021-22879322
AZIN SEPEHR SAMAN INSTITUTE
راهنمای تحصیل در خارج از کشور

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

کدام کشور برای من مناسب تر است؟

مهاجرت تحصیلی و تحصیل در خارج از کشور یکی از شگفت انگیزترین تجربیات زندگی هر فرد به شمار می آید و می تواند تأثیرات شگرفی بر کیفیت زندگی و چشم انداز آینده شخص داشته باشد. هنگام تحصیل در دانشگاه های کشورهای دیگر، فرصت بهره مندی از امکانات فراهم شده توسط برترین دانشگاه های جهان، تجربه گرانبهای آشنایی با فرهنگ های جدید، بهبود سبک زندگی، فرصت های شغلی منحصربفرد و … در اختیار شما قرار می گیرد. در تصمیم گیری برای انتخاب مناسب ترین کشور برای تحصیل، باید تمامی مزایا و معایب یک کشور را مورد بررسی دقیق قرار دهید و سپس، با در نظر گرفتن تمایلات و شرایط شخصی، مناسب ترین مقصد را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید.

خوشبختانه در انتخاب مقصد مناسب تحصیلی، محدودیتی از نظر کشور و شهر یا دانشگاه وجود ندارد. بدین معنا که، با هر معیاری شما می توانید با انتخاب هوشمندانه از میان گزینه های متعدد، بهترین تجربه تحصیل در خارج از کشور را برای خود رقم بزنید. در این راهنمای کاربردی، به شما در اتخاذ بهترین تصمیم برای انتخاب مقصد تحصیل آینده تان کمک خواهیم کرد.

در چه رشته ای قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور دارید؟

اولین نکته ای که در انتخاب مقصد تحصیلی در خارج از کشور باید مورد ارزیابی قرار دهید، انتخاب رشته تحصیلی بر اساس علایق و توانمندی های شماست. کنکاش در یک رشته خاص میان دانشگاه های برتر جهان، با محدودکردن کشورها و دانشگاه ها و کاهش سردرگمی و آشفتگی، به اتخاذ بهترین تصمیم منجر خواهد شد. در این راستا باید واحدها، برنامه تحصیلی و طول دوره را به دقت بررسی کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که فرصت های شغلی و منافع بلندمدت رشته انتخابی با اهداف تحصیلی شما همسو باشد.

رشته تحصیلی مورد نظر چه آینده ای در مقصد انتخابی دارد؟

شناسایی صنایع مرتبط با رشته انتخابی، به دانشجو در یافتن فرصت های شغلی مناسب در آینده کمک بزرگی خواهد کرد. در فرآیند انتخاب مقصد تحصیلی، فراوانی فرصت های شغلی و نرخ اشتغال فارغ التحصیل های دانشگاهی در کشور مقصد را به دقت بررسی کنید.

بعنوان مثال، اگر قصد ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران را دارید، قطعا کشور نیوزلند با پروژه های ساخت و ساز متعدد و گوناگون در سرتاسر این کشور، و به تبع آن فرصت های شغلی فراوان، مقصد مناسبی برای شما خواهد بود.

به چه زبان هایی توانایی برقراری ارتباط دارید؟

تحصیل در خارج از کشور یک موقعیت خارق العاده ای برای کسب مهارت ارتباط به یک زبان خارجی دیگر فراهم می کند. اگرچه، قرار گرفتن در یک محیط جدید بدون توانایی ارتباط به زبان بومی آن منطقه، کمی ترسناک به نظر می رسد.

در انتخاب مقصد تحصیلی، به خاطر داشته باشید که داشتن مهارت هرچند ناچیز صحبت کردن و برقراری ارتباط به زبان کشور مقصد، کمک شایانی به سهولت برقراری ارتباط با مردم، رتق و فتق امور زندگی روزمره و کاهش اثرات منفی شوک فرهنگی خواهد کرد.

آیا ساختار آموزشی کشور مقصد با علاقه مندی های شما سازگاری دارد؟

دانشگاه های مختلف در سراسر جهان، دارای ساختارهای آموزشی گوناگونی هستند که ممکن است با اصول ذهنی شما متفاوت باشد. به خاطر داشته باشید که حتما در مورد روش تدریس در کلاس های درس دانشگاه مقصد تحقیق کنید. برای مثال، در

بسیاری از دانشگاه ها آموزش عملی به مفاهیم نظری ارجحیت دارند. آیا فکر می کنید آموزش عملی برای شما مناسب است؟ یا آیا کار مداوم بر روی مقالات پژوهشی با روحیات شما سازگاری دارد؟

هزینه مهاجرت تحصیلی در مقصد دلخواه شما چقدر است؟

در نظر گرفتن هزینه کلی تحصیل در یک مقصد خاص بسیار مهم است. در هنگام محاسبه هزینه های تحصیل در خارج از کشور، فراموش نکنید هزینه های فرعی مانند اقامت، خدمات عمومی، حمل و نقل و غیره را نیز مد نظر قرار دهید. طول دوره تحصیل نیز عامل تعیین کننده ای در میزان هزینه های تحصیل در خارج از کشور به شمار می آید. برای مثال، مقطع ارشد در انگلستان و ایرلند فقط یک سال طول می کشد، در صورتی که در کشورهایی مانند کانادا و استرالیا تا دو سال به طول خواهد انجامید.

