logo

شرایط و مقررات بیمه دانشجویی در کانادا

9 بهمن 1400

سیستم آموزشی برجسته و باکیفیت کانادا، در سطح جهانی دارای شهرت و اعتبار است. همچنین، دولتی‌بودن خدمات درمانی این کشور نیز نکته تاثیرگذاری برای انتخاب کانادا به عنوان مقصد تحصیلی به شمار می‌آید. با این حال، دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، به‌طور خودکار صلاحیت دریافت خدمات درمان همگانی در همه استان‌ها و قلمروهای این کشور را ندارند.

در این مقاله، به ارائه دقیق و کامل اطلاعاتی که در مورد پوشش‌دهی بیمه سلامت برای دانشجویان بین‌المللی نیاز دارید، می‌پردازیم.

مروری بر پوشش‌دهی بیمه سلامت در کانادا

از آنجایی‌که هزینه خدمات درمانی همگانی در کشور کانادا از طریق پرداخت مالیات تامین می‌شود، بخش عمده‌ای از خدمات سلامت در این کشور رایگان یا با هزینه ناچیز ارائه می‌گردد. سیستم خدمات درمانی در کانادا در سطح استانی اداره می‌شود و هر استان به‌طور مستقل در مورد سیاست‌ها و قوانین مربوط به خدمات درمانی تصمیم‌گیری می‌کند. در کانادا، 13 طرح بیمه سلامت متمایز در سطح استانی و قلمروهای این کشور وجود دارد. اگر کارت بیمه سلامت استانی داشته باشید، بخش بزرگی از خدمات پزشکی در کانادا برای شما رایگان است.

هر استان یا قلمرو در کشور کانادا، کارت بیمه سلامت را برای ساکنین آن استان یا قلمرو صادر می‌کند. بنابراین، بر حسب محل سکونت شما، زمان انتظار برای درخواست کارت بیمه دانشجویی متفاوت است. به عنوان مثال، در استان بریتیش کلمبیا، تا سه ماه زمان می‌برد که متقاضی، واجد شرایط دریافت یکی از طرح‌های خدمات پزشکی (MSP) این استان شود. ولی اگر در استان آلبرتا سکونت دارید، زمان انتظار پیش از درخواست برای کارت بیمه سلامت، وجود ندارد.

هر استان و قلمرو در کانادا، هزینه خدمات درمانی ضروری پزشکی را، برای آن دسته از شهروندانش که در طرح خدمات درمانی آن استان/ قلمرو ثبت نام کرده اند، پوشش می‌دهد. این خدمات شامل ویزیت پزشک یا پزشک خانواده، آزمایش‌های پزشکی (مانند آزمایش خون یا تصویربرداری با اشعه ایکس) و بستری در بیمارستان به صورت استاندارد می‌شود.

خدمات پزشکی بیشتری نیز در خدمات سلامت همگانی وجود دارد که متناسب با استان محل سکونت، متغیر است. مثلا، استان منیتوبا 7 بار مراجعه برای خدمات کایروپراکتیک در هر سال را ارائه می‌دهد. در استان نوا اسکوشیا، خدمات درمانی اصلی دندانپزشکی برای کودکان زیر 14 سال رایگان است.

چرا داشتن بیمه دانشجویی در کانادا، برای دانشجویان بین‌المللی مهم است؟

بیمه دانشجویی در کانادا

همه دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های کانادا مشغول به تحصیل هستند، باید بیمه سلامت داشته باشند. بسیاری از استان‌ها و قلمروهای کانادا، خدمات درمانی برای دانشجویان بین‌المللی را در طرح‌های استانی خود گنجانده اند. ولی این موضوع در مورد همه استان‌ها و قلمروهای این کشور صدق نمی‌کند. با اینکه همه استان‌ها و قلمروهای کانادا، ارائه خدمات سلامت ضروری رایگان را برای افراد فاقد کارت سلامت فراهم می‌کنند، ولی این خدمات دارای محدودیت هستند.

اگر واجد شرایط دریافت خدمات سلامت نباشید و بیمه دانشجویی تهیه نکرده باشید، باید شخصا در مورد هزینه‌های سلامت خود هزینه کنید. این خدمات ممکن است بسیار پرهزینه باشند. در حالیکه ممکن است فقط 200 دلار کانادا برای ویزیت پزشک در یک کلینیک یا درمانگاه بپردازید، هزینه ویزیت اورژانس برابر با 1000 دلار کانادا و دریافت خدمات مراقبت‌های ویژه در حالت استاندارد، معادل 3700 دلار کانادا است. متناسب برای مکانی که برای دریافت خدمات درمانی مراجعه می‌کنید، هزینه‌ها تفاوت دارد.

