logo
مهندسی مکانیک و فلزات

مهندسی مکانیک و فلزات

تمرکز شاخه های دستی و صنعتی حوزه کاری مهندسی مکانیک و فلزات بر روی ابزار، اجزاء، ماشین آلات و محصولات ساخته شده از فلز است. محدوده فعالیت در این زمینه بسیار گسترده است: استخراج مواد خام فلزی، تراشکاری ابزارآلات ماشینی یا کنترل فرآیندهای ذوب، تولید اتصالات جوشی، بازسازی سطوح یا توسعه و راه اندازی کلی سیستم ها. نصب سیستم های تامین و تولید مدل های مصور، مثلا برای ساخت خودرو، نیز یکی دیگر از کاربردهای این گروه شغلی است.

img

مشاغل مرتبط با ساخت و ریخته گری فلز

در این حوزه تمرکز اصلی بر روی استخراج مواد خام فلزی، تولید فلز مذاب، آلیاژ، قالب ریخته گری، تولید محصولات نیم‌ساخته مانند ورقه ها و صفحه های فولادی، کنترل ذوب، ریخته گری و فرآیندهای شکل‌دهی و تست مواد است.

برخی از مشاغل این حوزه عبارتند از:

تستر مواد، سازنده مدل فنی، مکانیک ریخته گری، تکنسین پردازش فلزات.

img

مشاغل مرتبط با مدل سازی

این حوزه مربوط به طراحی، ساخت و تولید مدل ها و اشکال ساخته شده از فلز مانند چوب، فلز یا پلاستیک است که برای تصویرسازی، ارائه یا کاردبرد در تولید صنعتی استفاده می شوند.

برخی از مشاغل این حوزه عبارتند از:

سرامیک کار صنعتی - مهندس کارخانه، سازنده مدل فنی.

img

مشاغل مرتبط با آبکاری و روکش دهی فلزی

تمرکز اصلی بر روی پیاده سازی روش های گوناگون برای پرداخت سطوح فلزی یا جواهرآلات و اشیاء روزمره است.

برخی از مشاغل این حوزه عبارتند از:

منبت کار، روکش‌کار سطوح.

img

مشاغل مرتبط با فلزکاری

فرآیندهای برش‌کاری و غیر برش‌کاری فلزی و نیز برنامه نویسی، اجرا و نظارت بر ماشین آلات پردازشی نیمه کامپیوتری مربوط به این حوزه کاری می شود.

برخی از مشاغل این حوزه عبارتند از:

اپراتور ماشین آلات برشکاری، مکانیک قالب زنی و شکل دهی، متخصص تکنولوژی فلزات، تکنسین پردازش فلز، اپراتور سیستم و ماشین آلات.

img

مشاغل مرتبط با ساخت فلز

طراحی، ساخت و مونتاژ اجزا، محصولات نیم ساخته، محصولات و سیستم های ساخته شده از فلز، و نیز استفاده از فرآیندهای فلزکاری مانند جوشکاری مربوط به این حوزه کاری می شود.

برخی از مشاغل این حوزه عبارتند از:

لوله کش، متخصص فلزکاری، نیروی کار متخصص عایق کار، مکانیک کارخانه، مکانیک ساخت و ساز، قایق ساز، طراح سیستم فنی، مکانیک قالب زنی و شکل دهی، متخصص تکنولوژی فلزات.

img

مشاغل مرتبط با تامین و نصب

در این حوزه کاری تمرکز اصلی بر روی نصب، اجر، نگهداری و تعمیر سیستم های تامین مانند سیستم های بهداشتی، گرمایشی، سرمایشی و تهویه و همچنین تولید و مونتاژ عایق است.

img

مشاغل مرتبط با مهندسی مکانیک و کارخانه

تمرکز اصلی در این حوزه بر روی توسعه، ساخت، مونتاژ و راه اندازی ماشین آلات و کارخانه ها، مثلا برای تولید صنعتی، و همچنین اجرا و نصب، نگهداری و تعمیر آنها است.

برخی از مشاغل این حوزه عبارتند از:

تکنسین تولید، تکنسین مکاترونیک، مکانیک کارخانه، مکانیک ساخت، مکانیک صنعتی، متخصص تولید، مکانیک قالب زنی و شکل دهی، متخصص تکنولوژی فلزات، اپراتور سیستم و ماشین آلات.

img

مشاغل مرتبط با ساخت و مکانیک ابزار دقیق

این گروه کاری به ساخت ابزار، فرآیندهای تولیدی، مونتاژ و تعمیر ابزار، دستگاه ها و ادوات دقیق است.

برخی از مشاغل این حوزه عبارتند از:

ساعت ساز، مکانیک دقیق، مکانیک ابزار، اپراتور ماشین برش‌کاری، مکانیک صنعتی، اپراتور سیستم و ماشین آلات.

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study