logo

دوره آموزشی A-level انگلستان

11 خرداد 1401

سیستم آموزش و قوانین مربوط به آن در بخش‌های مختلف کشور انگلستان (انگلیس، ولز، اسکاتلند، ایرلند شمالی) اندکی با هم تفاوت دارد. بر اساس سیستم آموزشی مدارس انگلیس، سن آموزش اجباری در مدرسه، 5 تا 16 سالگی است. از این رو، تحصیل در دبستان و دبیرستان‌های انگلستان برای همه دانش‌آموزان این گروه سنی اجباری است.

کودکان در سن 5 سالگی، وارد سطحی از مدرسه ابتدایی می‌شوند که Reception نام دارد. در واقع دانش‌آموزان، از سن 5 تا 7 سالگی، در سال‌های اول و دوم سیستم آموزشی انگلستان به تحصیل می‌پردازند. از سن 7 سالگی، کودکان وارد دبستان می‌شوند و تا 11 سالگی در سال‌های 3 تا 6 مدرسه، به تحصیل می‌پردازند.

در مدرسه متوسطه یا دبیرستان، دانش‌آموزان 11 تا 16 ساله تحصیل خود را در سال‌های 7 تا 11 سیستم آموزشی انگلستان، ادامه می‌دهند.

نوجوانان در سنین 16 تا 18 سالگی، می‌توانند تحصیل در مدرسه را ادامه دهند؛ در برنامه‌های آموزش حرفه‌ای یا کارورزی شرکت کنند؛ یا 20 ساعت در هفته به کار یا فعالیت‌های داوطلبانه بپردازند و به طور همزمان، در دوره‌های پاره‌وقت آموزشی شرکت کنند.

تحصیل در مدارس دولتی انگلستان، بدون شهریه و کاملا رایگان است. اما در مدارس خصوصی، دانش‌آموزان ملزم به پرداخت شهریه هستند. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی انگلستان با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارد و غالبا، هزینه لباس فرم و سفرهای مدرسه در این مبلغ گنجانده نشده است.

به طور کلی در مدارس خصوصی و دولتی انگلستان، دانش‌آموزان مطابق با سیستم‌های آموزشی معتبری آموزش می‌بیند. در دبیرستان‌های انگلستان، دانش‌آموزان تحصیل را بر اساس دوره آموزشی GCSE شروع می‎کنند که بر روی موضوعات اصلی مانند انگلیسی، ریاضی و علوم تمرکز دارد. پس از آن، در 16 سالگی، می‌توانند مسیر تحصیلی خود را در مدارس یا کالج‌های Sixth-form ادامه دهند و در پایان، با کسب نمرات قابل قبول در آزمون‌های A-level مسیر ورود خود به دانشگاه را دنبال کنند.

در این مقاله، به معرفی دوره آموزشی A-level می‌پردازیم و جزئیات و اطلاعات مربوط به سایر سیستم‌های آموزشی مورد استفاده در مدارس و دبیرستان‌های انگلستان (GCSE، IB، National Curriculum، BTEC و …) را در مقاله‌های بعدی شرح می‌دهیم.

دوره آموزشی A-level چیست؟

سیستم آموزشی A-level چیست؟

A-level (یا Advanced Level qualifications) یک دوره آموزشی مبتنی بر موضوعات درسی متنوع برای دانش‌آموزان بالای 16 سال در کشور انگلستان است. دانش‌آموزان باید موضوعات درسی دوره آموزشی A-level را در طول دو سال تحصیل کنند، که در پایان منجر به کسب صلاحیت لازم برای ورود به موسسات آموزش عالی در انگلستان و بسیاری از کشورهای دیگر جهان می‌شود. شرط ورود در بیشتر موسسات آموزش عالی، تحصیل در حداقل سه موضوع درسی است.

در مرحله کلیدی 5 (KS5) دانش‌آموزان وارد سطح Sixth-form می‌شوند و بر اساس دو دوره آموزشی AS در سال اول یا سال 12 تحصیل (16 تا 17 سالگی) و A-level در سطح دوم یا سال 13 تحصیل (17 تا 18 سالگی)، به تحصیل در موضوعات دلخواه خود می‌پردازند. دانش‌آموزان معمولا با تحصیل در 3 تا 4 موضوع درسی، و کسب نمرات قابل قبول در آزمون‌های دوره A-level مربوطه، شرایط لازم برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان را کسب می‌کنند.

