logo

معرفی دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان – کار و تحصیل همزمان

24 بهمن 1400

معرفی برنامه‌های آموزش دوگانه در آلمان (کار + تحصیل) – بخش 1

سیستم آموزش عالی کشور آلمان، فرصت‌های زیادی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد تا بتوانند آموزش دانشگاهی را با توسعه دانش و مهارت‌های عملی ترکیب کنند. دانشگاه‌های علمی کاربردی آلمان، فرصتی استثنائی برای تمرکز بر روی کاربرد عملی موضوعات دانشگاهی فراهم کرده اند.

اگر شما هم اهمیت ادغام آموزش عملی در دانشگاه‌های علمی کاربردی آلمان را درک کرده اید، در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد برنامه‌های آموزش دوگانه در این کشور به شما ارائه می‌دهیم.

آموزش دوگانه (duale Studien) به حالتی از آموزش گفته می‌شود که در آن، موقعیت‌های کارآموزی عملی با آموزش دانشگاهی ترکیب شده است. این نوع از آموزش، در میان دانشجویان بسیار محبوب است زیرا آموزش دانشگاهی را در کنار کسب تجربیات عملی امکان‌پذیر کرده است. علاوه بر این، دانشجویان درآمد ثابتی (حدودا 700 تا 1500 یورو در ماه) در طول دوره آموزش دوگانه خود دریافت می‌کنند.

دانشجویان برنامه‌های آموزش دوگانه در یک موسسه آموزش عالی ثبت نام می‌کنند و تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد ادامه می‌دهند. این موسسه آموزش عالی دارای قراردادهای همکاری با شرکت‌‌های متعددی است. دانشجویانی که در برنامه آموزش دوگانه مشغول به تحصیل هستند، توسط یکی از این شرکت‌ها استخدام می‎شوند.

آموزش این افراد در موسسه آموزش عالی و یکی از شرکت‌ها به‌طور مشترک انجام می‌شود. در کشور آلمان، انواع گوناگونی از برنامه‌های آموزش دوگانه وجود دارد، ولی آموزش نظری و عملی در همه آنها تقریبا به‌طور یکسان ارائه می‌شود.

برنامه‌های آموزش دوگانه می‌توانند دارای ساختار و سازماندهی متفاوتی باشند و در رشته‌های گوناگونی ارائه شوند.

برنامه آموزش دوگانه در آلمان چیست؟

آموزش دوگانه در آلمان

با اینکه دوره‌های آموزش دوگانه فراوانی در آلمان وجود دارد، همه آنها برای اینکه برنامه آموزش دوگانه در نظر گرفته شوند، باید معیارهای خاصی را داشته باشند. شورای علمی آلمان (Wissenschaftsrat) اطلاعات خوبی در مورد این معیارها ارائه داده است:

 • یک برنامه آموزش، برای اینکه دوگانه در نظر گرفته شود باید دو مکان برای یادگیری فراهم کند؛ به عبارت دیگر، موسسه آموزش عالی و یک شرکت یا موسسه. در اینگونه برنامه‌های آموزشی، ارتباط موضوعی بین برنامه تحصیلی و کارآموزی عملی پیدا می‌کنید. همچنین، ارتباط و همکاری نزدیکی بین کارفرما و دانشگاه وجود دارد.
 • برنامه‌های تحصیل دوگانه، باید استانداردهای آموزشی خاصی را رعایت کنند. موسسات آموزشی باید دارای اعتبارنامه موسسه آموزشی در سطح آموزش عالی باشند و از استانداردهای آموزشی پیروی کنند. بدین ترتیب، پس از پایان یک برنامه تحصیل دوگانه در مقطع کارشناسی، انتقال به یک برنامه آموزشی دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد امکان‌پذیر است.
 • برنامه آموزشی دوگانه منجر به دریافت دو نوع مدرک می‌شود. از یک سو: در قالب مدرک دانشگاهی (اغلب مدرک کارشناسی، در برخی موارد کارشناسی ارشد)، از سوی دیگر: در قالب تجربه کار عملی که در بعضی موارد شامل تکمیل یک آموزش فنی-حرفه‌ای رسمی است.