پس به سادگی می‌توان فهمید که دریافت خدمات اورژانسی، ممکن است تا هزاران دلار هزینه در بر داشته باشد. هیچکس برای بیماری برنامه‌ریزی نمی‌کند. ولی بهتر است تا برای بدترین حالت ممکن، از قبل آماده شوید.

پوشش‌دهی استانی بیمه دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا

بعضی از استان‌ها و قلمروها، در طرح‌های بیمه سلامت استانی خود، ارائه خدمات به دانشجویان بین‌المللی را هم فراهم کرده اند. ولی در تعدادی از استان‌ها و قلمروها، این خدمات ارائه نمی‌شود و دانشجویان بین‌المللی باید برای دریافت خدمات بیمه دانشجویی خصوصی درخواست دهند.

استان/ قلمرو بیمه برای دانشجویان بین‌المللی شرایط لازم برای دانشجویان بین‌المللی
آلبرتا بله
 • اجازه تحصیل تا حداقل 12 ماه
 • ظرف مدت 90 روز پس از وورد به آلبرتا، درخواست داده شود.
 • دانشجویان دارای اجازه تحصیل 3 تا 12 ماهه، در صورتی می‌توانند بیمه دریافت کنند که بتوانند تمایل خود برای زندگی در آلبرتا به مدت 12 ماه را ثابت نمایند.
بریتیش کلمبیا بله
 • اجازه تحصیل تا حداقل 6 ماه
 • دوره انتظار تا 3 ماه
 • پوشش‌دهی بیمه در اولین روز ماه سوم ورود به کانادا شروع می‌شود.
منیتوبا خیر  
نیوبرانزویک بله
 • اجازه تحصیل حداقل 12 ماهه
 • اثبات ثبت نام تمام‌وقت در یک کالج یا دانشگاه
نیوفاندلند و لابرادور بله
 • اجازه تحصیل حداقل 12 ماهه
 • اثبات ثبت نام در یک کالج یا دانشگاه
قلمروی شمال غرب بله
 • اجازه تحصیل حداقل 12 ماهه
 • اثبات ثبت نام در یک کالج یا دانشگاه
نوااسکوشیا بله
 • اجازه تحصیل حداقل 12 ماهه
 • یک سال دوره انتظار
 • درخواست در اولین روز سیزدهمین ماه پس از ورود به عنوان دانشجو
 • نباید بیش از 31 روز متوالی، خارج از استان باشید.
 • ارائه تاییدیه اجازه تحصیل ضروری است.
انتاریو خیر  
جزیره پرنس ادوارد بله
 • یک کپی از اجازه تحصیل که نشان‌دهنده مجوز کار شما در خارج از دانشگاه نیز باشد.
 • اثبات ثبت نام تمام‌وقت در یک کالج یا دانشگاه
کبک خیر  
ساسکاچوان بله
 • تاییدیه اجازه تحصیل
 • ثبت نام تمام‌وقت در یک دانشگاه یا کالج
یوکان خیر  

سایر گزینه‌های بیمه دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا

بیمه دانشجویی در کانادا

اگر قصد تحصیل در استان‌های منیتوبا، انتاریو، کبک و یوکان را دارید، یا در اولین سال تحصیل در استان نوا اسکوشیا هستید، باید تحت پوشش بیمه درمانی قرار بگیرید. در اینجا، به گزینه‌های موجود در این استان‌ها برای بیمه دانشجویان بین‌المللی می‌پردازیم:

بیمه دانشجویی ارائه‌شده توسط دانشگاه‌های دولتی کانادا

ممکن است دانشگاه یا کالجی که قصد تحصیل در آن را دارید، دارای طرح‌هایی برای پوشش‌دهی خدمات درمانی باشد. دانشگاه یا کالج، خود در مورد اجباری‌بودن یا اختیاری‌بودن این طرح‌ها تصمیم‌گیری می‌کند. نوع پوشش‌دهی ارائه‌شده توسط دانشگاه‌های کانادا، به شرکتی که برای ارائه خدمات بیمه استفاده کرده باشند، بستگی دارد. ولی اصولا شامل ویزیت پزشک، بستری در بیمارستان، آزمایش‌های تشخیص پزشکی، آمبولانس و خدمات اورژانس می‌شود. همچنین، ممکن است شامل خدمات دندانپزشکی یا چشم‌پزشکی نیز بشوند.