با اینکه A-level یک دوره آموزشی در مدارس انگلستان است، ولی مدارس زیادی در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. به علاوه، بیشتر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، A-level را یک پیش‌نیاز مناسب برای ورود در نظر می‌گیرند.

ممکن است با دوره AS-level هم آشنایی داشته باشید. بعد از اصلاحات انجام‌شده بین سال‌های 2016 تا 2018 میلادی، AS-level به عنوان سیستم آموزشی مجزا در نظر گرفته می‌شود. علیرغم آنکه AS-level معادل تحصیل در سال اول دوره دو ساله A-level است، ولی بیشتر دانشگاه‌ها AS-level را به عنوان یک شرط کافی برای ورود در نظر نمی‌گیرند.

چرا باید دوره آموزشی A-level را برای تحصیل در دبیرستان انتخاب کنیم؟

دوره آموزشی A-level گزینه بسیار مناسبی برای آن دسته از دانش‌آموزان است که می‌دانند در کدام موضوعات درسی، توانمندی بیشتری دارد. یا، به عبارت دیگر، دانش‌آموزانی که دارای نقاط قوت در یک موضوع خاص هستند. مثلا، دانش‌آموزی که در درس ریاضی قوی است ولی در ادبیات انگلیسی دارای ضعف است، از مزایای تمرکز بر روی ریاضیات و صرف نظر از انگلیسی بهره‌مند می‌شود. تمرکز بر روی موضوعات درسی خاص، در سیستم آموزشی IB که دارای موضوعات آموزشی گسترده‌تری است، امکان‌پذیر نیست.

اهمیت آزمون نهایی کتبی بدین معناست که A-level برای دانش‌آموزانی که در آزمون‌های کتبی نقاط قوت بیشتری دارند، مناسب است. دوره آموزشی A-level برای دانش‌آموزانی مناسب‌تر است که می‌توانند در امتحان‌های زمان‌دار عملکرد بهتری داشته باشند.

از همه مهم‌تر، دانش‌آموزان در این دوره آموزشی برای هر یک از موضوعات درسی که نمره قبولی کسب کنند، یک مدرک جداگانه دریافت می‌کنند. در سیستم آموزشی IB، یک مدرک کلی برای دانش‌آموز صادر می‌شود.

عبارت linear A-level به چه معناست؟

ممکن است دیده باشید که دوره آموزشی A-level را با عنوان Linear توصیف می‌کنند. این عبارت برای توضیح این واقعیت استفاده می‌شود که نمرات دوره A-level با توجه به نتایج کسب‌شده دانش آموز در پایان سال 13 تحصیل در مدارس انگلستان، تعیین می‌شود.

امروزه، تقریبا همه دوره‌های A-level به صورت linear هستند ولی تا سال 2015، دانش‌آموزان برای تعیین نمره نهایی‌شان، باید در آزمون‌های مستمر شرکت می‌کردند.

AS-level چیست؟

سیستم آموزشی AS-level انگلستان

AS-level به سال اول یک دوره کامل A-level گفته می‌شود.

دانش‌آموزان می‌توانند جدا از موضوعات درسی ارائه‌شده در یک دوره تحصیلی کامل A-level، به مدت یک سال در یک موضوع آموزش ببینند و مدرک AS-level مربوطه را کسب کنند. بیشتر دانش آموزانی که تصمیم می‌گیرند یک AS-level اضافه کسب کنند، این کار را در سال اول تحصیل خود در دوره آموزشی A-level انجام می‌دهند. در این صورت می‌توانند در سال دوم تحصیل خود، به طور کامل بر روی A-level تمرکز داشته باشند.

اگر دانش‌آموز تصمیم بگیرد موضوع درسی انتخابی دوره AS-level خود را در سال دوم نیز (A2) ادامه دهد، آن موضوع درسی را به عنوان یکی از دروس دوره کامل A-level دنبال می‌کند.

