logo

شرایط زندگی دانشجویی در آلمان

18 تیر 1401

درباره زندگی دانشجویی در آلمان به عنوان دانشجوی بین‌المللی چه می‌دانید؟ کشور آلمان به دلیل مزایای متنوع، همچون کیفیت بالای زندگی، فرصت‌های شغلی و نیز فرهنگ و سنت‌های جذاب، افراد زیادی را از نقاط مختلف دنیا به سوی خود جذب می‌کند. اقتصاد آلمان نیز یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است، به علاوه بازار کار در آلمان بسیار توسعه‌یافته و شرایط در این کشور از ثبات خوبی برخوردار است.

آلمان مقصد نهایی کسانی است که به دنبال موفقیت هستند. امید، موفقیت، پژوهش و نوآوری در آلمان از اهمیت زیادی برخوردار است. چشم‌اندازهای زیبا، قلعه‌های فراوان و معماری جذاب شهرهای مختلف در کشور آلمان، نقش ویژه‌ای در جذب خارجی‌ها به این کشور ایفا می‌کنند.

شهرهای زیبا یکی از ویژگی‌های جذاب کشور آلمان است و برای افرادی که از خارج از اتحادیه اروپا به این کشور سفر می‌کنند، تجربه‌ای شگفت‌انگیز به شمار می‌آید. آلمان دارای میراث حیرت‌انگیزی از قلعه‌هاست که در سرتاسر این کشور وجود دارند. سکونتگاه پادشاهان و امپراتوراهای گذشته، امروزه بخش ارزشمندی از تاریخ آلمان هستند که به صورت‌های مختلفی از قبیل اشیاء فرهنگی، موزه و ساختمان‌هایی با معماری خاص، هزاران بازدیدکننده را از سراسر جهان به سوی این کشور روانه می‌کند.

بیایید با تعدادی سوال، به چگونگی زندگی دانشجویی در آلمان به عنوان دانشجوی بین‌المللی بپردازیم:

1. آب‌وهوای آلمان چگونه است؟

آب و هوای آلمان

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، احتمالا خوشحال می‌شوید اگر بدانید آلمان آب‌وهوای خیلی خوبی دارد. البته شاید «خیلی خوب» برداشت شخصی باشد، ولی به طور کلی آلمان به عنوان کشوری با چهارفصل در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، اگر تصمیم دارید برای زندگی دانشجویی در آلمان کل سال را در این کشور بمانید، به همه انواع لباس‌های متناسب با فصول مختلف نیاز دارید. به طور کلی، در آلمان تابستان‌ها گرم، زمستان‌ها سرد (با دمایی در حد انجماد) است و بهار و پاییز، غالبا تعادل خوبی بین این دو فصل سرد و گرم ایجاد کرده اند.

در طول تابستان، که دما تا 30 درجه سلسیوس نیز بالا می‌رود، آلمان مناطق خوبی با هوای معتدل برای فرار از گرما دارد، مانند دریاچه‌ها و سواحل. آب‌وهوا در آلمان متغیر و گاهی غیر قابل پیش‌بینی است. ولی اطمینان داشته باشید که در طول سفر تحصیلی خود به این کشور، از هر چهار فصل در طول سال لذت ببرید. بنابراین، فراموش نکنید کلاه، دستکش، شالگردن و لباس گرم و نیز تی‌شرت، عینک آفتابی و لباس شنا همراه با خود بیاورید.

2. آیا می‌توانم هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را تامین کنم؟

بر طبق برآوردهای سال 2023، شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی، برای تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان و برآورده‌ساختن نیازهای اولیه‌تان به 934 یورو در ماه احتیاج دارید. اگر برای ورود به آلمان به ویزا نیاز دارید، باید برای دریافت ویزا، اثبات تمکن مالی آلمان ارائه دهید. به طور کلی، دانشجویان بین‌المللی از طریق کارهای پاره‌وقت در طول تحصیل، می‌توانند درآمد بیشتری برای مدیریت مالی زندگی خود در این کشور داشته باشند.

شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی اجازه دارید 120 روز کامل یا 240 روز نیمه‌وقت در طول سال کار کنید. معمولا، این کارهای پاره‌وقت شامل دستیار آموزشی یا تحقیقاتی در دانشگاه، معلم زبان، کارمند پشتیبانی/ گارسون در کافی‌شاپ و غیره، یا دستیار تولیدات صنعتی و … می‌شود. با اینکه دانشجویان از طریق کار پاره‌وقت می‌توانند پول بیشتری کسب کنند و در مورد فرهنگ و سبک زندگی کشور آلمان اطلاعاتی خوبی به دست آورند، ولی ممکن است گاهی مستاصل شوند، به خصوص با شروع ترم تحصیلی که شرایط کمی سخت‌تر می‌شود.

