logo

دانشگاه‌های ارزان سوئیس برای دانشجویان بین‌المللی

2 مرداد 1401

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس چقدر است؟ آیا با دانشگاه‌های ارزان سوئیس آشنایی دارید؟ شرایط تحصیل در کشور سوئیس کدام است؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ تمام سوالات خود پیرامون تحصیل در این کشور زیبا را پیدا کنید.

کشور سوئیس، دقیقا در میانه بخش‌های غربی، مرکزی و جنوب شرقی قاره اروپا قرار گرفته است. شهرت این کشور عمدتا به دلیل شکلات، بانک‌ها، ساعت، ورزش‌های زمستانی و جایگاه سیاسی بی‌طرف است. سوئیس یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌آید و استانداردهای زندگی در آن بسیار بالاست و دارای بیشترین میزان درآمد سرانه است.

به علاوه، قوانین مهاجرتی بسیار ساده در سوئیس افراد زیادی از سراسر دنیا را به این کشور زیبا و ثروتمند جذب می‌کنند. همچنین، دانشگاه‌های سوئیس، علاوه بر اینکه جزء بهترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌آیند، ارزان‌ترین دانشگاه‌های منطقه نیز محسوب می‌شوند و در برخی شهریه تحصیل در آنها برای دانشجویان بین‌المللی از دانشجویان سوئیسی ارزان‌تر می‌شود. از این رو، دانشجویان بین‌المللی سوئیس را به عنوان یکی از مناسب‌ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی می‌دانند.

این موضوع دانشجویان خارجی زیادی را به این سوئیس جذب می‌کند. در این مقاله به معرفی دانشگا‌ه‌های ارزان سوئیس برای دانشجویان بین‌المللی می‌پردازیم.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس

پذیرش در دانشگاه های ارزان سوئیس

برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئیس، شرایط و الزامات عمومی خاصی ذکر نشده و دانشگاه‌ها عموما به صورت اختصاصی شرایط پذیرش خود را اعلام می‌کنند. با این حال، قطعا ارائه مدرک دیپلم پایان دبیرستان ضروری است و اغلب دانشگاه‌ها در سوئیس، سطح زبان B1/B2 را برای تحصیل در رشته‌های گوناگون بر اساس زبان تدریس را می‌پذیرند.

آیا در سوئیس می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های ارزان سوئیس

بله. با اینکه رشته‌های تحصیلی زیادی به زبان‌های فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی در این کشور ارائه می‌شود، ولی تقریبا در همه دانشگاه‌های سوئیس امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تعدادی از رشته‌های تحصیلی وجود دارد، به خصوص در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا.

EU Business School در شهر ژنو همه دوره‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد و زبان آموزش در رشته تحصیلی زیست‌شناسی حیوانات در دانشگاه بازل سوئیس، انگلیسی است.

دانشگاه‌های ارزان سوئیس

1. دانشگاه ETH Zurich سوئیس

دانشگاه های ارزان سوئیس

 • شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی: 730 فرانک سوئیس در هر ترم (تقریبا معادل 790 دلار آمریکا)

دانشگاه ETH سوئیس یک موسسه تکنولوژی در شهر زوریخ است و یکی از دانشگاه‌های ارزان سوئیس برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آید. این دانشگاه دولتی در سال 1854 تاسیس شد و نقش حیاتی در آموزش دانشمندان و مهندسان باانگیزه در این کشور ایفا کرده است. بیشتر برنامه‌های آموزشی ارائه‌شده در این دانشگاه در رشته‌های ریاضیات، مهندسی، تکنولوژی و علوم است. اگر به هر کدام از این رشته‌های علاقمند هستید، دانشگاهی بهتر از ETH Zurich پیدا نخواهید کرد؛ به ویژه، اگر بودجه مالی محدود و کمی داشته باشید.

گفته می‌شود دانشگاه‌ ETH Zurich یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان است و در میان 10 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. علاوه بر این، یکی از 5 دانشگاه برتر در رشته مهندسی جهان است.

تقریبا 40 درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند و شناخته‌شده‌ترین دانش‌آموخته این دانشگاه، آلبرت انیشتین است.

2. دانشگاه زوریخ

دانشگاه زوریخ سوئیس

 • شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی: 820 فرانک سوئیس در هر ترم (تقریبا معادل 890 دلار آمریکا)

دانشگاه زوریخ با جمعیت دانشجویی تقریبا 30.000 نفری، در جایگاه دوم فهرست دانشگاه‌های ارزان سوئیس قرار دارد. این دانشگاه در سال 1833 میلادی تاسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در کشور سوئیس به شمار می‌آید. دانشگاه زوریخ در حال حاضر 7 دانشکده شامل حقوق، اقتصاد، پزشکی، فلسفه، ریاضی، مهندسی، علوم کامپیوتر و … می‌شود. از این رو، طیف گسترده‌ای از رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه در اختیار دانشجویان علاقمند قرار می‌گیرد.

