logo

چگونه یک انگیزه‌نامه (SOP) قدرتمند بنویسیم؟

10 مرداد 1401

یکی از مهم‌ترین مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور باید ارائه دهید انگیزه‌نامه یا SOP است. اگر انگیزه‌نامه‌ام به اندازه کافی خوب نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر سبک نوشتاری من مطابق با استانداردها نباشد چه؟ اگر SOP من بیش از حد عمومی باشد چه؟ در این مقاله، به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم و نکاتی در مورد نحوه نوشتن SOP مطرح می‌کنیم.

انگیزه‌نامه (SOP) چیست؟

sop چیست؟

انگیزه‌نامه یک مقاله اپلای یا پذیرش برای متقاضیانی است که برای تحصیل در خارج از کشور (شامل کالج، دانشگاه یا سایر موسسات آموزش عالی) نوشته می‌شود. در واقع، یک انگیزه‌نامه که با رعایت اصول نوشته شده باشد، نقش مهم و اساسی در دریافت پذیرش در دانشگاه دلخواه شما ایفا می‌کند. در این مقاله به روش نوشتن SOP، فرمت‌های آن و نکاتی دیگر در این خصوص اشاره می‌کنیم.

قالب انگیزه‌نامه (SOP)

ممکن است نوشتن انگیزه‌نامه کار عظیم و بزرگی به نظر برسد، ولی بعد از اینکه شروع به نوشتن کنید، شرایط تغییر می‌کند. متداول‌ترین مشکلی که اکثر دانشجویان با آن مواجه می‌شوند، ویرایش انگیزه‌نامه بعد از پایان نوشتن آن است. با در نظرگرفتن توصیه‌های زیر، می‌توانید از برخی مشکلات پیشگیری کنید:

1. انگیزه‌نامه‌تان در قالب یک پاراگراف 1000 کلمه‌ای یا در 1.5 صفحه بنویسید.

2. اطمینان حاصل کنید که اسم‌تان را به‌طور کامل به همراه عنوان رشته تحصیلی که برای آن اپلای کرده اید، در بالای هر صفحه بنویسید.

3. انگیزه‌نامه (SOP) را به قابل خواندن‌ترین حالت ممکن بنویسید. فونت انگلیسی مناسب برای SOP، فونت Times New Roman سایز 12 با حاشیه 1 اینچ در همه جهات است.

4. قالب SOP و تعداد کلمات بر اساس دانشگاهی که در آن اپلای کرده اید، متفاوت است.

5. در هنگام نوشتن انگیزه‌نامه، از لحن روایی و دوستانه استفاده کنید.

نکاتی در مورد روش نوشتن انگیزه‌نامه (SOP)

انگیزه‌نامه یا SOP، چیزی است که شما را در میان سایر متقاضیانی که برای یک جایگاه مشابه اپلای کرده اند، متمایز می‌کند. بنابراین نوشتن یک انگیزه‌نامه قدرتمند و متقاعدکننده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

1. انگیزه‌نامه باید دارای ساختار باشد.

با اینکه هیچ ترتیبی برای نوشتن SOP وجود ندارد، بهتر است برای سهولت بیشتر خوانش متن، انگیزه‌نامه دارای ساختار باشد. توصیه می‌شود با یک معرفی اولیه، جزئیاتی در مورد اطلاعات شخصی، جزئیاتی در مورد رشته تحصیلی و شغل و … شروع کنید.

2. مهارت‌های نویسندگی‌تان را به کار بگیرید.

مانند IELTS و TOEFL، انگیزه‌نامه نیز بازتاب مستقیمی از مهارت‌های زبان خارجی شما است. بنابراین، دقت کنید اشتباهات گرامری نداشته باشید، از واژگان مناسب استفاده کنید و از یک نفر برای خوانش و تصحیح انگیزه‌نامه کمک بگیرید.

3. کپی نکنید!

یکی از بدترین کارهایی که در حین نوشتن انگیزه‌نامه ممکن است انجام دهید، کپی‌کردن یک انگیزه‌نامه یا استفاده بدون تغییر از نمونه‌های موجود در اینترنت است. محتویات متن شما چیزی است که SOP شما را به یک متن منحصربه‌فرد تبدیل می‌کند و دانشگاه را متقاعد می‌سازد که به شما پذیرش تحصیلی دهد. بنابراین، حتما در مورد قالب نوشتاری SOP تحقیق کنید، ولی همیشه از متنی که خودتان نوشته اید در انگیزه‌نامه استفاده کنید.

نبایدهای نوشتن انگیزه‌نامه یا SOP

نبایدهای نوشتن SOP

برای اینکه بر فشار و استرس نوشتن یک SOP خوب غلبه کنید و بتوانید با کمترین اشتباه انگیزه‌نامه خود را بنویسید، توصیه می‌کنیم نبایدهای زیر را که جزء 5 اشتباه رایج در هنگام نوشتن SOP هستند، مد نظر قرار دهید:

1. لاف‌زنی و فخرفروشی

حواس‌تان باشد اعتماد به‌نفس شما به شکل تکبر نمود پیدا نکند. شما باید بتوانید بین اطلاع‌رسانی در مورد توانمندی‌های شخصی و لاف‌زنی تعادل ایجاد کنید. مقاله شما باید بازتابی از اعتماد به‌نفس شما باشید. به‌خاطر داشته باشید که لاف‌زنی در مورد دستاوردها، تا حد زیادی نشان‌دهنده حس عدم اطمینان است. همچنین، گزافه‌گویی در مورد دستاوردها می‌تواند نشان‌دهنده غرور و خودپسندی باشد و این چیزی نیست که کمیته انتخاب دانشجو در دانشگاه به دنبال آن باشد.