دانشجویان از طریق کار پاره‌وقت می‌توانند حدودا 450 یورو در ماه کسب کنند و دستمزدها بین 5 تا 15 یورو در ساعت متغیر است. معمولا، دستمزدها در شهرهای بزرگ بالاتر است، ولی هزینه‌های زندگی نیز در این شهرها بیشتر است. در مجموع، یکی از بزرگترین دغدغه‌های مالی دانشجویان در آلمان اجاره خانه است. با این حال، بیشتر دانشجویان تمایل دارند که به صورت مشترک، در خوابگاه‌های دانشجویی یا فلت‌هایی در حومه شهر زندگی کنند و هزینه زندگی در آلمان را کاهش دهند، زیرا اجاره خانه در مرکز شهر غالبا بالاتر است.

3. سبک زندگی در آلمان چگونه است و چه تفریحاتی می‌توانم در این کشور داشته باشم؟

سبک زندگی دانشجویی در آلمان

آلمانی‌ها به نظم و وقت‌شناسی اهمیت زیادی می‌دهند. بنابراین، اگر وقت‌شناس نیستید، ممکن است در شکل‌دهی روابط دوستی با آلمانی‌ها به مشکل برخورد کنید. این کشور از فرهنگ بسیار شگفت‌آوری بهره‌مند است که بخش عمده‌ای از آن تحت تاثیر تاریخ غنی و بخشی دیگر، به دلیل کشورهای همجوار با آن است. مردم کشور آلمان برای سخت‌کوشی، ایده‌آل‌گرایی و دقت ارزش فراوانی قائل هستند. شاید به همین دلیل است که در برخورد اول کمی ضد اجتماعی به نظر برسند، ولی اگر آنها بیشتر بشناسید، به دوستانه‌بودن شخصیت و رفتارهای آنها بیشتر پی می‌برید. مردم آلمان با مهمان‌نوازی و صمیمانه با دانشجویان بین‌المللی رفتار می‌کنند، بنابراین در این خصوص نگرانی نداشته باشید.

به طور کلی، زندگی دانشجویی در آلمان یک تجربه اصیل و واقعی است و می‌تواند همه انتظارات شما را برآورده کند. اغلب شهرهای آلمان از زندگی شبانه بسیار فعال و تنوع گسترده‎‌ای از فعالیت‌های تفریح و سرگرمی بهره می‌برند. شهرهای بزرگ‌تر مانند مونیخ و برلین مکان‌های دیدنی زیادی دارند ولی جذابیت شهرهای کوچک را نیز نباید نادیده گرفت. کشور آلمان، با شهرهای دانشجویی فراوان، فعالیت‌های فوق برنامه متنوع و فستیوال‌هایش مکانی ایده‌آل برای ایجاد تعادل بین زندگی اجتماعی و تحصیلی است.

زبان رسمی این کشور آلمانی است و بیش از 95 درصد از جمعیت این کشور، آلمانی را زبان اول خود می‌دانند. با اینکه افراد زیادی، بخصوص در شهرهای بزرگ، می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند ولی اگر بتوانید کمی به زبان آلمانی صحبت کنید، قطعا در طول اقامت خود در این کشور، زندگی راحت‌تری دارید.

تعامل با افراد محلی به شما کمک می‌کند مهارت‌های زبان آلمانی خود را توسعه دهید و پرسیدن آدرس و مسیر به زبانی که اکثریت افراد آنرا متوجه شوند، اطمینان و امنیت بیشتری دارد. ولی حتی اگر نمی‌توانید آلمانی صحبت کنید نیز جای نگرانی نیست. چون آلمانی‌ها به زندگی با خارجی‌ها خو گرفته اند. بنابراین، در برقراری ارتباط با آنها به مشکل بر نمی‌خورید.

4. آیا می‌توانم از مزایای بیمه سلامت آلمان استفاده کنم؟

بیمه سلامت برای زندگی دانشجویی در آلمان

اگر قصد اقامت یا ورود به کشور آلمان را دارید، باید بیمه سلامت داشته باشید. زیرا داشتن بیمه سلامت در این کشور برای همه افراد اجباری است. مردم آلمان اهمیت زیادی به بیمه سلامت می‌دهند و سیستم بیمه درمان در این کشور، یکی از بهترین‌های جهان به شمار می‌آید.

هزینه بیمه معمولا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مالی مربوط به زندگی دانشجویی در آلمان است. ولی لازم است بدانید که بیمه سلامت برای دانشجویان در آلمان غالبا مقرون‌به‌صرفه است و بر حسب نوع بیمه انتخابی (دولتی یا خصوصی) مزایای بی‌شماری در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال، همیشه پیش از خریداری بیمه سلامت در مورد مزایای و موارد پوشش‌دهی تحقیق کنید، زیرا بعضی از طرح‌های بیمه همه هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهند.

