logo
مدارس سوئیس
فهرست مطالب
معیار های جستجو

معیار های جستجو

country
country
country
country
country
محدوده شهریه مدارس
از
CHF
فرانک سوئیس
تا
CHF
مرتب سازی
مرتب سازی بر اساس
همه کمترین شهریه بیشترین شهریه

مدارس سوئیس

هزینه تحصیل در مدارس سوئیس

 • شهریه مدارس روزانه خصوصی سوئیس – بین 30.000 تا 70.000 فرانک سوئیس
 • شهریه مدارس شبانه‌روزی خصوصی سوئیس – بین 60.000 تا 170.000 فرانک سوئیس

مدارس سوئیس به دلیل خلق یک تجربه تحصیلی منحصربه‌فرد، از شهرت و اعتبار بسیار زیادی برخوردار هستند. تحصیل در مدارس سوئیس، از برنامه‌های آموزشی دقیق و جامع گرفته تا زیبایی‌های فرهنگ کشور سوئیس، بسترهای زیادی را در اختیار دانش‌آموزان و خانواده‌ها قرار می‌دهد. به همین دلیل، این کشور یکی از گزینه‌های جذاب مهاجرت تحصیلی برای دانش‌آموزان بین‌المللی به شمار می‌آید.

سیستم آموزشی مدارس سوئیس، یکی از بهترین و معتبرترین سیستم‌های آموزشی در دنیا به شمار می‌آید. این سیستم آموزشی، دانش‌آموزان را برای موفقیت در آینده تحصیلی و شغلی آماده می‌سازد. بعضی از مدارس شبانه‌روزی سوئیس، با ارائه برنامه‌های اختصاصی در حوزه‌هایی مانند تکنولوژی و کارآفرینی، دانش‌آموزان خود را به مهارت‌هایی مسلط می‌کنند که برای موفقیت در دنیای مدرن مورد نیاز است.

علاوه بر این، به دلیل محبوبیت سوئیس به عنوان یک مقصد تحصیلی شاخص، تعداد دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس شبانه‌روزی سوئیس بسیار بالاست. بنابراین، فرزندتان با تحصیل در این مدارس، فرصت ارزشمند آشنایی با فرهنگ‌های گوناگون و ارتباط با افرادی از سراسر دنیا را به دست می‌آورد. زندگی در محیط‌های چندملیتی چندفرهنگی، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا به درک و فهم مناسبی از دنیا برسند.

در مدارس سوئیس، توجه زیادی به علایق و توانمندی‌های دانش‌آموزان می‌شود. بنابراین، از همان سال‌های آغازین تحصیل، دانش‌آموزان با مسیرهای گوناگونی برای تحصیل روبرو می‌شوند. علاوه بر این، تنوع سیستم‌های آموزشی بین‌المللی در مدارس شبانه‌روزی سوئیس، گزینه‌های تحصیل در مقطع آموزش عالی را برای فرزندتان به‌طور قابل توجهی گسترش می‌دهد.

موقعیت مکانی کشور سوئیس نیز ویژگی مثبت دیگری است که به جذابیت‌های این کشور به عنوان یک مقصد مناسب برای مهاجرت تحصیلی افزوده است. سوئیس با موقعیت جغرافیایی مناسب در قاره اروپا، علاوه بر سهولت دسترسی به سایر کشورهای اروپایی، مقصد تحصیلی مناسبی برای ایرانیان به شمار می‌آید. در مقایسه با سایر کشورها، مانند کانادا، سوئیس در فاصله بسیار کمتری با ایران قرار گرفته و رفت‌وآمد دانش‌آموز و خانواده او را به میزان قابل توجهی آسان‌‌تر می‌کند.

دلایل تنوع هزینه در مدارس سوئیس


هزینه تحصیل در مدارس سوئیس، به عوامل مختلفی همچون موقعیت مکانی، سیستم‌های آموزشی، امکانات و زیرساخت‌های مدرسه، فهرست فعالیت‌های فوق برنامه ارائه‌شده و عواملی دیگر بستگی دارد. مدارس شبانه‌روزی سوئیس، در مقایسه با مدارس سایر کشورهای محبوب در حوزه مهاجرت تحصیلی، شهریه‌های بالاتری از دانش‌آموزان خود دریافت می‌کنند. ولی با در نظرگرفتن ویژگی‌ها و برتری‌های مدارس سوئیس، می‌توان گفت تحصیل در مدارس این کشور یک تصمیم هوشمندانه برای خانواده و یک سرمایه‌گذاری پر سود برای آینده تحصیلی و شغلی دانش‎آموز محسوب می‌شود. به طور کلی، شهریه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی سوئیس بین 50 تا 170 هزار فرانک سوئیس تخمین زده می‌شود. در این بخش، به عوامل تاثیرگذار بر شهریه مدارس شبانه‌روزی و خصوصی سوئیس می‌پردازیم:

 

موقعیت مکانی مدرسه در سوئیس

کشور سوئیس، از لحاظ زیبایی‌های طبیعی یکی از بهترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. طبیعت زیبای سوئیس، امکان انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی تابستانی و زمستانی متنوعی را فراهم کرده است. مدارس سوئیس، با بهره‌مندی از این ویژگی طبیعی خاص، فرصت‌های گوناگونی را برای مشارکت در فعالیت‌های فوق برنامه و فعالیت‌های ورزشی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند.

اغلب مدارس خصوصی و شبانه‌روزی خاص سوئیس، در پردیس‌های وسیع و گسترده در مجاورت مناطق روستایی قرار دارند و علاوه بر دسترسی به امکانات شهری، از فضایی کافی برای فراهم‌ساختن امکانات ورزشی و اسکان شبانه‌روزی دانش‌آموزان برخوردار هستند. مدارسی که در شهرهای بزرگ یا در مجاورت آنها قرار گرفته اند، به دلیل دسترسی به امکانات و تسهیلات مدرن و پیشرفته پیرامونی، شهریه بالاتری برای دانش‌آموزان خود در نظر می‌گیرند. در این مدارس، زیرساخت‌ها و امکانات لازم برای رشد تحصیلی، ورزشی، هنری و … دانش‌آموزان در پردیس مدرسه فراهم شده است و دانش‌آموزان برای استفاده از این امکانات، مجبور به رفت و آمد در سطح شهر نیستند. این موضوع در تامین امنیت و رفاه دانش‌آموزان و آسودگی خاطر خانواده‌ها نقش بزرگی ایفا می‌کند.

نوع اسکان دانش‌آموز در مدارس سوئیس

دانش‌آموزان بین‌المللی در بیشتر مدارس شبانه‌روزی سوئیس، می‌توانند از گزینه‌های اسکان متنوعی استفاده کنند. علاوه بر حالت اسکان کامل، که 7 روز هفته به همراه وعده‌های غذایی را شامل می‌شود، دانش‌آموزان می‌توانند متناسب با شرایط، وضعیت اسکان خود را از حالت تمام‌وقت خارج کنند و فقط روزهای مدرسه را در خوابگاه مدرسه اسکان داشته باشند. در اینصورت، دانش‌آموز فقط به مدت 5 روز از امکانات خوابگاه مدرسه استفاده می‌کند. بنابراین، بر اساس شرایط اسکان دانش‌آموز، می‌توان اعداد متفاوتی برای شهریه تحصیل شبانه‌روزی او پیش‌بینی کرد. همچنین، گزینه اسکان با خانواده میزبان سوئیسی (یا اسکان هوم استی) نیز در بعضی از مدارس ارائه می‌شود. در اینصورت، دانش‌آموز با یک خانواده مورد تایید و قابل اطمینان سوئیسی زندگی می‌کند. انتخاب هر یک از گزینه‌های اسکان، می‌تواند بر روی میزان شهریه تحصیل دانش‌آموز تاثیرگذار باشد.

پایه تحصیلی در مدارس سوئیس

مدارس روزانه و شبانه‌روزی سوئیس، امکان تحصیل در پایه‌های گوناگون را در اختیار دانش‌آموزان بین‌المللی قرار می‌دهند. به دلیل اداره مدارس سوئیس توسط کانتون‌ها، شروع تحصیل و ساختار آموزش کودکان در این کشور دارای تنوع و گستردگی زیادی است؛ ولی با این‌حال، تحصیل در کودکستان در همه کانتون‌های سوئیس اختیاری است و آموزش اجباری کودکان از مقطع دبستان شروع می‌شود. دانش‌آموزان در سیستم آموزشی مدارس سوئیس، پس از پایان مقطع متوسطه اول، می‌توانند در مورد ادامه تحصیل در دبیرستان یا آغاز یادگیری مهارت شغلی و فنی-حرفه‌ای تصمیم‌گیری کنند. بر اساس نوع و محتوای موضوعات آموزشی در پایه‌های مختلف، شهریه تحصیل دانش‌آموزان می‌تواند متغیر باشد. برای مثال، شهریه تحصیل شبانه‌روزی دانش‌آموزان در مدرسه Le Rosey در پایه‌های 3 تا 6، برابر با 97.800 فرانک سوئیس است. در پایه‌های بالاتر (پایه 7 تا 12)، در هر سال تحصیلی برابر با 138.900 فرانک سوئیس است.

نوع مدرسه در سوئیس

اگر اقامت دائم سوئیس را نداشته باشید، نمی‌توانید فرزندتان را در مدارس دولتی سوئیس ثبت نام کنید. در واقع، دانش‌آموزان بین‌المللی در سوئیس، تنها می‌توانند در مدارس خصوصی این کشور تحصیل کنند که به دو صورت روزانه و شبانه‌روزی فعالیت دارند. مدارس خصوصی سوئیس، در زیباترین قسمت‌های این کشور قرار گرفته اند و دارای امکانات متعددی مانند زیرساخت‌های آموزشی پیشرفته و مجموعه‌های ورزشی و اقامتی برای دانش‌آموزان هستند. مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، در مقایسه با مدارس شبانه‌روزی استاندارد، از امکانات گسترده‌تری برخوردارند، فهرست فعالیت‌های فوق برنامه ارائه‌شده در این مدارس تنوع بسیار بالایی دارد و از همه مهم‌تر، دانش‌آموزان در مدارس شبانه‌روزی خاص از توجه و تمرکز بیشتری از سوی آموزگاران و کادر آموزشی مدرسه برخوردار می‌شوند. بنابراین، انتخاب هر یک از انواع مدرسه در سوئیس باعث ایجاد تفاوت‌های زیادی در مبلغ نهایی شهریه تحصیل فرزندتان در این کشور می‌شود.

سیستم‌های آموزشی در مدارس سوئیس

مدارس خصوصی در کشور سوئیس، به دلیل کیفیت و استانداردهای بسیار بالای آموزش، تنوع زیادی در سیستم‌های آموزشی خود در پایه‌های مختلف تحصیلی دارند. در حقیقت، مدارس خصوصی سوئیس به دلیل ماهیت بین‌المللی مدرسه و جمعیت زیاد دانش‌آموزان بین‌المللی، اقدام به ارائه سیستم‌های آموزشی بین‌المللی معتبری مانند IB کرده اند. علاوه بر این، سیستم‎های آموزشی مدارس انگلستان (A-level و GCSE) و سیستم آموزشی آمریکایی Advanced Placement در کنار برنامه دیپلم دبیرستان آمریکا (US High School Diploma) نیز در مدارس روزانه و شبانه‌روزی سوئیس در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. مدارس ارائه‌کننده سیستم‌های آموزشی بین‌المللی، به‌طور منظم تحت نظارت و بررسی سازمان‌های آموزشی مربوطه قرار می‌گیرند و کیفیت آموزش در آنها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

امکانات و فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس سوئیس

مدارس خصوصی سوئیس، تاکید بسیاری بر روی رشد و پیشرفت همه‌جانبه دانش‌آموزان خود دارند و علاوه بر فراهم‌کردن امکانات آموزشی برای آنها، شرایط رشد روانی، ورزشی، هنری و شخصیتی آنان را نیز مهیا می‌کنند. دانش‌آموزان با تحصیل در مدارس شبانه‌روزی سوئیس، علاوه بر بهره‌مندی از آموزش باکیفیت، می‌توانند در فهرست گسترده‌ای از فعالیت‌های فوق برنامه نیز مشارکت داشته باشند. در مدارس شبانه‌روزی سوئیس دانش‌آموزان می‌توانند با انتخاب فعالیت‌های فوق برنامه بر اساس علایق و نقاط ضعف و قوت خود، در کنار پیشرفت تحصیلی و دستیابی به اهداف آموزشی، مسیر رشد شخصیتی و فردی خویش را نیز دنبال کنند. مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، با پردیس‌های چندهکتاری و قرارگرفتن در زیباترین بخش‌های این کشور، تنوع بیشتری در ارائه فعالیت‌های فوق برنامه ایجاد کرده اند. این مدارس، با دسترسی به امکانات هنری، ورزشی و آکادمیک در داخل مدرسه، امکان دسترسی متمرکز همه دانش‌آموزان به فرصت‌های رشد و ارتقاء همه‌جانبه را فراهم ساخته اند. برای نمونه، مدرسه Rosenberg سوئیس با دسترسی به امکانات بی‌نظیری مانند Rosenberg Creative Lab را برای دانش‌آموزان فراهم کرده که یک فضای آموزشی و تجربی بسیار مجهز و دارای تجهیزات اختصاصی هنر، طراحی و تکنولوژی است. Health & Fitness Club مخصوص فعالیت‌های ورزشی و تناسب اندام، Mario J. Molina Science Center با آزمایشگاه‌های مدرن و کاملا مجهز و Golf Training Facility برای آموزش و تمرین گلف تنها گوشه‌ای از امکانات گوناگون و خیره‌کننده این مدرسه محسوب می‌شوند. هزینه تحصیل سالانه در مدرسه Rosenberg حدودا 140.000 فرانک سوئیس برآورد می‌شود.

