logo
مدارس مجارستان

مدارس مجارستان

تحصیل در مدارس مجارستان موضوعی است که در سال‌های اخیر مورد توجه علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور در سطوح مختلف قرار گرفته است. شهرهای گوناگون این کشور، به خصوص بوداپست، از سابقه آموزشی قدرتمندی بهره می‌برند. کیفیت آموزش در مدارس مجارستان، مشابه مدارس بین‌المللی در سایر کشورهای اروپایی است و مدرک‌های صادرشده توسط این مدارس، در سراسر اروپا و جهان مورد پذیرش و دارای اعتبار است. علاوه بر این، شهریه تحصیل در این کشور در مقایسه با دیگر نقاط اروپا بسیار پایین‌تر است.

تاسیس و نظارت بر عملکرد مدارس و کودکستان‌های کشور مجارستان بر عهده دولت‌های ایالتی، دولت‌های محلی، سازمان‌های قانونی مانند کلیسا، NGO و دولت‌های محلی اقلیتی است. تقریبا 90 درصد دانش‌آموزان این کشور در مؤسسه‌های بخش دولتی مشغول به تحصیل هستند.

تحصیل در مدارس مجارستان، از 6 تا 12 سالگی اجباری است. کودکستان برای کودکان از سن 5 سالگی اجباری است و مدارس پیش‌دبستانی، دانش‌آموزان را برای ورود به مدرسه آماده می‌کنند. آموزش اصلی در مجارستان توسط مدارس ابتدایی ارائه می‌شود. کودکان تا سن 14 سالگی در مدارس ابتدایی حضور دارند و سپس برای ادامه تحصیل، به مدرسه متوسطه می‌روند. اگرچه، دانش‌آموزانی که خواهان تحصیل در مقطع متوسطه نیستند و تمایل به کار دارند، می‌توانند وارد مدارس فنی شوند.

زبان تحصیل در مدارس روزانه و شبانه‌روزی بین‌المللی مجارستان، انگلیسی است و محبوب‌ترین برنامه‌های آموزشی در مدارس این کشور شامل برنامه آموزشی ملی انگلستان، آمریکا و یا IB می‌شود. معلم‌های انگلیسی‌زبان، اتوبوس سرویس مدرسه، کلاس‌های کم‌جمعیت، فعالیت‌های فوق برنامه و فرصت یادگیری زبان‌های دیگر شامل مجاری و آلمانی در مدارس بین‌المللی مجارستان متداول است.

دانش‌آموزان پس از پایان تحصیل در مدرسه، می‌توانند در دانشگاه‌ها و کالج‌ها به ادامه تحصیل در مقطع آموزش عالی بپردازند.

سال تحصیلی در مدارس مجارستان از سپتامبر شروع می‌شود و تا ژوئن ادامه پیدا می‌کند، مدارس در ماه‌های جولای و آگوست تعطیل هستند. مجارستان برای تحصیل در رشته‌های مانند پزشکی و دندانپزشکی در پردیس‌های واقع در بوداپست، دبرسن و سگد دانشگاه سملوایس، و همچنین رشته دامپزشکی در دانشگاه سنت ایشتوان شناخته شده است. سال تحصیلی در مجارستان به دو ترم تحصیلی پاییز و بهار تقسیم می‌شود که از 14 هفته آموزشی و یک دوره 6 هفته‌ای آزمون تشکیل شده است.

فرآیند پذیرش در مدارس بین‌المللی مختلف مجارستان اندکی متفاوت است. ظرفیت پذیرش این مدارس محدود و اولویت ثبت نام بر اساس ملیت دانش‌آموزان تعیین می‌شود. هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس بین‌المللی مجارستان بین 10 هزار تا 12 هزار یورو متفاوت است.

سیستم‌های آموزشی مجارستان

آموزش پیش‌دبستانی در مدارس مجارستان

این سطح آموزشی در سیستم مدارس مجارستان، بخش حیاتی و مهمی به شمار می‌آید و برای دانش‌آموزان 3 تا 7 ساله فراهم شده است. از سال 2015، شرکت در این سطح از آموزش پیش‌دبستانی (کودکستان) از سن سه سالگی اجباری شد (تا قبل از 2015، فقط سال آخر، بعد از 5 سالگی اجباری بود)، با این حال، بنا به دلایل رشدی بعضی استثنائات نیز در نظر گرفته می‌شود.

