logo

هر آنچه لازم است درباره کار در سوئیس بدانید: ساعات کاری، قوانین کار و نکات مهم

15 مرداد 1401

اگر قصد ورود به بازار کار در سوئیس را دارید و می‌خواهید در یکی از شرکت‌های فعال در کشور سوئیس مشغول به کار شوید، ابتدا لازم است تا با فرهنگ کار در این کشور زیبا آشنایی پیدا کنید. در این راهنمای جامع فرهنگ کار در سوئیس، در مورد ساعت‌های کار در سوئیس، فرهنگ معاشرت، تعطیلات عمومی، تنوع در محیط کار و غیره اطلاعات مفیدی به شما ارائه می‌دهیم.

هفته کاری در سوئیس

کارمندان در سوئیس غالبا روزهای دوشنبه تا جمعه، ساعت 8 تا 17:30 کار می‌کنند. با این حال، شرکت‌های سوئیسی زیادی ساعت کاری خود را کاهش داده اند. این ایده با تکیه بر مفهوم اشتغال 4 روز در هفته، ولی با ساعات کاری طولانی‌تر شکل گرفته است. هفته‌های کاری کوتاه‌تر در بیشتر موارد منجر به افزایش چشمگیری در بهره‌وری و کارآیی کارکنان شده است.

گرچه، بعضی شرکت‌ها معتقدند ایده 4 روز کاری در هفته در شرکت‌های بزرگ عملی نیست، زیرا باعث افزایش استرس و اضافه کاری کارکنان می‌شود. بنابراین، اغلب شرکت‌ها به هفته کاری پنج‌روزه پایبند هستند.

ساعات کار در سوئیس

مطابق با قوانین کار در کشور سوئیس، ساعت کار مرسوم حداکثر 45 ساعت در هفته است. با این حال، ساعات کاری می‌تواند بر حسب کارفرما، سمت شغلی و صنعت مربوطه متفاوت باشد. مثلا، مردم در پست‌های تمام‌وقت معمولا به طور میانگین 41 ساعت در هفته کار می‌کنند. از سوی دیگر، صنایع بخش خصوصی مانند بانکداری، دارای ساعت کاری طولانی‌تری هستند؛ حدود 42 ساعت در هفته. کارکنان بیمارستان‌ها، کترینگ‌ها و هتل‌ها معمولا 60 ساعت در هفته کار می‌کنند، اگر چه میانگین ساعت کاری در این مشاغل بین 45 تا 48 ساعت برآورد می‌شود.

در یک روز کاری، به مدت حداقل 30 دقیقه زمان برای صرف ناهار دارید. با این حال، در بعضی شرکت‌ها زمان صرف ناهار در حدود 1.5 ساعت در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، مدت زمان اختصاص‌یافته برای صرف ناهار تا حد زیادی به کارفرما بستگی دارد.

کارمندان در سوئیس می‌توانند اضافه کاری نیز داشته باشند. اضافه کاری زمانی اتفاق می‌افتد که مدت زمان کار از حداکثر میزان توافق‌شده در قرارداد بیشتر شود. کارفرماها 25 درصد بالاتر از نرخ دستمزد ساعتی استاندارد برای اضافه کاری پرداخت می‌کنند. توجه داشته باشید که میزان اضافه کاری نباید بیشتر از 2 ساعت در روز باشد.

تعطیلات رسمی و قوانین مربوط به مرخصی و کار در سوئیس

تعطیلات رسمی در سوئیس

در سوئیس، تعطیلات رسمی ملی و منطقه‌ای در 26 کانتون این کشور وجود دارد. توجه کنید که اگر یک روز تعطیل رسمی به روزهای شنبه یا یکشنبه بیفتد، تعطیلی به روزهای کاری هفته منتقل نمی‌شود.

تعطیلات رسمی در سوئیس اهمیت زیادی دارند، بنابراین کارکردن در روز یکشنبه یا تعطیلات رسمی ممنوع است. ولی اگر بخواهید در تعطیلات کار کنید، کارفرمای شما باید با ارائه یک درخواست به مسئولین ذی‌صلاح کانتون، دلیل و ضرورت آن را شرح دهد.