با در نظرگرفتن عوامل تاثیرگذار روی مبلغ شهریه مدارس سوئیس، به بررسی هزینه تحصیل در مدارس سوئیس می‌پردازیم:

 • شهریه مدارس روزانه خصوصی سوئیس – شهریه تحصیل دانش‌آموزان در مدارس روزانه سوئیس، بین 30.000 تا 70.000 فرانک سوئیس ارزیابی می‌شود. این مبلغ، صرفا دربرگیرنده هزینه تحصیل دانش‌آموز است و شامل هزینه‌های اسکان و تغذیه او نمی‌شود.
 • شهریه مدارس شبانه‌روزی خصوصی سوئیس – هزینه سالانه تحصیل دانش‌آموزان در بخش شبانه‌روزی مدارس خصوصی سوئیس، بین 60.000 تا 170.000 فرانک سوئیس برآورد می‎شود. این مبلغ، دربرگیرنده شهریه مدرسه به همراه هزینه اسکان و تغذیه دانش‌آموز است.

هزینه پرداختی به مدارس سوئیس چه مواردی را پوشش می‌دهد؟


هزینه تحصیل در مدارس سوئیس چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

هزینه پرداختی به مدارس سوئیس چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

کشور سوئیس، دارای معتبرترین و باکیفیت‌ترین سیستم آموزشی در جهان است. مدارس دولتی این کشور از شهرت بسیار بالایی برخوردارند و مدارس شبانه‌روزی آن نیز در فهرست برترین‌های جهان حضور دارند. مدارس شبانه‌روزی سوئیس دارای سیستم‌های آموزشی معتبر و شناخته‌شده و امکانات متعددی هستند که با شهریه‌های نسبتا بالا همراه است. مدارس سوئیس، در مقایسه با مدارسی با کیفیت و استانداردهای مشابه در سایر کشورهای جهان، گران‌تر هستند.

شهریه مدرسه در مدارس روزانه دربرگیرنده ارائه آموزش و نظارت در دروس اجباری، به همراه استفاده از کتابخانه مدرسه و دسترسی به اینترنت است. هزینه اسکان Home Stay دانش‌آموزان با خانواده سوئیسی در این مبلغ در نظر گرفته نمی‌شود و هزینه استفاده از این حالت اسکان، به صورت جداگانه به خانواده اعلام می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در مبلغ کل شهریه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی گنجانده شده است، هزینه اسکان شبانه‌روزی، وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌های دانش‌آموز است. همچنین، دانش‌آموزان به امکانات ورزشی مدرسه نیز دسترسی دارند. البته ممکن است هزینه‌های ورزشی در شهریه تحصیل دانش‌آموز در نظر گرفته نشده باشد و برای استفاده فرزندتان از بعضی امکانات ورزشی، ملزم به پرداخت مبلغ اندکی شوید.

یکی دیگر از هزینه‌های اجباری در مدارس سوئیس، هزینه درخواست پذیرش (Application Fee) و پس از آن هزینه ثبت نام (Enrollment Fee) است. اپلیکیشن فی، برای بررسی پرونده دانش‌آموز جهت پذیرش از سوی مدرسه دریافت می‌شود و هزینه ثبت نام، مربوط به دانش‌آموزانی است که برای اولین بار در یک مدرسه ثبت نام می‌کنند. اپلیکیشن فی معمولا در حدود 300 فرانک سوئیس و هزینه ثبت نام، تقریبا 3.000 فرانک سوئیس برآورد می‌شود. لازم به ذکر است این اعداد صرفا جهت نمونه اعلام می‌شوند و رقم دقیق مربوط به اپلیکیشن فی و هزینه ثبت نام در هر مدرسه را باید به صورت موردی بررسی کرد.

بعضی هزینه‌ها در مدارس شبانه‌روزی تحت عنوان Extra Fees وجود دارند که مربوط به استفاده دانش‌آموز از خدماتی مانند آموزش خصوصی موسیقی یا ورزش، هدایت شخصی و هزینه دوره‌های اختیاری است. همچنین، ممکن است برای شرکت فرزندتان در فعالیت‌های اختیاری و فوق برنامه، مانند سفر برای تماشای تئاتر یا هفته‌های مطالعه در مرکزی خارج از مدرسه، هزینه‌ای از شما دریافت شود. علاوه بر این، هزینه کتاب‌های درسی و سایر مواد آموزشی و هزینه شرکت در آزمون‌ها بر عهده خانواده دانش‌آموز است.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی (تحصیل رایگان) از مدارس سوئیس


اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی در مدارس سوئیس

دریافت بورسیه تحصیلی (تحصیل رایگان) در سوئیس چه شرایطی دارد؟

پیش‌تر اشاره شد مدارس سوئیس، جزء بهترین و باکیفیت‌ترین مراکز آموزشی کودکان و نوجوانان در سراسر جهان محسوب می‌شوند و استانداردهای آموزشی در این مدارس، از سطح بسیار بالایی برخوردارند. مدارس سوئیس، متناسب با کیفیت آموزشی بالا و امکانات آموزشی، هنری، ورزشی و … بی‌شمار خود، شهریه‌های نسبتا بالایی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته اند. تصور اغلب والدین در مورد مدارس سوئیس این است که مدارس شبانه‌روزی سوئیس، صرفا مخصوص ثروتمندان و قشر به اصطلاح الیت جامعه است و افراد عادی توانایی ثبت نام فرزندان خود در اینگونه مدارس را ندارند. اما باید بدانید که این مدارس علاوه بر برنامه‌های متنوع و منعطف پرداخت شهریه، تعدادی اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی نیز برای حمایت از دانش‌آموزان مستعد و واجد شرایط ارائه می‌دهند.

اسکالرشیپ‌ها در مدارس شبانه‌روزی غالبا در برگیرنده درصدهای گوناگون کاهش در مبلغ شهریه دانش‌آموزان هستند. دانش‌آموزان برای دریافت اسکالرشیپ‌های ارائه‌شده در حوزه‌های گوناگون تحصیلی، هنری، ورزشی و … باید صلاحیت خود بر اساس معیارهای تعیین‌شده توسط مدرسه را نشان دهند. به عنوان مثال، اگر دانش‌آموزی دارای استعداد ورزشی یا هنری خاصی باشد، می‌تواند بر اساس گزینه‌های موجود، مشمول دریافت اسکالرشیپ شود.

برای مثال، مدرسه آمریکایی لزین (LAS) برنامه‌های زیادی برای حمایت از دانش‌آموزان مستعد و نخبه خود دارد و بیش از 40 درصد دانش‌آموزان مدرسه، موفق به دریافت اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی می‌شوند. این رقم، بالاترین میزان بین مدارس کشور سوئیس است.

بعضی از مدارس سوئیس، اسکالرشیپ‌های محدودی دارند و صرفا برای دانش‌آموزان در پایه‌های تحصیلی خاص ارائه می‌دهند. مثلا، مدرسه Brillantmont، برای حمایت از دانش‌آموزان واجد شرایط در پایه تحصیلی هشتم و نهم، اسکالرشیپی در نظر گرفته است که تا 20 درصد کاهش در شهریه را در برمی‌گیرد.

در اغلب مدارس شبانه‌روزی سوئیس، اعطای اسکالرشیپ به دانش‌آموزان، بر اساس برگزاری آزمون و با درنظرگرفتن معیارهای خاصی انجام می‌شود. در واقع، به دلیل محدودبودن منابع و تعداد اندک اسکالرشیپ‌ها، رقابت در این زمینه بالاست و دانش‌آموزان باید عملکرد بسیار خوبی در آزمون مربوطه داشته باشد.

روش پرداخت شهریه به مدارس سوئیس


پرداخت شهریه تحصیل در مدارس سوئیس

مدارس سوئیس چگونه هزینه‌های خود را دریافت می‌کنند؟

پس از اینکه نامه پذیرش توسط مدرسه برای فرزندتان صادر شد، اولین و حیاتی‌ترین اقدام در ادامه روند مهاجرت تحصیلی دانش‌آموز، پرداخت شهریه است. پرداخت کامل و به‌موقع شهریه مدرسه تاثیر مستقیمی بر روی نتیجه پرونده ویزای تحصیلی دانش‌آموز دارد. در واقع، خانواده با پرداخت شهریه تحصیل فرزندش، توانایی مالی تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی او را به سفارت سوئیس اثبات می‌کند.

پیش‌تر اشاره کردیم، مدارس سوئیس بر اساس سیاست‌های متنوع، روش‌های انعطاف‌پذیری را برای پرداخت شهریه در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهند. این روش‌ها شامل پرداخت قسطی شهریه به صورت ماهانه یا ترمی می‌شوند. بعضی از مدارس، برای خانواده‌هایی که شهریه تحصیل فرزندشان را به صورت کامل و یک‌جا پرداخت می‌کنند، درصدی تخفیف در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، مدارس سوئیس برای خانواده‌هایی که بیش از یک فرزندشان را در مدرسه ثبت نام کنند، تخفیفی با نام Sibling Discount در نظر می‌گیرند که شامل تخفیفی در حدود 15 درصد، در شهریه فرزندان بعدی می‌شود.

به جز شیوه‌های متداول و سنتی پرداخت شهریه مانند حواله بین بانکی، روش‌های دیگری به صورت آنلاین و بر اساس پلتفرم‌های پرداخت شهریه وجود دارند که خانواده‌ها می‌توانند با استفاده از آن، شهریه فرزندشان را پرداخت کنند. ولی با توجه به تحریم‌های بانکی، امکان استفاده از این روش برای خانواده‌های ایرانی فراهم نیست و پرداخت شهریه تحصیل در خارج از کشور، به یکی از بزرگ‌ترین و مبهم‌ترین چالش‌های پیش روی آنها تبدیل شده است.

موسسه مهاجرتی سامان اِستادی برای سهولت در پرداخت شهریه و کاهش دغدغه‌های خانواده‌ها، اقدام به ارائه راهکارهایی امن و مطمئن کرده است. این راهکارها، علاوه بر کاهش نگرانی‌های خانواده برای پرداخت شهریه، فرآیند بازگشت پول در مواقع ضروری را نیز ساده‌تر می‌کند. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص، مقاله حواله ارزی را مطالعه کنید.

انواع مدارس سوئیس


شناسایی انواع مدارس سوئیس، یکی از پیش‌نیازهای انتخاب مدرسه مناسب برای فرزندانتان در این کشور اروپایی است. هر چقدر که دانش و اطلاعات والدین در خصوص سیستم و ساختار آموزشی سوئیس و همچنین انواع مدارس این کشور، بیشتر و کامل‌تر باشد، امکان انتخاب آگاهانه‌ و مناسب‌تری برای خانواده ایجاد می‌شود. مانند کشورهای مهاجرپذیر دیگر، مدارس گوناگونی در کشور سوئیس فعالیت می‌کنند. در این بخش قصد داریم با عوامل تاثیرگذار بر روی شکل‌گیری انواع مدارس در سوئیس بیشتر آشنا شویم. برخی از این عوامل عبارتند از: شیوه اداره مدرسه، شرایط اسکان دانش‌آموزان، جنسیت دانش‌آموزان، رده سنی دانش‌آموزان و تمرکز برنامه آموزشی مدرسه.

  • مدارس دولتی/ خصوصی سوئیس

در کشور سوئیس، شیوه اداره و محل تامین سرمایه مدارس، یکی از عوامل تعیین‌کننده در نوع مدرسه است. مدارس دولتی سوئیس، تحت نظارت کانتونی که مدرسه در آن قرار گرفته، اداره می‌شوند. سیستم و ساختار آموزشی، برنامه درسی، نحوه اداره مدارس و بسیاری موارد دیگر، بر اساس قوانین و مقررات هر کانتون سازمان‌دهی می‌شود. مدارس دولتی سوئیس، فاقد شهریه هستند و دانش‌آموزان سوئیسی بدون پرداخت شهریه می‌توانند دوره تحصیل اجباری خود را در این مدارس سپری کنند.

در مقابل، مدارس خصوصی سوئیس هستند که در تعیین و تدوین برنامه آموزشی خود از آزادی عمل بیشتری برخوردار هستند. مدارس خصوصی این کشور، از دولت سوئیس و کانتونی که در آن قرار گرفته اند، حمایت مالی دریافت نمی‌کنند و سرمایه لازم برای اداره مدرسه را از شهریه دانش‌آموزان تامین می‌کنند و دانش‌آموزان بین‌المللی نیز می‌توانند در این مدارس تحصیل کنند. برخی از این مدارس خصوصی، در کنار سیستم آموزشی ملی سوئیس، سیستم‌های آموزشی بین‌المللی را نیز ارائه می‌دهند و برخی دیگر، صرفا سیستم‌های آموزشی بین‌المللی را ارائه می‌کنند.

  • مدارس روزانه/ شبانه‌روزی سوئیس

زمان شروع و پایان برنامه آموزشی در مدارس روزانه سوئیس، بسته به کانتون مربوطه، از ساعت 8:30 تا 9:30 صبح تا ساعت 15:30 تا 16:30 است. پس از این ساعت، دانش‌آموزان به خانه‌های خود باز می‌گردند و استفاده از امکانات مدرسه در خارج از این ساعات، برای دانش‌آموزان مجاز نیست. دانش‌آموزان در مدارس روزانه سوئیس حق استفاده از امکانات خوابگاه مدرسه را ندارند و فقط وعده ناهار را در مدرسه صرف می‌کنند (البته مدارس روزانه این امکان را در اختیار دانش‌آموزان قرار نمی‌دهند).

