد. علاوه بر دسته‌بندی موضوعی (دانشگاه یا علمی کاربردی)، کالج‌ها به دو نوع خصوصی و دولتی نیز تقسیم می‌شوند.

 • کالج دولتی آلمان

این مؤسسات فاقد شهریه هستند (به جز برنامه خاص مانند Freshman Program در FH Aachen). با اینکه تحصیل در این مؤسسه‌ها رایگان است، ولی دانشجویان باید در برخی هزینه‌ها مشارکت داشته باشند. این مبلغ، هزینه‌های اداری، خدمات ارائه‌شده در پردیس مؤسسه، و بلیت حمل‌ونقل عمومی را شامل می‌شود. این هزینه‌ها جزئی هستند و چیزی در حدود 100 تا 400 یورو (117 تا 471 دلار) برای هر ترم برآورد شده است.

 • کالج خصوصی آلمان

هزینه حضور در کالج خصوصی بسیار بالاتر، بین 4.000 تا 28.000 (4.700 تا 30 هزار دلار) (شامل هزینه سکونت) خواهد بود. ظرفیت کالج‌های دولتی بسیار محدود است و متاسفانه همه متقاضیان نمی‌توانند در مؤسسه‌های دولتی تحصیل کنند.

38 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. صادق علیایی 28 خرداد 1402

  سلام.خسته نباشید کالج رایگان توی المان برای کارشناسی ارشد وجود داره یا فقط تبلیغات شرکتای مهاجرتیه؟ خیلی تبلیغ تحصیل رایگان در کالجهای المان زیاد شده ممنون میشم اگه توضیح بدید

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 28 خرداد 1402

   سلام روزتون بخیر. تحصیل توی اغلب دانشگاه‌های دولتی آلمان، تقریبا رایگان محسوب می‌شه. یعنی شما شهریه نمی‌دین و فقط مبلغی رو به عنوان هزینه ترم پرداخت می‌کنین که سالانه کمتر از 1000 یوروئه. بازم اگر سوالی دارید در خدمتتون هستیم. موفق باشید.

   پاسخ دادن
    صادق علیایی 28 خرداد 1402

    خیلی ممنون شرایط خاصی داره یا مدارک خاصی میخواد؟بین کالج و دانشگاه فرقی هم داره؟

    پاسخ دادن
     موسسه Saman Study 30 خرداد 1402

     خیر. از نظر مدارک تفاوت چندانی با بقیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نداره. توی کشور آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی اول لازمه یک سال در کالج دوره بگذرونین. به این دلیل که سیستم آموزشی ایران 12 ساله ست و آلمان 13 ساله. اون یک سال تفاوت در کالج جبران میشه. اگر در مورد شرایط اپلای در کالج‌های آلمان نیاز به مشاوره دارید، با ما تماس بگیرید.

     پاسخ دادن
 2. سهیل امجد پارسایی 20 تیر 1402

  سلام.وقتتون بخیر برای پذیرش کالج المان چه زمانی باید اقدام کنیم؟ زمان خاصی داره؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 21 تیر 1402

   سلام روزتون بخیر. با درنظرگرفتن حدودا 2 ماه برای پروسه ویزا، بهتره زمان کافی برای دریافت پذیرش هم لحاظ کنید. حدودا 6 ماه پیش از شروع دوره تحصیلی بهتره فرآیند اپلای رو آغاز کنید. البته به کالج هم بستگی داره، بعضیا زودتر بررسی می‌کنن و پروسه بررسی پرونده‌ها توی بعضی از کالج‌ها ممکنه طولانی باشه. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر لطفا با ما تماس بگیرید تا پرونده تحصیلی‌تون بهتر بررسی بشه. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  محمد طه شفاهی 25 تیر 1402

  سلام.بورسیه برای کالج هست؟حداکثر چند درصد پوشش میدن؟ اسکالرشیپ ۱۰۰ درص میشه گرفت؟ کدوم شهر کم هزینه تره و اینکه تحصیل توی کالج چقد زمان میبره؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 27 تیر 1402

   سلام وقت بخیر دوره‌های کالج یک ساله هستن و بعد از اتمام دوره، در صورت قبولی در آزمون نهایی می‌تونین برای ورود به دانشگاه اپلای کنید. کالج‌های دولتی آلمان فاقد شهریه هستند. کالج‌های خصوصی هم عمدتا بورسیه ندارن. در مورد هزینه‌ها هم طبیعتا هرچقدر شهر محل زندگی‌تون بزرگتر باشه هزینه‌ها بالاتر میره. در این مقاله، در مورد هزینه زندگی در آلمان اطلاعات مفیدی در اختیارتون قرار دادیم. موفق باشید

   پاسخ دادن
  Sara 28 تیر 1402

  سلام وقت بخیر این کالج مدرکش چقدر معتبر هست یعنی دانشگاه های خوب قبولش دارن؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 31 تیر 1402

