logo

انتخاب مدرسه تابستانی – 8 نکته‌ای که باید به آن توجه کرد!

7 دی 1400

در هنگام انتخاب مدرسه تابستانی چه نکاتی را باید مورد نظر قرار داد؟

آیا قصد دارید تابستان خود را در یک مدرسه تابستانی بگذرانید؟ تصمیم خوبی است! مزایای مدرسه تابستانی بر کسی پوشیده نیست. صرف نظر از آنکه با هدف دوری از خانه در تابستان به مدرسه تابستانی بروید یا برای جلوگیری از فاصله از تحصیل به دلیل تعطیلات تابستان و یا صرفا برای تفریح و خوشگذرانی؛ حضور در اینگونه مدارس تجربه فراموش‌نشدنی و ارزنده‌ای است.

با جستجوی کلمه «مدرسه تابستانی» در گوگل، احتمالا نتایج زیادی به دست می‌آورید. ولی انتخاب از میان اینهمه گزینه، نیاز به صرف زمان و دقت زیادی دارد. حتی ممکن است بعضی از سایت‌ها و توضیحات دوره‌های تابستانی کاملا مشابه به نظر برسد، با این حال تفاوت‌های زیادی نیز در جنبه‌های گوناگون مدرسه تابستانی وجود دارد. از همین رو، دانستن آنکه در انتخاب مدرسه تابستانی، به چه نکاتی باید توجه کرد و چه مواردی اهمیت زیادی ندارند، کار پیچیده و دشواری است.

در این مقاله، به پشتوانه سال‌ها تجربه موسسه Saman Study در اعزام دانش‌آموزان ایرانی به مدارس تابستانی بین‌المللی در سوئیس و سایر کشورهای اروپایی، به معرفی مهم‌ترین فاکتورهای لازم برای انتخاب بهترین مدرسه تابستانی برای فرزند دلبندتان می‌پردازیم.

موقعیت مکانی مدرسه تابستانی

انتخاب مدرسه تابستانی

اولین و بدیهی‌ترین نکته‌ای که در هنگام انتخاب مدرسه تابستانی باید مورد نظر قرار دهید، موقعیت مکانی یا کشور و شهر مدرسه مورد نظر است. مدارس تابستانی زیادی در سراسر دنیا وجود دارند، ولی اگر انتخاب خود را به یک شهر، کشور یا حتی انگلیسی‌زبان بودن/نبودن مدرسه و غیره محدود کنید، دامنه گزینه‌های پیش روی شما محدودتر و در نتیجه انتخاب از میان آنها، ساده‌تر می‌شود.

ولی اگر دقیق نمی‌دانید تعیین اولویت مکانی برای انتخاب مدرسه تابستانی را از کجا شروع کنید، بعضی موارد را می‌توانید مورد بررسی بیشتر قرار دهید. آیا جایی در ذهن‌تان وجود دارد که بخواهید فرزندتان در آینده در آنجا مشغول به تحصیل شود؟ مثلا اگر شهرهای خاصی را ترجیح می‌دهید، انتخاب یک مدرسه تابستانی در یکی از آن شهرها گزینه خوبی به نظر می‌رسد.

حتی اگر فرزندتان در آینده در این شهرها به ادامه تحصیل نپردازد، گذراندن یک یا چند هفته از تعطیلات تابستانی در این شهرها ایده جالبی است.

همچنین، ممکن است دیدگاه‌تان به یک مدرسه تابستانی، نوعی از تعطیلات تابستانی باشد. در اینصورت بهتر است مقصدی را انتخاب کنید که فرزندتان قبلا هرگز در آنجا حضور نداشته است، در اینصورت، می‌تواند برای اولین بار از مناظر دیدنی آنجا و گشت‌وگذار در مناطق گوناگون آن لذت ببرد. یا ممکن است جایی را انتخاب کنید که بتوانید همراه با خانواده و فرزندتان، اقامت خود را به یک تعطیلات خانوادگی طولانی‌تر تبدیل کنید.

محل اقامت

اسکان در مدرسه تابستانی

پس از آنکه در مورد موقعیت مکانی مدرسه تابستانی فرزندتان تصمیم‌گیری کردید، نوع اسکان مورد نظر مطرح می‌شود. به عنوان مثال، آیا ترجیح می‌دهید در یکی از کالج‌های دانشگاهی و به شیوه زندگی دانشجویی اقامت داشته باشد؟ در اینصورت همراه با سایر دانش‌آموزان اسکان دارد و فرصت خوبی برای پیداکردن دوست‌های جدید با علایق مشترک پیدا می‌کند. حتی می‌توانید در مورد داشتن اتاق یک‌نفره یا اتاق اشتراکی با یک نفر دیگر، تصمیم‌گیری کنید.