بر خلاف مدارس روزانه، دانش‌آموزان در مدارس شبانه‌روزی سوئیس در طول شبانه‌روز و در روزهای هفته در مدرسه حضور دارند. معمولا، همه امکانات آموزشی، ورزشی، هنری و اسکان دانش‌آموزان در مدارس شبانه‌روزی سوئیس در داخل پردیس مدرسه متمرکز هستند و دانش‌آموزان، متناسب با علاقمندی‌ها و برنامه آموزشی خود، می‌توانند از آنها استفاده کنند. عمدتا این مدارس، در مناطق غیر شهری و به دور از شهرهای بزرگ تاسیس می‌شوند تا دانش‌آموزان بتوانند با تمرکز بیشتر بر برنامه آموزشی خود، مسیر پیشرفت و ترقی را سپری کنند. علاوه بر این، دانش‌آموزان می‌توانند در تعطیلات آخر هفته در سفرهای کوتاهی که توسط مدرسه سازمان‌دهی می‌شود، نیز حضور داشته باشند.

  • مدارس دخترانه، مدارس پسرانه و مدارس دخترانه-پسرانه سوئیس

جنسیت دانش‌آموزان، یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده نوع مدارس در کشور سوئیس است. طرفداران مدارس تک‌جنسیتی (صرفا دخترانه یا صرفا پسرانه)، بر این باور هستند که شیوه و نظام یادگیری در دختران و پسران متفاوت است. بر این اساس، مدارس تک‌جنسیتی، می‌توانند با لحاظ‌نمودن این تفاوت‌ها و نیازهای مختص هر جنسیت، برنامه آموزشی خود را به گونه‌ای تنظیم کنند که دانش‌آموزان بهترین عملکرد را در زمینه پیشرفت تحصیلی و شخصیتی خود داشته باشند. در مقابل، طرفداران مدارس دخترانه-پسرانه، با رد این دلایل، تحصیل در مدارس مختلط را هم به لحاظ آموزشی و هم به لحاظ رشد شخصیتی مناسب‌تر می‌دانند.

بیشتر مدارس در سوئیس، مدارس مختلط (دخترانه-پسرانه) هستند و تعداد اندکی مدرسه دخترانه یا مدرسه پسرانه نیز وجود دارند. بدین ترتیب، اگر قصد ثبت نام فرزندتان در مدارس سوئیس را دارید، و روی تک‌جنسیتی بودن یا مختلط‌بودن مدرسه فرزندتان اصرار دارید، می‌توانید مطمئن باشید که حتما گزینه مناسب را در بین مدارس باکیفیت این کشور پیدا می‌کنید.

  • مدارس ابتدایی و متوسطه سوئیس

در کشور سوئیس، قوانین و مقررات آموزشی توسط کانتون‌های این کشور تدوین می‌شود. بر این اساس، سن شروع تحصیل و مدت زمان آموزش اجباری در مدارس سوئیس، در کانتون‌های مختلف، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در مدارس سوئیس، دو مقطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه وجود دارد. مقطع ابتدایی در مدارس سوئیس معمولا از سن شش سالگی شروع می‌شود. با این حال، در برخی کانتون‌ها، کودکستان نیز جزء آموزش اجباری محسوب می‌شود؛ بنابراین سن آموزش اجباری از چهار سالگی شروع می‌شود. تحصیل در مقطع دبستان، با درنظرگرفتن دو سال کودکستان یا پیش‌دبستانی، در مجموع 8 سال طول می‌کشد.

مقطع متوسطه در مدارس سوئیس به دو مرحله تقسیم می‌شود که به آنها متوسطه اول یا مقدماتی (Lower Secondary) و متوسطه دوم یا پیشرفته (Upper Secondary) گفته می‌شود. دانش‌آموزان، مقطع متوسطه اولِ خود را در سنین 13-12 سالگی آغاز می‌کنند و یک دوره آموزشیِ سه یا چهار ساله را سپری می‌کنند. آموزش اجباری در مدارس سوئیس در این مقطع به پایان می‌رسد. بنابراین، اکثر نوجوانان در سن 15 سالگی، موفق می‌شوند آموزش اجباری در مدارس سوئیس را به پایان برسانند. مقطع متوسطه دوم، تقریبا معادل دبیرستان در نظام آموزشی کشور ما و همچنین کشورهای آمریکا و کانادا است. دانش‌آموزان پس از سپری‌کردن مقطع متوسطه اول، متناسب با مسیر شغلی که برای آینده خود در نظر گرفته اند، می‌توانند وارد دبیرستان یا همان متوسطه دوم شوند و دیپلم (Baccalaureate School) دریافت کنند؛ یا به مدارس فنی و حرفه‌ای (Vocational School) سوئیس بروند و یک حرفه بیاموزند؛ یا وارد در مدارس تخصصی (Upper Secondary Specialized School) شوند و آموزش‌های تخصصی در مورد مشاغل مربوط به سلامت، خدمات اجتماعی یا آموزش را دریافت کنند.

  • مدارس سوئیس بر اساس گرایش‌های تحصیلی مختلف

   • مدارس مونته‌سوری سوئیس (Switzerland Montessori schools) – آن دسته از مدارس ابتدایی که سیستم آموزشی معرفی‌شده توسط ماریا مونته‌سوری، معلم ایتالیایی را ارائه می‌دهند، مدارس مونته‌سوری نام دارند. این دسته از مدارس، عمدتا در مقطع ابتدایی در سیستم آموزشی سوئیس فعالیت می‌کنند. در این مدارس، روی خلاقیت و استقلال کودکان در یادگیری تاکید زیادی وجود دارد و یادگیری از طریق بازی و به‌صورت تجربی در این مدارس انجام می‌شود. در بعضی از کانتون‌های سوئیس، دانش‌آموزان پس از پایان تحصیل در این مدارس، باید دو سال دیگر را در مدارس ابتدایی پیش از ورود به دوره کارآموزی یا مقطع متوسطه بگذرانند.
   • مدارس مذهبی سوئیس (Switzerland Religious schools) – در سیستم آموزشی مدارس مذهبی سوئیس، متناسب با مقطع تحصیلی دانش‌آموز، در کنار تدریس دروس استانداردی مانند علوم، ریاضی و زبان، تعالیم معنوی آن مذهب به‌خصوص نیز به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. عمده مدارس مذهبی سوئیس، مدارس کاتولیک هستند. دانش‌آموزان مدرسه موظف به احترام به مذهب حاکم در مدرسه هستند ولی در بعضی موارد، اجباری برای حضور در مراسم و آیین مذهبی مدرسه وجود ندارد.
   • مدارس فنی و حرفه‌ای سوئیس (Switzerland Vocational Schools) – همانطور که قبلا هم بیان شد، دانش‌آموزان پس از پایان دوره اجباری متوسطه اول، مختار به ادامه تحصیل در مقطع متوسطه دوم (دبیرستان) و یا فراگرفتن یک حرفه مشخص از طریق ثبت نام در مدارس فنی و حرفه‌ای هستند. در این مدارس، دانش‌آموزان در یک حرفه مشخص آموزش می‌بینند و همزمان از طریق انجام کارآموزی در صنعت مربوطه، تجربیات عملی نیز کسب می‌کنند. دوره آموزشی در مدارس فنی و حرفه‌ای، بر اساس حرفه یا شغل انتخابی، دو تا 4 سال طول می‌کشد. تقریبا همه مشاغل فنی و خدماتی مورد نیاز جامعه و صنعت، در برنامه آموزشی این مدارس وجود دارند و دانش‌آموزان بسته به علاقمندی خود، می‌توانند رشته مورد نظر را انتخاب کنند.
   • مدارس تخصصی سوئیس (Switzerland Specialized Schools) – در این مدارس آموزش‌های تخصصی مربوط به مشاغل موجود در حوزه سلامت، خدمات اجتماعی و آموزش (Education)، به متقاضیان داده می‌شود. دانش‌آموزان از طریق دروسی که در یک دوره آموزشی سه ساله می‌گذرانند، با اصول و مبانی یک شغل خاص آشنا می‌شوند. اگر در امتحانات پایان این دوره آموزشی موفق شوند، گواهینامه آموزش تخصصی متوسطه دوم را دریافت می‌کنند و می‌توانند تحصیلات خود را در رشته‌ای که فارغ‌التحصیل شده اند در کالج‌های مربوطه ادامه دهند یا وارد بازار کار شوند.
   • مدارس بین‌المللی سوئیس (Switzerland International Schools) – اغلب مدارس بین‌المللی سوئیس، جزو مدارس خصوصی این کشور هستند و سیستم‌های آموزشی بین‌المللی و معتبری را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. در این مدارس، بر خلاف مدارس دولتی سوئیس، دانش‌آموزان فرصت یادگیری 2 یا 3 زبان خارجی را دارند و پس از فارغ‌التحصیلی، امکان ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان را دارند. مدارس IB که یکی از معتبرترین سیستم‌های آموزشی را در اختیار دانش‌آموزان خود قرار می‌دهند، یکی از انواع شناخته‌شده و پرطرفدار مدارس بین‌المللی در کشور سوئیس هستند (مانند مدارس Beau Soleil و Le Rosey). علاوه بر این، مدارس زیادی در کشور سوئیس فعالیت می‌کنند که سیستم‌های آموزشی کشور انگلستان (دوره‌های آموزشی A-level و GCSE) یا سیستم‌های آموزشی آمریکا (شامل Advanced Placement یا US High School Diploma) را ارائه می‌دهند و ساختار آموزشی‌شان بر اساس قوانین کشورهای مربوطه تعیین می‌شود. برای مثال، مدرسه آمریکایی سوئیس (TASIS) و مدرسه آمریکایی لزین (LAS)، علاوه بر ارائه سیستم آموزشی IB، به ترتیب دوره‌های AP و US High School Diploma را نیز ارائه می‌کنند.

ویژگی‌های مدارس شبانه‌روزی استاندارد سوئیس


مدارس شبانه‌روزی استاندارد سوئیس چه ویژگی‌های دارند؟

ویژگی‌های مدارس شبانه‌روزی استاندارد در سوئیس چیست؟

هر یک از مدارس شبانه‌روزی این کشور، رویکرد خاصی به آموزش دانش‌آموزان دارند که برآمده از فلسفه مدرسه است. صرف نظر از اینکه فرزندتان را در کدام نوع از مدارس شبانه‌روزی سوئیس ثبت نام کنید، می‌توانید از کیفیت آموزش ارائه‌شده در آن اطمینان خاطر داشته باشید. در واقع، تفاوت اصلی در بین این مدارس را باید در موضوعاتی مانند تعداد دانش‌آموزان در کلاس، نسبتِ معلمین به دانش‌آموزان، سیستم آموزشی مدرسه، فعالیت‌های فوق برنامه و امکانات مدرسه جستجو کرد.

بیشتر مدارس شبانه‌روزی استاندارد سوئیس، مدارس دوزبانه محسوب می‌شوند. در این مدارس، دانش‌آموزان در کنار تحصیل به زبان انگلیسی، فرصت یادگیری زبان‌های فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی را دارند. نسبت تعداد معلمین به دانش‌آموزان در این نوع مدارس، معمولا بین یک به 8 تا یک به 12 نفر است. یعنی برای هر 8 تا 12 دانش‌آموز یک معلم وجود دارد.

مدارس شبانه‌روزی سوئیس، متناسب با موقعیت مکانی مدرسه، دارای پردیس‌هایی با امکانات متنوع هستند. مدارس شبانه‌روزی استاندارد سوئیس، در مقایسه با مدارس دولتی سوئیس، از امکانات بیشتری برخوردارند و دانش‌آموزان این مدارس، در محیط‌های مجهزتری تحصیل می‌کنند. همچنین، به دلیل کمتربودن تعداد دانش‌آموزان حاضر در کلاس درس در مقایسه با مدارس دولتی، دانش‌آموزان از توجه و پشتیبانی بیشتری از معلمان خود بهره‌مند می‌شوند.

مدارس شبانه‌روزی استاندارد سوئیس، معمولا دانش‌آموزانی از سراسر دنیا و از کشورهای مختلف را می‌پذیرند. فرآیند گزینش دانش‌آموزان برای ثبت نام در این مدارس، معمولا چندان سختگیرانه نیست و دانش‌آموزانی که از سوابق تحصیلی معمولی برخوردار باشند نیز می‌توانند در این مدارس به ادامه تحصیل بپردازند. همچنین، هزینه تحصیل سالانه در مدارس شبانه‌روزی سوئیس، معمولا بین 80 تا 100 هزار فرانک سوئیس است.

ویژگی‌های مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس


مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس

مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس چه ویژگی‌هایی دارند؟

مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، جزو خاص‌ترین، باکیفیت‌ترین و البته گران‌ترین مدارس دنیا هستند. این مدارس، غالبا به دور از شهرهای بزرگ قرار گرفته اند و پردیس‌های زیبا، وسیع و مجهزی در اختیار دارند. این پردیس‌ها، همه امکانات مورد نیاز برای آموزش، فعالیت‌های فوق برنامه (اعم از ورزشی و هنری)، اسکان و حتی سلامت دانش‌آموزان را در خود جای داده اند. تجهیزات و زیرساخت‌های آموزشی در مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، از استانداردهای معمول آموزشی در مدارس دولتی و مدارس شبانه‌روزی استاندارد سوئیس بسیار بالاتر است.

به دلیل ماهیت بین‌المللی مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، سیستم‌های آموزشی گوناگونی نیز در این مدارس ارائه می‌شوند. به عنوان مثال، مدرسه روزنبِرگ در کشور سوئیس، علاوه بر ارائه سیستم آموزشی بین‌المللی IB، امکان تحصیل بر اساس سیستم آموزشی سنتی کشور انگلستان (دوره‌های GCSE و A-Level)، سیستم آموزشی کشور آمریکا (US High School Diploma) و سیستم آموزشی کشور آلمان (German Abitur) را برای دانش‌آموزان خود فراهم کرده است. مدرسه Brillantmont سوئیس، دوره‌های آموزشی انگلستان iGCSE و A-level را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد. همچنین امکان تحصیل بر اساس برنامه دیپلم آمریکایی US High School Diploma و دوره‌های پیشرفته Advanced Placement در این مدرسه فراهم شده است.