دانشجویان بین‌المللی دانشگاه زوریخ سوئیس می‌توانند از امکانات عالی و آموزش بسیار باکیفیت ارائه‌شده در این دانشگاه بهره‌مند شوند. زبان اصلی آموزش در مقطع کارشناسی دانشگاه زوریخ، آلمانی است، ولی تعداد رشته‌های ارائه‌شده به زبان انگلیسی در این مقطع نیز در حال افزایش است. در مقطع کارشناسی ارشد، در بعضی از دانشکده‌ها دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

3. دانشگاه علمی کاربردی شمالغرب سوئیس (FHNW)

دانشگاه fhnw

 • شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی: از 5.000 فرانک سوئیس در هر ترم (5.420 دلار آمریکا)

FHNW یکی از برترین دانشگاه‌های علمی کاربردی در کشور سوئیس است. 9 دانشکده این دانشگاه در ناحیه آلمانی‌زبان سوئیس، از جمله شهر بازل، قرار دارند. دانشگاه FHNW در رده سوم لیست دانشگاه‌های ارزان سوئیس قرار دارد و طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را، با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و نوآوری‌ها برای فراهم‌ساختن بهترین تجربه یادگیری در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

4. دانشگاه EPFL

دانشگاه epfl سوئیس

 • شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی: از 780 فرانک سوئیس در هر ترم (850 دلار آمریکا)

دانشگاه EPFL سوئیس یا موسسه فدرال تکنولوژی در لوزان، یکی از دو دانشگاه از این نوع است که توسط دولت سوئیس برای آموزش مهندسین و دانشمندان این کشور تاسیس شده است. این دانشگاه در جایگاه 14 برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد و یکی از بزرگترین موسسات آموزشی در حوزه تکنولوژی در جهان است.

دانشگاه EPFL در حومه شهر لوزان، در بخش فرانسوی‌زبان سوئیس قرار دارد. به دلیل استانداردهای بالای آموزشی و شهریه بسیار پایین، این دانشگاه ارزان در سوئیس دانشجویان زیادی را به خود جذب کرده است، به طوری که حدودا 50 درصد کل جمعیت دانشجویی این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

این دانشگاه جایگاه چهارم را در فهرست دانشگاه‌های ارزان سوئیس قرار دارد و برای کمک به پیشرفت دانشجویان خود، گزینه‌های فراوانی از فعالیت‌های فوق برنامه، شامل فستیوال‌های موسیقی، انجمن‌های دانشجویی متعدد مانند انجمن انیمه و … را در اختیار آنان قرار می‌دهد.

5. دانشگاه برن

دانشگاه برن سوئیس

 • شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی: از 950 فرانک سوئیس در هر ترم (1.050 دلار آمریکا)

رتبه پنجم دانشگاه‌های ارزان سوئیس در اختیار دانشگاه برن سوئیس است که در سال 1834 تاسیس شده و در پایتخت کشور سوئیس قرار گرفته است. این دانشگاه دوره‌های آموزشی متعددی را در رشته‌های تحصیلی گوناگون از طریق 8 دانشکده و 150 موسسه تحت نظر خود در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

با جمعیت دانشجویی حدودا 20.000 نفره، دانشگاه برن سومین دانشگاه بزرگ سوئیس محسوب می‌شود. بیشتر موسسات این دانشگاه در مرکز شهر قرار دارند و تعدادی از آنها در سطح شهر برن پراکنده شده اند.

دانشگاه مقرون‌به‌صرفه برن برنامه‌های آموزشی متعددی برای دانشجویان بین‌المللی خود ارائه می‌دهد که شامل دوره‌هایی به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. همچنین، به دلیل تعامل گسترده این دانشگاه با سایر سازمان‌ها و موسسات، تعداد دانشجویان تبادلی و میهمان در این دانشگاه بالاست.

6. دانشگاه لوزان

دانشگاه لوزان سوئیس

 • شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی: از 580 فرانک سوئیس در هر ترم (630 دلار آمریکا)

قدمت دانشگاه لوزان سوئیس به قرن شانزدهم میلادی بر می‌گردد. این دانشگاه که در رتبه ششم دانشگاه‌های ارزان سوئیس قرار دارد، در ابتدا فعالیت خود را به عنوان موسسه آموزشی در حوزه الهیات آغاز کرد و پس از آن تبدیل به دانشگاهی مشتمل بر 7 دانشکده شد. در حال حاضر، حدودا 1.500 دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه لوزان مشغول به تحصیل هستند که بخش قابل توجهی از آنان را دانشجویان میهمان و تبادلی از سایر دانشگاه‌های معتبر جهان تشکیل می‌دهد.

پردیس اصلی این دانشگاه در موقعیت مکانی زیبایی در سواحل دریاچه لمان (یا همان Lake Geneva) قرار دارد. کتابخانه دانشگاه لوزان چشم‌انداز زیبایی به کوه‌های آلپ دارد و فضای مناسبی برای مطالعه ایجاد کرده است.

7. دانشگاه ژنو

دانشگاه ژنو سوئیس

 • شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی: از 500 فرانک سوئیس در هر ترم (540 دلار آمریکا)

دانشگاه ژنو سوئیس یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی و هفتمین دانشگاه در فهرست دانشگاه‌های ارزان سوئیس است و در دومین شهر بزرگ کشور سوئیس قرار دارد. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه‌های سوئیس است و تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی (حدودا 40 درصد از کل جمعیت دانشجویی آن) در اینجا مشغول به تحصیل هستند. زبان اصلی آموزش در این دانشگاه، فرانسوی است ولی دوره‌های تحصیلی متعددی نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. دانشگاه ژنو، طی سال‌های متمادی در بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار داشته است. 9 دانشکده دانشگاه ژنو در نواحی مختلفی از بخش شرقی شهر ژنو قرار گرفته اند.

در این مقاله، به معرفی تعدادی از دانشگاه‌های ارزان سوئیس پرداختیم. اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، می‌توانید برای دریافت جدیدترین و به‌روزترین اطلاعات پیرامون دریافت پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای دانشجویی با کارشناسان ما در موسسه Saman Study تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مجله مهاجرت 09 بهمن 1401

  سلام.وقت بخیر . در مورد میشه راهنمایی بفرمایید؟

  پاسخ دادن

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study