logo

معرفی دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان (کار + تحصیل) – بخش 2

24 بهمن 1400

در بخش اول مقاله معرفی برنامه آموزش دوگانه در آلمان، به معرفی دوره‌های آموزش دوگانه در این کشور پرداختیم و مزایا، چالش‌ها و تفاوت‌های ساختاری دوره‌های آموزش دوگانه مختلف در آلمان را با هم بررسی کردیم.

در این مقاله، به بررسی شرایط مالی دانشجویان مشغول به تحصیل در این دوره‌ها می‌پردازیم و روش‌های اپلای در اینگونه دوره‌ها را توضیح می‌دهیم.

چگونه می‌توان مسائل مالی مربوط به دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان را مدیریت کرد؟

دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان

در طول دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان، دانشجویان حقوق ماهانه دریافت می‌کنند، به جز موارد استثنا، حتی در طول ماه‌هایی که در موسسه آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند. میزان حقوق دریافتی، به شرکتی که دانشجو برای تکمیل بخش عملی دوره در آن مشغول به کار است، بستگی دارد. بر اساس نظر کارفرما، حقوق ماهانه دانشجویان در اینگونه برنامه‌های آموزشی تقریبا بین 400 یورو تا 1.800 یورو در ماه متفاوت خواهد بود.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا حقوق دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان برای تامین زندگی دانشجو بدون دغدغه مالی کافی است یا خیر. اگر حقوق دریافتی در حدود کمترین میزان ذکرشده باشد، کافی نیست. بر اساس محاسبات دولت آلمان، یک دانشجوی بین‌المللی برای تامین هزینه زندگی در این کشور، ماهانه به مبلغ 853 دلار نیاز دارد. این همان مبلغی است که در هنگام اپلای برای ویزای تحصیلی آلمان باید ارائه دهید.

همانطورکه مشاهده می‌کنید در بدترین حالت، کمترین میزان حقوق دریافتی در آموزش دوگانه از مبلغ تعیین‌شده توسط دولت آلمان کمتر است و حتی برای نیمی از ماه نیز کافی نیست و باید به پس‌انداز خود متکی باشید. از سوی دیگر، بیشترین مبلغ دریافتی برای یک زندگی راحت و بی‌دغدغه کافی به نظر می‌رسد.

علاوه بر این، بعضی از برنامه‌های آموزش دوگانه برای دانشجویان خود، ماهانه شهریه‌ای بین 200 تا 600 یورو در نظر می‌گیرند. بنابراین مهم است که بدانید آیا شرکت برای پوشش شهریه تحصیل برنامه‌ای دارد یا تامین آن بر عهده خودتان خواهد بود. همچنین، بعضی از شرکت‌ها امکانات دیگری از قبیل تامین لپتاپ، پرداخت هزینه کتاب‌های درسی و تامین هزینه‌های جابجایی بین شرکت و دانشگاه (در صورت لزوم) را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. اینها، بعضی از مسائلی هستند که در هنگام برنامه‌ریزی برای تامین هزینه‌های تحصیل باید مورد نظر قرار دهید.

از سوی دیگر، اگر نتوانید شرکتی با حقوق مناسب پیدا کنید، فرصت پیداکردن سایر گزینه‌های برای تامین هزینه‌های مالی نیز کاهش پیدا می‌کند. از آنجایی که در اینگونه برنامه آموزشی، بخش زیادی از وقت خود را مشغول تحصیل خواهید بود، بنابراین زمان زیادی برای داشتن شغل دیگری نخواهید داشت. همچنین، برای برنامه‌های آموزش دوگانه، فرصت‌های اسکالرشیپ و بورسیه محدودی وجود دارد. بنابراین بهتر است از موسسه آموزش عالی خود در خصوص فرصت‌های مالی موجود اطلاعات کسب کنید.

