logo
تکنولوژی

تکنولوژی

در زمینه تکنولوژی، حوزه‌های تخصصی فراوانی وجود دارد. در بیوتکنولوژی، اپ‌های فنی از ساختارهای بیولوژیکی استخراج می شوند، در مهندسی ژنتیک، آرایش ژنتیکی انسان‌ها، حیوانات و گیاهان موضوع تحقیق هستند. وسایل نقلیه جاده‌ای، ریلی و آبی با استفاده از تکنولوژی ترافیک و خودرو ساخته می‌شوند. تمرکز تکنولوژی هوافضا بر روی هواپیما، هلیکوپتر و ماهواره است.

سایر زمینه‌های تکنولوژی عبارتند از میکروتکنولوژی و نانوتکنولوژی. در صنعت نورشناسی و بینایی، عدسی‌های عینک، میکروسکوپ یا لیزر ساخته می‌شوند و در تکنولوژی مواد، به ویژگی‌های مواد پرداخته می‌شود. در حوزه توسعه، سیستم‌ها طراحی یا تماما ساخته می‌شوند. موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر نقش مهمی در زمینه‌های گوناگون تکنولوژی ایفا می‌کند.

img

مشاغل مرتبط با بیوتکنولوژی

در این حوزه کاری، تمرکز بر روی تحقیق ساختارها و فرآیندهای زیست‌شناسی در انسان‌ها، حیوانات، گیاهان و میکرو ارگانیسم‌ها، پیاده‌سازی تست‌ها و توسعه کاربردهای فنی مربوط به آنها، مانند ساخت فرآورده‌های دارویی است.

مشاغل مرتبط به این حوزه عبارتند از:

دستیار فنی - زیست‌شناسی

img

مشاغل مرتبط با مهندسی ژنتیک

این گروه کاری به آزمایش بر روی آرایش‌های ژنتیکی انسان‌ها، حیوانات، گیاهان و میکرو ارگانیسم‌ها، انجام تست‌های آزمایشگاهی و ارزیابی آنها، برای مثال به منظور تولید ارگان‌های اصلاح‌شده ژنتیکی یا برای تشخیص بیماری‌های ژنتیکی می‌پردازد.

برخی از مشاغل این حوزه کاری عبارتند از:

دستیار فنی - زیست‌شناسی

img

مشاغل مرتبط با تکنولوژی میکروسیستم‌ها

در این حوزه کاری تمرکز اصلی بر روی توسعه، ساخت، تولید و تضمین کیفیت سیستم‌ها و فرآورده‌های کوچک فنی مانند میکروچیپ و عناصر نیمه‌رسانا است.

img

مشاغل مرتبط با نانوتکنولوژی

این گروه شغلی به تحقیق بر روی ریزساختارها، انجام تست‌های آزمایشگاهی و توسعه یا بهینه‌سازی مواد ساخته‌شده از ریزذرات و نیز فرآیندهای تولیدی مانند کاربردهای الکترونیک، بیوتکنولوژیکی، پزشکی و دارویی می پردازد.

بعضی از مشاغل این حوزه عبارتند از:

تکنسین شیمیایی، تکنسین مکاترونیک، دستیار فنی - زیست‌شناسی، دستیار آزمایشگاه شیمی.

img

مشاغل مرتبط با الکترونیک نور و بینایی

در این حوزه کاری، تمرکز اصلی بر روی توسعه، تولید و فروش اجزای مرتبط با الکترونیک نور، مانند لیزر، و نیز دستگاه‌های مرتبط با چشم، مانند لنزهای عینک، شیشه‌های ذره‌بینی و میکروسکوپ است.

img

مشاغل مرتبط با مهندسی ترافیک و وسایل نقلیه

حوزه کاری مشاغل مرتبط با مهندسی ترافیک و حمل‌ونقل، تولید، نگهداری و تعمیر وسایل نقلیه جاده‌ای، ریلی و آبی، ساخت اجزای خاص و نصب و بازسازی با تجهیزات دیگر است.

برخی از مشاغل این حوزه کاری عبارتند از:

متخصص فلزکاری، نیروی کار متخصص - تکنولوژی ترافیک و جاده، تکنسین مکاترونیک وسایل نقلیه موتوری - تکنولوژی ماشین مسافرتی، مکانیک ساخت بدنه و خودرو - تکنولوژی نگهداری بدنه، تکنسین مکاترونیک خودرو موتوری - تکنولوژی خودرو تجاری، تکنسین مکاترونیک خودرو موتوری - تکنولوژی موتورسیکلت، مکانیک دوچرخه، مکانیک - تکنولوژی تایر و جوش برقی، قایق ساز، تکنسین مکاترونیک اتومبیل - تکنولوژی ولتاژ بالا و سیستم، تکنسین مکاترونیک اتومبیل - تکنولوژی بدنه، تکنسین مکاترونیک دوچرخه - تکنولوژی دوچرخه، تکنسین مکاترونیک دوچرخه - تکنولوژی موتورسیکلت، تکنسین مکاترونیک ماشین‌آلات کشاورزی و ساختمانی، مکانیک ساخت بدنه و خودرو - تکنولوژی ساخت بدنه و خودرو.

img

مشاغل مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر

این گروه شغلی مربوط به تولید و فراهم‌سازی انرژی‌های تجدیدپذیر و نیز طراحی، ساخت، فروش فنی و اجرای سیستم‌های مرتبط است، مانند سیستم‌های خورشیدی، بادی و بیو گازی.

img

مشاغل مرتبط با مهندسی هوافضا

توسعه، ساخت، تولید، نگهداری و تعمیر هواپیما، هلیکوپتر، موشک و ماهواره و همچنین کنترل کیفی و امنیتی هواپیما مربوط به این حوزه کاری می‌شود.

برخی از مشاغل عبارتند از:

مکانیک هواپیما - تکنولوژی تولید، مکانیک هواپیما - تکنولوژی نگهداری، مکانیک هواپیما - تکنولوژی موتور، تکنسین الکترونیک هواپیما.

img

مشاغل مرتبط با تکنولوژی مواد

تمرکز اصلی در این گروه شغلی بر روی تحقیق در مورد مواد و ویژگی‌های آنها، پیاده‌سازی روش‌های تست و اندازه‌گیری و توسعه و بهبود مواد است.

برخی از مشاغل این حوزه عبارتند از:

تستر مواد، بازرس مصالح ساختمانی.

img

مشاغل مرتبط با توسعه، ساخت و CAD

در این حوزه کاری، تمرکز اصلی بر روی توسعه و ساخت به خصوص سیستم‌ها، ماشین‌آلات و دستگاه‌ها و همچنین ایجاد و پردازش طرح‌های اولیه، طراحی فنی ساخت، معمولا با کمک سیستم‌های اتوکد است.

بعضی از مشاغل مرتبط با این حوزه عبارتند از:

نقشه‌بردار، نیروی کار متخصص - تکنولوژی ترافیک و جاده، طراحی فنی سیستم.

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study