logo

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان

9 خرداد 1401

اگر به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی قصد تحصیل در کشور انگلستان را دارید، باید از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور به خوبی آگاه باشید تا بتوانید برنامه‌ریزی مالی صحیح و دقیقی برای اقامت و تحصیل در این کشور اروپایی انجام دهید.

تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان در مقایسه با سایر کشورها هزینه کمتری دارد. با توجه به اینکه طول دوره‌های دانشگاهی در موسسات آموزش عالی انگلیس در مقایسه با دانشگاه‌های سایر کشورها کمتر است، دانشجویان می‌توانند با پرداخت هزینه کمتر، مدرک‌های معتبر و بین‌المللی دریافت کند.

شهریه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های مقطع کارشناسی دانشگاه‌های انگلیس، متناسب با رشته و مقطع تحصیلی تا میزان قابل توجهی، بین 10 هزار تا 38 هزار پوند متغیر است. در همه مقاطع، تحصیل در رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی کمترین شهریه را دارند، در حالیکه رشته‌های تحصیلی آزمایشگاهی و بالینی، مانند رشته پزشکی، بیشترین هزینه را در بر دارند.

با در نظرگرفتن شهریه دانشگاه‌های انگلستان در کنار هزینه زندگی دانشجویی در این کشور، شاید در ابتدا همه چیز کمی ترسناک به نظر برسد. ولی به خاطر داشته باشید که اغلب دانشگاه‌های انگلستان، دوره‌های تحصیلی کوتاه‌تری در مقاطع گوناگون ارائه می‌دهند. مثلا تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های انگلیس، به طور میانگین 3 سال (یک سال کمتر از سایر دانشگاه‌ها) و تحصیل در مقطع کارشناسی 1 سال (به جای 2 سال) به طول می‌انجامد. بنابراین یک سال در هزینه‌های تحصیل و زندگی شما صرفه‌جویی می‌شود.

در این مقاله، نگاه دقیق‌تری به جزئیات هزینه تحصیل در انگلستان و هزینه زندگی دانشجویی در این کشور اروپایی می‌پردازیم.

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان

زندگی به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در انگلیس چندان کم‌هزینه نیست. ولی مجموع سرمایه مورد نیاز برای زندگی در این کشور، تا حد زیادی به محل زندگی شما در انگلستان بستگی دارد. در شهرهای بزرگی مانند لندن، میانگین هزینه زندگی تا بیش از 1500 پوند در ماه بالا می‌رود، در صورتی که برای زندگی در شهرهای کوچک‌تر، ماهانه به 700 تا 1200 پوند نیاز دارید.

در حال حاضر، برای دریافت ویزای دانشجویی انگلستان باید نشان دهید که به سرمایه مورد نیاز برای یک سال زندگی و تحصیل در این کشور (شامل هزینه اسکان در شهر مورد نظر و شهریه تحصیل در رشته و دانشگاه انتخابی) دسترسی دارید.

پس از ورود به انگلیس و آغاز تحصیل در این کشور، می‌توانید از روش‌های برای کاهش هزینه زندگی خود استفاده کنید. یکی از این روش‌ها، استفاده از تخفیف‌های است که شامل حال همه دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان می‌شود. مثلا در شهر لندن می‌توانید با بهره‌مندی از مزایای کارت +18 Student Oyster photocard، تا 30 درصد مشمول تخفیف در هزینه‌های جابجایی با کارت سفر یا بلیت‌های فصلی اتوبوس/تراموا شوید. دانشجویان سراسر انگلستان، می‌توانند برای کارت NUS Extra Card نیز درخواست دهند و از تخفیف‌های متنوعی برخوردار شوند.

یکی دیگر از روش‌های کاهش هزینه زندگی در انگلستان، سکونت در شهرهایی است که هزینه زندگی در آنها پایین است. بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده، در حال حاضر شهر کاردیف (Cardiff) پایتخت ولز، مقرون‌به‌صرفه‌ترین شهر دانشجویی در بریتانیا است. شهرهای ابردین (Aberdeen) در اسکاتلند و دورام (Durham) در شمال شرق انگلستان در جایگاه‌های بعدی فهرست ارزان‌ترین شهرهای دانشجویی انگلستان قرار دارند.

