logo
دانشگاه‌های مجارستان

دانشگاه‌های مجارستان

مجارستان، کشوری کوچک در قلب قاره اروپاست که در سال‌های اخیر و با ارائه برنامه‌های آموزشی در رشته‌های گوناگونی، به خصوص رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی، دانشجویان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب کرده است. کیفیت و استاندارد بالای سیستم آموزش در این کشور، پایین‌بودن هزینه زندگی و سطح بالای امنیت در شهرها در کنار تنوع فرهنگی گسترده در این کشور، دانشجویان بین‌المللی را برای برنامه‌ریزی جدی در خصوص تحصیل و مهاجرت به این کشور ترغیب کرده است.

به علاوه، معتبربودن مدرک دانشگاه‌های این کشور در سراسر اروپا، فرصت‌های بی‌نظیری برای ادامه تحصیل یا اشتغال در سایر نقاط اروپا را به سادگی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند.

هزینه زندگی و تحصیل نسبتا پایین در مجارستان، به همراه اسکالرشیپ‌های گوناگونی که تاثیر بسزایی در مدیریت موفقیت‌آمیز هزینه‌های زندگی و تحصیل دانشجویان بین‌المللی داشته است، باعث افزایش تعداد دانشجویان خارجی در این کشور شده است. بر اساس آمار منتشرشده، بین سال‌های 2009 تا 2020، مجموع تعداد دانشجویان خارجی از 14 هزار نفر تا 33 هزار نفر افزایش داشته است. در سال تحصیلی 21-2020 تعداد دانشجویان بین‌المللی در مجارستان 32.400 نفر اعلام شده است.

پایتخت این کشور، بوداپست به همراه شهرهای دِبرِسن، سگد و پِچ، تعدادی از شهرهای مهم دانشگاهی این کشور محسوب می‌شوند. نام 8 دانشگاه کشور مجارستان، در رده‌بندی 2020 وبسایت QS، در میان 500 تا 1.000 دانشگاه برتر جهان به چشم می‌خورد. دانشگاه‌های سگد، دبرسن، اتووش لوراند و دانشگاه پچ بین 600 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند.

کشور مجارستان اروپای مرکزی را به اروپای شرقی متصل می‌کند و علاوه بر ترکیبی از جذابیت‌های این دو منطقه، هویت متمایز خود را نیز حفظ کرده است. جذابیت‌های طبیعی و ساخته دست بشر، در کنار هزینه‌های نسبتا پایین زندگی در این کشور و تمرکز بالا بر روی بین‌المللی‌شدن، مجارستان را به یک مقصد تحصیلی در حال رشد تبدیل کرده است.

در این بخش به معرفی دانشگاه‌های برتر مجارستان، شهرهای دانشگاهی، ارائه اطلاعات کاربردی در مورد اپلای، هزینه‌های زندگی و … می پردازیم.

دانشگاه‌های مجارستان

مجارستان مانند سایر مقصدهای اروپایی، مثل انگلستان، آلمان و فرانسه، در نقشه تحصیل در خارج از کشور جایگاه چندان مستحکمی ندارد ولی در حال تبدیل‌شدن به یک قطب آموزش عالی پیشرو است. دانشگاه‌های مجارستان، هم در برنامه تبادل دانشجو و هم از طریق تحصیل کامل در این کشور، پذیرای تعداد دانشجویان بین‌المللی بیشتری است و در حال افزایش تعداد رشته‌ها و دروسی که به زبانی غیر از زبان مجاری و عمدتا به انگلیسی ارائه می‌شوند، است.

دانشگاه‌های مجارستان، در کنار فرآیند بولونیا، که در تلاش برای استانداردسازی و سازگاری سیستم‌های آموزش عالی در اروپاست، امکان تحصیل در سه سطح تحصیلی را پیشنهاد می‌دهند: alapképzés (معادل کارشناسی)، mesterképzés (معادل کارشناسی ارشد) و doktori képzés (معادل دکترا). مقطع کارشناسی در مجارستان معمولا بین 3 یا چهار سال طول می‌کشد، مدل زمات مقطع کارشناسی ارشد یک یا دو سال است و مقطع دکترا معمولا سه سال به طول می‌انجامد. همچنین این امکان وجود دارد که در بعضی رشته‌ها، با گذراندن یک دوره پنج یا شش ساله پیوسته، مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را با هم ادغام کرد.

در مجموع، شش دانشگاه مجارستان در فهرست دانشگاه‌های برتر QS حضور دارند. همچنین نام هفت دانشگاه این کشور در فهرست رده‌بندی صد دانشگاه برتر منطقه‌ای EECA در سال 2021 نیز به چشم می‌خورد.