یکی از تفاوت‌های اصلی مدارس شبانه‌روزی خاص با سایر انواع مدارس در کشور سوئیس، فرآیند اعطای پذیرش تحصیلی در اینگونه مدارس است. مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، در پذیرش دانش‌آموزان جدید بسیار گزینشی رفتار می‌کنند و صرفا کارنامه تحصیلی سال‌های گذشته دانش‌آموز را مبنای ارزیابی و تصمیم‌گیری قرار نمی‌دهند. دانش‌آموزان برای ورود به مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس باید غالبا سطح مناسبی از دانش زبان انگلیسی را داشته باشند و در آزمون‌های ورودی مدرسه شرکت کنند. عملکرد مناسب دانش‌آموزان در آزمون ورودی می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی نتیجه پرونده تحصیلی دانش‌آموزان و دریافت پذیرش از مدرسه داشته باشد.

مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، توجه ویژه‌ای به ارائه خدمات آموزشی انفرادی و تمرکز بر روی رشد همزمان تحصیلی، فردی و شخصیتی دانش‌آموزان دارند. بنابراین، کلاس‌های کم‌جمعیت، برنامه‌های آموزشی منسجم و فعالیت‌های فوق برنامه هدفمند در این مدارس دور از ذهن نیست. در مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس، دانش‌آموزان در مرکز تصمیم‌گیری‌های آموزشی و غیر آموزشی مدرسه قرار دارند و علایق و استعدادهای هر دانش‌آموز، در کنار نقاط قوت و ضعف او، بر روی تدوین برنامه آموزشی خاص هر دانش‌آموز تاثیرگذار است. همچنین، به دلیل فراوانیِ امکانات ورزشی، هنری، آموزشی در این مدارس، همه دانش‌آموزان با هر نوع سلیقه و استعدادی، می‌توانند برنامه‌هایی برای ارتقاء مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی خود پیدا کنند.

تحصیل در فضایی صمیمی و حمایتگر، بهره‌مندی از خدمات مشاوره تحصیلی برای پذیرش در دانشگاه، دریافت مدارک و دیپلم‌های معتبر بین‌المللی و یادگیری چندین زبان خارجی تنها بخش کوچکی از مزایای تحصیل در مدارس شبانه‌روزی خاص سوئیس به شمار می‌آید. بدیهی است که هزینه‌های تحصیل در چنین مدارسی نسبت به مدارس استاندارد بسیار بالاتر بوده و سالیانه در حدود 100 تا 150 هزار فرانک سوئیس است.

تحصیل در مدارس روزانه و دولتی سوئیس


مدارس دولتی سوئیس

آیا تحصیل در مدارس روزانه یا دولتی سوئیس امکان‌پذیر است؟

استانداردهای آموزشی در مدارس دولتی و خصوصی سوئیس، تشابهات زیادی دارند. بنابراین، بیش از 95 درصد دانش‌آموزان این کشور در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند. مدارس دولتی سوئیس، استانداردهای آموزشی بالایی دارند و کیفیت آموزش آنها در جهان از شهرت و اعتبار زیادی برخوردار است. تحصیل در مدارس دولتی سوئیس، کاملا رایگان است و دانش‌آموزان سوئیسی می‌توانند بدون پرداخت شهریه، دوره تحصیل اجباری خود را در این مدارس بگذرانند. تفاوت دیگر مدارس دولتی و خصوصی سوئیس، در زبان آموزش آنها است. زبان اصلی آموزش در مدارس دولتی بر اساس زبان رسمی کانتون مربوطه تعیین می‌شود که یکی از چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش است. بنابراین، تحصیل به زبان انگلیسی فقط در مدارس خصوصی سوئیس امکان‌پذیر است.

تحصیل در مدارس دولتی سوئیس، برای افراد مقیم این کشور رایگان است و هزینه‌های آموزش در این مدارس، از مالیات‌های دریافت‌شده از مردم تامین می‌شود. به دلیل اهمیت بالای آموزش در کشور سوئیس، حتی کودکان افرادی که وضعیت اقامتی قانونی مناسبی در این کشور ندارند هم می‌توانند در مدارس دولتی سوئیس تحصیل کنند. ولی دانش‌آموزان ایرانی که با ویزای تحصیلی وارد سوئیس می‌شوند، حق تحصیل در مدارس دولتی این کشور و بهره‌مندی از خدمات آموزشی در بخش دولتی این کشور را ندارند. به عبارت دیگر، تنها در صورتی که دانش‌آموز اقامت دائم کشور سوئیس را داشته باشد و یا والدین وی، به دلایلی مانند تحصیل یا کار ساکن این کشور باشند، می‌تواند در مدارس دولتی سوئیس ثبت نام کند.

مدارس برتر سوئیس


مدارس برتر سوئیس

مدارس برتر سوئیس

در اینجا، بعضی از بهترین مدارس شبانه‌روزی سوئیس، که خدمات عالی و آموزش باکیفیت را به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهند، معرفی می‌کنیم.

مدرسه Rosenberg سوئیس

شهریه تحصیل سالانه برای هر دانش‌آموز شبانه‌روزی برابر با 140.000 فرانک سوئیس و شهریه پایه 93.000 فرانک است. هزینه‌های فردی دانش‌آموزان در حدود 47.000 فرانک سوئیس برآورد می‌شود که دربرگیرنده نوع اتاق، بیمه سلامت، غذا، سفرهای مدرسه و سایر گزینه‌های مالی فردی او است.

کالج Beau Soleil سوئیس

شهریه اسکان شبانه‌روزی در این مدرسه برابر با 111.980 فرانک سوئیس است. سایر هزینه‌ها، شامل پول توجیبی، ورزش‌ها، گشت‌وگذار، فعالیت‌های آموزشی و کلاس‌های عمومی و خصوصی، 21.000 فرانک سوئیس برآورد می‌شود.

مدرسه آمریکایی سوئیس – TASIS

شهریه سالانه تحصیل در TASIS، برای دانش‌آموزان شبانه‌روزی حداقل 91.000 فرانک سوئیس است و هزینه‌های جانبی، بر اساس اولویت‌های فردی دانش‌آموزان متفاوت است.

کالج Leman سوئیس

شهریه سالانه تحصیل در کالج لمان برابر با 94.000 فرانک سوئیس است که شامل هزینه خدمات اضافی است که دانش‌آموزان ممکن است در طول سال تحصیلی به آن نیاز پیدا کنند.

مدرسه Brillantmont سوئیس

شهریه سالانه تحصیل در مدرسه Brillantmont حداقل 73.000 فرانک سوئیس است. از پایه هشتم به بعد، دانش‌آموزان باید حدودا 86.000 فرانک سوئیس شهریه پرداخت کنند.

مدرسه Aiglon سوئیس

شهریه تحصیل سالانه در مدرسه Aiglon در پایه‌های پنجم و ششم برابر با 78.000 فرانک سوئیس است و در پایه‌های 12 و 13 تحصیل تا 130.000 فرانک سوئیس بالا می‌رود.

مدرسه آمریکایی لزین (LAS)

شهریه سالانه تحصیل در مدرسه LAS سوئیس برابر با 104.000 فرانک سوئیس است. مبلغ 26.000 فرانک سوئیس برای پوشش هزینه‌های شخصی، زیباسازی پردیس مدرسه و ودیعه ضروری است.

مدرسه Ecole d Humanite سوئیس

شهریه سالانه تحصیل در مدرسه Ecole در پایه‌های 8 تا 10، برابر با 65.000 فرانک سوئیس و در پایه‌های 11 و 12، معادل 68.000 فرانک سوئیس است.

مدرسه Lyceum Alpinum Zuoz سوئیس

شهریه سالانه تحصیل برای دانش‌آموزان شبانه‌روزی در پایه‌های مختلف برای دختران و پسران متفاوت است. حداقل شهریه در این مدرسه، 82.500 فرانک برای دختران و 79.500 فرانک سوئیس برای پسران است.

کالج Saint-Charles سوئیس

شهریه تحصیل دانش‌آموزان در مدرسه ابتدایی برابر با 63.400 فرانک سوئیس است و در مقطع دبیرستان به 82.000 فرانک نیز می‌رسد.

مدرسه Le Rosey سوئیس

شهریه تحصیل در مدرسه Le Rosey بین 87.000 تا 130.000 فرانک سوئیس است.

مدرسه Schaffhausen سوئیس (ISSH)

شهریه تحصیل در مدرسه ISSH در هر سال، بین 28.670 تا 30.610 فرانک سوئیس متغیر است. هزینه اسکان شبانه‌روزی در این مدرسه برابر با 23.480 فرانک سوئیس برآورد می‌شود.

قوانین مدارس سوئیس


قوانین مدارس سوئیس

قوانین مدارس سوئیس

در کشور سوئیس، مدارس رویکردهای مختلفی برای حفظ ارزش‌های مدرسه و ارتقاء امنیت فیزیکی و روانی دانش‌آموزان و کارکنان خود دارند. این مدارس با تبیین قوانین و ضوابط خاص می‌کوشند تا با ایجاد فضایی امن و راحت، تجربه یادگیری مطلوب و خوشایندی را برای دانش‌آموزان خود فراهم کنند. علاوه بر این، مجموعه‌ای از قوانین با هدف بهبود تجربه شغلی کارکنان و آموزگاران نیز تعیین می‌شوند و همه موظف به رعایت آنها هستند.

در مدارس سوئیس، نه با هدف ایجاد محدودیت، بلکه در راستای ارتقاء کیفیت یادگیری و افزایش اشتیاق دانش‌آموزان به حضور در مدرسه تدوین می‌شوند. برخی از قوانین در مدارس سوئیس عبارتند از:

دستورالعمل‌های رفتاری

 • احترام به خود و کارکنان مدرسه
 • احترام به حق هم‌کلاسی‌ها برای یادگیری و احترام به حق معلم برای آموزش
 • استفاده درست از امکانات و تجهیزات مدرسه و دارایی‌های سایر افراد
 • پذیرش مسئولیت رفتار و کردار خود

دستورالعمل‌های آموزشی:

 • حضور در کلاس‌های درس با مواد و لوازم آموزشی مناسب و آمادگی کافی
 • پایان به‌موقع تکالیف کلاسی و تلاش برای نشان‌دادن بالاترین سطح توانمندی‌ها
 • آماده‌بودن برای یادگیری، به این معنا که بین کلاس‌های مختلف، به منظم‌کردن کلاس درس، آماده‌کردن لوازم یادگیری مناسب و کسب آمادگی ذهنی برای درس بعدی بپردازد.

دستورالعمل‌های محیطی و امنیتی:

 • مراقبت از کلاس درس، محوطه و دارایی‌های مدرسه
 • رفتار مسئولانه و بر اساس اصول امنیتی در مدرسه
 • همراه نداشتن دخانیات، دارو بدون نسخه پزشک، تصاویر، نوشته یا کتاب با مضامین ناخوشایند، سلاح و اشیاء مربوطه

دستورالعمل‌های اسکان در خوابگاه:

 • دانش‌آموزان نمی‌توانند بیش از سقف مشخص‌شده (به عنوان پول توجیبی)، پول نقد همراه داشته باشند.
 • دانش‌آموزان حق همراه داشتن اشیاء گران‌قیمت مانند ساعت‌های خاص یا جواهرآلات را ندارند (حتی در صندوق امنیتی اتاق خود).
 • دانش‌آموزان می‌توانند اتاق را به دلخواه خود تزئین کنند؛ با این حال، نصب پوسترها و تصاویر نژادپرستانه، مناقشه‌برانگیز، مبتذل و … ممنوع است. تخت خواب باید پیش از صرف صبحانه مرتب شود و اتاق‌ها همواره باید در تمیزترین حالت حفظ شوند.
 • بعضی مدارس سوئیس به دانش‌آموزان شبانه‌روزی اجازه می‌دهند لپتاپ شخصی، تبلت یا آیپد، سشوار و بازی‌های دلخواه رو همراه داشته باشند. استفاده از کامپیوتر و کنسول‌های بازی در اتاق خواب مجاز نیست.
 • دانش‌آموزان پسر حق ورود به خوابگاه دانش‌آموزان دختر (و بالعکس) را ندارند.
 • استفاده از هرگونه مواد دخانی و نوشیدنی‌های غیر مجاز، ممنوع بوده و معمولا مدارس در صورت مشاهده چنین مواردی، شدیدترین شکل برخورد و مجازات را برای فرد متخلف در نظر می‌گیرند.

تخلف و سرپیچی از قوانین و مقررات در مدارس سوئیس، دارای تبعاتی با درجات مختلف برای دانش‌آموزان است. معمولا مدارس سطوح برخوردی مختلفی را طراحی می‌نمایند و متناسب با تخلف انجام‌شده، عکس‌العمل نشان می‌دهند که می‌تواند از تنبیه‌های کوچکی مانند محرومیت از حضور در کلاس یا مواخذه شفاهی تا مواردی مانند اخطار کتبی، تعلیق از حضور در کلاس‌های درس و یا حتی اخراج از مدرسه نیز باشد.

توصیه می‌شود در هنگام ثبت نام فرزندتان در مدرسه و پیش از آغاز تحصیل و سکونت او در سوئیس، دستورالعمل‌ها و قوانین مربوط به مدرسه را به‌دقت مطالعه کنید و موارد ضروری را با فرزندتان به اشتراک گذارید. احترام به قوانین و پیروی از مقررات تعیین‌شده توسط مدرسه، تاثیر زیادی بر ایجاد یک تجربه خوشایند و مطلوب از تحصیل در خارج از کشور برای فرزندتان دارد.

لباس فرم در مدارس سوئیس


لباس فرم مدارس سوئیس

لباس فرم مدارس سوئیس

در کشور سوئیس، کانتون‌ها مرجع اصلی تصمیم‌گیری و نظارت بر عملکرد مدارس محسوب می‌شوند و دولت این کشور، نقش مستقیمی در زمینه آموزش و موضوعات مرتبط با آن ایفا نمی‌کند. بنابراین، قوانین و مقررات مدارس در کشور سوئیس، بر اساس موقعیت مکانی مدرسه و کانتونی که در آن قرار گرفته است می‌تواند متغیر باشد.

