logo

کالج‌های W-kurs آلمان

13 تیر 1403
کالج‌های W-kurs آلمان

کالج W-Kurs چیست؟

دوره‌های W-Kurs در کالج‌های آلمان شامل دوره‌هایی برای ادامه تحصیل در رشته‌های حوزه اقتصاد، بازرگانی و رشته‌های جامعه‌شناسی می‌شوند. متقاضیان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در رشته‌های مرتبط با حوزه‌های ذکرشده، بیمه، علوم سیاسی، مددکاری اجتماعی و غیره در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم

هزینه تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان

هزینه تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان در کالج‌های دولتی و خصوصی با یکدیگر متفاوت است. کالج‌های دولتی به دلیل ساپورت مالی از دولت آلمان تقریبا رایگان بوده و فقط هزینه ترم به مبلغ 200 تا 400 یورو پرداخت می‌شود. اما کالج‌های خصوصی مستقل از دولت بوده و برای دانشجویان شهریه در نظر می‌گیرند. هزینه تحصیل در کالج‌های خصوصی مبلغی حدود 11000 تا 15000 یورو است.

شرایط تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان

شرایط تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان به این صورت است که دانش‌آموزانی که در ایران دبیرستان را به پایان می‌رسانند و تصمیم می‌گیرند که در کشور آلمان وارد دانشگاه شده و تحصیلات خود را در رشته‌های اقتصاد و جامعه‌شناسی ادامه دهد، بعد از اپلای در دانشگاه‌های آلمان، توسط اداره دانشجویان بین‌المللی، به سمت کالج‌های W-Kurs (Studienkolleg) هدایت می‌شود.

سیستم آموزش در آلمان دیپلم کشورهای دیگر را نمی‌پذیرد و از دانش‌آموزان می‌خواهد که یک سال در کالج، دروس دبیرستان آلمانی را آموزش ببینند تا بتوانند وارد دانشگاه‌های این کشور شوند. البته این موضوع وابسته به آزمون پایانی دوره کالج FSP خواهد بود که باید با موفقیت پشت سر بگذرانند.

برای تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان، دانشجویان لازم است مدرک صلاحیت ورود به دانشگاه و دانش زبان آلمانی B1/B2 داشته باشند. همچنین دانشجویان برای ورود به کالج W-Kurs آلمان، باید آزمون ورودی کالج را با موفقیت پشت سر بگذرانند. سپس با اپلای در دانشگاه وارد کالج شوند و یا به طور مستقیم برای کالج اپلای کنند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در کالج‌های W-Kurs آلمان

  • فرم اپلیکیشن دانشگاه و یا کالج
  • مدرک صلاحیت ورود به دانشگاه
  • ریز نمرات مقاطع قبلی
  • مدرک زبان آلمانی B2 (و یا DHS-1، تست‌داف (TestDaF) سطح 3)
  • کپی پاسپورت
  • رزومه

تمامی مدارک باید ترجمه شده به انگلیسی و یا آلمانی باشد.

رشته‌های مجاز پس از تحصیل در کالج W-Kurs در آلمان

رشته‌های مجاز پس از تحصیل در کالج W-Kurs در آلمان، در حوزه اقتصاد و بازرگانی و همچنین رشته‌های جامعه‌شناسی است. برخی از رشته‌های مجاز پس از گذراندن دوره‌های W-Kurs عبارتند از علوم اقتصادی، علوم اجتماعی، انفورماتیک بازرگانی، جامعه‌شناسی، جغرافیا، مدیریت بازرگانی، مددکاری اجتماعی، آموزش اجتماعی، جهانگردی، علوم خانواده، حقوق، بیمه، اقتصاد سیاسی و علوم سیاسی.

تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان

تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان، معمولا با در نظر گرفتن میانگین هزینه‌های زندگی یک سال در آلمان محاسبه می‌شود. این مبلغ برای یک ماه 934 یورو تخمین زده می‌شود. بنابراین تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای کالج‌های آلمان مبلغی حدود 11208 یورو برای یک سال است.

