logo

کالج‌های M-Kurs آلمان

12 خرداد 1403
کالج‌های M-Kurs آلمان

شرایط تحصیل در کالج‌های M-Kurs آلمان

زمانی که دانش‌آموزی پس از پایان دبیرستان در ایران، تصمیم می‌گیرد که برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان وارد دانشگاه شود، بعد از اپلای در دانشگاه، توسط اداره دانشجویان بین‌الملل، به سمت کالج‌های M-Kurs هدایت می‌شود.

بر اساس سیستم آموزش آلمان، دیپلم اغلب کشورها برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان کافی نیست و متقاضیان باید یک سال در کالج، دروس دبیرستان آلمانی را آموزش ببینند تا بتوانند وارد دانشگاه‌های آلمان شوند.

برای تحصیل در کالج‌های آلمان، دانشجویان لازم است مدرک صلاحیت ورود به دانشگاه و دانش زبان آلمانی B1/B2 داشته باشند. همچنین دانشجویان برای ورود به کالج M-Kurs آلمان، باید آزمون ورودی کالج را با موفقیت پشت سر بگذارند.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم

هزینه تحصیل در کالج‌های M-Kurs آلمان

هزینه تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی با یکدیگر متفاوتند. کالج‌های دولتی آلمان رایگان هستند و فقط هزینه ترم به مبلغ 200 تا 400 یورو پرداخت می‌شود. اما هزینه تحصیل در کالج‌های خصوصی مبلغی حدود 7000 تا 8000 یورو است.

بورسیه تحصیلی کالج های پزشکی M-Kurs آلمان

به طور کلی برای تحصیل در کالج‌های آلمان بورسیه تحصیلی خاصی وجود ندارد. به علت رایگان‌بودن تحصیل در آلمان و همچنین حمایت مالی از طرف دولت در این کالج‌ها، هزینه تحصیل پایین در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی، مزیت محسوب شده و بورسیه برای تحصیل وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در کالج‌های M-Kurs آلمان

 • فرم اپلیکیشن دانشگاه و یا کالج
 • مدرک صلاحیت ورود به دانشگاه
 • ریز نمرات مقاطع قبلی
 • مدرک زبان آلمانی B2 (DSH-1 یا TestDaF سطح 3)
 • کپی پاسپورت
 • رزومه

همه مدارک باید به‌صورت ترجمه‌شده به یکی از زبان‌های انگلیسی یا آلمانی به کالج‌های آلمان ارائه شوند.

نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های پزشکی M-kurs آلمان

نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های پزشکی آلمان، مدرک B2 آلمانی است. برخی از کالج‌های پزشکی آلمان با مدرک B1 نیز پذیرش دانشجو دارند اما در فضای رقابتی برای ورود به کالج‌های پزشکی آلمان، بهتر است با مدرک زبان آلمانی بهتر اقدام شود.

تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های پزشکی M-kurs آلمان

تمکن مالی آلمان برای اخذ ویزای کالج‌های پزشکی آلمان، معمولا مبلغ برآورد هزینه‌های زندگی یک سال در آلمان است. این مبلغ برای یک ماه 934 یورو تخمین زده می‌شود. بنابراین تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای کالج‌های آلمان مبلغی حدود 11208 یورو برای یک سال است.

ددلاین اپلای در کالج‌های M-Kurs آلمان

ددلاین‌های کالج معمولا زودتر از دانشگاه‌هاست. برای ترم پاییز ددلاین کالج‌ها از اواسط نوامبر تا ژانویه خواهد بود و برای ترم زمستان اواسط مارس تا اواسط جولای. برای اطمینان بیشتر لازم است به سایت کالج مورد نظر مراجعه شود.

شروع ترم تحصیلی کالج‌های پزشکی M-kurs آلمان

زمان شروع سال تحصیلی در کالج‌های پزشکی آلمان در ترم پاییز از ماه سپتامبر و در ترم زمستان از اول فوریه است. طول مدت تحصیل در کالج‌های آلمان نیز یک سال خواهد بود.

آزمون ورودی کالج‌های پزشکی M-kurs آلمان

برای تحصیل در کالج‌های دولتی آلمان، دانشجویان لازم است آزمون ورودی به این کالج‌ها را بگذرانند. این آزمون جنبه‌های مختلفی از دانش متقاضیان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. مهارت زبان آلمانی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سنجش اولیه دانشجویان محسوب می‌شود.