در اینجا، برای افزایش شانس پیداکردن شرکتی با حقوق بیشتر برای گذراندن بخش عملی آموزش، نکات مفیدی ارائه می‌دهیم. فاکتورهای تاثیرگذار بر روی میزان دریافتی عبارتند از:

 • شرکت‌های بزرگ، پول بیشتری پرداخت می‌کنند: اگر بتوانید در یکی از شرکت‌های بین‌المللی بزرگ و شناخته‌شده آلمانی، یا یک شرکت بین‌المللی دارای شعبه در آلمان، موقعیتی برای خود پیدا کنید، احتمال دریافت حقوق بیشتر بالا می‌رود. زیرا این شرکت‌ها به منابع مالی بزرگتری دسترسی دارند.
 • موسسه آموزش عالی را انتخاب کنید که فاقد شهریه است: دلیل آن واضح است.
 • کارفرماهای دولتی معمولا حقوق بیشتری پرداخت می‌کنند: بعضی از برنامه‌های آموزش دوگانه توسط کارفرماهای دولتی و گاهی در یک دانشگاه دولتی ارائه می‌شوند که دانشگاه‌ها، کارکنان بخش دولتی را آموزش می‌دهند. اغلب، حقوق پرداختی در این موسسه‌های دولتی کمی بالاتر خواهد بود.
 • ساختارهای حقوق و دستمزد آلمان را بررسی کنید: آشنایی با سطح درآمدهای عمومی در آلمان منطقی به نظر می‌رسد. مثلا، اگر در یک منطقه شهری مشغول به کار شوید، حقوق دریافتی شما در مقایسه با نواحی روستایی، اندکی بیشتر خواهد بود.
 • صنعتی را انتخاب کنید که حقوق بیشتری پرداخت می‌کند: احتمالا تا الان متوجه شده اید که میزان حقوق در صنایع مختلف، با یکدیگر تفاوت دارد. به عنوان مثال، اگر در یک برنامه آموزش دوگانه در حوزه کسب‌وکار شرکت کنید، انجام‌دادن بخش عملی دوره در یک شرکت مالی در مقایسه با شرکت مدیریت رویدادها، پرداختی بیشتری به همراه خواهد داشت.

در چه رشته‌هایی می‌توان در دوره های آموزش دوگانه در آلمان مشغول به تحصیل شد؟

رشته‌های آموزش دوگانه در آلمان

در سال 2019، در مجموع 1662 برنامه آموزش دوگانه در کشور آلمان برگزار می‌شد که اکثر آنها در رشته‌های مهندسی (295 برنامه) و اقتصاد/ کسب‌وکار (582 برنامه) ارائه می‌شدند. 210 برنامه آموزش دوگانه در رشته علوم کامپیوتر، 173 برنامه در زمینه رفاه اجتماعی و خدمات اجتماعی، شامل مددکاری اجتماعی، علوم سلامت، درمانی و آموزشی بود. تعداد کمی از برنامه‌های آموزش دوگانه در رشته‌هایی مانند معماری، حمل‌ونقل، ارتباطات و طراحی داخلی ارائه می‌شدند.

این بدین معناست که در دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان، امکان تحصیل در هر رشته‌ای وجود ندارد. به ویژه اگر قصد تحصیل در رشته‌های علوم انسانی را دارید، بهتر است در برنامه‌های معمولی تمام‌وقت موجود در دانشگاه‌های تحقیقاتی مشغول به تحصیل شوید.

به طور خلاصه، تمرکز در برنامه‌های آموزش دوگانه بر روی موضوعات کاربردی، آموزش آکادمیک دانشجویان و مجهزکردن آنان به دانشی است که تجربه عملی‌شان را تکمیل می‌کند.

آیا برنامه آموزش دوگانه به زبان انگلیسی نیز وجود دارد؟

در آلمان، تعدادی کمی برنامه آموزش دوگانه به زبان انگلیسی وجود دارد. برای اینکه از این گزینه‌ها اطلاع پیدا کنید، باید وقت بیشتری برای جستجو صرف کنید.

بزرگترین موسسه آموزش عالی برای آموزش دوگانه در آلمان، دانشگاه دولتی بادن وورتمبرگ است که در مقطع کارشناسی، برنامه‌هایی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. این برنامه‌های بین‌المللی غالبا شامل اقامت در خارج از کشور و ترم‌های میهمان در خارج از کشور هستند.

روش اپلای برای دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان چگونه است؟

اپلای در دوره‌های آموزش دوگانه آلمان

اپلای در دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان، به این معناست که باید برای دو جایگاه امتیاز کسب کنید: از یک سو، باید وارد یک موسسه آموزش عالی شوید. از سوی دیگر، باید توسط یک کارفرما استخدام شوید. البته این بدان معنا نیست که باید دو درخواست ارسال کنید. در بعضی از برنامه‌ها، به طور خودکار دارای یک جایگاه در موسسه آموزش عالی خواهید شد، ولی در وبسایت مربوط به برنامه آموزش دوگانه، نکاتی در مورد پیداکردن یک شرکت برای اپلای ارائه شده است.

