logo

راهنمای جامع اجاره خانه در آلمان – 2022

28 تیر 1401

اجاره خانه در آلمان می‌تواند برای هر کسی چالش‌برانگیز باشد، به خصوص خارجی‌ها. با این حال، اگر به عنوان دانشجوی بین المللی قصد تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دارید، کافی است فقط اصطلاحات اصلی را یاد بگیرید، مناطق با اجاره مناسب را بشناسید و نیز به مدارک و راهنماهای اجاره تسلط داشته باشید. در اینصورت در فرآیند اجاره خانه در آلمان با مشکل بزرگی روبرو نخواهید شد. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا بر روی تمامی اطلاعات مربوط به اجاره خانه در آلمان تسلط پیدا کنید و بر اساس ساده‌ترین روش‌ها، در مورد اجاره آپارتمان در کشور آلمان تصمیم بگیرید.

در ابتدا، باید بدانید دقیقا دنبال چه چیزی می‌گردید. در این صورت، می‌توانید فهرست گزینه‌ها را محدودتر کنید و بنابراین، فرآیند اجاره را آسان‌تر و سریع‌تر به انجام برسانید. شما باید در مورد اینکه آیا ترجیح می‌دهید تنها زندگی کنید یا با همخانه، آشنا یا غریبه‌بودن همخانه، شهر یا محله دلخواه، تعداد اتاق ترجیحی شما، طبقه آپارتمان در ساختمان و حداکثر میزان پول اختصاص داده شده به اجاره ماهانه تصمیم‌گیری کنید.

اینها بعضی از مسائلی هستند که باید پیش از شروع جستجو برای آپارتمان مورد بررسی قرار دهید. اما غیر از این موارد، چیزهای دیگری را نیز باید بدانید.

برای اجاره خانه در آلمان به چه مدارکی نیاز دارم؟

مدارک مورد نیاز برای اجاره خانه در آلمان

مدارک در هنگام اجاره آپارتمان در کشور آلمان، تاثیر زیادی دارند. صاحبخانه از طریق مدارک شما از مناسب‌بودن شما به عنوان یک مستاجر اطمینان حاصل می‌کند. به علاوه، با ارائه مدارک مورد نیاز، حقوق شما به عنوان مستاجر تضمین می‌شود. داشتن مدارک زیر، به جز در مکان‌هایی خارج از شهرهای بزرگ، در هنگام اجاره خانه در آلمان ضروری هستند:

1. کپی کارت شناسایی یا پاسپورت

برای امضای قرارداد اجاره یا حتی بازدید از یک آپارتمان در آلمان (در بیشتر موارد) باید به صاحبخانه، بنگاه املاک یا هر دو، کارت شناسایی یا پاسپورت خود را نشان دهید.

2. صورت حساب بانک یا تاییدیه حقوق

شما باید بتوانید ثابت کنید که دارای درآمد ماهانه در حساب بانکی‌تان هستید و به منابع مالی برای پرداخت اجاره دسترسی دارید. تاییدیه حقوق معمولا همان فیش حقوقی است که توسط شرکت محل کارتان صادر می‌شود. با این حال، اگر نتوانید فیش حقوقی ارائه دهید، باید صورت حساب بانکی خود را به صاحبخانه ارائه دهید که غالبا صورت حساب سه ماه آخر شماست و کافی‌بودن درآمدتان را تایید می‌کند.

3. مدارک سابقه اعتباری (یا سابقه شوفا – Schufa record)

افرادی که قبلا در آلمان زندگی و خانه اجاره کرده اند، باید این مدرک را ارائه دهند. اسناد سابقه اعتباری، که به عنوان Schufa Selbstauskunft یا Schufa Record نیز شناخته می‌شود، مدرکی است که بدهی‌های شما را رهگیری می‌کند. کسانی که پیش‌تر در آلمان زندگی نکرده اند، هنوز شوفا رکورد ندارند، زیرا این سابقه بلافاصله پس از استفاده از حساب بانکی در آلمان یا امضای قرارداد در این کشور آغاز می‌شود. بنابراین، اگر شوفا رکورد ندارید، می‌توانید صورت حساب بانکی خود را ارائه دهید و از آن طریق، ثابت کنید که اجاره خود را به صورت منظم و به موقع پرداخت کرده اید.