به بیان ساده‌تر، تحصیل در دوره‌های آموزش دوگانه به معنای کار در یک شرکت و تحصیل به‌طور همزمان است. هر دو بخش با هماهنگی بین دانشجو، کارفرما و موسسه آموزشی انجام می‌شود. آن دسته از برنامه‌های آموزشی که فاقد این هماهنگی هستند، مانند برنامه‌های تحصیل پاره‌وقت یا دوره‌های آموزشی آنلاین، بخشی از دوره‌های آموزش دوگانه محسوب نمی‌شوند. حتی اگر این دوره‌ها به شما اجازه دهند کار و تحصیل را با یکدیگر ترکیب کنید، باز هم به لحاظ فنی و ساختاری آموزش دوگانه به شمار نمی‌آیند.

مزایای برنامه‌های آموزش دوگانه در آلمان

مزایای آموزش دوگانه در آلمان

بر اساس پژوهشی که توسط موسسه فدرال آموزش فنی و حرفه‌ای (Bundesinstitut für Berufsbildung) در سال 2019 انجام شد محبوبیت دوره‌های آموزشی دوگانه افزایش پیدا کرده و تعداد افراد فعال در شرکت‌ها، دانشجویان و برنامه‌های آموزش دوگانه بیشتر شده است. بیش از 100 هزار نفر از جوانان در حال حاضر مشغول به تحصیل در بیش از 1500 برنامه آموزش دوگانه در آلمان هستند.

دلیل محبوبیت آموزش دوگانه در بین دانشجویان چیست و چرا گزینه خوبی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود؟ یک دلیل مهم این است که دانشجویان آموزش دوگانه، در هر دو دنیا بهترین تجربه را دارند: آنها نه تنها آموزش دانشگاهی کسب می‌کنند، بلکه تجربیات عملی و در بعضی موارد، آموزش فنی و حرفه‌ای دریافت می‌کنند. آموزش دوگانه برای این افراد، با دو مدرک همراه است. بنابراین، بر خلاف کسانی که در یک دوره آموزشی معمولی فارغ‌التحصیل شده اند، در دو حوزه دارای صلاحیت می‌شوند.

این مدرک و مدل آموزشی دوگانه، فرصت‌های شغلی بی‌نظیری را در اختیار فارغ‌التحصیلان برنامه دوگانه قرار می‌دهد. این افراد، نه تنها یک شبکه ارتباطی بسیار خوب با یک شرکت و دانشگاه دارند، بلکه در حیطه تحصیلی و کاری خود، متخصص و حرفه‌ای در نظر گرفته می‌شوند. شرکت‌ها پس از اینکه هزینه آموزش یک دانشجو را پرداخت کنند، غالبا مایل به استخدام دائم آنها هستند. ولی حتی اگر این افراد توسط شرکت‌های محل کارآموزی خود نیز استخدام نشوند، باز هم می‌توانند رزومه برجسته و درخشانی به کارفرماهای بعدی ارائه دهند.

در سطح شخصی‌تر، دانشجویان آموزش دوگانه می‌توانند یک تجربه آموزشی متنوع و چندوجهی داشته باشند. ترکیب جنبه‌های تئوری و عملی به آنها اجازه می‌دهد تا از حالت صرفا نظری دانشگاه فاصله بگیرند و از دانش کسب‌شده در دانشگاه در موقعیت‌های عملی استفاده کنند.

یکی دیگر از مزایای دوره‌های آموزش دوگانه، این است که دانشجویان آموزش دوگانه در حین تحصیل دستمزد دریافت می‌کنند و بنابراین، نگرانی خاصی در مورد مسائل مالی ندارند.

دانشجویان برنامه آموزش دوگانه در آلمان با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟

چالش های آموزش دوگانه در آلمان

با همه مزایایی که تحصیل در برنامه آموزش دوگانه در آلمان را به گزینه ایده‌آلی برای دانشجویان تبدیل کرده است، چالش‌های نیز در ارتباط با این برنامه‌ها وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

حجم کاری زیاد

دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره‌های دوگانه، با حجم کاری بالایی مواجه می‌شوند. دانشجویان دوره‌های آموزشی عادی در دانشگاه‌ها، برای پایان پروژه‌های مطالعاتی، کسب آمادگی برای امتحان‌های پایان ترم، برنامه‌ریزی برای یک طرح کارآموزی یا تعطیلات، دارای وقفه در طول دوره تحصیل هستند، ولی دانشجویان آموزش دوگانه باید این زمان را به کارآموزی در شرکت مربوطه اختصاص دهند.

