logo

مزایای تحصیل در آلمان

29 آذر 1400

در سال‌های اخیر، کشور آلمان دانشجویان بین‌المللی زیادی را از سراسر جهان جذب کرده است. در این مقاله، به بررسی دقیق مزایای تحصیل در آلمان و برخی از دلایلی که دانشجویان بین‌المللی ترجیح می‌دهند در این کشور شگفت‌انگیز به تحصیل بپردازند، می‌پردازیم.

آلمان، بهشت تحصیلات عالی به شمار می‌آید. بر خلاف سایر کشورها، در آلمان می‌توانید دانشگاه‌هایی با رتبه‌بندی عالی در سطح جهانی، دوره‌های تحصیلی بی‌شمار، مدارک ارزشمند و معتبر جهانی با تضمین آینده شغلی درخشان را در کنار هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه زندگی در اختیار داشته باشید.

علاوه بر این، کشور آلمان دارای پیشینه تاریخ طولانی و غنی است و سبک زندگی پر جنب‌وجوش و پویا در شهرها و روستاهای آلمان، در همه لحظات زندگی در این کشور تجربه‌ای لذتبخش و خاطره‌انگیز را برای شما به ارمغان می‌آورد.

جای شگفتی نیست که کشور آلمان، در رده‌بندی برترین مقاصد جهانی برای دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. بر طبق جدیدترین آمارهای رسمی، بیش از 357 هزار دانشجوی خارجی به دنبال تحصیل در دانشگاه‌های آلمان هستند و این تعداد، به طور مداوم در حال افزایش است.

هر ساله، هزاران دانشجو از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های آلمان وارد این کشور می‌شوند و دلایل این تمایل جهانی نیز بسیار روشن است.

مزایای تحصیل در آلمان – تحصیل بدون شهریه یا با شهریه پایین

با افزایش تقاضا در بازار کار برای نیروی کار متخصص و تحصیلکرده، تحصیل در دانشگاه به یک ضرورت تبدیل گشته است. همچنین، همزمان با بالارفتن شهریه دانشگاه‌ها در سراسر جهان، آلمان تنها مقصد تحصیلی در جهان به شمار می‌آید که امکان تحصیل بدون شهریه را در دانشگاه‌هایش فراهم ساخته است.

بر اساس تصمیمی که در اکتبر 2014 اتخاذ شد، همه دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در یکی از دانشگاه‌های دولتی آلمان را داشته باشند، می‌توانند بدون پرداخت شهریه در این کشور به تحصیل بپردازند. دانشجویان خارجی فقط ملزم به پرداخت هزینه‌های ناچیزی مربوط به امور اداری هستند، مانند هزینه انجمن دانشجویی، اتحادیه دانشجویان و بلیت حمل‌ونقل عمومی. این مبلغ برای هر ترم در حدود 250 یورو برآورد شده است.

بر اساس پژوهشی که در سال 2018 انجام شد، حدودا 35.3 درصد دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در آلمان، اولین دلیل انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل را شهریه پایین دانشگاه‌های آلمان یا امکان تحصیل بدون شهریه در دانشگاه‌های دولتی این کشور عنوان کرده اند.

مزایای تحصیل در آلمان – دانشگاه‌ها

دانشگاه‌های برتر آلمان با سطحی کیفی آموزشی بسیار بالا، یکی دیگر از مزایای تحصیل در آلمان به شمار می‌آیند. بر اساس مستندات رسمی در سال 2018، بیش از 429 موسسه آموزش عالی دولتی، شامل 106 دانشگاه در کشور آلمان در حال فعالیت هستند. دانشگاه‌های آلمان، در سطحی بالاتر از استانداردهای جهانی آموزش عالی قرار دارند.

بعضی از این دانشگاه‌ها، به طور مداوم در رده‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان حضور داشته اند. دانشجویان غالبا به دلیل کیفیت برتر آموزش ارائه‌شده، امکان کسب تجربیات عملی حین تحصیل، فرصت‌هایی برای بهبود وضعیت تحصیلی در حین تحصیل یا پس از آن، و از همه مهم‌تر، محیط امن و دوستانه این کشور، برای دانشگاه‌های آلمان ارزش ویژه‌ای قائل هستند.