   سلام روزتون بخیر. کالج‌های آلمان، فارغ از دولتی یا خصوصی، همگی معتبر هستن و امکان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور رو فراهم می‌کنن. در واقع برای دانشگاه‌ها نتیجه آزمون fsp مهمه که توی همه کالج‌ها، در پایان دوره یکساله برگزار میشه. موفق باشید

   پاسخ دادن
  سعادت 31 تیر 1402

  من میخوام تو دانشگاه‌های آلمان پزشکی بخونم. مهمه کالج دولتی یا خصوصی برم؟ ممنون

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 31 تیر 1402

   سلام روز بخیر. همینطور که توی این مقاله ذکر کردیم، کالج‌های دولتی معمولا دوره‌های عمومی‌تر رو ارائه میدن و اگر به دنبال تحصیل در رشته خاصی هستید، کالج‌های خصوصی پیشنهاد میشن. برای رشته پزشکی باید دوره M-course رو توی کالج ثبت نام کنین. براتون آرزوی موفقیت داریم.

   پاسخ دادن
    زهره ابویی 24 مرداد 1402

    ممنون که کامنتا رو جواب میدین. جواب سوالام رو گرفتم. خسته نباشین

    پاسخ دادن
     موسسه Saman Study 24 مرداد 1402

     سلام زهره عزیز. از همراهی‌تون سپاسگزاریم.

     پاسخ دادن
  علیرضاثابت 01 مرداد 1402

  همه کالجای آلمان آزمون ورودی داره؟ یعنی بدون آزمون ورودی نمیشه وارد کالج شد؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 01 مرداد 1402

   سلام روز بخیر. اکثر کالج‌های آلمان دارای آزمون ورودی هستند و شما برای اینکه بتونین پذیرش بگیرین، باید در آزمون ورودی شرکت کنین. البته در اکثر کالج‌های خصوصی، آزمون ورودی حالت تعیین سطح داره و برای سنجش میزان دانش متقاضی در حوزه‌های مختلف، به خصوص سطح زبان آلمانی، استفاده میشه. اگر تمایلی به شرکت در آزمون ورودی ندارین، می‌تونم کالج دوسلدورف آلمان رو بهتون معرفی کنم که فاقد آزمون ورودیه. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  سمیه عبدی 01 مرداد 1402

  سلام. اگر از یه کالج پذیرش بگیریم بعد از آزمون fsp حتما باید تو دانشگاه همکار همون کالج درس بخونیم؟ اگه منصرف بشیم چی میشه؟ ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 02 مرداد 1402

   سلام سمیه عزیز. نه اکثر کالج‌ها معمولا محدودیتی برای ادامه تحصیل ندارن. می‌تونین از یک کالج پذیرش بگیرید، دوره رو بگذرونین، آزمون بدین و بعد وارد هر دانشگاهی که خواستید بشید. انتخابتون محدود به دانشگاه همکار کالج نیست. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  majid 15 مرداد 1402

  سلام. من زبان آلمانی بلد نیستم آیلتسم ندارم. میتونم از کالج زبان پذیرش بگیرم برم آلمان؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 15 مرداد 1402

   سلام روزتون بخیر. ببینید شما بطور کلی از هیچ کشوری نمی‌تونید برای گذروندن دوره زبان ویزا بگیرید. در کشورهایی مثل آلمان، باید یک پذیرش مشروط از دانشگاه بگیرید، به این صورت که در صورت گذراندن دوره زبان و گرفتن مدرک B2، بتونید تحصیلتون رو توی دانشگاه شروع کنید. اگر در مورد روال گرفتن پذیرش مشروط نیاز به مشاوره دارید، با ما تماس بگیرید. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  آسیه فعال 17 مرداد 1402

  سلام. نمیشه برای پزشکی توی دانشگاه انگلیسی زبان تحصیل کنیم؟ پولش برام مساله نیست، یادگرفتن آلمانی سخته و زمانم کمه

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 17 مرداد 1402

   سلام آسیه عزیز. ببینین توی رشته‌هایی که به طور مستقیم با آدم‌ها سروکار دارن، مثل پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و ... باید حتما دانش خوبی از زبان آلمانی داشته باشید. چون لازمه ارتباط با بیمار، تسلط به زبان آلمانیه. اگر یادگیری آلمانی براتون سخته و از لحاظ مالی محدودیتی ندارید، می‌تونین رشته دیگه‌ای رو بر اساس علاقمندیتون انتخاب کنید که امکان آموزش به زبان انگلیسی هم داشته باشه. اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید، لطفا با ما تماس بگیرید. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  فاطمه امیدی 22 مرداد 1402

  چجوری میتونم برای پذیرش کالج‌های خصوصی آلمان ازتون مشاوره بگیرم؟

  پاسخ دادن
  دزیره1402 22 مرداد 1402

  برای پزشکی توی کدوم کالج باید دوره بگذرونیم؟ شما برای کالج هم اقدام می کنین؟ مرسی