با اینکه دانش‌آموزان در پایان سال AS، در آزمون‌های مربوط به همه موضوعات آموزشی AS-level شرکت می‌کنند، ولی نمرات آنها به نمره نهایی دوره A-level درج نمی‌شود.

برای موضوعاتی که در سال بعد ادامه می‌دهید: با اینکه نمرات دوره AS-level شما مهم هستند، ولی در نمرات نهایی دوره A-level سال بعد در نظر گرفته نمی‌شوند. بلکه باید در آزمون نهایی A-level آن موضوعات نیز شرکت کنید.

در موضوعاتی از آنها صرف نظر می‌کنید: این نمرات در نمره مدرک AS-level دانش‌آموز تاثیرگذار هستند.

توجه کنید که نکات ذکرشده در بالا تنها در مورد مدارس انگلیس صدق می‌کنند. در کشورهای ولز و ایرلند شمالی، نمرات AS-level را می‌توان (تا 40 درصد) در نمره نهایی دوره آموزشی A-level منظور گردد.

دوره آموزشی A-level چه سازوکاری دارد؟

 • سال AS دانش‌آموز (سال 12)

در این سال، دانش‌آموزان معمولا سه یا چهار موضوع درسی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

دانش‌آموزان می‌توانند بر اساس اهداف تحصیلی خود، موضوعات بیشتری را انتخاب کنند. مثلا، اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر (مانند دانشگاه آکسفورد یا دانشگاه کمبریج) یا رشته‌های رقابتی (مانند پزشکی، حقوق و …) داشته باشند. پیش‌نیاز A-level ورود به بیشتر دانشگاه‌ها، به کسب نمرات قابل قبول در سه موضوع مربوط می‌شود.

در پایان سال تحصیلی، دانش‌آموزان در همه موضوعات درسی امتحان می‌دهند. ارتباط نتایج کسب‌شده به موضوعاتی که در سال دوم A2 ادامه می‌دهند یا از آن صرف نظر می‌کنند، بستگی دارد. نمره به دست‌آمده در موضوعات درسی که در سال دوم ادامه پیدا نمی‌کنند، در تعیین نمره AS-level تاثیر دارند. در مواردی که یک موضوع تحصیلی در سال دوم نیز ادامه پیدا کند، نمره آن در AS تاثیری بر روی نمره نهایی دوره A-level ندارد، ولی می‌تواند بر روی پیش‌بینی‌ها در مورد نمرات تاثیرگذار باشد.

نمراتی که دانش‌آموز در AS-level کسب می‌کند، در فرآیند درخواست UCAS، همراه با نمرات مورد انتظار آزمون A-level، تاثیر دارد.

 • سال A2 دانش‌آموز (سال 13)

دانش‌آموز در این سال، تحصیل خود را در موضوعات باقیمانده برای تکمیل دوره کامل دوره آموزشی A-level خود، ادامه می‌دهد.

در پایان سال 13 تحصیل، همه امتحان‌های مهم بر روی نمره نهایی دوره A-level تاثیر دارند. این آزمون‌ها، آموخته‌های هر دو سال تحصیل در این مقطع را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهند.

بر اساس پیشنهادهایی که دانش‌آموز دریافت می‌کند، نمرات دوره A-level می‌تواند منجر به مسیرهای مختلفی شود: ورود مستقیم به دانشگاه، استفاده از سیستم Clearing (مشابه مرحله «تکمیل ظرفیت» در دانشگاه‌های ایران) یا طی‌کردن مسیری کاملا متفاوت.

اگر دانش‌آموز در سال اول تحصیل خود، دوره AS-level را نگذرانده باشند یا لازم باشد امتیازهای UCAS خود در هنگام اپلای برای دانشگاه را افزایش دهد، می‌تواند در این سال تحصیلی، یک موضوع AS-level دیگر را نیز بگذراند. لازم به ذکر است که تحصیل در این موضوع اضافی باید همزمان با سه موضوع درسی A-level باشد.