دانشگاه‌های آلمان به دلیل کیفیت عالی آموزش و پژوهش، از شهرت جهانی خوبی برخوردار هستند و بر پایه پیشینه طولانی و غنی آموزش عالی بنا نهاده شده اند. علاوه بر دانشگاه‌هایی با رتبه‌بندی بالا در سطح جهان، هر ساله تعداد جدیدی از دانشگاه‌های آلمان نیز در رده‌بندی جهانی جایگاه‌های خوبی را به خود اختصاص می‌دهند. این دانشگاه‌ها، نه تنها جزء بهترین‌های کشور آلمان هستند، بلکه از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا نیز به شمار می‌آیند.

مزایای تحصیل در آلمان – سفر به کشورهای اروپایی با ویزای دانشجویی آلمان

شهروندان کشورهای اروپایی که قصد تحصیل و زندگی در کشور آلمان را دارند، برای ورود آزادانه به کشور، فرصت تحصیل و کار بدون نیاز به مجوز، دارای حقوقی مشابه شهروندان آلمان و EU/EFTA هستند.

اگر شهروند کشورهای اروپایی نیستید و قصد تحصیل در آلمان را دارید، باید برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایید. در همه حالت‌های تحصیل در آلمان، به جز ثبت نام در برنامه تابستانی یادگیری زبان، باید برای یک ویزای دانشجویی اقدام کنید که به شما اجازه اقامت بیش از 90 روز در کشور آلمان را می‌دهد. همچنین لازم است تا برای زندگی و سفر به اقصی نقاط این کشور، برای دریافت مجوز اقامت نیز اقدام کنید.

مجوز اقامت همچنین به شما اجازه سفر بدون محدودیت در منطقه شنگن را می‌دهد. در اینصورت، با مجوز اقامت در کشور آلمان، فرصت شگفت‌انگیزی برای بازدید از کشورهای مورد علاقه‌تان را نیز به دست می‌آورید. این فرصت را می‌توان به عنوان یکی از برترین و هیجان‌انگیزترین مزایای تحصیل در آلمان در نظر گرفت.

پیشنهاد می‌شود پس از دریافت نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آلمان، حدودا سه ماه قبل از سفر به آلمان و آغاز تحصیل در این کشور، برای دریافت ویزا اقدام کنید.

برای صدور اجازه اقامت، مدارک شما به اداره مهاجرت آلمان در ایالت مربوط به دانشگاه ارسال می‌شود و پس از طی مراحل بوروکراسی اداری، مجوز اقامت برای شما صادر می‌گردد.

با این حال، برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان باید معیارهای خاصی را داشته باشید. اگر قصد سفر در اروپا با ویزای دانشجویی را دارید، باید پیش از آغاز سفر مراتب را به مقامات مربوطه اطلاع دهید.

مزایای تحصیل در آلمان – دوره‌های تحصیلی بی‌شمار

در کشور آلمان، به تبع تعداد زیاد دانشگاه‌ها، دوره‌های آموزشی فراوانی نیز بر اساس علایق افراد طراحی شده است. آلمان، به عنوان یک کشور صنعتی، سرمایه‌گذاری زیادی بر روی دانشگاه‌های مهندسی کرده است و امروزه برنامه‌های مهندسی در دانشگاه‌های آلمان از ارزش و اهمیت زیادی برخوردارند. با این حال، دوره‌های تحصیلی دیگری نیز در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند که در برخی از رشته‌ها، مانند پزشکی و داروسازی، دارای اعتبار جهانی بسیار خوبی هستند.

علاوه بر این، همزمان با ایجاد دوره‌های تحصیلی جدید در فضای علمی منحصربه‌فرد این کشور، دوره‌های آموزشی قبلی در دانشگاه‌های آلمان نیز در حال توسعه هستند. اگر قصد تحصیل در رشته‌های پیرامون اتم‌ها یا دنیای اسرارآمیز کهکشان‌ها را دارید، در کشور آلمان شانس پیداکردن برنامه‌های تحصیلی مرتبط که توسط اساتید متخصص آن حوزه ارائه می‌شوند، بسیار بالاست.

