logo

ویزای توریستی سوئیس

گذشته از صنعت بانکداری، ساعت‌سازی، شکلات‌سازی و سازمان‌های بین‎المللی متعدد، سوئیس به خاطر رشته‌کوه‌های زیبا، دریاچه‌های زلال، پیست‌های اسکی و دهکده‌های چشم‌نواز شهرت زیادی دارد. از این رو، کشور سوئیس یک مقصد گردشگری بسیار محبوب است که هر ساله میلیون‌ها نفر از سراسر دنیا برای بازدید از زیبایی‌های طبیعی آن، وارد این کشور می‌شوند.

شهروندان حوزه شنگن در قاره اروپا، می‌توانند آزادانه و تقریبا بدون هیچ محدودیتی وارد سوئیس شوند. شهروندان سایر کشورهای جهان، برای ورود به این کشور به عنوان گردشگر باید برای دریافت ویزای توریستی سوئیس اقدام کنند. اگر قصد سفر به سوئیس و دیدار با خانواده یا دوستان خود را دارید، باید برای دریافت ویزای توریستی سوئیس اقدام کنید.

در این مقاله به برخی از رایج‌ترین سوالات پیرامون ویزای توریستی سوئیس، چگونگی اپلای و شرایط درخواست آن پاسخ می‌دهیم.

اهداف ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

معمولا افراد با اهداف متفاوتی برای دریافت ویزای توریستی سوئیس اقدام می‌کنند. دسته اول، افرادی هستند که صرفا با هدف توریستی و بازدید از مناظر طبیعی، شهرها و جذابیت‌های توریستی سوئیس درخواست دریافت ویزای توریستی سوئیس را دارند. دسته دوم، والدینی هستند که فرزند(ان) آنها در مدارس یا دانشگاه‌های سوئیس مشغول تحصیل هستند و جهت دیدار با فرزند(ان) خود، درخواست دریافت ویزای توریستی سوئیس را دارند.

گروه بعدی، صاحبان کسب و کارها و افرادی هستند که با هدف مراودات تجاری با شرکت‌ها و سازمان‌های مستقر در کشور سوئیس و یا به منظور شرکت در نمایشگاه‌ها، نیاز به دریافت ویزای توریستی سوئیس را دارند. دسته چهارم، محققین، دانشجویان و اساتید دانشگاهی هستند که به منظور شرکت در کنفرانس‌ها، سمینارها و گردهمایی‌های علمی و برای یک مدت مشخص و کوتاه، قصد سفر به کشور سوئیس را دارند. همچنین افرادی که قصد انجام اقدامات درمانی را دارند، باید درخواست ویزای توریستی ارائه دهند و این نوع ویزا را دریافت کنند.

چه افرادی می‌توانند برای ویزای توریستی سوئیس اقدام کنند؟

اگر به یکی از گروه‌های زیر تعلق داشته باشید، برای ورود به سوئیس و سایر کشورهای منطقه شنگن، به یک ویزای کوتاه‌مدت نیاز خواهید داشت:

شایان ذکر است که این ویزا به شما اجازه اقامت در کشور سوئیس به مدت 90 روز در یک دوره 180 روزه را می‌دهد. اگر قرار است مدت اقامت شما طولانی‌تر باشد (به عنوان مثال برای تحصیل یا کار)، باید برای دریافت ویزای Swiss National Visa اقدام کنید.

انواع ویزای توریستی سوئیس

ویزای توریستی سوئیس

بر اساس مدت زمان اقامت در سوئیس، ویزاهای گوناگونی برای ورود به این کشور وجود دارد. برای سفرهای 90 روزه در یک دوره 180 روزه، ویزاهای یک‌بار ورود (Single-entry)، دوبار ورود (double-entry) یا مولتی (Multiple-entry) صادر می‌شود. ویزای سینگل، اجازه یک بار ورود به کشور سوئیس را می‌دهد، در صورتی‌که ویزاهای Double اجازه دو بار ورود در چارچوب زمانی مشخص‌شده و ویزای مولتی امکان چندین بار ورود به سوئیس را به دارنده این ویزا می‌دهد.

ویزای شنگن چیست؟

ویزای شنگن به دارنده آن اجازه می‌دهد در یک دوره زمانی کوتاه، در ناحیه شنگن آزادانه به سفر بپردازد. ناحیه شنگن از 26 کشور اروپایی تشکیل شده و کنترل مرزی در این ناحیه لغو شده است. بنابراین، مسافرانی که با اهداف تجاری یا توریستی قصد سفر به منطقه شنگن را دارند، برای اقامت‌های 90 روزه در یک دوره 180 روزه باید برای دریافت ویزای شنگن اقدام کنند.

