logo

گزینه‌های اسکان دانشجویی در انگلستان

29 مرداد 1401

بعنوان یک دانشجوی بین‌المللی، چه گزینه‌هایی برای اسکان دانشجویی در انگلستان پیش روی شما خواهد بود؟

در کشور انگلستان گزینه‌های متنوعی برای اسکان امن و مدرن دانشجویان بین المللی وجود دارد. بیشتر دانشگاه ها و کالج ها در انگلستان، دارای تیم‌های اختصاصی برای اسکان دانشجویان هستند که به یافتن محیط مناسب برای زندگی، بر اساس نیازهای آنان کمک می‌کنند.

اکثر کالج‌ها و دانشگاه های انگلستان دارای امکانات خوابگاه دانشجویی در محل دانشگاه یا در مجاورت پردیس اصلی دانشگاه هستند. اگر قصد داشته باشید که یک گزینه خصوصی (مثلا فلت یا آپارتمان) برای زندگی اجاره کنید، معمولا اداره اسکان دانشجویی مستقر در دانشگاه محل تحصیل می‌تواند در این زمینه به شما کمک و پشتیبانی زیادی ارائه دهد. بنابراین، بهتر است پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر خود، با اداره اسکان دانشجویان آن دانشگاه در تماس باشید تا از گزینه‌های موجود و ددلاین‌های مربوط به خوابگاه‌ها و سایر گزینه‌های اسکان دانشجویی تحت نظر دانشگاه اطلاع پیدا کنید.

در کشور انگلستان، حتی در گزینه‌های اسکان دانشجویی اشتراکی نیز، هر اتاق به یک دانشجو اختصاص یافته است و این اتاق‌ها، غالبا دارای سرویس بهداشتی اختصاصی نیز هستند.

برای اینکه بتوانید در مورد وضعیت اسکان و زندگی دانشجویی خود به درستی تصمیم بگیرید، بهتر است ابتدا با انواع گزینه‌های اسکان دانشجویی در انگلستان آشنا شوید:

1. اسکان دانشجویی در انگلستان در خوابگاه‌های دانشگاه

خوابگاه دانشگاه برای اسکان دانشجویی در انگلستان

بیشتر دانشگاه های انگلستان، دارای گزینه‌هایی برای اسکان دانشجویان جدیدالورود در خوابگاه‌های مخصوص به خود هستند. اسکان در این خوابگاه‌ها اغلب بصورت اتاق‌های تک‌نفره با آشپزخانه مشترک یا سوئیت‌های مستقل هستند.

بر حسب اولویت‌های شخصی‌تان، در خوابگاه‌های دانشگاه معمولا دو گزینه پیش رو دارید: خوابگاه دانشجویی همراه با وعده غذایی (این خوابگاه‌ها مجهز به یک سالن غذاخوری هستند که دانشجویان می‌توانند در آنجا، غذاهای ارزان‌قیمت خریداری کنند یا هزینه کلیه وعده‌ها را همراه با اجاره پرداخت نمایند) و خوابگاه‌های مجهز به آشپزخانه (دانشجویان می‌تواند در آشپزخانه خوابگاه، اقدام به پخت غذا کنند).

خوابگاه‌های دانشگاه یک مکان امن و راحت برای دانشجویان فراهم می‌سازند. این خوابگاه‌های مقرون‌بصرفه دارای امکاناتی مانند اینترنت وای‌فای و بیمه اثاثیه هستند که هزینه‌های آنها در مبلغ کل اجاره در نظر گرفته شده است.

بیشتر خوابگاه‌های دانشجویی بصورت مختلط و برای اسکان دانشجویان دختر و پسر اختصاص یافته اند. با اینحال، گزینه‌های تک‌جنسیتی نیز برای اسکان دانشجویان در انگلستان وجود دارد، مانند کریدور اختصاصی یا فلت‌های اشتراکی.

در شهرهای بزرگ، مانند لندن، می‌توانید از خوابگاه‌های بین کالجی استفاده کنید که بعنوان مثال، به دانشجویان کالج‌های مختلف دانشگاه لندن اجازه می‌دهد با یکدیگر زندگی کنند.

به یاد داشته باشید که پیش از امضای قرارداد با خوابگاه دانشگاه، در مورد مدت زمان اجازه و شرایط مربوط به آن اطلاعات کافی کسب کنید. مثلا، اطمینان حاصل کنید که قرارداد شما اجازه اسکان در خوابگاه دانشگاه در طول تعطیلات را به شما می‌دهد یا خیر.

2. اسکان دانشجویی در انگلستان در آپارتمان‌های خصوصی و لوکس

اسکان دانشجویی خصوصی و لوکس در انگلستان

بیشتر شهرهای انگلستان دارای امکانات اسکان خصوصی و لوکس برای دانشجویان هستند. گزینه‌های موجود شامل آپارتمان‌ها و سوئیت‌های مستقل و خصوصی می‌شوند. این گزینه‌ها با اسباب و اثاثیه مدرنی مانند اتاق سینما، امنیت 24 ساعته، سالن ورزشی و خدمات شبانه‌روزی متصدی لابی تجهیز شده اند.

از آنجایی‌که گزینه‌های خصوصی و لوکس اسکان دانشجویی به دانشگاه یا کالج خاصی وابسته نیستند، بنابراین، با افرادی از موسسات آموزشی متفاوت زندگی خواهید کرد.