فرآیند اپلای غالبا دارای ارتباط داخلی است. نوع ارتباط بین دو بخش، به دوره‌ای که برای آن اپلای می‌کنید بستگی دارد. بنابراین، خیلی مهم است که وبسایت دوره را به دقت برررسی کنید و سوال‌های خود را از موسسه آموش عالی و/یا کارفرمای بالقوه خود بپرسید. از آنجایی که پروسه اپلای برای دانشجویان بین‌المللی کمی پیچیده است، پرسیدن برخی سوال‌ها معمولا رایج و متداول است.

مثلا، زبان آموزش، ترجمه‌ها و مدارک تاییدشده و رسمی، معتبربودن مدارک در آلمان و غیره؛ برخی از نکاتی است که دانشجویان بین‌المللی باید بدان توجه ویژه داشته باشند.

همچنین به خاطر داشته باشید که برای اپلای برای شرکت‌ها لازم است که نامه‌های توضیحی (کاور لتر) شخصی خود را ارسال کنید و ممکن است مستلزم گذراندن پروسه‌های پذیرش خاصی باشید، شامل مصاحبه کاری یا آزمون‌های ارزیابی. اگر برای شرکت‌های متعددی اپلای کرده باشید، پروسه اپلای نیازمند هماهنگی و برنامه‌ریزی خاصی است.

چه گزینه‌های دیگری برای ترکیب آموزش و کار در آلمان وجود دارد؟

دانشگاه علمی کاربردی آلمان

اگر از دوره های آموزش دوگانه در آلمان خوشتان آمده ولی نمی‌دانید که آیا بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای شما هستند یا نه، باید بدانید که، به جز دانشگاه های آموزش دوگانه در آلمان، گزینه‌های دیگری نیز برای ترکیب آموزش تئوری و عملی در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد. دلیل دیگری که به دانشجویان بین‌المللی توصیه می‌شود سایر گزینه‌های کار و تحصیل همزمان را نیز در نظر بگیرند، این است که فرآیند اپلای برای برنامه‌های آموزش دوگانه از خارج از کشور کار پیچیده‌ای است.

 • دانشگاه‌های علمی کاربردی
  دانشگاه‌های علمی کاربردی در کشور آلمان، محیط آموزشی بی‌نظیری برای افرادی فراهم می‌کنند که به دنبال ترکیب آموزش‌های تئوری و عملی هستند. برنامه‌های آموزشی در دانشگاه‌های علمی کاربردی شامل یک فاز عملی است که به صورت کارآموزی و همکاری با شرکت‌ها است. به طوری که می‌توانید مطمئن باشید که شبکه حرفه‌ای و شغلی خوبی ایجاد خواهید کرد و تجربه کاری خوبی بدست خواهید آورد.
 • برنامه‌های تحصیل آنلاین
  اگر در حال حاضر مشغول به کار هستید – در خارج از کشور یا در آلمان – و به دنبال ارتقاء آن با مدرک آکادمیک از آلمان هستید، برنامه‌های آموزش آنلاین گزینه جذابی برای شما خواهد بود. این دوره‌ها با برنامه‌های آموزش دوگانه تفاوت دارند، زیرا همکاری بین کارفرما و موسسه آموزشی نقشی در برنامه‌های آموزش آنلاین ایفا نمی‌کند.
 • کارآموزی یا شغل جانبی
  حتی اگر در یک برنامه آموزشی معمولی در دانشگاه‌های آلمان مشغول به تحصیل هستید، می‌توانید به طور مستقل در یک دوره کارآموزی شرکت کنید یا یک شغل جانبی در کنار تحصیل داشته باشید. به ویژه، قراردادهایی به عنوان یک دانشجوی شاغل (Werkstudent) بسیار محبوب و پرطرفدار هستند، زیرا به شما اجازه می‌دهند در یک زمینه مرتبط با موضوع تحصیلی‌تان مشغول به کار شوید. به خاطر داشته باشید که با ویزای دانشجویی، می‌توانید در مجموع فقط تا 120 روز در سال کار کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دوره‌های آموزش دوگانه در آلمان، با کارشناسان خبره و باتجربه ما در موسسه Saman Study در تماس باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study