لباس فرم یکی از چالشی‌ترین موضوعات برای اداره یک مدرسه در همه کشورها به شمار می‌آید. اجباری‌بودن لباس فرم و یکسان‌بودن پوشش دانش‌آموزان پایه‌های مختلف تحصیلی در یک مدرسه، همواره موضوع داغ بحث‌ها و تصمیم‌گیری‌های قانونگذاران بوده است. از طرفی، دادن آزادی عمل و حق انتخاب به دانش‌آموزان (مخصوصا در سنین و پایه‌های بالاتر)، برای انتخاب لباس و دستیابی به سبک و پوشش شخصی می‌تواند مزایایی برای فرد داشته باشد، که مخالفین پوشش اجباری بر آن تاکید بسیاری دارند.

در کشور سوئیس، مدارس دولتی هیچ اجباری برای پوشیدن لباس فرم ندارند و دانش‌آموزان، با هر پیشینه فرهنگی، مذهبی و اقتصادی می‌توانند پوشش دلخواه خود را انتخاب کنند. مدارس دولتی سوئیس، به جای اجباری‌کردن پوشش لباس فرم، اقدام به تعیین اصول پوششی (Dress Code) کرده اند و دانش‌آموزان، در انتخاب لباس مدرسه موظف به رعایت آنها هستند. Dress Code به مدارس کمک می‌کند تا با وضع قوانین جزئی و انعطاف‌پذیر، ضمن جلوگیری از انتخاب پوشش‌های نامناسب و ناهنجار و پیشگیری از کاهش تمرکز دانش‌آموزان بر روی مسائل آموزشی، حس یکپارچکی در دانش‌آموزان را تقویت کنند و در عین حال، در آزادی‌های آنها محدودیتی به وجود نیاورند.

مدارس خصوصی و بین‌المللی سوئیس عمدتا تاکید زیادی به استفاده از لباس فرم دارند و دانش‌آموزان در پایه‌های مختلف تحصیلی، موظف به خریداری و پوشیدن لباس‌های تعیین‌شده توسط مدرسه هستند. اغلب مدارس بین‌المللی سوئیس، با هدف افزایش تمرکز دانش‌آموزان بر روی یادگیری و القاء حس تعلق خاطر به مدرسه و یکپارچگی با بقیه دانش‌آموزان، لباس فرم یکسان را برای دانش‌آموزان خود در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، لباس فرم ورزشی مدرسه نیز یکی از مواردی است که توسط خانواده‌ها باید خریداری شود.

در مدارس بین‌المللی و بزرگ سوئیس، غالبا گزینه‌های متعددی برای لباس فرم مدرسه در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد تا بر اساس علاقه و به دلخواه و متناسب با جنسیت‌شان، بتوانند در چارچوب لباس فرم مدرسه، به سبک شخصی خود نزدیک‌تر شوند. علاوه بر این، لباس فرم در مدارس سوئیس متناسب با فصل شامل موارد اجباری و اختیاری گوناگونی می‌شود.

پذیرش از مدارس سوئیس

شرایط پذیرش از مدارس سوئیس


انتخاب مدرسه مناسب برای تحصیل فرزندتان در سوئیس، یکی از مهم‌ترین تصمیم‌هایی است که باید در آغاز مهاجرت تحصیلی او بگیرید. مدارس خصوصی شبانه‌روزی سوئیس، هر یک، فرآیندهای پذیرش متفاوتی دارند و آگاهی از جزئیات مربوط به زمان مناسب برای اپلای، انتخاب سیستم آموزشی مطابق با پایه تحصیلی فرزندتان، نحوه ارتباط با مدرسه و اقدام برای دریافت پذیرش از اهمیت بالایی در این مسیر برخوردار است.

 

جستجو در میان فهرست گسترده و متنوع مدارس شبانه‌روزی در کشور سوئیس، تصمیم‌گیری در مورد بهترین و مناسب‌ترین مدرسه برای فرزندتان را به یک تصمیم دشوار تبدیل می‌کند. در اغلب مدارس شبانه‌روزی سوئیس، سیستم‌های آموزشی متعددی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. اما کدام سیستم آموزشی مناسب شرایط و اهداف تحصیلی فرزندتان است؟ بر چه اساس باید برنامه و موضوعات درسی فرزندتان را انتخاب کنید؟ آیا امکان ادامه پایه تحصیلی سپری‌شده در ایران، در مدارس سوئیس وجود دارد یا دانش‌آموز، برای مشخص‌کردن پایه تحصیلی، باید در آزمون تعیین سطح مدرسه شرکت کند؟ چه مدرک یا سطح دانش زبان انگلیسی برای تحصیل در مدارس سوئیس لازم است؟ بهترین زمان اپلای برای پذیرش در مدارس سوئیس کدام است؟ آیا در میانه سال تحصیلی امکان ثبت نام فرزندتان برای تحصیل در مدارس شبانه‌روزی سوئیس وجود دارد؟

دانستن پاسخ هر یک از سوالات بالا، نیازمند سال‌ها تجربه عملی در زمینه اپلای برای مدارس و انجام مراحل مختلف فرآیند پذیرش تحصیلی در مدارس سوئیس است. درک پیچیدگی‌های سیستم‌های آموزشی مختلف، اطلاع از تفاوت قوانین و مقررات در کانتون‌ها و مدارس گوناگون سوئیس و حتی آشنایی با روند اپلای برای دریافت پذیرش، غالبا جزء تجربیات معمول والدین نیست و تکیه بر دانش شخصی متقاضی برای انجام پروسه پذیرش تحصیلی، می‌تواند روی نتیجه پرونده تحصیلی دانش‌آموز تاثیرات منفی و جبران‌ناپذیری بگذارد. از این‌رو، استفاده از دانش و تبحر مشاوران تحصیلی مجرب در این مورد، تصمیم عاقلانه‌ای به نظر می‌رسد. مراحل انتخاب مدرسه مناسب و اقدام برای تحصیل در مدارس سوئیس به صورت زیر انجام می‌شود:

 • دریافت مشاوره در مورد مدارس سوئیس. گام حیاتی و ابتدایی در مسیر مهاجرت، استفاده از تجربیات و دانش مشاوران کاردان و باتجربه در حوزه مهاجرت تحصیلی است. مشاوران ما در موسسه اعزام دانش‌آموز سامان اِستادی، با بررسی کامل شرایط متقاضی شامل سوابق تحصیلی دانش‌آموز و وضعیت مالی خانواده، اطلاعات کاملی در مورد شرایط تحصیل در مدارس مختلف سوئیس، هزینه تحصیل، ویژگی‌های مدارس و موارد متعدد دیگر به شما ارائه می‌دهند.
 • انتخاب مدرسه شبانه‌روزی مناسب در سوئیس. پس از تهیه فهرست مدارس مناسب، اطلاعات لازم و کافی در مورد گزینه‌ها به خانواده ارائه می‌شود. طی جلسات مشاوره برای انتخاب مدرسه، مشاوران ما پاسخگوی سوالات خانواده هستند و می‌کوشند تا ابهامات آنان در خصوص مسائل مربوط به هر یک از مدارس را برطرف کنند. بعد از جمع‌بندی و با تصمیم خانواده، یک یا دو مدرسه برای اپلای انتخاب می‌شوند.
 • آماده‌سازی مدارک مورد نیاز برای اپلای در مدارس سوئیس. در این مرحله، فهرست مدارک مورد نیاز هر مدرسه به خانواده ارائه می‌شود. خانواده در زمان تعیین‌شده، اصل و ترجمه مدارک را به موسسه ارائه می‌دهد. مدارس شبانه‌روزی سوئیس غالبا مدارک مشابهی برای تکمیل پرونده متقاضیان دریافت می‌کنند. ولی بعضی مدارس، ممکن است مدارک بیشتری از متقاضیان درخواست کنند. از این رو، تهیه و ارائه مدارک لازم برای هر مدرسه از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • اپلای در مدارس سوئیس. فرآیند اپلای در مدارس شبانه‌روزی سوئیس معمولا به‌صورت آنلاین انجام می‌شود. در این مرحله، مدارک دانش‌آموز همراه با فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش (Application Form)، برای مدرسه ارسال می‌شود. اکثر مدارس سوئیس، برای بررسی پرونده تحصیلی متقاضیان جدید، مبلغی را تحت عنوان Application Fee دریافت می‌کنند. بدون پرداخت این مبلغ، بررسی پرونده فرزندتان امکان‌پذیر نیست. علاوه بر این، صرف نظر از نتیجه مثبت یا منفی ارزیابی و بررسی پرونده، اپلیکیشن‌فی غیر قابل بازگشت (Non-Refundable) است. در این مرحله ممکن است متقاضی موظف به شرکت در آزمون تعیین سطح یا مصاحبه مدرسه باشد. در اینصورت، هماهنگی‌های لازم توسط موسسه مهاجرتی سامان استادی انجام می‌شود. در پایان، اگر نتیجه ارزیابی مدرسه مثبت باشد، یک نامه پذیرش اولیه به نام Offer Letter صادر می‌شود.
 • پرداخت شهریه تحصیل در مدارس سوئیس. در نامه پذیرش اولیه، هزینه تحصیل فرزندتان درج شده است که در صورت پرداخت کامل آن، نامه پذیرش قطعی یا Letter of Acceptance و سایر مدارک توسط مدرسه صادر می‌شود و فرزندتان می‌تواند برای دریافت ویزای تحصیلی سوئیس اپلای کند. توجه کنید که خانواده موظف است در تاریخ تعیین‌شده در نامه پذیرش اولیه یا فاکتور پیوست‌شده، نسبت به پرداخت شهریه فرزند خود اقدام کند.

بهترین زمان برای پذیرش در مدارس سوئیس


برای گرفتن پذیرش از مدارس سوئیس از چه زمانی اقدام کنیم؟

برای گرفتن پذیرش از مدارس سوئیس از چه زمانی اقدام کنیم؟

تعیین قوانین و مقررات مربوط به اداره مدارس در کشور سوئیس بر عهده کانتون‌ها است. هر کانتون، متناسب با شرایط و الزامات جغرافیایی زمان مشخصی را برای شروع و پایان سال تحصیلی و حتی زمان آغاز تحصیل اجباری و اختیاری برای دانش‌آموزان تعیین می‌کند. ولی سال تحصیلی در کشور سوئیس، عمدتا از اواسط آگوست یا اوایل سپتامبر آغاز می‌شود و در اواسط یا اواخر ژوئن پایان می‌پذیرد. هر سال تحصیلی در مدارس سوئیس، دارای دو ترم است و هر ترم از 12 هفته تشکیل می‌شود.

شرایط سنی ورود به مدرسه نیز در هر کانتون با بقیه کانتون‌های سوئیس متفاوت است. به‌طور کلی، کودکان در سنین 4 تا 6 سالگی به کودکستان می‌روند و از 6 تا 12 سالگی را در مدرسه ابتدایی می‌گذرانند. دوره متوسطه اول بین سنین 12 تا 15 سالگی و متوسطه دوم از 15 تا 18 سالگی دانش‌آموزان را پوشش می‌دهند.

مدارس شبانه‌روزی سوئیس با ایجاد فضایی صمیمی و خانوادگی برای دانش‌آموزان بین‌المللی، به آنها کمک می‌کنند تا به دستاوردهای تحصیلی عالی دست پیدا کنند و بتوانند در همه جنبه‌ها خود را توسعه و ارتقاء دهند. این مدارس، برای هر دانش‌آموز یک رویکرد آموزشی انفرادی را دنبال می‌کنند. بر اساس نظر متخصصین، بهترین سن برای تحصیل در خارج از کشور، سن 12 سالگی و پس از آن است. در این سن، دانش‌آموزان آمادگی بیشتری برای تحصیل و زندگی دور از خانواده و در یک کشور دیگر را دارند.

اما بهترین سن برای تحصیل کودک و نوجوان در یک مدرسه سوئیسی کدام است؟ سوئیس یکی از 10 کشور برتر در حوزه خدمات آموزشی در جهان است؛ بنابراین، خانواده‌های زیادی در سراسر جهان تمایل دارند تا فرزندشان را برای تحصیل به این کشور بفرستند. فرصت تحصیل در محیط چندفرهنگی مدارس سوئیس، با زبان‌های آموزشی متنوع و بر اساس سیستم‌های آموزشی بین‌المللی گوناگون بعضی از مزایای تحصیل در مدارس سوئیس هستند.

مهم‌ترین ملاک برای انتخاب مناسب‌ترین سن برای مهاجرت تحصیلی فرزندان به سوئیس، به اولویت‌های خانواده، اهداف تحصیلی دانش‌آموز و سیستم آموزشی مدرسه انتخاب‌شده بستگی دارد. تحصیل در دبیرستان، دانش‌آموزان را به بهترین شکل برای ورود به دانشگاه‌های معتبر در سوئیس و جهان آماده می‌کند. اگر قصد فرزندتان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان است، بهترین زمان برای ورود به مدارس سوئیس، دو سال آخر تحصیل در دبیرستان (پایه‌های 11 و 12) است. اکثر مدارس شبانه‌روزی سوئیس دانش‌آموزان را از سن 4 تا 18 سالگی پذیرش می‌کنند و محدودیت سنی خاصی برای پذیرش دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس سوئیس وجود ندارد. ولی به طور کلی می‌توان گفت دانش‌آموزان بین‌المللی عمدتا در سنین 14 تا 16 سالگی وارد مدارس شبانه‌روزی سوئیس می‌شوند و بر اساس سیستم‌های آموزشی متنوع، آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه را کسب می‌کنند.