4. یک ضامن

اگر نمی‌توانید مدارک ذکرشده در بالا را ارائه دهید، صاحبخانه از شما می‌خواهد که یک نفر را به عنوان ضامن معرفی کنید. این فرد باید تایید کند که در صورت عدم توانایی شما در پرداخت اجاره به هر دلیلی، اجاره را پرداخت خواهد کرد. ضامن باید آلمانی باشد ولی والدین‌تان نیز می‌توانند ضمانت شما را بر عهده گیرند.

چگونه یک آپارتمان در آلمان اجاره کنم؟

روش اجاره خانه در آلمان

برای اجاره خانه در آلمان گزینه‌های خاصی وجود دارد. بعضی از متداول‌ترین گزینه‌ها برای اجاره عبارتند از:

 • اجاره خانه از طریق یک بنگاه املاک

اجاره خانه در آلمان از طریق بنگاه املاک غالبا روش ساده‌تری است ولی گاهی همراه با دریافت هزینه انجام می‌شود. مالکان از طریق بنگاه املاک اقدام به فروش یا اجاره آپارتمان یا خانه خود می‌کنند. اگرچه، برای استفاده از خدمات ارائه‌شده توسط بنگاه املاک، باید هزینه پرداخت کنید.

ولی همیشه لازم نیست حق کمیسیون پرداخت کنید، مگر آنکه قصد خرید یک ملک را داشته باشید. پس، در هنگام اجاره ملک، معمولا صاحبخانه کمیسیون بنگاه را پرداخت می‌کند. به همین دلیل مردم غالبا ترجیح می‌دهند تا از طریق وب‌سایت‌ها ملک خود را اجاره دهند، تا از خدمات بنگاه املاک استفاده کنند. با این حال، پیش از امضای هر توافق‌نامه‌ای، چگونگی پرداخت کمیسیون را بررسی کنید.

 • پورتال‌های آنلاین املاک

در آلمان، به روش‌های مختلفی می‌توانید به جستجو و اجاره آپارتمان بپردازید. در اینجا فهرستی از پورتال‌های آنلاین اجاره ملک در آلمان را معرفی می‌کنیم:

  • Immobilien Scout 24 (این سایت فقط به زبان آلمانی است)
  • Immobilo (این سایت فقط به زبان آلمانی است)
  • Immowelt (این سایت فقط به زبان آلمانی است)
  • Mr Lodge (این سایت به زبان‌های مختلف در دسترس است – مخصوص شهر مونیخ)
  • Zeitwohnwerk (این سایت به زبان‌های آلمانی و انگلیسی است)
  • Wohnungsbörse (این سایت فقط به زبان آلمانی است)

همچنین، پورتال‌هایی وجود دارد که از طریق آنها می‌توانید آپارتمان یا فلت اشتراکی و موقتی پیدا کنید، مانند:

یک روش دیگر برای پیداکردن خانه، اطلاع از گزینه‌های موجود از طریق دهان به دهان است. این روش، یک راه کارآمد برای پیداکردن یک آپارتمان مناسب و راحت در آلمان است. به دوستان و اطرافیان خود اطلاع دهید که به دنبال اجاره یک آپارتمان یا فلت در آلمان هستید. در اینصورت، اگر کسی اطلاعات خاصی در این خصوص داشته باشد، به شما اطلاع خواهد داد.

معمولا، افراد در هنگام ترک یک آپارتمان، دوستان و آشنایان خود را به صاحبخانه‌شان توصیه می‌کنند. در این روش، صاحبخانه در مورد پیداکردن مستاجر جدید نگرانی نخواهد داشت، به علاوه، شما نیز در مورد پیداکردن یک آپارتمان یا فلت برای اجاره با مشکل زیادی روبرو نمی‌شوید.

