logo

کالج‌های T-Kurs آلمان

30 خرداد 1403
کالج‌های T-Kurs آلمان

کالج T-kurs آلمان چیست؟

کالج T-kurs یکی از دوره‌های یک‌ساله در کالج‌های آلمان است که دانشجویان را برای ورود به رشته‌های فنی-مهندسی و ریاضی در دانشگاه‌های آلمان آماده می‌سازد. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی از کالج تی کورس، می‌توانند در رشته‌های گروه علوم مهندسی و علوم پایه (مانند شیمی، فیزیک، ریاضی) پذیرش بگیرند.

هزینه تحصیل در کالج‌های T-Kurs آلمان

هزینه تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی آلمان با یکدیگر متفاوت بوده و تحصیل در کالج‌های دولتی آلمان تقریبا رایگان است. تنها هزینه‌ای که در کالج‌های دولتی آلمان از دانشجویان دریافت می‌شود مبلغی حدود 200 – 400 یورو با عنوان هزینه ترم است. اما در کالج‌های خصوصی از دانش‌آموزان شهریه دریافت می‌شود که مبلغی حدود 7000 – 8000 یورو است.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم

شرایط تحصیل در کالج‌های تی کورس آلمان

شرایط تحصیل در کالج‌های T-Kurs آلمان برای افرادی که در دبیرستان‌های ایران دیپلم گرفته‌اند و قصد دارند در کشور آلمان وارد دانشگاه شده و تحصیلات خود را رشته‌های فنی و مهندسی و همچنین ریاضیات ادامه دهد، به این صورت است که بعد از اپلای در دانشگاه‌های آلمان، توسط اداره دانشجویان بین‌الملل، به سمت کالج‌های T-Kurs (Studienkolleg) هدایت می‌شوند. دولت آلمان دیپلم کشورهای دیگر را نمی‌پذیرد و از متقاضیان می‌خواهد که یک سال در کالج، دروس مدرسه‌های آلمان را آموزش ببینند تا بتوانند وارد دانشگاه‌های این کشور شوند.

برای تحصیل در کالج‌های T-Kurs آلمان، دانشجویان لازم است مدرک صلاحیت ورود به دانشگاه و دانش زبان آلمانی B1/B2 داشته باشند. همچنین دانشجویان برای ورود به کالج T-Kurs آلمان، باید آزمون ورودی کالج را با موفقیت پشت سر بگذرانند. سپس با اپلای در دانشگاه وارد کالج شوند و یا به‌طور مستقیم برای کالج اپلای کنند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در کالج‌های T-Kurs آلمان

  • فرم اپلیکیشن دانشگاه و یا کالج
  • مدرک صلاحیت ورود به دانشگاه
  • ریز نمرات مقاطع قبلی
  • مدرک زبان آلمانی B2 (و یا DHS-1، تست‌داف (TestDaF) سطح 3)
  • کپی پاسپورت
  • رزومه

همه مدارک باید ترجمه شده به انگلیسی و یا آلمانی باشد.

رشته‌های مجاز پس از تحصیل در کالج T-Kurs در آلمان

رشته‌های مجاز پس از تحصیل در کالج تی کورس در آلمان بیشتر در زمینه فنی و مهندسی و علوم پایه به جز زیست‌شناسی هستند. برخی از رشته‌های مجاز این کورس عبارتند از: مهندسی سیستم‌های ساخت و ساز، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی فرآیند و مواد، مهندسی تولید/صنعتی، مهندسی کامپیوتر (IT)، شیمی، فیزیک و ریاضیات.

تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های T-Kurs آلمان

تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های T-Kurs آلمان، معمولا معادل مبلغ برآورد هزینه‌های زندگی یک سال در آلمان است. این مبلغ برای یک ماه 934 یورو تخمین زده می‌شود. بنابراین، تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای کالج‌های آلمان مبلغی حدود 11208 یورو برای یک سال خواهد بود.