ممکن است مؤسسه‌های بخش عمومی فقط برای خدمات اضافه بر وظایف اصلی‌شان هزینه دریافت کنند، مانند فعالیت‌های فوق برنامه، وعده غذایی، سفر آموزشی و غیره. در حال حاضر، نرخ حضور در مدرسه در گروه سنی 3 تا 5 ساله، بالاتر از 86 درصد است. میانگین طول مدت حضور دانش‌آموزان 3 تا 7 ساله در آموزش پیش‌دبستانی در کشور مجارستان، بالاتر از سه سال است (3.3)، که بالاترین میزان در قاره اروپا به شمار می‌آید.

در کشور مجارستان، کودکستان óvoda (مکانی برای مراقبت و نگهداری) نامیده می‌شود. کودکان در سن‌های 3 تا 7/6 سالگی وارد کودکستان می‌شوند (در سال تولد 7 سالگی وارد مدرسه می‌شوند). حضور در کودکستان از سن سه سالگی اجباری است، با این حال، استثنائاتی نیز با توجه به دلایلی رشدی در نظر گرفته شده است. از آنجایی که برنامه آموزشی در کودکستان‌ها دربرگیرنده موضوعاتی مانند زبان خارجی و موسیقی است، بیشتر وقت کودکان در کودکستان به بازی سپری می‌شود. کودکان در سال آخر کودکستان، برای ورود به دبستان آماده می‌شوند.

بیشتر کودکستان‌ها در کشور مجارستان با بودجه دولتی اداره می‌شوند. معلمان کودکستان برای تدریس باید یک دیپلم داشته باشند.

آموزش ابتدایی در مدارس مجارستان

کودکان در مجارستان، مقطع ابتدایی را زمانی آغاز می‌کنند که به بلوغ و تکامل کافی برای ورود به مدرسه رسیده باشند، این امر غالبا در سن 6 سالگی (یا 7 سالگی برای متولدین بعد از 31 مه) اتفاق می‌افتاد.

طول دوره تحصیل در آموزش ابتدایی 4، 6 یا 8 سال است. دوره 8 ساله گسترده‌ترین و رایج‌ترین دوره آموزشی است، دو دوره دیگر در اوایل دهه 1990 معرفی شده بودند.

موضوعات آموزشی این مقطع عبارتند از ادبیات، دستور زبان، ریاضیات، موسیقی، هنر، تربیت بدنی، آموزه‌های مرتبط با محیط زیست (از پایه اول تا پنجم)، زیست‌شناسی (از پایه ششم)، جغرافیا (از پایه ششم)، تاریخ (از پایه پنجم)، تاریخ هنر، فیزیک (از پایه ششم)، شیمی (از پایه هفتم)، یک یا دو زبان خارجی (معمولا انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی). پیش از سال 1990، آموزش زبان روسی در مدارس مجارستان اجباری بود.

آموزش متوسطه در مدارس مجارستان

در سیستم آموزشی در حال تغییر امروزی، ارائه تعریف مشخصی از آموزش متوسطه در مجارستان دشوار است. بطور سنتی این مدارس بعنوان سطح متوسطه‌ای تعریف می‌شوند که دانش‌آموزان را پس از پایان آموزش عمومی پذیرش می‌کنند. این مقطع معمولا معادل سطح متوسطه دوم در کشورهای اروپای غربی است. آموزش متوسطه به آموزش عمومی و آموزش فنی-حرفه‌ای تقسیم می‌شود.

مدارس متوسطه عمومی مجارستان

آموزش عمومی در مقطع متوسطه غالبا در مدرسه متوسطه عمومی (gimnázium) ارائه می‌شود و دانش‌آموزان را برای آزمون ورود به دانشگاه (آزمون پایانی مدرسه) آماده می‌کند. امروزه این نوع از مدارس متوسطه، دربرگیرنده انواع گوناگونی از طول دوره تحصیل هستند (8، 6، 5 یا 4 ساله). مهمترین وظیفه دبیرستان، آماده‌ساختن دانش‌آموزان برای مقطع آموزش عالی است.

پس از پایان مقطع متوسطه، دانش‌آموزان در آزمون پایان مدرسه شرکت می‌کنند (Matura یا امتحان نهایی، érettségi به زبان مجاری). این آزمون از سال 2005 شامل سنجش در 5 موضوع است: آزمون کتبی ریاضیات، آزمون کتبی و شفاهی ادبیات و دستور زبان، یک زبان خارجی، تاریخ و آزمون کتبی و/یا شفاهی در موضوع انتخابی دانش‌آموز. این آزمون‌ها بعنوان آزمون ورود به دانشگاه و کالج نیز در نظر گرفته می‌شوند.