در این بخش به معرفی پنج دانشگاه برتر مجارستان می‌پردازیم:

دانشگاه سگد (University of Szeged)

بهترین دانشگاه کشور مجارستان، دانشگاه سگد است که در سال 2021 در رده‌بندی QS برترین دانشگاه‌های جهان در رتبه 501-510 قرار گرفته است و در رده‌بندی ناحیه EECA، جایگاه 26 ام را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه، به دنبال افزایش تمایل برای پذیرش دانشجویان خارجی، با مشارکت در برنامه تبادل دانشجوی اراسموس (Erasmus) و اسکالرشیپ‌های متعدد برای دانشجویان بین‌المللی در همه رشته‌ها، شرایط خوبی برای جذب دانشجو از سراسر جهان فراهم کرده است. بیشتر رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. به علاوه، برای بعضی از دوره‌های کارشناسی یک دوره آمادگی زبان انگلیسی نیز تعبیه شده است. دانشگاه سگد در شش رشته جزء 450 دانشگاه برتر جهان به شمار می‌آید، به طور مثال، در رشته کشاورزی در بین 200 دانشگاه برتر حضور دارد.

دانشگاه دِبِرسِن (University of Debrecen)

دانشگاه دبرسن در سال 2021، در رتبه 521 تا 530 رده‌بندی جهانی QS و جایگاه 39 ام رده‌بندی ناحیه EECA قرار گرفته است. پردیس اصلی این دانشگاه در دومین شهر بزرگ مجارستان، دبرسن قرار گرفته که در شرق کشور واقع شده است. در این دانشگاه به واسطه ارائه دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی، دانشجویان خارجی زیادی در حال تحصیل هستند. در رده‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان بر اساس رشته تحصیلی که توسط QS ارائه شده، دانشگاه دبرسن در شش رشته تحصیلی جزء دانشگاه‌های پیشرو محسوب می‌شود. این دانشگاه در رشته‌های کشاورزی و جنگلداری، پزشکی و زبان‌های خارجی بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

دانشگاه لوراند اتووش (Eötvös Loránd University)

دانشگاه لوراند اتووش در شهر بوداپست، پایتخت مجارستان قرار دارد و جایگاه 601 تا 650 رده‌بندی جهانی QS و 24 ام رده‌بندی ناحیه EECA را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه یکی از بزرگترین، معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های مجارستان (تأسیس در 1635 میلادی) به شمار می‌آید. بسیاری از دانشمندان شناخته‌شده جهان و چهار برنده جایزه نوبل در این دانشگاه تحصیل کرده اند. 28 هزار دانشجو، شامل 2.000 دانشجوی خارجی، در حال حاضر در هشت دانشکده این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

دانشگاه پِچ (University of Pecs)

دانشگاه پِچ که در جایگاه 651 -700 رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2021 بر اساس رده‌بندی QS و رتبه 62 در رده‌بندی ناحیه‌ای EECA قرار دارد، با داشتن 22.000 دانشجو، 1.600 عضو هیئت علمی و 10 دانشکده، یکی از بزرگترین موسسات آموزشی در مجارستان است که تاسیس آن به سال 1367 میلادی باز می‌گردد. این دانشگاه، به خوبی خود را برای چالش‌های زمان حال و آینده آماده کرده است. با در برگرفتن طیف وسیعی از موضوعات آموزشی، شهرت این دانشگاه خیلی فراتر از شهر پِچ است. این دانشگاه، یک دانشکده مستقل در شهر Szekszárd دارد و برنامه‌های آموزشی مهمی در شهرهای Kaposvár، Szombathely و Zalaegerszeg ارائه می‌کند. برای اجرای موفق سیستم آموزشی بولونیا، دانشجویان در یک محیط پویا و تعاملی در سیستم آموزش عالی اروپا، مشغول به تحصیل خواهند شد.

دانشگاه کوروینوس بوداپست (Corvinus University of Budapest)

در سال 2021، دانشگاه کوروینوس بوداپست در جایگاه 801 تا 1000 رده‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان و رده 61 رده‌بندی منطقه EECA قرار گرفته است. در حال حاضر، بیش از دوازده هزار دانشجو شامل 2.300 دانشجوی خارجی در دوره‌های تحصیلی این دانشگاه، به زبان‎های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی در حال تحصیل هستند. دانشگاه کوروینوس در رشته کشاورزی و جنگلداری بین 250 دانشگاه برتر و در رشته اقتصاد و بازرگانی در بین 350 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست (Budapest University of Technology and Economics)

در فهرست سال 2021 برترین دانشگاه‌های جهان QS، دانشگاه فنی و اقتصاد بوداپست در جایگاه 801 تا 1000 و در رده‌بندی ناحیه‌ای EECA در جایگاه 35 قرار دارد. همچنین، در رده‌بندی سال 2021 بر اساس رشته نیز، این دانشگاه در 7 رشته بین دانشگاه‌های برتر جهان حضور داشت، از جمله ریاضیات و مهندسی مواد با رتبه 351 تا 400. آموزش در این دانشگاه، مانند دانشگاه کوروینوس بوداپست، به زبان‌های مجاری، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و روسی انجام می‌شود.