سوال مهم دیگری که توسط خانواده‌ها مطرح می‌شود این است که چه زمانی از سال فرآیند ثبت نام فرزندشان در مدارس شبانه‌روزی سوئیس را باید آغاز کنند تا فرزندشان در زمان مناسب و بدون تأخیر وارد مدرسه شود. پاسخ به این سوال، به نوع مدرسه شبانه‌روزی بستگی دارد. در مدارس استاندارد، معمولا دو بار در سال، یعنی در سپتامبر و ژانویه یا فوریه، دانش‌آموزان امکان ورود به مدرسه را دارند. بنابراین، اگر این نوع از مدارس را در نظر دارید، می‌توانید فرآیند پذیرش را از حدود ماه مارس هر سال (برای شروع تحصیل در سپتامبر) و یا از حدود ماه جولای (برای شروع تحصیل در ژانویه یا فوریه) آغاز نمایید. ذکر این مطلب هم ضروری است که فرآیند اخذ ویزای تحصیلی سوئیس، از زمان تحویل مدارک به سفارت، بین 8 تا 12 هفته به طول می‌انجامد.

تقریبا همه مدارس خاص شبانه‌روزی سوئیس، دانش‌آموزان را صرفا برای شروع تحصیل در سپتامبر هر سال پذیرش می‌کنند. در این مدارس، به دلیل تقاضای بسیار زیاد و همچنین طولانی‌تربودن فرآیند ارزیابی و تصمیم‌گیری، باید فرآیند پذیرش را خیلی زودتر آغاز نمود. معمولا ظرفیت این مدارس برای شروع تحصیل در سپتامبر هر سال، پیش از آغاز سال میلادی تکمیل می‌شود. بنابراین، اگر فرزندتان قصد ادامه تحصیل در این مدارس را دارد باید از ماه اکتبر و نوامبر سال قبل، فرآیند پذیرش را آغاز نمایید.

مراحل اخذ پذیرش از مدارس سوئیس


برای اخذ پذیرش از مدارس سوئیس از کجا شروع کنم؟

برای اخذ پذیرش از مدارس سوئیس از کجا شروع کنم؟

فرآیند دریافت پذیرش از مدارس شبانه‌روزی سوئیس برای دانش‌آموزان بین‌المللی و خانواده‌های آنها، پیچیدگی‌های خاصی دارد. به دلیل اینکه این خانواده‌ها، غالبا امکان حضور در سوئیس برای بررسی مدارس و انتخاب بهترین گزینه برای تحصیل فرزندشان را ندارند؛ دریافت اطلاعات کامل و دقیق و آشنایی با شرایط واقعی مدارس شبانه‌روزی سوئیس را برای آنها دشوار می‌کند. به خصوص با دانستن اینکه بخش قابل توجهی از مدارس سوئیس، جزء بهترین و معتبرترین مدارس شبانه‌روزی در سراسر دنیا هستند. بنابراین، صرف‌نظر از اینکه فرزندتان در چه سنی و برای تحصیل در کدام پایه تحصیلی وارد مدارس سوئیس می‌شود یا استعدادها و علاقه‌مندی‌های او پیرامون چه موضوعات و زمینه‌هایی است، تشخیص مدرسه مناسب یک تخصص محسوب می‌شود و نیازمند تجربه زیاد و دانش گسترده‌ای در مورد مدارس سوئیس و اشراف کامل بر سیستم‌های آموزشی مدارس است.

استفاده از دانش و تخصص مشاوران مهاجرتی می‌تواند این مسیر دشوار و پر از پیچیدگی را برای خانواده‌ها هموارتر سازد. ما در موسسه مهاجرتی سامان استادی با تکیه بر سال‌ها تجربه در حوزه اعزام دانش‌آموز و اعزام دانشجو و با بهره‌مندی از دانش و مهارت مشاوران و کارشناسان پذیرش تحصیلی، در این مرحله حساس و سرنوشت‌ساز در کنار شما هستیم. علاوه بر این، همکاری دوجانبه ما با اغلب مدارس خصوصی و شبانه‌روزی سوئیس، کسب اطلاعات دقیق و کافی از این مدارس و فرآیند اپلای و دریافت پذیرش را برای علاقمندان به تحصیل در مدارس این کشور سرعت می‌بخشد.

پس از عبور از این مرحله حساس و انتخاب مدرسه و دریافت پذیرش، با انتخاب و تصمیم خانواده فرآیند واریز شهریه و سایر هزینه‌های مدرسه انجام می‌شود. با پرداخت کامل شهریه مدرسه، زمان اقدام برای دریافت ویزای دانش‌آموزی فرا می‌رسد. انجام کامل و دقیق این مرحله، به همراه تهیه و ارسال مدارک مورد نیاز سفارت برای صدور ویزا نیز یکی از گام‌های اصلی در فرآیند مهاجرت تحصیلی است که غالبا از حوزه تخصص و مهارت خانواده‌ها خارج است. در صورت تمایل خانواده به واگذاری این پروسه به موسسه مهاجرتی سامان اِستادی، هماهنگی مراحل مختلف آماده‌سازی مدارک برای ویزا و طی‌کردن سایر فرآیندهای مرتبط با سفارت سوئیس بر عهده موسسه اعزام دانش‌آموز سامان استادی است. گرفتن به موقع وقت سفارت و تهیه مناسب و صحیح همه مدارک، نقش بزرگی در دستیابی به نتیجه مطلوب در پرونده ویزای تحصیلی فرزندتان می‌کند.

سیستم‌های آموزشی مدارس سوئیس

سیستم آموزشی سنتی سوئیس


سیستم آموزشی سوئیس یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در دنیا است. در این نظام آموزشی، مدیریت و قانون‌گذاری برای مدارس توسط هر کانتون به‌طور جداگانه انجام می‌پذیرد (البته چارچوب‌های کلی توسط دولت مرکزی تعیین می‌شود). هر کانتون، تقویم آموزشی، برنامه درسی و روش‌های ارزیابی دانش‌آموزان را تعیین می‌کند. توجه ویژه به تمایلات، قابلیت‌ها و توانمندی‌های دانش‌آموزان، از عوامل متمایزکننده سیستم آموزشی سوئیس نسبت به سایر سیستم‌های آموزشی دنیا به شمار می‌آید.

سیستم آموزشی مدارس سوئیس، به دو مقطع اصلی تقسیم می‎‌شود که عبارتند از ابتدایی و متوسطه (اول و دوم). آموزش اجباری در کشور سوئیس برای کودکان و نوجوانان، 9 تا 11 سال طول می‌کشد. دانش‌آموزان این دوره آموزشی را در سنین 4 تا 6 سالگی آغاز می‌کنند و در 15 سالگی به پایان می‌رسانند. البته باید به این مطلب اشاره داشت که زمان شروع این دوره آموزشی اجباری و طول مدت آن، توسط هر کانتون مشخص می‌شود. در ادامه، به‌طور خلاصه به معرفی این دو سطح در سیستم آموزشی سوئیس می‌پردازیم:

 • آموزش ابتدایی در مدارس سوئیس

مقطع ابتدایی در مدارس سوئیس، با کودکستان و در سن 4 سالگی شروع می‌شود. کودکان دو سال را در کودکستان سپری می‌کنند. اولین چرخه یادگیری کودکان در کشور سوئیس، در کودکستان اتفاق می‌افتد. کودکستان در هیچکدام از کانتون‌های سوئیس اجباری نیست. در کودکستان، کودکان به کمک بازی‌های گوناگون و موسیقی، آموزش‌هایی در مورد مهارت‌های اجتماعی و اصول رفتاری پایه دریافت می‌کنند. همچنین، با سایر زبان‌ها و فرهنگ سوئیس آشنایی پیدا می‌شوند. علاوه بر این، از طریق موسیقی، هنر، بازی و کاردستی با ریاضی و خواندن آشنا می‌شوند.

بعد از پایان کودکستان در سن 6 سالگی، دانش‌آموزان وارد دبستان یا مدرسه ابتدایی می‌شوند و یک دوره آموزشی شش‌ساله را سپری می‌کنند. در این مقطع، تمرکز اصلی بر پرورش و توسعه مهارت‌های فکری و خلاقانه دانش‌آموزان است. همچنین، مهارت‌های اصلی دانش‌آموزان و حس مسئولیت آنها در قبال خودشان، محیط زیست، همنوعان و اجتماعشان پرورش پیدا می‌کند و برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بعدی آماده می‌شوند.

 • آموزش متوسطه در مدارس سوئیس

آموزش متوسطه در سوئیس از دو مرحله تشکیل شده است. متوسطه اول یا Lower Secondary و متوسطه دوم یا Upper Secondary. دانش‌آموزان در سوئیس، آموزش متوسطه اول را بین سنین 11 تا 12 سالگی آغاز می‌کنند. دوره متوسطه اول، 3 یا 4 سال طول می‌کشد. با توجه به گروه سنی دانش‌آموزان، متوسطه دوم معادل دبیرستان در مدارس ایران و سایر نقاط جهان است؛ اما با این حال تفاوت‌های زیادی با دبیرستان‌های ایران دارد.

آموزش متوسطه اول در مدارس سوئیس، Gymnasiums نامیده می‌شود. در این مقطع دانش‌آموزان علاوه بر زبان مادری، یکی از زبان‌های رسمی سوئیس (فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و رومانش) و زبان انگلیسی را می‌آموزند. در سیستم آموزشی سوئیس، تاکید زیادی بر روی آموزش زبان وجود دارد. بنابراین، اکثر مردم سوئیس می‌توانند علاوه بر زبان مادری، به یک زبان دیگر نیز صحبت کنند. در این مقطع تحصیلی، به آموزش علوم طبیعی نیز اهمیت ویژه‌ای داده می‌شود و دانش‌آموزان دروس ریاضی، زیست، شیمی، فیزیک و جغرافیا را در برنامه درسی خود دارند. علاوه بر این موارد، دروس دیگری مانند تاریخ، آموزش مدنی، موسیقی، هنر، طراحی، اقتصاد، تربیت بدنی و سلامت و موارد متعدد دیگر نیز در برنامه درسی دانش‌آموزان در این مقطع وجود دارد. دانش‌آموزان در مقطع متوسطه اول، بر اساس سیستم عددی 6 (بالاترین) تا 1 (پایین‌ترین) ارزشیابی می‌شوند. در انتهای هر سال تحصیلی، دانش‌آموزان در امتحانات پایانی شرکت کرده و بسته به عملکرد خود در این آزمون‌ها، یا به سال تحصیلی بعدی می‌روند یا به دلیل عدم کسب حداقل نمره قبولی، دوباره همان پایه را می‌گذرانند تا مجدد در ارزشیابی، نمره قبولی دریافت کنند.

آموزش متوسطه دوم (یا دبیرستان) در مدارس سوئیس اجباری نیست. دانش‌آموزان پس از پایان موفقیت‌آمیز مقطع متوسطه اول، می‌توانند در مورد شروع یک حرفه یا ادامه تحصیل تصمیم‌گیری کنند. به طور کلی، سه انتخاب پیش روی دانش‌آموزان در این مقطع وجود دارد. تحصیل در دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای (Vocational Education and Training – VET)، ادامه تحصیل در مدارس مختص آموزش متوسطه دوم (و اخذ دیپلم دبیرستان) و یا تحصیل در مدارس تخصصی (Specialized School)، بعضی از گزینه‌های پیش روی دانش‌آموزان پس از پایان آموزش اجباری در مدارس سوئیس است.

 • دیپلم دبیرستان سوئیس یا Swiss Matura

دیپلم دبیرستان در سوئیس که با نام Swiss Matura شناخته می‌شود، در انتهای دوره متوسطه دوم به دانش‌آموزانی که با موفقیت این مقطع را به پایان رسانده اند، اعطا می‌شود. برای دریافت این دیپلم، دانش‌آموزان باید 13 درس مختلف که شامل سه زبان خارجی است را در یک دوره 2 تا 4 ساله، با موفقیت سپری کنند. داشتن این دیپلم یکی از مدارک اصلی برای ورود به دانشگاه‌های سوئیس به شمار می‌آید. این دیپلم بیشتر در دانشگاه‌های کشور سوئیس مورد قبول بوده و در دانشگاه‌های سایر کشورها مقبولیت گسترده‌ای ندارد. در واقع، آن دسته از دانشگاه‌های غیر سوئیسی و بین‌المللی که دیپلم Swiss Matura را به عنوان یکی از پیش‌نیازهای اپلای می‎پذیرند، سطح نمرات بالاتری در مقایسه با مدارک اخذشده در سیستم‌های آموزشی دیگری مانند IB و A-level، از متقاضیان خود انتظار دارند.

سیستم‌های آموزشی بین‌المللی در مدارس سوئیس


سیستم های آموزشی بین المللی در مدارس سوئیس

سیستم‌های آموزشی بین‌المللی در مدارس سوئیس

کشور سوئیس، از دیدگاه آموزش و نظام آموزشی، در فهرست 10 کشور برتر جهان قرار دارد و با نظارت و سختگیری شدید در رعایت استانداردهای آموزشی در همه مدارس، کیفیت یکسان و عالی در مدارس خود را تضمین می‌نماید. از این رو، اکثر خانواده‌های سوئیسی ترجیح می‌دهند فرزندشان را در مدارس دولتی این کشور ثبت نام کنند. اما همانگونه که بیان شد، در سوئیس مدارس خصوصی بین‌المللی بسیاری نیز وجود دارند که شرایط و امکانات ویژه‌ای برای تحصیل دانش‌آموزان فراهم کرده‌اند. از این رو، تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزان سوئیسی و همچنین دانش‌آموزان بین‌المللی، هر ساله تحصیل خود را در این مدارس آغاز می‌کنند. در مدارس سوئیس، علاوه بر سیستم آموزشی سنتی این کشور، تعدادی از معتبرترین سیستم‌های آموزشی جهان نیز به دانش‌آموزان ارائه می‌شوند. به عنوان مثال، در مدارس خصوصی سوئیس، حداقل یک سیستم آموزشی بین‌المللی نظیر سیستم آموزشی کشور انگلستان (GCSE و A-level)، سیستم آموزشی بین‌المللی IB، سیستم آموزشی آمریکایی US High School Diploma و یا Advanced Placement، ارائه می‌شود. برخی از مدارس دولتی سوئیس (7 مدرسه) نیز سیستم‌های آموزشی بین‌المللی مانند IB را به دانش‌آموزان خود ارائه می‌دهند. همچنین، برخی از مدارس خصوصی سوئیس، سیستم آموزشی کشور فرانسه (French Baccalaureate) و سیستم آموزشی کشور آلمان (German Abitur) را نیز در مجموعه سیستم‌های آموزشی خود دارند. در ادامه این بخش، به معرفی مختصر این سیستم‌های آموزشی می‌پردازیم.