هزینه اسکان دانشجویی

بیشتر دانشجویان بین‌المللی در سال اول تحصیل خود در دانشگاه‌های انگلیس، در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند و بنابراین، هزینه تحصیل در انگلستان در سال اول مقرون‌به‌صرفه‌تر است. در سال‌های بعدی، اغلب دانشجویان بین‌المللی از گزینه‌های شخصی‌تری برای سکونت اجاره می‌کنند.

بیشتر دانشگاه‌های انگلستان، خوابگاه‌هایی با امکان تهیه غذا توسط دانشجو یا استفاده از غذای دانشگاه را در اختیار ساکنین قرار می‌دهند. هزینه غذا در مبلغ اجاره دانشجویانی متقاضی استفاده از گزینه خوابگاه با وعده غذایی دانشگاه گنجانده می‌شود.

بزرگترین تفاوت در هزینه زندگی در لندن در مقایسه با سایر شهرهای انگلیس، به مبلغ اجاره خانه مربوط می‌شود. به عنوان مثال، هزینه سکونت برای تحصیل در کالج UCL لندن، در هر سال تحصیلی (شامل 9 ماه/39 هفته) برابر با 8073 پوند استرلینگ بوده است. با این حال، می‌توان گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری مانند خوابگاه‌های دانشگاه یا اجاره یک فلت مشترک با چندنفر را در نظر گرفت و هزینه تحصیل در انگلستان و زندگی دانشجویی در این کشور را، تا میزان قابل توجهی کاهش داد.

یک پژوهش در سال 2017 نشان داد که دانشجویان معمولا به طور میانگین 125 پوند در هفته برای اجاره محل زندگی خود در کشور انگلستان پرداخت می‌کنند. اما این رقم در مناطق گوناگون کشور انگلستان، تفاوت‌های چشمگیری دارد: دانشجویان ایرلند شمالی حدودا 91 پوند در هفته برای محل سکونت پرداخت می‌کنند که دقیقا نصف هزینه اسکان دانشجویان در شهر لندن است (182 پوند در هفته). در صورتی که هزینه قبض‌ها در مبلغ اجاره گنجانده نشده باشد، حدودا 70 پوند استرلینگ به مبلغ ماهانه اجاره افزوده می‌شود.

سایر هزینه‌های رایج زندگی در انگلستان

  • خرید هفتگی غذا حدودا 30 پوند، یک وعده غذایی در کافه/ رستوران تقریبا 12 پوند
  • کتاب و سایر مواد آموزشی، متناسب با رشته تحصیلی حدودا 30 پوند در ماه
  • قبض موبایل حداقل 15 پوند در ماه
  • عضویت در باشگاه بدنسازی (بدون درنظرگرفتن تخفیف دانشجویی) حدودا 32 پوند در ماه
  • خریداری لایسنس تلویزیون برای تماشای تلویزیون، سالانه 147 پوند، بلیت سینما، حدودا 10 پوند
  • هزینه پوشاک، 35 تا 55 پوند در ماه، متناسب با سبک زندگی فرد

هزینه تحصیل در انگلستان – دانشجویان

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان

در کشور انگلستان، دو سطح از شهریه در دانشگاه‌های دولتی تعریف شده است: شهریه تحصیل دانشجویان بومی و شهریه تحصیل دانشجویان بین‌المللی.

هزینه تحصیل دانشجویان بومی در انگلستان

موسسات آموزش عالی انگلیس، شهریه‌ای حدودا 9.250 پوند در سال را برای تحصیل دانشجویان بومی در رشته‌های کارشناسی در نظر گرفته اند. در کشور ولز، این مبلغ حداکثر 9000 پوند است. جالب است بدانید دانشجویان شهروند ایرلند شمالی، برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، سالانه فقط 4.160 پوند پرداخت می‌کنند. هزینه تحصیل دانشجویان سایر کشورهای بریتانیا، در دانشگاه‌های ایرلند شمالی 8250 پوند برآورد می‌شود.

شهریه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های انگلستان، متغیر است و تا حد زیادی به دانشگاه و رشته تحصیلی بستگی دارد. دانشجویان بومی انگلیس، همچنین می‌توانند از فاندهای متعددی که توسط سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و موسسات مختلف ارائه می‌شود، استفاده کنند.

هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در انگلستان

شهریه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های انگلستان بین 15000 تا 40000 پوند بوده است. هزینه تحصیل در انگلستان در سطح تحصیلات تکمیلی، برای رشته‌های غیر آزمایشگاهی در حدود 1000 تا 35000 پوند در نظر گرفته شده است. در رشته‌های آزمایشگاهی و کلینیکی، این مبلغ از 15000 تا 60000 پوند متغیر است.