انواع ویزای شنگن سوئیس (ویزای Category C برای اقامت کوتاه‌مدت)

با داشتن این ویزا، چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم و چه کارهایی نمی‌توانیم؟

با داشتن ویزای توریستی سوئیس، شما قادر خواهید بود که به عنوان یک توریست به گشت‌وگذار در سوئیس و همه کشورهای حوزه شنگن بپردازید، برای دیدار با اعضای خانواده خود در سوئیس به این کشور سفر کنید، برای انجام اقدامات درمانی به مراکز درمانی این کشور مراجعه کنید، در دوره‌های آموزشی و یا حتی تحصیلی کوتاه‌مدت (که طول دوره کمتر از 90 روز باشد)، شرکت کنید، جهت انجام دیدارهای تجاری، حضور در نمایشگاه‌ها، دیدارهای فرهنگی، شرکت در مسابقات ورزشی و موارد مشابه، به این کشور سفر کنید.

با داشتن ویزای توریستی سوئیس، شما نمی‌توانید برای درخواست کار یا استخدام در این کشور اقدام کنید. نمی‌توانید در یک دوره تحصیلی که بیش از 90 روز به طول خواهد انجامید، شرکت کنید. امکان درخواست برای دریافت وام و یا استفاده از خدمات عمومی دولتی (خدماتی که دولت به شهروندان سوئیسی ارائه می‌دهد) را ندارید.

مدت اعتبار ویزای توریستی سوئیس

مدت اعتبار ویزای توریستی سوئیس، بسته به نوع آن (یک‌بار ورود، دو بار ورود و یا چندبار ورود)، متفاوت است. برای ویزاهای توریستی یک‌بار ورود، طول مدت اقامت شما در سوئیس (یا حوزه شنگن)، دقیقا به اندازه مدت زمانی است که روی ویزای شما ثبت شده است. برای ویزاهای دوبار ورود، شما فقط دو بار اجازه ورود به سوئیس (یا حوزه شنگن) را دارید و طول مدت اقامت شما در این منطقه حداکثر به اندازه مدت زمان اعتبار ویزای شماست. در ویزاهای چندبار ورود، مانند سایر انواع ویزای‌های شنگن، در بازه زمانی اعتبار ویزا، شما حداکثر 90 روز در یک دوره 6 ماهه می‌توانید در سوئیس (یا حوزه شنگن) حضور داشته باشید.

چه مدارکی برای اقدام برای این نوع ویزا مورد نیاز است؟

ویزای توریستی سوئیس

اگر بر اساس قوانین مهاجرتی، برای ورود به کشور سوئیس نیاز به ویزا دارید، باید شرایط درخواست آن نوع ویزا را نیز بدانید.

در مورد ویزاهای سوئیس، مدارک و الزامات، به هدف از سفر بستگی دارد. بنابراین، برای ویزای توریستی سوئیس، باید اسنادی ارائه دهید که ثابت کند هدف شما از سفر به سوئیس، توریستی است:

از سوی دیگر، اگر قصد دیدار با خانواده یا دوستان خود در سوئیس را دارید، مدارک زیر را باید ارائه دهید:

شایان ذکر است که مسئولین مهاجرتی سوئیس، در خصوص درخواست مدارک و اسناد بیشتر اختیار کامل دارند.

مراحل انجام کار برای دریافت ویزای توریستی سوئیس

اپلای ویزای توریستی سوئیس

فرآیند درخواست ویزای سوئیس به شرح زیر است:

  1. رزرو وقت سفارت سوئیس
  2. دانلود و تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی سوئیس
  3. جمع‌آوری مدارک لازم برای ویزای توریستی سوئیس
  4. ارائه حضوری فرم درخواست به مرکز تعیین‌شده توسط سفارت سوئیس
  5. پرداخت هزینه ویزای توریستی سوئیس
  6. انتظار برای انجام فرآیند بررسی درخواست ویزا

اگر درخواست ویزای توریستی سوئیس شما پذیرفته شد، یک لیبل ویزای بر روی پاسپورت دریافت خواهید کرد که نشان‌دهنده مدت اعتبار ویزای شما است. پس از آن، مجوز سفر به سوئیس را خواهید داشت.