سیستم آموزشی IB در مدارس سوئیس

سیستم آموزشی International Baccalaureate (IB) نام سوئیس را در ذهن متبادر می‌کند. این سیستم آموزشی، بیش از 50 سال پیش در ژنو سوئیس تدوین شد و در مدت کوتاهی در سراسر جهان، به عنوان یک سیستم آموزشی مدرن مورد پذیرش هزاران مدرسه قرار گرفت. متناسب با گروه سنی دانش‌آموزان، سیستم آموزشی IB دارای چهار برنامه آموزشی مختلف است که عبارتند از:

– برنامه سال‌های ابتدایی (Primary Years Program – PYP) برای گروه سنی 3 تا 12 ساله

– برنامه سال‌های میانی (Middle Years Program MYP) برای رده سنی 11 تا 16 ساله

– برنامه دیپلم (Diploma Program – DP) برای رده سنی 16 تا 19 ساله

– برنامه شغلی (Career-related Program – CP) برای گروه سنی 16 تا 19 ساله

داشتن مدرک دیپلم IB، دانش‌آموزان را قادر می‌سازد تا در دانشگاه‌ها و یا سایر موسسات آموزشی سوئیس به ادامه تحصیل بپردازند. همچنین، دانشگاه‌های پرطرفدار و برجسته دنیا نیز این مدرک را به خوبی به رسمیت می‌شناسند.

سیستم آموزشی IB، از طریق برنامه درسی خود که ترکیبی از دروس تئوری، فعالیت‌های پژوهشی و فعالیت‌های فوق برنامه (Extra-Curricular Activities) است، تلاش می‌کند که دانش‌آموزان را به ابزار تفکر خلاقانه مجهز نماید. همچنین، سیستم آموزشی IB، یک سیستم آموزشی بسیار چالشی است و دانش‌آموزان را از جنبه‌های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که دانش‌آموزان به استانداردهای مورد نظر در این سیستم آموزشی دست یافته اند. این ارزیابی‌ها شامل امتحانات کتبی (در دروس سپری‌شده توسط دانش‌آموز مانند ریاضی، فیزیک، علوم و موارد دیگر)، نگارش مقاله، مصاحبه‌های شفاهی، انجام پروژه‌های عملی و بررسی عملکرد دانش‌آموز در فعالیت‌های فوق برنامه می‌شود. برخی از مزایای تحصیل در سیستم آموزشی IB عبارتند از:

  • دانشگاه‌های سراسر جهان، برای دیپلم IB اعتبار و ارزش بسیار بالایی قائل هستند. بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌ها در جهان، فارغ‌التحصیلان سیستم IB را به خوبی قبول می‌کنند.
  • سیستم آموزشی IB روی یادگیری مستقل و خودمحور تاکید دارد. علاوه بر این، توسعه توانمندی‌های اجتماعی و احساسی دانش‌آموزان در این سیستم آموزشی بسیار با اهمیت است. مثلا، تبدیل‌شدن به یک شهروند جهانی، مطابق با ارزش‌های جهانی.
  • داشتن چشم‌انداز جهانی را در دانش‌آموزان تشویق می‌کند. برای مثال، دانش‌آموزان باید در یک زبان خارجی تسلط پیدا کنند و در مورد سایر فرهنگ‌ها و سیستم‌هایی سیاسی بیاموزند.
  • IB یک سیستم آموزشی بین‌المللی است و بنابراین، به‌طور خاص برای دانش‌آموزانی که قصد کار یا تحصیل در محیط‌های بین‌المللی را دارند، مناسب است.
  • IB یک سیستم آموزشی محبوب و استاندارد در مدارس بین‌المللی سراسر جهان است. دانش‌آموزان به‌راحتی می‌توانند حین تحصیل در این سیستم آموزشی و در صورتی که ضرورتی برای جابجایی آنها پیش آید، در سایر مدارس کشور خود و یا حتی کشورهای دیگر که سیستم آموزشی IB دارند، به ادامه تحصیل بپردازند.

سیستم آموزشی French Baccalaureate در مدارس سوئیس

دانش‌آموزان مدارس سوئیس، بعد از گذراندن پایه‌های 11 و 12 بر اساس سیستم آموزشی فرانسوی French Baccalaureate، در یک آزمون جامع و ملی شرکت می‌کنند. در صورت موفقیت در این آزمون، دیپلم French Baccalaureate را به دست می‌آورند. این مدرک، برای دانش‌آموزانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع آموزشی عالی در دانشگاه‌های کشور فرانسه را دارند، ضروری است.

بیش از 12.000 دانش‌آموز در 250 مدرسه فرانسوی در بیش از 100 کشور جهان، بر اساس سیستم آموزشی French Baccalaureate تحصیل می‌کنند. French Baccalaureate چیزی بیش از یک دیپلم ساده است و ذهن دانش‌آموزان را برای تجزیه و تحلیل آماده می‌سازد. از سال 2021، تغییراتی در این سیستم آموزشی اعمال شد و دانش‌آموزان بر اساس انتخاب خود، در سه موضوع تخصصی تحصیل می‌کنند. علاوه بر این، امکان آموزش در موضوعات اختیاری بیشتر نیز برای آنها فراهم است. بنابراین:

  • همه دانش‌آموزان در دروس اصلی مشترک تحصیل می‌کنند. از این رو، کسب دانش اولیه و موفقیت هر یک از دانش‌آموزان در این سیستم آموزشی تضمین شده است.
  • دانش‌آموزان سه موضوع درسی تخصصی را، برای تقویت مهارت در حوزه‌های دلخواه خود، انتخاب می‌کنند و از این طریق می‌توانند به تحصیل در دروس مورد علاقه خود نیز بپردازند.
  • دانش‌آموزان در این سیستم آموزشی، عملکرد تحصیلی‌شان را با سپری‌کردن دروس اختیاری مانند ریاضی، زبان لاتین، یک زبان خارجی سوم، هنر و ورزش بهبود می‌بخشند.

علاوه بر این، دانش‌آموزان در مدارس مختلف و بر اساس زبان‌های قابل ارائه، فرصت یادگیری زبان‌های خارجی دیگری مانند انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی، روسی، عربی، عبری، چینی، یونانی و غیره را دارند.

سیستم آموزشی Advanced Placement در مدارس سوئیس

سیستم آموزشی Advanced Placement اولین‌بار در سال 1955 توسط موسسه معتبر کالج بورد (College Board) آمریکا طراحی و معرفی شد. همانگونه که از نام این سیستم آموزشی مشخص است، دانش‌آموزان دبیرستان فرصت یادگیری دروس در سطح پیشرفته را دارند. این موضوع به هموارترشدن مسیر ورودشان به سطح تحصیلات عالی (کالج یا دانشگاه) کمک زیادی می‌کند. آن دسته از مدارس سوئیس که این سیستم آموزشی را دارند، دروس خود را در دو سطح پیشرفته و معمولی به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند. دانش‌آموزان نیز بسته به اهداف تحصیلی خود، تعدادی از دروس را در سطح پیشرفته انتخاب می‌کنند. آزمون‌های AP یک بار در سال و به‌صورت سراسری برگزار می‌شوند.

کسب نمرات خوب در آزمون‌های AP، یکی از پیش‌شرط‌های مورد نیاز برای دریافت پذیرش در کالج‌ها و دانشگاه‌ها است. این سیستم آموزشی مورد قبول دانشگاه‌های سراسر دنیا است و فارغ‌التحصیلان آن به‌راحتی می‌توانند در دانشگاه‌های کشورهای مختلف مانند کانادا و آمریکا و حتی دانشگاه‌های اروپا به تحصیل بپردازند. دانش‌آموزان می‌توانند دروسی که در آنها نمرات بین 4 تا 5 دریافت کرده اند را به عنوان دروس گذرانده‌شده به کالج یا دانشگاه ارائه دهند و در صورت موافقت، به عنوان دروس سال اول در نظر گرفته شوند. این نمرات همچنین در کالج‌ها و دانشگاه‌ها، برای اعطای اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی نیز مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرند. سیستم آموزشی AP توسط کالج بورد سازمان‌دهی شده است. بعضی از مزایای تحصیل در سیستم آموزشی AP در مدارس سوئیس عبارت است از:

  • نمرات AP، باعث سهولت در فرآیند پذیرش کالج یا دانشگاه می‌شوند. با ارائه نمرات AP، شانس دانش‌آموز برای دریافت پذیرش تا حد قابل توجهی بالاتر می‌رود.
  • دانش‌آموزان با گذراندن آزمون‌های AP، می‌توانند پیش از ورود به کالج یا دانشگاه، چند واحد از دروس کالج یا دانشگاه را بگذرانند. در این صورت، می‌توانند در هزینه‌های مربوط به تحصیل در کالج یا دانشگاه خود صرفه‌جویی کنند یا در یک رشته دوم، به تحصیل بپردازند.
  • دانش‌آموز می‌تواند با گذراندن واحدهای AP در دبیرستان، از واحدهای ابتدایی کالج یا دانشگاه صرف نظر کنند و مستقیما به دروس تخصصی‌تر رشته خود بپردازد.
  • دوره‌های AP، مهارت‌هایی را که دانش‌آموزان در طول تحصیل در کالج یا دانشگاه به آن نیاز پیدا می‌کنند، ارتقاء می‌دهند.

دوره‌های آموزشی GCSE و A-level در مدارس سوئیس

سیستم آموزشی سنتی کشور انگلستان، در چهار سال پایانی دوره تحصیلی دانش‌آموزان، از دو دوره اصلی تشکیل شده است که عبارتند از دوره تحصیلی General Certificate for Secondary Education (GCSE) و دوره تحصیلی Advanced Level (A-Level).

دوره تحصیلی GCSE، یک برنامه آموزشی بریتانیایی دو ساله است که در پایه 10 آغاز و در پایان سال 11، با برگزاری یک آزمون به پایان می‌رسد. در این دوره تحصیلی، دانش‌آموزان رده سنی 14 تا 16 ساله شرکت می‌کنند. دانش‌آموزان مدارس سوئیس صرفا با موفقیت در آزمون‌های GCSE می‌توانند تحصیل در دوره تحصیلی A-level یا برنامه تحصیلی دیپلم IB را آغاز کنند. مدارک صادرشده در این دو سیستم آموزشی، برای ورود به دانشگاه‌های سوئیس و سایر کشورهای جهان ضروری است.

موضوعات درسی دوره آموزشی GCSE در مدارس سوئیس، شامل زبان انگلیسی، یک زبان خارجی، ریاضی، علوم تجربی و گزینه‌ای از میان علوم انسانی (مانند هنر، موسیقی، تئاتر، سایر زبان‌های خارجی) است.

در این برنامه آموزشی، دانش‌آموزان علاوه بر آموزش در دروس اصلی و پایه، حق انتخاب در میان دروس اختیاری را نیز دارند. ولی نکته مهم، شیوه انتخاب موضوعات درسی است. دانش‌آموز باید موضوعات درسی را بر اساس اولویت‌های آموزشی خود برای ادامه تحصیل در مقطع بعدی دبیرستان (دوره تحصیلی A-level یا برنامه تحصیلی دیپلم IB) و پس از آن در دانشگاه و بازار کار انتخاب کند.

سیستم نمره‌دهی در GCSE به صورت عددی و از 1 تا 9 است. 9 بالاترین نمره در آزمون GCSE و 1 کمترین نمره است. در اکثر مدارس سوئیس که بر اساس این سیستم بریتانیایی فعالیت می‌کنند، دانش‌آموزان با کسب نمره 4 موفق به گذراندن این آزمون و دریافت مدرک GCSE می‌شوند.

دوره آموزشی A-level در سیستم آموزشی سنتی کشور انگلستان، مربوط به پایه‌های تحصیلی 12 و 13 شده و دانش‌آموزان رده سنی 16 تا 19 ساله در آن حضور دارند. در مدارس سوئیس، دانش‌آموزان پس از پایان دوره GCSE و موفقیت در آزمون‌های آن، می‌توانند تحصیل خود را در دوره دو ساله A-level در مقطع دبیرستان ادامه دهند. هدف دوره A-Level، آماده‌سازی دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه بوده و محتوای آموزشی آن، بر موضوعات تئوری و نظری دروس متمرکز است و آموزش عملی در این دوره آموزشی، در مرکز توجه قرار ندارد.

بیش از 40 موضوع درسی مختلف در دوره A-level در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. برخی از این موضوعات درسی، جدید بوده و برخی نیز ادامه دروس دوره GCSE هستند و دانش‌آموزان در این دو سال دانش عمیق‌تری پیرامون آنها کسب می‌کنند. همانطور که قبلا اشاره کردیم، دانش‌آموزان در دوره GCSE موضوعات درسی دلخواه خود برای ادامه در A-level و دانشگاه را انتخاب می‌کنند. بنابراین، در حین انتخاب موضوعات درسی باید با یک نگاه بلندمدت و با توجه به علایق و نقاط قوت فرزندتان اقدام به انتخاب بهترین موضوعات درسی کنید. دانش‌آموز برای اینکه بتواند در دوره A-level تحصیل کند، باید حداقل در 5 موضوع درسی GCSE نمراتی بین 4 تا 9 کسب کرده باشد. البته این موضوع، تا حد زیادی به مدرسه یا کالجی که دانش‌آموز دوره A-Level را در آن می‌گذارند، بستگی دارد. برای برخی از کالج‌ها و مدارس، ممکن است داشتن حداقل نمره 5 برای تحصیل در A-level، ضروری باشد.

