logo
مدارس تابستانی

مدارس تابستانی

مدارس تابستانی یا همان کمپ‌های تابستانی، برنامه‌های مدون بین‌المللی هستند که در تعطیلات تابستان توسط این موسسات و کالج‌ها و زیر نظر مربیان و سرپرستان حرفه‌ای و کارآزموده برپا می‌گردند و دانش‌آموزانی از سراسر دنیا با ملیت‌های مختلف در آن شرکت می‌کنند.

موسسات و کالج‌های برگزارکننده کمپ‌های آموزشی-تفریحی تابستانی، با دقت و حساسیت ویژه، ترکیب متناسب و باکیفیتی از آموزش زبان در کنار فعالیت‌های متنوع تفریحی، ورزشی و گردشی را مهیا نموده اند تا تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای دانش‌آموزان ایجاد کنند.

چرا فرزندان ما باید در کمپ‌های تابستانی شرکت کنند؟

حضور در مدارس تابستانی (یا کمپ‌های تابستانی)، فرصتی هرچند کوتاه ولی استثنایی برای آشنایی با سیستم آموزشی در سایر کشورها، تجربه حس استقلال و زندگی دور از خانواده، همراه با امکان آشناشدن با فرهنگ‌های جدید و پیداکردن دوستانی از کشورهای مختلف جهان در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می‌دهد. مدارس تابستانی معمولا تحت نظر دانشگاه‌ها یا کالج‌های معتبر جهانی برگزار می‌شوند و با کلاس‌های درس تعاملی و خلاقانه، تاثیر ویژه‌ای بر روی رشد شخصیتی و فردی دانش‌آموزان می‌گذارد.

انتخاب از بین فهرست گسترده و ناتمام کمپ‌های تابستانی در کشورهای مختلف، چالش بزرگی پیش روی خانواده‌ها در انتخاب مدرسه تابستانی مناسب برای فرزندشان قرار داده است. توجه به موقعیت مکانی مدرسه و محل اسکان دانش‌آموزان، ماهیت فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده در هر مدرسه و حتی زبان آموزش در مدارس تابستانی مختلف، برخی از نکاتی است در هنگام تصمیم‌گیری و انتخاب کمپ تابستانی باید مد نظر قرار داد.

موسسه Saman Study با هدف ارتقاء سطح علمی متقاضیان یادگیری زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی، برای سالیان متوالی با همکاری معتبرترین موسسات آموزشی در کشورهای سوئیس، انگلستان، کانادا و ترکیه، اقدام به اعزام دانش‌آموزان برای دوره‌های آموزشی-تفریحی در تابستان می‌نماید.

در طول زمان اقامت دانش‌آموزان در این برنامه‌های آموزشی-تفریحی تابستانی، علاوه بر سرپرستان و مسئولین این مراکز، گروهی از همراهان باتجربه و دلسوز از طرف موسسه Saman Study نیز همراه دانش‌آموزان بوده و سرپرستی و مراقبت از آنها را برعهده دارند.

مدرسه تابستانی چیست؟

مدرسه تابستانی، شکلی از آموزش ارائه‌شده توسط دانشگاه‌ها و کالج‌های بین‌المللی است که در طول تعطیلات تابستان برگزار می‌شود و برنامه‌های آن بین 1 تا 8 هفته به طول می‌انجامد. دانش‌آموزان در کلاس‌های فشرده مرتبط با موضوع انتخابی خود حضور می‌یابند و می‌توانند در کلاس‌های فوق برنامه‌ای که برای تقویت مهارت‌های اجتماعی و شبیه‌سازی آگاهی فرهنگی طراحی شده اند، شرکت کنند. دوره‌های متنوع در یک مدرسه تابستانی، غالبا با هدف کمک به دانش‌آموز در مرور موضوعات آموزشی سال تحصیلی گذشته، کنکاش بیشتر در موضوعات شناخته‌شده یا کشف علایق جدید ارائه می‌شوند.

دانش‌آموزان زیادی در سراسر جهان، همواره برای پرورش و توسعه مهارت‌های فردی حین کسب تجربه‌های جدید و حضور در محیط یادگیری مهیج، در برنامه‌های متنوع مدارس تابستانی کشورهای مختلف (از قبیل مدارس تابستانی سوئیس، مدارس تابستانی کانادا و …) شرکت می‌کنند. بعضی از دانش‌آموزان بین‌المللی برای تقویت مهارت‌های زبان خارجی، عده‌ای برای یادگیری موضوعات بیشتر و عده‌ای دیگر آشنایی با زمینه‌های جدید علاقمندی‌های خود وارد مدارس تابستانی می‌شوند.