علاوه بر این، دانشجویان دوره‌های آموزش دوگانه باید کارهای مربوط به تحصیل خود را نیز انجام دهند (مطالعه برای آزمون‌ها، خواندن کتاب‌های دسی و شرکت در کلاس‌های درس) و نیز باید ساعات کاری لازم را نیز در شرکت حضور داشته باشند. بنابراین، بهترین حالت برای دانشجوی آموزش دوگانه کسی است که با انگیزه، انعطاف‌پذیری و تمایل زیادی برای رویارویی با چالش‌های نظم و سازماندهی شخصی وارد اینگونه برنامه‌های آموزشی شود.

تعهدات قرارداد کاری

دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره‌های عادی، تقریبا به سادگی می‌توانند در مورد انصراف از تحصیل یا تغییر دوره تصمیم‌گیری کنند، دانشجویان آموزش دوگانه برای پایان دوره تحصیل خود، به کارفرما تعهد قراردادی دارند. این وضعیت در حالتی اتفاق می‌افتد که شرکت محل کارآموزی، هزینه‌های لازم برای شهریه تحصیل شما را پرداخت کند و حتی در مدتی که مشغول تحصیل در دانشگاه هستید و برای شرکت کار نمی‌کنید، به شما دستمزد بدهد.

با اینکه جزئیات مربوط به قرارداد، در موارد مختلف گوناگون است، اما پیشنهاد می‌کنیم که برای امضای قرارداد عجله نکنید و همه جوانب را در خصوص این تعهد بزرگ و ارزشمند در نظر بگیرید.

چالش‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی

دانشجویان بین‌المللی در هنگام حضور در برنامه‌های آموزش دوگانه در آلمان، با چالش‌های بیشتری مواجه می‌شوند. دلیل این موضوع این است که، بجز در موارد کمی, فرصت‌های آموزش دوگانه نیازمند مهارت‌های زبان آلمانی عالی هستند. علاوه بر این، باید دو پروسه اپلای را برای دانشگاه و شرکت انجام دهند و در اینصورت، ممکن است با چالش‌هایی روبرو شوید، مثلا یک شرکت از شما انتظار داشته باشد در یک مرکز ارزیابی ثبت نام کنید.

علاوه بر این، باید جزئیات مربوط به پروسه ویزا، و اینکه آیا مدارک تان در آلمان مورد تایید است یا خیر، را نیز روشن کنید. انجام این کار چندان پیچیده نیست، ولی نیازمند تلاش و زمان بیشتری است.

برنامه‌های آموزش دوگانه در آلمان، از لحاظ ساختاری دارای چه انواعی هستند؟

انواع آموزش دوگانه در آلمان

تا اینجا، مروری کلی بر روی تشابهات دوره‌های آموزش دوگانه داشتیم. برنامه‌های آموزش دوگانه را می‌توان به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد:

 • بر اساس نوع آیتم‌ها و فازهای عملی که در برنامه آموزشی گنجانده شده اند.
 • بر اساس شکل سازماندهی بخش‌های تئوری و عملی دوره

توجه داشته باشید که در هنگام جستجو برای برنامه آموزش دوگانه در آلمان، ممکن است فهمیدن اینکه کدام نوع برنامه در کدام موسسه ارائه می‌شود و دارای چه مدل زمانی است، اندکی دشوار باشد.

انواع ساختاری برنامه آموزش دوگانه در آلمان

انواع برنامه آموزش دوگانه بر اساس نوع مولفه‌های عملی که با بخش تئوری دوره ادغام شده اند، طبقه‌بندی می‌شوند:

برنامه‌های آموزش دوگانه Training-integrated (به آلمانی: ausbildungsintegrierend)

برنامه‌های آموزش دوگانه Training-integrated، آموزش آکادمیک را با یک کارآموزی رسمی حرفه‌ای در یک شغل رسمی ترکیب می‌کند. فارغ‌التحصیلان اینگونه دوره‌ها مدرک دانشگاهی خود را، که غالبا مدرک کارشناسی است، همراه با یک دیپلم فنی-حرفه‌ای صادرشده توسط اتاق بازرگانی و صنایع یا اتاق بازرگانی آلمان دریافت می‌کنند. برای دریافت مدرک دانشگاهی و فنی-حرفه‌ای، دانشجویان باید در دو آزمون شرکت کنند.