سیستم آموزشی آلمان یا German Abitur در مدارس سوئیس

در نظام آموزشی کشور آلمان، واژه Abitur به معنی مدرک تحصیلی است که دانش‌آموزان پس از سپری‌کردن 12 یا 13 سال آموزش متوالی در یک مدرسه در آلمان یا در کشوری دیگر طی می‌کنند و با موفقیت در آزمون‌های نهایی، به دست می‌آورند. در مدارس سوئیس، این مدرک تحصیلی معادل مدارک تحصیلی سایر سیستم‌های آموزشی مانند IB، سیستم آموزشی A-Level و AP بوده و مورد پذیرش دانشگاه‌های آلمان و دانشگاه‌های کشورهای دیگر است. در این مدرک تحصیلی، نمرات و دستاوردهایی که دانش‌آموزان در دو سال پایانی تحصیل خود در سیستم آموزشی German Abitur به دست آورده اند و همچنین نتیجه آزمون‌های نهایی آنها منعکس می‌شود.

در مدارس سوئیس، دانش‌آموزانی که در این سیستم آموزشی آلمانی German Abitur تحصیل می‌کنند باید دروس خود را از بین سه دسته زیر انتخاب کنند:

1) زبان، ادبیات و هنر

2) علوم اجتماعی

3) ریاضی، علوم طبیعی و تکنولوژی

دانش‌آموزانی که دیپلم Abitur دارند، باید از میان سه دسته فوق، دروسی را گذرانده باشند. در میان دروس گذرانده‌شده، دو درس، جزو دروس اصلی هستند و از این دو درس، یکی باید حتما از میان دروس زبان، ریاضی و علوم طبیعی انتخاب شود و دروس دیگر جزو دروس اختیاری هستند.

سیستم آموزشی US High School Diploma در مدارس سوئیس

دانش‌آموزان در مدارس سوئیس، پس از پایان دوره دبیرستان بر اساس سیستم آموزشی ملی آمریکا و موفقیت در آزمون‌های آن، مدرکی با عنوان US High School Diploma دریافت می‌کنند. در آمریکا یک برنامه آموزشی ملی واحد وجود ندارد و هر ایالت یا منطقه آموزشی، استانداردهایی را در این خصوص تعیین کرده است. به عبارت دیگر، هر ایالت به‌طور جداگانه الزامات دریافت دیپلم دبیرستان را مشخص می‌کند. در مدارس سوئیس، دانش‌آموزان در هر نیم‌سال تحصیلی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در این ارزیابی، مواردی مانند نمرات پایان نیم‌سال، کیفیت تمرین‌ها و تکالیف انجام‌شده، مشارکت در کلاس درس، مشارکت در کار گروهی و کیفیت انجام پروژه‌های تحقیقاتی، مورد توجه قرار می‌گیرد.

ویژگی شاخص سیستم آموزشی US High School Diploma در دبیرستان‌های سوئیس، آزادی عمل دانش‌آموزان در انتخاب دروس خود از میان تعداد زیاد دروس است. دانش‌آموزان بر اساس چشم‌انداز تحصیلی و کاری که برای آینده خود در نظر دارند، از میان دروس موجود، ترکیب درسی مناسب را انتخاب می‌کنند. این سیستم آموزشی، مناسب افرادی است که برای یادگیری بهتر، به آزادی عمل بیشتری برای انتخاب موضوعات درسی خود احتیاج دارند. سیستم آموزشی US High School Diploma همچنین برای دانش‌آموزانی مناسب است که یکی از دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا را برای ادامه تحصیل در مقطع آموزش عالی در نظر دارند.

زبان آموزش در مدارس سوئیس


زبان آموزش در مدارس سوئیس

زبان آموزش در مدارس سوئیس

مدارس دولتی سوئیس، بر اساس کانتونی که در آن قرار گرفته اند، زبان آموزش خود را انتخاب می‌کنند. مثلا در مدارسی که در کانتون‌های فرانسوی‌زبان کشور سوئیس قرار گرفته باشند، از زبان فرانسوی به‌عنوان زبان اول برای آموزش دانش‌آموزان استفاده می‌شود.

در مدارس شبانه‌روزی سوئیس، دانش‌آموزان عمدتا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و زبان انگلیسی به‌عنوان زبان اصلی آموزش در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر زبان انگلیسی، دانش‌آموزان در این مدارس فرصت یادگیری یکی از زبان‌های ملی کشور سوئیس، بر اساس کانتون مدرسه، را به دست می‌آورند. یعنی فرزندتان علاوه بر زبان انگلیسی، فرصت یادگیری و تسلط بر یکی از زبان‌های فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی را نیز دارد. در مدارس شبانه‌روزی سوئیس، دانش‌آموزان می‌توانند مکالمه روان به یکی از زبان‌ها را بیاموزند و سایر مهارت‌های زبانی خود را توسعه دهند. همچنین، امکان یادگیری زبان‌های دیگری مانند یونانی یا لاتین نیز در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

بخش قابل توجهی از مدارس بین‌المللی و شبانه‌روزی سوئیس، در کانتون‌های فرانسوی و آلمانی این کشور قرار دارند و تعداد کمی از مدارس شبانه‌روزی این کشور، در کانتون تیچینو که یک کانتون ایتالیایی‌زبان است، قرار گرفته اند.

دانش‌آموزان در مقطع دبیرستان، دو یا 3 زبان خارجی را می‌آموزند. یادگیری صحبت‌کردن به زبان‌های مختلف به توسعه توانمندی‌های دانش‌آموزان برای برقراری ارتباط در خارج از کشور کمک می‌کند و باعث فراهم‌شدن فرصت‌های بیشتری برای تحصیل، زندگی و کار در خارج از کشور می‌شود.

کتاب‌های درسی مدارس سوئیس


لیست کتاب‌های درسی مدارس سوئیس

لیست کتاب‌های درسی مدارس سوئیس

آموزش ابتدایی در مدارس دولتی سوئیس، یک موضوع کانتونی است و هر کانتون بر اساس سازوکارهای خاص خود، اقدام به وضع قوانین و مقررات آموزشی در مدارس می‌کند. در کشور سوئیس، آموزش اجباری در مدارس دولتی رایگان است و دانش‌آموزان هزینه‌ای بابت کتاب‌ها و منابع آموزشی پرداخت نمی‌کنند.

در سوئیس قانون رسمی و مشخصی برای منع بازرسان، اساتید و کارشناسان برای انتشار کتاب‌های درسی و استفاده در مدرسه وجود ندارد؛ ولی هیچ کتابی بدون تاییدیه از مقامات مربوطه نمی‌تواند برای استفاده در مدارس معرفی گردد. کتاب‌های درسی در مدارس دولتی سوئیس به زبان رسمی کانتون منتشر می‌شود. در کانتون‌های دوزبانه مانند برن، برای بخش فرانسوی‌زبان برن کتاب‌ها به زبان فرانسوی و برای بخش‌های آلمانی‌زبان به زبان آلمانی چاپ و منتشر می‌شوند.

بر اساس قانون، استفاده از کتاب‌های درسی تاییدشده در مدارس دولتی سوئیس اجباری است و مدارس نمی‌توانند از کتب فاقد تاییدیه استفاده کنند. در کنار کتاب‌های درسی اجباری، مدارس می‌توانند از کتاب‌های کمک درسی استفاده کنند که غالبا توسط آموزگاران انتخاب می‌شوند.

کتاب‌های درسی مدارس سوئیس متناسب با نوع مدرسه، کانتونی که در آن قرار گرفته، اجباری یا اختیاری‌بودن درس و عواملی دیگر می‌تواند متنوع و متغیر باشد. یکی از مهم‌ترین عوامل، نوع سیستم آموزشی است. بجز سیستم آموزشی سنتی سوئیس یا Swiss Matura، برخی از بهترین و مهم‌ترین سیستم‌های آموزشی بین‌المللی مانند IB، سیستم‌های آموزشی انگلستان شامل برنامه‌های iGCSE و A-level و … در مدارس بین‌المللی سوئیس ارائه می‌شوند. عمدتا این نوع سیستم‌های آموزشی بین‌المللی، در مدارس خصوصی و بین‌المللی سوئیس ارائه می‌شوند. بنابراین، این مدارس در انتخاب کتاب‌های درسی خود از آزادی عمل بیشتری برخوردار هستند. این مدارس باید شرایط تحصیل در یک سیستم آموزشی معادل مدارس دولتی را برای دانش‌آموزان خود فراهم کنند. از سوی دیگر، باید استانداردهای آموزشی آن سیستم آموزشی بخصوص را نیز رعایت کنند.

مدارس IB در کشور سوئیس، از کتاب‌ها و مواد آموزشی و کمک‌آموزشی ناشران بین‌المللی و معتبری همچون آکسفورد، کمبریج، پیرسون و موارد مشابه برای آموزش دانش‌آموزان خود استفاده می‌کنند. برای مثال، کتاب‌های History for the IB Diploma برای درس تاریخ، Physics for the IB Diploma برای درس فیزیک، Chemistry for the IB Diploma برای درس شیمی از انتشارات دانشگاه کمبریج، می‌توانند در کلاس‌های درس مدارس بین‌المللی سوئیس که سیستم آموزشی IB را ارائه می‌کنند، تدریس شوند.

همچنین، بعضی از کتاب‌های درسی در دوره آموزشی iGCSE در مدارس سوئیس شامل موارد زیر می‌شود:

Cambridge IGCSE & O Level Essential Biology: Workbook Third Edition

Cambridge IGCSE & O Level Physics: Exam Success Practical Workbook

Complete Mathematics for Cambridge IGCSE Student Book (Core)

Complete Geography for Cambridge IGCSE & O Level

Cambridge IGCSE & O Level Essential Chemistry: Workbook Third Edition

اعتبار مدارک مدارس سوئیس


اعتبار مدارک مدارس سوئیس

اعتبار مدارک مدارس سوئیس

در کشور سوئیس هم مانند همه کشورهای جهان، داشتن دیپلم یا گواهینامه پایان تحصیلات دبیرستان یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای ورود به دانشگاه محسوب می‌شود. بنابراین، دانش‌آموزان در سیستم آموزشی مدارس دولتی سوئیس، پس از فارغ‌التحصیلی دیپلم Matura را دریافت می‌کنند.

دانش‌آموزان در مدارس خصوصی سوئیس، بر اساس سیستم آموزشی که در آن تحصیل کرده اند، دیپلم‌های گوناگونی دریافت می‌کنند. مثلا، دانش‌آموزان پس از تحصیل در سیستم آموزشی IB که در مدارس سوئیس بسیار محبوب است، موفق به دریافت دیپلم IB می‌شوند. دیپلم بین‌المللی IB در سراسر جهان از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار است. در سایر مدارس نیز، مانند مدارس انگلیسی که سیستم آموزشی A-level را برای دو سال آخر تحصیل دانش‌آموز در دبیرستان ارائه می‌دهند، مدرک معتبر و ارزشمند A-level را برای فارغ‌التحصیلان موفق صادر می‌شود. بنابراین، صرف نظر از نوع مدرسه و سیستم آموزشی انتخابی شما برای تحصیل فرزندتان در کشور سوئیس، می‌توانید از اعتبار مدارک صادرشده توسط مدارس در سوئیس اطمینان داشته باشید.

همه مدارس سوئیس، چه مدارس دولتی و چه مدارس خصوصی و بین‌المللی، کیفیت و استانداردهای آموزشی بسیار بالایی دارند. مدارس سوئیس، به‌طور منظم و سالانه، توسط سازمان‌های دولتی و خصوصی داخلی و بین‌المللی مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرند. مثلا، مدارس IB در کشور سوئیس، موظف به رعایت استانداردهای تعیین‌شده توسط IBO هستند و این سازمان به صورت منظم، کیفیت آموزش و خدمات ارائه‌شده در مدارس خود را مورد بررسی دقیق و سختگیرانه قرار می‌دهد. در انتهای این بخش، فهرست بعضی از سازمان‌های اعتبارسنجی و ارزشیابی مدارس سوئیس را ارائه می‌کنیم.

Accreditation Organization

– International Baccalaureate – IB
– IB Schools and Colleges Association – IBSCA
– State Secretariat for Education, Research and Innovation – SERI
– The New England Association of Schools and Colleges – NEASC
– The Council of International Schools – CIS
– Swiss Learning
– Swiss Private School Register
– US College Board
– Swiss Group of International Schools
– Cognia
– Quebecan Society of IB World Schools and francophone countries – SEBIQ
– Association of Private Schools in the Canton of Vaud – AVDEP
– Swiss Federation of Private Schools – SFPS
– Swiss Label
– Green Fork
– Premium Switzerland
– Boarding Schools’ Association – BSA
– Association Genevoise des Ecoles Privées – AGEP
– Federation of Swiss Private Schools – FSPS
– Swiss Group of Private Boarding Schools
– Groupement des Ecoles Suisses qui préparent au Baccalauréat Français – GESBF
– Pearson Edexcel
– Duke of Edinburgh’s International Award
– Swiss Group of International Schools – SGIS
– University of Cambridge International Examinations
– Kanton Zug – Direktion für Bildung und Kultur
– Swiss Private Education – PBS
– Swiss Boarding Schools
– Nord Anglia Education – NAE
– International Commission on Benedictine Education – ICBE
– Independent Schools Association – ISA
– British Association of Independent Schools with International Students – BAISIS

5/5 - (4 امتیاز)

0 دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

دیدگاهی بنویسید

در صورتی که شماره موبایل خود را وارد کنید پس از پاسخ کارشناسان از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید ایمیل وارد شده صحیح نیست
نیاز به مشاوره دارید؟ در واتساپ پاسخگوی شما هستیم
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می دهیم پشتیبانی واتساپ
پذیرش تحصیلی در کشور های
خدمات موسسه Saman Study