اقامت با خانواده‌های بومی آن کشور (Homestay)، گزینه دیگری است که بر اساس نوع مدرس تابستانی انتخابی، پیش روی شما قرار می‌گیرد. در این نوع از اسکان، یکی از خانواده‌های تاییدشده توسط مدرسه تابستانی، مسئولیت نگهداری و مراقبت از فرزندتان به همراه دو وعده غذایی در روز را بر عهده می‌گیرد. با انتخاب این گزینه، آشنایی با فرهنگ‌های جدید و حتی بهبود مهارت‌های زبان خارجی با سهولت و کیفیت بیشتری انجام می‌شود. ولی در عین حال، فرزندتان فرصت مراوده با همسالان خود در یک مدرسه تابستانی را از دست می‌دهد.

بعضی از مدارس تابستانی، گزینه‌های بیشتری در اختیار دانش‌آموزان خود قرار می‌دهند. مثلا، بعضی از مدارس دارای مراکز آموزشی خاصی برای ارائه کلاس‌های آموزشی و عملی است که به‌طور ویژه برای برآورده‌کردن نیازهای تحصیلی دانش‌آموزان طراحی شده است.

موضوعات آموزشی مدرسه تابستانی

انتخاب مدرسه تابستانی

اگر می‌دانید فرزندتان برای تحصیل در یک مدرسه تابستانی به چه موضوعاتی علاقه دارد، می‌توانید تا حد زیادی گزینه‌ها را محدود کنید، به خصوص اگر موضوعات نسبتا خاصی مانند رباتیک یا معماری باشد. اما اگر در مورد موضوعات آموزشی هنوز تصمیم نگرفته اید، بهتر است اول گزینه‌های موجود در مدارس تابستانی مختلف را بررسی کنید. حتی می‌توانید موضوعی مرتبط با علاقمندی‌های فرزندتان در ارتباط با شغل آینده‌اش انتخاب کنید. یا حتی موضوعی را انتخاب کنید که قبلا در مورد آن آموزش و اطلاعات خاصی دریافت نکرده و صرفا جالب به نظر می‌رسد.

موضوع انتخابی شما در نهایت می‌تواند اشتیاق یا علاقه جدیدی در حوره تحصیل برای فرزندتان ایجاد کند، یا فقط یک روش جذاب برای سپری‌کردن چند هفته از تعطیلات در یک مدرسه تابستانی باشد.

حتی اگر در مورد موضوع دلخواه فرزندتان به قطعیت رسیده اید، رویکردی که مدرسه برای آموزش آن موضوع انتخاب کرده، نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. مثلا در مورد رشته حقوق، آیا ترجیح می‌دهید صرفا بر روی جنبه‌های آموزشی رشته حقوق تاکید شود یا می‌خواهید دوره‌ای را شامل راهنمایی و مشاوره پیرامون ادامه تحصیل در دانشگاه و آینده شغلی آن دریافت کنید.

سبک آموزش

سبک آموزش ارائه‌شده در یک مدرسه تابستانی، معمولا با پیروی از ساختار آموزشی کالج یا دانشگاهی است که تحت نظر آنها فعالیت می‌کند. مدارس تابستانی غالبا بر این اصل استوار هستند که همه افراد با تکیه بر تجربیات و دیدگاه‌های خود؛ فرصت بیان و به اشتراک‌گذاری عقایدشان را داشته باشند. درس‌های ارائه شده در یک مدرسه تابستانی، بسیار پویا و تعاملی هستند و نظرات و ایده‌های همه دانش‌آموزان شنیده می‌شود. این روش به افزایش اعتماد به‌نفس و بهبود توانایی‌های تحلیلی دانش‌آموز کمک می‌کند.

در بعضی از مدرسه های تابستانی، تاکید اصلی بر روی موضوعات موجود در کتاب درسی است؛ برخی بر روی بحث‌های کلاسی تمرکز دارند و بعضی از آنها نیز بیشتر به فعالیت‌های متداول در کمپ‌های تابستانی می‌پردازند؛ که در آنها آموزش چندان در اولویت نیست و اهداف آموزشی از ارجحیت کمتری برخوردار است. همه اینها به اولویت‌های خاص شما و انتظاراتی که از زمان سپری‌شده در مدرسه تابستانی دارید، بستگی دارد.