دبیرستان‌های زیادی در مجارستان آموزش فشرده یک زبان خارجی (معمولا 12 تا 14 درس در هفته) و فناوری اطلاعات (معمولا 3 تا 4 درس در هفته) را در برنامه آموزشی سال اول خود گنجانده اند. در زبان مجاری به آن nyelvi előkészítő évfolyam گفته می‌شود، به معنی «کلاس آموزش زبان»، یا nulladik évfolyam (معنی تحت‌اللفظی آن «پایه صفر» است). از سال 2005 به بعد، دانش‌آموزان درس‌های زبان خارجی و فناوری اطلاعات کمتری خواهند داشت.

در مدارس فاقد nulladik évfolyam (کلاس‌های ویژه مبتدیان)، ارائه این کلاس‌های زبان لازم است. زیرا اغلب مردم مجارستان فقط به یک زبان، یا فقط به زبان یا گویش والدین‌شان صحبت می‌کنند. بیشتر دانش‌آموزان در مجارستان، دبیرستان را در سن 18 یا 19 سالگی، یا با اتمام سال سیزدهم تحصیل، به پایان می‌رسانند.

دانش‌آموزانی که در یک آزمون سطح متوسط زبان شرکت کرده اند، لازم نیست در آزمون زبان Matura شرکت کنند، ولی از سال 2005 شرکت در این آزمون نیز اجباری شد. در کلاس‌های آموزش زبان، دانش‌آموز باید در سال دوم یک آزمون سطح متوسط زبان، و سطح مشابه Matura را در سال سوم بگذراند.

مدارس فنی-حرفه‌ای مجارستان

در آموزش فنی-حرفه‌ای باید بین مدارس فنی-حرفه‌ای که آزمون ورود به دانشگاه برگزار می‌کنند با مدارس فاقد این آزمون، تفاوت قائل شد. مدارس متوسطه فنی-حرفه‌ای (szakközépiskola) دانش‌آموزان را برای آزمون ورودی به دانشگاه آماده می‌سازند و آموزش تئوری و عملی فنی-حرفه‌ای ارائه می‌دهند.

مدرسه متوسطه فنی-حرفه‌ای 5-4 ساله، آموزش عمومی و جامع‌تری ارائه می‌دهد و ضمن صدور گواهینامه ورود به دانشگاه و گواهینامه نیروی کار متخصص یا گواهینامه تکنسین، دانش‌آموزان را برای ادامه تحصیل آماده می‌سازد. این مدارس، یکی از پرطرفدارترین شیوه‌های آموزش در کشور مجارستان به شمار می‌آیند. این نوع از آموزش فنی-حرفه‌ای شباهت زیادی به آموزش معمول در مدارس دارد، بدین معنا که آموزش عملی کمتر از مدارس فنی-حرفه‌ای انجام می‌شود و آموزش نظری بیشتری به دانش‌آموزان ارائه می‌گردد. آموزش عملی معمولا در کارگاه‌های مدرسه انجام می‌شود.

در این مدارس، آموزش عمومی و مقدماتی فنی-حرفه‌ای در پایه‌های 9 تا 12 ارائه می‌شود. در این نوع از مدارس مجارستان، آزمون نهایی مقطع متوسطه برگزار می‌گردد و دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل و آموزش فنی و حرفه‌ای در سطح بالاتر آماده می‌شوند.

3AP – برنامه‌های پاره‌وقت فنی-حرفه‌ای در پایه‌های 9 تا 12 (13)، که دانش‌آموز را برای آزمون پایانی مدارس متوسطه با موضوعات مقدماتی فنی-حرفه‌ای آماده می‌کند.

3BP – برنامه متوسطه عمومی آماده‌سازی برای آزمون نهایی مدارس متوسطه، برای فارغ‌التحصیلان مدارس آموزش شغلی (3CV)

4AG – برنامه‌های شغلی پس از متوسطه، که یک مدرک پایان آموزش متوسطه جهت ورود الزامی است.

4CV – برنامه آموزشی فنی-حرفه‌ای غیر دانشگاهی که شرط ورود به آن، به پایان‌رساندن مقطع متوسطه است.

5B – برنامه‌های تخصصی، مقطع کارشناسی دانشگاه، برنامه تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) دانشگاه برای فارغ‌التحصیلان مدرسه، برنامه تکمیلی تربیت مدرس برای مهندسان فارغ‌التحصیل کالج.