مفاد قرارداد اجاره در آلمان شامل چه مواردی است؟

قرارداد اجاره خانه در آلمان

داشتن یک قرارداد اجاره، حقوق شما به عنوان یک مستاجر را تضمین می‌کند و بایدها و نبایدهای لازم، برای پیشگیری از به وجودآمدن سوء تفاهم در آینده را توضیح می‌دهد. بعضی از مفاد قراردادهای اجاره خانه در آلمان شامل موارد زیر است:

 • مدت قرارداد
 • مبلغ ودیعه
 • مبلغ اجاره ماهانه
 • مبلغ هزینه‌های اضافی، متناسب با مصرف شما
 • اطلاعات مربوط به افزایش اجاره
 • یک لیست کامل از مبلمان خانه، در صورتی که آپارتمان مبله اجاره کرده باشید.
 • قوانین مربوط به نگهداری از حیوانات خانگی (آیا مجاز به نگهداری حیوانات خانگی در داخل آپارتمان هستید یا نه)
 • قوانین خانه که توسط صاحبخانه تعیین می‌شود، در مورد هزینه تعمیرات
 • مدت زمان آگهی (معمولا سه ماه، در صورتی که شما یا صاحبخانه قصد فسخ قرارداد را داشته باشید)

هزینه اجاره خانه در آلمان چقدر است؟

هزینه اجاره خانه در آلمان

میانگین قیمت اجاره خانه در آلمان بر اساس متر مربع تعیین می‌شود. با این حال، قیمت‌ها بر اساس مکانی که قصد سکونت در آنرا داشته باشید، متفاوت خواهد بود. مبلغ اجاره خانه‌هایی که در مناطق مرکزی و بزرگتر قرار گرفته باشند، در مقایسه با حومه شهر بالاتر است.

آپارتمان‌ها در آلمان با مبلغ میانگین 7.04 یورو در هر متر مربع به اجاره گذاشته می‌شوند. مبلغ اجاره هر متر مربع در شهر اشتوتگارت برابر با 10.41 یورو و در شهر مونیخ برابر با 9.74 یورو است. مبلغ اجاره آپارتمان در شهرهایی مانند مونیخ، کلن و هامبورگ در مقایسه با لایپزیگ، بوخوم و حتی برلین بالاتر است. اگرچه، به دلیل افزایش تقاضاها برای اجاره خانه در شهر برلین، مبلغ اجاره در این شهر بالاتر رفته است. گرانترین شهر در آلمان کارلسفلد (Karlsfeld) است که در منطقه Dachau در 12 کیلومتری شمال غرب مونیخ قرار گرفته و میانگین اجاره هر متر مربع در این شهر برابر با 10.86 یورو است.

مبلغ‌های اجاره در آلمان، عموما منطقی و مقرون‌به‌صرفه هستند و به طور میانگین برابر با 1.300 یورو برآورد می‌شود. یک آپارتمان یک‌خوابه در داخل شهرهای آلمان برابر با 700 یورو و در نواحی حومه و پیرامونی شهرها، معادل 530 یورو برآورد می‌شود.

مبلغ مربوط به ودیعه خانه در آلمان معادل سه ماه اجاره است و نباید بیشتر از این مبلغ باشد. از سوی دیگر، هزینه خدمات رفاهی (آب، برق، گاز) معمولا در مبلغ اجاره خانه لحاظ نمی‌شوند و این موضوع باید حتما در قرارداد اجاره ذکر شود. اگر هزینه خدمات رفاهی و گرمایش در اجاره یک خانه در نظر گرفته نشده باشد، به عنوان Kaltmiete یا cold rent در نظر گرفته می‌شود، و اگر هزینه‌های گرمایش و غیره در مبلغ اجاره خانه گنجانده شده باشد، نوع اجاره این آپارتمان Warmmiete خواهد بود.

اصطلاحات و اختصارات مربوط به آگهی‌های اجاره خانه در آلمان

فهرست زیر برخی از متداول‌ترین واژه‌ها و اختصارات مربوط به اجاره خانه در آلمان است:

معنی واژه/ اختصار
متر مربع Quadratmeter/QM
ساختمان قدیمی Altbau/AB
ساختمان جدید Neubau
بالکن Balkon/BK
آشپزخانه پیش‌ساخته Einbauküche/EBK
طبقه همکف Erdgeschoss/EG
سیستم گرمایشی Gasheizung/GH
اجاره خالص (بدون هزینه خدمات رفاهی و تعمیر و نگهداری) Kaltmiete/KM
هزینه خدمات رفاهی و تعمیر و نگهداری Nebenkosten/NK
اجاره، شامل هزینه خدمات رفاهی و گرمایشی (به جز برق) Warmmiete/WM
آپارتمان اشتراکی Wohngemeinschaft/WG
سیستم گرمایش مرکزی Zentralheizung/ZH
سیستم گرمایش از کف Etagenheizung
مبله Möbiliert
5/5 - (2 امتیاز)

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study