12 مزیت مدارس بین‌المللی تابستانی

مدارس تابستانی برای توسعه و بهبود فردی، آینده تحصیلی یا شغلی شما طراحی شده اند. در اینجا، به معرفی برخی از مزایای حضور در مدارس تابستانی بین‌المللی می‌پردازیم.

1. افزایش اعتماد به‌نفس

اتمام موفقیت‌آمیز یک دوره در مدرسه تابستانی، روش خوبی برای اطمینان از توانمندی‌ها و اعتماد بنفس فرد است. پژوهش‌ها نشان داده است که دانشجویان خانواده‌هایی با سطح درآمد پایین‌تر، بعد از حضور در دوره‌های مدرسه تابستانی، شانس بیشتر برای ثبت نام در دانشگاه‌های برتر دارند. تجربه کوتاه‌مدت این افراد در خارج از کشور، بینش خوبی درباره زندگی دانشجویی به آنها می‌دهد و حس بلندپروازی را در آنها تقویت می‌کند. حضور در مدرسه تابستانی، منجر به دستیابی به همه پتانسیل‌ها، از بین بردن تردید در مورد توانایی‌های فردی و ایجاد اعتماد به‌نفس کافی برای دنبال‌کردن رویاها می‌شود.

2. بهبود مهارت‌های زبان خارجی

مدارس تابستانی تاثیر به‌سزایی در بهبود مهارت‌های زبان خارجی دارند. با انتخاب یک دوره به زبان انگلیسی یا زبان‌های بین‌المللی دیگر، می‌توانید مهارت‌های گفتاری و نوشتاری خود را ارتقا دهید. همچنین می‌توانید با واژگان علمی بیشتری آشنا شوید و دایره لغات خود، پیرامون موضوعات مرتبط با تحصیل در موسسات بین‌المللی را توسعه دهید. اگر فکر می‌کنید از عهده چالش‌های جدید بر می‌آیید، می‌توانید دوره‌ای برای آشنایی با یک زبان جدید را نیز بگذرانید. حتی اگر تصمیم نداشته باشید دوره زبان را در یک مدرسه تابستانی بگذرانید، اغلب این مدارس آموزش‌های اختیاری زبان خارجی را در طول دوره به شما پیشنهاد می‌دهند.

3. افزایش حس استقلال

حضور در برنامه‌های مدرسه تابستانی بین‌المللی، به دانش‌آموزان حس استقلال بیشتری می‌دهد. یادگیری مهارت به‌تنهایی سفرکردن و گشت‌وگذار در یک شهر یا کشور متفاوت، حس موفقیت و دستاورد قدرتمندی در فرد ایجاد می‌کند. به علاوه، سفر به‌تنهایی به یک مکان جدید، تجربه آموزشی سودمندی خواهد بود. مدرسه تابستانی بین‌المللی، اعتماد به‌نفس فرزندتان، برای سفر بدون همراهی خانواده و خوگرفتن با محیط‌های جدید، را بهبود می‌بخشد.

4. تقویت مهارت کار گروهی و رهبری

کار گروهی در مدرسه تابستانی

برنامه آموزشی گسترده و متنوع مدارس تابستانی، شانس کسب تجربیات جدید را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد و امکان توسعه مهارت‌هایی که پیشتر برای آنها فراهم نبود، را به وجود خواهد آورد. آنها همچنین، مهارت‌های رهبری، درک و فهم چگونگی کار گروهی، عضویت در تیم و کمک به هم‌تیمی‌ها را توسعه خواهند داد.

5. بهبود تفکر خلاق

در طول برنامه تابستانی، می‌توانید با خانواده‌های بومی کشور جدید وقت بگذرانید. در اینصورت، به تفکر خلاق شما کمک زیادی می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که برقراری ارتباط با افرادی از سایر فرهنگ‌ها، تاثیر مثبتی بر روی مراکز خلاقیت مغز دارد. همچنین گفته می‌شود تجربیات فرهنگی به طور گسترده‌ای بر روی ذهن خلاق دانش‌آموز تاثیر دارد و فرآیندهای پیچیده ذهنی که منجر به تفکر خلاق می‌شوند، از این طریق به دست می‌آیند.

6. توجه به نیازهای آموزشی خاص

مدارس تابستانی، برای پاسخ به اشتیاق شما برای فراگیری دانش جدید، طیف وسیعی از گزینه‌ها و فرصت‌ها را ارائه می‌دهند. حتی اگر به‌طور دقیق و واضح ندانید به چه حوزه‌ای علاقمند هستید، با جستجو در فهرست گسترده و متنوع دوره‌های تابستانی، می‌توانید فرصت‌های آموزشی زیادی را برای کشف علایق جدید خود در اختیار داشته باشید.