شرایط کار همزمان با تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان

شرایط کار همزمان با تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان برای دانشجویان کالج فراهم نیست و دانشجویان در کالج‌های W-Kurs آلمان معمولا اجازه کار در حین تحصیل ندارند. اما در صورتی که دانشجو نیاز به کمک مالی داشته باشد و یا علاقه‌مند به کارکردن باشد، می‌تواند در تعطیلات بین دو ترم، کار پاره‌وقت یا تمام‌وقت داشته باشند.

بورسیه تحصیلی کالج‌های W-Kurs آلمان

بورسیه تحصیلی کالج‌های W-Kurs آلمان وجود ندارد. به طور کلی برای تحصیل در کالج‌های آلمان بورسیه تحصیلی خاصی در دسترس نیست. به علت رایگان‌بودن تحصیل در آلمان و همچنین حمایت مالی از طرف دولت در این کالج‌ها، هزینه تحصیل پایین در این کشور برای دانش‌آموزان بین‌المللی، مزیت محسوب شده و بورسیه‌ای برای تحصیل وجود ندارد.

نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان

نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان، مدرک B2 آلمانی و یا بالاتر است. برخی از کالج‌های W-Kurs آلمان با مدرک پایین‌تر مثل B1 نیز پذیرش دانشجو دارند اما در فضای رقابتی برای ورود به کالج‌های آلمان، بهتر است با مدرک زبان آلمانی بهتر اقدام شود.

ددلاین اپلای در کالج‌های W-Kurs آلمان

ددلاین اپلای در کالج‌های W-Kurs آلمان معمولا زودتر از دانشگاه‌هاست. ددلاین کالج‌ها برای اپلای ترم پاییز از اواسط نوامبر تا ژانویه است و برای اپلای ترم زمستان اواسط مارچ تا اواسط جولای. برای اطمینان بیشتر لازم است به سایت کالج مورد نظر مراجعه شود.

شروع ترم تحصیلی کالج‌های W-Kurs آلمان

شروع ترم تحصیلی کالج‌های W-Kurs آلمان ممکن است در کالج‌های مختلف متفاوت باشد، اما به طور عموم برای ورودی ترم پاییز از ماه سپتامبر و برای ورودی ترم زمستان از ماه فوریه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت تحصیلی به آلمان با ما تماس بگیرید.

آزمون ورودی کالج‌های W-Kurs آلمان

آزمون ورودی کالج‌های W-Kurs آلمان، آزمونی است که دانش‌آموزان را برای تحصیل در کالج‌های دولتی آلمان، در جنبه‌های مختلفی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. مهارت زبان آلمانی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سنجش اولیه دانش‌آموزان است. افراد برای ورود به کالج‌های W-Kurs آلمان باید این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذرانند.

این آزمون به صورت حضوری انجام شده و دولت آلمان برای شرکت در این آزمون ورودی برای دانش‌آموزان ویزای خاص این آزمون را صادر می‌کند.

نوع کورس بخش اول آزمون بخش دوم آزمون
W-courses سه متن کوتاه از موضوعات مختلف که در آن 75 جای خالی برای کلمات در نظر گرفته می‌شود که در سی دقیقه باید توسط دانش‌آموز تکمیل شود. یک آزمون ریاضی نود دقیقه‌ای از دانش‌آموزان گرفته می‌شود که نوع این سوالات در نمونه سوالات ریاضی کالج‌های آلمان وجود دارند.

دروس دوره W-Kurs در کالج‌های آلمان

دروس دوره W-Kurs در کالج‌های آلمان، با توجه به این که دانشجویان در کالج‌های W-Kurs، قصد ادامه تحصیل در رشته‌های اقتصاد و جامعه‌شناسی و شاخه‌های مرتبط دارند، دروس مرتبط به این حوزه‌ها خواهد بود. دورس دوره W-Kurs در کالج‌های آلمان عبارتند از: ریاضیات، اقتصاد، زبان انگلیسی و زبان آلمانی.