در اینجا به بعضی از تعطیلات در کشور سوئیس اشاره می‌کنیم:

تعطیلات رسمی

– روز سال نو، New Year’s Day (1 ژانویه)

– عید پاک، Easter Monday (Oster Montag) (18 آوریل)

– جشن عروج، Ascension Day (Auffahrt) (26 می)

– روز ملی سوئیس، Swiss National Day (Bundesfeier) (1 آگوست)

– ثبات فدرال سوئیس، The Federal Fast (Buß-und Bettag) (20 سپتامبر)

– جشن کریسمس، Christmas Day (Weihnachten) (25 دسامبر)

با اینحال، در بعضی از کانتون‌ها تعطیلات دیگری نیز وجود دارد:

تعطیلات منطقه‌ای

– روز برشتولدز Berchtold’s Day (Berchtoldstag) (2 ژانویه)

– روز Epiphany (Heilige Drei Konige) (6 ژانویه)

– روز جمهوری، Republic Day (Neuchatel) (1 مارس)

– روز سنت ژوزف، St. Joseph’s Day (Josefstag) (19 مارس)

– روز Näfelser Fahrt (2 آوریل)

– جمعه خوب، Good Friday (Karfreitag) (جمعه قبل از یکشنبه عید پاک، 10 آوریل)

– روز Sechseläuten (20 آوریل)

– روز کار، Labour Day/ May Day (Tag der Arbeit) (1 می)

– دوشنبه سفید، Whit Monday or Pentecost Monday (Pfingstmontag) (1 ژوئن)

– روز Corpus Christi (Fronleichnam) (20 ژوئن)

– روز Fete d’Independance (23 ژوئن)

– روز سنت پیتر و سنت پل، St Peter’s and St Paul’s Day (29 ژوئن)

– روز عروج، Assumption Day (15 آگوست)

– روز Jeûne Genevois (10 سپتامبر)

– Knabenschiessen (12 تا 14 سپتامبر)

– روز St Niklaus von Flüe (25 سپتامبر)

– عید مقدسان، All Saints’ Day (1 نوامبر)

– روز The Immaculate Conception of The Blessed Virgin Mary (Maria Empfangnis) (8 سپتامبر)

– روز باکسینگ/ سنت استفان، Boxing Day/ St. Stephen’s Day (Stephenstag) (26 دسامبر)

– روز Restoration Day (31 دسامبر)

در مورد مرخصی در کشور سوئیس، همه کارمندان حداقل 4 هفته در سال مرخصی با حقوق (مرخصی استحقاقی) دارند، صرف نظر از تمام‌وقت یا پاره‌وقت بودن وضعیت اشتغال آن. به خاطر داشته باشید که باید در مورد روزهای مرخصی با کارفرما صحبت کنید و در مورد بهترین زمان مرخصی به توافق برسید.

اما مرخصی استعلاجی چطور؟ همه کارکنان در اولین سال استخدام، می‌توانند سه هفته مرخصی استعلاجی با حقوق داشته باشند. با این حال، ابتدا باید گواهی پزشک ارائه دهید و کارفرما آنرا تایید کند.

تنوع در محیط کار در سوئیس

تنوع در محیط کار در سوئیس

تنوع غالبا به گوناگونی تفاوت‌های اجتماعی و فرهنگی بین افراد گفته می‌شود و در برگیرنده تفاوت‌های جنسیتی و ملیتی (سوئیسی یا غیر سوئیسی بودن) است. تا سال‌های اخیر، بیشتر شرکت‌های سوئیسی بر این باور بودند که محیط کاری یکدست باعث افزایش راندمان و کارآیی کارکنان می‌شود.

خوشبختانه این رویه به تازگی دستخوش تغییراتی شده است، ولی هنوز اقدامات بیشتری باید در این خصوص صورت پذیرد.