برنامه‌های آموزش دوگانه Practice-integrated (به آلمانی: praxisintegrierend)

این برنامه‌ها، مانند نوع قبلی ترکیبی از آموزش عملی در یک شرکت و آموزش دانشگاهی در یک موسسه آموزش عالی هستند. همچنین، محتوای عملی و تئوری این دوره‌ها مرتبط به یکدیگر هستند.

با این حال، بزرگترین تفاوت این است که بخش عملی این دوره‌ها شامل آموزش فنی-حرفه‌ای رسمی نیست. بنابراین، فارغ‌التحصیلان برنامه‌های آموزش دوگانه Practice-integrated، با یک مدرک دانشگاهی – غالبا کارشناسی یا در برخی موارد کارشناسی ارشد، و تجربه کار عملی فارغ‌التحصیل می‌شوند ولی هیچ مدرک رسمی آموزش فنی-حرفه‌ای در هیچ شغل شناخته‌شده‌ای دریافت نمی‌کنند.

دانشجویان این مدل از آموزش دوگانه، به عنوان کارمند معمولی یا کارآموز استخدام می‌شوند. غالبا، دانشجویان در این نوع از آموزش دوگانه فقط با یک شرکت همکاری می‌کنند. با این حال، انواعی از برنامه‌های آموزش دوگانه Practice-integrated نیز وجود دارد که به دانشجو اجازه می‌دهد در هر ترم، شرکت محل کارآموزی را تغییر دهد و در شرکت‌های مختلفی به آموزش بپردازد. در حالت دوم، ممکن است فقط برای آن ماهی که در شرکت کار کرده اید، حقوق دریافت کنید.

دانشجویان معمولا این نوع از آموزش دوگانه را بعد از پایان تحصیل در دبیرستان یا فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی شروع می‌کنند. همچنین، برخی از دانشجویان این مدل از آموزش دوگانه، پیش از تصمیم‌گیری برای حضور در آموزش دوگانه، مشغول به کار شده اند. برای اینکه واجد شرایط برای این نوع برنامه دوگانه باشید، به گواهی پایان دوره متوسطه نیاز دارید که شما را واجد شرایط تحصیل در سیستم آموزش عالی آلمان برای برنامه‌های کارشناسی یکپارچه عملی یا اولین مدرک آکادمیک برای برنامه‌های آموزش دوگانه کارشناسی ارشد Practice-integrated می‌سازد.

برنامه آموزش دوگانه Career-integrated (به آلمانی: berufsintegrierend)

این نوع از برنامه آموزش دوگانه برای افرادی طراحی شده که در حال حاضر مشغول کار هستند و به‌دنبال فرصت‌های بیشتری برای صلاحیت‌های حرفه‌ای اند. با هماهنگی و مشورت با کارفرمای فعلی، دانشجویان می‌توانند یک برنامه آموزش دوگانه Career-integrated در موضوعی مرتبط با شغل‌شان را انتخاب کنند. بنابراین، با اینکه بین آموزش آکادمیک و شغل حرفه‌ای متقاضی ارتباط وجود دارد، این ارتباط بین محتوا و چارچوب به اندازه دو نوع دیگر از آموزش دوگانه نیست.

با این حال، سطوحی از هماهنگی بین هر دو موسسه وجود دارد: اغلب، دانشجویان این نوع برنامه می‌توانند از کارفرما زمان برای تسلط بر روی دروس دانشگاهی دریافت کنند. بیشتر آموزش‌های آکادمیک در این مدل، به‌صورت آنلاین و خودخوان هستند، به‌طوری که تحصیل قابل ترکیب با مسئولیت‌های شغلی دانشجو باشد.

دانشجویان برای اینکه واجد شرایط تحصیل در این دوره باشند، باید یک شغل تمام‌وقت در شرکتی داشته باشند که از تمایل آنها برای تحصیل حمایت کند. اگر دانشجو در حال حاضر دارای یک مدرک دانشگاهی است، توصیه می‌شود که در برنامه کارشناسی ارشد دوگانه Career-integrated ثبت نام کند.