نوع کورس بخش اول آزمون بخش دوم آزمون
M-course سه متن کوتاه از موضوعات مختلف که در آن 75 جای خالی برای کلمات در نظر گرفته می‌شود که در 30 دقیقه باید توسط دانشجو تکمیل شود. یک آزمون ریاضی 90 دقیقه‌ای از دانشجویان گرفته می‌شود که نوع این سوالات در نمونه سوالات ریاضی کالج‌های آلمان وجود دارند.

دروس دوره M-Kurs در کالج‌های پزشکی آلمان

با توجه به این که دانشجویان در کالج‌های M-Kurs، قصد ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه‌های آلمان را دارند، دورس دوره M-Kurs در کالج‌های پزشکی آلمان عبارتند از: زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و زبان آلمانی.

در این دوره‌ها، دانشجویان هفته‌ای 28 درس خواهند داشت که مدت زمان هر کلاس 45 دقیقه است. این برنامه درسی، در هفته 12 درس زبان آلمانی، 6 درس زیست‌شناسی، 6 درس شیمی، و 6 درس فیزیک را پوشش می‌دهد. این دروس در سطح دروسی که دانش‌آموزان دبیرستان در آلمان می‌گذرانند خواهد بود.

آزمون FSP در کالج‌های پزشکی M-kurs آلمان

پس از اتمام دروه کالج در آلمان، دانشجویان لازم است آزمون پایان دوره FSP (Feststellungsprüfung) را با موفقیت پشت سر بگذرانند. FSP یا آزمون ارزیابی صلاحیت دانش‌آموز با مدرک خارجی، آزمونی است که صلاحیت متقاضیان برای ورود به یکی از دانشگاه‌های آلمان را می‌سنجد.

متقاضیانی که دیپلم خود را در کشوری غیر از آلمان دریافت کرده‌اند برای گرفتن پذیرش کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان باید پس از اتمام دوره کالج این امتحان را بگذرانند.

نمره‌دهی در پایان کالج به چند فاکتور بستگی دارد؛ نمراتی که دانشجو در طول دو ترم تحصیل کسب می‌کند، نمراتی که دانشجو در پایان ترم کالج کسب می‌کند و نمراتی که از آزمون کتبی FSP کسب می‌کند.

مزایای دوره‌های M-Kurs در کالج‌های آلمان

برای دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی تحصیل کنند، کالج‌ها یا Studienkolleg ها، مسیر ویژه‌ای را برای موفقیت آنها بهره‌مندی از مزایای تحصیل در آلمان طراحی کرده است. در این سیستم دانشجویان می‌توانند تفاوت و فاصله موجود در سیستم آموزشی کشور خود را با کشور آلمان پر کرده و با آمادگی بیشتر و بهتر وارد دانشگاه شوند. تحصیل در کالج‌های آلمان مزایای بسیاری دارد که به برخی از آنها در زیر اشاره می‌کنیم:

 1. کسب مهارت زبان آلمانی: با اینکه در آلمان دانشگاه‌هایی نیز وجود دارند که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، اما داشتن مهارت زبان آلمانی، گستره‌ انتخاب دانشجویان را بیشتر می‌کند و همچنین یافتن موقعیت‌های مناسب برای کارآموزی و موقعیت‌های شغلی را برای آنها آسان‌تر خواهد کرد. کالج‌ها با دوره‌های زبان آلمانی می‌توانند این مهارت را در دانشجویان تقویت کنند.
 2. آمادگی تخصصی در یک زمینه مشخص: کالج‌های آلمان دانشجویان خود را بر اساس مسیر مشخصی که آنها برای آینده خود انتخاب کرده‌اند آموزش می‌دهد. از این رو دانشجویان قبل از ورود به رشته دلخواه خود در دانشگاه، پایه‌های اصلی آن رشته را می‌آموزند.
 3. آمیختگی فرهنگی: مهاجرت به یک کشور دیگر و تطابق با فرهنگ و سیستم آموزشی آن کشور، امری چالش‌برانگیز است. تحصیل در کالج‌های آلمان فرصتی را فراهم می‌کند که دانشجویان در یک فضای دوستانه و در محیط مناسبی با این فرهنگ و سیستم جدید سازگار شوند.
 4. بهبود شانس قبولی در دانشگاه: تحصیل در کالج‌های آلمان، میزان بالایی از نیازمندی دانشگاه‌های آلمان را برآورده می‌کند، دانشگاه‌ها به نوع آموزشی که دانشجویان در کالج می‌بینند آگاه هستند، از این‌رو شانس دانشجو برای ورود به دانشگاه در آلمان بسیار بالا خواهد رفت.
 5. صرفه اقتصادی: کالج‌های آلمان هزینه بسیار کمی برای دانشجویان دارد و برخلاف ورود مستقیم به دانشگاه، هزینه کمتری صرف می‌شود. همچنین در صورت عملکرد خوب دانشجو در کالج، ورود به دانشگاه‌هایی که به زبان آلمانی هستند آسان‌تر خواهد بود. این دانشگاه‌ها به نسبت دانشگاه‌های به زبان انگلیسی، هزینه کمتری دارند.