فعالیت‌های فوق برنامه مدرسه تابستانی

فعالیت های فوق برنامه مدرسه تابستانی

در هنگام انتخاب مدرسه تابستانی، به چند نکته در مورد فعالیت‌های فوق برنامه باید توجه کرد. نکته اول این است که بدانید آیا این فعالیت‌ها به عنوان بخشی از حالت استاندارد مدرسه تابستانی در نظر گرفته شده یا به عنوان یک گزینه اضافی (و با پرداخت هزینه بیشتر) می‌توانید از آنها استفاده کنید. حالت دوم، نوعی از مدرسه تابستانی است که سبک برنامه‌های ارائه‌شده در آن بیشتر مبتنی بر آموزش است و شباهت کمی به گذراندن تعطیلات دارد. در مدرسه تابستانی نوع اول، فعالیت‌های فوق برنامه به عنوان بخش ذاتی و جدانشدنی از یک تجربه مدرسه تابستانی در نظر گرفته می‌شوند.

موضوع دیگری که باید به آن توجه کنید، برنامه زمان‌بندی کمپ تابستانی و میزان ساعات مربوط به فعالیت‌های فوق برنامه است؛ آیا به عنوان برنامه روزانه در هفته انجام می‌شود یا فقط یک یا دو ساعت در هفته به آن اختصاص یافته است. اگر یک مدرسه تابستانی از ارائه برنامه زمان‌بندی اجتناب کرد، اکیدا پیشنهاد می‌شود که از انتخاب آن صرف نظر کنید.

در پایان، در هنگام انتخاب مدرسه تابستانی برای فرزندتان، باید به نوع فعالیت‌های موجود در آن مدرسه توجه کنید. آیا منطبق بر علایق فرزند شما هستند؟ به عنوان مثال، ممکن است همه گزینه‌های موجود بر پایه فعالیت‌های ورزشی طراحی شده باشند و فرزند شما بازی‌های تخته‌ای (بوردگیم) یا کارگاه‌های تئاتر را ترجیح دهد. یک مدرسه تابستانی مناسب، باید طیف متنوعی از علایق فرزندتان را شامل شود. همچنین پیشنهاد می‌شود فعالیت‌هایی که فرزندتان غالبا انتخاب نمی‌کند را به عنوان گزینه‌ای مهیج مد نظر قرار دهید. طبیعتا انتخاب یک مدرسه تابستانی که فعالیت‌هایی بر خلاف علاقه‌مندی فرزند شما را پوشش می‌دهد، گزینه مناسبی نیست و هرگز پیشنهاد نمی‌شود.

گردش‌ها

گردش های مدرسه تابستانی

علاوه بر فعالیت‌های فوق برنامه، گردش‌ها و سفرهای تفریحی گزینه دیگری است که یک مدرسه تابستانی، با استفاده از آن به لذتبخش‌بودن تجربه فرزندتان در کنار تقویت بار آموزشی کمک می‌کند. در مورد سفرهای تفریحی نیز باید سوالاتی مشابه فعالیت‌های فوق برنامه از مدرسه بپرسید، مثلا آیا سفرهای تفریحی به عنوان بخشی از برنامه استاندارد مدرسه تابستانی است یا نه، و چه تعداد سفر تفریحی می‌توانید انتخاب کنید. این موضوع به طور خاص وقتی دارای اهمیت می‌شود که دو دوره پشت سر هم انتخاب کنید – آیا می‌توانید به سفرهای متنوع بروید یا ممکن است دو بار به یک سفر تفریحی تکراری بروید.

در بعضی از مدرسه‌های تابستانی این امکان وجود دارد که در صورت اقامت طولانی‌تر دانش‌آموز، سفر تفریحی تکراری برای او در نظر گرفته نشود.

اما مهم‌ترین نکته مورد انتخاب مدرسه تابستانی، مقصد است. مثلا تصمیم بگیرید فرزندتان در جایی آن سوی دنیا تحصیل کند، جایی که قبلا هرگز در آنجا نبوده و شاید دیگر شانس حضور در آنجا را پیدا نکند. در اینصورت، باید مطمئن شوید که فرصت بازدید از همه مکان‌های دیدنی آن منطقه را دارد. گزینه‌های سفر تفریحی در یک مدرسه تابستانی را با دقت بررسی کنید، مثلا اگر فرزندتان به تاریخ علاقه داشته باشد، احتمالا دوست ندارد برنامه تابستانی او با گشت‌وگذارهایی برای خرید به پایان برسد، یا برعکس.