انواع مدل زمانی برنامه‌های آموزش دوگانه در آلمان

هماهنگی بین عناصر تئوری و عملی آموزش دوگانه، در مدل‌های زمانی گوناگونی انجام می‌شود. توجه داشته باشید که مدل زمانی مخصوص به یک برنامه آموزشی را با موسسه آموزش عالی مربوطه کنترل کنید، زیرا ممکن است در برنامه‌های آموزشی گوناگون متفاوت باشد. با هر مدل زمانی که دوره خود را شروع کنید، همه چیز بر اساس یک قرارداد بین شما، کارفرما و دانشگاه به‌طور واضح و شفاف تعریف می‌شود.

با توجه به طول دوره‌های آموزش دوگانه، متوجه می‌شوید که برنامه‌های آموزش دوگانه در مقایسه با برنامه‌های آموزشی معمولی طولانی‌تر هستند. یک برنامه آموزش دوگانه کارشناسی Training-integrated، معمولا 7 تا 9 ترم به طول می‌انجامد. به علاوه، پایان برنامه‌های Practice-integrated بین 6 تا 7 ترم طول می‌کشد. در حالی‌که برنامه‌های آموزشی معمولی در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان، 6ترمه هستند.

انواع مدل زمانی برنامه آموزش دوگانه در آلمان

مدل Block آموزش دوگانه

مدل زمانی بلاک، متداول‌ترین مدل استفاده‌شده در برنامه‌های آموزش دوگانه در آلمان است. در این نوع از برنامه‌ها، مقدار مشخصی از روزهای سال به تحصیل در دانشگاه اختصاص می‌یابد و باقیمانده آن برای کار در شرکت در نظر گرفته می‌شود.

مدل بلاک 3ماهه، بیشترین کاربرد را در این نوع از آموزش دارد. در این مدل، فازهای عملی و تئوری برنامه آموزشی، به‌طور متناوب هر سه ماه تغییر می‌کنند. به‌عبارت دیگر، شما 12هفته در شرکت مشغول به کار می‌شوید، سپس به مدت سه ماه (12هفته) در دانشگاه به تحصیل می‌پردازید.

یک نوع دیگر از این مدل، مدل بلاک ترمی است. در این مدل، مانند بقیه دانشجویان در طول ترم تحصیلی در کلاس‌های درسی شرکت می‌کنید و در فاصله بین دو ترم، در شرکت مربوطه به کار می‌پردازید.

مدل Week آموزش دوگانه

مدل هفتگی نیز در برنامه آموزش دوگانه بسیار رایج است. در این مدل، بخش‌های تئوری و عملی آموزش در روزهای مختلف هفته توزیع می‌شوند. دانشجویان این مدل از آموزش دوگانه، سه روز در هفته در شرکت مشغول به کار می‌شوند و سه روز را در موسسه آموزش عالی به تحصیل می‌پردازند.

به همین ترتیب، اگر دانشجویان برنامه آموزش دوگانه Career-integrated، موظف به حضور در یک دوره آموزشی خاص باشند، کارفرما می‌تواند تعداد روزهای خاصی از هفته را به آنها مرخصی دهد. همچنین یک روز مرخصی در هفته برای شرکت در کلاس‌های درس دانشگاه نیز از نظر کارفرما پذیرفته است.

مدل آموزش از راه دور آموزش دوگانه

مدل آموزش از راه دور یا خودخوان آموزش دوگانه، نسبت به سایر مدل‌ها کمتر متداول است و غالبا مخصوص دانشجویان برنامه‌های آموزش دوگانه Career-integrated است. در این مدل، دانشجویان به‌طور آنلاین به آیتم‌های آموزشی دسترسی دارند و بنابراین، می‌تواند به‌طور مستقل و از خانه، بخش آموزش دانشگاهی برنامه دوگانه را تکمیل کنند. در بعضی از انواع برنامه آموزش دوگانه از راه دور، دانشجویان می‌توانند دوره‌های حضوری آخر هفته یا بر پایه مدل block داشته باشند.