رشته‌های مجاز پس از تحصیل در کالج M-Kurs در آلمان

پس از تحصیل در کالج‌های M-Kurs در آلمان، دانشجویان می‌توانند در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی ادامه تحصیل بدهند. علاوه بر پزشکی، رشته‌های مجاز دیگری که دانشجویان می‌توانند پس از کالج M-Kurs در دانشگاه انتخاب کنند عبارتند از: زیست‌شناسی، علوم تغذیه، دندانپزشکی، میکروبیولوژی، علوم کشاورزی، دامپزشکی، روانشناسی، داروسازی، علوم ورزشی.

لیست بهترین کالج‌های M-Kurs آلمان

نام کالج شهر کورس‌های ارائه‌شده
کالج دانشگاه هایدلبرگ Studienkolleg an der Universität Heidelberg هایدلبرگ M, T, W, G, S
کالج دوسلدروف Studienkolleg Düsseldorf دوسلدروف T, M, W, G, DSH
کالج دانشگاه FU برلین Studienkolleg an der FU Berlin برلین T, M, W, G, S
کالج هامبورگ Studienkolleg Hamburg هامبورگ M, T, W, G
کالج دانشگاه گوته Studienkolleg an der Goethe-Universität فرانکفورت M, T, W, G
کالج دانشگاه ماربورگ Studienkolleg Mittelhessen der Universität Marburg ماربورگ M, T, W, G
کالج علمی کاربردی Freshman Institute – FH Aachen آخن T, M, W
کالج دانشگاه هانوفر Studienkolleg an der Universität Hannover هانوفر G, M, T, W
کالج دانشگاه یوهانس گوتنبرگ Studienkolleg der Johannes-Gutenberg-Universität ماینتس M, T, W, G, S
کالج تودیاس درسدن TUDIAS-Studienkolleg TU Dresden درسدن M, T, W
کالج زاکسن دانشگاه لایپزیگ Universität Leipzig Studienkolleg Sachsen لایپزیگ M, T, W, G, S
کالج دانشگاه مارتین لوتر ویتنبرگ Studienkolleg an der Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg

هاله

M, T, W, G, S, DSH
کالج استانی Staatliches Studienkolleg نوردهاوزن M, T, W, G, SW

شرایط کار همزمان با تحصیل در کالج‌های پزشکی M-kurs آلمان

دانشجویان در کالج‌های پزشکی آلمان معمولا اجازه کار در حین تحصیل ندارند. اما در صورت نیاز، می‌توانند در تعطیلات بین دو ترم کار پاره‌‌وقت یا تمام‌وقت داشته باشند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای کالج M-Kurs

برای تحصیل در کالج‌های دولتی M-Kurs آلمان، دانش‌آموزان باید آزمون ورودی بدهند. آلمان شرایطی را فراهم می‌کند تا دانشجویان بتوانند برای شرکت در این آزمون وارد آلمان شوند و بعد از قبولی در کالج، ویزای خود را به ویزای تحصیلی آلمان تغییر دهند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان شامل موارد زیر خواهد بود:

در صورتی که متقاضی تحصیل در کالج زیر سن 18 سال باشد، در کنار مدارک بالا، به اجازه خروج از طرف هر دو والد نیاز خواهد داشت. همچنین برای تمکن مالی، لازم است مدارک حامی مالی به سفارت ارائه شود.