تدریس در مدارس در مجارستان به چه زبان‌های انجام می‌شود؟

در مدارس ابتدایی و متوسطه، مجاری زبان اصلی آموزش است. با این حال، در مناطقی که اقلیت‌های قومی قابل توجهی زندگی می‌کنند (کروات‌ها، صرب‌ها و رومی‌ها)، امکان آموزش دوزبانه وجود دارد. آموزش دوزبانه بخصوص در جنوب مجارستان (قومیت‌های کروات و صرب) و شمال شرق کشور (با تمرکز جمعیتی رومی) اجرا می‌شود. آموزش زبان انگلیسی و/یا آلمانی (و گاهی ایتالیایی) در سن ده سالگی آغاز می‌شود، ولی در مدارس ویژه آموزش زبان، در پایه سوم یا هشت سالگی نیز می‌تواند آغاز شود. آموزش زبان در طول چهار سال مدرسه متوسطه ادامه می‌یابد. در مؤسسه‌های آموزش عالی، با هدف بهبود آشنایی به زبان‌های آلمانی و انگلیسی و جذب دانشجویان خارجی برای تحصیل در مؤسسه‌های آموزشی مجارستان، کلاس‌های درس معمولا به این دو زبان برگزار می‌شود.

شرایط سنی آموزش اجباری در مجارستان

تحصیل در مدرسه برای سنین 5 تا 18 سال در مجارستان اجباری است. دانش‌آموزان در پایان مقطع متوسطه دوم، برای پذیرش در آموزش عالی، باید در آزمون نهایی مدرسه متوسطه (erettsegi) شرکت کنند.

انواع مدارس در مجارستان

سیستم مدارس مجارستان به دو شکل عمومی و خصوصی اداره می‌شود. سال تحصیلی در سراسر کشور، از آغاز سپتامبر تا اواسط ژوئن است. یک سال تحصیلی شامل 40 هفته (180 روز) است و از دو ترم (پاییز و بهار) تشکیل می‌شود. اکثر کلاس‌های درس به زبان مجاری تدریس می‌شوند، با این حال، پیداکردن کلاس‌های انگلیسی‌زبان بخصوص در مدارس خصوصی و بین‌المللی کار دشواری نیست.

مدارس خصوصی مجارستان

در سرتاسر کشور مجارستان مدرس خصوصی وجود دارد، ولی اینگونه مدارس بیشتر در شهر بوداپست واقع شده اند. مدارس خصوصی می‌توانند برنامه آموزشی خاص و رویکردهای آموزشی مدرن مختص به خود را داشته باشند. همچنین این مدارس تابع قوانین و مقررات دولتی نیستند.

با اینکه تحصیل در مدارس خصوصی معمولا بسیار گران و پرهزینه است، ولی بیشتر والدین در مجارستان ترجیح می‌دهند فرزندان خود را به یک مدرسه خصوصی بفرستند.

مدارس دولتی مجارستان

مردم در مجارستان برای انتخاب نوع مدرسه آزاد هستند. مدرسه ناحیه محل سکونت شما موظف به ثبت نام و پذیرش فرزند شما است، ولی می‌توانید فرزندتان را بنا به انتخاب خود، در هر مدرسه دیگری ثبت نام کنید. در اینصورت این احتمال وجود دارد که درخواست شما برای ثبت نام فرزندتان، به دلیل کمبود ظرفیت رد شود.

انواع مؤسسه‌های آموزش متوسطه در مجارستان

دبیرستان در مجارستان

در دبیرستان، آموزش عمومی در موضوعات آموزشی و عملی ارائه می‌شود آموزش در دبیرستان به گونه‌ای طراحی شده که دانش‌آموزان آمادگی‌های لازم را برای دریافت مدرک عمومی آموزش در پایان سال 12 و ادامه تحصیل در مؤسسه‌های آموزش عالی یا آغاز به کار کسب کنند. دبیرستان معمولا سال 9 تا 12 تحصیل را شامل می‌شود، ولی دبیرستان‌هایی با آغاز تحصیل از سال 8، 7 و حتی 5 نیز وجود دارند. سطح دانش کسب‌شده در انواع گوناگون دبیرستان یکسان است، تنها تفاوت در سال آغاز تحصیل در این مقطع است.