چه تفاوتی بین AS و A2 وجود دارد؟

دوره AS-level به طور کلی نصف دوره A-level است – این دوره‌ها یک دانش گسترده و دید کلی در مورد یک موضوع درسی به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند و تمرکز زیادی بر روی جزئیات ندارند. تا سال‌های گذشته، AS-level در نمره نهایی A-level تاثیرگذار بود. دانش‌آموزان در پایان سال 12، AS-level و در پایان سال 13، مدرک A2 (دوره کامل A-level) را کسب می‌کردند. اما در این فرآیند تغییراتی ایجاد شده است. از سال 2015 (و 2017-2016 در بعضی موضوعات)، AS-level دوره‌های مستقلی در نظر گرفته می‌شوند و نه به عنوان بخشی از دوره آموزشی A-level؛ بلکه یک دوره مجزا در کنار A-level تلقی می‌گردند.

این بدین معناست که نمرات کسب‌شده در AS-level، به عنوان بخشی از نمره نهایی A-level در نظر گرفته نمی‌شود. بنابراین، دانش‌آموزان در پایان سال اول تحصیل، فقط در آزمون مربوط به AS شرکت می‌کنند و در پایان دوره دوساله خود، باید در آزمون‌های A-level شرکت کنند.

شرایط ورود به دوره آموزشی A-level

در بیشتر موارد، دانش‌آموزان برای تحصیل در دوره آموزشی A-level باید در دروس GCSE حداقل 5 نمره A*-C کسب کرده باشند. دانش‌آموزان در بعضی موارد، باید یک نمره B یا بالاتر در یک موضوع خاص GCSE داشته باشند تا بتوانند در آن موضوع، در AS یا A-level به تحصیل ادامه دهند.

بعضی از مدارس یا کالج های FE (کالج‌هایی که دوره‌های پیش از ورود به دانشگاه را برگزار می‌کنند و با کالج‌های آموزش عالی یا HE تفاوت دارند)، لازم است که دانش آموزان نمره GCSE در سطح C یا بالاتر، در درس‌های انگلیسی و ریاضی نیز ارائه دهند.

در حال حاضر، امکان تحصیل در حدودا 80 موضوع درسی در AS و A-level وجود دارد. دانش‌آموزان می‌توانند تحصیل خود را در موضوعات درسی سال 11 و 12 ادامه دهند یا موضوعات جدیدی را برای تحصیل انتخاب کنند.

بیشتر دانش‌آموزانی که در دوره آموزشی A-level تحصیل می‌کنند، در سال اول تحصیل خود در AS-level معمولا سه یا چهار موضوع درسی را انتخاب می‌کنند. در اینصورت، برای انتخاب موضوعات تحصیلی در دوره کامل A-level حق انتخاب بیشتری دارند.

در هنگام انتخاب موضوعات درسی در دوره آموزشی A-level، به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در این بخش، به شش نکته‌ای می‌پردازیم که در هنگام انتخاب موضوعات درسی برای تحصیل در دوره آموزشی A-level باید به آنها توجه کرد.

 1. برای پذیرش در بعضی از رشته‌های دانشگاهی، تحصیل در موضوعات درسی خاصی در دوره A-level ضروری است. اساسا، به این دلیل که این رشته‌ها دانش عمومی و مهارت‌هایی را پوشش می‌دهند که در آینده به آنها نیاز پیدا می‌کنید. مثلا اگر قصد تحصیل در رشته پزشکی را داشته باشید، غالبا باید دروس شیمی و زیست‌شناسی را در A-level انتخاب کنید.
 2. بعضی از دروس و موضوعات A-level، می‌توانند گزینه‌های بیشتری در آینده در اختیار شما قرار دهند. به این موضوعات «Facilitating Subjects» گفته می‌شود و شامل دروسی مانند ریاضی، انگلیسی، علوم و … می‌شود. این موضوعات مناسب افرادی است که هنوز در مورد رشته دانشگاهی خود تصمیم قطعی نگرفته اند.
 3. موضوعات درسی در دوره A-level در مقایسه با GCSE سخت‌تر است. ممکن است با بعضی دروس در GCSE راحت باشید اما در A-level به مشکل برخورد کنید.
 4. بعضی از دانشگاه‌ها، موضوعات درسی خاصی را در A-level ترجیح می‌دهند. بر این اساس، بعضی از موضوعات شما را برای تحصیل در رشته‌های خاص آماده‌تر می‌سازند.
 5. در مورد شرایط ورود و موضوعات درسی A-level، حتما وبسایت دانشگاه را بررسی کنید.
 6. موضوعات درسی دوره A-level را بر اساس علایق خود انتخاب کنید. کسب‌وکار، حقوق، روانشناسی و … و رشته‌هایی مانند آن، اولویت خاصی برای دروس A-level ندارند.