در این دوره‌ها، دانشجویان هفته‌ای 28 کلاس درس دارند که مدت زمان هر کلاس 45 دقیقه است. این برنامه درسی، در هفته 12 درس زبان آلمانی، 6 درس ریاضیات، 6 درس اقتصاد، و 6 درس زبان انگلیسی را پوشش می‌دهد. این دروس در سطح دروسی که دانش‌آموزان دبیرستان در آلمان می‌گذرانند خواهد بود.

آزمون FSP در کالج‌های W-Kurs آلمان

پس از اتمام دروه کالج در آلمان، دانشجویان لازم است آزمون FSP (Feststellungsprüfung) در کالج‌های W-Kurs آلمان را با موفقیت پشت سر بگذرانند. FSP یا آزمون ارزیابی صلاحیت دانش‌آموز با مدرک خارجی، آزمونی است که صلاحیت دانش‌آموزان را برای ورود به یکی از دانشگاه‌های رسمی در آلمان می‌سنجد. دانش‌آموزانی که دیپلم خود را در کشوری غیر از آلمان دریافت کرده‌اند برای گرفتن پذیرش کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان باید پس از اتمام دوره کالج این امتحان را با موفقیت پشت سر بگذرانند.

موارد امتحان FSP در دوره‌های W-Kurs در کنار سنجش زبان آلمانی، سوالات از دروس ریاضی، اقتصاد و زبان انگلیسی است. این آزمون سالانه فقط دوبار برگزار شده و هر فرد می‌تواند تنها یک بار این آزمون را تکرار کند.

لیست بهترین کالج‌های W-Kurs  آلمان

نام کالج شهر کورس‌های ارائه شده
کالج دانشگاه هایدلبرگ Studienkolleg an der Universität Heidelberg هایدلبرگ M, T, W, G, S
کالج دوسلدروف Studienkolleg Düsseldorf دوسلدروف T, M, W, G, DSH
کالج دانشگاه FU برلین Studienkolleg an der FU Berlin برلین T, M, W, G, S
کالج هامبورگ Studienkolleg Hamburg هامبورگ M, T, W, G
کالج دانشگاه گوته Studienkolleg an der Goethe-Universität فرانکفورت M, T, W, G
کالج دانشگاه ماربورگ Studienkolleg Mittelhessen der Universität Marburg ماربورگ M, T, W, G
کالج علمی کاربردی FH Freshman Institute Aachen آخن T, M, W
کالج دانشگاه هانوفر Studienkolleg an der Universität Hannover هانوفر G, M, T, W
کالج دانشگاه یوهانس گوتنبرگ Studienkolleg der Johannes-Gutenberg-Universität ماینتس M, T, W, G, S
کالج تودیاس درسدن TUDIAS-Studienkolleg TU Dresden درسدن M, T, W
کالج زاکسن دانشگاه لایپزیگ Universität Leipzig Studienkolleg Sachsen لایپزیگ M, T, W, G, S
کالج دانشگاه مارتین لوتر ویتنبرگ Studienkolleg an der Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg هاله M, T, W, G, S, DSH
کالج استانی Staatliches Studienkolleg نوردهاوزن M, T, W, G, SW
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویزای تحصیلی به آلمان با ما تماس بگیرید.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای کالج W-Kurs

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای کالج W-Kurs به این صورت است که برای تحصیل در کالج‌های W-Kurs آلمان، دانش‌آموزان باید آزمون ورودی بدهند. آلمان شرایطی را فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان بتوانند برای شرکت در این آزمون وارد آلمان شوند و بعد از قبولی در کالج، ویزای خود را به ویزای کالج آلمان تغییر دهند.

برای دریافت این ویزا مدارکی مورد نیاز شامل موارد زیر است:

  • مدارک هویتی مانند پاسپورت، شناسنامه و …
  • مدارک تحصیلی مانند مدرک دبیرستان و ریز نمرات
  • مدرک زبان
  • تمکن مالی

در صورتی که متقاضی تحصیل در کالج زیر سن 18 سال باشد، در کنار مدارک بالا، به اجازه خروج از طرف هر دو والد نیاز دارد. همچنین برای تمکن مالی، لازم است مدارک حامی مالی به سفارت ارائه شود.