2. پرداختن به حاشیه به جای اصل مطلب

چیزی که همه اعضای کمیته انتخاب دانشجویان در دانشگاه‌ها از آن نفرت دارند، این است که مستقیم به موضوع اصلی نپردازید. بیشتر متقاضیان بی‌دلیل بر روی تشریح جزئیات ریز تمرکز می‌کنند و فراموش می‌کنند به خواننده، دلیل قانع‌کننده‌ای برای خواندن ادامه مطلب بدهند. خلاصه‌ای از تجربیات و دستاوردهایی که قصد دارید در مورد آن صحبت کنید را بنویسید، سپس بر اساس آن ساختار انگیزه‌نامه را تعیین کنید. تغییر و تعدیل انگیزه‌نامه را تا جایی ادامه دهید که هیچ اثری از حاشیه‌‌رفتن و پرداختن به جزئیات غیر ضروری وجود نداشته باشد.

3. تضاد و تناقض

این اتفاق بیشتر زمانی رخ می‌دهد که دانشجویان به جای اینکه خود واقعی‌شان را نشان دهند، تلاش می‌کنند تصویری ساخته‌شده از خود و دستاوردهایشان ارائه دهند. مثلا، ممکن است در SOP عنوان کنید که علاقمند به ورزش هستید، با این حال، در رزومه‌تان هیچ اشاره‌ای به ورزش نشده باشد. این تاکتیک‌ها باعث ایجاد سیگنال‌های تناقض و سردرگمی برای اعضای کمیته تصمیم‌گیرنده می‌شود.

4. معرفی ضعیف

یک معرفی و شروع قدرتمند، می‌تواند لحن انگیزه‌نامه شما را مشخص کند. معرفی و مقدمه‌ای که توجه خواننده را جلب نکند، SOP را تبدیل به متنی بلااستفاده می‌کند. برای تضمین گیرایی مقدمه، توصیه می‌شود بین پیشینه شخصی‌تان با اهداف تحصیلی که به دنبال کسب آنها هستید، ارتباط معناداری برقرار کنید. از ارائه اطلاعات غیر مرتبط و مطرح‌کردن جملات غیر واضح درباره اهدافتان در آینده اجتناب کنید.

5. نوشتن SOP در دقیقه نود

تفاوت قائل‌شدن بین یک SOP که با عجله نوشته شده و انگیزه‌نامه‌ای که به‌خوبی در مورد جزئیات آن فکر شده است، کار سختی نیست. بنابراین، هنر چگونگی نوشتن یک SOP خوب، فرآیندی تدریجی است. انگیزه‌نامه‌های خوب در نتیجه روزها واکاوی و کار سخت به وجود می‌آیند. از این رو، توصیه می‌شود انگیزه‌نامه را جدی بگیرید و در شرایط مناسب اقدام به نوشتن آن کنید. اگر می‌خواهید انگیزه‌نامه شما در میان SOP سایر متقاضیان شاخص و متمایز باشد، بهتر است از این اشتباهات اجتناب کنید.

نکات کلیدی در نوشتن انگیزه‌نامه

بعد از اینکه همه جملات و پاراگراف‌ها را جمع‌آوری و آنها را به SOP اضافه کردید، وقت آن است که بر روی پیش‌نویس دوم کار کنید:

1. اولین کاری که باید انجام دهید این است که همه جملات غیر ضروری را حذف کنید. اگر یک جمله در راستای اهداف شما نیست، آنرا ویرایش کنید.

2. انگیزه‌نامه را با دوستان، همکاران، اساتید و مشاوران خود به اشتراک گذارید و تا بدانید چه تغییراتی لازم است در آن اعمال شود.

3. همه پیشنهادات را در نظر بگیرید و SOP را بازنویسی کنید.

4. همانطور که قبلا هم گفتیم، انگیزه‌نامه را برای اجتناب از اشتباهات گرامری چندبار بخوانید. حتی ممکن است بعضی از اشتباهات، از چشم دوستان‌تان نیز دور بماند. بنابراین توصیه می‌شود برای این کار، از یک ابزار آنلاین استفاده کنید.

پاسخ به سوالات متداول

سوالات متداول در مورد sop

پرسش 1. آیا نوشتن انگیزه‌نامه ضروری است؟

پاسخ: در واقع، بله! SOP یکی از مهم‌ترین مدارکی است که در هنگام اپلای برای کالج یا دانشگاه در خارج از کشور و اخذ ویزای تحصیلی به آن نیاز دارید.

پرسش 2. آیا می‌توانم ابزارهای کمکی برای نوشتن SOP استفاده کنم؟

پاسخ: قطعا بله. ابزارهای آنلاین گوناگونی برای کمک به دانشجویان در نوشتن یک انگیزه‌نامه بدون اشتباه وجود دارد.

پرسش 3. سه نکته‌ای که در هنگام نوشتن انگیزه‌نامه باید به خاطر سپرد چیست؟

پاسخ: مهم‌ترین چیزهایی که در هنگام نوشتن انگیزه‌نامه باید مد نظر قرار داد عبارتند از: 1. لاف نزنید، 2. حاشیه نروید، 3. از انگیزه‌نامه دیگران کپی نکنید. حتی اگر در سرچ گوگل به آن رسیدید.

5/5 - (3 امتیاز)
بدون برچسب

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study