کالج فنی مجارستان

کالج‌های فنی بیشتر موضوعات آموزشی تدریس‌شده در دبیرستان را در برنامه آموزشی خود می‌گنجاند، ولی موضوعات فنی-حرفه‌ای نیز در این کالج‌ها تدریس می‌شود. دانش‌آموزان پس از سال 12 می‌توانند یک مدرک فنی-حرفه‌ای یا یک مدرک عمومی آموزشی یا هر دو را بدست آورند.

مدرسه شغلی

در این مدارس تعداد کمی از موضوعات آموزشی تدریس می‌شوند و بیشتر بر روی آموزش عملی، طرح‌ریزی شغلی و آموزش فنی-حرفه‌ای و بازرگانی تمرکز دارند. در مدارس حرفه‌ای، مدرک عمومی آموزش در پایان تحصیل ارائه نمی‌شود و تنها مدارک فنی-حرفه‌ای قابل دریافت هستند.

از دیدگاهی دیگر، سه نوع مدرسه متوسطه در مجارستان وجود دارد:

  • Gimnázium (مدارس غیر فنی-حرفه‌ای. دانش‌آموزان را برای آموزش عالی آماده می‌سازند؛ حداقل دو زبان خارجی در این مدارس تدریس می‌شود)
  • Szakközépiskola (مدرسه متوسطه فنی-حرفه‌ای. در این مدارس آزمون پایان تحصیلات متوسطه انجام می‌شود که مسیری برای ورود به برنامه آموزشی در مقطع آموزش عالی به شمار می‌آید)
  • Szakmunkásképző Szakiskola (مدرسه فنی-حرفه‌ای. در این مدارس برنامه «bridge» برای کمک به دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی و حضور در برنامه آموزشی مدرسه فنی-حرفه‌ای ارائه می‌شود)

مدارس بین‌المللی مجارستان

مدارس بین‌المللی مجارستان گزینه‌ای ایده‌آل برای دانش‌آموزان دور از وطن (مدیران اجرایی شرکت‌های چندملیتی، فرزندان دیپلمات‌ها، کارمندان NGO) در مجارستان است. این مدارس غالبا برای دانش‌آموزان بین‌المللی دایر می‌شود ولی از جمعیت بومی نیز در این مدارس حضور می‌یابند. این مدارس از الگوی برنامه درسی آمریکا، انگلستان یا آلمان پیروی می‌کنند. آموزش ابتدایی ممکن است به هر زبانی انجام شود (و چندین زبان معمولا آموزش داده می‌شود)، ولی تدریس در این مدارس غالبا به انگلیسی و آلمانی است. استانداردهای آموزشی این مدارس مشابه سایر مدارس جهان است، و بنابراین جابجایی بین مدارس حتی در فرانسه یا ویتنام کار دشواری نیست. این مدارس مدرک‌های بین‌المللی پذیرفته‌شده‌ای مانند IB ارائه می‌دهند.

فرآیند پذیرش و ثبت نام در مدارس مختلف گوناگون است. معمولا ظرفیت ثبت نام محدود است و اولویت بر اساس ملیت دانش‌آموز تعیین می‌شود. شهریه تحصیل در این مدارس بر اساس استانداردهای محلی نسبتا بالاست ولی در این مدارس، استاندارد آموزشی در سطح بالایی ارائه می‌شود، کلاس‌ها کم‌جمعیت هستند، تسهیلات درجه یک و همچنین گزینه‌های فوق برنامه خوبی در این مدارس فراهم است. امکان تحصیل شبانه‌روزی نیز در برخی از این مدارس فراهم است، ولی بیشتر مدارس بین‌المللی در مجارستان کلاس‌های روزانه را ارائه می‌دهند.

هزینه تحصیل و ویزای مدارس مجارستان

هزینه تحصیل در مدارس مجارستان

در مجارستان بیشتر برنامه‌های آموزشی به دو شکل دولتی (رایگان) و خصوصی (دارای شهریه) ارائه می‌شوند. وضعیت اقامت شما در مجارستان و امتیازتان در هنگام اپلای، صلاحیت شما برای تحصیل در یکی از این دو شکل آموزش را تعیین می‌کند. افرادی که حق اقامت و جابجایی آزاد دارند، پناهجویان، دریافت‌کنندگان حمایت ثانویه (که در آن پناهندگی فرد مورد قبول قرار نگرفته، ولی ثابت شده که به حمایت نیازمند است) یا موقت، دارندگان مجوز اقامت دائمی یا مهاجرتی و افرادی که در این کشور تحصیل می‌کنند، بر اساس یک پیمان بین‌المللی مجاز به تحصیل در برنامه‌های رایگان یا شهریه‌دار این کشور خواهند بود. سایر خارجی‌های ساکن مجارستان فقط می‌توانند از برنامه‌های آموزشی دارای شهریه استفاده کنند.