دانش‌آموزان در دوره آموزشی A-level چه موضوعاتی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند؟

موضوعات درسی سیستم آموزشی A-level

در A-level هیچ موضوع اجباری برای تحصیل وجود ندارد. دانش‌آموزان در انتخاب موضوعات مورد علاقه خود یا موضوعاتی که در آینده تحصیلی و شغلی آنها تاثیرگذار است، کاملا آزاد هستند. مهم‌ترین معیارهای انتخاب موضوعات درسی در دوره آموزشی A-level عبارتند از:

 1. توجه به علایق و نقاط قوت. اگر از یک موضوع درسی خوشتان می‌آید یا در آن دارای توانایی خاصی هستید، احتمال موفقیت‌تان در آن بیشتر است.
 2. آیا لازم است در موضوع خاصی تحصیل کنید/ یا نمره خاصی به دست آورید؟ اگر حرفه، شغل یا ادامه تحصیل در رشته خاصی را در نظر دارید، باید موضوعاتی را در دوره آموزشی A-level انتخاب کنید که مطابق با پیش‌نیازهای ورود در آن حرفه یا تحصیل باشد.
 3. تا چه حد می‌خواهید در رشته‌های انتخابی برای ادامه تحصیل و گزینه‌های شغلی، آزادی عمل و حق انتخاب داشته باشید؟

دانش‌آموزان معمولا در سه موضوع به تحصیل می‌پردازند. موضوعات درسی در دوره آموزشی A-level عبارتند از: زبان و ادبیات انگلیسی، ریاضی، زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی، تاریخ، جغرافیا، روان‌شناسی، اقتصاد، هنر، فناوری اطلاعات و زبان‌های خارجی مدرن مانند فرانسوی، آلمانی و اسپانیایی. موضوعات درسی ارائه‌شده در مدارس گوناگون با یکدیگر تفاوت دارند. بنابراین، لازم است پیش از اقدام برای اخذ پذیرش از یک مدرسه، از ارائه‌شده موضوعات دلخواه خود اطمینان حاصل کنید.

در کدام موسسات آموزشی می‌توان در دوره آموزشی A-level تحصیل کرد؟

دانش‌آموزان می‌توانند در مدرسه، موسسه Sixth-form یا کالج به تحصیل در دوره آموزشی A-level بپردازند. نیازی نیست الزاما در همان مدرسه‌ای که دوره GCSE را گذراندید، به تحصیل در A-level اقدام کنید.

بیشتر دانش‌آموزان دوره تمام‌وقت A-level را می‌گذرانند، ولی امکان تحصیل پاره‌وقت در دوره آموزشی A-level در بعضی کالج‌ها نیز فراهم است.

پس از پایان تحصیل در دوره آموزشی A-level چه گزینه‌هایی پیش روی دانش‌آموز قرار دارد؟

 • اپلای برای دانشگاه. در مورد پیش‌نیازهای دوره تحصیلی دلخواه در دانشگاه‌ها تحقیق کنید و ببینید کدام موضوعات دوره A-level برای رشته‌های مختلف مورد نیاز هستند.
 • با تحصیل در دوره‌های فاندیشن، دیپلم عالی ملی (Higher National Diploma) یا گواهینامه عالی ملی (Higher National Certificate) دست خود را برای انتخاب در آینده باز نگه دارید. این دوره‌ها معمولا کوتاه‌تر هستند (فقط یک یا دو سال) و در صورت تمایل، قابلیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یا دوره تمام‌وقت را دارند.
 • اگر خواهان تحصیل بدون شهریه در دانشگاه هستید، مسیر دوره‌های کارآموزی دانشگاهی را مد نظر قرار دهید. این دوره‌ها، تحصیل در دانشگاه را با تجربه کاری در یک شرکت در هم می‌آمیزند.
 • مستقیم وارد بازار کار با دریافت دستمزد شوید. می‎‌توانید برای مشاغلی که دارای آموزش‌های اضافی حین کار هستند اپلای کنید. این مشاغل به شما اجازه پیشرفت درون سازمانی را می‌دهند.