اگر در استان مانیتوبا تحصیل می‌کنید،

باید بیمه درمانی تحت طرح بیمه دانشجویی مخصوص دانشجویان بین‌المللی منیتوبا (MISHP) را تهیه کنید. این طرح، خدمات پزشکی مانند ویزیت پزشک و تصویربرداری x-ray و نیز بستری در بیمارستان را تحت پوشش قرار می‌دهند.

اگر در استان انتاریو مشغول به تحصیل هستید،

باید تحت برنامه بیمه سلامت دانشگاه (UHIP)، بیمه خدمات درمانی دریافت کنید. UHIP هزینه خدمات پزشکی و بستری در بیمارستان، در طول مدت اقامت شما در کانادا را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه درمانی خصوصی

بیمه دانشجویی خصوصی در کانادا

اگر واجد شرایط خدمات بیمه استانی نیستید و موسسه محل تحصیل شما هیچ طرحی برای بیمه سلامت ارائه نمی‌دهد، در اینصورت می‌توانید برای دریافت بیمه دانشجویی از یک شرکت خصوصی اقدام کنید. یک طرح بیمه سلامت پایه، خدماتی مانند آمبولانس، داروهای تجویزشده، بستری در بیمارستان، و متناسب با نوع بیمه، درصدی از هزینه‌های دندانپزشکی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بر اساس شرکت ارائه‌دهنده خدمات بیمه و نوع طرحی که انتخاب کنید، ممکن است مجبور باشید بخش کوچکی از هزینه‌های درمانی خود را پرداخت کنید (فرانشیز یا deductible). بنابراین، بهتر است در هنگام انتخاب طرح بیمه درمان، به حق بیمه ماهانه، فرانشیز و سطح پوشش‌دهی خدمات را مورد نظر قرار دهید. هزینه بیمه دانشجویی خصوصی در کانادا، بر اساس شرایط پزشکی پیشین و رفتارهای پرخطری مانند سیگارکشیدن، متغیر است. حتما به خاطر داشته باشید که حق بیمه ماهانه و سایر هزینه‌های اورژانسی را در بودجه‌بندی ماهانه خود بگنجانید.

دریافت بیمه تکمیلی

حتی اگر تحت پوشش بیمه استان محل سکونت خود قرار دارید، دریافت بیمه تکمیلی برای پوشش‌دهی مواردی که تحت پوشش بیمه سلامت همگانی نیستند، ایده خوبی به نظر می‌رسد.

پوشش‌دهی پیش از ورود

ممکن است پیش از آغاز تحصیل در کانادا، تمایل به ورود به این کشور و مستقرشدن در آن را داشته باشید. از آنجایی که دانشجویان بین‌المللی ملزم به دریافت بیمه پزشکی معتبر در کانادا هستند، تهیه بیمه پیش از ورود به کانادا و در آغاز اقامت در کشور ضروری است، به ویژه اگر استان محل سکونت شما، برای بیمه سلامت دارای دوره انتظار باشد.

پیشنهاد می‌شود به دنبال بیمه مسافرتی باشید که برای اختلالات پرواز، لغو سفر، خسارت به چمدان و هزینه‌های پزشکی شما را تحت پوشش قرار می‌دهد. همچنین باید بررسی کنید که آیا سیاست‌های بیمه انتخابی شما، هزینه‌های پزشکی مرتبط با COVID-19 پوشش می‌دهد یا خیر.

بیمه سفر

اگر قصد سفر به خارج از کانادا را دارید، حتی یک سفر کوتاه به آمریکا، پیش از خروج از کانادا حتما برای خریداری بیمه سفر اقدام نمایید. با اینکه کارت بیمه معتبر در استان‌های دیگر قابل استفاده است (مثلا برای مراجعه به پزشک)، این بیمه در کشور آمریکا قابل استفاده و معتبر نیست. حتما اطمینان حاصل کنید که تحت پوشش خدمات پزشکی اورژانسی، تأخیر یا اختلال در پرواز (اگر در حال پرواز هستید)، یا بیمه وسیله نقلیه (اگر قصد دارید رانندگی کنید) باشید.

5/5 - (4 امتیاز)
بدون برچسب

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست

نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study