اگر درخواست شما رد شد، نامه ریجکتی شما حاوی دلیل آن خواهد بود. همچنین، در این نامه در مورد اینکه آیا واجد شرایط درخواست تجدید نظر ویزا هستید یا نه، و نحوه انجام آن به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مدت زمان مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی سوئیس

زمان بررسی درخواست ویزای توریستی سوئیس تقریبا 15 روز کاری (سه هفته تقویمی) برآورد می‌شود. با این حال، بر اساس شرایط خاص هر متقاضی، این فرآیند ممکن است تا 30 روز کاری نیز به طول انجامد. در برخی موارد استثنائی، ممکن است 60 روز زمان برای بررسی درخواست ویزا مورد نیاز باشد، زیرا ممکن سفارت سوئیس مجبور به مشورت با کنسولگری سایر کشور‌های شنگن شود.

برای اجتناب از تاخیر در صدور ویزای کوتاه‌مدت سوئیس، باید در اولین زمان ممکن درخواست ویزای خود را ارسال کنید. ولی نباید زودتر از 3 ماه پیش از سفر به سوئیس باشد.

هزینه اخذ ویزای توریستی سوئیس

در بعضی از موارد، ممکن است هزینه ویزا کاهش یابد یا به طور کامل حذف شود. هزینه ویزای بلندمدت برای اقامت بیش از 90 روز (Type D) ممکن است تا 50 درصد بیشتر باشد.

دلایل اصلی ردشدن درخواست ویزای توریستی سوئیس

ریجکت ویزای توریستی سوئیس

چه عواملی باعث می‌شود که سفارت یا کنسولگری یک کشور، درخواست ویزا را رد کند؟ این سوالی است که افراد زیادی در هنگام اپلای برای ویزا، مطرح می‌کنند. واقعیت این است که اگر یک درخواست برای ویزای شنگن یا سایر انواع ویزا رد می‌شود، قطعا فاکتور نامطلوبی در خصوص درخواست ویزا وجود داشته است.

بیشتر متقاضیان ویزا، نمی‌توانند دلیل رد درخواست ویزای خود را درست متوجه شوند. در این بخش، به دلایل متداول رد درخواست انواع گوناگون ویزا می‌پردازیم.

1. اقدامات مجرمانه گذشته یا حال

شرایط و اقدامات گذشته و حال متقاضی، در تصمیم افسر سفارت در خصوص صدور ویزای شنگن، نقش مهمی دارد. در چنین مواردی، درخواست به این دلیل رد می‌شود که متقاضی تهدیدی برای سیاست عمومی، امنیت داخلی یا منافع عمومی منطقه شنگن (تروریسم، سوء مصرف مواد، کودک‌آزاری، اعتیاد، سایر جرائم جدی) محسوب شود.

2. اسناد سفر جعلی

برای افرادی که اقدام به ارائه اسناد سفر جعلی به سفارت و تلاش برای جعل هویت با استفاده از اطلاعات نادرست می‌کنند، حکم قطعی رد درخواست ویزا همراه با تبعات ناخوشایند آن اجتناب‌ناپذیر است.

3. توضیح ناکافی در مورد هدف از سفر و شرایط برنامه‌ریزی‌شده برای اقامت

یک دلیل دیگر برای رد درخواست ویزای توریستی سوئیس، ارائه اطلاعات ناقص در مورد هدف و شرایط سفر و اقامت برنامه‌ریزی‌شده در کشور سوئیس است.

4. پاسپورت با وضعیت نامناسب

یک دلیل برای رد درخواست ویزا، می‌تواند ارائه پاسپورتی باشد که در وضعیت نامناسبی قرار دارد. مثلا برخی از صفحات جدا شده اند با جلد پاسپورت مخدوش است و غیره.

5. عدم اعتبار پاسپورت

یک دلیل دیگر برای رد درخواست ویزا، ارائه پاسپورتی است که از دیدگاه سفارت قابل قبول نیست. چنین مواردی شامل حالت‌های زیر می‌شود:

6. اثبات ناقص برنامه سفر

دلیل بعدی برای رد درخواست ویزا، فقدان برنامه مناسب و مشخص برای سفر به کشور سوئیس است. برخی از این موارد عبارتند از:

7. نامه دعوتنامه غیر معتبر

دلیل بعدی، ارائه نامه دعوتنامه غیر رسمی است که اعتبار آن توسط قابل تایید نباشد.

8. منابع ناکافی درآمدی برای اقامت در سوئیس

یکی از دلایلی که باعث رد درخواست ویزای توریستی سوئیس می‌شود، اثبات ناقص دسترسی به منابع و سرمایه کافی برای حضور در سوئیس و بازگشت به کشور مبدا است:

9. گواهی ازدواج یا تولد غیر قابل پذیرش

عدم ارائه گواهی ازدواج یا تولد قابل قبول برای سفارت، یکی دیگر از دلایل رد درخواست ویزای سوئیس محسوب می‌شود:

10. بیمه مسافرتی نامعتبر

عدم ارائه یک بیمه مسافرتی معتبر با پوشش‌دهی مدت اقامت در سوئیس، باعث رد درخواست ویزا می‌شود.