همچنین لازم به ذکر است که تمامی مدارک ارائه شده به سفارت، حتی اگر پذیرش به زبان انگلیسی باشد، باید به زبان آلمانی ترجمه و ارائه شود.

از سامان استادی مشاوره بگیرید
مقالات مرتبط
ریجکتی ویزای دانشجویی آلمان

ریجکتی ویزای دانشجویی آلمان

ریجکتی ویزای دانشجویی آلمان چیست؟ افرادی که از کشورهای خارج از حوزه شنگن برای تحصیل در کشور آلمان اقدام می‌کنند، لازم است برای ورود به این کشور ویزا و یا مجوز ورود و اقامت...

ویزای پیوست آلمان

ویزای پیوست آلمان

ویزای پیوست آلمان چیست؟ اگر فردی با اقامت دائم و یا بلوکارت یا حتی با ویزای دانشجویی ساکن آلمان باشد و با شخصی خارج از حوزه شنگن ازدواج کند، در صورتی که هر دو...

کالج‌های S-Kurs آلمان

کالج‌های S-Kurs آلمان

کالج S-Kurs آلمان چیست؟ کالج‌های S-Kurs یکی از انواع کالج‌های آلمان هستند که امکان ادامه تحصیل در رشته‌های مرتبط با زبان‌های خارجی را برای متقاضیان فراهم می‌سازند. پس از فارغ‌التحصیلی از کالج اس کورس...

ویزای دانش‌آموزی آلمان

ویزای دانش‌آموزی آلمان

هزینه ویزای دانش‌آموزی آلمان هزینه ویزای دانش‌آموزی آلمان که ویزای نوع D است، به طور معمول 75 یورو است. سفارت آلمان اما شرایط VIP خاصی نیز برای کسانی که می‌خواهند مراحل درخواست ویزای خود...

تحصیل در دبیرستان‌های آلمان

تحصیل در دبیرستان‌های آلمان

هزینه تحصیل در مدارس متوسطه آلمان هزینه تحصیل در مدارس متوسطه آلمان در مدارس دولتی رایگان بوده و هزینه تحصیل از طریق مالیات و توسط دولت پوشش داده می‌شود. اما مدارس متوسطه‌ خصوصی در...

کالج‌های G-kurs آلمان

کالج‌های G-kurs آلمان

کالج‌ G-Kurs آلمان چیست؟ متقاضیان تحصیل در رشته‌های گروه هنر و علوم انسانی، برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان باید یک دوره یک‌ساله در کالج‌های G-kurs آلمان بگذرانند. این دوره‌ها در کالج‌های آلمان، دانشجویان را...

کالج‌های T-Kurs آلمان

کالج‌های T-Kurs آلمان

کالج T-kurs آلمان چیست؟ کالج T-kurs یکی از دوره‌های یک‌ساله در کالج‌های آلمان است که دانشجویان را برای ورود به رشته‌های فنی-مهندسی و ریاضی در دانشگاه‌های آلمان آماده می‌سازد. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی از...

مبلغ تمکن مالی آلمان

مبلغ تمکن مالی آلمان

تمکن مالی آلمان چیست؟ گواهی تمکن مالی، یک سند رسمی و بسیار مهم است که بر اساس درخواست متقاضی برای تحصیل در آلمان، توسط بانک صادر می‌شود. این سند، در فرآیند اپلای برای اخذ...

کالج‌های M-Kurs آلمان

کالج‌های M-Kurs آلمان

شرایط تحصیل در کالج‌های M-Kurs آلمان زمانی که دانش‌آموزی پس از پایان دبیرستان در ایران، تصمیم می‌گیرد که برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان وارد دانشگاه شود، بعد از اپلای در دانشگاه، توسط...

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study