مزایای تحصیل در آلمان – برنامه‌های تحصیلی با اعتبار جهانی

برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان از ساختاری مدرن برخوردار هستند و به شیوه نوینی به دانشجویان ارائه می‌گردند. این دوره‌ها برای تطابق و رویارویی با جدیدترین پیشرفت‌های علمی در جهان و آموزش افراد برای مواجهه با چالش‌های جهانی طراحی شده اند.

برنامه آموزشی به طور مداوم در حال نظارت و بازبینی است و برای ایجاد جامع‌ترین رویکردهای آموزشی و پژوهشی، به طور مداوم در حال تغییر و بهبود است. در پایان دوره تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، مدرکی با اعتبار و ارزش جهانی بالا برای شما صادر  می‌شود.

کارفرمایان، با آگاهی از کیفیت آموزشی ارائه‌شده در دانشگاه‌های کشور آلمان، نگاهی سرشار از احترام به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های این کشور دارند و با اطمینان بالا، مسئولیت‌های سنگینی را به آنها محول می‌کنند.

مزایای تحصیل در آلمان – هزینه‌های زندگی مقرون‌به‌صرفه

هزینه زندگی درآلمان

با مدیریت هوشمندانه مسائل مالی و تغییرات کوچکی در سبک زندگی، هزینه زندگی برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان کاملا مقرون‌به‌صرفه است. به طور معمول، همانطور که انتظار می‌رود هزینه‌های زندگی در مناطق شهری در مقایسه با مناطق پیرامون شهرها کمی بالاتر است.

در هنگام تحصیل در آلمان، اجاره خانه مهم‌ترین دغدغه مالی شما است. با این حال، گزینه‌های زیادی برای شما در اینجا وجود دارد و با اینکه مبلغ اجاره‎بهای خانه متغیر است (عمدتا به موقعیت مکانی آپارتمان بستگی دارد)، در مجموع چندان گران به نظر نمی‌رسد.

برای کاهش هزینه‌های سکونت، می‌توانید اتاق اشتراکی اجاره کنید که هزینه‌های شما را تا نصف کاهش می‌دهد. هزینه سایر اقلام و خدمات مانند غذا، امکانات زندگی، حمل‌ونقل عمومی و غیره بالا نیست.

مزایای تحصیل در آلمان – فرصت‌های شغلی برای دانشجویان بین‌المللی

بر طبق قانون کشور آلمان، دانشجویان بین‌المللی مجاز به کار پاره‌وقت تا 20 ساعت در هفته یا 120 روز در سال هستند. برآورد می‌شود که بیش از 60 درصد دانشجویان بین‌المللی، حین تحصیل در آلمان، به صورت پاره‌وقت مشغول به کار باشند.

طیف گسترده‌ای از مشاغل برای دانشجویان در آلمان وجود دارد و در وهله اول نیازی به داشتن صلاحیت خاصی نیست و به سادگی می‌توانید در کشور به صورت پاره‌وقت مشغول به کار شوید. دانشجویان در آلمان، معمولا به عنوان معلم خصوصی، متصدی بار، کارمند اداری، پرستار بچه و … مشغول به کار می‌شوند.

حتی اگر نیاز مالی برای مدیریت هزینه‌های زندگی نداشته باشید یا دوره تحصیلی‌تان شامل کاریابی نمی‌شود، باید به صورت جدی موقعیت کار پاره‌وقت همزمان با تحصیل در آلمان را مد نظر قرار دهید. تجربه کاری نه تنها شانس اشتغال شما را در آینده افزایش می‌دهد، بلکه به سبک زندگی‌تان نظم می‌دهد و شیوه زندگی مستقل را به شما می‌آموزد.

مزایای تحصیل در آلمان – چشم‌اندازهای آینده

مدارک تحصیلی صادرشده از دانشگاه‌های آلمان دارای ارزش و اعتبار بسیار بالایی در سراسر جهان هستند. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آلمان شانس زیادی برای اشتغال در بازار کار جهانی دارند.