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 22 مرداد 1402

   سلام روز بخیر. نوع کالج تفاوتی نداره چیزی که مهمه گذروندن دوره m-course برای رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های آلمانه. بله ما برای کالج‌های آلمان هم اقدام می‌کنیم. فرم ارزیابی دانشجو رو تکمیل کنید تا همکارانم باهاتون تماس بگیرن و پروسه اپلای شروع بشه. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  meisam 25 مرداد 1402

  سلام. به من گفتن از هر کالجی پذیرش بگیرم توی دانشگاه مربوط به همون کالج باید ادامه بدم. شما تایید می کنین اینو؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 28 مرداد 1402

   سلام میثم عزیز. خیر چنین محدودیتی وجود نداره و شما بعد از پایان تحصیلتون در کالج، می‌تونین در دانشگاه همکار کالج خودتون تحصیلتون رو ادامه بدین یا برای دانشگاه دیگری اپلای کنین. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  انوشه 29 مرداد 1402

  سلام. به نظرتون زبانمو تقویت کنم برم کانادا بهتره یا آلمانی یاد بگیرم ورایگان تحصیل کنم؟ نمیتونم تصمیم بگیرم :(

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 29 مرداد 1402

   سلام انوشه عزیز روز بخیر. در وهله اول بدون بررسی شرایط شما، مخصوصا سن و مقطع تحصیلی نمی‌شه دقیق راهنمایی کرد. پیشنهاد می‌کنم فرم ارزیابی رو تکمیل کنید تا همکارانم باهاتون تماس بگیرن. ولی طبیعتا اگر هزینه براتون مهمه، آلمان مقصد بهتریه چون تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگانه. توی این مقاله، در مورد مزایای تحصیل در آلمان صحبت کردیم. اگر هم بعد مسافت براتون مهم نیست، نمره آیلتس خوبی می‌تونین بیارید و آمادگی پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیلتون در کانادا رو دارید، دانشگاه‌های کانادا گزینه‌های خیلی خوبی هستند. ما منتظر دریافت اطلاعات تماس شما از طریق فرم ارزیابی هستیم. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  سوگند 05 شهریور 1402

  سلام چطوری میتونم از شما وقت مشاوره بگیرم؟ امکانش هست آنلاین باشه؟ من تهران نیستم

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 05 شهریور 1402

   سلام سوگند عزیز. فرم ارزیابی دانشجو رو تکمیل کنید، همکاران من برای تنظیم وقت مشاوره آنلاین با شما تماس می‌گیرن. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  sahand 01 مهر 1402

  سلام به من گفتن برای تجصیل در دانشگاهای آلمان اول باید یک سال کالج درس بخونم درسته؟ من لیسانس عمران دارم و میخوام برای مستر مهاجرت کنم

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 01 مهر 1402

   سلام روز بخیر. تحصیل یک‌سال در کالج عمدتا در شرایطی پیش میاد که در مقطع کارشناسی بخواید تحصیل کنید یا در رشته متفاوتی با تحصیلات قبلی‌تون. برای مستر معمولا نیازی نیست می‌تونین مستقیم اپلای کنین. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  علی 01 دی 1402

  سلام بدون گذراندن کالج میشه مستقیم fspآزمون داد و وارد دانشگاه شد؟

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 06 دی 1402

   سلام وقتتون بخیر. اگر در حال حاضر داخل آلمان هستید بله می‌تونین فقط آزمون بدین. ولی از ایران برای آزمون نهایی کالج بهتون ویزا نمیدن. برای شرکت در کالج و آزمون ورودیش می‌تونین ویزا بگیرید اما صرفا برای آزمون خروجی، تا جایی که ما اطلاع داریم خیر، نمیشه. موفق باشید.

   پاسخ دادن
  ملیکا جنیدی 24 بهمن 1402

  سلام من تصمیم دارم برای کالج دولتی اپلای کنم. شرایطش رو‌ میدونین؟ آزمون fsp سخته؟ اگر قبول نشم چی میشه؟

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 24 بهمن 1402

   سلام خانم جنیدی عزیز. شرایط اپلای در کالج دولتی مثل کالج خصوصیه با این تفاوت که شرایط پذیرش سختگیرانه‌تری داره و باید در آزمون ورودی شرکت کنید. سوال‌های آزمون FSP از همون مواردی که در طول یک سال تحصیل در کالج آموختین طرح میشه. برای کالج‌های دولتی آلمان فقط دو بار می‌تونین در آزمون FSP شرکت کنید. اگر نمره قبولی رو کسب نکنید دیگه حق شرکت در آزمون رو ندارید و نمی‌تونین وارد دانشگاه بشید. به امید بهروزی.

   پاسخ دادن

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study