روش ارزیابی در دوره آموزشی A-level به چه صورت است؟

آزمون ها سیستم آموزشی A-level

مهم‌ترین نوع ارزیابی در دوره آموزشی A-level، آزمون‌های کتبی هستند که در پایان دوره دوساله تحصیل برگزار می‌شوند. پس از اصلاحاتی که انجام شد و در بالا به آن اشاره کردیم، کارهای پروژه‌ای و عملی کمتری وجود دارند. با اینحال، بعضی از کارهای کلاسی، بر اساس موضوع درسی، روی نمره نهایی دانش‌آموز تاثیر دارند.

مقیاس نمره‌دهی در دوره آموزشی A-level بین *A تا E است. دانش‌آموزانی که نتوانند کمترین حد نمره استاندارد را کسب کنند، نمره U را دریافت می‌کنند. دانش‌آموزان برای کسب نمره E باید 40 درصد، برای نمره D تا 50 درصد، برای نمره C معادل 60 درصد و … نمره را کسب کنند. به دانش‌آموزانی که به طور میانگین 80 درصد نمره را در همه ماژول‌ها به دست آورند، نمره *A تعلق می‌گیرد.

اگر دانش‌آموز در آزمون نمره قبولی نگیرد و اصطلاحا fail شود، باید در کل آزمون دوباره شرکت کنند. بدین معنا که نمی‌تواند فقط در ماژول‌های خاصی دوباره امتحان دهد. شایان ذکر است که دانش‌آموزان می‌توانند به هر تعدادی که لازم باشد، در آزمون A-level شرکت کنند.

آیا با کار عملی و پروژه‌های کلاسی می‌توان A-level کسب کرد؟

در حال حاضر، دوره‌های A-level با برگزاری آزمون‌هایی ارزیابی می‌شوند که در پایان سال دوم تحصیل برگزار می‌گردند. با این حال، در پایان سال اول تحصیل آزمون برگزار می‌شود، ولی در نمره نهایی دوره کامل A-level تاثیر ندارد.

بعضی از موضوعات درسی در این خصوص استثناء هستند، مانند:

 • هنر و طراحی، که منطقا شامل کار و پروژه‌های کلاسی می‌شوند که دانش‌آموز در طول سال تحصیلی بر روی آنها کار می‌کند.
 • شیمی، زیست‌شناسی و فیزیک، که دارای یک بخش عملی در طول دوره هستند.

چه مشاغلی به مدرک دوره A-level احتیاج دارند؟

برای کار در بعضی مشاغل لازم است که مدرک دانشگاهی داشته باشید. برای تحصیل در دانشگاه هم کسب نمرات خاص در موضوعات خاصی در A-level مورد نیاز است. به عنوان مثال:

 • علوم دامپزشکی – زیست‌شناسی و یکی یا دو موضوع از بین شیمی، ریاضی یا فیزیک
 • پزشکی – شیمی، زیست‌شناسی و یکی از موضوعات ریاضی یا فیزیک
 • انگلیسی – ادبیات انگلیسی
 • علوم کامپیوتر – ریاضی
 • دندانپزشکی – شیمی، زیست‌شناسی و یکی از موضوعات ریاضی یا فیزیک

اگر رشته دانشگاهی یا شغل خاصی را در نظر دارید؛ خیلی مهم است که در هنگام انتخاب موضوعات درسی دوره A-level، به شرایط و پیش‌نیازهای ورود به آن دوره توجه کنید.

اگر هنوز هیچ ایده‌ای در مورد آینده تحصیلی یا شغلی خود ندارید، بهتر است که یک موضوع عمومی‌تر انتخاب کنید تا در آینده، انتخاب‌های بیشتری پیش رو داشته باشید.