5. بهترین بخش تحصیل و زندگی دانشجویی در آلمان چیست؟

بهترین نکته در مورد زندگی دانشجویی در آلمان این است که با افرادی از سراسر دنیا ملاقات می‌کنید، با فرهنگ‌های گوناگون آشنا می‌شوید و روابط دوستی خوبی تشکیل می‌دهید. دانشجویان در سراسر دنیا، آلمان را به عنوان یکی از مقصدهای مناسب برای مهاجرت تحصیلی در نظر دارند. این کشور یک پکیج کامل از مزایا و منافع در اختیار شما قرار می‌دهد. نه تنها می‌توانید از آموزش باکیفیت و مدرک‌های تحصیلی بسیار معتبر از برترین دانشگاه‌های آلمان برای پیشرفت در بازار کار جهانی بهره‌مند شوید، بلکه فرصت لذت از زیبایی‌های کشور آلمان را نیز به دست می‌آورید.

6. چالش‌برانگیزترین نکته در مورد تحصیل و زندگی دانشجویی در آلمان چیست؟

در ابتدا و پیش از آنکه به شرایط جدیدتان عادت کنید، همه چیز ممکن است چالشی به نظر برسد. پس از خوگرفتن به تحصیل و زندگی در کشور آلمان، متوجه می‌شوید که چیزی برای نگرانی وجود ندارد. در اینجا، از ایجاد روابط دوستی و یادگرفتن چیزهای جدید لذت می‌برید. البته، ممکن است چیزهایی مانند پرداخت اجاره، ایجاد تعادل و هماهنگی بین تحصیل و کار، یا سروسامان دادن به زندگی دانشجویی در آلمان، سخت‌ترین چالش‌هایی باشد که باید بر آنها غلبه کنید.

با این وجود، مطمئن باشید که دانشجویان بین‌المللی زیادی پیش از شما این کار را انجام داده اند و پس از ورود به این کشور، دانشجویان زیادی را می‌بینید که در موقعیتی دقیقا مشابه وضعیت شما هستند و در حال مواجهه با چالش‌های زندگی دانشجویی در آلمان هستند.

7. هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

در جدول زیر هزینه‌های زندگی را در شهرهای گران‌تر آلمان بررسی کردیم:

 

شهر مونیخ برلین هامبورگ فرانکفورت
اجاره 1398 یورو 1317 یورو 996 یورو 1156 یورو
500 گرم نان 2.23 یورو 1.94 یورو 2.02 یورو 1.91 یورو
یک وعده غذای رستوران 15 یورو 12 یورو 15 یورو 14.50 یورو
یک لیتر شیر 1.24 یورو 1.24 یورو 1.23 یورو 1.16 یورو
12 عدد تخم مرغ 3.23 یورو 3.27 یورو 3.41 یورو 3.22 یورو
یک کیلوگرم برنج 2.60 یورو 2.80 یورو 2.68 یورو 2.42 یورو
یک کیلوگرم گوجه فرنگی 2.61 یورو 2.95 یورو 2.71 یورو 2.21 یورو
یک کیلوگرم سیب زمینی 1.81 یورو 1.64 یورو 1.69 یورو 1.42 یورو
یک کیلومتر تاکسی 2.27 یورو 2 یورو 2.50 یورو 2 یورو

با توجه به جدول بالا، بیشترین میزان هزینه برای اجاره خانه در آلمان است. به طور میانگین هزینه اجاره خانه در آلمان حدودا 827 یورو بوده و پایین‌ترین هزینه اجاره برای شهر آخن به مبلغ 567 یورو و بالاترین مبلغ اجاره در شهر مونیخ 1398 یورو خواهد بود.

همچنین برای تردد در شهر هزینه حمل و نقل عمومی در آلمان برای یک بلیت تک‌سفره 3 یورو، و در صورت داشتن کارت ماهانه تردد بدون محدودیت، مبلغ 60 یورو خواهد بود.

از سایر هزینه‌های زندگی در آلمان، می‌توان به هزینه آب و برق و گاز اشاره کرد که برای یک واحد 85 متری، به‌طور میانگین مبلغی حدود 273 یورو خواهد بود. این مبلغ بر اساس متراژ آپارتمان و شهر محل زندگی و میزان مصرف هر فرد متفاوت بوده و بین بازه 170 تا 425 یورو می‌تواند متغیر باشد.

یکی دیگر از هزینه‌های مهم، هزینه خط موبایل و اینترنت است که بر اساس شرکت تامین‌کننده این خدمات می‌تواند متفاوت باشد. برای هزینه خط موبایل، این بازه بین 12 تا 40 یورو و برای اینترنت، 30 تا 48 یورو است.

3.7/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. سوگل پریشانی 27 اردیبهشت 1403

  سلام.وقتتون بخیر هزینه زندگی برای یک سال یه دانشجو توی آلمان چطوریه؟ لطف میکنید حدود خرج رو مبلغ بگید؟ خیلی خیلی ممنون میشم

  پاسخ دادن
   موسسه سامان اِستادی 29 اردیبهشت 1403

   سلام روز بخیر. هزینه زندگی دانشجویی طبق برآورد سفارت آلمان حدودا 11.400 یورو در ساله. موفق باشید.

   پاسخ دادن

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study