logo

صدور 450.000 اجازه تحصیل در کانادا در سال 2021

24 فروردین 1401

در سال 2021، کشور کانادا 450.000 اجازه تحصیل در کانادا (استادی پرمیت – Study Permit) برای دانشجویان بین‌المللی صادر کرده است که از بالاترین میزان رکورد ثبت‌شده در سال 2019 بیشتر است.

پیش از پاندمی کرونا، این کشور بیش از 400000 اجازه تحصیل صادر کرده بود که بیشترین میزان این رقم در سال 2020، برابر با 255000 عدد بوده است. بیشترین میزان اجازه تحصیل در کانادا در سال گذشته، در مقایسه با سال 2015، دو برابر شده است.

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اطلاعات ماهانه در مورد اجازه‌های تحصیل صادرشده منتشر می‌کند. این اطلاعات مربوط به دانشجویان جدیدی است که به تازگی وارد کانادا می‌شوند، یا اتباع خارجی که در کانادا زندگی می‌کنند و موفق به دریافت اجازه تحصیل در کانادا شده اند.

در دوره زمانی بین ماه‌های جولای و آگوست، دقیقا پیش از آغاز سال تحصیلی 2021/22، بیشترین تعداد اجازه تحصیل در کانادا (یا استادی پرمیت) برای دانشجویان بین‌المللی صادر شده که در مجموع برابر با 200000 عدد بوده است.

دارندگان اجازه تحصیل در کانادا

سازمان IRCC، در فصل اول هر سال جدیدی تقویمی، دیتای پایان سال را نیز منتشر می‌کند. این دیتا در مورد افرادی است که دارای اجازه تحصیل معتبر تا 31 دسامبر باشند. افزایش ناگهانی در تعداد مجوزهای استادی پرمیت یا اجازه تحصیل در کانادا، منجر به بازیابی تقریبا کامل جمعیت دانشجویان بین‌المللی به سطح پیش از پاندمی شده است. تا 31 دسامبر، کانادا میزبان تقریبا 622000 دانشجوی بین‌المللی بوده است.

در سال 2019 و تا پیش از آغاز پاندمی کرونا، جمعیت دانشجویان بین‌المللی کانادا برابر با 640000 نفر بود. پاندمی باعث شده بود که در سال 2020، تعداد دانشجویان بین‌المللی در کانادا تا 530000 نفر کاهش پیدا کند.

در آغاز پاندمی در مارس 2020، کشور کانادا تعدادی قانون مرتبط با محدودیت‌های سفر را وضع کرد که باعث شد بسیاری از دانشجویان جدید زیادی نتوانند وارد این کشور شوند. در اکتبر 2020، کانادا این محدودیت‎‌ها را کاهش داد و این اقدام منجر به بازیابی جمعیت دانشجویان بین‌المللی این کشور شد.

به همین دلیل، کشور کانادا شاهد یک رکورد جدید از تعداد دانشجویان خارجی ورودی به این کشور در سال گذشته بوده است.

سطح بالای اجازه‌های تحصیل صادرشده در سال گذشته، تا حد زیادی به دلیل تعداد مضاعف دانشجویان ورودی به این کشور بود: آنهایی که در سال 2020 قصد ورود به کانادا را داشتند ولی به خاطر پاندمی نتوانستند، و نیز افرادی که تمایل به آغاز تحصیلات خود در این کشور در سال 2021 را داشته اند.

عامل دیگری که روی بازیابی جمعیت دانشجویان بین‌المللی تاثیرگذار بود، تسهیل قوانین مربوط به اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) بوده است. پیش از پاندمی، IRCC دانشجویان آموزش از راه دور را واجد شرایط دریافت PGWP نمی‌دانست. ولی تا 31 آگوست 2022، این سیاست را به طور موقت تغییر داده اند تا به افرادی که قصد ادامه برنامه تحصیل خود در دوره همه‌گیری کرونا را دارند، کمک کنند.