سایر دانشگاه‌های مجارستان که مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته اند عبارتند از: دانشگاه سنت استفان (Szent István University)، دانشگاه کاپوسوار (Kaposvár University)، دانشگاه مجارستان غربی (University of West Hungary)، دانشگاه سچی ایشتوان (Széchenyi István University)، دانشگاه پانونیا (University of Pannonia) و دانشگاه میشکولتس (University of Miskolc).

شهرهای دانشگاهی مجارستان

بعضی از شهرهای مهم دانشجویی کشور مجارستان به شرح زیر هستند:

بوداپست

بوداپست (با دو بخش بودا و پست) در کناره رود دانوب قرار گرفته و دارای جذابیت‌های معماری زیادی است. بوداپست بدون شک یکی از شهرهای پرجاذبه از دیدگاه زیبایی‌شناسی به شمار می‌آید. اهمیت تاریخی و معماری بوداپست باعث شده تا این شهر، به عنوان «یکی از چشم‌اندازهای برجسته شهری» در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گیرد.

علاوه بر زیبایی‌های بصری، در بوداپست امکانات زیادی نیز برای ساکنین فراهم شده است، مانند چشمه‌های آب مشهور و گالری‌های هنری و موسیقی کلاسیک. شناخته‌شده‌ترین رویداد فرهنگی شهر بوداپست، فستیوال بزرگ موسیقی زیگت (Sziget) است که هر ساله در ماه آگوست و در جزیره اُبودا (Óbudai Island) در مرکز رود دانوب برگزار می‌شود.

در سال 2021 سه دانشگاه بوداپست در رده‌بندی دانشگاه‌های برتر QS حضور داشتند: دانشگاه لوراند اتووش (با رتبه 601 تا 650)، دانشگاه کوروینوس (در جایگاه 801 تا 1000) و دانشگاه تکنولوژی و اقتصاد بوداپست (در رده 801 تا 1000 جهان). این سه دانشگاه در طرح اراسموس و سایر برنامه‌های تبادل دانشجو مشارکت دارند.

سایر دانشگاه‌های شهر بوداپست عبارتند از: دانشگاه بیزینس بوداپست (Budapest Business School)، دانشگاه هنرهای زیبای مجارستان (Hungarian University of Fine Arts)، دانشگاه سملوایز (Semmelweis University) در رشته پرشکی، دانشگاه اُبودا (Óbuda University) در رشته‌های فنی و دانشگاه اروپای مرکزی (Central European University) که یک مؤسسه تحصیلات تکمیلی است و در رشته علوم سیاسی بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

دِبرِسِن

دِبرِسِن دومین شهر بزرگ مجارستان است که با جمعیت حدود 207 هزار نفر، در مقایسه با شهر 1.7 میلیون نفری بوداپست، شهر نسبتا کوچکی محسوب می‌شود. در طول دو دوره از تاریخ، دبرسن به عنوان پایتخت مجارستان شناخته می‌شد: بعد از انقلاب مجارستان در سال 1848 و در پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945.

این شهر مرکز حکومتی، اقتصادی، آموزشی، علمی و فرهنگی شرق مجارستان به شمار می‌آید و فعالیت‌های متنوعی شامل تئاتر، موسیقی زنده، چشمه‌های آب گرم طبیعی و اسپاها در این شهر در دسترس هستند. همچنین، فستیوال‌های جالبی نیز در این شهر برگزار می‌شوند، مانند کارناوال گل در 20 آگوست که میلیون‌ها گل برای تزئینات رژه قایق‌ها استفاد می‌شود.

سِگِد

سومین شهر بزرگ مجارستان، سگد نام دارد که در جنوب این کشور و در کرانه رود تیسا (Tisza) قرار گرفته است. این شهر، به واسطه آب و هوای گرم و تعداد زیاد روزهای آفتابی به «شهر آفتاب» معروف است. این شهر همچنین به خاطر فستیوال‌های برگزارشده در فضای باز (Open Air Festivals) و اجرای تئاترهای شهری در طول تابستان، به عنوان یک قطب فرهنگی شناخته می‌شود.

سگد یک شهر دانشگاهی با امکانات زندگی شبانه مناسبی محسوب می‌شود. این شهر همچنین به دلیل غذاهای بومی و سنتی جالب توجه، شامل سوپ ماهیگیر (halászlé) و سالامی، انتخاب ایده‌آلی برای غذادوستان به شمار می‌آید. به علاوه، دانشگاه سگد (University of Szeged) که بهترین دانشگاه کشور مجارستان به شمار می‌آید، نیز در این شهر قرار گرفته است.