همچنین، در مورد فراهم بودن امکان دریافت اسکالرشیپ، بصورت دولتی یا دانشگاهی، در کشور مقصد اطلاعات کافی بدست آورید. استفاده از بورسیه تحصیلی به کاهش قابل توجه هزینه های تحصیل شما کمک خواهد کرد. همچنین، امکان داشتن کار پاره وقت حین تحصیل در خارج از کشور را نیز بررسی کنید. در اینصورت، هم امکان مدیریت بهتر مسائل مالی در کشور مقصد را خواهید داشت و هم کمی تجربه کاری کسب خواهید نمود.

اگر هزینه های تحصیل و زندگی در کشور انتخابی شما تمامی پس اندازتان را صرف خواهد کرد، بهتر است به شهرها و کشورهای اقتصادی تر با هزینه زندگی نرمال فکر کنید. در هنگام اپلای برای ویزای دانشجویی، غالبا اثبات تمکن مالی جهت پوشش هزینه های تحصیل و اقامت در کشور مقصد ضروری است. بنابراین، بهتر است در مورد توانایی مالی خود واقع بین باشید.

برای کدام ترم تحصیلی اپلای کرده اید؟

سال تحصیلی در دانشگاه های خارج از کشور، کمی متفاوت است. جمع آوری به موقع همه مدارک مورد نیاز (مانند انگیزه نامه، توصیه نامه، رزومه و مدرک تحصیلی) و اپلای برای ترم تحصیلی جدید موضوع بسیار مهمی است. اگر زمان کافی برای جمع آوری و تهیه تمامی مدارک مورد نیاز برای اپلای را ندارید، بهتر است فرآیند دریافت پذیرش و ورود به دانشگاه را به ترم بعد موکول کنید.

کشور مقصد چه شرایط و سیاست هایی برای اعطای ویزای دانشجویی دارد؟

به خاطر داشته باشید که شرایط صدور ویزای دانشجویی کشور دلخواه را به دقت بررسی کنید. هر کشور مجموعه قوانین متفاوتی دارد، همچنین ممکن است فرآیند صدور ویزا از زمان مورد انتظار طولانی تر شود. بعلاوه، هزینه صدور ویزا در کشورهای گوناگون مختلف است. در هنگام انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت تحصیلی و اقدام برای دریافت ویزای دانشجویی، موارد فوق را در نظر داشته باشید.

آیا مقصد انتخابی شما با سبک زندگی دلخواهتان سازگاری دارد؟

تحصیل در خارج از کشور با آنچه در داخل ایران تجربه می کنید کاملا متفاوت است. زبان، فرهنگ، غذا، چگونگی گذراندن زندگی روزمره و سایر جنبه های زندگی تان دستخوش تغییرات بزرگی خواهد شد. در هنگام انتخاب محل تحصیل خود، سازگاری سبک زندگی کشور مقصد با علایق و اولویت های خود را ارزیابی کنید.

بعلاوه، به تفاوت زندگی در شهرهای بزرگ و پایتخت در مقایسه با شهرهای کوچک نیز آگاه باشید. دانشگاه های معتبر، زندگی شبانه پر جنب و جوش و فرصت های شغلی نامتناهی از مزایای زندگی در پایتخت و سایر شهرهای بزرگ محسوب می شود. اما اگر در جستجوی زندگی آرام با سرعت کمتر هستید، احتمالا مکان های روستایی برای شما مناسب تر خواهند بود.

نکته مهم دیگر، انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی بر اساس شرایط جوی مناسب و دلخواه شما نیز کمی به محدودکردن گزینه های تحصیلی شما کمک خواهد کرد. بعنوان مثال، اگر آفتاب دوست هستید و به هوای گرم و معتدل علاقه دارید، بهتر است کشورهایی مانند ایتالیا، فرانسه، اسپانیا یا استرالیا را در اولویت قرار دهید. یا برعکس، اگر هوای سرد و زمستانی را ترجیح می دهید، کشورهایی مانند فنلاند، روسیه و لیتوانی برای شما مناسب تر خواهند بود.

نرخ بازده سرمایه (ROI) و ارزش مدرک شما در کشور مبدا چقدر است؟

بعنوان یک دانشجو، شما هزینه، تلاش و وقت زیادی صرف تحصیل در خارج از کشور خواهید کرد. بنابراین، محاسبه نرخ بازدهی سرمایه منطقی به نظر می رسد. آیا کشور مقصد بازدهی مورد نظر شما بر اساس سرمایه تان را خواهد داشت؟ آیا به شما در پیداکردن شغل بعدی تان کمک خواهد کرد؟ اگر قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارید، در مورد موقعیت های و منافع مالی بیشتر تأمل کنید. اگر پس از اتمام تحصیل، قصد بازگشت به کشور را دارید، ارزش و اعتبار مدرک تحصیلی تان را نیز مورد بررسی قرار دهید.

مهاجرت به یک کشور دیگر کمی ترسناک به نظر می رسد. ولی اگر به حلقه حمایتی دوستانه ای دسترسی داشته باشید، فایق آمدن بر مشکلات، بویژه در روزهای ابتدایی ورود به کشور مقصد، کار چندان دشواری نخواهد بود. علاوه بر این، با انتخاب کشوری که جمعیت دانشجویان بین المللی بزرگی دارد، با افرادی آشنا خواهید شد که تجربیات و علایق مشابه شما را دارند.

همچنین، اگر دوستان یا اعضای خانواده تان در سایر کشورهای جهان زندگی می کنند، احتمالا انتخاب یکی از آن کشورها گزینه بهتری برای مهاجرت تحصیلی باشد. درست است که شاید آنها همیشه در کنار شما نباشند، ولی یقینا از اینکه در هنگام بروز مشکل در کشور بیگانه تنها نیستید، خیالتان راحت خواهد بود.