هزینه تحصیل در انگلستان – دانشگاه‌ها

تحصیل در دانشگاه های انگلستان

هزینه تحصیل در انگلستان متناسب با نوع دانشگاه انتخابی متغیر است. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در کشور انگلستان، دارای تاییدیه و مجوز برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی هستند و با اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از این موسسات آموزشی و دریافت ویزای دانشجویی انگلستان، می‌توانید مسیر رشد شخصی و شغلی خود را به سوی آینده‌ای درخشان هموار کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی انگلستان

در دانشگاه‌های دولتی گوناگون در کشور انگلستان، شهریه تحصیل می‌تواند تفاوت‌های قابل توجهی داشته باشد. شهریه تحصیل دانشجویان بومی معمولا بین 5500 تا 10200 پوند در هر سال تحصیلی است که به دانشگاه، نوع رشته تحصیلی و طول دوره تحصیل بستگی دارد.

دانشجویان بین المللی معمولا حدود 3000 تا 8000 پوند بیشتر از دانشجویان بومی شهریه پرداخت می‌کنند. در بعضی موارد، این مبلغ ممکن است تا 2 یا 3 برابر بالاتر از شهریه دانشجویان بومی باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی انگلستان

با اینکه ممکن است شهریه تحصیل در بعضی رشته در دانشگاه‌های خصوصی انگلیس با دانشگاه دولتی این کشور تقریبا برابر باشد، ولی واقعیت آن است که تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خصوصی پرهزینه‌تر است. به علاوه، این موسسات غالبا تفاوتی بین دانشجویان اتحادیه اروپا و شهروندان سایر کشورها قائل نمی‌شوند.

شهریه تحصیل در موسسات آموزش عالی خصوصی انگلستان، بین 5000 تا بیش از 35000 پوند در سال هزینه در بر دارد. در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، رشته‌هایی مانند بیزنس و پزشکی گران‌ترین رشته‌ها هستند.

بورسیه‌های تحصیلی و فاندهای دانشجویی در کشور انگلستان

بورسیه تحصیل در انگلستان

در کشور انگلستان، دانشجویان بومی (انگلستان و اتحادیه اروپا) می‌توانند برای دریافت وام، گرنت و سایر انواع فاند برای پوشش شهریه تحصیل در انگلیس اقدام کنند، این مبلغ در مناطق مختلف انگلستان متفاوت است.

معمولا وام‌های دانشجویی که به دانشجویان بومی تعلق می‌گیرد، کل شهریه تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان را پوشش می‌دهد، ولی برای تامین هزینه‌های زندگی در این کشور به وام دیگری نیاز است. در سال تحصیلی 18-2017 بیشترین مبلغ وام دانشجویی برای تامین هزینه‌های زندگی در انگلیس، 11002 پوند برای دانشجویان ساکن لندن و 8430 پوند برای دانشجویان سایر شهرها بود.

تعداد زیادی از بورسیه‌های تحصیلی برای تحصیل در انگلستان توسط دولت، دانشگاه‌ها، سازمان‌های مستقل و سازمان‌های خیریه گوناگون ارائه می‌شود.

مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلی و اسکالرشیپ‌هایی که در انگلیس به دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود عبارتند از:

  • بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌های تحصیلی Chevening – اسکالرشیپ‌های دولتی انگلستان به دانشجویان مستعدی تعلق می‌گیرد که پتانسیل‌های ویژه‌ای از خود به نمایش می‌گذارند. این بورسیه‌های تحصیلی برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های مورد تایید و معتبر انگلستان اختصاص یافته است.
  • بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌های تحصیلی Marshall – بورسیه تحصیلی مخصوص دانشجویان شاخص ایالات متحده که متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان هستند.
  • کمک‌هزینه و بورسیه تحصیلی Commonwealth – اسکالرشیپ انگلستان برای شهروندان سایر کشورهای مشترک‌المنافع

اسکالرشیپ‌ها و بورسیه‌های تحصیلی انگلستان در مقطع تحصیلات تکمیلی، غالبا از تنوع و تعداد بیشتری برخوردار است و تاثیر زیادی روی کاهش هزینه تحصیل در انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی دارد.

5/5 - (5 امتیاز)
بدون برچسب

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study