هزینه تحصیل، زندگی و ویزای تحصیلی مجارستان

هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان

هزینه زندگی در مجارستان نسبتا پایین است. دانشجویان خارجی ماهانه حدودا 600 تا 850 دلار آمریکا برای پوشش تمامی هزینه‌ها، از سکونت تا تفریحات، نیاز خواهند داشت (سالانه 7.200 تا 10.200 دلار آمریکا). زندگی در بوداپست نسبت به سایر شهرهای مجارستان کمی گران‌تر است، به عنوان مثال، اجاره‌بها در این شهر در حدود 340 دلار در ماه برآورد شده است.

با اینکه شهریه تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان کم نیست، اما از کشورهایی مانند انگلستان و ایالات متحده بسیار پایین‌تر است. هزینه تحصیل به دوره و دانشگاه انتخابی بستگی زیادی دارد، مثلا شهریه تحصیل در دانشگاه دبرسن سالانه 5.500 دلار تا 14.000 دلار برای رشته‌های پزشکی به زبان انگلیسی برآورد می‌شود (به علاوه 500 دلار آمریکا برای اپلای و ورودی).

دولت مجارستان برای دانشجویان بین‌المللی اسکالرشیپ نیز پیش‌بینی کرده که هزینه‌های تحصیل، بیمه سلامت، اقامت و حقوق ماهانه برای دانشجویان مقیم کشورهای شریک را پوشش می‌دهد. دانشجویان اتحادیه اروپا می‌توانند مانند دانشجویان بومی، برای دریافت فاند از یک دانشگاه دولتی اقدام کنند. این فاندها بر اساس نمره آکادمیک ارائه می‌شوند و از آنجایی که تعداد دانشگاه‌های ارائه‌دهنده فاند در سال‌های اخیر کاهش زیادی داشته است، دریافت فاند بسیار رقابتی محسوب می‌شود.

دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اقتصادی اروپا، می‌توانند به صورت پاره‌وقت تا 24 ساعت در هفته، 90 روز یا 66 روز کاری خارج از دوره تحصیل مشغل به کار شوند. کارفرمایان، شرایط و ساعات کاری انعطاف‌پذیری برای دانشجویان در نظر گرفته اند (مثلا کار پاره‌وقت، 4 یا 6 ساعت در روز) و دانشجویان می‌توانند با دستمزدهای ماهانه شغل پاره‌وقت خود، بخش بزرگی از هزینه‌های زندگی در مجارستان را تأمین نمایند.

برخی از هزینه‌های ماهانه زندگی روزمره در پایتخت مجارستان به شرح زیر است:

 • اجاره خوابگاه دانشجویی: 129 دلار آمریکا
 • اجاره آپارتمان فلت مبله: 458 دلار
 • اجاره آپارتمان اشتراکی مبله: 204 دلار
 • غذای اصلی: 147 دلار
 • بلیت سینما، تئاتر و کنسرت: ماهانه 9 دلار
 • فعالیت‌های ورزشی: 7 دلار
 • بلیت حمل‌ونقل عمومی با کارت دانشجویی: 13 دلار
 • اجاره دوچرخه عمومی: 5 دلار

ویزای تحصیلی مجارستان

دانشجوهای کشورهای اتحادیه اروپا/ منقطه تجاری اروپا (EU/EEA) برای تحصیل در مجارستان نیازی به ویزا ندارند، ولی تا 15 روز پس از ورود به کشور باید برای دریافت اجازه اقامت اقدام نمایند. سایر دانشجویان باید پیش از ورود به مجارستان، از طریق نزدیک‌ترین سفارت این کشور، برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنند. از آنجایی که فرآیند صدور ویزای دانشجویی حداقل یک ماه زمان می‌برد، لازم است تا شش هفته پیش از عزیمت به مجارستان برای دریافت ویزا اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی کشور مجارستان عبارتند از:

 • پاسپورت (با اعتبار تا حداقل شش ماه بعد از تاریخ سفر)
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • فرم تکمیل‌شده تقاضای ویزا
 • بیمه سلامت برای کل دوره اقامت در کشور
 • اثبات پرداخت شهریه
 • اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی در قالب صورتحساب بانکی
 • نامه رسمی پذیرش در یکی از دانشگاه‌های مجارستان
 • اثبات توانایی تمهید محل سکونت

کلیه دانشجویان خارجی باید پس از ورود به مجارستان، محل سکونت خود را نزد مقامات رسمی محلی ثبت نمایند.

دانشگاه‌های مجارستان
معیار های جستجو

معیار های جستجو

country
country
country
country
country
country
country
محدوده شهریه دانشگاه
از
Ft
فورینت مجارستان
تا
Ft
مرتب سازی
مرتب سازی بر اساس
همه کمترین شهریه بیشترین شهریه
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study