بر اساس بررسی‌های موسسه NCCR در سوئیس، اتباع خارجی معمولا باید 30 درصد بیشتر از شهروندان سوئیس برای دریافت مصاحبه شغلی، رزومه و درخواست ارسال کنند. علاوه بر این، این مطالعه نشان می‌دهد که شهروندان سوئیسی با والدین غیر سوئیسی نیز تبعیض در محیط کاری را تجربه می‌کنند.

در مورد تنوع جنسیتی می‌توان گفت که شرکت‌های سوئیسی، در حال افزایش تعداد زنان در سمت‌های مدیریتی هستند. Schilling Report، وضعیت مدیریت در سوئیس را طی 15 سال اخیر تحت بررسی قرار داده و نشان می‌دهد که سهم زنان در سمت‌های مدیریتی 100 شرکت بزرگ سوئیس، برابر با 21 درصد در سال 2019، 23 درصد در سال 2020 و 24 درصد در سال 2021 بوده، که نشان‌دهنده افزایش این روند تاکنون است.

اخلاق کاری و فرهنگ کار در سوئیس

فرهنگ کار در سوئیس

در فرهنگ کاری سوئیس، برخورد اول و تاثیرات آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. مسئولیت‌پذیری، وقت‌شناسی و سختکوشی ارزش زیادی دارند و از سایرین نیز انتظار می‌رود که به این ارزش‌ها پایبند باشند و مطابق با آن رفتار کنند. بنابراین، آشنایی با اخلاق کاری در سوئیس، پیش از آغاز روابط کاری در سوئیس یا با یک مشتری سوئیسی ضروری به نظر می‌رسد.

ارتباطات

در فرهنگ کاری سوئیس، سلام‌کردن غالبا با دست‌دادن و ارتباط چشمی انجام می‌شود. در هنگام ورود به جلسات کاری، معمولا با همه افراد حاضر در جلسه دست می‌دهید و خودتان را معرفی می‌کنید. سپس منتظر می‌مانید تا طرف مقابل شما را به نشستن دعوت کند. به خاطر داشته باشید مخاطب‌قراردادن افراد با نام خانوادگی همراه با عناوین رسمی خانم و آقا، نشانه احترام است.

مردم سوئیس، در هنگام معاشرت و ارتباطات بسیار مودب و رک هستند. پریدن میان حرف دیگران نشانه بی‌احترامی است. بنابراین، صبر کنید تا طرف مقابل سخن خود را به پایان برساند، سپس شروع به حرف‌زدن کنید.

زندگی شخصی افراد یک مساله کاملا خصوصی به شمار می‌آید، بنابراین، از پرسیدن سوالات شخصی خودداری کنید. پس، مکالمات باید حاوی مسائل عمومی باشند. همچنین توصیه می‌شود در محیط کاری از جوک‌گفتن اجتناب کنید.

پس، سعی کنید در مورد سن افراد، وضعیت تاهل، دین یا موضوعاتی مانند نقش سوئیس در جنگ جهانی یا ارتش سوئیس سوال نپرسید. از حرکات بیش از حد دست خودداری کنید، در وضعیت مناسب بنشینید و به خاطر داشته باشید که قوزکردن و خمیازه‌کشیدن رفتارهایی غیر حرفه‌ای قلمداد می‌شوند.

پوشش رسمی

مردم سوئیس، به پوشش رسمی‌شان در ساعات کاری شهرت دارند. در اغلب موارد، برای خانم‌ها و آقایان پوشش اداری به صورت کت‌وشلوار توصیه می‌شود. با این حال، در سال‌های اخیر بیشتر شرکت‌ها برای روزهای جمعه محدودیت جدی و سختگیرانه‌ای برای پوشش رسمی ندارند و کارمندان می‌توانند با لباس غیر رسمی و در عین حال پوشیده در محیط کار خود حضور داشته باشند.

به خاطر داشته باشید در فرهنگ کاری کشور سوئیس، لباس‌های ساده، تمیز و مناسب از ارزش و اهمیت زیادی برخوردارند. بنابراین، توصیه می‌شود از لباس‌های رنگی با طرح‌های عجیب و غریب اجتناب کنید.