دانش‌آموزان می‌توانند در انجمن‌های بعد از مدرسه، کلاس‌های آماده‌سازی برای آموزش عالی یا دریافت مدرک عمومی آموزش و سایر فعالیت‌های سازمان‌یافته توسط مدرسه شرکت کنند. برخی از این فعالیت‌ها بدون هزینه هستند، ولی برای برخی از آنها هزینه دریافت می‌شود. اطلاعات مربوط به فعالیت‌های موجود و کلاس‌های خاص را می‌توانید از معلم فرزندتان (معلم‌ها مسئول ساماندهی این فعالیت‌ها هستند)، وبسایت مدرسه، تابلوی اعلانات یا جلسه اولیا و مربیان مدرسه دریافت نمایید.

برای سکونت دانش‌آموزانی که خارج از محل سکونت معمول خود، در مقاطع متوسطه یا آموزش عالی مشغول به تحصیل هستند، خوابگاه تعبیه شده است. برای سکونت در خوابگاه، باید درخواست داد و در صورت پذیرش باید هزینه مشخصی (که نسبتا پایین است) پرداخته شود. در مدارس شبانه‌روزی، دانش‌آموزان در اتاق‌های دو یا چندتخته اسکان می‌یابند که شامل وعده غذایی و اتاق مطالعه و بازی نیز می‌شود. در مدارس شبانه‌روزی از معلم خصوصی برای کمک به تحصیل دانش‌آموزان استفاده می‌شود. سکونت در خوابگاه تابع قوانینی است که سرپیچی از آنها منجر به اخراج دانش‌آموز خواهد شد.

ویزای دانش‌آموزی مجارستان

اتباع کشورهای ثالث، که متقاضی اقامت بیش از سه ماه در کشور مجارستان هستند، باید یک جواز سفر معتبر، مجوز لازم برای بازگشت یا سفر مداوم داشته باشند و باید بتوانند هدف از ورود به مجارستان و اقامت در این کشور را مشخص و اعلام کنند. بعلاوه، این افراد باید مکانی برای سکونت و نیز بودجه مالی کافی برای پوشش هزینه‌ها داشته باشند. همچنین دارابودن بیمه سلامت یا منابع مالی کافی برای هزینه در بخش خدمات درمانی در صورت لزوم الزامی است.

مجوز اقامت به شهروندان سایر کشورها امکان اقامت حداقل 90 روزه و حداکثر دو ساله را در کشور مجارستان می‌دهد. درخواست مجوز اقامت باید در کنسولگری مجارستان در محل سکونت موقت یا دائمی متقاضی، یا در کشور اصلی او انجام شود و توسط مقامات ذی‌صلاح ناحیه‌ای بررسی خواهد شد. افرادی که در داخل مجارستان اقامت دارند، می‌توانند مستقیما درخواست خود را به مقامات ذی‌صلاح ناحیه‌ای ارائه دهند.

دانشجویان سایر کشورها می‌توانند برای تحصیل بصورت تمام‌وقت در مؤسسه‌های آموزشی تاییدشده دولتی مجارستان که با سیستم اطلاعاتی آموزش دولتی کار می کنند، مجوز اقامت دریافت نمایند. این قوانین در مورد شهروندان کشورهای دیگر که متقاضی اقامت در مجارستان به منظور تحصیل تمام‌وقت در مؤسسه های آموزش عالی معتبر، یا شرکت در دوره های آمادگی ورود به مؤسسه‌های آموزش عالی معتبر هستند و از مهارت‌های زبانی خوبی نیز برخوردارند، یکسان است.

برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان، باید از یکی از دانشگاه‌های مجارستان پذیرش داشته باشید. برای ویزای تحصیلی می‌توانید از سفارت یا کنسولگری مجارستان، که در ایالت یا کشور محل اقامت دائم شما اختیارات قانونی دارند، پیش از ورود به مجارستان اقدام نمایید. فرآیند صدور ویزا معمولا یک ماه طول می‌کشد، اما ممکن است این زمان طولانی‌تر نیز شود. به همین دلیل، برای جلوگیری از مشکلات بیشتر، تا حد ممکن برای ویزا زود اقدام نمایید.

امتیاز

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study