معرفی برنامه‌های آموزش دوگانه در آلمان (کار + تحصیل) – بخش 2

در بخش اول مقاله معرفی برنامه آموزش دوگانه در آلمان، به معرفی دوره‌های آموزش دوگانه در این کشور پرداختیم و مزایا، چالش‌ها و تفاوت‌های ساختاری دوره‌های آموزش دوگانه مختلف در آلمان را با هم بررسی کردیم. در ادامه این مقاله، به بررسی شرایط مالی دانشجویان مشغول به تحصیل در این دوره‌ها می‌پردازیم و روش‌های اپلای در اینگونه دوره‌ها را توضیح می‌دهیم.

چگونه می‌توان مسائل مالی مربوط به دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان را مدیریت کرد؟

دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان

در طول دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان، دانشجویان حقوق ماهانه دریافت می‌کنند، به جز موارد استثنا، حتی در طول ماه‌هایی که در موسسه آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند. میزان حقوق دریافتی، به شرکتی که دانشجو برای تکمیل بخش عملی دوره در آن مشغول به کار است، بستگی دارد. بر اساس نظر کارفرما، حقوق ماهانه دانشجویان در اینگونه برنامه‌های آموزشی تقریبا بین 400 یورو تا 1.800 یورو در ماه متفاوت است.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا حقوق دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان برای تامین زندگی دانشجو بدون دغدغه مالی کافی است یا خیر. اگر حقوق دریافتی در حدود کمترین میزان ذکرشده باشد، کافی نیست. بر اساس محاسبات دولت آلمان، یک دانشجوی بین‌المللی برای تامین هزینه زندگی در این کشور، ماهانه به مبلغ 934 دلار نیاز دارد. این همان مبلغی است که در هنگام اپلای برای ویزای تحصیلی آلمان باید ارائه دهید.

همانطورکه مشاهده می‌کنید در بدترین حالت، کمترین میزان حقوق دریافتی در آموزش دوگانه از مبلغ تعیین‌شده توسط دولت آلمان کمتر است و حتی برای نیمی از ماه نیز کافی نیست و باید به پس‌انداز خود متکی باشید. از سوی دیگر، بیشترین مبلغ دریافتی برای یک زندگی راحت و بی‌دغدغه کافی به نظر می‌رسد.

علاوه بر این، بعضی از برنامه‌های آموزش دوگانه برای دانشجویان خود، ماهانه شهریه‌ای بین 200 تا 600 یورو در نظر می‌گیرند. بنابراین مهم است که بدانید آیا شرکت برای پوشش شهریه تحصیل برنامه‌ای دارد یا تامین آن بر عهده خودتان است. همچنین، بعضی از شرکت‌ها امکانات دیگری از قبیل تامین لپتاپ، پرداخت هزینه کتاب‌های درسی و تامین هزینه‌های جابجایی بین شرکت و دانشگاه (در صورت لزوم) را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. اینها، بعضی از مسائلی هستند که در هنگام برنامه‌ریزی برای تامین هزینه‌های تحصیل باید مورد نظر قرار دهید.

از سوی دیگر، اگر نتوانید شرکتی با حقوق مناسب پیدا کنید، فرصت پیداکردن سایر گزینه‌ها برای تامین هزینه‌های مالی نیز کاهش پیدا می‌کند. از آنجایی که در اینگونه برنامه آموزشی، بخش زیادی از وقت خود را مشغول تحصیل هستید، بنابراین زمان زیادی برای داشتن شغل دیگری ندارید. همچنین، برای برنامه‌های آموزش دوگانه، فرصت‌های اسکالرشیپ و بورسیه محدودی وجود دارد. بنابراین بهتر است از موسسه آموزش عالی خود در خصوص فرصت‌های مالی موجود اطلاعات کسب کنید.

در اینجا، برای افزایش شانس پیداکردن شرکتی با حقوق بیشتر برای گذراندن بخش عملی آموزش، نکات مفیدی ارائه می‌دهیم. فاکتورهای تاثیرگذار بر روی میزان دریافتی عبارتند از:

 • شرکت‌های بزرگ، پول بیشتری پرداخت می‌کنند: اگر بتوانید در یکی از شرکت‌های بین‌المللی بزرگ و شناخته‌شده آلمانی، یا یک شرکت بین‌المللی دارای شعبه در آلمان، موقعیتی برای خود پیدا کنید، احتمال دریافت حقوق بیشتر بالا می‌رود. زیرا این شرکت‌ها به منابع مالی بزرگتری دسترسی دارند.
 • موسسه آموزش عالی را انتخاب کنید که فاقد شهریه است: دلیل آن واضح است.
 • کارفرماهای دولتی معمولا حقوق بیشتری پرداخت می‌کنند: بعضی از برنامه‌های آموزش دوگانه توسط کارفرماهای دولتی و گاهی در یک دانشگاه دولتی ارائه می‌شوند که دانشگاه‌ها، کارکنان بخش دولتی را آموزش می‌دهند. اغلب، حقوق پرداختی در موسسه‌های دولتی کمی بالاتر است.
 • ساختارهای حقوق و دستمزد آلمان را بررسی کنید: آشنایی با سطح درآمدهای عمومی در آلمان منطقی به نظر می‌رسد. مثلا، اگر در یک منطقه شهری مشغول به کار شوید، حقوق دریافتی شما در مقایسه با نواحی روستایی، اندکی بیشتر است.
 • صنعتی را انتخاب کنید که حقوق بیشتری پرداخت می‌کند: احتمالا تا الان متوجه شده اید که میزان حقوق در صنایع مختلف، با یکدیگر تفاوت دارد. به عنوان مثال، اگر در یک برنامه آموزش دوگانه در حوزه بیزنس شرکت کنید، انجام‌دادن بخش عملی دوره در یک شرکت مالی در مقایسه با شرکت مدیریت رویدادها، پرداختی بیشتری به همراه دارد.

در چه رشته‌هایی می‌توان در دوره های آموزش دوگانه در آلمان مشغول به تحصیل شد؟

رشته‌های آموزش دوگانه در آلمان

در سال 2019، در مجموع 1662 برنامه آموزش دوگانه در کشور آلمان برگزار می‌شد که اکثر آنها در رشته‌های مهندسی (295 برنامه) و اقتصاد/ کسب‌وکار (582 برنامه) ارائه می‌شدند. 210 برنامه آموزش دوگانه در رشته علوم کامپیوتر، 173 برنامه در زمینه رفاه و خدمات اجتماعی، شامل مددکاری اجتماعی، علوم سلامت، درمانی و آموزشی بود. تعداد کمی از برنامه‌های آموزش دوگانه در رشته‌هایی مانند معماری، حمل‌ونقل، ارتباطات و طراحی داخلی ارائه می‌شدند.

این بدین معناست که در دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان، امکان تحصیل در هر رشته‌ای وجود ندارد. به ویژه اگر قصد تحصیل در رشته‌های علوم انسانی را دارید، بهتر است در برنامه‌های معمولی تمام‌وقت موجود در دانشگاه‌های تحقیقاتی مشغول به تحصیل شوید.

به طور خلاصه، تمرکز در برنامه‌های آموزش دوگانه بر روی موضوعات کاربردی، آموزش آکادمیک دانشجویان و مجهزکردن آنان به دانشی است که تجربه عملی‌شان را تکمیل می‌کند.

آیا برنامه آموزش دوگانه به زبان انگلیسی نیز وجود دارد؟

در آلمان، تعدادی کمی برنامه آموزش دوگانه به زبان انگلیسی وجود دارد. برای اینکه از این گزینه‌ها اطلاع پیدا کنید، باید وقت بیشتری برای جستجو صرف کنید.

بزرگترین موسسه آموزش عالی برای آموزش دوگانه در آلمان، دانشگاه دولتی بادن وورتمبرگ است که در مقطع کارشناسی، برنامه‌هایی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. این برنامه‌های بین‌المللی غالبا شامل اقامت در خارج از کشور و ترم‌های میهمان در خارج از کشور هستند.

روش اپلای برای دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان چگونه است؟

اپلای در دوره‌های آموزش دوگانه آلمان

اپلای در دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان، به این معناست که باید برای دو جایگاه امتیاز کسب کنید: از یک سو، باید وارد یک موسسه آموزش عالی شوید. از سوی دیگر، باید توسط یک کارفرما استخدام شوید. البته این بدان معنا نیست که باید دو درخواست ارسال کنید. در بعضی از برنامه‌ها، به‌طور خودکار دارای یک جایگاه در موسسه آموزش عالی می‌شوید، ولی در وبسایت مربوط به برنامه آموزش دوگانه، نکاتی در مورد پیداکردن یک شرکت برای اپلای ارائه شده است.