7. درک فرآیند یادگیری مستقل

یادگیری در مدرسه تابستانی

در طول سال تحصیلی، دانش‌آموزان معمولا بر روی کسب بیشترین اطلاعات ممکن برای قبولی در امتحانات تمرکز دارند. معلم‌ها نیز، بیشتر بر روی تحقق اهداف آموزشی تعیین‌شده متمرکز هستند، تا تشویق دانش‌آموزان به شناخت پتانسیل‌های ناشناخته‌شان. در یک مدرسه تابستانی، این نیازهای پیچیده و مهم، از طریق تاکید زیاد بر روی توسعه مهارت‌ها و تحریک کنجکاوی، خلاقیت و اتکا به توانمندی‌های فردی برآورده می‌شوند.

8. دوره‌های فشرده در یک محیط یادگیری تعاملی

مدرسه تابستانی، یک محیط آموزشی متمرکز با کلاس‌های کم‌جمعیت و ساعت‌های آموزشی کمتر فراهم می‌کند. از آنجایی‌که طول دوره تحصیل محدود است، معلم‌ها معمولا اهداف آموزشی خاص و دقیقی طراحی می‌کنند. در اینگونه مدارس، در یک موضوع غرق می‌شوید و پیرامون آن موضوع خاص، اطلاعات مرتبط به‌دست می‌آورید. سطح بالای از تعامل در این اینگونه مدارس، شانس دریافت اطلاعات بیشتر و مشارکت در بحث‌های کلاسی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

9. شانس بالاتر برای پذیرش در کالج

گفته می‌شود بین قرارگرفتن در معرض فرهنگ غنی و شانس پذیرش در کالج، ارتباط معناداری وجود دارد. تجربیات بدست‌آمده در طول یک برنامه تابستانی، تاثیر زیادی در پروسه درخواست پذیرش در کالج دارد. دانش به‌دست‌آمده در یک مدرسه تابستانی بین‌المللی، به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا در هنگام درخواست برای پذیرش در مقاطع بعدی، گزینه‌ای برجسته و شاخص به نظر برسند.

10. تجربه فرهنگ‌های جدید

فرهنگ های مختلف در مدرسه تابستانی

قرارگرفتن در معرض فرهنگ‌های متفاوت، تجربه غنی و منحصربفردی خواهد بود. کسب اطلاعات در مورد نوع نگاه مردم سایر کشورها به جهان و زندگی و دیدگاه‌های متفاوت آنها، به بهبود ظرفیت فرد برای زیر سوال بردن باورها و بهبود مداوم الگوهای ذهنی کمک می‌کند. هرچند، بهترین روش برای تجربه یک فرهنگ جدید، احاطه‌شدن با آن فرهنگ است. مدارس تابستانی بین‌المللی، دانش‌آموزانی از سراسر جهان را جذب می‌کنند و فرصت پیداکردن دوست‌های جدید با پیشینه فرهنگی متفاوت و کسب اطلاعات جدید را برای فرزند شما فراهم کرده اند.

11. ایجاد روابط دوستی پایدار

یک مدرسه تابستانی بین‌المللی به دانش‌آموزان، فرصت ملاقات با افرادی با علایق یکسان را می‌دهد که هرگز نمی‌توانستند به روش دیگری، شانس آشنایی با آنها را در زندگی داشته باشند. همانطور که می‌دانیم معاشرت با همسالان تاثیر زیادی بر روی نوجوانان دارد و چه فرصتی بهتر از اینکه فرزندتان با تعدادی از مستعدترین و بلندپروازترین دانش‌آموزان از سراسر جهان در ارتباط باشد. این شبکه همسالان مستعد، ارتباطات بی‌نظیر و ارزشمند و روابط دوستی عمیقی از سراسر دنیا برای فرزندتان ایجاد می‌کند و در دنیایی که با سرعت زیاد به سوی جهانی‌شدن پیش می‌رود، نکته مثبتی برای فرزند شما محسوب می‌شود.

12. تفریح و سرگرمی تابستانی

فعالیت های هفتگی در مدارس تابستانی

مدرسه تابستانی می‌تواند تجربه بی‌نظیری از تفریح و سرگرمی برای دانش‌آموزان خلق کند. فعالیت‌های کلاسی خلاقانه، فرصت ایده‌آلی برای کنارگذاشتن خجالت و اجتماعی‌ترشدن فرزندتان محسوب می‌شود. همچنین، فرصت تعامل با دانش‌آموزانی با ذهن‌های درخشان را برای او فراهم می‌سازد. شرکت در رویدادهای خاص، میهمانی‌ها و سفرهای شهری، تجربه مدرسه تابستانی فرزند شما را فراموش‌نشدنی می‌کند.

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study