دانشجویان بین‌المللی که در یک موسسه آموزشی تاییدشده (DLI) کانادا تحصیلات خود را به پایان می‌رسانند، مجاز به دریافت PGWP هستند. PGWP به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی اجازه می‌دهد تجربه کاری مورد نیاز در بازار کانادا برای دریافت اجازه اقامت دائم را کسب کنند. DLI شامل دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سایر موسسات آموزش عالی کانادا می‌شود که توسط دولت برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی تایید شده اند.

علاوه بر احتمال دریافت اقامت دائم، دانشجویان بین‌المللی دلایل تمایل خود به تحصیل در کانادا را سیستم آموزشی باکیفیت، فضای چندفرهنگی و امنیت اعلام کرده اند. همچنین، تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر کشورهای دارای جمعیت دانشجوی بین‌المللی بالا، مانند آمریکا، استرالیا و انگلستان، مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

یک مزیت مهم دیگر تحصیل در کانادا این است که دانشجویان خارجی می‌توانند در طول دوره تحصیل خود در این کشور، به کار مشغول شوند. این موضوع به آنها کمک می‌کند از لحاظ مالی وضعیت مناسب‌تری داشته باشند و تجربه کاری بیشتری کسب کنند.

کشور هندوستان با اختلاف زیاد، بیشترین تعداد دانشجوی بین‌المللی در کانادا را دارد و حدود 35 درصد جمعیت دانشجوی این کشور را هندی‌ها تشکیل می‌دهند. چین در جایگاه دوم و فرانسه در جایگاه سوم قرار دارند. سهم قابل توجه هند به این دلیل است که این کشور دارای بیشترین جمعیت افراد انگلیسی‌زبان به عنوان زبان دوم است و جمعیت طبقه متوسط این کشور بسیار زیاد است.

10 کشور با بیشترین تعداد دانشجو در دانشگاه‌های کانادا (بر اساس تعداد دارندگان اجازه تحصیل در کانادا تا تاریخ 31 دسامبر 2021) عبارتند از:

  1. هند: 217.410
  2. چین: 105.265
  3. فرانسه: 26.630
  4. ایران: 16.900
  5. ویتنام: 16.285
  6. کره جنوبی: 15.805
  7. فیلیپین: 15.545
  8. آمریکا: 14.325
  9. نیجریه: 13.745
  10. مکزیک: 11.550

اولین قدم برای تحصیل در کانادا، انجام تحقیق بر روی برنامه‌های آموزشی و موسسات DLI است. سپس باید درخواست خود را برای موسسات تاییدشده DLI ارسال کنید و یک نامه پذیرش (LOA) از آنها دریافت نمایید. با در اختیارداشتن LOA، می‌توانید برای دریافت اجازه تحصیل در کانادا (استادی پرمیت) از IRCC اقدام کنید.

IRCC فاکتورهایی مانند علاقه واقعی شما برای تحصیل در کانادا و شرایط مالی مناسب برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را در کنار معیارهای دیگر مورد بررسی قرار می‌دهد.

IRCC همچنین برنامه جریان مستقیم دانشجویی یا Student Direct Stream (SDS) را نیز ارائه می‌دهد که یک مسیر اجازه تحصیل در کانادا یا Study Permit سریع برای شهروندان 14 کشور، شامل هند، چین، فیلیپین، پاکستان، ویتنام، مراکش، سنگال، برزیل، کلمبیا و پرو است.

بیشتر برنامه‌های مهاجرتی کانادا به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که در این کشور تحصیل کرده اند. می‌توان در سیستم Express Entry، با تجربه تحصیل در کانادا امتیاز بیشتری کسب کرد. تعدادی از برنامه‌های مهاجرتی که توسط IRCC، استان‌ها و قلمروها اجرا می‌شود نیز دارای این ویژگی هستند، یا این ویژگی را فقط برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

دلیل وجود این امتیاز این است که بر اساس پژوهش دولت کانادا، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی بعد از دریافت اقامت دائم، دستاوردهای قابل توجهی در بازار کار کانادا کسب می‌کنند.

5/5 - (4 امتیاز)
بدون برچسب

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study