شرایط کار همزمان با تحصیل در کالج‌های T-Kurs آلمان

شرایط کار همزمان با تحصیل در کالج‌های تی کورس آلمان برای دانشجویان کالج وجود ندارد و دانشجویان در کالج‌های T-Kurs آلمان معمولا اجازه کار در حین تحصیل ندارند. اما در صورت نیاز، می‌توانند در تعطیلات بین دو ترم کار پاره‌وقت یا تمام‌وقت داشته باشند.

بورسیه تحصیلی کالج‌های تی کورس آلمان

چیزی با عنوان بورسیه تحصیلی کالج‌های T-Kurs آلمان تقریبا وجود ندارد. به طور کلی برای تحصیل در کالج‌های آلمان بورسیه تحصیلی خاصی در دسترس نیست. به علت رایگان‌بودن تحصیل در آلمان و همچنین حمایت مالی از طرف دولت در کالج‌های دولتی، هزینه تحصیل پایین در این کشور برای دانش‌آموزان بین‌المللی، مزیت محسوب شده و بورسیه برای تحصیل وجود ندارد.

نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های T-Kurs آلمان

نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های T-Kurs آلمان، مدرک B2 آلمانی است. برخی از کالج‌های T-Kurs آلمان با مدرک B1 نیز پذیرش دانشجو دارند اما در فضای رقابتی برای ورود به کالج‌های فنی آلمان، بهتر است با نمره زبان آلمانی بهتر اقدام شود.

ددلاین اپلای در کالج‌های تی کورس آلمان

ددلاین اپلای در کالج‌های T-Kurs آلمان معمولا زودتر از دانشگاه‌هاست. برای ترم پاییز ددلاین کالج‌ها از اواسط نوامبر تا ژانویه است و برای ترم زمستان اواسط مارچ تا اواسط جولای. برای اطمینان بیشتر لازم است به سایت کالج مورد نظر مراجعه شود.

شروع ترم تحصیلی کالج‌های تی کورس آلمان

شروع ترم تحصیلی کالج‌های T-Kurs آلمان برای ورودی ترم پاییز از ماه سپتامبر و برای ورودی ترم زمستان از ماه فوریه است.

آزمون ورودی کالج‌های T-Kurs آلمان

آزمون ورودی کالج‌های T-Kurs آلمان، برای تحصیل در کالج‌های دولتی آلمان، جنبه‌های مختلفی از دانش متقاضیان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. مهارت زبان آلمانی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سنجش اولیه متقاضیان تصحیل در کالج‌های آلمان است.

نوع دوره بخش اول آزمون بخش دوم آزمون
تی کورس سه متن کوتاه از موضوعات مختلف که در آن 75 جای خالی برای کلمات در نظر گرفته می‌شود که در 30 دقیقه باید توسط دانش‌آموز تکمیل شود. یک آزمون ریاضی 90 دقیقه‌ای از دانش‌آموزان گرفته می‌شود که نوع این سوالات در نمونه سوالات ریاضی کالج‌های آلمان وجود دارند.

دروس دوره T-Kurs در کالج‌های آلمان

با توجه به این که دانشجویان در کالج‌های T-Kurs، قصد ادامه تحصیل در رشته‌های فنی مهندسی و ریاضیات دارند، دورس دوره T-Kurs در کالج‌های فنی آلمان عبارتند از: ریاضیات، شیمی، فیزیک و زبان آلمانی.

در این دوره‌ها، دانشجویان هفته‌ای 28 کلاس درس خواهند داشت که مدت زمان هر کلاس 45 دقیقه است. این برنامه درسی، در هفته 12 درس زبان آلمانی، 6 درس ریاضیات، 6 درس شیمی، و 6 درس فیزیک را پوشش می‌دهد. این دروس در سطح دروسی که دانش‌آموزان دبیرستان در آلمان می‌گذرانند خواهد بود.