فرآیند اپلای غالبا دارای ارتباط داخلی است. نوع ارتباط بین دو بخش، به دوره‌ای که برای آن اپلای می‌کنید بستگی دارد. بنابراین، خیلی مهم است که وبسایت دوره را به دقت برررسی کنید و سوال‌های خود را از موسسه آموش عالی و/یا کارفرمای بالقوه خود بپرسید. از آنجایی که پروسه اپلای برای دانشجویان بین‌المللی کمی پیچیده است، پرسیدن برخی سوال‌ها معمولا رایج و متداول است.

مثلا، زبان آموزش، ترجمه‌ها و مدارک تاییدشده و رسمی، معتبربودن مدارک در آلمان و غیره، برخی از نکاتی است که باید به آنها توجه ویژه داشته باشید.

همچنین به خاطر داشته باشید که برای اپلای در شرکت‌ها لازم است که نامه‌های توضیحی (کاور لتر) شخصی خود را ارسال کنید و ممکن است مستلزم گذراندن پروسه‌های پذیرش خاصی باشید، شامل مصاحبه کاری یا آزمون‌های ارزیابی. اگر برای شرکت‌های متعددی اپلای کرده باشید، پروسه اپلای نیازمند هماهنگی و برنامه‌ریزی خاصی است.

چه گزینه‌های دیگری برای ترکیب آموزش و کار در آلمان وجود دارد؟

دانشگاه علمی کاربردی آلمان

اگر از دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان خوشتان آمده ولی نمی‌دانید که آیا بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای شما هستند یا خیر، باید بدانید که به‌جز دانشگاه‌های آموزش دوگانه در آلمان، گزینه‌های دیگری نیز برای ترکیب آموزش تئوری و عملی در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد. دلیل دیگری که به دانشجویان بین‌المللی توصیه می‌شود سایر گزینه‌های کار و تحصیل همزمان را نیز در نظر بگیرند، این است که فرآیند اپلای برای برنامه‌های آموزش دوگانه از خارج از کشور کار پیچیده‌ای است.

 • دانشگاه‌های علمی کاربردی
  دانشگاه‌های علمی کاربردی در کشور آلمان، محیط آموزشی بی‌نظیری برای افرادی فراهم می‌کنند که به دنبال ترکیب آموزش‌های تئوری و عملی هستند. برنامه‌های آموزشی در دانشگاه‌های علمی کاربردی شامل یک فاز عملی است که به‌صورت کارآموزی و همکاری با شرکت‌ها است. به طوری که می‌توانید مطمئن باشید که شبکه حرفه‌ای و شغلی خوبی ایجاد می‌کنید و تجربه کاری خوبی به دست می‌آورید.
 • برنامه‌های تحصیل آنلاین
  اگر در حال حاضر مشغول به کار هستید – در خارج از کشور یا در آلمان – و به دنبال ارتقاء آن با مدرک آکادمیک از آلمان هستید، برنامه‌های آموزش آنلاین گزینه جذابی برای شما هستند. این دوره‌ها با برنامه‌های آموزش دوگانه تفاوت دارند، زیرا همکاری بین کارفرما و موسسه آموزشی نقشی در برنامه‌های آموزش آنلاین ایفا نمی‌کند.
 • کارآموزی یا شغل جانبی
  حتی اگر در یک برنامه آموزشی معمولی در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل هستید، می‌توانید به‌طور مستقل در یک دوره کارآموزی شرکت کنید یا یک شغل جانبی در کنار تحصیل داشته باشید. به‌ویژه، قراردادهایی به عنوان یک دانشجوی شاغل (Werkstudent) بسیار محبوب و پرطرفدار هستند، زیرا به شما اجازه می‌دهند در یک زمینه مرتبط با موضوع تحصیلی‌تان مشغول به کار شوید. به خاطر داشته باشید که با ویزای دانشجویی، می‌توانید در مجموع فقط تا 120 روز در سال کار کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان، با کارشناسان خبره و باتجربه ما در موسسه مهاجرتی سامان استادی در تماس باشید.

5/5 - (3 امتیاز)
بدون برچسب

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study