اصلاحیه‌های دوره آموزشی A-level

تغییرات جدید سیستم آموزشی A-level

در سال‌های اخیر، دوره آموزشی A-level دستخوش تغییرات زیادی شده است. در اینجا به تاثیر این تغییرات در تحصیل دانش‌آموزان AS-level و A-level می‌پردازیم. اگر در طول سال‌های گذشته تحصیل در Sixth-form را آغاز کرده باشید، جزء دانش‌آموزانی خواهید بود که ساختار جدید A-level را در بعضی موضوعات خاص می‌گذرانند – و احتمالا در بعضی موضوعات، ساختار قدیمی AS یا A-level را سپری می‌کنند.

از سال 2015، موضوعات مختلفی آپدیت شده اند و آخرین اصلاحات در سپتامبر 2017 بر روی موضوعات درسی اعمال شده است.

نوع دوره A-level انتخابی شما – دوساله، linear A-level با آزمون نهایی در پایان دوره، یا AS و A2 با آزمون‌هایی در هر مرحله – به زمان آغاز تحصیل در دوره آموزشی A-level و موضوعات انتخابی شما بستگی دارد.

اصلاحات دوره آموزشی A-level چه تاثیری در تحصیل دانش‌آموزان دارد؟

در واقع، این تغییرات بدین معناست که در موضوعات تحصیلی مختلف، ساختار آموزشی و ارزشیابی گوناگونی دارید. در اینجا، به توضیح بعضی از موضوعات درسی تغییریافته و زمان آنها می‌پردازیم:

تحصیل در سال 12 در سپتامبر 2015

در این سال، دانش‌آموزان سبک جدید A-level را در موضوعات زیر تحصیل کرده اند:

هنر و طراحی، زیست‌شناسی، مطالعات کسب‌وکار، شیمی، کامپیوتر، اقتصاد، زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، ادبیات انگلیسی، تاریخ، فیزیک، روانشناسی، علوم اجتماعی.

تحصیل در سال 12 در سپتامبر 2016

در این سال، دانش‌آموزان علاوه بر تحصیل در سبک جدید موضوعات ذکرشده دوره آموزشی A-level در بالا، در رشته‌های زیر نیز به سبک جدید آموزش دیده اند:

زبان‌های باستانی مانند لاتین و یونانی، رقص، نمایش (مطالعات تئاتر)، جغرافیا، زبان‌های مدرن مانند اسپانیایی یا فرانسوی، موسیقی، تربیت بدنی، مطالعات مذهبی.

تحصیل در سال 12 در سپتامبر 2017

دانش‌آموزان در همه موضوعات باقیمانده دوره آموزشی A-level به سبک جدید و اصلاح‌شده آموزش دیدند، شامل: حسابداری، تاریخ باستان، باستان‌شناسی، تمدن کلاسیک، طراحی و تکنولوژی، الکترونیک، مطالعات فیلم، زمین‌شناسی، حکومت و سیاست، تاریخ هنر، حقوق، ریاضی، مطالعات رسانه، تکنولوژی موسیقی، فلسفه و آمار.

دوره آموزشی قدیمی و جدید A-level چه تفاوتی با هم دارند؟

در دوره آموزشی قدیمی A-level، دروس AS-level در سال 12 تدریس می‌شدند و در ماه‌های می و ژوئن، آزمون‌هایی برگزار می‌شد که نمرات آنها تا 50 درصد در نتیجه نهایی A-level تاثیر داشت.

در دوره جدید که در سال‌های اخیر معرفی شد، همه آزمون‌های دوره A-level در پایان سال 13 برگزار می‌شوند و نمره هیچ‌یک از دروس گذرانده‌شده در AS-level در نمره نهایی و کلی A-level تاثیر ندارد.

به همین ترتیب، کار و پروژه کلاسی کمتری در دوره آموزشی جدید A-level به دانش‌آموزان محول می‌شوند (در کشور ولز، کار عملی کماکان در موضوعات درسی زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک وجود دارد) و به امتحانات اهمیت بیشتری داده می‌شود. نمرات دوره A-level جدید به همان صورت سابق (A*-E) است.

4.3/5 - (6 امتیاز)

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study