برنامه تابستانی دوستان

در هنگام انتخاب مدرسه تابستانی، به مقصد همکلاسی‌های فرزندتان توجه کنید. شاید بهتر باشد با افرادی که در طول سال تحصیلی ملاقات می‌کند، تعطیلات تابستانی خود را نگذراند و در مدرسه تابستانی با افراد جدیدی آشنا شود. فرزند شما می‌تواند در مدرسه تابستانی یکسانی با همکلاسی خود حضور داشته باشد و اوقات خوبی را با هم سپری کنند، ولی در اینصورت بخش قابل توجهی از دستاوردهای یک مدرسه تابستانی – مثل پیداکردن دوستان جدید از سراسر دنیا – را از دست می‌دهد.

اما اگر با دوستانی که به‌ندرت با هم معاشرت می‌کنند به یک مدرسه تابستانی بروند، تجربه‌ای که اینگونه مدارس فراهم می‌کنند فرصت خوبی برای تجدید دوستی‌ها بدون ارتباط هرروزه و مدام با آنها است.

گزینه دیگر آن است که در صورت انتخاب مدرسه تابستانی مشترک با همکلاسی‌ها یا دوستان فرزندتان، دوره یا پردیس متفاوتی را انتخاب کنید. در اینصورت، آنها فقط در گردهمایی‌های بزرگ‌تر مانند مهمانی‌ها یا گردش‌ها با یکدیگر ملاقات می‌کنند و همه وقت خود را با هم نمی‌گذرانند. یا شاید فرزندتان ترجیح بدهد به مدرسه‌ای برود که هیچکس را در آنجا نمی‌شناسد. مدرسه‌های تابستانی همه تلاش خود را برای ملاقات فرزندتان با افراد جدید و ایجاد روابط دوستی پایدار می‎کنند.

بررسی نظرات خانوده‌ها، جوایز مدرسه و پیشنهادات موسسه

تا اینجا، به انتخاب مدرسه تابستانی بر اساس نیازها و اولویت‌های شما پرداختیم. اما یک سوال ساده‌تر نیز در این خصوص وجود دارد، آیا یک مدرسه تابستانی خاص، گزینه خوبی است یا نه. خوشبختانه، روش‌های زیاد برای ارزیابی یک مدرسه وجود دارد. می‌توانید نظرات شرکت‌کنندگان در برنامه‌های یک مدرسه تابستانی را در وبسایت‌های مربوطه بخوانید. در بعضی وبسایت‌ها، امکان بارگذاری عکس توسط دانش‌آموزان فراهم شده است. همچنین اگر از طریق موسسه Saman Study قصد انتخاب مدرسه برای تعطیلات تابستان فرزندتان را داشته باشید، می‌توانید از پیشنهادات مسئولین موسسه که بر اساس گردآوری بازخوردهای مشتری‌های قبلی ارائه می‌شود، استفاده کنید.

همچنین، جوایز و تاییدیه‌های متعددی به مدارس تابستانی اعطا می‌شود. این جوایز و تاییدیه‌ها حوزه‌های مختلفی را پوشش می‌دهد: از موضوعات کلی مانند کیفیت تجربه مدرسه تابستانی گرفته تا موضوعات کوچک‌تر و همچنان دارای اهمیتی مانند تاییدیه برای سلامت و امنیت (اگر ساختمانی که فرزندتان در آن حضور دارد از استحکام خوبی برخوردار نباشد، کیفیت دوره برگزارشده چندان اهمیتی ندارد). اینکه مدرسه تابستانی انتخابی شما جوایز متعددی برنده شده باشد زیاد مهم نیست، اما داشتن تاییدیه از سازمان‌های مرتبط (مثلا تاییدیه کیفیت آموزش زبان انگلیسی) نشانه ارزشمندی از کیفیت آن مدرسه محسوب می‌شود.

امیدواریم با توضیحات ارائه‌شده بتوانید در انتخاب بهترین مدرسه تابستانی، بر اساس علایق و اولویت‌های فرزندتان تصمیم‌گیری کنید. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی‌های دقیق‌تر فرم ارزیابی را تکمیل کنید.

5/5 - (4 امتیاز)

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study