بنابراین، پس از دریافت مدرک تحصیلی، کارفرماهای زیادی با پیشنهادات جذاب و قابل توجه سراغ شما می‌آیند. آنها با اعتماد به اعتبار حرفه‌ای کسب‌شده حین تحصیل در آلمان، به توانایی شما در بهبود کسب‎وکارشان باور دارند. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آلمان، نه تنها گزینه‌های دارای اولویت و دلخواه کارفرماها هستند، بلکه مبلغ دریافتی بالاتری نیز در انتظارشان است.

به عبارت دیگر، صرف نظر از زمینه تحصیلی و کشوری که قصد اشتغال در آن را دارید، داشتن مدرک از دانشگاه‌های آلمان منجر به پیداکردن یک شغل خوب با حقوق بالا می‌شود.

مزایای تحصیل در آلمان – یادگیری یک زبان جدید

به جز فرصت‌های خوب اشتغال و لذت فردی از یادگیری زبان جدید، فواید و دلایل بی‌شماری برای یادگیری زبان آلمانی وجود دارد. آلمان دارای یک از قدرتمندترین اقتصادهای جهان است، به علاوه زبان آلمانی دارای بیشترین سخنور در قاره اروپا است. شرکت‌های آلمانی در سطح جهانی پیشرو هستند و شبکه‌های گسترده‌ای از شعب در سراسر جهان دارند. بنابراین، با توانایی صحبت به زبان آلمانی موقعیتی را برای خود ایجاد می‌کنید که کارفرماها شما را برای ارائه پیشنهاد شغل انتخاب کنند. در سوی دیگر، ملیت‌های زیادی در سراسر جهان به زبان آلمانی صحبت می‌کنند و این بدین معناست که فرصت سفر و حضور در مکان‌های جدیدی در دنیا برای شما فراهم می‌شود.

مزایای تحصیل در آلمان – جوامع متنوع

از زمان‌های گذشته، آلمان به عنوان یکی از مراکز گردهمایی سایر ملیت‌ها به شمار می‌رفته است. امروزه، مردم آلمان در هماهنگی و سازگاری با خارجی‌هایی که برای کار و زندگی با خانواده خود به این کشور سفر کرده اند، زندگی می‌کنند.

به علاوه، دانشگاه‌های آلمان هر ساله هزاران دانشجوی بین‌المللی را به خود جذب می‌کنند که با هدف دستیابی به اهداف تحصیلی وارد این کشور می‌شوند. در آلمان با جوامع متنوعی روبرو می‌شوید که هر یک ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند و باعث می‌شوند از زاویه جدیدی به دنیا نگاه کنید.

همچنین، با بهره‌مندی از دیگر مزایای تحصیل در آلمان، می‌توانید دوستان زیادی از سراسر جهان پیدا کنید و در مورد آداب و رسوم آنها چیزهای زیادی یاد بگیرید.

مزایای تحصیل در آلمان – میراث فرهنگی و تاریخی

کشور آلمان دارای پیشینه تاریخی طولانی، غنی و پیچیده‌ای است و جلوه‎‌های آن در سراسر این کشور پراکنده شده است. امروزه، مطمئنا در مورد آلمان چیزهای کمتری از آنچه تصور می‌کنید، می‌دانید. این کشور نقش تاثیرگذاری در مراحل مهم تاریخ بشر داشته است.

مردم آلمان، در جنبش‌های تاریخی، فرهنگی و علمی، که به طور کلی مسیر تاریخ جهان را برای همیشه تغییر داده است، مشارکت بی‌نظیری داشته اند. تحصیل در کشور آلمان، فرصت بسیار خوبی برای بازدید از اغلب این گنجینه‌های تاریخی و فرهنگی، شنیدن داستان‌های باورنکردنی در ارتباط با آنها و جمع‌آوری خاطرات فراموش‌نشدنی است.

5/5 - (3 امتیاز)
بدون برچسب

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study