آزمون FSP در کالج‌های تی کورس آلمان

پس از اتمام دروه کالج در آلمان، دانشجویان لازم است آزمون FSP (Feststellungsprüfung) در کالج‌های T-Kurs آلمان را با موفقیت پشت سر بگذرانند. FSP یا آزمون ارزیابی صلاحیت دانش‌آموز با مدرک خارجی، آزمونی است که صلاحیت دانش‌آموزان را برای ورود به یکی از دانشگاه‌های رسمی در آلمان می‌سنجد. دانش‌آموزانی که دیپلم خود را در کشوری غیر از آلمان دریافت کرده‌اند برای گرفتن پذیرش کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان باید پس از اتمام دوره کالج این امتحان را بگذرانند.

موارد امتحان FSP در دوره‌های T-Kurs، در کنار سنجش زبان آلمانی، سوالات از دروس ریاضی، شیمی و فیزیک خواهد بود. این آزمون تنها یک سال اعتبار داشته و دانش‌آموزان باید در این یک سال وارد دانشگاه شوند، در غیر این صورت می‌توانند تنها یک بار دیگر امتحان FSP را در آلمان تکرار کنند.

لیست بهترین کالج‌های T-Kurs آلمان

نام کالج شهر کورس‌های ارائه‌شده
کالج دانشگاه هایدلبرگ Studienkolleg an der Universität Heidelberg

هایدلبرگ

M, T, W, G, S

کالج دوسلدورف Studienkolleg Düsseldorf دوسلدورف

T, M, W, G, DSH

هامبورگ Studienkolleg Hamburg هامبورگ M, T, W, G
کالج دانشگاه گوته Studienkolleg an der Goethe-Universität فرانکفورت M, T, W, G
کالج دانشگاه فنی دارمشتات Studienkolleg an der TU-Darmstadt دارمشتات T, G, DSH
کالج دانشگاه ماربورگ Studienkolleg Mittelhessen der Universität Marburg ماربورگ

M, T, W, G

کالج علمی کاربردی Freshman Institute – FH Aachen آخن T, M, W
کالج دانشگاه هانوفر Studienkolleg an der Universität Hannover هانوفر G, M, T, W
کالج دانشگاه یوهانس گوتنبرگ Studienkolleg der Johannes-Gutenberg-Universität ماینتس M, T, W, G, S
کالج تودیاس درسدن TUDIAS-Studienkolleg TU Dresden درسدن M, T, W
کالج زاکسن دانشگاه لایپزیگ Universität Leipzig Studienkolleg Sachsen لایپزیگ M, T, W, G, S
کالج دانشگاه مارتین لوتر ویتنبرگ Studienkolleg an der Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg

هاله

M, T, W, G, S, DSH
کالج استانی Staatliches Studienkolleg

نوردهاوزن

M, T, W, G, SW

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای کالج تی کورس

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای کالج تی کورس به این صورت است که برای تحصیل در کالج‌های T-Kurs آلمان، دانش‌آموزان باید آزمون ورودی بدهند. آلمان شرایطی را فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان بتوانند برای شرکت در این آزمون وارد آلمان شوند و بعد از قبولی در کالج، ویزای خود را به ویزای کالج آلمان تغییر دهند.

برای دریافت این ویزا مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر خواهد بود:

  • مدارک هویتی مانند پاسپورت، شناسنامه و …
  • مدارک تحصیلی مانند مدرک دبیرستان و ریز نمرات
  • مدرک زبان
  • تمکن مالی

در صورتی که متقاضی تحصیل در کالج زیر سن 18 سال باشد، در کنار مدارک بالا، به اجازه خروج از طرف هر دو والد نیاز خواهد داشت. همچنین برای تمکن مالی، لازم است مدارک حامی مالی به سفارت ارائه شود.