11. ناتوانی در اثبات محل اقامت در سوئیس

اگر نتوانید به درستی مکانی را برای اقامت در سوئیس به افسر ارائه دهید، درخواست شما برای ویزای توریستی سوئیس رد خواهد شد.

در صورت ردشدن درخواست ویزای توریستی سوئیس، چه باید کرد؟

درخواست تجدید نظر ویزای توریستی سوئیس

درخواست تجدید نظر در مورد ویزا، کار ساده‌ای نیست. در وهله اول، باید اطمینان کامل داشته باشید که تصمیم گرفته‌شده نادرست است و هیچ دلیلی برای رد درخواست شما وجود ندارد. سپس، باید بر علیه تصمیم‌گیرنده نهایی در مورد درخواست‌تان اعتراض ثبت کنید.

شما باید یک نامه درخواست تجدید نظر مکتوب برای رد درخواست ویزای شنگن بنویسید. نوشتن این نوع از نامه، خود یک پروسه مجزا و پیچیده است. در این نامه باید دلایل محکمی در خصوص نادرست‌بودن رد درخواست ویزای خود و لزوم تجدید نظر در مورد تصمیم اعلامی ارائه دهید.

چگونه یک نامه تجدیدنظر برای رد ویزای شنگن بنویسیم؟

نوشتن نامه اعتراض (تجدید نظر) کار آسانی نیست. حتی اگر دلایل محکمی دارید، باز هم باید در مورد ساختار آن نامه اطلاع کافی داشته باشید، مخاطب نامه و سایر مواردی که باید در نامه درج شوند را بشناسید. توجه داشته باشید که سفارت سوئیس، نامه‌های تجدید نظر دیگری علاوه بر درخواست شما را نیز دریافت می‌کند و فردی که مسئول بررسی نامه‌ها است وقت و انرژی کافی برای خواندن اطلاعات اضافی در مورد دلیل شما برای ناعادلانه‌بودن تصمیم اتخادشده ندارد.

در عین حال، یک نامه یک پاراگرافی نیز کافی نیست. نوشتن اینکه آنها هنگام ردکردن درخواست شما، اشتباه کرده اند، اعتراض محسوب نمی‌شود. تا وقتی که دلیلی ارائه ندهید که چرا رد درخواست شما باید مورد بازبینی قرار گیرد، نامه اعتراض شما فاقد اعتبار خواهد بود.

در اینجا، به ارائه اطلاعات مورد نیاز برای شیوه نوشتن نامه درخواست تجدید نظر در مورد رد درخواست ویزای شنگن می‌پردازیم.

نامه درخواست تجدید نظر باید شامل چه مواردی باشد؟

یک نامه درخواست تجدید نظر، برای قانونی‌بودن، باید شامل جزئیاتی باشد که عبارتند از:

جزئیات شخصی – نامه باید حاوی جزئیاتی در مورد شخصی که نامه را نوشته است؛ نام و نام خانوادگی، محل تولد، شماره پاسپورت و آدرس محل سکونت فعلی باشد. پیشنهاد می‌شود که حتما شماره تماس و آدرس ایمیل خود را در نامه ذکر کنید.

تاریخ رد درخواست ویزا – توجه کنید در ابتدای نامه، تاریخ روزی که رد درخواست ویزا به اطلاع‌تان رسید را درج کنید.

دلیل رد درخواست ویزا – به طور واضح و شفاف، همانطوری که در نامه رد درخواست ویزای شما ذکر شده است، دلیل سفارت برای عدم صدور ویزا را بنویسید.

دلیل شما برای نادرست بودن رد درخواست ویزا – توضیح دهید چرا فکر می‌کنید درخواست شما به اشتباه رد شده است و چرا باید مورد تایید قرار گیرد. دلایل اینکه چرا معتقدید تصمیم رد درخواست ویزای شما باید مورد تجدید نظر قرار گیرد را، اگر بیش از یک مورد است، فهرست‌وار بنویسید. این بخش، مهم‌ترین قسمت نامه درخواست تجدید نظر ویزای توریستی سوئیس است.

امضای نامه – بعد از نوشتن نامه، آن را چاپ و در پایان امضا کنید. نامه‌های فاقد امضا، رد خواهند شد.

5/5 - (2 امتیاز)

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study