همچنین لازم به ذکر است که تمامی مدارک ارائه‌شده به سفارت، حتی اگر پذیرش به زبان انگلیسی باشد، باید به زبان آلمانی ترجمه و ارائه شود.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی معقولانه‌‍‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است. تخمین هزینه زندگی در آلمان برای یک نفر حدود 934 یورو ماهانه و به عبارتی 11208 یورو سالانه خواهد بود. البته هزینه زندگی در شهرهای آلمان با یکدیگر متفاوت بوده و مونیخ و اشتوتگارت از شهرهای گران و آخن و درسدن جزء شهرهای ارزان آلمان محسوب می‌شوند.

از سامان استادی مشاوره بگیرید
مقالات مرتبط
کالج‌های T-Kurs آلمان

کالج‌های T-Kurs آلمان

هزینه تحصیل در کالج‌های T-Kurs آلمان هزینه تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی آلمان با یکدیگر متفاوت بوده و تحصیل در کالج‌های دولتی آلمان تقریبا رایگان است. تنها هزینه‌ای که در کالج‌های دولتی آلمان...

مبلغ تمکن مالی آلمان

مبلغ تمکن مالی آلمان

تمکن مالی آلمان چیست؟ گواهی تمکن مالی، یک سند رسمی و بسیار مهم است که بر اساس درخواست متقاضی برای تحصیل در آلمان، توسط بانک صادر می‌شود. این سند، در فرآیند اپلای برای اخذ...

سیستم آموزشی آلمان

سیستم آموزشی آلمان

سیستم آموزشی آلمان مطابق با قوانین و مقررات قانون اساسی این کشور (Grundgesetz) اداره می‌شود. وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، امور فرهنگی و علوم دولت فدرال مسئول اصلی تدوین دستورالعمل‌های سیاست‌گذاری آموزشی، علمی و هنری،...

هزینه تحصیل در مدارس آلمان

هزینه تحصیل در مدارس آلمان

شهریه تحصیل در مدارس خصوصی و بین‌المللی شبانه‌روزی آلمان: سالانه در حدود 35 تا 50 هزار یورو شهریه تحصیل در مدارس خصوصی و بین‌المللی روزانه آلمان: سالانه بین 15 تا 25 هزار یورو شهریه...

تایید و تصدیق مدارک سفارت آلمان

تایید و تصدیق مدارک سفارت آلمان

برای تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های آلمان چه مدارکی باید ارائه داد؟ آیا با روند درخواست ویزای تحصیلی آلمان و تایید و تصدیق مدارک در سفارت آلمان آشنایی دارید؟ در این مقاله قصد داریم...

اجاره خانه در آلمان، از اجاره خانه دانشجویی تا اجاره خانه ویلایی

اجاره خانه در آلمان، از اجاره خانه دانشجویی تا اجاره خانه ویلایی

اجاره خانه در آلمان اولین کاری است که بعد از دریافت ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی تا دکتری برای دانشجویان بین‌المللی اهمیت دارد. آشنایی با مناطق مختلف شهرها، هزینه‌های اجاره مسکن، مراحل و مدارک...

راهنمای جامع امنیت در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی

راهنمای جامع امنیت در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی

آیا آلمان برای دانشجویان بین‌المللی امن است؟ امنیت در آلمان برای دانشجویان خارجی در چه سطحی است؟ آلمان به طور کلی کشوری امن محسوب می‌شود، بنابراین جایی برای نگرانی وجود ندارد. با در نظرگرفتن...

شرایط زندگی دانشجویی در آلمان

شرایط زندگی دانشجویی در آلمان

درباره زندگی دانشجویی در آلمان به عنوان دانشجوی بین‌المللی چه می‌دانید؟ کشور آلمان به دلیل مزایای متنوع، همچون کیفیت بالای زندگی، فرصت‌های شغلی و نیز فرهنگ و سنت‌های جذاب، افراد زیادی را از نقاط...

شرایط کار در آلمان پس از فارغ‌التحصیلی

شرایط کار در آلمان پس از فارغ‌التحصیلی

از دیدگاه دانشجویان بین‌المللی در سراسر دنیا، کشور آلمان به عنوان یک مقصد تحصیلی جذاب شناخته شده است. این محبوبیت عمدتا به دلیل کیفیت بالای آموزش ارائه‌شده و نیز فرصت‌های بسیار زیاد برای پیشرفت...

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study