کارت ویزیت

کارت ویزیت در فرهنگ کاری سوئیس، بسیار رایج و متداول است. بنابراین، همیشه به خصوص در هنگام حضور در جلسات کاری، به تعداد کافی کارت ویزیت همراه خود داشته باشید. همچنین، در هنگام ورود به محل قرار ملاقات، یک کارت ویزیت به مسئول پذیرش و افرادی که در جلسه با آنان ملاقات می‌کنید ارائه دهید. به یاد داشته باشید ارائه کارت ویزیت صرفا محدود به مشتری یا همتای شغلی شما نمی‌شود.

هدایا

در فرهنگ کاری سوئیس، هدیه‌دادن در اولین قرار ملاقات کاری مرسوم نیست و افراد معمولا در پایان مذاکرات اقدام به دادن هدایا می‌کنند. پیشنهاد می‌شود از هدایای گرانقیمت اجتناب کنید، زیرا ممکن است به عنوان رشوه تلقی گردد. یک بطری نوشیدنی یا گل (اگر به منزل کسی دعوت شدید) می‌تواند قابل قبول باشد. همچنین به خاطر داشته باشید از هدیه‌دادن اقلام تیز، مانند چاقو یا قیچی، خودداری کنید.

معاشرت‌های تجاری و مرتبط با کار در سوئیس

با اینکه در سوئیس معمولا کار با تفریح ترکیب نمی‌شود، ولی یک ناهار یا شام کاری را می‌توان بخشی از روابط در حال توسعه کاری در نظر گرفت. ممکن است در سوئیس به یک رستوران برای رویداد اجتماعی کاری یا صرفا برای ناهار یا شام دعوت شوید. در اینصورت به خاطر داشته باشید که حتما به موقع برسید زیرا در غیر اینصورت، این رفتار بی‌احترامی تلقی می‌شود.

مردم سوئیس به آداب و رفتار اجتماعی اهمیت زیادی می‌دهند. بعضی از نکاتی که در هنگام غذاخوردن باید رعایت کنید عبارتند از:

– در وضعیت مناسبی بنشینید.

– آرنج خود را بر روی میز قرار ندهید.

– از دستان خود، بجز در هنگام تکه‌کردن نان استفاده نکنید.

– از چاقو برای برش‌دادن غذاهای نرم یا سالاد استفاد نکنید. چنگال برای این کار مناسب‌تر است.

– در هنگام صداکردن گارسون، دست خود را تکان ندهید.

سخن پایانی

مردم سوئیس در کار بسیار سختگیر و قانون‌مدار هستند. این افراد معمولا تمایلی به معاشرت‌های اجتماعی با همکاران خود ندارند، مگر آنکه یک رویداد اجتماعی کاری باشد. حتی در اینصورت نیز، آنها ترجیح می‌دهند درباره زندگی شخصی خود صحبتی نکنند. کارمندان در سوئیس به فرهنگ کاری احترام می‌گذارند و از دیگران نیز انتظار دارند که به آن پایبند باشند. بنابراین در هنگام کار در سوئیس، به این مسائل توجه زیادی داشته باشید.

5/5 - (4 امتیاز)

2 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. الناز حسینی 09 مرداد 1402

  سلام. من مهندس IT هستم و سابقه کار هم دارم. داشتم در مورد شرایط کار توی سوئیس سرچ می‌کردم که رسیدم به سایت شما. شما می‌تونین برای گرفتن جاب آفرر کمکم کنین؟

  پاسخ دادن
   موسسه Saman Study 10 مرداد 1402

   سلام روزتون بخیر. ما در زمینه مهاجرت کاری فعالیتی نداریم. بهتره از وکلای کاری در این خصوص کمک بگیرید. اما وبسایت‌هایی که توی این مقاله معرفی شدن، مسیرهای خوبی برای پیداکردن جاب آفر هستن. با توجه به رشته تحصیلی و سابقه کارتون، احتمال موفقیتتون بالاست. از همراهیتون ممنونیم

   پاسخ دادن

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study