3. اسکان دانشجویی در انگلستان با خانواده میزبان (Homestay)

گزینه homestay برای اسکان دانشجویی در انگلستان

یکی دیگر از حالت‌های اسکان دانشجویی در انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی در اغلب شهرهای این کشور، زندگی بصورت Homestay است. در این حالت، دانشجویان می‌توانند با خانواده‌های تاییدشده انگلیسی زندگی کنند. گزینه اسکان دانشجویی در انگلستان همراه با خانواده بریتانیایی یا Homestay، فرصت بی‌نظیری در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهد تا تجربه دست اول و بی‌واسطه‌ای از فرهنگ بریتانیا کسب کنند. بعضی از دانشگاه‌ها، می‌توانند در خصوص هماهنگی و ارتباط با خانواده‌های میزبان به منظور فراهم‌کردن حالت اسکان Homestay برای دانشجویان بین‌المللی خود، گزینه‌های مفیدی ارائه دهند.

4. اجاره آپارتمان برای اسکان دانشجویی در انگلستان

اجاره آپارتمان برای اسکان دانشجویی در انگلستان

در کشور انگلستان، دانشجویان مقطع کارشناسی معمولا سال ابتدایی تحصیل در دانشگاه را در خوابگاه‌های تحت نظر دانشگاه زندگی می‌کنند. اکثر دانشجویان خارجی، در سال دوم تحصیل اقدام به اجاره گزینه‌های خصوصی‌تر می‌کنند.

اگر تصمیم داشته باشید از گزینه‌های اجاره‌ای و خصوصی برای اسکان دانشجویی در انگلستان استفاده کنید، در اینصورت حس‌وحال زندگی در خارج از پردیس دانشگاه را تجربه خواهید کرد و در مورد محل زندگی خود، گزینه‌های بیشتری پیش رو خواهید داشت. بعلاوه، می‌توانید در مورد افرادی که قرار است با آنان زندگی کنید، حق انتخاب بیشتری دارید.

بیشتر گزینه‌های اجاره یک مکان خصوصی برای اسکان دانشجویان در انگلستان، بصورت مبله و دارای تجهیزات اولیه لازم برای زندگی اجاره داده می‌شوند. ولی ممکن است لازم باشد یک سری موارد شخصی، مانند وسایل آشپزخانه (ظرف و ظروف پخت‌پز) و ست خواب (روتختی و روبالشی) را همراه با خود بیاورید.

همچنین، بخاطر داشته باشید که هزینه‌های رفت‌وآمد به دانشگاه، قبوض، وای-فای، بیمه اثاثیه منزل و لایسنس تلویزیون را در مجموع هزینه‌های زندگی خود در نظر بگیرید. لازم است بدانید بعنوان یک دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل بصورت تمام‌وقت در دانشگاه‌های انگلستان، ملزم به پرداخت مالیات Council Tax نخواهید بود.

در صورت امکان، پیشنهاد می‌شود پیش از امضای قرارداد اجاره خانه، از ملک بازدید کنید و حتما در مورد مدت زمان اجاره و پوشش کل دوره تحصیل‌تان اطمینان حاصل نمایید.

زمان اپلای

ددلاین اپلای برای اسکان دانشجویی در انگلستان

چه زمانی برای جستجو و اقدام به اجاره محل زندگی برای اسکان دانشجویی در انگلستان، مناسب‌تر است؟ باید بدانید که زمان مناسب برای یافتن و امضای قرارداد محل زندگی، تا حد زیادی به نوع گزینه دلخواه بستگی دارد. ولی اکیدا توصیه می‌شود که به محض دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر، در خصوص محل و گزینه‌های زندگی خود، اقدامات لازم را شروع کنید.

بعضی از خوابگاه‌های دانشجویی، به دلیل بالابودن میزان تقاضا و تعداد متقاضیان، نسبت به بقیه خوابگاه‌ها، زودتر پر می‌شوند. بنابراین، اگر تمایل دارید برای اسکان دانشجویی در انگلستان، از خوابگاه‌های مخصوص دانشگاه استفاده باشید، توصیه می‌کنیم در اولین زمان ممکن، برای ثبت نام در خوابگاه دانشگاه اقدام کنید. همچنین، به ددلاین‌های تعیین‌شده توسط دانشگاه، برای اپلای خوابگاه و تعیین محل سکونت خود نیز توجه داشته باشید.

خوشبختانه، حتی اگر در آخرین دقایق نیز در مورد نوع و محل سکونت خود تصمیم‌گیری نمایید، باز هم گزینه‌هایی برای اسکان دانشجویی شما در انگلستان وجود خواهد داشت. شما می‌توانید از بین گزینه‌های اجاره‌ای خصوصی، متناسب با زمان ورود به انگلستان و تحصیل در دانشگاه استفاده کنید. ولی به خاطر داشته باشید که اگر زمان بیشتری را به جستجو برای محل سکونت خود بپردازید، حق انتخاب و انعطاف‌پذیری بیشتری برای یافتن مناسب‌ترین گزینه خواهید داشت.

به یاد داشته باشید که همواره می‌توانید از پشتیبانی و راهنمایی دانشگاه محل تحصیل، برای یافتن جایی برای زندگی دانشجویی در انگلستان استفاده نمایید.

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Sanam Study