همچنین لازم به ذکر است که همه مدارک ارائه‌شده به سفارت، حتی اگر پذیرش به زبان انگلیسی باشد، باید به زبان آلمانی ترجمه و ارائه شود.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی معقولانه‌‍‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. تخمین هزینه زندگی در آلمان برای یک نفر حدود 934 یورو ماهانه و به عبارتی 11208 یورو سالانه خواهد بود. البته هزینه زندگی در شهرهای آلمان با یکدیگر متفاوت بوده و مونیخ و اشتوتگارت از شهرهای گران، آخن و درسدن شهرهای ارزان آلمان محسوب می‌شوند.

از سامان استادی مشاوره بگیرید
مقالات مرتبط
ریجکتی ویزای دانشجویی آلمان

ریجکتی ویزای دانشجویی آلمان

ریجکتی ویزای دانشجویی آلمان چیست؟ افرادی که از کشورهای خارج از حوزه شنگن برای تحصیل در کشور آلمان اقدام می‌کنند، لازم است برای ورود به این کشور ویزا و یا مجوز ورود و اقامت...

ویزای پیوست آلمان

ویزای پیوست آلمان

ویزای پیوست آلمان چیست؟ اگر فردی با اقامت دائم و یا بلوکارت یا حتی با ویزای دانشجویی ساکن آلمان باشد و با شخصی خارج از حوزه شنگن ازدواج کند، در صورتی که هر دو...

کالج‌های S-Kurs آلمان

کالج‌های S-Kurs آلمان

کالج S-Kurs آلمان چیست؟ کالج‌های S-Kurs یکی از انواع کالج‌های آلمان هستند که امکان ادامه تحصیل در رشته‌های مرتبط با زبان‌های خارجی را برای متقاضیان فراهم می‌سازند. پس از فارغ‌التحصیلی از کالج اس کورس...

ویزای دانش‌آموزی آلمان

ویزای دانش‌آموزی آلمان

هزینه ویزای دانش‌آموزی آلمان هزینه ویزای دانش‌آموزی آلمان که ویزای نوع D است، به طور معمول 75 یورو است. سفارت آلمان اما شرایط VIP خاصی نیز برای کسانی که می‌خواهند مراحل درخواست ویزای خود...

کالج‌های W-kurs آلمان

کالج‌های W-kurs آلمان

کالج W-Kurs چیست؟ دوره‌های W-Kurs در کالج‌های آلمان شامل دوره‌هایی برای ادامه تحصیل در رشته‌های حوزه اقتصاد، بازرگانی و رشته‌های جامعه‌شناسی می‌شوند. متقاضیان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در رشته‌های مرتبط با حوزه‌های ذکرشده، بیمه،...

تحصیل در دبیرستان‌های آلمان

تحصیل در دبیرستان‌های آلمان

هزینه تحصیل در مدارس متوسطه آلمان هزینه تحصیل در مدارس متوسطه آلمان در مدارس دولتی رایگان بوده و هزینه تحصیل از طریق مالیات و توسط دولت پوشش داده می‌شود. اما مدارس متوسطه‌ خصوصی در...

کالج‌های G-kurs آلمان

کالج‌های G-kurs آلمان

کالج‌ G-Kurs آلمان چیست؟ متقاضیان تحصیل در رشته‌های گروه هنر و علوم انسانی، برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان باید یک دوره یک‌ساله در کالج‌های G-kurs آلمان بگذرانند. این دوره‌ها در کالج‌های آلمان، دانشجویان را...

مبلغ تمکن مالی آلمان

مبلغ تمکن مالی آلمان

تمکن مالی آلمان چیست؟ گواهی تمکن مالی، یک سند رسمی و بسیار مهم است که بر اساس درخواست متقاضی برای تحصیل در آلمان، توسط بانک صادر می‌شود. این سند، در فرآیند اپلای برای اخذ...

کالج‌های M-Kurs آلمان

کالج‌های M-Kurs آلمان

شرایط تحصیل در کالج‌های M-Kurs آلمان زمانی که دانش‌آموزی پس از پایان دبیرستان در ایران، تصمیم می‌گیرد که برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان وارد دانشگاه شود، بعد از اپلای در دانشگاه، توسط...

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study